HAMMARSKJOELD: Dood van Hammarskjoeld overal diep betreurd een &an.£e lij. een leven in dienst van de vrede Chefarine 4 Fel omstreden ondanks zijn „neutraliteit" RYNBENDE' S NIEUW ROOD iu GEZOND Hersenhelften werken kruisgewijs 5 RADIOACTIVITEIT Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent M leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde De radioactiviteit van de lucht is net afgelopen etmaal opnieua' enigs, geneesmiddelen, dl. elk afaonderiiik In da h«la zins gestegen, zo is van de zijde van het ministerie van sociale zaken h_.nomj c-„ a... en volksgezondheid gisteren Medegedeeld. Of deze toename geheel en mro.md ujn f E.r, na 0.1. al kan worden toegeschreven aan besmetting tengevolge van kernex- mldflelen 15 cnetaro* en dient In net bijzonder plosies, is echter nog niet definitief vast komen te staan. De activiteit 0fn maa9 beschermen. Ook zij die een door verontreiniging van de atmosfeer met kunstmatige radioactieve gevoelige maag hebben kunnen zonder be- stoffen is in de afgelopen week enigermate toegenomen. zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een LUCHTVAARTOVEREENKOMST INSPECTIE MILIEUHYGIËNE Na besprekingen die van 14 t.m. 16 september in Stockholm zijn ge voerd, tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse en Zweedse bur- gerluchtvaart-autoriteiten, is overeenstemming bereikt over de tekst voor een bilaterale luchtvaartovereenkomst tussen de twee landen, al- j dus het ministerie van verkeer en waterstaat. De tekst zal aan de regeringen worden voorgelegd voor definitieve goedkeuring en ondertekening. De inhoud vertolkt de traditionele liberale luchtvaartpolitiek van bei de landen en bevestigt voor de K.L.M. en voor de S.A.S. de volledige vrijheid van de lucht op iedere mogelijke route, die de grondgebieden van beide landen raakt. Met ingang van 1 januari zal bij het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid een inspectie voor de milieuhygiëne worden ingesteld, welker arbeidsgebied o.ni. het vraagstuk der luchtverontreiniging zal omvatten. Verder is inter-departementaal overleg in voorbereiding over het instellen van een raad inzake de luchtverontreiniging. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft dit aan het Landbouwschap meegedeeld in antwoord op een adres, dat dit schap in maart van dit jaar tot zijn ambtsvoorganger had gericht. Het Landbouw schap noemde in dat adres de verontreiniging van de atmosfeer een ernstige bedreiging van de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid en een bron van materiële schade. Turkse minister treedt af De Turkse minister van buitenlandse zaken, Selim Sarper. is gisteren afge treden om zich kandidaat te kunnen stel len voor de komende verkiezingen. Het is bekend dat Sarper een van de vurigste pleiters is geweest voor een mild vonnis voor de leiders van het vorige Turkse bewind. Drie van hen zijn eind vorige week opgehangen wegens schending van de grondwet. Groot verlies verlie de mensheid Het verscheiden van de' secre- taris-generaal der Verenigde Na- 7 T/ 7\7 De voorzitter der Alge lie,, dr. Dag Hammarskjoeld, heeft VOOl' CIC T.iV. dl Mï.Vazr^h, in de gehele wereld een golf van ontroering verwekt, die haar neer slag heeft gevonden in vele ver klaringen van staatshoofden en staatslieden. Van Nederlandse zij de getuigden de minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay en de minister van buitenlandse zaken, rar. J. M. A. H. Luns, van hun ge voelens. de V.N.. de zaak van de de mensheid. Algemene Vergade- een verklaring wereldgemeen- heeft een onherstelbaar verlies