„Vliegtuig Hammarskjöld is niet neergeschoten" Kritiek op Frankrijk en Portugal in de V.N. Chroesjtsjef voegt nieuw element aan eisen toe Eten we overmatig en ook nog verkeerd? Jji ecft kaftte >dj. Rectorbenoeming in 1790 GEORGANISEERD OVERLEG De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken heeft onder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld vergaderd over de salarispositie van het overheidspersoneel. De besprekingen zullen in de naaste toekomst worden voortgezet. De centrale commissie streeft er naar om de regering tijdig voor 1 januari te adviseren over het treffen van een salarismaatregel, ingaande 1 januari 1962. TWEEDE VERZEKERINGSKAMER Het Tweede-Kamerlid Lankhorst (pac.) heeft de minister van finan ciën schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de moeilijkheden bij het verzekeringsbedrijf „De Brandaris". De heer Lankhorst vraagt de minister te bevorderen, dat voor het schadeverzekeringsbedrijf een toezichthoudende instantie in het leven wordt geroepen, analoog aan de verzekeringskamer voor het levensverzekeringsbedrijf. TELEVISIE-INTERVIEW Prof. de Quay heeft als waarnemend minister van buitenlandse zdken geantwoord op de schriftelijke vragen die het lid van de Tweede Kamer, jhr. Van der Goes van Naters (soc.) gesteld heeft in verband met uitlatingen van de minister van buitenlandse zaken voor de Britse tele visie, inzake toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de E.E.G. In zijn antwoord zegt de bewindsman, dat minister Luns in een televisie interview niet heeft verklaard, „dat het Verenigd Koninkrijk voor de toetreding tot de E.E.G. zijn voorwaarden zal moeten stellen". Wel heeft de minister verklaard, dat het naar zijn gevoelen nood zakelijk zou zijn, speciale regelingen voor het Verenigd Koninkrijk te maken. In het antwoord wordt voorts gezegd, dat hieruit volgt, dat minister Luns geen bezorgdheid heeft doen blijken voor de Engelse positie. GEEN VERHOGING LOONGRENS Zoals bekend, is de hoogte van de loongrens voor de Ziektewet, het Ziekenfondsenbesluit, de Werkloosheidswet en de Invaliditeitswet, gekop peld aan het indexcijfer der lonen en het prijsindexcijfer van het levens onderhoud. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelt mee, dat, gezien de ontwikkeling van deze indexcijfers in de afgelopen periode, de loongrens voor genoemde wetten, welke sedert 1 januari 1961 8000 bedraagt, per 1 januari niet zal worden gewijzigd. Voorts zal het aan de loonindex gekoppelde maximum-inkomen, waarover premie wordt geheven ingevolge de Algemene ouderdomswet en de Algemene weduwen- en wezenwet, dat sedert 1 januari 1961 8250 per jaar bedraagt, per 1 januari geen wijziging ondergaan. Voorts is besloten geen wijziging te brengen in het maximum dagloon, waarover ingevolge de sociale verzekeringswetten premie wordt geheven en uit kering wordt gedaan. Dit maximum dagloon bedraagt thans ƒ22. c,V OETGANGERSBEPALINGEN J Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (lib.) e] heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk vragen gesteld over de subsidie die aan het Verbond voor veilig verkeer is verleend, A om het in staat te stellen de nieuwe voetgangersbepalingen in het Wegen verkeersreglement op zo groot mogelijke schaal bekendheid te geven. De es minister zou de wens te kennen gegeven hebben, dat deze subsidie ir 3' nauwe samenwerking met andere organisaties als A.N.W.B., K.N.A.C. er Ned. ver. bescherming voetgangers zou worden besteed, Gevraagd wordt nu op welke wijze deze subsidie door de gezamen lijke verkeersbonden en -organisaties zal worden gebruikt. Is de minister niet van oordeel, zo vraagt mej. Ten Broecke Hoekstra verder, dat deze gecoördineerde voorlichting over de nieuwe voetgangers bepalingen, die per 1 november van kracht worden, reeds veel eerder intensief begonnen had moeten worden om te voorkomen, dat de toch al steeds toenemende verkeersonveiligheid per 1 november nog groter wordt. Wordt deze subsidie wel zo doeltreffend mogelijk gebruikt, en om welke redenen is er nog niets te bemerken van de besteding daarvan door de gezamenlijke organisaties op verkeersgebied ter voorlichting van alle weggebruikers. Noorse V.N.