De Troonrede Ruim 300 miljoen voor ontwikkelingsgebieden Minister Van Aartsen houdt vinger aan pols Enige prijsverhoging is niet te vermijden Volgend jaar 90.000 huizen Commentaar Er komen meer ambtenaren 7 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 leden der staten-generaal, rvE ONTWIKKELING van de internationale situatie is verontrustend. De door de communistische politiek kunstmatig opgewekte Berl ijnse crisis kan zich nog verder toespitsen. De bereidheid van de Westelijke mogendheden om tot een vreedzame oplossing van het geschil te komen, nag niet aldus worden verstaan, als zouden concessies leunnen worden bedongen, die wezenlijke waarden in ge vaar brengen. De Atlantische bondgenoten zijn eensgezind in hun overtuiging, dat vastberaden weerstand moet worden geboden aan elke poging tot het afdwingen van I jodamge concessies. Een hechte samenwerking tussen alle bondgenoten op oolitiek, militair en economisch terrein blijft dan ook loodzakelijk. Aan deze samenwerking zal ons land krach tig blijven deelnemen. Nu de internationale situatie drei gender is geworden en de Amerikaanse hulp is weggeval len, aal het op peil houden van de Nederlandse bijdrage in de bondgenootschappelijke verdediging grotere finan- I ciële offers van ons vergen. Wil onze krachtsinspanning werkelijk betekenis hebben, dan dient zij voort te vloeien uit het besef van onze verantwoordelijkheid voor de hand having van de grondslagen onzer beschaving. Het besluit tot nauwer politiek overleg, dat de regerin gen van de landen behorende tot de Europese Gemeen schappen in juli te Bonn hebben genomen, zal de verdere eenwording van Europa kunnen dienen. De Regering heeft zich tot deelneming aan deze politieke en ook culturele samenwerking bereid verklaard, onder voorwaarde, dat hetgeen reeds in Europees en Atlantisch verband is be reikt, niet slechts in stand zal worden gehouden, maar verder zal worden ontwikkeld. De bereidheid van Groot-Brittan- nië om tot de Europese Gemeen schappen toe te treden en het daar mede geopende uitzicht op toetreding of associatie van andere Europese landen, acht de Regering van het grootste belang. Zij verwacht daar van niet alleen een verdere sociaal- economische vooruitgang van de deelnemende landen, maar ziet daar in ook nut voor de totstandkoming van de Europese eenheid. De posi tieve reacties van onze partners ir de Europese Gemeenschappen in deze ontwikkeling stemmen to: vreugde. Ook hetgeen in Benelux- verband werd bgreikt geeft reden tot verheugenis. Op verzoek van de Surinaamse Regering hebben de landen van het Koninkrijk dit jaar een aanvang ge maakt met het overleg over het Sta tuut. De goede verstandhouding tus sen de landen van het Koninkrijk wettigt het vertrouwen, dat een voor alle partyen bevredigende oplossing voor de ter sprake gekomen Suri naamse wensen zal worden gevonden. Nederland zal steun blijven verlenen aan de economi sche en sociale ontwikkeling van Suriname en de Neder landse -Antillen. Bevestiging en versterking van de ideële banden tussen de bevolkingen van de drie landen verdient verder alle aandacht. De Regering heeft goede verwachtingen ten aanzien van de in dit jaar ingestelde adviesraad voor cul turele samenwerking. AAN DE sociaal-economische en culturele ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea wordt bijzondere aandacht geschonken, temeer nu dit gebied een fase van snelle staatkundige ontwikkeling is ingegaan. Naar het oordeel der Regering is reeds gebleken, dat de Nieuw- Guinea-Raad sinds zijn installatie op 5 april jl. aan de staatkundige behoeften van dit gebied beantwoordt. De Regering verwacht, dat in dit zittingsjaar van de ^ten-Generaal de raad zijn advies zal