Jücuiue geiltsdje (üouranl N-leger legt wapens neer in Katanga Commentaar Schoenen verslijten is nuttig werk Mongi Slim voorzitter lercn- gekozen als Assemblee ACHT (Ufa) ONTWAPENING IN PUNTEN President Tsjombe heeft op het vliegveld van Ndola een commu niqué uitgegeven, waarin deze bepa lingen werden gemaakt. De overeen komst is getekend door Khiari, de leider van de V.N.-delegatie, en door Tsjombe zelf. Voorts wordt een com missie van vier man opgericht, die de naleving van de overeenkomst moet controleren. De overeenkomst zal uiteindelijk goedgekeurd moeten worden door het secretariaat van de V.N. in New York. Zweden zal in antwoord op een verzoek •an de V.N., vier straaljagers naar Kongo sturen. De autoriteiten van het voorma lige Frans Kongo hebben overigens be vestigd. dat de Zweedse burger* het land zullen moeten verlaten, als Zweden zijn militairen niet uit de V.N.-strijdmacht in Katanga terugtrekt Er wonen ongeveer honderd Zweden, voor het merendeel leden van de evangelische zending, die sinds vijftig jaar in Kongo werkzaam is. Na de regering van Frans Kongo heeft ook het Afrikaanse nationale congres van Noord-Rhodesië zijn steun betuigd aan president Tsjombe. Deze partij beschul digt de V.N. ervan, dat zij op grote schaal op beestachtige wijze Katanganen om het leven brengt Het V.N.-hospitaal in Elisabefihstad is gisteren overvallen. De Kataanganen heb ben vijf functionarissen van de medische dienst gevangen genomen. De gewonden zijn later naar een veiliger plaats over gebracht de Bantoestam, nadrukkelijk hedhte eco nomische cn culturele banden wil tus sen de gebieden van de voormalige Bel gische Kongo. Zonder „bepaalde invloed rijke leden van de Verenigde Naties" zou het land zeker vermoedelijk reeds lange tijd geleden zijn evenwicht herkregen hebben, zou de conferentie van Tanana rive met tastbare resultaten geëindigd zijn en zou Katanga op het ogenblik niet de verschrikkingen van een vetwoede oor log moeten doorstaan." Percentage kasreserve blijft onveranderd De Nederlandsche Bank heeft besloten het kasreservepercentage voor het tijd vak van 22 september tot en met 21 ok tober onveranderd vast te stellen op acht. 58936 De Tunesiër Mongi Slim is, over eenkomstig de verwachtingen, geko zen tot voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Hij is de eerste Afrikaanse politicus die deze functie te vervullen krijgt. Slim kreeg 96 van de 97 stemmen. Er Er ,0n verder teen bericht™ Mimen- was c houding en de Israëlische gekomen over gevechten in Katanga. Maar. terwijl Tsjombe het resultaat van delegatie was wegens een feestdag de bestandsbesprekingen voorlas, be- afwezig. Of Slim nu ook waarnemend prTiï'" »U" administratief hoofd van de V.N. aal volk voor op een mogelyke oorlog tegen Katanga. Het nationale Kongolese leger worden de functie waarnemend ls in staat van paraatheid gebracht. Tal I secretaris-generaal is niet voorzien van westerse diplomaten in Leopoldstad v»i{ geloven, dat. setts al keurt het secrets- j- 15 cen °',en vr,,«- ZM riaat het voorlopig verdrag goed, de een- hij er koel tegenover te staan. trale regering, onder druk van de Loe- moemblstische fractie, dit niet zal acccp- Open brief De regering van Katanga heeft een open brief aan de Verenigde Naties doen toe komen. waarin gezegd wordt, dat ,,de eenheid van Kongo niets is dan een be drieglijk sprookje, een holle gedachte, ïen denkbeeldig visioen." De brief is via de officiële kanalen in Brazzaville gepubliceerd. „Uit naam van welke ijdele gedachten vil men Katanga thans dwingen deel uit te maken van een verenigde