Overste Pinto 't overleden Mongi Slim durft Moskou negeren Strijd om de leiding in de regering ontbrand Youth (or Christ -15 jaar Jjt een. fionie Kg Oorzaak van linkshandigheid |issers telegraferen I De vissersvereniging IJsselmeer heeft gisteravond na een vergadering op Urk aan de minister van landbouw en visserij een telegram gezonden, waarin onder meer wordt opgemerkt, dat de palingvissers zeer ontstemd zijn over het besluit om op 15 september de palingvissery op het noor delijk deel van het IJsselmeer te sluiten. In het telegram wijst het bestuur er op, dat door bedoeld besluit een schade van circa 80.000 door de Urker vissers zal worden geleden. De minister wordt dan ook gevraagd de maatregel te herroepen en de palingvissery op het noordelyk deel van het IJsselmeer te verlengen tot 1 oktober. Optimisme bij staatsmijnen De Staatsmijnen verwachten, dat ook 1962 weer bevredigend zal zijn. Wel blijft de steenkoolafzet een onzekere factor, maar door verdere ratio nalisatie tracht men de concurrentiepositie te verbeteren. De investe ringen worden begroot op 77 miljoen gulden. Hiervan is ƒ44 miljoen bestemd voor de uitbreiding van de chemische bedrijven. Juist de ontwikkeling in de chemische sector biedt veel perspectief. Bij de Staatsmijnen zijn wat dit betreft, projecten in studie, die zouden kunnen leiden tot nieuwe industriële activiteiten in binnen- en buiten land, al dan niet in samenwerking met derden. Enkele produktieramingen voor 1962 met tussen haakjes de resultaten van 1960: steenkool 7.750.000 ton (7.760.000), cokes 2.900.000 ton (2.986.000), stikstof eindprodukten 244.000 ton (229.000), meststoffen 925.000 ton (955.000), kunststoffen 78.000 ton (38.000). rAATSMUNTBEDRUF Het staatsmuntbedrijf wil in 1962 88 miljoen munten slaan. Het munt- programma vermeldt 5 miljoen rijksdaalders, 8 miljoen kwartjes, 25 mil joen dubbeltjes, 10 miljoen stuivers en 40 miljoen centen. Voor de zilve ren rijksdaalders wordt gedeeltelijk gebruik gemaakt van het zilver van de oude kwartjes en dubbeltjes. Het zilvergehalte van deze munten is echter slechts 640/1000. Voor de rijksdaalders moet het gehalte zijn 720/1000. Daarom moet 17.500 kilo fijnzilver worden aangekocht, wil men het benodigde gehalte verkrijgen. JBSIDIE HAAGS PERSCENTRUM Op de begroting van algemene zaken voor 1962 is een maximale bij drage van 25.000 uitgetrokken ter voorziening in het exploitatie-tekort van de „Stichting perscentrum Nieuwspoort" te Den Haag. Dit centrum, grenzende aan het gebouw van de Tweede Kamer, zal vermoedelijk nog dit jaar klaar komen. De minister van algemene zaken, prof. De Quay, is blijkens zijn begrotingstoelichting van oordeel dat de stichting van een perscentrum het contact ook met de vertegenwoordigers van de buiten landse pers kan bevorderen. Daarom acht hy financiële steun van de overheid voor de plannen alleszins verantwoord. JARDGAS NOG ONDER DE GROND Het is niet te verwachten, dat het aardgas, dat in Groningen is ge- vonden, al in 1962 een belangrijke rol zal spelen. De studie en de be- sprekingen over de bestemming en de wijze van verkoop van dit gas zijn nog niet afgesloten, zodat minister De Pous pas in een later stadium hierover nadere mededelingen zal kunnen doen, zo bericht de bewinds- ,5 man aan de Tweede Kamer. Ook als over dit gas binnenkort een beslissing zou kunnen worden ge- j nomen, is nog een betrekkelijk lange aanlooptijd nodig om het gas aan v de markt te brengen en om tot een betekenende afzet te geraken, b Het openbare gasverbruik is in 196Q met ca.