uitbrengen over te wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht zou kunnen wrden verwezenlijkt- Zij is van mening, dat voor een «rantwoorde keuze omtrent eigen toekomst de bevolking ran Nederlands Nieuw-Guinea zich vrij en onbedreigd moet kunnen oriënteren, overal waar zij dit wenst. Van haar zijde zal de Regering onderzoeken welke wijzigingen in Statuut en Grondwet nodig zyn. Een gesprek met Indonesië over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea is helaas niet mogelijk geble ken, omdat Indonesië voor zulk een gesprek voorwaarden stelt, die in strijd zyn met het zelfbeschikkingsrecht. De Regering betreurt het voorts, dat Indonesië zelfs het laatste - zij het nog slechts indirecte officiële contact met Nederland heeft verbroken. Op de grondslag van het in het Handvest van de Verenigde Naties verankerde begin sel van gelijke rechten en zelfbeschikking der volkeren, heeft de Regering in de afgelopen maanden in vele landen besprekingen doen voeren over de mogelijkheid de Ver enigde Naties te betrekken bij ontwikkeling en toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea. De conclusies waartoe dit overleg de Regering heeft geleid, zullen zo spoedig moge lijk bekend worden gemaakt. TN DE afgelopen jaren heeft zich in ons land een onge kende economische groei voltrokken. De daarmede samenhangende welvaartsvermeerdering is, mede als ge volg van het gevoerde loon- en prijsbeleid, aan brede la gen van de bevolking ten goede gekomen. Tevens heeft bet hoge niveau van investeringen en de evenwichtige spreiding daarvan de innerlijke kracht van onze economie belangrijk versterkt. Het stemt tot voldoening, dat bij een maximum aan werkgelegenheid het prijspeil vrijwel stabiel kon worden gehouden. De thans waarneembare vergroting van de economische spanningen vereist niettemin een toenemende waakzaam heid. Het groeitempo van de produktie is aanmerkelijk vertraagd, doordat in vele sectoren van de economie de capaciteitsgrenzen zyn bereikt. De verhoging van de bin nenlandse bestedingen gaat echter voort en overtreft de toeneming van de nationale middelen. Als gevolg hiervan stijgt de druk op het prijspeil en neemt het betalings balanssaldo af. Op zichzelf is een zekere vermindering van dit saldo nog niet verontrustend. Een voorzichtig con junctuurbeleid zal overspanning van onze econ terugslag in een daarop volgende fase kunnen voorkomen. Meer dan ooit zal dan ook het beleid van de Regering erop gericht moeten zijn, in samenwerking met het be drijfsleven, de loonontwikkeling binnen de grenzen te houden, die door de groei van de produktivrteit zijn ge steld. Het in het afgelopen jaar gevoerde prijsbeleid zal worden voortgezet. Zolang de economische activiteit op het huidige hoge peil blijft, zal het tekort aan arbeids krachten zich handhaven. Opvoering van produktiviteit en doelmatigheid blijven belangrijke middelen tot bestrij ding van de gevolgen van dit tekort- Daarnaast zal de Regering de aantrekking van buitenlandse arbeidskrach ten bevorderen. Het toekomstige beleid met betrekking tot de emigratie zal binnen afzienbare tijd te Uwer ken nis worden gebracht. Bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1962 hebben de geschetste verwachtingen omtrent de economische ont wikkeling als achtergrond gediend. De begroting vertoont een zodanig beeld, dat het Rijk, ter dekking van het tekort, overeenkomstig de eisen van de conjunctuur, in het ko mende zittingsjaar voor financieringsdoeleinden geen be roep behoeft te doen op de open kapitaalmarkt. TN HET heden aanvangende parlementaire jaar zal een beslissing moeten worden genomen omtrent de datum van ingang van enkele reeds aanvaarde belastingverlagin gen. De