republiek, die niet op volkenkundige, ideologische of taalkundige grondslag berust?", aldus de brief. Hieraan werd toegevoegd, dat Katan ga, dat hoofdzakelijk bevolkt wordt door Op Schiphol kwam gisteren een charter-vliegtuig vit Vancouver aanwaarmee 118 Amerikanen en hvn kinderen voor een bezoek aan ons land waren overgekomen. De stewardessen hadden „de handen vol" bij de ontvangst. Slim aanvaardde zijn ambt met een enkel woord ter herdenking van Ham- marskjöld. Tevens wees hij er op, dat een der grootste taken van de Algemene Vergadering is een „apocalyptisch con flict" te voorkomen. ,,Er is geen probleem dat niet door de hardnekkige pogingen van mensen van goede wil kan worden opgelost", aldus de nieuwe voorzitter. Hij noemde als belangrijkste kwesties voor de Assemblée de ontwapening en de noodzaak van beëindiging der kern proeven. In de vergadering van gisteren werden ook de dertien landen gekozen, die vice- voorzitters moeten leveren. Hiertoe be hoort ook Nederland. De vice-voorzit- ters vormen met de voorzitter en de zeven commissievoorzitters, die even eens werden benoemd, de agendacommis-, sie. De Algemene Vergadering beperkte zich verder in hoofdzaak tot verschil lende toespraken die aan Hammars- kjöld en zijn verscheiden waren gewijd. De Veiligheidsraad komt waarschijn lijk zaterdag bijeen om de verzoeken om toelating tot de V.N. (Mauretanië, Mongolië en Sierra Leone) in overwe ging te nemen. De Algemene Vergade ring heeft als vijf permanente leden van de Veiligheidsraad Amerika. Engeland, Frankrijk, Rusland en Nationalistisch China herkozen. De onder-secretarissen-generaal heb ben zich bezig gehouden met de toestand die is ontstaan door de dood van Ham- marskjöld. Zij voerden besprekingen met afgevaardigden van de Latijnsameri- kaanse, Aziatische, Afrikaanse cn West- europese landen en Zuid-Slavië. Voor- r bekend werd niet overlegd met gedelegeerden van communistische lan den, die de enige schijnen te zijn die de leiding in handen van een driemanschap willen leggen. De staatsbegrafenis van Dag Ham- marskjöld zal op 29 septen^ber te Upp sala plaats vinden. In de Lutherse kathedraal aldaar zal een rouwdienst worden gehouden, die zal worden bij gewoond door koning Gustaaf en ko ningin Louise. De Amerikaanse ambassadeur Adlal Stevenson heeft gisteren voorgesteld Hammarskjöld te begraven op grond gebied van de Verenigde Naties in New York, wanneer zijn familie hiermee i stemt. Het staat echter wel vast dat dit plan niet gerealiseerd zal worden. Hij stelde de Assemblée verder t een gedenkteken voor Hammarskjöld op te richten. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Ganqetje 14 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 ADVERTENTIES: 0,30 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD vStont*a&ticli is ftfceblewti 0190 bert ia UfheospatT T weeën veertigste jaargang no. 12283 Taal ran Troonrede! Tevredenheid (verheugenis) Zie pagina 9 oningin Juliana en prins Bern ard brachten gisteren een kort ezoek aan president De Gaulle. ra de lunch namen de Koningin 1 de prins afscheid van het ranse staatshoofd en zijn echt- enote (geheel links f. lieuws in één oogopslag Tussen Katanga en de Ver. Naties is een voor lopige wapenstilstands overeenkomst gesloten, maar in Leopoldstad ver luidt, dat de troepen van de centrale Kongolese re gering zo spoedig moge lijk de aanval op de af- gescheiden staat zullen J beginnen, In een gezamenlijke be- I ginselverklaring hebben de Ver. Staten en de Sow jetunie acht punten omtrent ontwapening (waarover zij het eens zijn) neergelegd. Maar zij hebben