43SHfc*» -DE DOKTER aan 'i woord KRONIEK Eredienst opent assemblee Wereldraad van Kerken mui Chefarine 4 Een ivoord voor vandaag Dr. Griiber openbaart Oostduitse leugens Ervaar verdeeldheid als ernstige hinderpaal Pastoraat militairen blijft moeilijke zaak a ANDERZIJDS NIETS EEN OORLOG WAARD In het laatste nummer van El sevier" gaat de Groninger hoogle raar prof. dr. P. A. van Stemp- voort in op een opmerkingdie hij van een televisiespreker heeft ge hoord „wiens naam, omroep en kerkelijke denominatie try ge zien de vaderlandse Madurodam- vcrhoudingen, maar buiten het ge ding zullen laten." Deze man had gezegd: „Berlijn is geen oorlog waard. Niets is een oorlog waard. Prof. Van Stempvoort noemt dit geschminkte retoriek, ivaar hij echter een vraagteken achter zet. Na er op gewezen te hebben dat Jezus niet vluchtte in de eind tijd, maar de enige leefbare grond slag gegeven heeft voor alle ethiek in de liefde, vervolgt de hoogle raar: DE eerste christengemeenten, la- ren twee boeken: het Oude Tes tament en het beginnende Nieuwe. Wij leren als l;Ue christenen en epigonen, die verschrikkelijk veel gelezen hebben, meestal slechts één van deze twee: het Nieuwe. Van daar onze kortzichtigheid die zo liet vroom en afgrondelijk ethisch doet Wij lezen dan ook niet meer Spr. 12: ..de goddelozen worden omver geworpen". Wij realiseren ons niet eens meer de presentie van de on- geesten, de onzuivere zi-len. Jezus gaf een gebed aan de gemeente waarin staat: „verlos ons van den boze". Het is niet geantiqueerd, aangezien de beste poets die de duivel ons heeft gebakken, is dat hij ons nu al meer dan honderd Jaar heeft wijsgemaakt dat hij er niet is (Denis de Rougemonti. Het ls levensgevaarlijk om de gevaren op de weg niet te zien. Het realisme van de oudtestamen tische wereld- en mensenkennis is de basis onder de liefde-ethiek van Jezus Christus. Calvijn geeft in zijn Institutie (4. 20. 10) een ka- Cttel over de oorlog en grijpt daar- j naar...het Spreukenboek. Na en kele citaten daaruit geeft hij een eigen, even wijs woord: „een su- pcrstltieus (bijgelovig) jagen naar zachtzinnigheid komt tot een zeer wrede menslievendheid, een zachte, slappe toegeeflijkheid tot veler verderf". Wij ziln hier op het vlak der aardse levenswijsheid, zo pijnlijk voor onze moderne, zachte christe nen. Dan is het niet vreemd om naast een woord van Calviin een vlijmscherpe uiting van Anatole France te zetten. Deze werkt in zijn „Les opinions de M. Jcrómc Coignard" de woorden van Calvijn plastisch uit: Robespierre ge loofde ln de deugd, hij bewerkte de Terreur Marat geloofde in de Jerechtigheid. maar bet kostte twee- uizend hoofden staatslieden van dit abstract-idealistische tempera ment bedrijven al het kwaaa dat mogelijk is. Von Harnack. de grootste kerk historicus van deze eeuw. merkte ruim vijftig jaar geleden op: de verbinding van het Oude en Nieu we Testament ln één band heeft de kerk een heilzame spanning mee gegeven voor haar gang door de eeuwen, de spanning tussen het be trekkelijke en het volstrekte, de aarde en de hemel. Naast de weg der werkelijkheid waarop Jezus en Paulus wandelen, loopt de weg der le oorlogen zullen komen. Chroesj- tsjow heeft de burgerlijke vrijhe den vernietigd in zijn landen. De heren van het ..Niets is een oor log waard" zullen dit wel willen toegeven. Hij tracht de kerk te ver nietigen. hetgeen minder goed lukt. Hij speelt vlak voor broodnodige conferenties met het doodgevaarlij- ke atoomwapen. Moest hij niet doen. Hij doet het evenwel. Hij raadpleegt de evangelische geesten der mensheid niet Hij gaat de eigen weg van de antigeest. Op een voor alle