H Adenauer polst socialisten Moskou is ons ver vooruit E.E.G. mag geen „stugge overwinnaar* lijken Twaalf Duitsers 'gevlucht Piloot zag een paddestoelwolk een doftte Ky De Gaulle cloet afstand van bijzondere volmacht Hersenloze dieren Rode „opmars" in Afrika OPTICIENSBEDRIJF ZIEKENFONDS Het Tweede-Kamerlid Van den Heuvel (kath. v.) heeft de minister en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid vragen gesteld over de vestiging van opticiensbedrijven door ziekenfondsen in Enschede. De heer Van den Heuvei vraagt de bewindslieden, of wel van een gelukkige ontwikkeling kan worden gesproken wanneer zie kenfondsen, als instellingen welker geldmiddelen krachtens een van overheidswege opgelegde verplichting voor een groot deel door het bedrijfsleven worden opgebracht en welke door die geldmiddelen mede voor een groot deel worden in stand gehouden, van lun positie ge bruik maken om rechtstreeks dan wel zijdelings met dat bedrijfsleven in concurrentie te treden. De heer Van den Heuvel vraagt ten slotte, of de bewindslieden bereid zijn aan deze ontwikkeling een halt toe te roepen. Kritiek op rede van Hallstein De Europese economische ge meenschap heeft niet het recht om als „stugge overwinnaar" te genover de landen van de Euro pese vrijhandelsassociatie (E.V.- A.) aan de conferentietafel te gaan zitten, en de E.V.A. zal als eenheid moeten blijven bestaan tot er een regeling voor alle lan den van deze groep, ook de neu trale, is getroffen. Dit zijn de voornaamste punten die woensdag naar voren zijn gekomen in het jaarlijkse grote debat in Straats burg van de raadgevende vergadering van de raad van Europa en het Euro pese parlement. De vrees, dat de E.E.G. niet soepel genoeg zou zijn, was bij sommige afgevaardigden gewekt door een redevoering, waarmee prof. W. Hallstein. voorzitter van de E.E.G.- commissie. dinsdag dit debat over de komende Europese ontwikkeling had in leid. Hallstein had daarin onder meer van Engeland geëist dat het con crete voorstellen op tafel zou leggen ten aanzien van zijn specifieke moeilijkhe den. De manier waarop enkele afge vaardigden gisteren meenden hierop te moeten antwoorden, was aan het eind van het debat voor het Belgische lid van de E.E.G.-commissie Jean Rey (die de op dat ogenblik afwezige Hall stein verving) aanleiding om enigszins gebelgd zijn verwondering er over uit te spreken. Hij begreep niet, dat men dit in deze redevoering van Hallstein had gelezen. Hij vond, dat men niet Chroesjtsjef prijst de paus Premier Chroesjtsjef heeft paus Johannes geprezen om zijn „gezond verstand" toen hij de regeringen waarschuwde voor een algemene ramp. (In Rusland werd overigens gisteren de veertiende kernproef genomen). De Sowjet-premier beant woordde vragen die hem door de Sowjet-bladen Prawda en Izwestia werden gesteld over de jongste oproep van de paus tot behoud van de wereldvrede. Chroesjtsjef sprak echter zijn twijfel erover uit of „rooms- katholieken als president Ken nedy en kanselier Adenauer" naar de waarschuwing van de paus zullen luisteren. „Het hoofd van de rooms- katholieke kerk houdt klaar blijkelijk rekening met de stem ming van vele miljoenen rooms- katholieken in alle delen van de wereld die verontrust zijn over de oorlogsvoorbereidingen van de imperialisten", aldus de pre mier. Het Italiaanse onafhankelijk dagblad II Messagero tekent hierbij aan, onder de kop „Het woord van een godloze", dat de oproep van de paus niet tot hem zelf gericht is. Volgens het blad maakt de Russische staats man zich schuldig aan „een po ging om de nobelste oproep te verlagen tot een instrument van de communistische propaganda". Twaalf Oostduitsers Zijn er op ver metele wijze in