noodzaak de overheidsfinanciën zoveel mogelijk af te stemmen op de conjuncturele ontwikkeling moet daarbij worden afgewogen tegen het feit, dat het effectief worden van deze verlagingen uit een oogpunt van antwoorde belastingheffing steeds dringender wordt. He den zal U het voorstel worden aangeboden de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting te doen ingaan op 1 juli 1962. Daartegenover staat, dat de ver zwaring van de defensielasten tot nieuwe belastingvoorzieningen noopt. Tot dit doel zal de verlaging vennootschapsbelasting, die de Re gering voorstelt op 1 januari 1963 te doen ingaan, worden beperkt en zal een belasting op minerale oliën met uitzondering van benzine worden gevoerd. De hierop betrekking heb bende wetsontwerpen zullen U eveneens heden worden aangebo- aangeboden. De Regering zal haar aandacht blijven geven aan een gezonde ont wikkeling van de landbouwproduktie en aan de verbetering van de afzet In nauwe samenwerking met het ge organiseerde bedrijfsleven zal zij streven naar een verantwoord valori- satiebeleid voor de agrarische pro duktie. De vraagstukken samenhangen de met het internationale ver voer vervullen de Regering door het protectionisme dat zich op dit terrein steeds opnieuw openbaart met zorg. T\E ACTIVITEIT op het gebied van de woningbouw heeft in. het jaar 1961 een ongekend grote omvang aange nomen, in het bijzonder is de bouw van woningen zonder overheidssteun sterk uitgebreid. De Regering heeft een overschrijding van het aanvankelijk opgestelde woning- bouwprogramma aanvaard. Zij heeft echter gemeend maatregelen te moeten nemen om een te sterke overschrij ding tegen te gaan in verband met de bezwaren, die daar aan verbonden kunnen zijn voor de bouwkosten. Een ir verhouding tot de andere sectoren van de bouwnijverheid hoge activiteit op het gebied van de woningbouw acht de Regering, gezien de woningnood van velen in het land. ook voor 1962 gewenst. Evenals de woningbouw vereisen de ruimtelijke vraag stukken van ons land grote aandacht wegens hun beteke nis voor het werk en de ontspanning van ons volk. De Regering heeft besloten de omzetting van woeste gronden in landbouwgronden tot het uiterste te beperken, mede ter wille van natuurbescherming en openluchtrecreatie. TTP wetgevend terrein zal wederom veel van Uw werk- kracht worden gevraagd, ten dele voor wetsontwer pen, waarvan de behandeling reeds een aanvang heeft genomen. De Regering vertrouwt, dat de beraadslagingen over het onderwerp algemene kinderbijslagverzekering op korte termijn zullen worden hervat. Na ampele over weging zal de Regering door wijziging van het wetsont werp tegemoet komen aan een aantal van de bezwaren, die vóór de schorsing der openbare beraadslagingen voren zijn gebracht. Ten aanzien van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs hoopt zij, dat het in dit zittingsjaar de instemming van de Tweede Kamer der Staten - Generaa 1 zal verwerven. Ook tal van wetsontwerpen zullen in deze periode aan U worden voor gelegd, o.a. een ontwerp algemene bijstandswet. T)E materiële welvaart en de opzienbarende technische ontwikkelingen van onze tijd houden het gevaar in, dat de geestelijke waarden te weinig aandacht krijgen. Toch zijn het juist deze waarden, die aan het leven een diepere zin geven en de krachtsinspanning, die ons land en de gehele vrije wereld zich thans moeten getroosten, rechtvaardigen. De Regering zal, zoveel als in haar mogen ligt, door het verlenen van krachtige steun in het bijzonder aan onderwijs en cultuur, blijven streven naar de versterking van de geestkracht van ons volk. Zy beseft, dat dit doel slechts kan worden bereikt, indien ieder, op welke plaats ook gesteld, hier bewust aan