-officier meent Tot u toe zfjn er geen aan- li (rijzingen gevonden, dat het vlieg- tuig waarmee Hammarskjöld is verongelukt, is neergeschoten. Dit leeft een Noorse V.N.-officier, die deelneemt aan het onderzoek naar le oorzaken van het ongeluk, n nedegedeeld. Deze officier, kolo- iel Egge, sloot verder de mogelijk- 'leid uit, dat het toestel is neer- [estort door een bom. Uit de plaats van de wrakstukken du kunnen worden afgeleid, dat zich een ontploffingen hebben voorgedaan oor het toestel de grond raakte. Om echter het zekere voor het on- ekere te nemen, heeft de regering 1 an de Rhodesische federatie Zweden c d de V.N. verzocht deskundigen te enden voor een openbaar onderzoek - aar de ramp. Een Britse deskundi- o e van het ministerie van luchtvaart o il ook in de raad van onderzoek zit- ng krijgen. In een officiële verklaring wordt ge- jtgd: „Met het oog op de omstandig heden van het ongeluk en de belangrij ke internationale gevolgen ervan, heeft jet ministerie van verkeer besloten ge- aan te wijzen voor het Terrichten van een openbaar onderzoek wel zonder uitstel". K Inmiddels is de enige overlevende van «t vliegongeluk, de sergeant M. Julian, e4 het ziekenhuis van Ndoea aan de be komen verwondingen overleden. Schandalig De Britse onderminister van buiten landse zaken. Heath, heeft gisteravond een bijeenkomst van de conservatie- •e partij met verontwaardiging de be- ipuldiging van de hand gewezen, dat verantwoordelijk zou ijn voor Hammarskjölds dood. Hij temde de aantijgingen (in Indische en «anese kranten) „schandalig" en „on- tnkbaar". Heath herinnerde er aan, »t Engeland de V.N. altijd loyaal heeft èsteund. onder meer door R.A.F.-vlieg- (tgen beschikbaar te stellen voor het fcrvoer van V.N.-troepen uit de landen '"ïn het Gemenebest. Verder wees hij op dat de Britse en Rhodesische re aring alles hebben gedaan om de be- ■reking tussen Hammarskjöld en fcombe in Ndola (Rhodesië) te doen torgaan. De voornaamste beschuldi- fcgen kwamen van de grootste krant tn India „The India Express" en het fgaan van de partij van president |&oemah van Ghana. eerste blad schreef onder meer de Suezkwestle zijn de handen a Engeland niet met zoveel bloed bc- ';t als nu. Hammarskjölds dood zou samenloop van omstandigheden ïen zijn, maar kan ook berekening l geweest". En het Ghanese blad ^eef: „Wij verklaren met de meest jtige overtuiging, dat Hammarskjöld slachtoffer is geworden van een wel- rogen aanval, waartoe Engeland aangezet en die uitgevoerd is r sir Roy W'elensky (premier Opvolging •tniging) gepleit voor de onmiddellij ke benoeming van „een vooraanstaande wereldfiguur" tot tijdelijk secretarLs-ge- T fTi afwachting van de permanente opvolgt neraal der V.N., verkiezing van ee_ F van Hammarskjöld. „De wijdverbreide activiteit der wereldorganisatie eist een krachtige ononderbroken leiding", aldus Rusk. De minister zei dat het ongeluk kigerwijs duidelijk is dat er geen on middellijke overeenstemming over een permanente secretaris-generaal kan worden vërwacht. Hij keerde zich tegen de opvatting dat zelfs een tijdelijke be noeming een zaak van de Veiligheids raad zou zijn. „De Algemene Vergade ring der V.N. (waarin geen vetorecht bestaat) heeft de volledige bevoegdheid voor een dergelijke benoeming", aldus minister Rusk. Vreemd verdwijnen van zeiljacht De 28-jarige Fransman Claude Guil uit Duinkerken is sinds donderdagmorgen op zoek naar zijn praktisch nieuwe mo tor-zeiljacht. Woensdag