soorten van overspannen idealisten ergernis wekkende wijze en voor ons allen onbegrijpelijk, gaan in de loop der geschiedenis kerk en zwaard vaak dezelfde weg: dat wil zeggen de kerk is steeds óf door het zwaard vernietigd óf op beslissende wijze door het zwaard in een nieuwe levensruimte gezet Bijvoorbeeld door Constantijn de Grote, Willem van Oranje. Gustaaf Adolf. Men zie er het geschiedenisboek op na. Past het vermoeide, hoewel door voede Westerse nazaten hierover een oordeel te vellen? Hebben al deze soldaten hun leven gegeven voor „niets"? Het is jammer dat vele journa- L*_ —n de grote stijj de real-_ God. mens en wereld te- listen kerken, die ..abstract' ken staan, hoewel, geven, hun theolot gee", zeer liefderi] betrokken ls. Om 1.-. deze intelligent sin tc bevorderen. erifk o| on net 1 „enga- op de wereld kip igentsia te b( zou ik ter lezing willen aanbeve- groot jour- len het boekje nalist, Piet Bakker.- Naast het Spreukenboek. Het werkt Senezend op de „nieten" van de chöngeisterei. Wanneer God en de mens bele digd worden en het communisme beiden tracht te vernietigen, dan is dit een oorlog waard Deze oorlog kan onvermijdelijk zijn. Het offer wordt gevraagd. Wij hebben evangelische profeten nodig die uit de spanning van bei de Testamenten leven. Wij hebben evenzeer nodig: presidenten en ko ningen die het kruit droog houden om in de naam van God de anti geest te weerstaan. Ziedaar onze si tuatie zonder uitwijkmogelijkheden. Rationeel begrijpen wij er niets van. Wij staan met de rug tegen en liefde uit het hart te verliezen. De derde vergadering van de Wereldraad van Kerken, die ge houden wordt in New Delhi van 18 november tot zes december, zal geopend worden met een ere dienst die het karakter heeft van een bidstond. De meer dan dui zend afgevaardigden van de pro testantse, anglicaanse en ortho doxe kerken uit meer dan 50 lan den, zullen zondagmorgen 19 no vember bijeenkomen voor de ope ningsplechtigheid van de confe rentie die achttien dagen zal du ren en de eerste wereldwijde ont moeting van de christelijke ker ken in Azië is. andere plechtigheden die voor het pu bliek toegankelijk zijn. is opgezet. De openingsplechtigheid begint met de binnenkomst van de 625 officiële afgevaardigden, voorafgegaan door de vijf presidenten van de bisschop Otto Dibelius van de Evange lische Kerk van Berlijn-Brandenburg zullen gedeelten uit de Bijbel lezen. Aartsbisschop Jacavos van het Grieks- orthodoxe aartsbisdom van Noord- en Zuid-Amerika, zal de gemeente de ge loofsbelijdenis van Nicea voorlezen. Ge durende de dienst zullen verscheidene Indiase gezangen gezongen worden. Er zullen tussen 18 november en 6 de cember nog meer diensten gehouden worden. De kerken van India. Pakistan, Birma en Ceylon hebben alle afgevaar digden van de 175 kerken die bij de Wereldraad zijn aangesloten, uitgenodigd om een Anglicaanse avondmaaldienst bij te wonen. Lakdasa de Mei. de bisschop van Koe- roenagala op Ceylon zal preken en Fe- deric R. Willis, de Anglicaanse bisschop van New Delhi zal de avondmaaldienst leiden. Deze dienst zal ook in de „Sha- ia" gehouden worden. dr. Wereldraad de Internationale Zendingsraad, Dr. U. Ba Hymin uit Rangoon, de afgevaardigde van de baptisten ge meenten uit Birma zal preken en dr. Baeta zal de dienst leiden. De vijf pre sidenten van de Wereldraad zullen ook hun aandeel in de dienst hebben. De me tropoliet Juhanon Mar Thoma van .de Mar Thoma Syrian Church of Malbar. zal voorgaan in het gebed en de zegen iethodisten bisschop Argentinië en WONINGBOUW Ornlrr hrt kopje „Onrechtvaardige ver-| deling" schrijft De Volkskrant: „Vorig jaar ia