geslaagd de grens tus sen Oost- en West-Duitsland te passe ren. Zjj voerden hun goed voorbereide gezameniyke vluchtpoging uit met twee auto's die bestuurd werden door een 35 jaar oude boer en een 40-jarige inspec teur van landbouwmachines. Beide mannen gaven bij de grens vol gas toen de wacht het vuur op beide voertuigen opende. De boer gebruikte een tractor met daarachter een wagen met een lading mest, waaronder hij zijn vrouw en vier kinderen verborgen had. De technicus gebruikte een dienst auto, waarin hij zijn vrouw en drie kin deren mee de grens overnam. Zij pas seerden de grens in een gebied, dat n< niet met prikkeldraad is afgezet. Hoofdcommissaris Algierse politie werd vermoord De 41-jarige hoofdcommissaris vl politie in Algiers, Alexis Goldenberg, is gisteren in ..gangland" styi vermoord door enkele scherpschutters, die op de driehoekig dat de stemming bedierf. Rey gaf overigens nogmaals de verzekering, dat de E.E.G.-commissie oprecht ingeno men is met het Britse. Deense en Ierse besluit om over toetreding tot de E.E.G. te gaan onderhandelen. Hij legde er voorts de nadruk op dat allen in een geest van verzoening aan de conferen tietafel moeten plaats nemen. Overigens is gisteren nog op twee be langrijke aspecten de nadruk gelegd. De kandidaat-leden moeten erkennen, dat de E.E.G. bedoeld is als een stap op de weg naar algehele integratie, en hangende de komende onderhandelingen kan de E.E.G. haar ontwikkelingstempo □iet afremmen, zo stelde Rey. Ir. H. Vos. trok in zijn rede nog in twijfel of het welslagen van.de E.E.G. wel zo groot is als men denkt. Zonder te willen ontkennen, dat de E.E.G. een uiterst gewichtige fase is in het proces der Europese integratie, meende hij toch te moeten vaststellen, dat men met de E.E.G. nog erg ver af is va verenigd Europa. Een piloot van de "Alaska Airlines heeft gistermiddag een paddestoelwolk gezien, die opsteeg uit de richting van Noord-Siberië. Dat was de dag. waarop de centrale meteorologische dienst te Tokio bekendmaakte, dat de Russen een kernexplosie van enkele megatons te weeg gebracht hadden. De piloot zag de wolk toen hij op een hoogte van 2.000 meter tussen Kotzebue en Cape Thompson op de Poolkust vloog. Saint-Laurent opent eigen „huis" De Franse mode-ontwerper Yves Saint-Laurent, die eens beschouwd werd als het wonderkind van het Huis Dior, is voornemens een eigen huis te openen. De 25 jaar oude Saint-Laurent zei dat hij het volgende voorjaar met een eigen collectie zou komen. De ontwerper volgde in 1957 wijlen Christian Dior op als chef-ontwerper van het Huis Dior. Modekenners waren vol lof over zijn eerste collecties. Maar in 1960 moest hij voor zijn nummer on der de wapenen komen. Bij Dior kwam toen in zijn plaats Mare Bohan, terwijl hij de mededeling kreeg, dat hij bij zijn afzwaaien uit het leger niet terug kon komen. Saint-Laurent eist thans een schade loosstelling van 500.000 gulden van het huis Dior. Het desbetreffende proces is nog niet afgelopen. Een Katangaanse soldaat hield, op zijn gemak een sigaretje ro kend, de wacht bij vier Ierse militairen van het VN-leger in Congo. Met nog 22 andere Ieren worden zij gevangen gehouden in een huis, dat ongeveer 20 kilometer buiten Elisabethstad gelegen is. ENGELAND Miljoen schoolkinderen genoten van staking van hun onderwijzers Meer dan een miljoen Britse school kinderen hadden gisteren vrij, omdat hun leerkrachten voor vierentwintig uur in staking waren gegaan. Alleen al in Londen bleven 60.000 van de 430.000 schoolgaande kinderen onderwijs verstoken. Helaas voor had ook het mooie weer van de laatste dagen verstek laten gaan. In de rest van het land was de toestand vrijwel het zelfde. ook wat de