meerden in de jachthaven bij Duinkerken een 25-jarige Nederlandse jongen en een 20-jarig meis je met een klein scheepje. Zij gedroe gen zich zeer vreemd, hetgeen argwaan wekte bij de bemanningen van de an dere bootjes in de haven. Bovendien bleek, dat het scheepje, komen waren, kortgeleden een andere had gekregen. Men ontdekte, dat onder de nieuwe naam de oorspronkelij- naam nog duidelijk was: „Zip". Donderdagmorgen stapten de jongen het meisje met hun bezittingen plot seling over in de nog nieuwe zes meter lange zeilboot van Claude Guil en kozen zee. De Fransman, die onmiddellijk de politie van de verdwijning van zijn boot op de hoogte stelde, is inmiddels de ge hele kust van België en Nederland aan het afreizen (hij was o.a. in Vlissin- gen) in de hoop een spoor van scheepje te ontdekken. Het zes m lange jacht is wit geschilderd. De men van de jongen en het meisje zijn tot dusverre nog niet bekend. Interpol is ingeschakeld. Opvolging Hammarskjöld Blad pleit voor Boland Het blad New York Journal-American heeft gisteren gepleit voor de benoeming van Frederick H. Boland, de afgetreden voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, tot opvolger van secretaris-generaal Dag Hammarskjöld. „Deze bekwame Ierse staatsman heeft het wereldparlement verleden jaar door "an zijn moeilijkste zittingen ge- aldus het blad. „Hij werd gecon fronteerd met Chroesjtsjefs kroegmanie ren en hamerde de woedende Rus weg. Hij verijdelde de chantage-diplomatie **"*i de Russen". „Ambassadeur Boland heeft de Kongo- operaties sinds het begin in juli 1960 d. Zijn land leverde Jongo met zware ver liezen de spits hebben afgebeten." Zes maal doodstraf geëist op Cuba Een openbare aanklager heeft giste- en in het Fort La Cabana bij Ha van- ia de doodstraf geëist tegen zes van zesenzeventig personen die terechtston den op beschuldiging van contra-revolu tionaire activiteit. Zij zouden deel heb ben uitgemaakt van groepen die door de Amerikaanse geheime dienst gevormd en geleid. Tegen de andere beklaagden, onder ie een Britse zakenman, eiste de aan klager dertig jaar gevangenisstraf. Zes tien beklaagden zijn vrouwen. Adres aan parlement over Frans onderwijs Het bestuur van de Vereniging tot be vordering van de studie van de Fran se taal heeft een adres gezonden aan de eerste en tweede kamer. Het adres, dat de positie van de Franse taal bij het onderwijs op de scholen voor V.H.M.O. zoals voorgesteld in de „Mammoetwet," tot onderwerp heeft, werd reeds eerder gericht aan de minister van O., K. W. Het bestuur zijn ongerustheid uit in de memorie van antwoord tweede kamer, waaruit zou blijken dat het onderwijs in de Franse taal in het eerste jaar (brugjaar) van de scholen voor „voortgezet onderwijs" zal worden afgeschaft en worden vervangen door het vak Duits. In het schrijven wordt onder meer aangevoerd, dat aantasting van het on- de Frnse taal niet gewenst het nieuwe Europa Frank- een zeer belangrijke plaats Ook uit cultureel oogpunt wordt de voorgestelde maatregel niet wenselijk geacht. Zal de geschiedenis zich herhalen? derwijs rijk zeker Een delegatie van de Beneluxlanden zal in Moskou besprekingen voeren ter voorbereiding van eventuele verdere on derhandelingen over regeling van het handels- en betalingsverkeer tussen de beneluxlanden en de Sowjet-unie. De be sprekingen beginnen op 26 september. De Algemene Vergadering der V.N. is gisteren haar debat over de inter nationale vraagstukken begonnen. De Japanse minister van buitenlandse za ken, Kosaka, deed een beroep op de mogendheden, die in Genève over het verbod der kernwapenproeven hebben onderhandeld, de uiterste pogingen in het werk te stellen om zo spoedig mogelijk overeenstemming over een verdrag te bereiken, eigen belang op te geven en voor alles de veiligheid en het geluk der mensheid, nu en in de toekomst, in het