„Menigeen graaft eigen graf met zijn tanden' Nieuw distinctief voor het korps rijkspolitie Geen regeringscoalitie met de socialisten Baas Peet en Compagnon »nwF&ad/cf 9 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 Dam-vraag 14 7 (Eerste publicatie) Zwart: 10, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, Schaak-vraag 147 De stand der stukken in de studie ^an W. en M. Platow was, wit: Kcl, Tc7, Lf8, pi b3, f4 en h6; zwart: Kg8. Lbl, pi a5, b4, c6, f5 en h2. Wit speelt houdt remise, was de vraag. Dat doet hij aldus: 1. h6—h7t. Kg8—h8; '2. Lf8—g7t!, Kh8xh7. Maar wat nu? Zwart dreigt bij een volgend schaak naar h6 en tenslotte naar het veilige h5 te vluchten en dan is de promotie van zwarts h-pion beslissend. 3. Lg7alt! De geweldige pointe: wit gaat zijn loper „begraven". 3 Kh7—h6; 4. Tc7xc6t. Kh6—h5; 5. Kcl—b2ü De grote verrassing. Wit dreigt Tel of na Lc2, Tc8, zodat zwart wel móet promoveren. 5 h2hlD; 6. Tc6—h6f!, Kh5xh6. Pat! Bridge De oplossing v [niet te maken" volgt: Zuid speelt in slag 2 schoppenaas en troeft een kleine schoppen af. Vervol gens incasseert Zuid zijn 3 hoge har ten op de laatste harten gaat een klaveren weg en gaat via het af troeven van de 4e harten naar hand. De situatie is dan aldus: ï- UV 4 V B 9 7 Nu volgt schoppenvrouw en West is machteloos! Wat hij ook doet, op tafel gaat klaveren 10 weg en Zuid ver liest slechts ruitenaas-vrouw! JACK DIAMOND Figuur-puzzel 1. tegenstelling van dorp, 2. touw (Mal), 3. wiersoort, 4. gemeente in Noord-Brabant, 5. uitgedorste halmen, 6. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 7. onzin, 8. voedsel, 9. gemeente in Gelderland, 10. vlug. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Lima, 5. mand, 9. ode, 10. sta, 11. rei, 12. Goes, 14. smet, 15. sterkte, 19. emmer, 21. enorm, 22. veder, 23. regel, 26. minaret, 29. krat, 31. node, 33. tor, 34. dek, 35. oei, 36. eten, 37. sneL Verticaal: 1. loge, 2. ido, 3. mees, 4. itorm, 6. arme, 7. nee, 8. dito, 13. ster- rit, 14. strelen, 16. Emmen, 17. kever, 18. eng, 20. ven, 24. gaper, 25. akte, 26. mare, 27. toon, 28. teil, 30. rot, 32. Dee. Massabetoging in Dominicaanse re publiek Een menigte van naar schatting hon derdduizend mensen heeft in Cvjdad Trujillo een betoging tegen de regering *an de Dominicaanse republiek gehou den. Zij was georganiseerd door de Do minicaanse oppositiepartij, de Nationale burgerunie. Deze partij had een oproep b>t het houden van een betoging gedaan ter gelegenheid van de aanwezigheid van de subsommissie van de Organisatie van Amerikaanse staten die een onder- mek instelt naar de toestand in de re publiek. De leiders van de Nationale burger unie hebben verscheidene toespraken ge houden. De partijvoorzitter, dr. Fiallo «atte „het einde van de onderdrukking In de Dominicaanse republiek". Leden van de subcommissie en de con sul van de Verenigde Staten in de Domi nicaanse republiek sloegen de betoging «ade vanaf de balkons van naburige ge bouwen. De menigte richtte zich op een fgeven moment tot hen en schreeuwde: ■Democratie ja, tirannie nee". Waarschuwing tegen te veel eten De Utrechtse internist dr. J. A. toeleggen op het gebruik van eiwitten (vlees, vis. eieren, kaas) en dient hij pas in koolhydraten een noodzakelijke aanvulling te zoeken. Opmerkelijk is dat In van Loon constateert in het jaar verslag van het Koninklijk Neder lands gasthuis voor ooglijders in Utrecht, dat het interne onderzoek van ambulante