- 6,5 pet. toegenomen, hi Gesteld tegenover een stijging op lange termijn van vier a vijf pet. per jaar is de toeneming van het verbruik dus vrij groot geweest. Het elek- i« triciteitsverbruik is met ongeveer elf procent toegenomen, tegen een ge middelde toeneming van zeven procent per jaar. %oduktiviteit De regering zal op korte termijn een beslissing nemen over de. toe- i komst van het produktiviteitsbeleid, waarover de Sociaal-economische d raad in juli een advies heeft uitgebracht. Deze beslissing zal aan de ïn Staten-Generaal worden meegedeeld, schrijft minster De Pous aan'de Tweede Kamer. vacatures bij politie J Het aantal vacatures by de gemeentepolitie is in de loop van dit jaar a gestegen, onder meer als gevolg van de werktijdverkorting, die uitbrei- ding van de politiekorpsen noodzakelijk maakte. De gevolgen van de werktijdverkorting moeten intussen in de eerste plaats worden opge- vangen door vergroting van de doeltreffendheid van het apparaat en door verbetering van het outillagepeil der korpsen. Minister Toxopeus schrijft dit aan de Tweede Kamer in de toelichting bij zijn begroting voor 1962. Een verhoging van de normvergoeding voor materiële kosten, die de gemeenten in staat zal stellen voor bovenge- noemd doel extra-investeringen te doen, wordt voorbereid. 1 De bewindsman verwacht, dat het komende jaar vordering kan wor- i den gemaakt met de verdere opvoering van de paraatheid van de politie. Met de commissarissen der Koningin wordt hierover regelmatig overleg l gepleegd. Tenslotte wordt vermeld, dat een verbetering van de opleiding van de recherche in voorbereiding is. ajenelux hechter oe Met België en Luxemburg wordt besproken, in hoeverre de uit- a, voerformaliteiten in het onderling vei keer tusssen de drie Beneluxlanden i verder kunnen worden vereenvoudigd. Minister De Pous schrijft de a Tweede Kamer, dat dank zij het gevoerde economische overleg een s*j duidelijke toenadering tussen de drie partners is ontstaan, n De omstandigheid, dat daardoor in het gevoerde overleg meei meer dezelfde opvattingen naar voren komen over de wegen, waarlangs j de economische politiek dient te worden gevoerd, vergroot uiteraard de I betekenis van dit overleg en de regering is dan ook voornemens, hel onderling beraad in het komende jaar tc intensiveren. (ettelijke regeling wijkraden De positie van de wijkraden, de bijzondere raden en de gemeente lijke raadscommissies zal worden geregeld in een wetsontwerp „binnen gemeentelijke decentralisatie", dat minister Toxopeus dit jaar aan de il Staten-Generaal zal aanbieden. Nog een aantal andere wetsontwerpen staan op het punt, te worden ingediend. Naar aanleiding van de voorstellen van de commissie- Schendstok zuUen bepalingen betreffende de plaatselijke belastingen worden voorbereid. Deze belastingen zullen de gemeenten ongeveer 150 a 175 miljoen per jaar opleveren, r i Er komt voorts een wetsontwerp betreffende het toezicht op de ge- V1 meentebesturen, een wetsontwerp over de positie van de gemeente ontvanger, een wetsontwerp tot wijziging van de wet gemeenschappe lijke regelingen, dat de samenwerking tussen de gemeenten en di I waterschappen zal regelen, en tenslotte een betrekkelijk groot aantal voorstellen tot wijziging van gemeentegrenzen. Minister Toxopeus denkt hierbij aan de plannen tot een gemeen- l telijke herindeling van het eiland Goeree-Overflakkee; van het Kromme- Rijngebied; van Walcheren; van Gouda, Oudewater, Boskoop, Woerden j.- en tussenliggende gemeenten en tot wijziging van de grenzen van Leiden ra en randgemeenten en van de gemeenten Loppersum, Slochterer -** Ten Boer. Het voorstel, dat de financiering van de gemeentelijke investeringen wettelijk wil regelen, heeft inmiddels de departementen van binnen landse zaken en financiën verlaten. k ziekenhuis in Londen is op iarige leeftijd overleden de Neder- der luitenant-kolonel Oreste Pinto, irijver en lid van de Engelse contra- .onage in de tweede wereldoorlog. Na ?vi oorlog ging hij over naar de Neder- ndse contra-spionage. 