oog te houden. Het Russische troika-plan voor het secretariaat-generaal der V.N. zou naar zijn mening de werkzaamheid ervan verlammen. De Braziliaanse afgevaardigde sena tor Alfonso Ario nos de Melo Franco zei, dat de wereld thans de bevrijding van de niet-Europese volkeren aanschouwt, maar tegelijk de „droevige onderdruk king van andere volkeren in het hart van Europa" ziet. Hij drong aan op zelfbeschikking voor Algerije en Angola. Hij voegde eraan toe: Niets zal de be vrijding van Afrika tegenhouden. Bra zilië moest ondanks zijn broederlijke be- „pijnlijke meningsverschillen aangaande het Afrikaanse kolonialisme, die de V.N. en deze landen scheiden". Algerije volledige onafhankelijk heid te verlenen, waardoor het Franse aanzien in de wereld zou worden her steld. Hij sprak zich voorts uit voor on middellijke staking der kernwapenproe ven en voor toelating v tisch China tot de V.N. De Senegalese minister van buiten landse zaken, Doudou Thiam, stelde voor, dat Portugal wegens zijn poli tiek In Angola en Zuid-Afrika we gens zijn apartheidspolitiek uit de V.N. zouden worden verwijderd. De Al gemene Vergadering ging vervolgens tot maandag uiteen. Onrustige Zenuwen? Mijnhard»7» Zenuwtabletten Antwoord aan Belgrado-landen Premier Chroesjtsjef heeft giste-1 gelost zo schreef hij in antwoord op 1 4 o„„- j,I de brief der vijfentwintig niet-verbonden ren verklaard dat de Sowjetunie landen die onlangs in Belgrado bijeen bereid is op elk gewenst tydstip zijn geweest. - - In deze brief die op 5 september door premier Nehroe en president Nkroemah van Ghana aan Chroesjtsjef was over handigd, werd de Russische premier onder meer verzocht een ontmoeting te hebben met president Kennedy. Chroesjtsjef schreef voorts dat de Sowjetunie, als gevolg van de herbewa pening der westelijke mogendheden, de fensieve maatregelen had genomen. De schuld hiervoor gaf hij aan het Westen. Verder drong hij wederom aan op een conferentie der landen die in de tweede wereldoorlog aan de kant der geallieer den hebben gevochten om „definitief een eind te maken aan de tweede we reldoorlog". en elke gewenste plaats onder handelingen te openen, maar hij voegde eraan toe dat een gesprek tussen hem en president Kennedy onderdeel dient te vormen van een veelomvattend plan dat gericht is op het opstellen van een Duits vredesverdrag. Chroesjtsjef koppelde voor de eer ste maal de kwestie van een Duits vredesverdrag en de toestand in West- Berlijn aan universele en volledige ontwapening. Deze twee kwesties behoren bij el kaar en moeten tegelijkertijd worden op- Advertentie) Probeer eens andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn, dan komt U tóch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren. U rustiger r doen blijt Raad van Europa: wees menselijk voor dieren Humane behandeling van dieren is een van de kenmerken der Westerse be schaving, maar zelfs in de landen van de Raad van Europa ontbreekt daar nogal wat aan. De raadgevende verga dering van de Raad van Europa heeft er daarom vrijdag op aangedrongen, dat de zestien landen van de raad zich zo spoedig mogelijk aansluiten bij een internationale conventie, waarin nor men worden gesteld voor het internatio nale vervoer van dieren. De Wereldfederatie voor dierenbe scherming heeft deze conventie ontwor pen Ze schrijft onder meer voor, dat dieren moeten worden vervoerd in een behoorlijk geventileerde ruimte, dat ze voldoende water en voedsel moeten krijgen en dat er behoorlijke voorzorgs maatregelen worden getroffen om de dieren onderweg tegen ongevallen te be schermen. t vervoer van wilde dieren en vo gels zal voorts alleen mogen worden toegelaten als de zending vergezeld gaat van een officiële verklaring, waaruit blijkt dat ze bestemd zijn voor bonafi de instellingen. Gefingeerde wetten op Cuba verspreid Op Cuba zijn