en klinische patiën ten de conclusie rechtvaardigt, dat in toenemende mate degeneratieve hart- en vaatziekten, niersclerose en diabetes (suikerziekten) worden ver oorzaakt door de veelal overmatige voedingstocstand reeds op middel bare leeftijd, cn de steeds stijgende gemiddelde leeftijd van de patiënten. Het aantal diabei lut in Utrecht dan dertig procent te zien verge leken met het voorafgaande jaar. Stèeds meer rijst de gedachte, aldus dr. Van Loon, of niet op ruime schaal gewaarschuwd moet worden tegen het de omzetting der baten van de welvaart in voedings- en genotmid delen. Volgens hem blijkt de huidige ontwikkeling reads grote schade toe te brengen aan lichamelijk en geestelijk welzijn. Speciaal oogpatiënten schijnen in hoge mate gedisponeerd te zijn voor deze degeneratieve aandoeningen. In een nader onderhoud verklaarde dr. Van Loon. dat het tot de huidige welvaarts verschijnselen behoort, dat vele mensen op middelbare en oudere leeftijd aan overgewicht gaan lijden, mensen die veelal nooit aan sport hebben gedaan zelfs niet meer tot enige lichamelijke oefening komen. Het overgewicht ls een regelrecht ge volg van te veel eten, onder het motto .Wij hebben het zo goed. dus het kan". ..Menigeen graaft", zo zei hij, „zijn eigen graf met zijn tanden." Overgewicht wordt in de hand ge werkt door een overmatig gebruik van koolhydraten, die redelijk aanwezig zijn in onder meer aardappelen, brood en andere meelspijzen. Gebak en snoep bij voorbeeld herbergen belangrijke hoeveel heden koolhydraten. Een frequent ge bruik van vetten heeft eveneens over gewicht tot gevolg. Volgens dr. Van Loon moet de intelli gente gebruiker zich in de eerste plaats Bevolkingsonderzoek in Nieuw-Guinea Het door de Euromarkt opgezette de mografisch onderzoek in Nederlands Nieuw-Guinea onder leiding van drs. K. Groenewegen en drs. D. J. van de Kaa heeft het opnemingswerk in de Wairopén, Paiddao-eilanden Biak en Noemfoer vol tooid en de registratie op Noemfoer en deel van Biak. Einde 1961 hoopt men gereed te zijn in geheel Biak, de Waropen en Padaido, zodat een registratie zal zijn ingesteld voor 40.000 mensen. Het werk begon in 1959 op Biak. De half augustus begonnen opneming in Nimboran zal einde 1961 zijn voltooid en dan komen delen van Zuid-Nieuw-Guinea en de Vogelkop aan de beurt. Men wil hierdoor in de eerste plaats •n duurzame bevolkingsregistratie mo gelijk maken en in de tweede plaats een basis leggen voor de welvaartspolitiek. In 1958 werd begonnen met de invoering van een burgerlijke stand in Sentani en dit werk kan men nu geleidelijk uit breiden. In overig Nieuw-Guinea zal men door steekproeven schattingen van de bevol king maken met het oog op de bouw van scholen, ziekenhuizen enz. en tevens re kening houden met snelle bevolkingsaan was. Het onderzoek geschiedt door 15 in Nederland opgeleide veldassistenten. periode van bestedingsbeperking het aantal dia betes-patiënten aanmerkelijk daalde. Dr. Van Loon vindt het jammer dat de ge middelde Nederlander z|jn welvaart niet beter besteedt. Er heersen, volgens hem, nog te veel vreemde, verkeerde denk beelden over vnedselgebruik. Vaak dwaalt men op dit gebied geheel te goeder trouw. Daarom is. aldus dr. Van Loon, een gedegen voorlichting op dit punt ten zeerste aan te bevelen. De grootste moeilijkheid bij de be sprekingen is de kwestie van de toe komst van Boeganda, het rijkste, grootste en meest ontwikkelde deel van het land, dat zioh (evenals Katanga van Kongo) wil afscheiden van de rest. De 32-jarige bankwerker C. J. Schipper uit Oost-Souburg (Walcheren) is gistermorgen in zijn woonplaats op een bromfiets tegen een melkauto ge reden en als gevolg daarvan overleden. Hij verleende op een kruispunt geen voorrang aan de van rechts komende melkauto. 