hrt woningbouwbeleid een van de grote moeilijkheden geweekt. Het had *clf« een complete kabinetscrisis tot al om het aantal te bouwen woningen. Mini-Irr Van Aart «en had, erenala het jaar daarvoor, een bouw-pro gram van 80.000 builen vaatgestrJd. Terecht werd hrt heiwaar gemaakt, dat op die manier de fut uit de strijd tegen de woningnood verdween omdat eerder toch al beduidend hogere aan tallen gehaald waren. Het ging de rainis- ter vóór de kabinetscrisis nog te ver om het bouwprogram tot 85.000 uit te breiden, liet i« toch, op basis van de K.V.P.-mnlir. Andrieaarn, aover gekomen. Het bouwpro gram werd «elf» veel verder overschre den, omdat miniater Van Aartaen de bouw van de vrije sector (in het boiivrprograin np 15.000 geraamd) volkomen uit de hand liep. In de Troonrede ia dat nog eens er kend. Met deic voorgeschiedenis moet mi niater Van Aartaen rich bewust rijn ge weest, dat bij dit keer niet «ijn nieuwe bouwprogram niet te laag diende te mik ken. Dat ia dan ook niet gebeurd. Een bouwprogram van in totaal 90.000 buiten is teker bevredigend, al wordt het achteraf nog vreemder, dat dezelfde miniater het 't vorig jaar omwille van een uitbreiding tot 85-000 op een complete kabinetscrisis liet aankomen. Hrt gevaar van overspanning ia nu toch sekrr niet kleiner dan toen. Bij de spanning rond het woningbouw- balcid eind vorig jaar ging het niet enkel om hel totale aant.il. Het ging ook om de soort woningen. Bij de oorspronkelijk ge raamde 80.000 woningen waa de verdeling: 32.500 woningwetwoningen, 32.500 pre- miewoningen cn 15.000 voor de vrije sec tor. De overgrote meerderheid van de Ka mer vond terecht dat op die manier on voldoende rekening werd gehouden met het feit, dat de woningnood nu toch vooral geldt voor de mensen met lagere inkomens. Een verhoging van het aantal woningwet woningen «ou op haar plaats zijn en niet Sociaal werkster naar Australië De volgende week zal mejuffrouw J. H. Goldschmidt. voorheen secretaresse van het kerkelijk sociaal werk van de Nederlandse gemeente in Brussel, naar Auckland in Nteuw-Zeeland vertrekken. Zij is daar door de Presbyteriaanse kerk benoemd tot sociaal werkster on der de Nederlandse emigranten. In Auckland bevinden zich 6000 Nederland se emigranten. Het is de eerste maal dat vanuit Ne derland door de hervormde emigratie commissie een sociaal werkster wordt uitgezonden. KINDERCOATS Dèt is parmant dèt is leuk I Kinder- coats in een prach tige wollen kwaliteit. 2oals flausch met mohair-effect. Met teddy-gevoerde ca puchon. Het jasje zelf heefteen lekker warme Eskimo- (Capiton)-voering. Kies uit schattige dessins in vele, vele kleuren. Peek&Cloppenburg Advertentie Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te maken I leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk In de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van dez* middelen is Chefaroz en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. ff ^IPKTFnTTHTTFirfTlTTW Beroepinsswerk Ned. llerv. Kerk. Beroepen te Alkmaar Uoez.) P. C. de Bruyn te Nieuw-Loosdrecht; te Wijckel: I A. v.d. Bovenkamp te Engwierum: te Leiden: A. J. Lamping te Duivendrecht voor jeugdpred. inieuwe pred plaats;) vac. J.N. de Ruiter. J. Poort te Ooster- beek. Aangenomen naar Babyion iënbroek (toez.): C. van Wingerden kand. te Har derwijk; de benoeming tot jeugdwerk adviseur in Geld: W. A. Z. Tieman te Surhuizum. Bedankt voor Lunteren: (Herv. Kapel) H. P. Swets te Rijk (Haarl. meer); voor Rilland Bath en Tienhoven: C. D. Kou semaker te Westmaas; voor Elsspeet (2e pred. plaats te Uddel toez.) B. Haver kamp te Blauwkapel-Groenekan. Gereformeerde kerken