regen betreft Voor de door de regering afgekondig- totaal 47.5 miljoen pond per jaar gemoeid zou zijn. De regering heeft hiervan later 40 miljoen geschrapt, hetgeen de onderwijzers een tot zes gul den per week kost. Lagerhuis eerder terug van reces? De leider van de Labourpartij Hugh Gaitskell heeft gisteren premier Mac- millan gevraagd het parlement voor 24 «tukken als Berlijn, Kongo, de V.N. de kernproeven te kunnen bespreken. Nadat de oppositieleider een uur va- gedachten had gewisseld met premier Macmillan in diens buitenverblijf, werd bekendgemaakt, dat de eerste nister het verzoek zou overwegen. Verwacht wordt dat Macmillan kwestie vandaag met het kabinet zal bespreken. met vers gebrande hazelnoten Taktische manoeuvre? De C.D.U. van kanselier Ade nauer heeft gisteren de sociaal-de mocratische partij van burgemees ter Brandt gepolst over een even tueel samengaan in de nieuwe re gering. Men beschouwt deze po gingen als een taktische manoeu vre om de vrije democraten van Erich Mende in een dwangpositie te brengen. Zoals bekend hebben de liberalen zich tegen het kanse lierschap van Adenauer uitgespro ken en gezegd, dat het kanselier- schap voor een beperkte tijd in strijd is met de grondwet. Dit nieuws is als een volslagen ver rassing gekomen na de rede, die Ade nauer na afloop van de verkiezingen heeft gehouden. Hierin verklaarde Ade nauer, dat een coalitie met de socialis ten een onmogelijkheid is. Maar gezien het heftig verzet van de liberalen tegen Adenauer, wordt de toenaderingspoging tot de socialisten beschouwd als aanwijzing, dat Adenauer zich niet der strijd opzij zal laten zetten ten voordele van minister Erhard. Adenauer heeft een verzoek van zijn partij om zich ter beschikking te hou den als de nieuwe Westduitse kanse- Bekend geleerde niet terug naar Oost-Duitsland De 76-jarige Oostdoitse hoogleraar Ernst Bloch, een vooraanstaand Duits filosoof, die meer dan dertig jaar lid de communistische partij is ge weest, heeft besloten niet naar Leipzig (Oost-Duitsland) terug te keren. Hij deelde dit in een brief aan de voorzitter van de Oostberlijnse acade- iie van wetenschappen mee. De hoogleraar schrijft onder ir dat hij in de laatste jaren steeds r in een isolement werd gedreven, contact met zijn studenten werd broken. Zijn beste leerlingen werden vervolgd en gestraft; de mogelijkheid van publikatie van zijn geschriften werd hem ontnomenEr was een ontwik keling om mij in stilte te begraven", verklaarde hij. Prof. Bloch werd in de laatste jaren ernstig door de Oostduitse communisti sche partij bekritiseerd wegens revisio- Frankrijk wil nog altijd een gesprek met de F.L.N. Een woordvoerder van de Franse re gering heeft na een vergadering van het kabinet op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de Franse regering al tijd bereid is de onderhandelingen met de F.L.N. te hervatten. De woordvoer der deelde mee, dat Louis Joxe, mi nister van staat, belast met Algerijnse zaken, gisteravond nog naar Algerije iu vertrekken. Alexis Goldenberg. hoofdcommissaris an politie van Algiers, is gisteravond door terroristen gedood toen hij in zijn auto door de straten reed. Men zou op de plaats van de aan slag een stuk papier met de letters O.A.S. (de rechts-extremistische orga nisatie van het geheime leger) hebben gevonden. Ueten. „OAS" achter- De hoofdcommissaris was met zijn kleine auto onderweg van het hoofdbu reau naar huis. toen hij ingehaald werd door een motorrijwiel met twee mannen en een grote Sedan. Onmiddellijk daar op klonk een salvo uit een machine pistool. Goldenberg. die nog geen jaar in Al giers was. stierf in het ziekenhuis met een schotwond dicht bij zijn hart. Hij aanschouwde het