0 De Britse minister van koloniale zaken Iain Macleod verklaarde gisteren, dat Oeganda, het Britse protectoraat in Oost-Afrika, waarschijnlijk in 1963 on afhankelijk zal worden. '£Öeéima (Van onze speciale verslaggever) Het nieuwe embleem van het Korps Rijkspolitic zal uit een springende gra naat bestaan, die gevat is in een acht- puntige ster. Het ontwerp in zijn de finitieve vorm is reeds door de minister van justitie goedgekeurd. De springende granaat, die af moest wijken van die, welke in het Nederland- leger wordt gebruikt (Koninklijke Aan dit embleem zal het Korps Rijkspolitie in de toekomst te herkennen zijn. Marechaussee en Regiment Grenadiers) asymmetrisch, terwijl de vlammen r één zijde uitbuigen. De grondvorm het embleem stemt overeen met het uwe distinctief van de gemeentepoll en heeft de lijnen van een achtpun- tige ster gekregen. Dit laatste heeft men wel in de eerste plaats gedaan om dui delijk te doen uitkomen dat het korps Rijkspolitie tot de reguliere Nederlandse politie behoort Bovendien heeft men aan passing gezocht bij verschillende Europe se landen en de Verenigde Staten, waar de achtpuntige ster het politie-embleem is geworden. De nieuwe uniformkleding van Korps Rijkspolitie heeft haar definitie ve vorm nog niet gekregen. Een reeds enige jaren werkzame commissie zal het ministerie van justitie advies moeten uitbrengen omtrent dc wijzigingen, wel ke hun beslag moeten krijgen. Roelhuisboter begin oktober ve rkrijgl baar Het ministerie van landbouw en visse rij heeft meegedeeld, dat minister Ma- rijnen heeft besloten koelhuisboter uit de regeringsopslag van het voedselvoor- zienings' in- en verkoopkantoor voor de handel beschikbaar te stellen. Deze koelhuisboter zal na een proces van ont dooien, verpakken en distribueren in de loop van de eerste week van oktober bij de detailhandel verkrijgbaar zijn op basis van een groothandelsprijs f 3,10 per kilogram af koelhuis, worden verkocht voor circa f 0,90 per pakje 250 gram. Het ligt in de bedoeling de prijs van de koelhuisboter voorshands op dit peil te handjiaven. De minister heeft zijn beslissing inmiddels ter ken nis gebracht van het produktschap voor Com mentaar- Evangelisatie een nieuwe vorm van evangelisatie met sterk oecumenische inslag. In de frag menten van het programma dat verle den week vrijdagavond diende bij een samenkomst met buitenkerkelijken in Amsterdam (ter inleiding ran het gere formeerde en Nederlands hervormde evangelisatiewerk in de komende win ter) werd zelfs door ds. Van Boegen en ds. Smit met nadruk gerefereerd aan evangelisatiewerk, dat zij verrichtten tesamen met r.k. geestelijken. Hierdoor werden in de uitzending welke de dag sluiting verving, ook andersdenkenden betrokken. Misschien is deze vorm van evangeli seren, in zeer populaire, maar daarom niet minder ernstig bedoelde bewoor dingen en liedjes in swing-stijl, ouderen onder onze lezers wat vreemd en sto rend voorgekomen. Toch is een derge lijke opzet niet nieuw: het leger des heils heeft zich die, zij het in een an dere tijd, al veel eerder eigen gemaakt. Ook toen, aan het begin van onze eeuw, werd