veertien personen ge arresteerd, die getracht zouden heb ben onrust onder de bevolking te zaai en door valse copieën van een nlctbe- staand wetsontwerp te verspreiden. Dit gefingeerde wetsontwerp bepaalt, dat de kinderen van hun ouders weg genomen zullen worden en een staats opvoeding zullen krijgen. Premier Cas tro verklaarde dinsdag in een redevoe ring, dat er in het geheel geen plan nen bestaan voor een dergelijke wet. Volgens hem waren de copieën ver spreid door contrarevolutionairen, fas cistische geestelijken en Amerikaanse regeringsagentschappen. Omstreek half elf gisteravond is op de rijksweg EttenRoosendaal bij het kruispunt met de Gastelseweg een 26-jarige wielrijder, dc heer Kerst uit Zegge, bij het oversteken van de rijks weg door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. Dertienjarige doodt doofstom broertje De politie van Arezzo (Italië) heeft meegedeeld dat een dertienjarige jon gen bekend heeft enige maanden gele den zijn achtjarige, doofstomme broer tje door een klap met een sikkel te heb ben gedood. Het lichaam van Varlo Capucci eergisteravond door een jager gevonden onder een struik in een ravijn nabij zijn huis. Oorspronkelijk dacht de politie dat de jongen gedood was door een man die destijds deze streek in de centrale \pennijnen onveilig maakte. Bij ondervraging van Carlo's broer tje Pasquale bleek echter dat deze tij dens een ruzie zijn broertje een klap had gegeven. Uit angst voor ontdekking had hij het lijkje verborgen. Winst in strijd tegen rassendiscriminatie De Amerikaanse commissie voor han del tussen de staten heeft bepaald dat van 1 november af geen rassendiscri minatie meer mag voorkomen in auto bussen en op busstations van diensten die verbindingen tussen de verschillen de staten onderhouden. De commissie besloot hiertoe op ver zoek van de minister van justitie, Ro bert Kennedy. Deze had in mei een desbetreffend verzoek ingediend. Advertentiel VOORSPOEDIG Moeder worden De kennis hiertoe i I I I i Super. de&ixe BA BYS ET Minder vet en suiker, méér sport (Van een onzer redacteuren) aardappelen, brood t Eten we teveel en verkeerd? Alvorens op deze vraag in te gaan, dient vastgesteld te wor den, dat er de laatste twintig, dertig jaren een veel beter be grip ten opzichte van de voeding in Nederland is ontstaan, waar mee dan bedoeld wordt een be tere keuze en een doeltreffen der bereidingswijze van de voedingsmiddelen. Het is thans praktisch ondenkbaar dat er nog vele huisvrouwen zouden zijn, die voedingsmiddelen zoals to maat en yoghurt, welke vroeger bijna nooit in aanmerking kwamen, niet graag regelmatig op tafel zouden wil len brengen; die blikgroenten (van bo nafide merken, wel te verstaan) lager zouden aanslaan dan goed toebereide verse groenten. En zouden er nog veel huismoeders zijn, die aardappelen en groenten met sloten water opzetten, als zijnde „je van hèt"? Neen im mers: iedere rechtgeaarde keukenprin ses weet dat je dit met „een weinig water" doet. Een verbeterd begrip van voeding in het algemeen dus. gevolg van voorlich ting in alle mogelijke verbanden èn van goed nijverheidsonderwijs. We mo gen rustig zeggen, dat de doelmatiger voeding welke de f;emiddelde Neder- ander tot zich neemt mèt de toe genomen hygiëne en het voortschrij den van de medi sche wetenschap er de oorzaak van zijn geweest dat het sterfte- en ziekte- cijfer in ons land zo sterk zijn ge daald. Merkwaardig ge noeg heeft zich met het teruglopen van dit sterfte- en ziek- andering In de oor zaken van ziekte en dood voltrok ken. Waren de oor zaken bij jonge mensen van 15 tot 20 jaar zo'n veer tig. vijftig jaar ge leden nog 1. Ziek ten van de adem halingsorganen en influenza, 2. Tu berculose, 3. en 4. Onbekende en an dere oorzaken, thans is het pa troon bij genoemde categorie als volgt: 1. Ongevallen, 2. Onbekende en an dere