geen overeenstem ming bereikt omtrent de samensteHing van een commissie, die de onder handelingen moet gaan voeren. Met 96 van de 97 stem men is de Tunesiër Mon gi Slim gekozen tot voor zitter van de Algemene Vergadering der Ver. Na ties. Het is nog niet be kend, of Slim ook tijde lijk zal optreden als secre taris-generaal. Nu de nodige besluiten zijn genomen, welke de bijzondere omstandighe den vereisten (vooral de openbare orde in Algerije en in Frankrijk zelf) heeft president De Gaulle besloten per 30 september afstand te doen van de speciale volmachten, waarmede hij sedert de mislukte militaire op stand in Algerije van eind april regeert. De CDU heeft de SPD van WiUy Brandt gepolst over een eventueel samen gaan in de nieuwe rege ring. Adenauerheeft het verzoek van zijn partij zich weer ter beschikking te stellen als bondskanse lier ingewilligd, maar te vens verklaard, dat hij niet de gehele periode van vier jaar zal uitdie nen. De federatie van schoenwinkeliersvereni - gingen heeft de komende oktobermaand uitgeroe pen tot schoenenmaand Zij wil door reclame en bijzondere acties het Ne derlandse publiek het be lang van een goede schoen voor de voetge zondheid duidelijk maken. Het comité Melkfonds Unicef organiseert van 22 september tot en met 14 oktober een grootscheepse actie ten behoeve van het kinderfonds der V.N. voor de aankoop van melkpoeder. De Neder landse veehouders heb ben reeds een kwart mil joen gulden bijeenge bracht. De generale synode van de Geref. kerken heeft met teleursteUing en droefheid kennis ge nomen van de afwijzing der synode van de Geref. kerken (vrijgemaakt) op het verzoek tot samen- spreking. In deze geest zal een brief aan de sy node der vrijgemaakte kerken worden gezonden. Koninklijk paar lunchte met De Gaulle Koningin Juliana en prins Bernhard hebben president De Gaulle gisteren een beleefdheidsbezoek gebracht. Aanvanke lijk was het plan dat het Koninklijk paar de Nederlandse troepen in La Courtine zou inspecteren en de gast van president De Gaulle zou zijn. De troepen zijn ech ter eerder uit La Courtine teruggeroepen. Men besloot het bezoek aan Parijs te handhaven. Koningin Juliana en prins Bernhard kwamen woensdagochtend omstreeks half een op het vliegveld Orly aan. Zij reis den met een Fokker Friendship, die door de Prins werd bestuurd. De officiële ontvangst, met het spelen van de volksliederen, had plaats bij aan komst op het Elysée, het presidentieel paleis. Op het vliegveld was de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville aanwezig. Het Koninklijk paar was niet vergezeld van politieke persoonlijkheden uiit Den Haag. en de conversatie met generaal De Gaulle droeg een algemeen karakter. Na de lunch ge bruikten Koningin en Prins en president De Gaulle de koffie op het terras van het Elysée. Het bezoek aan Parijs heeft anderhalf uur geduurd. TJET 4000 inwoners tellende plattelandsstadje Wind sor in de staat Vermont is een schoenenparadijs. De kinderen weten dat, hoe snel ler zij hun schoenen verslij ten, des te eerder zij een paar nieuwe krijgen. In Windsor staat het schoenenlaboratorium van de Goodyear banden- en rub ber-maatschappij. Aangezien de techniek nog een machi ne moet opleveren, die snel ler schoenen kan verslijten dan jongens dit kunnen, ge schiedt een groot deel van de research op de speelter reinen van de enige lagere school, die het stadje kent. Elk najaar ontvangen 50 tot 150 van de 540 leerlingen een bon. die zonder betaling in een schoenenwinkel voor een paar schoenen kan wor den ingeruild. Vandaar gaan de kinderen naar de enige