Beroepen te Nieuwolda: J. Weitkamp. kand. te Hardenburg; te Roermond en te Vinkeveen: P. Boonstra te Hollum (Ameland). Bedankt voor Zuidwolde (Dr.): C.J. v.d. Meulen te Heerjansdam; voor Zeist: H. J. van Duinen te Zwjjndrecht. Christ. Geref. Kerken. Tweetal te Franeker: T. Brienen te Mussel en W. van Heest te Emmen. Beroepen te Almelo: W. van 't Spijker te Drogeham. Bedankt voor Papendrecht H. W. Eer- land te Amersfoort. Unie van Bapt. Gem. Beroepen te Alphen a.d. Rijn: M. Co- hen te Elkhart (USA.) thans vertoeven-1 de te Breukelen. Bedankt voor Zeist: D. W. Veldkamp te Hilversum. Ds. Van Groningen wordt hoogleraar Ds. G. van Groningen, predikant van de Reformed Church te Geelong, is be noemd tot professor aan het Reformed Theological College. Hij zal het Oude Testament doceren. Deze benoeming is mogelijk gemaakt, doordat de Christian Reformed Church van Amerika zich be reid heeft verklaard de financiële lasten voorlopig voor haar rekening te nemen. Deze theologische school beschikt WOORD VOOR VANDAAG Christus is de „eerstgeborene der ganse schepping" schrijft Paulus aan de Colossenzen (1:15). Het is een opmerkelijke uitdrukking met een diepe achtergrond. Deze tekst is wel eens verkeerd uitgelegd als zou Christus zelf een schepping van God zijn en dus niet van eeuwigheid, dus niet de eeuwige Zoon. Het gaat hier echter niet om zijn plaats in de Godheid I maar in de mensheid. Christus was er voor de mens er was, want wij zijn naar Zijn beeld en gelijkenis geschapen. Maar Christus is ook de eerste die opstond uit de doden, de eerste nieuwe mens. Zijn eerstgeboorte houdt in deze uitspraak van Paulus ver band met zijn eerstgeboorterecht. De eerstgeborene erft de titel, heeft het recht de kroon te dragen. Christus is daarom de Koning van deze en van de toekomende wereld. Maar een kroonprins wordt pas koning als hij de kroon ontvangt. Daarom zingen wij „Kroont Hem, kroont Hem". Christus kroont zichzelf niet. Hij moet door ons gekroond worden. Zijn eerstgeboorterecht moet door ons worden er kend. „Alle dingen hebben hun bestaan in Hem", vervolgt Paulus. Dat wil dus zeggen dat ook wij ons bestaan, ons leven, onze vergeving, ja alles aan Hem te danken hebben. Hebben wij dat erkend, en hebben wij Hem koning doen zijn van ons hart? stig, prof. Barclay, een Ierse presbyte riaan. en nu de Amerikaan prof. Van Groningen. Oostberlijns predikant achter Seharf ningen gebouwd. Resultaat tick is grwreat, dat dr 5.000 woning* rr merr kwamen, gelijk werden i over de woningwrtsector rn de pr tor, dus uiteindelijk voor Iedere 35. evenwicht wordt gram va or 1962 J. en E. roept tot de kerken: De Oostberlijnse predikant, ds. Heinrich Grüber, die een aantal maanden geleden getuigde tegen Eichmann, heeft de zijde gekozen van dr. Kurt Scharf in zijn con flict met de Oostduitse commu nistische staat. Deze opvolger van Dibelius als geestelijk hoofd van de Duitse kerk staat aan al lerlei aanvallen bloot in de com munistische pers sinds hij door Oost-Berlijn werd uitgewezen. Hij wordt afgeschilderd als een ..vertegenwoordiger van de re vanchistische politiek van Bonn" en men schrijft dat hij het risico van een atoomoorlog zou verkie zen boven de vrede. Dr. Grüber heeft het communistische blad „Neues Deutschland" een brief geschreven waarin hij de beschul diging op grond van feiten afwijst. Grüber. die in de oorlogsjaren honder den Duitse Joden het leven heeft gered, is een aantal jaren de speciale vertegen woordiger geweest van de Duitse kerk bij de regering van Oost-Berlijn. Hij heeft zijn ingezonden schrijven aange tekend aan de krant verzonden, maar deze heeft op zijn