levenslicht te Berlijn, en sprak zes talen vloeiend. Hij was een! voormalige secretaris van Interpol. I I Een Engelse soldaat, Ar thur Dix, kwam op het schaamteloze idee om gebruik te maken van de afwezigheid van zijn commandant om dit weekeinde niet slechts in diens buis door te brengen, maar bovendien ging hij in diens bed slapen, de ijskast van de majoor werd leeggegeten en de bele drankvoorraad van de majoor werd naar binnen geslagen. Daarbij had hij hulp gehad van het 17 jaar oude dienst meisje van de majoor. Door zijn vroegere uit muntende gedrag kwam hij er af met een boete van 300 gulden. I Lord Medway is tot de ontdekking gekomen, dat duiven het niet prettig vinden om op scherp ge punte eieren te zitten. Duiven hebben geen be zwaar tegen langwerpige eieren, als zij maar in grootte overeenkomen met een gewoon ei. De vogels kunnen gemak kelijk voor de gek gehou den worden met glazen eieren, maar zij zullen deze wegduwen, als zij de gelegenheid krijgen om te selecteren. Lord Medway verrichtte zijn experimenten met finan eiële steun van het Britse regeringsbureau voor we tenschappelijk onderzoek. I Drie dertienjarige Oost duitse jongens zijn tij dens een schoolreisje van hun kostschool ontsnapt en door het ijzeren gor dijn naar het westen ge vlucht. De jongens deel den mee. dat zij door het schoolbestuur werden verdacht van ..afwijken de aktiviteiten". omdat zij in de bossen bij de school een hut hadden gebouwd. Totnutoe wer den kinderen, die niet door hun ouders verge zeld waren, altijd terug gezonden naar Oost- Duitsland. Deze jongens zullen echter op een Beierse school geplaatst kunnen worden. De toestand van de 76- jarige Sikhleidcr Tara Singh, die nu al 37 dagen in hongerstaking is, wordt door zijn doktoren zeer slecht genoemd. De Sikhs willen een aparte staat in India, maar premier Neb- roe heeft deze eisen af gewezen. Een Franse student voel de een beginnende an gina opkomen. Hij ging voor de spiegel staan en nam een theelepeltje om zijn keel beter te kunnen bekijken. Hij slikte het lepeltje in. De volgende morgen vond de dokter het toch maar beter hem te opereren. De operatie is uitstekend geslaagd. lier. ingewilligd. Hij verklaarde tegelij kertijd. dat hij niet van plan ele i gehele periode i jaar uit te die- De liberalen hebben meegedeeld, dat een coalitie tussen de twee grote par tijen onmogelijk is. omdat de socialis ten dan afstand zouden moeten doen van alles, waarvoor zij tijdens de ver kiezingen op de bres gestaan hebben. De liberalen zullen wel een minder heidsregering van de C.D.U. onder Adenauer dulden, maar zij zullen deze alleen steunen, als het hun schikt. Zjj betwijfelen of een dergelijke regering het lang zal uithouden. Advertentie Chawt* Wat is Chonota (Van een medewerker) TT ET voeren van een verstandi- ge en vooruitziende exportpo- litiek kan niet alleen gebaseerd zijn op zuiver commerciële kennis en inzicht, een efficiënt werkend bedrijfsteam, en op het maken van een tegen de buitenlandse concur rentie opgewassen produkt, maar eist daarbij een diepgaande kennis van de economische, politieke en sociale omstandigheden in de lan den waarheen men dat produkt wenst te exporteren. Het komt ons voor, dat in de westerse staten vaak meer aandacht wordt ge schonken aan directe commerciële winstkansen, dan aan het met veel kosten, voorbereidingen en studie bewerken van markten op lange termijn. Ondernemers die op snelle winst uit zijn hebben in ontwikkelingslanden dikwijls de wind mee. De onderschei dene ontwikkelingsprojekten bieden velerlei kansen voor de levering van uitrustingsgoederen die op betrekke lijk korte termijn in geldelijk voor deel omgezet kan worden. Het niet