schoenmaker van de stad. die hakken en zolen ver vangt door materiaal, dat getest moet worden. Soms is het een nieuw experimen teel produkt. Soms het pro- dukt van de concurrent. En de kinderen kunnen hun gang gaan. Hoe slechter zij hun schoenen behandelen, des te beter. Gewoonlijk heeft een kind twee a vier maanden nodig om een paar schoenen af tc dragen. Maar dikwijls wor den deze kinderen als na een paar weken bij de schoen maker geroepen voor de ver zoling met ander materiaal. De schoenmaker verzamelt de schoenen en stuurt ze naar het lab, waar de tech nici met hun onderzoek be ginnen. De jongens uit de vierde en vijfde klas zijn de meest gevraagden voor de proeven, maar onlangs plaat sten de jongens uit de zes de klas de experts voor een raadsel. Maand na maand kwamen hun linkerschoenen tot op de draad versleten te rug. De hoofdonderwijzer had de oplossing. Het was cen nieuw spel, waarbij met de fiets op topsnelheid wordt gereden cn plotseling ge remd moet worden, zonder gebruik te maken van de remmen, maar door de lin kerschoen hard tegen de spaken van het wiel te druk ken. AL IS HET beter dan niets, meer dan een bestand is hetgeen in Kongo werd bereikt toch niet. Als om elk misverstand hieromtrent te voorkomen volharden par tijen in krijgshaftige taal. Adoela van de centrale Kongolese regering en Tsjombe van Katanga staan in feite nog even on verdroten tegenover elkaar. Het punt van geschil is dan ook niet op gelost. Nog steeds draait het om de vraag: zal de staat Kongo unitaristisch dan wel federalistisch moeten zijn? Zal Katanga in de staat Kongo moeten opgaan of zal het in ruime mate zelfstandigheid mo gen behouden? Zoals men weet, was het laatste streven van de secretaris-generaal der V.N. erop gericht geweest, in deze eindelijk, zij het met de inzet van zijn apparaat, 'n oplossing te forceren. Tsjombe zou tot andere ge dachten gebracht dienen te worden. Leek aanvankelijk deze opzet niet zonder suc ces, spoedig moest worden vastgesteld, dat Tsjombe's verweer, waarin hij van uit Rhodesia werd gesteund, toch krach tiger was dan aanvankelijk vermoed. De laatste handeling van de secretaris-gene raal had ten doel om zoals hij zo vaak had gedaan door de inzet van zijn per soon erger te voorkomen. Het maakte zijn plotselinge dood te tragischer. Het dan nu bereikte bestand houdt in, dat de strijdbijl wel niet is begraven, maar toch. zij het voorlopig, neergelegd. Gesprekken en onderhandelingen zullen ln de plaats moeten treden van de wapens. Het zal moeilijk zijn. In die streken is de greep naar het wapen snel gedaan. Stam- oorlogen zijn er van ouds gex'oerd en te vrezen is. dat op de geprikkelde stem ming de dood van de secretaris-generaal onvoldoende vertederende Invloed heeft geoefend. Daarvoor is de kloof te diep. daarvoor heeft men in het jongste ver leden elkaar te diep gekrenkt cn gegriefd. Voor een mogelijke verzoening lijken nog nauwelijks kansen aanwezig. Tenzij men dit bestand toch als de san- wijziging van zulk een mogelijkheid meent te mogen zien. Want het moge dan naar zijn aard een betrekkelijke waarde heb ben. een bestand is het niettemin. Het betekent een op-de-plaats-rust, en dat is in die roerige wereld reeds iets. De V.N. wacht er in de komende dagen een onverminderd zware taak. Er zal In hoge mate overredingskunst moeten wor den beoefend. De figuur van Hammarskjöld. een per soonlijkheid met zo grote diplomatieke gaven, zal er smartelijk worden gemist. Tenware nieuwe gezichten er kunnen be reiken waarin anderen, die misschien reeds al te diep in de problematiek waren gestoken