bijdraagt. Op U, vertegenwoordigers des volks, rust in deze tijden van spanning een zeer bijzondere verantwoordelijkheid en een zware taak. Moge God U bij Uw arbeid wijsheid en kracht schenken, zodat Gij ook in het komende zittings jaar tot zegen van het Koninkrijk werkzaam zult zijn. Met deze bede verklaar ik de zitting der Staten-Gene- raal voor geopend. Nieuw-Guinea vraagt meer y-OOR de hulp aan ontwikkelings gebieden buiten Nederland trekt de regering op de begroting voor 1962 niet minder dan 307 miljoen gulden uit. Dit is 66 miljoen gulden meer dan het bedrag, dat op de be groting voor dit jaar voorkwam. Een groot deel van deze geldsom gaat naar Suriname en de Nederlandse Antillen, namelijk f 41 miljoen. Overeenkomstig het plan wordt de bijdrage voor Nieuw-Guinea ver hoogd met tien miljoen gulden en ge bracht op een totaal van f 107 mil- '°on. Het leeuwenaandeel van de hulp, namelijk f 160 miljoen, is be stemd voor andere landen in ont wikkeling. Van dit laatste bedrag gaat 97 miljoen >a het ontwikkelingsfonds van de Euro pese Economische Gemeenschap naar tanden in Afrika, die met de EEG zijn geassocieerd. In de periode van 1958 tot en met 1962 moet ons land f 258 miljoen n dit fonds storten. Als men de bijdrage ver 1961 erbij telt, beschikt het fonds rceds over een Nederlandse bijdrage van 161 miljoen. Het fonds heeft echter nog slechts tien miljoen gulden van dit tegoed aangesproken; het werkt nogal traag. Een ander deel van de hulpverlening komt de onderontwikkelde gebieden ten goede via het Uitgebreide Programma voor Technische Hulp en het Speciale Fonds van de Verenigde Naties f 14,7 miljoen). In 1962 zal Nederland voor f 19,3 miljoen deelnemen in het kapitaal van de Internationale Ontwikkelings Associatie. DE WEST De uitvoering van het Tienjarenplan voor Suriname komt steeds beter op gang. Het bedrag, dat dit jaar aan het plan zal worden besteed, ligt waarschijn lijk tien miljoen gulden hoger dan de oorspronkelijke raming. In 1962 gaat een nog groter bedrag naar de West. deels als gift, deels in de vorm van een lening. Aan het driejarenplan voor de ontwik keling van Bonaire en de Bovenwindse eilanden wordt In 1962 f 5.3 miljoen ten koste gelegd. Ook dit bedrag wordt voor de helft geschonken en voor de andere helft geleend. In het bedrag, dat aan de ontwikkeling van Nieuw-Guinea ten koste wordt ge legd. is f 2.5 miljoen begrepen voor de kosten van het Papoea-vrijwilligerskorps. Voor dit Papoea-korps wordt bovendien nog een miljoen gulden op de defensie begroting uitgetrokken. Daarnaast gaat f2,8 miljoen naar drie stichtingen, die o m. wetenschappelijk onderzoek in Nieuw-Guinea verrichten. De uitgaven voor de vertegenwoordi gingen in het buitenland zijn voor 1962 ondanks de revaluatie hoger geraamd. Aanleiding hiertoe zijn de prijsstijgingen in het buitenland. Een bedrag van enkele miljoenen is bovendien nodig voor de bouw van een nieuwe ambassade in Washington, die in 1962 wordt gereali seerd. De begroting van 1961 is. wat de ru briek „deelneming aan internationale organisaties" betreft, met ruim vier mil joen gulden uitgelopen. Deze altgaven zjjn grotendeels het gevolg van de Nederlandse bijdrage in de kosten van het VN-polltieleger, dat ln dc Kongo opereert. Ten slotte wordt voor 1962 f264 miljoen uitgetrokken wegens de lasten, die voortvloeien uit de ontwikke ling van de verkonding met Indonesië. Meer geld voor verkeer en waterstaat De wegenaanleg en het onderhoud ■van vormen met f 315,8 miljoen de hoogste post op de begroting van ver keer en waterstaat voor 1962. DH ls het gevolg van de toeneming van het weg verkeer. Van het genoemde bedrag la f 135.5 miljoen uitgetrokken voor de verbetering van bet wegenstelsel volgens