oorzaken, 3. Tuberculose en 4. Ziekten van adem halingsorganen en influenza. Dus vol ledig omgekeerd. Ook onder vol- teerde men bij het naar verhouding afnemen van de totale sterfte een soortgelijke ten dens, waarbij spe ciaal opviel een meer vóórkomen van hart- en vaat ziekten, die sterfte tengevolge hadden. Tot de weten schap kwam de vraag: Hoe kan dat? Epidemilogen, die zich met het onderzoek naar de oorzaken bezig houden zijn hier tot op de dag vandaag nog niet uit. le> snoeperijen en suiker. Als weet dat het gebruik van suiker per hoofd van de bevolking sinds 1948 toenam met bijna 40 procent, dan moge het duidelijk zijn, dat het geenszins onredelijk is te veronderstellen dat ook het meergebruik van suiker overwicht of vetzucht veroorzaakt, hetgeen een aantal degeneratieve aandoeningen in de hand kan werken. Dit meergebruik van suiker en vet ten kan als gevolg worden gezien van een veelal overmatige voedingsopnamc. welke op haar beurt weer in de hand wordt gewerkt door de huidige wel vaartstoestand waarin we leven. Over wicht is wel het eerste symptoom dat er op duit: er is iets mis in ait opzicht. Hoewel er tal van andere factoren zijn, die degeneratieve aandoeningen kunnen bewerkstelligen de natuur is een complex gejieel en niet in een zwart-wit schema te vangen mag toch wel gezegd worden, dat het over voedingsprobleem er bepaaldelijk veel mee te maken heeft. Het heeft derhalve wel degelijk nut zich af te vragen of men niet één van degenen is. die in aanmerking komt zich in zijn hoeveel heid dagelijks voedsel te beperken, als ook in de keuze van zijn voedsel, dan wel in dc samenstelling ervan. Ook in dit opzicht kan gesproken worden van „zijn welvaart zo goed mogelijk te bé- Waar dit dan in concreto op neer zou komen? •fl duidelijk en wordt ook algemeen aanvaard: een aantal van fac toren moet men bü de voeding zoeken. De voornaamste oorzaken van het toe genomen aantal hart- en vaatziekten zijn namelijk voedingsgewoonten, licha melijke activiteit (het dagelijkse ge bruik van de spieren) en spanning, c. q. gebrek aan ontspanning, overwerkt heid, een factor overigens waarop we in dit bestek niet verder ingaan. Men is het er in wetenschappelijke kringen over eens, dat wat de factor voeding betreft zowel de hoeveelheid voeding als de aard van de voeding een grote rol spelen. Sommige onder zoekers leggen de nadruk op het over matig gebruik van vet. En het is inder daad zo, dat er meer vet wordt gecon sumeerd dan vroeger het geval was. Ge bruikte men in 1930 gemiddeld 100 gram per hoofd van de bevolking per dag, nu is dat 125 gram, terwijl de ge wenste vetopname gemiddeld op 70 a 80 gram per dag gesteld moet worden. Ook wordt de aandacht gevestigd op een te groot gebruik van koolhydraten, die in redelijke mate aanwezig zijn in -olgende richtlijnen voor een goede voeding mogen doorgeven. Het is een dage lijkse keuze uit vijf groepen van onmisbare voe dingsstoffen, die elkaar aanvullen cn op deze wijze dingssamenstelling garanderen. Groep 1 omvat melk of melkpro ducten. zoals yog hurt en karnemelk (elke dag gebrui ken). Wist u dat de consumptie van melk sinds '48 met ongeveer 20 pet. is afgenomen? Groep 2: groen te, fruit en aardap pelen (alle drie elke dag). Wist u dat het gebruik van aardappelen de afgelopen tien jaar met 40 procent is afgenomen? Groep 3: Kaas, vlees, vis, peul vruchten, el (elke dag kaas en^een of dere produkten). Groep 4: boter of margarine (elke dag; levertraan voor kinderen en a.s. moeders). Groep 5: bruin- brood, roggebrood en grove graan- Erodukten. zoals avermout e.d. (el ke dag tenminste één van deze pro dukten). Wist u dat het broodmeel- gebruik sinds 1948 met ruim 20 pro cent is gedaald? Dit dus wat de voedselkeuze be treft. Dan nog iets over de hoeveel heid. 1. Minder vet gebruiken, dus: minder vette jus, minder mayonnaise op de sla, minder room (gebakjes, roomwafels!). 