woorden niet gerea geerd en ze ook niet afgedrukt. De Oost duitse predikant heeft zijn brief nu aan de kerkelijke pers ter beschikking ge steld. Hij schreef het communistische blad: „De vele aanvallen tegen dr. Scharf in de pers van de Duitse Democra tische Republiek hebben mij tot nog toe niet gedwongen om stelling te nemen. Ieder die zijn leven kent weet dat dr. Schar/ reeds tien jaar lang een burger van de D.D.R. is en steeds weer ge probeerd heeft om ook zijn gezin over te laten komen uit het ïcesten van de stad en ook zijn Westduits persoons bewijs reeds in 1951, zoals de akten uifuiyzen, heeft ingeleverd." Dr. Grüber keert zich hier tegen de beschuldiging dat Scharf wel in 1951 is verhuisd, maar nimmer geprobeerd heeft om een echte Oostduitser te worden en zijn Westduitse papieren heeft bewaard. Dr. Grüber vervolgt: Onder ede „Ik ben op ieder ogenblik bereid onder ede te bevestigen dat ik niet slechts als zijn vpend. maar ook als vertegenwoor diger van dc Evangelische Kerk in Duits land bij dc regering van de Duitse De mocratische 'Republiek van alle gebeur tenissen op de hoogte ben." „Het artikel van 17 september 1961 ..Herr Adenauer en prjises Scharf" dwingt mij echter mij uit te spreken, omdat de beschuldigingen zo grotesk zijn dat men niet zwijgen k?n. Het moet u bekend zijn. dat ik de Duitse geestelijke was, die nadrukkelijk op het gevaar van een atoomoorlog gewezen heb op grote con ferenties in Stockholm en Helsinki. De pers van de D.D.R. heeft zich indertijd volledig achter mijn uitspraken gesteld. Mijn vriend, dr. Scharf, heeft zich e%'en- eens toen achter mijn uitspraken gesteld en steeds weer erkend dat hij het vol ledig met mij eens is. Bovendien is het een feit dat enige jaren geleden een aantal theologen een diepgaande studie van het vragen rond de atoombewape ning gemaakt hebben en de resultaten Geref. garnizoenskerken bijeen Gesprek (Van verslaggevers) Onder voorzitterschap van ds. G. F. Hajer te Beilen hebben de Gereformeerde garnizoenskerken haar jaarlijkse conferentie gehou den, waarvoor veel belangstelling bestond. De geestelijke verzorging van zee-, land- en luchtmacht heeft in de Gerefomieerde Kerken altijd grote aandacht gehad, verklaarde ds. Hajer. Hij herinnerde aan de gunstige ontvangst van de voor stellen der deputaten voor dit werk op de synode te Apeldoorn. Het pastoraat onder militairen blijft altijd een moeilijke zaak, waarvoor de predikanten en ouderlingen veel door zettingsvermogen moeten hebben. Af spraken mislukken nogal eens. Avond sluitingen en andere bijeenkomsten die men organiseert, worden matig bezocht. Gesprekken lijken vaak doelloos. Dit alles mag voor de ambtsdragers der kerk geen reden zijn om het werk na te laten. De opdracht ligt er en moet worden uitgevoerd in vertrouwen dat wat soms moeizaam gezaaid is, eenmaal tot rijping zal komen. Advertentie OSRAM aan alle kerken van de wereld hebben toegezonden. Ook toen was Scharf een van hen. De synode (van de kerk van Berlijn-Brandenburg, waarvan Scharf voorzitter is) heeft zich telkens weer op nieuw uitgesproken tegen dc koude oor log en alle spionageactiviteiten en hij heeft zich steeds achter deze uitspraken gesteld." „Dat dr. Scharf nu afgeschilderd wordt als een man die het „laatste risico", het risico van een atoomoorlog wil aanvaar den. is een belediging, die wij en ik schrijf hier namens velen die het met mij eens zijn niet onweersproken kun nen laten. Scharf is een vredelievend en verzoeningsgezind man. Ik smeek u om der wille van de waarheid en van de gerechtigheid om dit uw lezers te laten weten." De communistische pers heeft de brief evenwel