uitbuiten van deze kansen zou overi gens getuigen van slecht koopman schap. Maar dit neemt niet weg dat de jonge Afrikaanse republieken méér vragen en nodig hebben dan onze ver- koopdrang en technische voorsprong. De „steenharde blanke zakenman" ziet men in die landen vaak als een noodzakelijk kwaad, waarvan men zich zo snel mogelijk zou willen los- Men kan en mag de Afrikaanse proble men niet meer door een westerse bril bekijken. Het verleden jaar te Moskou opgerichte Instituut voor Afrikaanse aangelegenheden, nauw samenwerkend met de talrijke com munistische geheime agenten in de Afrikaanse landen, onderkent terdege de westerse zwakheden en tekortko mingen, ons nog te incidenteel en ver deeld optreden, en het „koloniale ver leden" dat onze Engelse. Franse en Italiaanse vrienden daar meer en meer wordt aangerekend. wijze, vanuit een centraal punt, worden benut om de westerse positie in Afrika te ondermijnen. Anti-koloni alistische tendenzen worden door een goed geschoold corps agitators en pro pagandisten op geraffineerde wijze aangewakkerd. Hierbij wordt niet ver- President de Gaulle heeft het kabinet meegedeeld, dat hg aan het eind van deze maand afstatad wil doen van de speciale volmach ten, waarmee hij sinds de militai re putsch in Algerye in april re geert. „Op 23 april nam de president krach tens artikel 16 van de Grondwet spe ciale volmachten op zich „in verband met de gebeurtenissen in Algerije en de ernstige bedreiging van de staat", zo wordt in een officieel communiqué ge zegd. „In de periode van 23 april tot 30 september zijn besluiten genomen die de omstandigheden vereisten, met name wat betreft de openbare orde in Alge rije en het moederland en de autoritei ten die tot taak hebben deze openbare orde te handhaven." Deze besluiten blij- ~"in „natuurlijk" van kracht." De president is verheugd dat de om standigheden hem niet hebben genood zaakt maatregelen te nemen die een aantasting van de normale functies en bevoegdheden van regering en parlement en de basis van de betrekkingen tussen regering en parlement zouden hebben betekend. (Krachtens artikel 16 van de grond wet kan de president speciale be voegdheden aan zich trekken wanneer de instellingen van de republiek, de onafhankelijkheid van de staat. de onschendbaarheid van het grondgebied of de mogelijkheid internationale ver- Alle politieke partijen, met uitzonde ring van de Gaullistische U.N.R., heb ben er de laatste tijd met steeds meer klem bij Dc Gaulle op aangedrongen af stand te doen van zijn volmachten. Gis teren nog publiceerden dc onafhankelij- ken en dc christendemocraten verkla ringen waarin zij De Gaulle dringend verzochten de huidige wijze van rege ren te verlaten. Socialisten en radicalen hebben meermalen hun ongenoegen uit gesproken over het handhaven van de speciale volmachten. geten Nederland te beschuldigen van het onderdrukken van „West-Irlan". Dat deze systematische anti-Nederland se propaganda ons in Afrika en an dere werelddelen parten speelt, be hoeft nauwelijks betoog. Onze voor lichtingsdienst is nu eenmaal In de verste verte niet opgewassen tegen het machtige agltatlcoentrum tc Mos kou, zelfs niet naar het ons voor komt tegen dc propagandadlen.st van Soekarno. In dit verband ware het wenselijk, dat op de kortst mogelijke termijn door onze overheid een oplos sing voor de Nicuw-Guinea-kwestle wordt gevonden. MF.T aanwakkeren van het anti-koloni alisme is dus een van de talrij ke programma-onderdelen van het zorgvuldig en met grote kennis van zaken opgestelde communistische sche ma inzake de economische oorlog voering tegen het westen. Het poli- tiek-economische centrum in de Rus sische hoofdstad houdt zich sinds