geleden. Zijn hoge opvatting van eer en zijn volledige toewijding aan de plich ten van zijn ambt. zijn een voortduren de bron van inspiratie geweest voor al len die de eer hadden met hem samen zenlijken, is reeds legendarisch. Zijn te werken geduld werd slechts door enkelen ge ëvenaard. Zijn leven was een blijk van hulde aan het vermogen van de be schaafde mens om naar de beginselen van onpartijdige rechtvaardigheid te President Kennedy heeft na het over lijden van Hammarskjoeld thans defini tief besloten de Algemene Vergadering der Verenigde Naties toe te spreken. „Zijn dood heeft de president doen ge voelen dat hij uiting moet geven aan de steun der Verenigde Staten aan de V.N., op een ogenblik dat de wereldor ganisatie voor een crisis staat", aldus een mededeling van het Witte Huis. De Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., Adlai Stevenson, zei, dat Ham marskjoeld is gestorven, zoals hij heeft geleefd, „als een soldaat van de vrede, »n der grootsten van onze tijd". Burgemeester Wagner van New York gaf gisteren opdracht van alle openba re gebouwen drie dagen de vlag halfstok te hijsen.Van het V.N.-hoofdkwartier waren toen de blauwe vlaggen al half neergehaald. Wagner verklaarde: „De wereld heeft een groot man verloren. Zijn dood is een enorme slag voor de vredelievende wereld". Incident De Indiër Chakravarthi Narassimhan i it'ordt genoemd als de opvolger van Dag Hammarskjoeld als secretaris generaal der Verenigde Naties. Prof. De Quay legde de volgende rklaring af: „De Nederlandse rege- g is diep geschokt door het ont- ellende nieuws van het ongeluk, verkomen aan de heer Dag Ham- arskjoeld. Zij heeft grote bewonde- g voor de wijze waarop deze ho- internationale gezagsdrager ge urende bijna negen jaar leiding heeft egeven aan het werk van de Vere- igde Naties. Zijn heengaan is een groot verlies voor. de Verenigde Na- ies en voor dc gehele wereld". Minister Luns verklaarde in New De wereld heeft een toegewijd ,_i grote integriteit en bekwaam heid verloren. Niet alleen de omstandig- waaronder hij stierf, zijn tra naar bovendien vond de ramp plaats terwijl de' heer Hammarskjoeld van de meest belangrijke taken van ambt verrichtte, op een ogenblik dat zijn aanwezigheid werd vereist ter .handhaving van dc wereldvrede. Per soonlijk ben ik bedroefd door het verlies ran een goede vriend". De Amerikaanse president, Kenne- )dy. gaf een verklaring uit en sprak flater voor de televisie over het onge- jlufc aan Hammarskjoeld overkomen. Hij zei onder meer: „Ik bid dat zijn plaatste offer alle leden van de Vere nigde Naties zal inspiren de taak .waarvoor hij stierf, te voltooien. Ham- \tnarskjoelds toewijding aan de zaak ij van de vrede en orde in de wereld '(door de Verenigde Naties was volle dig. Zijn werkkracht om dit te verwe- Advertentie I pure bessenjenever Eveneens in New York wilde vrouw een schoen naar een auto met Russen gooien, die het V.N.-hoofdkwar tier verliet. Een politieagent kon dit hinderen, maar niet dat zij riep „Skunks (stinkdieren), jullie hebt Ham marskjoeld vermoord". Koningin Elizabeth van Engeland heelt Frederick Boland, voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N., te legrafisch haar deelneming betuigd en verzocht haar medeleven over te bren gen aan allen die met Hammarskjoeld samenwerkten. De Engelse premier, Macmillan, sloot zich hierbij aan door te zeggen, dat al len de dood van een dienaar van de wereld, die zijn plicht moedig, onzelf zuchtig en met toewijding heeft vol bracht. betreuren. De Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, zei onder meer „Het is de