In de prullebak gegooid, omdat zij de waarheid kennelijk niet onder ogen wil of durft te komen. Ds. Ch. H. Swen te Den Helder hield het net gesprek tijdens militairen. Hij ge- iren inderdaad iets het huisbezoek loofde dat de militairen verwachten van het huisbezoek. Mees tal willen ze ook wel praten. Welnu, daarvoor bestaat de kans. „Hoe graag zou ik sonis met de jonge lui uit mijn stadswijk, b.v. dc middel bare scholleren, zo onder vier ogen kunnen praten ais lk met dc mannen van de marine kan doen", verzekerde ds. Swen. Een handleiding voor gesprekken als deze bestaat niet en kan er ook eigen lijk niet zijn, omdat elk gesprek weer anders is. Ten zeerste veroordeelde ds. Swen de vragenlijstjes-methode die, ook in gecamoufleerde vorm, de mensen af schrikt. Men kan zich bij het huisbezoek het best laten leiden door het voorbeeld van Christus, die bij al zijn gesprekken zo duidelijk de ander zocht om hem in zijn situatie te bereiken. In de kern van de zaak wijkt het huisbezoek aan mili tairen dan ook niet af van het normale huisbezoek in de gezinnen. In uniform Ds. W. M. le Cointre. predikant in algemene dienst van de geestelijke verzorging - van militairen die zich bezig houdt met de werving van legcrpredikanten. verschafte dien aangaande de nieuwste cijfers. Er zijn op dit ogenblik 131 dominees ln uniform, to weten 55 hervormd, 57 gereformeerd, 13 vrijgemaakt, 3 chr. gereformeerd, 2 baptist, 1 luthers. De Gereformeerden staan momenteel fcix aan de top. Zou men een statistiek aan leggen van de z.g. korte verbanders (een jaar en zes weken) dan was heUÏ cijfer voor de gereformeerden nog hoyï ger, aangezien er ongeveer dertig he»: 11 vormde predikanten van de 55 in lani I verband dienen. Dat er -.oveel gereformeerde predi-l kanten beschikbaar zijn is natuurlijk:! een verblijdende zaak. Maar wel be staat het gevaar dat de reserves wor- den uitgeput. Op elke dertig legerpredi- kanten behoren er vijftien hervormd te zijn. tien gereformeerd en vijf van overige kerken. Namens dehoofdvlootpredikant hoofdlegerpredikant. die beiden verhin derd waren, woonden ds. L. J. Schale- kamp en ds. J. S. van de Weg de con ferentie bij. Zij voerden alletwee het woord. Benoemd tot hoofd aan de Vierde school voor G.L.O. „Een school met de Bijbel" te Hoogvliet: H. Bos te Munne- keburen (Fr.). Advertentibn witte tanden dropa „Jeugd en Evangelie" heeft het afgelopen weekend in Driebergen haar jaarlijkse landelijk congres gehouden. Grote opkomst en voor treffelijke inleidingen maakten deze bijeenkomst tot een hoogte punt in de reeks congressen. Het rdeeldl thema „Zijn werk wacht "'"dT werd °P versc^i^en(^e w\jze uitge- werkt De referaten van de hoog- erbroken. Nu krijgt" d« leraren J. H. Bavinck en J. C. rr nog wri 15.000 tor. Hoekendijk en de discussies richt- do pcemirsertor ,.k« M teQ zich Qp de getuigenis en de dienst. De kerkdienst stond in het teken van de eenheid: Hij werd geleid door ds. H. van Andel, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad. J. en E. is sinds kort bij deze raad aangesloten en werkt daarin o.m. intensief mee aan de hulpactie voor Magagascar. In zijn rede ging prof. Bavinck in op de vraag wat belangrijker zou zijn: bet 5.006 minder naar 30.000. Minister Van Aartsen mernt dat dit toelaatbaar is, om dat sommige gegadigden voor door bet rijk gesubsidieerde prrmiewoningen ook wel in do niet grsubtidieerde vrije sertor terecht kannm. Er tal nog nadrr morten worden onderzocht of desr redenering in de prak tijk klopt. Ons bezwaar tegen hrt nu uit gestippelde woningbouwbeleid richt airh ooral op bet aantal woningwetwoningen I)it mag dan