'rolgens generaal Eisenhower was „de grootste in leven zijnde veilig- Isexpert". zijn hand verschenen vier boeken an drie over het vangen en. Zijn ervaringen ^Nieuwe invasie o^olgens Cubaanse ballingen worden nl Cuba voorbereidingen getroffen M|* -#} nieuwe invasie in Panama J>e plaatselijke afdeling van het demo- jBtische revolutionaire front van Janse ballingen heeft verklaard ve |Jn te hebben, dat de beweging onder j-Jding zal staan van de Panamees An- Cantillo. die na de overwinning rpel Castro naar Panama ging en :*n in Tsjechoslowakije opgeleid werd or de invasie in zijn vaderland »ten eerste invasiepoging in Panama 'p9 faalde toen een Cubaanse strijd- T^cht zich te Nombre de Dios op de "jlantisehe kust over„af aan de Pana- 'toe nationale garde. zijn in Engelse televisie- en radio-uit zendingen gebruikt. Kolonel Pinto was een bridge-speler an internationale klasse en heeft een grote particuliere dierentuin bezeten, die hij aan de Londense dierentuin heeft overgedaan. Sinds de eerste wereldoor log heeft hij in Engeland gewoond. Brochure over Berlijn wordt veranderd De brochure over Berlijn van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken, waarin gezegd wordt dat de legers van Eisenhower aan het eind van de tweede wereldoorlog Berlijn hadden kunnen veroveren, zal gewijzigd Dit werd gisteren meegedeeld door de perschef van het ministerie. Van repu blikeinse zijde en ook door ex-president Eisenhower zelf Is felle kritiek geleverd op de brochure. De gewraakte passage luidde: westerse legers hadden Berlijn kunnen, veroveren of hadden tenminste kunnen deelnemen aan de verovering, maa geallieerde opperbevelhebber, generaal Eisenhower, geloofde dat zij nuttiger gebruikt konden worden tegen de mach tige Duitse legers op andere plaatsen". In de herziene druk zal deze zin luiden „Om gegronde militaire reden waren d< westerse legers in de laatste fase var de oorlog niet opgerukt naar Berlijn, waarvan de bezettingstatus reeds over eengekomen was, maar hadden zij zich geconcentreerd op de primaire taak, belangrijke Duitse strijdkrachten te ver nietigen om de oorlog zo spoedig moge lijk tot een succesvol einde te brengen." Jamaica wil algehele onafhankelijkheid Op het in de Caribische zee gelegen Jamaica is een volksstemming gehou den, waardoor de stemmers te kennen konden geven of het eiland deel zou blijven uitmaken van de Westindische Federatie, of dat het algehele onafhan kelijkheid In 4.123 van de 4.613 kiesdistricten zijn thans de uitslagen bekend. 230 825 kie- spraken zich uit tegen een voort gezet Jamaicaans deelgenootschap var Westindische Federatie, terwijl 200.728 kiesgerechtigden er voor wj De meeste van de vierhonderd kies districten, waarvan het resultaat der stemming nog niet bekend is, zyn plattelandsdistricten. In Jamaicaanse ambtelijke kringen meent men dat de meeste kiezers in deze districten tegen voortgezet Jamaicaans deelgenoot schap van de Westindische Federatie zijn Politieke waarnemers in de hoofdstad Kingston zijn van mening dat het resul taat der Jamaicaanse volksstemming van invloed zal zijn op de toekomst van de Westindische Federatie. Zwitsers protest tegen Tsjechisch spiona gecomplot Zwitserland heeft gisteren bij Tsje- cho-Slowakije geprotesteerd tegen be weerde spionage-activiteit van twee Tsjechoslowaakse diplomaten in Bern. Een van hen heeft vierentwintig uur ge kregen om het land te verlaten. De diplomaten zijn Vaclav Smisek, cultureel attaché van de Tsjechische le gatie, en Jaroslav Lis, een functionaris die het land in 1959 verliet. Zij hadden een Tsjech in Zwitserland en het buiten land laten spioneren. Deze werkte als laboratorium-assistent voor een groot Zwitsers industrieel concern, aldus een verklaring van het Zwitserse ministerie van justitie. Hij leverde .gegevens over wetenschappelijk onderzoek, politieke in zichten van vooraanstaande personen in Zwitserland en hij reisde voor militaire spionage naar het buitenland. Lis Smisek hadden tientallen malen Zwitserland met de agent gesproken hem opdrachten gegeven. Zij leven hem moderne spionagemiddelen wa onder communicatiemiddelen voor het overbrengen van geheime inlichtingen. De Tsjechische agent die voor de di plomaten had gewerkt, zit thans in het buitenland gevangen, aldus de verkla ring van het ministerie. Met zorg gemaakt... met kennis gekozen met voldoening gerookt.. 