meest tragische opening voor de Algemene Vergadering. Hij diende de Verenigde Naties met een volslagen toe wijding en integriteit". Namens het personeel der V.N. zeide Hernane Taveres de Sa. dat het over lijden van Hammarskjoeld een tragisch Koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden zonden een condo- leanticteiegram aan Hammarskjoelds broer. In Zweden heeft het verongeluk ken van de secretaris-generaal grote ontroering verwekt. De radiozenders wij zigden hun programma's geheel en zon den herdenkingsredes uit, waarin onder meer herinnerd werd aan het veronge lukken van graaf Folke Bernadotte die dertien jaar geleden om het leven kwam toen hij op vredesmissie in Palestina werd vermoord. Premier Nehroe van India bleek zeer onder de indruk te zijn van de vlieg ramp. Hij zeide dat de dood van Ham marskjoeld een bijzonder grote tragedie betekent. Ook de Belgische regering betuigde haar deelneming. De Centrale Kongolese regering heeft voor Vandaag nationale v afgekondigd. In een verklaring het kabinet wordt gezegd, dat Ham marskjoeld de beschermer was van klei ne landen tegen de „imperialistische dreiging van het westelijk neo-kolonia- lisme". President Tsjombe van Katanga merkte op: „Wij Afrikanen moeten dankbaar zijn voor alles wat hij Afrika heeft gedaan". De Franse regering volstond met een korte verklaring van deelneming. Radio-Moskoü bracht het bericht van het ongeluk zonder commentaar, doch de Oostduitse televisie-omroeper zei dat Hammarskjoeld stierf „als slacht offer van zijn eigen imperialistische politiek". Advertentie iOSRAM In het toestel, waarmee Dag Hammarskjoeld om het leven kwam, zaten nog enkele belang rijke VN-functionarissen, onder wie v.l.n.r. dr. Heinrich Albert Weischoff, chef van de afdeling territoriale research en analyse van het directoraat beheerschap- zaken, Vladimir Fabry en Wil liam Hanallo, de persoonlijke hulp van Hammarskjoeld. (Van onze speciale verslaggever) ,.lk zal nooit iets doen dat tot ger oorlog zou kunnen leiden, maar ik doe alles om tot verzoening te komen". „Ik zelf beu niets, maar mijn functie is zeer belangrijk". „Ik geloof niet dat wij Kongo helpen door acties, waarbij Afri kanen Afrikanen en Kongolezen Kongolezen doden". Dit soort uitdrukkingen was typisch voor de zo tragisch om het leven gekomen secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hjalmar Agne Carl Ham marskjoeld. Men zal deze rustige, vaak zo onverstoorbare en geslo ten vrijgezel niet meer op de 38ste erdieping van de zo bekende, glazen wolkenkrabber in New York zien. Men zal zijn voetstap niet meer boren, de lucht van de gekruide pijptabak, die hij rook te, niet meer ruiken. Hoe lang is het geleden dat zijn aanwezigheid nog zichtbaar en voelbaar was? Slechts een paar dagen. Kongo, dat het laatste jaar zoveel van hem eiste, eiste thans ook zijn leven op. In de meer dan acht jaar dat Ham marskjoeld secretaris-generaal van de Verenigde Naties is geweest, heeft hij slag op slag te incasseren gekregen. In het Westen zowel als in het Oosten was hij de meest omstreden politieke figuur. Omdat hij geen vijanden vrees de, maar wel vrienden, heeft men hem ontelbare malen verkeerd begrepen en beklad. Vijanden? Er wordt wel eens gezegd dat de Zweed, die wereld burger werd, net zoveel vijanden had als de UNO leden-staten telde (thans bijna honderd). Dit zei de wereld van hem, zij '1 uiteraard onder zeer verschillende om standigheden: Wijlen Foster Dulles: „Een pa pieren politicus". De Gaulle: „Een partijdig mens", Ben Goerion: „Een slaper". Nasser: „Een zwakkeling". Loemoemba: „Een lakei van de