2. Minder snoepen, liefst helemaal niet. Karig in gebruik van suiker. En dan nog een algemeen advies: voor de meeste mensen geldt dat ze veel meer lichaamsbeweging nodig heb ben. Een tekort hieraan kan evengoed vetzucht in de hand werken! Dus: auto mobilisten zet er dagelijks ook eens stevig de pas in, of nog beter: doe aan De lichamelijke opvoeding Is op onze scholen vrij stiefmoederlijk bedeeld; sport in het algemeen cn gymnastiek in het bijzonder dienen een veel grote re plaats In onze gezinnen In te nemen. Sport vormt niet alleen een vrije tijds besteding, een hobby zo men wil. ZIJ ls wel degelijk een bijdrage tot onze algemene gezondheidstoestand. Commentaar van dr. J. F. de Wijn De waarschuwing van dc Utrechtse internist, dr. J. A. van Loon, welke deze week in onze krant verscheen onder de kop „Menigeen graaft Mgen graf niet zijn tanden" vormde voor ons ditmaal de aanleiding tot het vragen van nader commentaar. Deze medicus vroeg zich name lijk af of niet op ruime schaal gewaarschuwd moet worden te gen het gevaar van de omzetting der baten van de huidige wel vaart in voedings- en genotmid delen. „Want", aldus dr. Van Loon, „de conclusie is gerecht vaardigd dut in toenemende ma te z.g. degeneratieve aandoenin gen zoals hart- en vaatziekten worden veroorzaakt door over matig eten". De voornaamste vragen zijn derhalve: Is het inderdaad juist, dat we, globaal genomen, teveel eten? Zyn we wellicht te slor dig in onze voedselkeuze? Hoe zouden we het beter kunnen doen? Is het niet te pessimis tisch gezien om in dit verband graaft z'n eigen graf niet zyn tandeu"? Met deze vragen hebben wo ons gewend tot dr. J, F. de Wyn, te Leiden, een by uitstek des kundige op dit gebied, omdat hij medicus èn voedingsdeskundige is. Dr. De Wijn, adjunct-direc teur van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en privaat-do cent oan de rijksuniversiteit te Leiden, verschafte ons belang wekkende inlichtingen, welke in bijgaand artikel zyn ver werkt. (Advertentie) I Een Franse visser heeft donderdag een zee schildpad gevangen die 2,50 m lang is en 800 ki lo weegt. Het kostte de drie opvarenden van de vissersboot drie uur om het dier aan boord te krijgen. I De Amsterdamse poli tie gaat binnenkort een radarapparaat gebruiken voor snelheidscontrole van alle motorvoertui gen, inclusief de brom fietsen. In de eerste week van oktober wordt deze nieuwe meetappara tuur in gebruik genomen. Het radarapparaat zal in een bestelauto worden ingebouwd. I Bondskanselier Ade nauer is gisteren voor de 22ste maal grootva der geworden. Zijn jong ste dochter, mevrouw Werhahn, heeft het leven geschonken aan een Mevrouw Kathleen Mc Kay, een onbemiddelde weduwe, heeft een eis ingediend voor een uitke ring van 7700 pond (ruim 77.000 gulden) bij de regering van Katan ga. omdat haar echtge noot door kannibalen is opgegeten, terwijl hij dienst deed in het leger van Katanga. Zij ver klaarde, dat haar echt genoot zich bij de strijd krachten van Tsjombe heeft aangesloten, nadat hij geruime tijd werk loos was geweest. I In het eerste halfjaar van 1961 zijn ruim 1.583.000 overnachtingen van buitenlandse gasten in de Nederlandse hotels geregistreerd. Ten op zichte van de overeen komstige periode van 1960 betekent dit een toeneming van bijna 4 procent. Het aantal be zoekers uit Duitsland -teeg aanzienlijk, maar het aantal overnachtin gen van bezoekers u'.t de V.S. nam sterk af. In Birma worden dui zenden slachtoffers van de overstromingen be dreigd door kolonies gif tige slangen, waaronder cobra's. De dodelijke reptielen zijn uit bet wassende water naar ho ger gelegen gebieden ge vlucht, waar zij mensen aanvallen, die zich daar veilig waanden. De liga van internationale Rode- Kruisverenigingen heeft gisteren een eerste zen ding serum met spoed naar Birma verstuurd. I In Zuid-Vietnam heb ben communistische gue- rillastrijders de Austra liër Wilfred Arthur ge vangen genomen. Zij hebben laten weten, dat hij in ruil voor bepaalde goederen, verdovende middelen en geld, in vrijheid zal worden ge steld. 