27ct - 31 ct - 36 ct. De Tunesiër Mongi Slim, die naar verwachting voorzitter zal worden van de Algemene verga dering van de V.N. als opvolger van de Ier Boland, trok in de V.N. het eerst aandacht toen hij lid werd van de commissie van vijf man die het Sow jet-optreden in Hongarije tijdens de opstand van 1956 scherp veroordeelde. De Russen hebben hem eens hun „ergste vijand" in de Afrikaans-Aziati sche groep van de V.N. genoemd, maar tijdens de debatten in de Veiligheids raad en de speciale zitting van de Algemene vergadering over de crisis rondom Bizerta luisterden de Sowjet- diplomaten met grote aandacht naar de Tunesiër die de Sowjetunie meer malen had tegengewerkt. Slim is klein van stuk. Tijdens zyn stormachtige carrière als revolutionair hij heeft meermalen in Franse ge vangenissen gezeten betoonde hij veel moed en als één van Tunesië's voornaamste woordvoerders gaf hij zelden blijk van emoties. Zijn vrienden zeggen dat zijn gevoelens kunnen Na de Westduitse verkiezingen worden afgemeten naar zijn dagelijks gebruik van zwarte koffie. Tijdens de crisis om Bizerta dronk hij dertig kop jes per dag. Hij heeft overal zijn koffiemachine bij zich. Slim is vrijgezel. Hij verklaart dit uit het feit dat hij nooit tijd heeft ge had om een vrouw te zoeken omdat hy het te druk had om de belangen van zijn land te behartigen. Hij was zeer bevriend met Ham- marskjoeld die hy in de Afrikaans- Aziatische groep tegen aanvallen placht te verdedigen. Hij is verder de grootste vertrouweling van president Bourguiba van Tunesië. Vrienden zeg gen dat zij slechts over één ding van mening verschillen wie het best de „koeskoes" kan maken, Noord-Afrika's traditionele gerecht. Een revolutionaire rechtbank in Zuid- Korea heeft vandaag drie vooraanstaande functionarissen uit de regering van ex- president Syngman Rhee wegens verkie zingsknoeierijen ter dood veroordeeld. De drie mannen zyn Choi in-Kyoo, voormalig minister van binnenlandse ken onder Rhee, Lee Kang-Hak. voor lig hoofd van de nationale politie, en Han Hi-Suk, onder-voorzitter van het hoofd bestuur van Rhee's in diskrediet geraakte liberale partij. Vijfentwintig andere verdachten den wegens hetzelfde delict veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend tot 15 jaar. In totaal zijn thans 11 personen ter DE SCHRIJVER WROEGER was ik een soort no- zem, maar nou wou 'k me graag bekére as 'et ken". Of, zoals die ander het zei: „Tot nog toe heb ik een beetje tussen hemel en aarde in- gezweefd, maar nu uiil ik radicaal een keuze maken, ik wil Christus volgen!" Dergelijke uitspraken werden door jonge mensen in diepe ernst gedaan na een zeer recente openlucht-cam pagne t'nn Youth for Christ, ergens in Nederland. De resultaten die God in Nederland heeft gegeven in de af gelopen 15 jaar bewijzen, dat Hij het werk heeft willen gebruiken. Twaalf jaar geleden kwamen Ad Kooymans uit Arnhem en zijn jonge vrouw tot bekering door middel van Youth for Christ. Thans dienen zij hun Heer als zendelingen in Paraguay. Joop Schotanus uit Friesland kwam tot een werkelijke overgave aan de Heer in een rally ergens in zijn eigen provincie. Nu werkt hij als een gezant van Christus in de chaos van het hui dige Kongo. Waarom? De Kongolezen moeten het weten dat de Christus die Joop redde ook hèn wil redden en tot nieuwe mensen maken. Joeky de Wolf was de dochter van een predikant in Enschede. Als iemand wist wat Chris telijke opvoeding betekende, dan zij.. Toch was er één groot gemis in haar leven: ze kende Christus niet per soonlijk. Iemand een rally in Nij ver- dal