Belgen". Tijdens de Suez-crisis in 1956 heeft hij de Britten zowel als de Fransen tegen zich in het harnas gejaagd. De kwestie Bizerta. die nu al maanden sleept, deed hem zo in ongenade vallen bij de Fran sen dat Parijs niet bereid bleek te zijn met hem te praten. Chroesjtsjef slingerde hem zijn ban in het gezicht; Fidel Castro belasterde hem. ONWRIKBAAR Toch. ondanks alles: Dag Hammar skjoeld is onwrikbaar en zelfs onver stoorbaar gebleven. Zijn conceptie van wereldscheidsrechter. van dienaar van alle volkeren, had uitgangspunten, die hem noch tot het Westen, noch tot het Oosten deden behoren. Hij streefde na neutraliteit in de absolute betekenis vi het woord. Pralen deed hij met niets populariteit zocht hij niet. Dat hij het Afro-Aziatische blok. dat tegenover het Westen met het grootste wantrouwen is vervuld, min of meer achter de Verenig de Naties in plaats van in het kielzog van de communistische wereld heeft ge kregen. moet wel in de eerste plaats als resultaat van zijn optreden worden ge- e'clvuldi- het glazen paleis, waar de volke- der wereld elkaar met wisselend suc ces trachten te vinden. De stille, publici teitsschuwe Zweed knapte het op, want meer dan van iets anders was hU zich ervan bewust dat de wolkenkrabber van. de Verenigde Naties het eerste gebouw zou zijn dat bij een ramp in elkaar zou klappen. Zijn mandaten putte hij uit het Handvest van de UNO, dat hij bij de aan vaarding van zijn hoge ambt trouw ge zworen had. Zijn leidende gedachte was dat hij internationale diensten moest ver richten op een terrein, waar opvattingen en verhoudingen zich in een stadium van ontwikkeling bevinden, welks con solidatie pas door een latere generatie zal kunnen worden bereikt. VRIEND In al die jaren van schipperen achter de schermen heeft Hammarskjoeld maar één echte vriend gekend. Dat was Walter Lippmann. „De bekwaamste, koelste en meest objectieve diplomaat van onze da gen." noemde Lippmann hem nog on langs. Dag Hjalmar Agne Carl Hammars kjoeld werd op 29 juli 1905 in Jonkoe- ping geboren. Zijn vader was eens Zweeds minister-president en gedurende een groot aantal jaren rechter bij het Internationaal Gerechtshof te 's-Graven- hage. Het geslacht Hammarskjoeld be hoort tot de oudste beambten-adel van Zweden en heeft in de loop der eeuwen vele vooraanstaande staatsdienaars voort gebracht. Zijn schooljaren doorliep Dag met ere. ofschoon niemand hem ooit heeft zien werken. Hy bezat de gave iets met één oogopslag in zich op te nemen, wat zich ook aan de universiteit van Uppsala openbaarde. Aan laatstgenoemde universiteit be haalde hij zowel de graden in de wijsbe geerte als in het recht, terwijl hij ge heel opging in literatuur en talen. Tot zijn dood toe is zijn belangstelling de literatuur even groot geweest als in zijn studententijd. Hij was een groot bewonderaar van de moderne Amerikaanse en Engelse dichters, en vond, ondanks zijn drukke werkzaamhe den. altijd tijd zijn literatuurstudies bij te houden. Het was echter zijn belangstelling de economie, die hem uiteindelijk i de hoge post van secretaris-generaal de Verenigde Naties voerde. Als eo misch technicus werd hij Zweeds rijks ambtenaar en minister, terwijl hij weldra alle delicate internationale onderhande lingen leidde. ECONOMIE de winter door! 2 Neem elke dag HALITRAN capsules vitaminen-zekerheid nomic aan de Slockholmse universiteit was geworden, maakte hij naam als fi nancieel expert. Van 1936 tot 1945 was hij secretaris-generaal van het Zweedse mi nisterie van financiën. Later werd hij president van de raad van commissarissen van de Nationale Bank