het Rijkswegenplan. Daarnaast la 15 mil joen bestemd voor de brug over de Nieu we Maas bij Brienenoord, en twintig miljoen voor de Coentunnel. Om het luchtvaarttechnisch onderzoek op hoger peil te brengen zal de Stichting Nationaad Luchtvaart Laboratorium een hoger subsidie ontvangen. De burger luchtvaart heeft profijt van de hogere bijdrage, die bestemd is voor de verdere uitbreiding van de fendingdhulpmiddelen op Schiphol en de vernieuwing van de verouderde apparatuur voor de luchtver keersbeveiliging. Tengevolge van de uitbreiding van de start- en landing&anen en de voorgeno- verplaatsing van het vericearsareaal is, evenals in 1961, een verhoging van het aandelenkapitaal van de luchthaven Schiphol door het rijk met tien miljoen gulden voorzien. Het Deltaplan vergt 115 miljoen aan belastinggeld. Het Drie-eilandenplan za) in 1962 gereedkomen. Voor de weiken in hel Haringvliet is vijftig mifljoen op genomen, terwijl de afdamming van Grevelingen en Volkerak 23 miljoen zal vragen. Voor de versterking van aeedij ken e.d. is 25 miljoen uitgetrokken. Voor de verbetering van het kanaal van Gent naar Temeuzen en van de ha venmond van LJmuiden wordt een ho ger bedrag aangevraagd. De voortge zette indijking van de polder Zuidelijk Flovoland zal twintig miljoen vergen. Raming voor 1961 ver overschreden Hoewel de rijksbegroting voor 1962 de eerste is, die officieel de geschiedenis in gaat als de begroting, waarvan het eind bedrag de tien miljard gulden over schrijdt, zal het jaar 1962 niet het eerste jaar zijn, waarin de overheidsuitgaven meer dan tien miljard gulden bedragen. Immers ook dit jaar 1961 heeft een zo grote uitgavenstijging te zien gegeven, dat het eindbedrag niet b de 9.973 miljoen gulden, die waren geraamd, maar waar schijnlijk f 11.688 miljoen. Deze exorbitante stijging heeft het be grotingstekort over 1901 van de geraam de f 194 miljoen doen toenemen tot niet minder dan 1547 miljoen gulden Hier van betekent een bedrag van f 1169 mil joen slechts een verschuiving van uitga- hetzij door overheveling van uit gaven van de gemeenten naar het rijk als gevolg van heit in werking treden van de financiële verhoudingswet 1960, hetzij door vervroegde aflossing van buitenland se schuld, door vergoeding aan de Ne- derlandsdhe Bank wegens geleden r luatieverlies en verzilvering van schuld bekentenissen gedeponeerd bij het In ternationale Mbnotaire Fonds. Werkelijke uitgavenverhogingen, die ook belangrijk bijdroegen tot de hand having van de conjunctuur-spanning, heb ben betrekking op een bedrag van f 386 miljoen en betreffen de volgende posten: defensie-uitgaven tg.v. het wegvallen van de Amerikaanse hulp (150 miljoen), nadelig saldo Landbouw-Bgalioativfonds (89 miljoen), salarisherziening politie personeel en kleuterleidsters (65 miljoen), toeslagen op pensioenen, rente op staats schuld en versterkte aflossing van Ame rikaans Lend-Lease krediet. De financiering van dit a-lles veroor zaakte een kastekort van ongeveer 1175 miljoen. Daartegenover staat, dat het met dc belastingopbrengst dit jaar flink mee valt. De vermoedelijke uitkomst bedraagt dit jaar waarschijnlijk f 639 milpoen dan was verwacht. Hierin ls be grepen een bedrag van f 195 miljoen dat de regering ls toegevallen als gevolg het uitstel van de aangekondigde in komsten- en loonbelastingverlaging. d« individuele hoarlotion op wetenschappelijke basis HAAR-TABAC is een individuele hoorlofion op wetemdioppelijke bests - bestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw hoor. HAAR-TABAC wordt venraordigd uit zuivere oleobol, Vitaminen B-complex en ondere hoor-opbouwendesubsfonties. HAAR-TABAC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie von de hoofdhuid en