Wat ze daar zag en hoorde strookte eigenlijk niet met haar godsdienstige opvattingen, maar de liefde van Chris tus kon ze niet lan ger weerstaan en Hij kwam haar le ven vullen. Binnen kort hoopt Joeky met de Wereld Evangelisatie Kruistocht uit te gaan naar Thailand. Ook de Thaimen- sen moeten weten wie Christus is, de levende Heer Youth for Christ een schertsbewe- ging? In zekere op zichten: ja. Maar reld dwaas is. heeft God uitverkoren om de wijzen te beschamen". Toen ds. Torrey Johnson 17 jaar ge leden in Chicago de duizenden jonge soldaten en matrozen op straat zag lopen, had hij een voorgevoel: Als die jongens terug geworpen worden in het burgerleven zonder leiding, komen er velen in ernstige moeilijkheden. Tor rey Johnson verpandde zijn huis en gebruikte het geld om Chicago's be roemde „Orchestra-Hall" te huren. Hij schreef een spreker aan, een jonge man, die nog maar net was afgestu deerd en....: Jouth for Christ werd ge boren. Toen de Orchestra-Hall rally was afgelopen waren er twee dingen duidelijk. De jeugd wilde godsdiensti ge leiding en was bereid te reageren op een recht-op-de-man-af prediking Dozijnen waren die avond naar voren gekomen in antwoord op de uitnodi ging. Ten tweede: de jonge ernstige prediker, Billy Graham, bezat een verbazingwekkende gave een vuur te ontsteken in de harten van zijn toe hoorders. Die winter werd Graham de eerste .full-timer" van de Youth for "hristdroom. Terwijl het geld begon binnen te ko men van collecten en giften, werden nog meer evangelisten in dienst geno men. Enkelen gingen naar Engeland en begonnen daar het YFC-werk. Kort daarop gingen teams uit naar weer andere landen. Een rally in Oslo trok 22.000 mensen. In Nederland kwam een Amerikaans driemanschap in 24 dagen 37 samenkomsten houden. Dat was in 1946. Door een kersvers gevormd comité werden deze drie op Schiphol verwel- Jaap van Heiniugcn (1935) te But>Mim ii als 2. j. full-timer in dien?! van Youth for Chriit. Hij volgde de opleiding aan de zriiding.-Mrhool „Bible College of Wale»" in Engeland, dit met het mamlieden in Spanje. Toen hij zijn militaire dienst vervuld bad verzocht Youth for Christ de .teer Van Heiningen bij haar in dienst te treden in afwachting van zijn vertrek naar Spanje. Bijgaand artikel werd geschre ven in verband met het 15-jarig beslaan van Youth for Christ in Nederland. pianist. In de tijd dat ze hier i gebeurde het wonder, dat duizenden jonge mensen het evangelie hoorden en tegelijkertijd ontstond YFC-Neder- land. Een Landelijk Qomité werd gevormd, bestaande uit mensen van verschillen de kerken en kringen, zakenmensen en predikanten. Hoewel de leiding wissel de. bleef het werk groeien en na vijf tien jaar is het geworden tot een be weging. welke een eigen plaats in neemt in het evangelisatiewerk in ons Het voorzitterschap van het landelijk bestuur berust nu bij de Rotterdam mer Albert Ramaker en het is er in goede handen. Plaatselijke comités in meer dan 25 plaatsen organiseren het werk in hun omgeving. ..De jeugd van tegenwoordig houdt van luxe. Zij heeft slechte manieren en minacht autoriteit. De jonge men sen hebben geen respekt meer voor de oudere generatie, zij prefereren rondhangen boven sport. Zij staan niet meer op als ouderen het vertrek bin nen komen, vallen hen in de rede, hebben slechte tafelmanieren en terro riseren hun onderwijzers Je hoort het die zure buurman of je oude tante al zeggen. Het is echter belangwekkend, dat deze sombere kijk op de jeugd van ..tegenwoordig" ge geven werd door Socrates. 