van Zweden, en voorts vice-voorzitter van de uitvoerende commissie van de OE.E.S- (Organisatie voor Europese Economische Samenwer king). Tot zijn taak aan het ministerie van buitenlandse zaken behoorde de lei ding van de Zweedse deelneming aan een economisch verenigd Europa. Nadat hij in 1950 minister van staat ge worden was. trad hij op als vice-voorzitter van de Zweedse afvaardiging naar dc Ver. Naties. Tijdens de zevende zitting leidde hij zelfs de Zweedse delegatie. Hammarskjoeld is altijd vrijgezel ge bleven. Toen hij op 7 april 1953 door de Assemblee van dc Verenigde Naties tot secretaris-generaal van de UNO gekozen werd als opvolger van Trygve Lie en met slechts één stem tegen zei een vriend van hem: „Probeer Dag Hammars kjoeld niet na te doen, want het zou je je nek kosten". Deze opmerking sloeg niet op zijn hob by, het alpinisme, maar op de enorme hoeveelheden werk. die hy kon verzet ten. Een andere vriend van de secretaris generaal vertelde dat de laatste eer meester in compromissen was. NAAR PEKING De volgens Trygve Lie „meest on mogelijke post van de wereld" voerde Hammarskjoeld in 1955 naar Peking, waar hij liet klaar speelde een tiental Amerikaanse krijgsgevangenen vrij te krijgen. Na nog in het zelfde jaar een wereldreis te hebben gemaakt, voerde hij begin 1956 besprekingen in het crisisgebied van het Midden-Oosten. Een paar maanden later daagde hij weer in Moskou op. Uit protest tegen het Brits-Frans ulti matum aan Egypte bood Hammarskjoeld in november 1956 zijn ontslag als secre taris-generaal aan. Van alle kanten werd hij echter verzocht aan te blijven, wat hij ten laatste deed. Na het sturen van een VN-troepenmacht naar de Suez- kanaal-zonc, probeerde Hammarskjoeld tevergeefs uitwerking van de V.N.-be- sluiten over Hongarije te geven. Hongaarse regering weigerde hem vankelijk de inreis, terwijl ook nemers werden geweerd. Eind 1957 werd de Zweed opnieuw tot secretaris-generaal van de Verenigde Na ties gekozen. Een jaar later, toen eer nieuwe brand in het Midden Oosten op laaide en de Amerikanen in Libanon er de Britten in Jordanië landden, voerde hij in Kairo, Bagdad cn Beiroet onder handelingen. na eerst de terugtocht var de invasie-legers te hebben voorbereid. Nieuwe moeilijkheden voerden hem in 1959 voor de derde keer naar het Midden-Oosten. Een tweede bezoek aan I Moskou werd weldra gevolgd door een I Azië-reis. die in feite bedoeld was als een gelegenheid om contacten te leggen, en indrukken over de ontwikkeling van een aantal landen op te doen. 1 In de zomer van het vorig jaar stelde 704) We hebben werkelijk niet de liggen. Iets lager lag het bewegings- I Dc vijf miljoen Rooms- Katholieken in Engeland zijn aangespoord om hun verkeerszonden te biech ten. Een speciale ver- keerscode werd in de kerken voorgelezen. De genen, die gevaarlijk hebben gereden, moeten dit biechten. U weet. zo wordt gezegd, dat door een stoplicht heenrijden of de maximum-snelheid overtreden, strafbaar is. Hoewel hierover in de tien geboden niets staat, is er nog altijd Uw eer en Uw geweten, zo wordt gezegd. Het slot luidt: Wat gij niet wilt, dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet. I De beste van de 35.000 deelnemers aan de afge lopen verkeerscursus van het Nederlands instituut voor verkeersonderwijs is pastoor G. W. J. Wen- neken uit Zuid-Scher mer. Voor de beste cur sist was door General Motors een auto beschik baar gesteld. Tijdens een feestelijke bijeenkomst zal de gelukkige pastoor de officiële eigenaar van de auto worden. I Het bevrijdingsvuur brandt weer in Eindho ven. De feestverlichting, mooier