het algemeen bekende deuntje al tot melodie van evangelisatie-liederen gemaakt. Hoe het zij, van deze frag mentarische uitzending (de NCRV-radio zal later een reportage van de gehele avond in de ether brengen) ging toch onmiskenbaar ernst en wijding uit. Des te spijtiger was het dat de beeld overbrenging zoveel te wensen liet en de blik in hoofdzaak werd getrokken door 'n warnet van draden op 't podium, een hele schakering microfoons en an dere technische apparatuur en door be zige technici in het beeld. Had men de ze storende elerenten niet een beetje kunnen omzeilen, zoals toch anders ook wordt gedaan? Een show-programma had men op zulk een wijze niet durven ontsieren. Het NCRV-programma bood verder een actueel gesprek met Duitsland, een matig-interessante documentaire met stroef commentaar over parlementsver kiezingen in Engeland, een jazz-concert en een aardig filmpje in de serie „vader weet het beter". Een wel gevarieerd, maór ook vrij rommelig programma, dat men het best in onderdelen kon bekij ken en niet in zijn geheel achter el kaar. De NTS was actueel met een kort foto- en filmprogramma over het leven van de verongelukte secretaris-generaal van de VJf.. Dag Hammarskjoeld. Teddy en Henk weer in televisieshow Het echtpaar Teddy en Henk Schol ten zal ook in het komende seizoen weer als gastvrouw en gastheer optre- Deense televisie blijft belaagd De George Mitchell Singers, die men al eerder zag optreden in het met „de gouden roos" bekroonde BBC-program- ma Black and White Minstrel Show. zullen een vaste plaats in het program ma krijgen. Vaste medewerkers die om de andere keer optreden worden leden zijn het de letterkundigen, verenigd ln hun organisatie, die ernstige ontevre denheid hebben geuit De organisatie heeft de omroep la ten weten, dat haar leden de vastge stelde honoraria voor het schrijven van televisiespelen vervijfvoudigd wensen te zien. De Deense televisie, niet weinig ge- i het Nederlands Dans Theater, die schrokken van deze enorme els, heeft telkens een speciale „showdans" zullen uitvoeren. - - - Men kan hen zaterdagavond a.s. al len stellen nog iets extras bij te zien in het eerste programma en wel "henen door als regie-assistent op in een dans in de stijl van Peter Gen- treden De organisatie heeft dit voor nam. een bekende choreograaf die vele ste echtcr afgewezen en gedreigd met Amerikaanse televisieprodukties op zijn «taking. indien de eisen niet geheel worden ingewilligd. 10 jaar televisie In het VPRO-radloprogramma van vrijdag 22 september a.s. zal dr. K. van Dijk, lector in de sociologie aan de Universiteit van Groningen, om 8.05 uur een rede houden over fle invloed van tien jaar televisie in ons land. heeft staan. Het echtpaar Scholten zal in de eerste aflevering ontvangen de vo calist David Hughes van de BBC- televisie, de Amerikaanse enter tainer Jack Hammer, de Franse il lusionist Jacques Olten, de snelteke naar Roland Wagtcr sr. en de zanger Marcel Thielemans. Al zullen er altijd ook Nederlandse gasten zijn, toch blijft Zaterdagavond, akkoorden wat het nu al ruim een jaar is geweest: een internationale show. Het begeleidend orkest wordt ge dirigeerd door Tony Vess. Jan Goderie voor KRO-televisie Het maandelijkse televisieprogramma „Brandpunt" van de KRO, dat tot nu toe om beurten door radioverslaggevers werd geleid, zal in het nieuwe seizoen worden gepresenteerd door Jan Goderie. Verliezer Adenauer verklaart: heeft op een