4 eeuwen voor Christus Met andere woor den: de tegenwoor dige jeugd is geen (Van onze correspondent in Bonn) De strijd om de leiding van en de zetels in de nieuwe Westduitse regering, die na de algemene ver kiezingen van zondag moet wor den gevormd, is gisteren ont brand. De C.D.U. heeft haar re geringsleider, dr. Konrad Aden auer (die in januari 86 jaar wordt) verzocht opnieuw bonds kanselier te worden. Dr. Adenauer werd door de C.D.U. belast met het voeren van onderhande lingen voor de formatie van een nieu we regering. Naar men weet. kan de C.D.U. ook met de steun van haar Bei erse zusterpartij, de Christelijk-sociale unie (voorzitter: minister van defensie Franz-Joseph Strauss) niet meer alleen regeren. De meest voor de hand liggen de partner is haar coalitiegenote uit de jaren tussen 1949 en 1956, de liberal^ vrije democratische partij Be zich reeds bereid heeft verklaard aan de vorming van een regering mede te wer ken. Haar voorwaarde is evenwel, dat deze zal worden geleid door de minister van economische zaken, prof. Ludwig Ethard als bondskanselier. Parlijvuor- zitter dr. Erich Mende heeft dat gister middag zonder te willen vooruitlopen od de besprekingen van een commissie, die zijn party voor de coalitie-onder handelingen heeft aangewezen, nog maals bevestigd. Hij liet zelfs doorsche meren. dat de F.D.P. ook niet zou toe stemmen in een overgangsregering on der leiding van dr. Adenauer, bij een beperking van diens ambtsduur. Dr Mende wees er op dat de C.D.U. zich niet mag laten leiden door anciënni- teits-overwegingen, maar rekening heeft te houden met de stemming jegens dr. Adenauer onder het Westduitse volk, zo als die zondag in de verkiezingsresulta ten is gebleken. Overigens heeft ook C.S.U.-voorzitter Strauss te kennen ge geven. dat zijn partij aan prof. Erhard als bondskanselier de voorkeur zou ge ven. Het lijdt daarom geen twijfel, dat de coalitiebesprekingen zeer moeilijk In München zijn de ge meentelijke zwembaden weer gesloten en de Amerikaanse militairen moesten krachtens de verordeningen hun zo- meruniformen door de winterkleding vervangen. Het weer hield zich ech ter niet aan de kalender en gisteren liep de tenj- peratuur op tot dertig graden. I De reeds veertig jaar durende strijd om de er kenning van Anna An derson als Anastasia Ro manof. 'ongste dochter van de laatste keizer van Rusland, zal begin volgend jaar worden her vat. Mevrouw Anderson heeft beroep aangete kend tegen de rechterlij ke uitspraak van mei van dit jaar, waarin zij niet wordt erkend als de laatste overlevende van het keizerlijk gezin. De rechtbank heeft zich evenwel niet uitgespro ken over de vraag, wie mevrouw Anderson dan Uit Peking wordt ge meld, dat de wervelstor men van de laatste tijd grote schade aangericht hebben aan duizenden hectares rijstcultures in Zuid-China. In de pro vincie Kwantoeng alleen zouden 60.000 ha blank staan 1 Een Oostduitse arbei der heeft gisteren zijn radiotoestel met een bijl kort en klein geslagen om te voorkomen, dat het In beslag genomen zou worden door de com munistische politie. Hij had gezegd, dat hij ge dwongen was naar wes terse stations te luis teren, omdat de Oost duitse stations niet waarheidsgetrouw waren. I De hoogste Italiaanse rechterlijke instantie heeft beslist, dat „vrij en" in een auto. die op straat geparkeerd staat, toegestaan is, mits er gordijnen voor de raam pjes hangen of de rui ten beslagen zijn, zoda( niemand naar binnen kan kijken. De zaak begon in 1956. Een man zat met een meisje in een geparkeerde auto en de politie beschuldigde hem van onzedelijkheid in het openbaar. Maar het Hof heeft beslist dat de openbare onzede lijkheid alleen kan wor den overtreden door een handeling, die het pu bliek kan zien. I In Engeland heeft men duizenden verkeersonge lukken bestudeerd en men is tot de droeve conclusie gekomen, dat de hoofdzaak van ver keersongelukken alleen maar stommiteit is ge weest. De fouten, die het meest voorkwamen, wa ren onvoorzichtig inha len en teveel rechts rij den. In Engeland wordt links van de weg gere den. Andere oorzaken uaren: het onvoorzich tig openen van deuren en het veronachtzamen 705) Bij de meeste mensen is bet linker gedeelte van de hersenschors van waaruit de