bestrijdt hooruitvol, roos vorming en hoofdjeuk. Regelmatige mossage met HAAR-TABAC geeft U het gewenste resultoot: gezond, levendig en glanzend hoor Uw leven long. Het werkzame HAAR-TABAC is gericht op individuele hoorverzorging: HAAI-TABAC >DRY« speciaal voor normooi tot vet hom HAAt-TAIAC »0IU speoool voor droog hooi H AA K-TAB AC sSILVERt speciaal voor grijs en wit hoat Het corrigeert de geelachtige verkleuring e is verkrijgboor in »0RY« en »0IU. HAAt-TAIAC in de doserende ftocon Fl.3,50* H.5.7S MÏURER WIRTZ-STOLBERG IM RHEINLAND (Van onze parlementsredactie) MINISTER VAN AARTSEN heeft zijn bouwprogramma voor 1962 aan de Tweede Kamer toegezonden. Weg- en waterbouwkundige werken zullen in 1962 f 750 miljoen vergen, gebouwen, waarbij woningen, fabrie ken, boerderijen e.d. zijn begrepen, f 3050 miljoen. Dit laatste bedrag is f 75 miljoen hoger dan de bouwsom, die dit jaar waarschijnlijk aan bouw werken ten koste zal worden gelegd. Minister Ven Aartsen schrijft, dat dit bouwprogramma kan worden verwezen lijkt, a ls de erbeidersbezeitting op de wee- met 2.4 pot aal toenemen en de peo- dutotiviteitsstijgMvg, die nodig zal zijn om de werk/tijdvenkortiing goed te maken evenals in i960 anderhalf procent per artwider bedraagt Verder gaaf hjj ervan ul<t, dat de produktie bij normale weers omstandigheden twee proceng lager zaï zijn dan in 1961. Het mooie voorjaar van (Van onze parlementsredactie) tanige prijsverhoging zal volgend jaar onvermijdelijk kunnen zijn. Dat hericht de minister van econo mische zaken, drs. De Pous, aan de Tweede Kamer in de toelichting op zijn begroting. De bewindsman laat weten, dat hij al zijn krachten zal inspannen om de prijzen gelijk te houden of zelfs prijsverlaging te verwezenlijken, maar door de loonsverhogingen, die de komende maanden door de her ziening van veel CAO-en te verwach ten zijn. en de looncompensatie die als gevolg van de aangekondigde huurverhoging te verwachten is, kan zich bij sommige bedrijfstakken de situatie voordoen, dat de produktivi teit niet evenredig stijgt of de ren tabiliteit onvoldoende mogelijkheden biedt om deze loonsverhogingen ge heel op te vangen. In zulke gevallen zal prijsverhoging onvermijdelijk lcunnen zijn. Het is dan ook van de grootste bete kenis, vervolgt drs. De Pous, dat daar tegenover alle mogelijkheden tot prijs- De regering verwacht, dat volgend Jaar begonnen kan worden met de bouw van 90.000 woningen. Dit is 5000 meer dan geraamd was voor 1961. Van deze 90.000 zullen er 35.000 woningwetwoningen zijn, 30.000 pre miewoningen en 25.000 ongesubsidi eerde woningen ln de vrije sector. Voor de woningwetbouw is in de be groting een bedrag van f700 miljoen opgenomen. De regering is van mening, dat het niet aangaat in een tijd als deze, waar in velen weelde-artikelen als auto en tv-toestel bezitten, de rijksbijdragen in de woninghuren onveranderd te hand haven Gestreefd wordt dus naar ver mindering van deze subsidies. Middel hiervoor is de serie van drie huurver hogingen. waarvan do eerste tegen april 1962 is aangekondigd. Dank rij deze huurverhoging kan de rijksbijdrage voor de woningwetbouw In 1962 rond twaalf miljoen lager zijn. Per jaar bedraagt de besparing 18 mil joen. Voor de premleboow bedraagt de ze besparing per jaar ruim vijftien mil joen. maar de gevolgen ervan tullen ln 1962 ook niet te merken tUn. Ook door de verlaging van het pre. miogedeelte van de huursubsidie me' 500, die op 1 augustus van dit jaar is ingegaan, wordt een vermindering van de rijksbijdrage mogelijk. Per J: zal deze 12 miljoen bedragen. In 1962 Ls van deze verlaging echter nog slechts vijf miljoen merkbaar. De huursubsi dies. die dit Jaar ln totaal 321,3 nul- verlaging worden benut. Een