eni ge jaren intensief bezig met het sys tematisch bewerken van de Afrikaan se landen, waarbij sinds kort het reeds genoemde Instituut voor Afri kaanse aangelegenheden naar buiten optreedt. Men beschikt hierbij over inlichtingendienst die zelfs insiders in het duistere métier der internationu- dienst opgebouwd die de dagelijkse rapporten uit Afrika op voorbeeldige en bijzonder rationele wijze coördi neert. Mr. Idenburg heeft in dit ver band onlangs opgemerkt, dat een der gelijke opzet slechts mogelijk is ui een dictatoriaal geregeerd land. Stu die en praktisch beleid zijn te Moskou op voor ons helaas onnavolgbare ma nier op elkaar afgestemd. Systematisch en „rücksichtlos" wordt "in dc Moskouse centrale aan de onder mijning van het westen, ook ln Afri ka, onafgebroken gewerkt. Zonder overdrijving mag gezegd worden dat Moskou het Westen met deze „ken nis centrale" ver vooruit is. HET communistisch gevaar in Afrika dreigt echter niet alleen van Rus sische zijde, maar tegelijkertijd van de kant van Rood-China. Wat Afrika betreft acht de regering te Peking zich op geen enkele wijze gebonden aan enig accoord over het verdelen van invloedssferen met Moskou. Som mige deskundigen zien hierin een voor bode van een toekomstige breuk tus sen de Sovjet-Unie en Communistisch China. Anderen voorspellen een snel le toenadering tussen Peking en Tokyo. Het samengaan van Rood-China en Japan zou een totale omwenteling in de thans reeds gevaarlijke internatio nale situatie teweegbrengen. Vele fac toren wijzen op een dergelijke samen werking. Hierbij komt nog dat de Chi nese of toekomstig Chinces-Japan- se penetratie in Afrika cel ge vaarlijker is dan de Russisi.e. Vele Afrikaanse leiders accepteren name lijk de Chinees, als niet-blanke, eerder als medewerker aan de economische opbouw, dan de Rus. Het Kremlin is óók van deze instelling op de hoogte. De koortsachtige en op intimidatio der tegenstanders gerichte activitci- afgelopen maanden zijn richt. "T^EN ander aspect dat onze aandacht -L' waard is, is het bewerken van do Afrikaanse vakbonden door commu nistische agenten. Van invloedrijke vakorganisaties is in Afrika weliswaar in verband met het nog ontbre ken van werkelijk belangrijke groe pen werknemers nog weinig spra ke, maar dit neemt niet weg dat iede re expansie terzake door de commu nisten met kennis van zaken wordt benut. Hierbij is hun aanval in de eerste plaats gericht op het losmaken van de Afrikaanse vakbonden van het Internationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen, waarvan het hoofdkwar tier te Brussel is gevestigd. Bij dit verbond zijn momenteel 29 Afrikaan se bonden aangesloten. Het Internati onaal Christelijk Vakverbond omvat 16 Afrikaanse bonden. Het communis tische Wereldvakverbond heeft zes bonden weten aan te trekken. hier Vijftien arrestaties in de Dom. republiek President Balaguer van de Domini caanse republiek heeft meegedeeld, dat hij de leiders van alle oppositiepartij en, met uitzondering van de communis ten, had uitgenodigd deze week te ko men praten over de vorming van een coalitieregering. De president zei dat hij negen van de twaalf portefeuilles zou aanbieden aan drie oppositiepartijen (de Nationale burgcrunie. de Dominicaanse revolutio naire partij en de Partij van de 14de juni). Van de Volksbeweging en het Do minicaanse revolutionaire front zei de president. dat zij „communistische elementen" in hun gelederen hebben. Veiligheid voor de taxichauffeurs Op de gisteren geopende internationale automobieltentoonstelling in Frankfort is een door Daimler-Bcnz vervaardigde taxi te zien. die de chauffeur bescherming beoogt te geven tegen een gewapende overval. De chauffeur is van zijn passa giers) gescheiden door kogelvrij glas, I M|_ kleine opening, waar gesloten houden, zodat weglopen zonder1 te hebben betaald eveneens kan worden verhinderd. Aan de tentoonstelling wordt door 46 autofabrieken deelgenomen en men ver wacht bijna een miljoen bezoekers. 