willekeurige bewe gingen naar de rechter lichaamshelft uitgaan, meerwaardig. Die mensen zijn dus rechtshandig. Maar daar naast bestaat er een kleine minder heid, variërende van twee tot vier procent, die bij voorkeur de linker hand gebruiken cn linkshandig zyn. De gevolgtrekking ligt dus voor de hand, dat by linkshandigen de rech- 'er hersenhelft meerwaardig is. Sedert de onderzoekingen van Spemann is over dit verschijnsel een theorie opgesteld, die weliswaar niet ilgemeen wordt aanvaard, maar waarvan velen menen, dat zfj een /errassend licht werpt op het ver schijnsel der links handigheid. De zo even genoemde grootmeester der •xperlmcntcerkunst heeft vele kiemen van de salamander Triton gespleten en daarbU merkwaar dige ontdekkingen gedaan. Vond de klieving van het ei zeer vroeg plaats, dan ontstonden uit de cellen normale salamanders, waaraan niets bijzon ders was (e zien. Dit resultaat was verbazingwekkend. want tot dil ogenblik was men van mening ge weest dat bepaalde delen in de cel voorbestemd waren om tot bepaalde organen uit te groeien. Maar in plaats daarvan traden twee volwaardige Individuen uit de twee celhelften: D» goochelaar die het befaamde wees meisje In de kist heeft doorgezaagd kon niet verbaasder hebben gekeken Indien hij uit de twee halve kisten twee weesmeisjes te voorschijn had zien komen. Werd de splijting var het salamander-ei in een wat late' stadium uitgevoerd, dan ontstondc alamanders die eikaars spiegelbeeh waren. Deze ervaring beeft geleld tot een theorie die dr linkshandig held verklaart uit klieving van dr kiemcel. Die cel moeten we ons niet als een star en bestendig „ding" voor- TOCH IS HET ZO! stellen, maar als de totaliteit van sterkteverhoudingen van allerlei stoffen en eigenschappen. Wanneer bijv. uit een klemcel oorspronkelijk een dier met een kop en een staart zou zUn voortgekomen, dan blijkt na deling van de cel nlei de ene helft een staart en de andere helft een kop te leveren, maar er treden uit beide delen «wee volwaardige Indivi duen aan de dag ieder met een kop en een staart Welnu, deze ervaring in aanmerking nemend. z(jn som migen van opvatting dat iedere links handige de rechterhelft Is van een één-ellge tweeling, waarvan de lin ker helft is verloren gegaan. De rechter tweeling zou oorspronkelijk een minderwaardige rechterhelft hebben zoals leder ander maar daarnaast een onvoltooide het ingen linkerhelft, welke echter tot een vol maakt geheel wordl opgebouwd. De rechterhelft is in deze verhouding echter meerwaardig, zodat het Indivi du links is. Resumerend: de oorzaak van de linkshandigheid moei volgens deze Theorie dus gezocht worden in de splijting van de klemcel In een bepaald stadium, zodat een links handig spiegelbeeld onstaai. terwijl het andere deel van de kiemcel is verloren gegaan. Deze theorie zou een zeker verband lussen linkshandigheid en tweeling- geboorten waarschijnlijk maken. Een 80-tal stambomen die dr. Jordan bijna veertig Jaar geleden bekend maakte, voeren inderdaad lot dr verrassende conclusie dat llnkshan 4lghel«! en tweeling-geboorten I» '•zelfde families voorkomen. Nu we hei zo breedvoerig over -ersenen hebben gehad, moeten w toch ook eens spreken over koele en honden die zonder hersenen kar i levei volgende keer. haar slechter dan de jeugd van vroe ger Socrates kon- stateerde precies dezelfde dingen als wij. Omstandighe den zijn veranderd, maar niet de mens cn dus ook niet de jeugd. Als dat zo is, dan moet de bood schap van het evan gelie. die eeuwen lang het enige red middel bleek tc zijn voor vergooide le- voldoende zijn om de jeugd te berei ken en te winnen. En dat is nu precies wat YFC zich gerealiseerd heeft. Het Evangélie moet het hem doen. Jonge mensen, die de levensvernieuwetide kracht ervan aan den lijve hebben ondervonden, hebben de handen inéén geslagen om hun vrienden te bereiken. Het antwoord op hot Drobleem