geraakt, niet waren geslaagd. De problematiek zelf is gebleven. Om bij dit bestand te zeggen: ziezo, dat was dan dat, is het in elk geval te vroeg. „Tk zet er even. mijn havermout i». Het is te warm. Verklaring V.S. en Sowjetunie: fISTERAVOND en vannacht trok een onweersgebied over Nederland, dat in hoofdzaak het midden en noorden van het land beïnvloedde. Na het voorbijtrek ken van de onweersstoring breidde een hogedrukgebied. dat over Spanje en Frankrijk is getrokken zich over Neder land uit. Een volgend hogedrukgebied beweegt zich via dc Azoren in de rich ting van Spanje. Tussen de twee hoge- drukgebieden bevindt zich boven de Golf van Biscaje een kleine storing, die vermoedelijk het weer bij ons morgen niet zal beïnvloeden. Het ziet er naar uit dat het morgen in dc nabijheid van het hogedrukgebied rustig en droog weer zal zijn met temperaturen iets boven nor maal. PLAATSELIJK MIST De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele zonnige perlo den en in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Dezelfde Tendens stationair of Iets hogere temperaturen. Zwakke wind. ZON EN MAAN Zon op 6.24, onder 18.40 uur; maan op 17.58, onder 3.20 uur. Volle maan 24 september, 12.34 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur DE. V.S. en de Sowjetunie hebben gisteren een gezamenlijke verklaring gepubliceerd, waarin acht beginselen over ontwapening zijn neer gelegd. Er wordt verder in gezegd, dat alle staten behoren te streven naar het oplossen van geschillen met vreedzame middelen. Deze verklaring ziet men als een belangrijke stap in verband met een hervatting van de onder handelingen over ontwapening tussen oost en west. 17" ATANGA en de Verenigde Naties hebben gisteren een voorlopige tv wapenstilstandsovereenkomst getekend, die één minuut na midder nacht is ingegaan. Behalve een staken van het vuren, voorziet de over eenkomst in een uitwisseling van gevangenen, volledig staken van troepen bewegingen en transport van wapens en munitie. 350.000 ARBEIDERS BIJ GENERAL MOTORS IN STAKING De 280 leden tellende bedrijfs-advies- raad van de United Auto Workers bij General Motors waarin 350.000 G. M.- arbeiders in alle delen van de Verenigde Staten vertegenwoordigd zijn heeft gisteravond besloten het werk nee leggen om kracht bij te zetten aai eisen ten aanzien van de plaatselijke collectieve arbeidsovereenkomsten. De raad heeft het hoofdbestuur van de U.A.W. gevraagd machtiging voor deze staking te verlenen. Deze verrassende ontwikkeling kwam na een dag. waarin G M. en U.A.W. c eenstemming bereikt hadden over voorwaarden voor een landelijke c tqrwijl aanzienlijke vorderingen gemaakt waren ten aanzien van de verscchillende plaatselijke eisen. Vorstelijk bezoek vierde divisie Er is nog geen overeenstemming be reikt over de eventuele samenstelling van een ontwapeningscommissie. De ze kwestie zal aan de Algemene Ver gadering van de V.N. worden voor gelegd. In juli 1960 verlieten de afge vaardigden 'van de vijf communisti sche landen de ontwapeningsbespre kingen, omdat zij een voortzetting hiervan zinloos vonden, zolang het Westen geen beginselverklaring had gepubliceerd. De gezamenlijke Amerikaans-Russi sche verklaring omvat de volgende pun ten: 1. Het doel van de onderhandelingen is het bereiken van een algemene en volledige ontwapening, gepaard gaande met doeltreffende bepalingen voor hand having van de vrede in overeenstem ming met" het Handvest van de V.N. 2. De landen mogen slechts de be schikking hebben over een strijdmacht die noodzakelijk is voor handhaving van de binnenlandse orde en veiligheid en voor het in stand houden van een, in onderling overleg te bepalen, strijd macht van de V.N. 3. Hiertoe dient het plan voorzienin gen te bevatten voor het afdanken van de strijdkrachten, het vernietigen van alle massale vernietigingswapenen, het opheffen van militaire instituten en het beëindigen van militaire uitgaven. 