persconferentie verklaard, dat een regeringscoalitie met de socialistische partij van bur gemeester Brandt tot de onmogelijk heden behoort. Hij bleek meer U voelen voor een samengaan met de vrije democraten. Van het grootste belang was, volgens hem, een voort zetten van het buitenlands beleid van de laatste twaalf jaar, ongeacht hoe de nieuwe regering samengesteld zal zijn. De vrije democraten hebben herhaal delijk laten weten, dat zij een stander zijn van een samengaan met de christen-democraten van Adenauer, maar dan onder Ludwig Erhard als bondskanselier, Adenauer liet zich niet uit over een eventuele oorzaak vj verliezen van zijn partij, maar hij liet doorschemeren, dat het gedeeltelijk gekomen kan zi.in, omdat hij niet da delijk naar Berlijn gegaan is, toen de toestand kritiek was. Hij achtte het toentertijd van meer belang oi rechtstreeks contact te kunnen blijven met zijn regering en de westelijke bondgenoten. De definitieve zetelverdeling in de Bondsdag is nu als volgt: CDU-CSU met zetels 'met inbegrip van 8 niet- stemgerechtigde Berlijners); FDP met 66 zetels en de SPD met 204 zetels. De per centages luiden: christen-democraten 45.3 procent; sociaal-democraten 36.3 pro cent en vrije democraten 12.75 procent. De CSU heeft gisteren reeds vergaderd in aanwezigheid van partijvoorzitter Joseph Strauss. Zij sprak zich opnieuw n kanselierschap van de mi nister van economische zaken Ludwig Erhard, wiens kansen op de benoeming met het uur stijgen. Het is ever waarschijnlijk, dat de onderhandelingen tussen dc CDUCSU enerzijds en de FDP anderzijds van lange duur zullen zijn. Door de onverwacht grote winst, die de laatste partij geboekt heeft, zullen hun aanspraken op een groter deel va Toen Ed was heengegaan en de jongelui naar school waren vertrokken, zeilde Clara in vol or naat de kamer binnen. ,,Het spijt mij Peet, maar ik moet naar de stad. Wij hebben vanavond gasten met het eten en ik heb verschrikkelijk veel te doen, ik moet koekjes en bonbons bestellen en bloemen en ik moet een nieuwe „make-up" hebben." „Kan ik dat niet voor je doen?" opperde Baas Peet, die niet het minste begrip had vón een „make-up". „Ik zal het prettig vinden om wat boodschappen voor je te doen, Clara." Ze bracht hem bits aan het verstand wat hij voor haar doen kon. Zijn bagage van de h'all naar de linnenkamer brengen tot de gasten weg waren, en de ramen open zetten om de tabaksrook te doen verdwijnen. ,.Ik vermoed dat je thuis bent voor de koffieta fel," zei ze terwijl ze de handschoenen dichtknoop te om haar dikke polsen. „Ik heb erop gerekend, maar doe precies zoals het je uitkomt. Ik ben hier thuis, zal ik maar denken." Nadat hij zijn bagage in veiligheid had gebracht, haalde hij Mimi voor een wandeling, kwam daar na terug en zwierf door het lege huis. Schuchter liet hij zijn vingers glijden langs de piano, over de gordijnen en de stoelen terwijl hij zichzelf ver telde, hoe heerlijk het was een thuis te hebben en mensen bij wie men hoorde. Voor de schoorsteen mantel hield hij stil en keek met aandacht naar het portret van een deftige, slanke oude dame in zwart fluweel, van wie Clara had gezegd, dat het Ed's grootmoeder was. Baas Peet dacht dat dat op een vergissing be rustte. Hij herinnerde zich grootmoeder Petree heel goed. Ze was dik en helemaal niet deftig en ze rook naar pepermunt en uien. Hij had heel veel van haar gehouden. Toen hij zijn onderzoekingstocht beëindigd had, ging hij zitten