cn uitgebreider dan ooit. flonkert weer in meer dan zestig stra ten. Een week lang zal de lichtstad in het teken van dc bevrijdingsher denking staan. Gister avond heeft de burge meester, ir. H. B. Witte, uit handen van de Eind- hovense wielrenner. Van Kemenadc, het bevrij- dingsvuur ontvangen. On der doodse stilte schreed 1 Eindhovens eerste bur ger door de binnenstad toen nog in duister j gehuld naar het Stad- huisplein, waar hij de i vlam van de bevrijding*- j zuil ontstak. Op dat ogenblik werd in heel Eindhoven de verlichting; ontstoken. pretentie „eventjes" ling verbande- centrum van de romp, i de hersenen op touw te lager het centrum voor de voorpoot. zetten. Maar wellicht is het toch niet ondienstig in herinnering te roepen dat verschillende onderzoekers aparte gebieden in de hersenschors ontdekt menen te hebben, waarheen de zin- tuigindrukken worden geleid. vervolgens nog de centra voor hals- en kaakspieren konden worden aangewezen. Met andere woorden, de plaatsen voor de wille keurige spierbewegingen waren als op het hersenoppervlak In de hersenen is het vermogen geprojecteerd met de kop omlaag aanwezig een oorzakelijk verband leggen tussen de afzonderlijke in drukken, die aldaar tot i geheel worden opgebouwd de bewuste waarneming mogelijk wordt. In dit orgaan worden ook chterpoten omhoog, terwyl de linkerkant van deze projectie dc zinvol spierbewegingen van de rechterkant 'aardoor van het dier te voorschijn riep cn omgekeerd. Ditzelfde principe geldt, wat de bewegingscentra van de wll- ken cn begrypen aanwezig zyn. Ook A-ele zogenaamde ref I c xhau d cl ingen troie van de hersen schors. Zetelen het bewustzijn cn de psychische vermo gens dus in de her senen, in dit orgaan zlln tevens gebieden TOCH IS HET ZO! te wijzen, krulsgewlji aaruit bepaalde willekeurige de andere centra, bewegingen worden geleid. Wy. twin- centra liggen zowel in de linker- als dat letsel of druk op gedeelten van de linker hersenhelft verlamming In rech terarm of -been kan teweeg brenyen, cn omgekeerd. De wer king der hersenen op de ledematen wordt dus gekruist uitgeoefend. Deze werking geldt niet voor dc meeste tigste eeuwers. mogen dat heel be grijpelijk vinden, maar het is toch links, pas sinds kort dat de wetenschap dit hierv aannemelijk heeft kunnen makeu. rechterhelft. Enkele liggen laar rechts is dan de aanleg wel aanwezig, zoals by- lorbeeld blijkt uit het spraakcen- iroces kan de spraakfunctie voor- I bij kinderen langzamerhand orden overgenomen door het over- prikkelbaar was. tot de Duitse psy chiater Julius Hitzig er in de tweede helft van de vorige eeuw in slaagde een veldje op de hersenschors bij de renkomstige gedeelte in de hond te ontdekken, van waaruit door hersenhelft. elektrische prikkels spierbewegingen Ziezo, nu we weten dat de bewe- konden worden opgewekt. Een plekje gingen van armen en benen kruis- aan de bovenkant van de hersenen gew(js door de hersenen worden ge- gaf bij prikkeling door een zwakke rereld. kunnen we terugkeren tot de elektrische stroom een beweging van de achterpoot te zien van de andere- llchaamshelft. zodat op die plaats dus het achterpootcentrum moest de nog steeds voortdurende Kongo-crisla hem voor een zeer zware opgave. In op dracht van de Verenigde Naties organi seerde Hammarskjoeld de grootste en moeilijkste actie van de wereldorganisa tie. Twintigduizend man aan V.N.