4. Het programma dient in fasen te worden uitgevoerd, terwijl voor elke fase een tijdslimiet zal worden gesteld. Elke fase zal na afloop worden gecontroleerd op naleving van de hierin genomen maatregelen. 5. Alle maatregelen moeten worden afgewogen, zodat geen enkele staat in een bepaalde fase militair voordeel kan behalen. 6. Alle ontwapeningsmaatregelen moe ten onder doeltreffende internationale controle worden uitgevoerd. Deze con trole dient te geschieden binnen het ka der van de V.N. Een dergelijke com missie zal onbeperkt toegang hebben tot alle militaire geheimen. 7. Naarmate de ontwapening voort schrijdt, moeten maatregelen worden ge nomen om instellingen, die de vrede be vorderen, zoals de V.N.. te versterken. Alle landen moeten mankracht voor een internationaal vredesleger ter beschik king stellen. 8. Men dient te streven naar ontwa peningsmaatregelen, die de uitvoering van een programma over volledige ont wapening zullen vergemakkelijken. In de inleiding van de verklaring wordt gezegd, dat belde regeringen na drukkelijk alle bepalingen van de reso lutie over volledige ontwapening, die de V.N. ln 1959 aanvaardde, onderschrijven. De Sowjetunie en de Verenigde Staten hebben besloten deze beginselen aan te hevelen als „basis voor toekomstige mul tilaterale onderhandelingen over ont wapening." Zij doen een beroep op alle landen om een vreedzame wereld te be werkstelligen. De beide regeringen hebben de Ver enigde Naties formeel meegedeeld, dat zij geen overeenstemming hebben be reikt over de samenstelling van de com missie. waarin de onderhandelingen worden gevoerd. Een Amerikaans voorstel de tien- mogendhedencommissie nieuw leven ln t'. blazen, werd door de Sowjetunie af gewezen, evenals een voorstel om d» grote vier aan te vullen met een voor zitter en twee vice-voorzitters van drie neutrale landen Deze voorzitters zouden niet optreden als vertegenwoordigers van hun regering, maar slechts goede diensten moeten verlenen. De V.S. hebben tevens voorgesteld de tlen-mogendhedencommissie uit te brei den met drie Aziatische, drie Afrikaan se, drie Latijns-amerikaanse en 'n Euro pees land, dat geen lid ls van de NAVO of het Warschau-pact. Daarentegen ver zetten de westelijke landen zich tegen een Sowjet-voorstel, de ticn-mogendhe- dencommlssie uit te breiden met vijf niet-gebonden landen. Rusland verwierp ook een voorstel om besprekingen te voeren ln de 99 landen tellende ontwa peningscommissie van de Verenigde Na ties. Infiltranten deden slechte keus Hoewel in het officiële communiqué de landingsplaats van de Indonesische infiltranten niet precies is bekend ge maakt, schrijft de Nieuw-Guinea-Koerier, dat de infiltranten waarschijnlijk geland zijn in het gebied van de Mooi-stam. Als dat zo is, dan hebben zij het slecht getroffen, want de Mooi-bevolking is vanouds zeer loyaal aan de overheid en een der bevolkingsgroepen, die het minst ontvankelijk is voor pogingen om poli tieke onrust te - veroorzaken. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen het bezoek aan de vierde divisie, dat oorspronkelijk in La Courtine zou plaatshebben. thans brengen hier te landch op dinsdag 26 september, aldus meldt de Rijksvoor lichtingsdienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1