en trachtte te lezen, maar lezen leek hem een schandelijke verkwisting van deze intie- i ALICE HEGAN RICE VERTALING VAN DIET KRAMER me, huiselijke uren. Hij zat dus met de handen gevouwen om de knieën en dacht hoe snel Ed zich had opgewerkt in de wereld, hoe knap Clara moest zijn om dit huis zo mooi in te richten. Hij dacht aan de beide jonge mensen, die hij zijn neef en nicht kon noemen. Hij had meer dan genoeg tijd om over al deze dingen te peinzen, want hij was uren lang alleen. Maar Baas Peet was gewend aan wachten op een bed in een overvol hotelletje, op een plaats aan een tafel, op brieven van huis. op een beloofde baan, op een „gelukkig toeval" dat nooit kwam. Toen Clara eindelijk arriveerde, was het halfeen en daar de kinderen op school hun boterham aten, zei ze tegen hem dat ze maar dadelijk zouden beginnen. De koffiemaaltijd was nóg onaangena mer dan het ontbijt. Baas Peet die zich gedurende zijn lang verblijft onder vreemdelingen een grote zwijgzaamheid had aangewend, vond het ongeloof lijk moeilijk te praten met een dame die hem éénlettergrepige antwoorden gaf. Toen de stilte ein delijk al te enerverend werd, haalde hij uit zijn koffer de cadeaus, die hy voor zijn familie had meegebracht. „Ik dacht dat je dit misschien mooi zou vinden,' zei hij, terwijl hij een prachtige bronzen kom uit vloeipapier rolde en het gladde, gave oppervlak van het sieraad met voorzichtige handen streelde Clara keek ernaar zonder enige belangstelling. „Wat is dat? Een kwispedoor?" „Wel neen, het is een doofpot. Een prachtig oud stuk Ming, dat erg zeldzaam is. Ik heb de andere die erbij hoort, in een van mijn kisten. Maar schien heb je liever iets anders?" In zijn haast om een geschenk, dat klaarblijke lijk onwelkom was, op zijde te schuiven, stootte hij met de elleboog tegen de lepel, die rechtop in zijn kop stond. Een stroom koffie vloeide over het smetteloze tafelkleed. „Je zult mijn ongemanierdheid moeten excuseren Clara," zei hij berouwvol, terwijl hij de koffie trachtte te deppen met het servet, dat hij onder zijn kin had geknoopt „De waarheid is, dat het de eerste keer is, dat ik in een gewoon huis eet sinds de tijd dat ik mijn kleine bungalow in Yokohama had." Bij die uitlating veranderde de uitdrukking Clara's gezicht van verveling in nieuwsgierigheid „Heb je het nu over de tijd, toen je met die Ja panse vrouw leefde?" Haar kleine mond trok zich preuts samen. Baas Peet begreep de insinuatie niet, zijn gezicht klaar de op bij deze vraag. „Ja, dat was toen ik mijn kleine Umi San en de baby nog had. Getrouwd waren we niet „Dat wist ik wel!" viel Clara hem triomfantelijk in de rede. „Ik zei tegen Ed „Ik bedoel getrouw waren wij niet langer dan één jaar", legde Baas Peet naïef uit. „Maar het is alsof dat jaar eigenlijk myn gehele leven is. Umi San was de liefste vrouw van de wereld en toen zij en de baby omkwamen bij de aardbeving". Hij kon niet verder gaan. De herinnering aan de beminnelijke kleinvoetige Umi San. de enige vrouw die ooit tegen hem geglimlacht had, ontroerde hem meer dan hy zeggen kon. regeringsverantwoordelijkheid vermoe delijk toenemen. De reactie* op de verkiezingen ln Duitsland i(Jn vele, maar men is het er algemeen over eens, dat de terugslag van de CDU te wijten ls aan de persoon van de bondskanselier. Men verwacht, dat nu definitief een einde gekomen Is aan het eenmansbewlnd van Adenauer. In Londen ls men de mening toegedaan, dat de sta biliteit