bevredi gend resultaat zal slechts dén kunnen worden verkregen, wanneer het bedrijfs leven meer dan tot nu toe bereid is. een deel van de produktiviteitsstijging in ondernemingen en bedrijfstakken, waar deze styging het landelijk gemiddelde overtreft voor prijsverlaging te bestem- HierbiJ zullen de prijsgesprekken weer een belangrijke functie vervul len. Deze gesprekken wqrden gehou den enige tijd voor de afloopdata van de arbeidscontracten, zodat de be trokkenen zich tijdig op het door voeren van prijsverlagingen kunnen voorbereiden. De bewindsman wijst erop, dat sinds april 1960 het prijsindexcijfer voor het levensonderhoud op het niveau van 121 a 122 is gebleven. Het leven werd dus niet duurder. Slechts in enkele dien stenverlenende sectoren werd een zekere prijsverhoging aanvaardbaar geacht. Er ls op toegezien, dat beloofde prijsverla gingen inderdaad werden doorgevoerd. Als voorbeelden van prijsverlaging noemt minister De Pous de verlaging van margarine en koffie. Deze gunstige ontwikkeling kon slechts tot stand komen dank zij de loyale medewerking van het bedrijfs leven, aldus de minister. Slechts in een enkel geval was het nodig, prijsregelend op te treden. Ook heeft in enkele ge vallen de Nederlandse handel in strijd met de geldmargercgel geprofiteerd van de revaluatie en de verlaging van de invoerrechten op grond van het EEG- Intusaen ls het streven van de minis ter erop gericht, de verlaging van In- voorrechten en de revaluatie In hun ge heel In de vorm van lagere prijzen aan de afnemers ten goede te doen komen. Zo nodig zullen hiertoe prijsmaatregelen worden genomen. Rusland spuit olie en goud De uitvoer van West-Europa naar het Sowjetblok is volgens de E.C.E. in 1960 met 25*/# toegenomen, vooral afgewerkt staal en industriële uitrusting, waarvan meer dan de helft naar de Sowjetunie ging. De uitvoer van de Sowjetunie daal de echter en zij had een tekort van f 1008 min. op de handel met minder ont wikkelde landen. 1961 heeft namelijk de bouwpoduktie met twee procerut doen toenemen. Als vierde omstandigheid bij de verwezenlijking van -het bouwprogramma wordit aange nomen, dot hot prijspeil met anderhalf procent zal stijgen. Juist deze verwachte prijsstijging zal er de oorzaak van zün. dat, hoewel een hoger bedrag aan bouwwerken zal wor den besteed, de werkelijke produktie niet noemenswaard zal toenemen. Bo vendien zal ln 1962 nog worden gebouwd aan bouwerken, die eigenlijk op het pro gramma van 1961 voorkwamen, maar niet binnen de geplande t(jd konden worden verwezenlijkt- Gevolg van <Jiit alle? is, da*, minister Van Aartsen ook in 1062 een nogal krap goedkeuringsbeleid moet handhaven. DU geldt gedeeltelijk voor de wonrigbouw. In deze sector zullen dit jaar ongeveer hon derduizend woningen m aanbouw zijn ge nomen, waarvan oen groot deel ook zal drukken op de fcwuwactaviteiten van vol gend jaar. Gerekend wordt op het m aanbouw nemen van 90 000 wondgen m 1962. W-aarvan 25000 ki de vrije sector. Voor de induste-iéle bouw zal wellicht ook in 1062 de aanvragenstroom de goea- keurmgsmogelijkheden verre overtreffen. Vooral wt het westen zullen de wacht tijden langer worden dan thans het geval Doordat momenteel in de sector ge zondheidszorg zeer grote werken (zieken huizen) in aanbouw zijn, zal een groot deel van deze werken óók het pro gramma van 1962 nog bezetten. Voor kerkbouw zal volgend jaar dertig mil joen kunnen worden besteed. Voor scho len is vijf miljoen meer beschikbaar dan ln 1981. Dig zijn de sommen, waarvoor in enkele sectoren aal kunnen worden gebouwd: Woningen 1610 miljoen (Ln 1961 1370), fabrieken 500 (400), ooholen 275 mil joen. Woningbouw Wat de woningbouw betreft, ln 1962 zal een hogere bijdrage worden