-con tingenten werden in Kongo ingezet, zo mede een heel legertje van technische hulpkrachten. Door het gelaveer van de (on)verent- woordelijk Kongolese politieke leiders moest Hammarskjoeld ook voortdurend koers veranderen. Dit veroorzaakte heftige aanvallen tegen zijn persoon, vooral van de zijde van dc Sovjet Unie Moskou verlangde het aftreden van dc se cretaris-generaal en dc instelling van een driehoofdig gremium, dat het Oosten, het Westen en het neutrale blok moest verte genwoordigen. Terwijl het Westen deze Russische eis afwees, verklaarde Chroesjt- sjev dat hij niet langer betrekkingen met Hammarskjoeld wenste te onderhouden. Hammarskjoeld laatste reis gold op nieuw Kongo, waar do VN-troepen opdracht van hem hadden ontvangen de provincie Katanga onder het gezag van de centrale regering in Leopold- stad te brengen. Dag Hammarskjoeld genoot een bui tengewone reputatie als snel denker. Verslaggevers moesten hun vragen al tijd snel op hem afvuren, maar deson danks was hij zijn ondervragen meestal een paar slagen voor. Aan de romantiek heeft Ham marskjoeld weinig of geen tijd gege ven. Zijn leven lang is hij een ver stokt vrijgezel gebleven, hoewel er altijd geruchten zijn geweest over een op handen zijnd huwelijk. Atoomsttaling in Engeland Rode schimmel op gekookt voedsel Een parlementslid heeft de Britse minis ter voor volksgezondheid schriftelijk gevraagd een onderzoek in te stellen naar de ooi-zaak van het rood worden van voedsel dat door mevrouw Mary Were is eekookt „Het is vreemd en nogal alarmerend" zogt Labour-afgevaardigde Fenner Borckway. Mevrouw Were, een huisvrouw uit het nabij Londen gelegen Chalfont St. Peter, begrijpt het al evenmin, „zoiets heb ik nog nooit meegemaakt", zei ze in een vraaggesprek. ..'s Nachts ver schijnt er een rode schimmel op het eten dat ik de vorige dag heb gekookt. Nu hoop ik maar dat het niets te ma ken heeft met atoomstraling of zoiets". Volgens haar heeft de Britse atoom- energie-commissie op acht kilometer van haar huis een researchcentrum in Hamershamn. De plaatselijke ambtenaren van de keu ringsdienst hebben dc rode schimmel nog niet kunnen determineren. Dat is nu de neutraliteit Het weekblad Newsweek meldt uit Washington dat dc presidenten Soc- karno en Keita (Mali) bij hun recente bezoek aan Washington in hun onder houd met president Kennedy geen j doekjes om hun woorden hebben ge wonden. I Als verklaring waarom zy de hcr- vatting der Russische kernproeven niet hadden veroordeeld, kreeg Kennedy volgens Newsweek te horen „Indonesië krijgt meer militaire hulp van de Sowjetunic dan van de VS en Rusland steunt de Indonesische aanspraken op Nieuw Guinea". „Mali is een nieuw land en niet van plan een grote mogenheid voor het hoofd te stoten, waarvan het hulp kan verwachten." Koning Olav krijgt Nansenmedaille Koning Olav van Noorwegen zal onderscheiden worden met de Fridtjof Nansenmcdaillc van 1961. zo maakte de commissie voor vluchtelingenzaken van de Verenigde Naties gisteren in Geneve bekend. Dc Fridtjof Nanscnmcdaille wordt uitgereikt aan mensen, die zich op bij zondere wyzc verdienstelijk hebben gemaakt voor de zaak van de vluchte lingen. De Nansenmedaille werd in 1954 ingesteld cn werd datzelfde jaar uit gereikt aan mevrouw Eleanor Roose velt De Zwitser Felix Schnyder, hoge commissaris voor vluchtelingenzaken en voorzitter van het Nansencomité. verklaarde, dat koning Olav is geko- zen voor de onderscheiding „uit erken telijkheid voor zijn persoonlijke bij- j drage tot het werk van internationale bijstand aan vluchtelingen en als een 1 huldeblijk voor de voortreffelijke wij ze. waarop Noorwegen heeft deelgeno men aan het wereldvluchtelingenjaar en voor dc lange traditie van hulp aan vluchtelingen, die het lané kent" -

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5