van de Westdultse politiek wel eens ten einde kon zjjn. Dit ls te be treuren. vooral met het oog op de na derende onderhandelingen met de Sow- jetunie. In de V.S. is men teleurgesteld, dat de verkiezingscampagne in Duitsland op unfaire manier is gevoerd. In de nationale Duitse noodsituatie hadden de Amerikanen meer verstand en eenheid verwacht. Over het algemeen is men van oordeel, dat Adenauer hiermee begon- dat Brandt slechts uit de nood gedwongen zijn voorbeeld heeft gevolgd. Hoewel Brandt in de V.S. in hoog aanzien staat, zijn er ongetwijfeld elementen in de Amerikaanse regering, die opgelucht zijn nederlaag. Een reden hier- kunnen zijn, dat er in de V.S. nog steeds een tegenzin tegen het socialis- ic bestaat Bij de verkiezingen in Oost-Duitsland hebben slechts 4948 mensen hun stem uitgebracht, dit betekent een percentage Van de ongeveer 12.5 miljoen stemgerechtigden heeft 99.86 procent de communistische eenheidspartij gestemd. In Oost-Duitsland doen speculaties de ronde, dat de communisten van plan zijn om in Oost-Duitsland de al- dienstpiicht in te voeren. Oost- Duitsland was totnutoe het enige bij het verdrag van Warschau aangesloten land zonder algemene dienstplicht. Grootste in Nederland gebouwde tanker te water gelaten Met veel feestelijk vertoon en onder grote belangstelling is gisteren de groot ste tanker, ooit in Nederland gebouwd, op de werf van Verolme op Rozenburg, aan zijn element toevertrouwd. De tan ker meet 78.000 ton en werd gebouwd voor rekening van de Esso Petroleum Company in Londen. Het was geen tewaterlating in de ge bruikelijke zin van het woord. Dc tan ker, nog naamloos en geregistreerd on der bouwnumnver 634, lag in he-1. 300- meter lange Koningin Wilhelmina-dok cn werd er vanmorgen, nadat het dok in de afgelopen nacht volgestroomd was, door dertien sleepboten uitgetrokken. De grootste slepers van he1. Europoort- gebied waren ingeschakeld om de 261 meter lange oliereus veilig in de Nieuwe Waterweg te brengen. De 634 is een stoomturbinetanker: 261 meter lang en ruim 34 meter breed De diepgang is 14 meter en de snelheid 17.5 knopen. Dc besturing van het schip is hydraulisch en uiteraard zijn op alle gebied de laatste technische snufjes toe gepast. Do bemanning zal uit 73 koppen bestaan, die ieder een eigen hut zullen hebben en bovendien beschikken over een eigen zwembad. In Vroomshoop is gisteren de 23- jarige G. H. Otten uit Ommen om het leven gekomen, toen hij onder een kan telende tractor bekneld raakte. De man werd ernstig gewond en i* tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis over leden. 'vanavond Met een herhaling van de 's middags in directe reportage uitgezonden ope ning van de Staten Generaal begint na het journaal het filmprogramma van de NTS. Om 9 10 uur de voor boven 14-jarigen goedgekeurde hoofd film „Het lied van Kaprun". ft Tussen 8.30 cn 9 40 uur voert het Radio Filharmonisch orkest.in samen werking met de sopraan Annette de la Bije, de alt Sophia van Santé, de tenor Simon van dor Geest, de bas Aad de Rijk en het Omroepkoor de mis in c van Mozart uit. Dirigent is Jean Fournct. Om 10 uur begint de cyclus orgelwerken van César Franck: André Marchal bespeelt het orgel van de §t. Eustache te ParUs. ft De AVRO geeft om 8.25 uur een herhaling van de Troonrede en om 9.25 uur bespreekt prof. dr. J. Pen de Miljoenennota. Tussen deze uit zendingen in speelt het orkest Tiie Skymasters met zang van Joke van den Burg