gegeven voor 7500 woningwetwoningen, die zijn ge bouwd volgens een z g. keuzeplan. Deze maatregel heeft tot doel, een rationele en doelmatige bouw te bevorderen. Van de 30.000 irn 1963 te bouwen premde- woningen zullen er 5000 mogen worden gebouwd door woningbouwverenigingen met een gemeentelijke garantie. Voor de particuliere woningbouw voor de verkoop zal slechts in zeer beperkte mate premie worden verleend. Minister Van Aartion meent, dat bij hot huidige loon- cn prijspeil het ver strekken van woningbouwsubsidics door de overheid voorlopig op ruime schaal mogelijk moet blijven. Een groot per centage van de bevolking is immers niet in staat, zelf de losten van een nieuwe woning volledig te dragen. Het grote aantal woningen, dat minis ter Van Aartsen nastreeft, zal slechts kunnen worden gebouwd als meer en van bouwopdrachten rende bouwmethoden. Bij de verdeling van de gesubsidieerde woningen zal dc bewindsman hieraan ruime aandacht be steden. In de verdeling wordt een principiële wijziging voorbereid, om de woning- bouwactivttait vooral te kunnen con centreren jn de gebieden met een sterke eoonomioche ontwikkeling. (Vervolg van pagina 1) tcnlandse zaken ln de eerstkomende dagen voor de Verenigde Naties zal uitspreken? Naar goed gebrnlk spreekt de Troonrede over tal van onderwer pen en zwijgt zij over andere. Aan haar spreken zal meer waarde moe ten worden gehecht dan aan haar zwijgen. Of mogen wij hopen, dat haar stilzwijgen over een vraagstuk als dat van de commerciële televisie inhoudt, dat dit vraagstuk stilzwij gend van de parlementaire tafel ver wijderd gaat worden? Aan de andere kant had in de brede, interessante passage over de woningbouw stellig met een enkel woord van de voorge nomen huurverhoging kunnen zijn gerept AI met al een Troonrede, niet beter maar ook niet minder dan vele voor gaande. Een staatsstuk van een be trekkelijke waarde met bepaalde ac centen die als vanzelf werden aan gebracht. Het is een Troonrede waar mede dit kabinet zijn derde regerings jaar ingaat Nuu pleegt men het derde Jaar van een kabinet wel te betitelen als het jaar van de oogst. Dit veronderstelt de mogelijkheid van een duidelijk waarneembare oogst. Zou het niet een kenmerk van dit kabinet kunnen zijn, dat het zich ook in dit opzicht zekere beperkingen oplegt? Oogst wijst allereerst op aan te ne men wetten. Oogst kan echter óók betrekking hebben op het regerings beleid. ook voor zover zleh dit aan wetgeving onttrekt. En bij alle mo gelijke kritiek mag dan worden vast gesteld. dat dit kabinet, dank zij in het bijzonder enkele bekwame be windslieden, tot dusver niet slecht boert. Ook dit is een wijze van oogsten en al spreekt zij misschien minder tot de verbeelding stellig geen De sterkte van het burgerlijk rijksper soneel zal, naar wordt verwacht, iu 1962 toenemen met 1206 personen. Er zullen dan 121.988 personen ln overheidsdienst werkzaam zijn. Op 31 Januari 1958 be droeg dit aantal 114.662. In dc onderwijssector wordt een ver meerdering geraamd van 1307 man Het ministerie van verkeer en waterstaat verwacht een uitbreiding van 340 man en het ministerie van financiën van 535 man. Daartegenover wordt dc geraamde sterkte van het burgerpersoneel bU het departement van defensie met ongeveer zeshonderd verminderd terwijl bij het ministerie van economische zaken door het aflopen van de werkzaamheden in verband met de volkstelling met ongo- vierhonderd man minder zal kun- worden volstaan. Lager conversiekoers van Rtihaak De N.V. voorheen Ruhaak Co. heeft •oor de binnenkort uit te loten f 30 000 4*/» converteerbare obligaties de con versiekoer» van 159 tot 130»/. verlaagd tot en met 14 november.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7