706) Hersenen zyn erg teer en kun nen gemakkelijk in hun normale functie worden gestoord. Een kleine bloeduitstorting van een gesprongen aartje kan reeds verlammingsver- schijnselen te weeg brengen en, zou het zuurstofrUke bloed één ogen blikje minder rUkeiyk de cellen omspoelen, dan verliezen we direct het bewustzijn en daarmee de be heersing over onze spieren. Het is dus geen wonder dat men lange tyd van opvatting was dat de hersenen onmisbaar zUn voor het leven. Voor de mens is dit juist, maar voor dieren biykt deze opvatting niet te gelden, althans niet wat het vegetatieve voortbestaan betreft. Er zUn tenminste verschillende gevallen bekend van zelfs zeer grote zoog dieren die zonder hersenen maanden lang in leven zijn gebleven. Bartollnl vermeldde in 1661 dat een os die zich altyd normaal had I— gedragen, na slach ting geen hersenen bleek te hebben omdat de schedel gevuld was met een steenhard ge zwel, waardoor de hersenmassa ge heel verdrongen en vernietigd was. Ook andere beschrijvingen zUn be kend van hersenloze dieren, waar aan gedurende het leven niets bij zonders te merken is geweest. De meeste dezer gevallen zijn echter nooit behooriyk wetenschappelijk onderzocht. Anders staal het echter met de verschillende dieren die vooral in de vorige eeuw werden geobserveerd. Klassiek in dit opzicht is het onder zoek dat Golz in 1892 verrichtte bil een hond die maandenlang In leven Is gebleven, terwyi toch de groV> hersenen waren weggenomen. Deze hond. die dus geen psvchlsch leven bezat en niet* kon onthouden, wiens reuk. gehoor en gezicht niet functio neerden. leidde het leven van een volslagen automaat, al dient hieraan te worden toegevoegd dat het dier TOCH IS HET ZO! toch somtijds handelingen verrichtte die boven het automatische uit gingen. ZU want het was een vrouwtje sliep des nachts een droomloze slaap, maar liep overdag onophoudeiyk in het rond, meestal in de zin van de uurwerkwijzers. Soms echter draaide zU zich om en liep dan in de tegenovergestelde richting. Eten deed zij behoorlUk en met graagte, mits haar het voedsel in de bek werd geduwd, of haar snuit in een hak met melk werd gestopt. Eigener beweging nam zij niets tot zich, hetgeen ons niet behoeft te ver bazen, want zU bezat geen reuk vermogen. Of Iets lekker of weerzin wekkend was, proefde zy uitstekend! Naderde zij het punt van verzadiging, dan werd het eten lang zaam en lusteloos. Ook gaf het dier blijk vun onlustge voelens, zU bromde cn jankte en blafte J byv. wanneer zy tc hard werd aange pakt. Maar de spreekwoordeiyke trouw van de hond was verdwenen, even als uiteraard de eveneens spreekwoordelijke slimheid. Het dier kende niemand, kwispelde nimmer met de staart, had geen geheugen en leerde niets. Tweemaal per dag werd zy opgepakt om gevoederd te wor den. waarbij zy zich altijd verzette. En niettegenstaande het feit dal dit oppakken steeds gevolgd werd door een aangename ervaring (He maal tijd) bleef zij zich ook de duizendste maal verzetten. Een verhand tussen het oppakken en de maaltijd kon door het ontbreken van de grote hersenen niet worden gelegd. Kort om. de hond zonder gTote hersenen Is een dier van reflexen, 'n levende automaat zonder psychisch leven. O Ja. zo keuvelend over hersenen, moeten we het toch ook eens hebben over het w Iskunde-onderwlfs op de universiteit In de ..goede „ude tyd". Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5