708. In het jaar 1790 solliciteerde de heer J. D. F. Wolff naar de vaca ture van rector aan het gymnasium van Saalfeld in Oost-Pruisen. Vóór dien had deze jongeman bij de roem ruchte Kant filosofie gestudeerd, voorts had hy enige tijd wiskunde en ook geschiedenis bedreven, maar al deze richtingen schenen hem toch maar matig te bevallen, want het eind van het liedje was dat hij over ging naar de theologische studie, die hij met succes beëindigde. Na dit succes was hü enkele jaren werkzaam als huisleraar maar uiteindelijk wilde hij toch het liefst rector van het gym nasium worden. Maar dat ging zó maar niet! Ten hui- i lid TOCH IS HET ZO! de kerkeraad werd I— de sollicitant in te genwoordigheid van de directeur van het Frederik-college te Koningsbergen gedurende twee volle dagen een volledig examen af genomen in alle vakken die op het gymnasium werden onderwezen en waarin de rector volledig thuis dien de te zyn. Wat het wiskundige ge deelte betreft, werd hem gevraagd, probleem voorgelegd van iemand die hoeveel de som is van 4*/s+2J4+6a/5 +85/6+32/7. Bovendien werd hem het na zijn dood 1596 taler naliet en vier schuldeisers die respectleveiyk 1000, 800, 600 en 450 Uier van hem te vor deren hadden, waaruit dus de vraag resulteerde hoeveel Iedere schuldeiser van de erfenis kreeg. Deze sommetjes die op onze lagere school vlot uit de mouw worden geschud, werden ln alle ernst voorgelegd aan een kandi daat die de wiskundige richting n.b. reeds enige tyd met vrucht gevolgd had! Maar hier bleef het niet bü: hy moest ook nog een cirkel construeren die door drie gegeven punten gaat, en een iyn tekenen die evenredig is met twee andere gegeven ïynen, vraagstukjes dus die In de eerste klassen van een middelbare school thuis horen. Waaruit u kunt zien. dat aan de wiskundige eisen die aan de aanstaande rector werden gesteld met vrucht zou zyn vol daan door gemid deld elk veertien jarig Nederlands kind dat na de la gere school het onderwys nog enige tyd heeft voortgezet. Ter geruststelling moeten we er by voegen, dat de heer Wolff voor dit examen slaagde en dat hij op grond van deze proeven werd be noemd tot rector, met de aantekening echter, dat hy zich verder diende te bekwamen in Latyn, geschiedenis en aardrijkskunde. Voor wiskunde was een dergeiyke vermaning niet nnod- zakeiyk, want zyn kennis daarvan was ruimschoots voldoende gebleken. Althans voor een gymnasium in het Jaar 1790! Mogen wy u nu ook eens op de proef stellen met 3 munten? Daarover een volgende keer. V.S. zenden soldaten Het Amerikaanse leger heeft gisteren drie soldaten per helikopter naar Steln- stiicken gebracht en boven de plaats gedropped. Steinstücken is een deel van West- Berlijn, dat geheel door communistisch geMcd Is omringd. Eergisteren heeft generaal Lucius D. Clay, de speciale afgevaardigde van president Kennedy voor Berlijn, een be zoek aan het plaatsje gebracht. Een woordvoerder van het Berlijnse .Commando deelde mee. dat de actie deel uitmaakt van hot gewone patrouil- Jewerk voor alle delen van dc Ameri kaanse sector. In het verleden hebben de communis ten vele malen gepoogd de kleine ge meente te isoleren. Op het ogenblik mo gen alleen personen, die in het bezit zijn van een speciale vergunning dc weg van anderhalve kilometer, die Stein stücken met het westen verbindt, ge bruiken. k„;™ illü ,h"'.' h"1 b"1 dc Anwrl- Kaanse soldaten tc zien", aldus een in- lKfi-«KanuSt*in,tUcken- toen hem te lefonisch zijn mening over de aankomst de soldaten gevraagd werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5