hetzelfde aantal zijn als het vorig jaar, maar de minister wil dit keer aan de vrije «retor niet minder dan 25.000 huncn toewijsen. Dit is tienduizend meer dan het vorig jaar, terwijl de woningwet- bouw er niet» bij krijgt. In de jarrn 1956 —1959 werden er nog gemiddeld 42.500 wo ningwetwoningen gebouwd. In I960 was dat tot 37.500 gedaald rn nu is men »ind« vorig jaar nog weer verder gesakt tot 3S.OOO. De vrije sector met de duurdere en dnnrste huilen, die eerder maar een heel beschei den onderdeeltje van het bouwprogram i. W»« het voor I960 geraamde aan- van 15 000 al enorm hoog. rr nu nog i 10 000 bij te doen gaat werkelijk alia perken te bnilen. Dit aantal, of minstens een beduidend deel ervan, aan de 35.000 woningwetwoningen toevoegen «ou onge twijfeld de lasten van dr overheid ver fwaren. Maar hier raken we dan ook de kern van de zaak. Het nn uitgestippelde ngbonwbrlrid hoofdzaak is, dat het dr overheid n.g mogelijk kort. Wij wensen een b dat wesenlijk en voor hel overgrote afgestemd is op d« behoefte aan de verhouding goedkoopste woningen". ik, dat woord of de daad. Van kiezen mag hier geen sprake zijn: Elke daad moet een woord-karakter hebben, een teken zijn. Essentieel in het apostolaat achtte hij dc handelen moet de propaganda voor een idee uitsluit. Prof. Hoekendijk vergeleek het tra ditionele en moderne apostolaat. In het oude beeld pa*t het idee van het „chris telijk" Europa. d.w.z. men veronderstelt in het apostolaat allerlei dingen be kend. Men vraagt: „Kom naar ons (bin nen de kerkmuren) terug en denkt er bij: wordt zoal» wij al zijn- Europa is echter niet meer christe lijk; de kerk behoort niet meer tot het gebruikelijke patroon: De kerk wordt langzamerhand diaspora (verstrooiing' In het apostolaat mogen we ons nietj richten op het „zieltjes winnen." t moeten we naar de mensen uitgaan, dat ook Christus bij hen wil zijn. Aan die communicatie tussen kerk en wereld ontbreekt veel. omdat de overzijde niet volledig serieus wordt genomen. Daar om moet op „daad"wcrkelijke wijze biet j evangelie geloofwaardig worden ge maakt. Aan bet eind van de biieenkomst werd een resolutie aangenomen, die rich toe spitst op de eenheid. „Het landelijk congres van Jeugd Evangelie waarop jongeren uit verse lende kerken b(jeen zijn, spreekt haar be zorgdheid uit over dc afnemende weer klank van het appel van de kerk op de jongeren van onze tijd: ervaart vanuit haar werk de verdeeldheid van de kerk als een ernstige hinderpaal ln het bren gen van het evangelie; roept de kerken op de komende jaren te bidden en te werken om tot een reveil te komen en om belangrijke stappen te doen om de eenheid van de kerk een meer taatbare gestalte te geven". Vragen op medisch gebied renden aan da redactie van ona blad met linksboven op de enveloppe s Medische Rnbrlok. Antwoord wordt gegeven, hetxlj per brief, hetrlj In deie wekelijkse kolom. De heer B. tc R. schrijft: „Ik ben 50 jaar oud cn heb sedert mijn 25e jaar maagpij nen. doch er werd nooit een zweer aangetoond. Ik zou een schrale maagwand hebben. Een zes- wreekse kuur gaf geen verbetering. Ik wilde mij laten opereren, doch de huisarts zegt dat dit niet gaat, daar zc niet kunnen zien waar ze moeten opereren. Doch daar pijn een sein Is wat waarschuwt dat er Iets font Is, zou men toch beter wel kunnen opereren, daar er anders een onherstelbare kwaal, als kanker, kan ontstaan. Bij mijn vader Is het ook zo gegaan en die Is op zijn 60e jaar aan maagkanker gestorven. Het zon voor mij dos een reuze oplichting zijn van mijn pijn te ge- Ik ben 't geheel met Uw huisarts eens. Ope reren heeft alleen zin a's er een afwijking