en Jan van der Most. Strijk kwartetten van Mozart en Vaughan Williams worden tussen 10 en 10.30 uur uitgevoerd door het Fine Aarta- quartet uit New York. Om 11 uur: minder bekende werken van Richard Strauss voor orkest. Tips uil hel buitenland Een romantisch platenconcert met fragmenten uit bekende operettes kunt u tussen kwart over 8 cn 9 uur horen bij de BRT op 324 m. Aanslui tend een recital, te geven door de sopraan Maria Ceuppens en de pianist Robert Leuridan, die composities van Brahms ten gehore brengen. Werken van Schubert en Schumann worden tussen 8.20 en 10 uur uitge voerd voor de BBC <434 m.) door de pianist Sviatoslav Richter, die voor het eerst in Engeland optreedt. Programma voor morgen 10 Gym 7! 9 00 Gym 10 Gram VPRO10 00 School- VARA: 10OO V d vrouw 11.00 Gram Licht progr 11.00 Hammondorgel cn 12.30 Land- cn tulnbou wnieded 12 33 V h platteland 12 38 Gram 13.00 Nwi 13.15 13.40 15X10 Prinsjesdag, gesprek 17.00 Pianodun 17.25 Licht iaaNflBAÉHÉIH A van Het emlgraücpraatje 22.30 Nws 22. V 21 35 Geapro- i 22 Sport ultl 23.10 Muzlkala De Russische Invoer uit rood China in 1960 28*/» gedaald en de uitvoer daarheen 14» dit ia een gevolg van de misoogsten in 1959 en 1960. aldus meldt de economiache commissie der Verenigde Naties voor Europa (E.C.E.). De uitvoer rood China naar Tsjechoslowakije, Hongarije. Polen en Roemenië bleef ech- (Wordt vervolgd) ter stijgen. trsum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRVl wa en SOS-ber 7.13 Gram 7.90 Ge- muz 7 50 Meditatie 8 00 Nwa 8.15 rant 8 33 Gram 9.00 V d zieken 9.35 9 40 V d vrouw 10 10 Gram 10.15 Morgendienst 10.48 Gram 10 55 Pionier van ■- 1 *-iherh) 12 10 Gram 12.30 neded 12 33 Grar mui 13 45 Grai 18.00 V c 3 17.40 Beursber 17.45 Gram 1 18 20 iPct Spectrum, lezingen 18.38 Liede en 19.00 Nws <-n weerber 10 10 Gram 19 30 19 50 Gram 20 00 Jeugdavond Land- en tuinbouwmede Rep 13 00 Nwa 13.15 Llch 15 40 VoUcsmuz voor plat t* 17.35 NTS: 17.35 JeugdJourn Atletiek 20 00 Journ en 1 Jeugd. AVRO: lara. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over dc 4e lijn) Woensdag 20 september 1961 van 1820 uur: Buying a pink balloon 'Profes., Or kest Max Grcger; Avalon iKoae), Idem: So in love I Porter). Idem: El paso (Her mann). Orkest Adalbert Lutier: Donna Vatra (Köplng), idem: On a alow boat to China (Loeoer), Orkest Horst Wende. Solitude (Ellingtoniidem, Fllegcr cha cha (Dostet), Orkast Irwin Ha listsTuih mOcht' leh cha cha (Kalman., idem; For. get me not (de Curti».Orkest Max Gra ger; What a beautiful day (Funk), idem Rock (Haley), idem; (Teata), (Viai Luci RondHK1 a. 11 Silvia Cuidl; Non act fellce (Van. H La Strat Orlblrlbln idem; Quando vlen la sera (Rasceli. Arturo Testa; Splenda l'arcoba- leno Idt Cegliel. Wilma de Ange.it; Cha cha ottavo (Franks). Or Seat Chaqulto; Aca high (Chaquito). idem; Melody sublime iJean), idem; Riders in the sky (Jones). Kay Starr; Sentimental Journey (Brown idem; Tenneeaee waltz tStewarii. Orkest Billy Vaughn; To be In love (Howard). Johnny Mathit; Sweet Lorraine (Parish. idem; Elmer's tune tJurgena). Orkest Bi.- ly Vaughn; You took advantage of ma (Rodgern. June Christy. Bel mlr bist du schön (Secunde). idem: Body and soul (Heymani. Erroli Garner, on. ;ady be good 'GershwinIdem; Easy to love (Por ter). idem: The mooche i Ellington. Orkest Duke Eniragton; Take the ,.A"' train (Sirayhorn), idem; Perdldo (Drake), idem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9