is: Christus! De 2.700.000 jonge mensen tussen de dertien en de dertig, die Nederland rijk is. moeten de boodschap horen! Natuurlijk verandert de aanpak van het werk mét de omstandigheden. YFC volgt een eigen weg daarin. Zang cn muziek nemen een grote plaats in. in haar programma's. De boodschap, die-er-geen-doekjes-omwindt, heeft eer» ter steeds de belangrijkste plaats de ervaring heeft het geleerd, dat </o jeugd daarop in beweging komt cn be reid is de weg te gaan. als die haar aan de hand van Gods Woord gewezen wordt. Behalve de jcugdrallies gebruiken we in Nederland nog de volgende mid delen. Een caravan, die ingericht is als rijdend podium wordt tijdens de zomermaanden het hele land doorge trokken om overal „openluchtsamen- komsten" te houden, 's middags voor •kinderen, 's avonds voor jeugd en ou deren. Ook hiervan is de voorbereiding in handen van de plaatselijke comités. YFC heeft enkele films tot haar be schikking, die veel gebruikt worden om jeugd met het Woord van God te confronteren. Dit zijn dan ook zuiver evangelisatie-films. Eveneens worden de ,.Billy-Graham"-films. die de Cefa onder haar beschikking heeft, dikwijls gehuurd voor dit doel. In Giethoorn staat een oude molen, die eigendom is van YFC. Niet als geldbelegging is dat ding gekocht, maar om te dienen als kampeercen- trum. In deze molen worden jaarlijks zon zeven kampen van één week lang gehouden, waarvoor veel belangstel ling bestaat. Ook op Schouwen in Zee land worden jaarlijks enkele kampen gehouden en bovendien is er nog het kamp in Zuid Duitsland. „Sinds jaren is het Amerikaanse YFC-werk ondenkbaar zonder de zg. schoolclubs. Reeds op 3000 scholen m de Verenigde Staten zijn deze clubs nu gevestigd, maar volgens een woord voerder is dat nog maar een begin. Ook op enkele scholen in Nederland zijn nu clubs gevormd. Jaap van Wa peningen in Dordrecht leerling van een middelbare school, schrijft: ..In Dor drecht hebben we nu twee clubs. Het is machtig hoe door deze clubs jonge lui Christus leerden kennen als hun persoonlijke Verlosser en hoe anderen aktief werden en hun leven inzetten voor de Heer. Het begon met één jon gen. die de nood op zijn school zag en die door de Heer gebruikt werd om met de eerste club te beginnen. God wil jou ook gebruiken....!" Een YFC-club is een groep leerlin gen van een bepaalde school, die een drievoudig doel hebben: 1 Teenager» winnen voor Christus, 2. Hun persoon lijkheid als Christen ontwikkelen en hun geestelijk leven versterken, 3. Zorgen voor een samwizijn, waarin een goede christelijke sfeer heerst. Leo Pasman, die het grootste deel van de vijftien jaren al z'n krachten aan het werk gegeven heeft als full- £®eft# het zo gezegd: ..Youth for Christ bleef een beweging en waakte voor een eenzijdige beïnvloeding, van wélko kant dan ook. Ze wilde brij .Ito tot de kerk. tot de Gemeente vin Chr stus en ondank, de strijd bleef dit doel gehandhaatd en rul Je daarom te- verseets naar een Youth tor Chri.t- kerkje in ons land zoeken. YFC bleef een brug tot de Kerk: Vele dulzen- den gingen over deze brug en vonden (n.JwmueKSuhap der heili«« YFC is klrif»rï J j°n in,crnationaal. Inter- omdat ze midden in de kerk wil staan; internationaal omdat deze werkt'n meer dan 45 Und« VtSJ/ht!* d? Vla>rdin«»'' d« Van Noort het onlangs voor de radio uit drukte. kort en kraehtia: ..Youth for Christ en wij zijn één!". Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteravond zonder hoof delijke stemming een resolutie aanvaard waarin het Huis zijn goedkeuring hecht aan de Amerikaans-Franse overeen komst. volgens welke de VS Frankrijk zullen helpen bij het oefenen van mili tairen in het gebruik van kernwapena In de resolutie dringt het Huis er bil de Senaat op aan de overeenkomst goed te keuren voor de verdaging van het congres, die binnenkort wordt verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5