is ont dekt, die verholpen moet worden. Wanneer er al leen pijn is. wordt een operatie onmogelijk. De sensatie „pijn" is bovendien sterk afhankelijk van de persoon. Bekend is, dat bij nerveuze mensen wel meer maagpijnen voorkomen. Zou de angst over de geschiedenis van Uw vader bij U wellicht een rol spelen? Een erfelijke factor bij kanker is nooit overtuigend geleverd, zodat U moet be ginnen te trachten deze gedachte uit Uw hoofd te zetten. Ik geloof, dat U een gevoelige prikkelbare maagwand hebt en dat is vervelend. Met een ope ratie wint U echter niets. Volg de leefregels van Uw huisarts stipt op en tracht spanningen zo veel mogelijk te vermijden. Mevrouw B. N.-M. te R. klaagt over herrie In 't hoofd, vals gehoor, duizelig, misselijk en suffigheid. ZIJ spreekt van xnenagerzlekte. De i niet. We kennen de ziekte van Menié manager's ziekte. U haalt ze door elkaar. Uw klachten horen bij de ziekte van Menière, die ont staat door overprikkelbaarheid run de evenwichts organen. Het kan de hersenen niet beschadigen, noch trombose geven, daar behoeft U echt niet bang voor te zijn. De manager's ziekte is heel iets anders. Het engelse woord „manager" betekent „leider". Het is eigenlijk geen ziekte, maar een reeks klachten, die vooral voorkomen bij leidinggevende mensen, vooral mannen. De klachten zouden ontstaan door onvoldoende verwerking van spanningen in hun werkkring, of overwerktheid. De klachten bestaan o.a. uit pijn in de borstkas, hartkloppingen maagklachten, gejaagdheid, prikkelbaarheid enz. Mevrouw S.-K. te V. heeft een jaar met een klppeborst. Zij vra aan moet gebeuren en hoe een staat. kind Een kippeborst ontstaat door een onbekende oor zaak. Het borstbeen en de aanhechting van de ribben zijn naar binnen verplaatst, hetgeen i of de longen optreden tengevolge uan de samen drukking. Om deze redenen is operatie in uitge stoken gevallen noodzakelijk. De beste leeftijd hiervoor ligt tussen 3 en 5 jaar. In verschillende gevallen is er een duidelijke er felijke factor aantoonbaar. De heer B. L. te Den H. vraagt: „Komen blindedarmontstekingen op elke leeftijd even veel voor?" Neen, het grootste aantal blindedarmontstekin gen ziet men bij de jongeren vooral tussen het 6e en 25e jaar. Vóór deze periode wordt de kans kleiner, evenals doch in mindere mate na het 25e jaar. Bij babies en peuters is de kans op een blindedarmontsteking zelfs zeer klein! Blin dedarmontstekingen komen overigens bij bepaal de families óók meer voor dan bij andere fami lies! De heer S. S. le N. vraagt: „Hoe ongeveer verloopt tegenwoordig een hartoperatie?" Tof voor kort zijn allerlei methoden gebruikt om hartgebreken te opereren zonder de bloedstroom te onderbreken. Het is begrijpelijk, dat deze „blinde" techniek slechts kleine ingrepen toeliet zodat namrstiglijk naar een betere methode werd gezocht. Tegenwoordig legt men het hart droog door af klemming of door gebruik van een hartlongma- chine. De afklemming heeft als moeilijkheid, dat men daarbij een lichaamstemperatuurdaling tot 28' C. moet bewerkstelligen, wat het hart na eni ge tijd minder goed verdraagt. De hartlongmachi- ne staat daarentegen een bijna onbeperkte opera- tieduur toe, zodat ingewikkelde ingrepen zichtbaar en in rust kunnen worden uitgevoerd. Een hartlongmachine bestaat uit een zuig-pers- pomp en een apparaat, dat zuurstof aan het ader lijke bloed toevoegt. De pomp moet een capaci teit hebben van ongeveer vier liter per minuut. Tijiens de operatie kan men het hart stilzetten. Men kan dan gemakkelijker opereren en het hart zelf heeft dan geen zuurstof nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2