Stil Bi PP £$5^3 pijn Chr. Werknemersverbond Nieuw-Guinea 10 jaar oud Een kanttekening 'f?\ Een woord voor vandaag Doen ook de anglicanen mee' aan het fusie-gesprek? j RODENT Primaat Engelse Kerk kwam naar Amersfoort Immigratie Spanjaarden en Italianen gaat door SNELFIX DE MILJARDENNOTA overgang te berinneren van de gebruikelijke miljoenennota naar wat een mlljardennota bleek te xijn geworden. En ditmaal zijn de uitgaven reeds gestegen boven de tien miljard, om precies te lijn: tot 11.160 miljoen. Dlt laatste openbaart ons de miljardennota die minister Zijlstra vandaag aan de volksvertegenwoordiging heeft overgelegd. Het is opnieuw geworden een sterk en vertrouwen-sebenkend stuk, dat ons geneigd maakt ons met dit gigantische cijfer te verzoenen. Het is nog geen eeuw geleden, dat heel de rijksbegroting het cijfer van één honderd miljoen niet te boven ging De niet aflatende stijging In de cijfers is overigens een zaak die te denken geeft. Het ware niet te verdedigen, indien we hierin alleen maar iets van zelfsprekends meenden te mogen opmerken. Het is dan ook een betrekkelijke troost, dat de uitgaven in verhouding althans tot bet nationale inkomen een daling laten zien. Voor 1962 toch betekenen de totale staatsuitgaven 25,7 van het nationale inkomen, tegen 28,4 in 1950 en zelfs 46,7 in 1946. Het absolute cijfer van de uitgaven stijgt, waaraan in het bijzonder de kosten van collectieve doeleinden, als defensie, onderwijs, verkeer en waterstaat, gezondheidszorg, wetenschappelijk onderzoek, debet zijn. Men moge de stijging betreuren er past aan de andere kant ook dankbaarheid voor de mogelijkheid om hoge doch noodzakelijke betalingen te verrichten. Het meeste krijgen we op een of andere wijze in dienstverlening terug. Intussen valt het in minister Zijlstra te waarderen, dat hij de stijging (Van een correspondent in Nieuw-Guinea) Toen in 1952 de heren Kamma en de Boer op verzoeken afkomstig uit Nieuw-Guinea, een oriëntatiereis gingen maken om te onderzoe ken in hoeverre het volk van Nieuw-Guinea geholpen zou kunnen worden door een christelijke vakbeweging, zullen zij zelfs in hun stoutste dromen nog niet gedacht hebben aan een organisatie zoals het C.W.N.G. (Christelijk Werknemersverbond Nieuw-Guinea) nu is. Dat beiden zeer verheugd zijn over de vlucht door het C.W.N.G. genomen, staat buiten twijfel. In de korte spanne tijds dat de werknemers hier in een vakvereniging zijn opgenomen, is dóór die organisatie ongeloof lijk veel bereikt. In een uitermate moeilijke situatie, waarin sociaal economie aan politiek voorafging de laatste twee jaren vindt pas partijvorming plaats heeft het C.W.N.G. een eigen weg gevonden. f Een weg zonder klassestrijd. Een weg, gekapt door de ingewikkeld- Moge 1962 het hem in dit streven niet al te moeilijk maken. De bewindsman beden heen en gefundeerd in de sf»ktm.r van omstandigheden. SDe- zelf Iaat niet in bet onzekere, dat hij voortdurende waakzaamheid geboden cifiek voor Nieuw-Guinea. acht. Zo zal uiterste terughoudendheid betracht moeten worden met dus- Nu hier een de totale genaamde suppletoire dus aanvullende begrotingen. I samenleving aan het revolutioneren is; Geheel zonder belastingverhoging kon de regering het niet stellen. Het zijn nu een maatschappijtype de continuïteit de ondernemingen, die deze klap moeten opvangen. Weliswaar wordt de heden-verleden radicaal ▼«rtoreelrt. is ïwt tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting ongedaan gemaakt, doch *",523 ménsfiijke ontmoeting kun- voor 1963 staat een wat hoger tarief te wachten. Voor 1962 kan de schatkist -» J~* derhalve alleen profiteren van het doorwerken van de beperking der ver vroegde afschrijving en van de investeringsaftrek. Het aangekondigde bijzon dere invoerrecht op minerale oliën betekent voor menige onderneming een extra kostenfactor. Dan de verlaging van de loon- en Inkomstenbelasting. Het besluit daartoe moet de regering niet licht zijn gevallen. De verlaging wordt en met reden verdedigd, niet op conjuncturele doch op structurele gronden: de huidige belastingdruk is principieel te zwaar en moet daarom worden verlicht. Blijven mogelijke conjuncturele bedenkingen. Teneinde het conjuncturele bezwaar nu zo klein mogelijk te maken laat de minister de verlaging ingaan op de helft van 1962. Zo valt zij niet samen met de vernieuwing van de collectieve arbeidsovereenkomsten, die een serie van nieuwe loonsverhogingen kan inhonden. Geen verrassing biedt ook de aangekondigde fiscale verlichting voor de ge huwde werkende vrouw, hoewel zij voor de betrokkenen wel aangenaam is. De begroting sluit met een tekort van ƒ275 miljoen. Een penleschilletje in vergelijking met bet werkelijke tekort over 1961 (ƒ1550 miljoen). Ook dit Is dus een verrassing, die te danken is aan de sterke '"Ing van de belastingen, hetgeen weer voortvloeit uit de krachtige toeneming van de inkomens en de bestedingen. Met andere woorden, de gunstige conjunctuur drijft mede door de progressie automatisch de belastingen op. Het kastekort wordt door de minister ook op ongeveer 275 miljoen be rekend. Dit is zó klein, dat hierdoor niet extra geleend behoeft te worden; andermaal een verrassing. Dit wil overigens niet zeggen, dat er In 1962 geen staatslening zal worden uitgegeven. Komt zij wel, dan is dit om een teveel aan geld I# bevriezen, om zoals dat beet liquiditeiten te binden. Het totaal nog eens overziende, kunnen wij niet anders zeggen dan dat de minister van financiën alles in het werk stelt om de begroting op verant woorde wijze in onze economie in te passen, waarbij hij er op uit Is het tempo van de uitgavenstijging lager te houden dan het tempo van de economische expansie. De bewindsman zal voorts, teneinde het structurele doel van de belasting verlaging te kunnen bereiken, om vele hoogconjunctuurklippen heen moeten laveren. Dit zou kunnen mislukken, waardoor de bestedingen te gevaarlijk zullen oplopen. Wij komen dat onmiddellijk aan de weet als er nieuwe maatregelen worden uitgevaardigd die de bestedingen moeten terugdringen. W|J weten 's rijks financiën bij hem in vertrouwde handen. en initiatieven. Een vereniging, geholpen door het C.N.V., maar zonder organisatorisch verband ermee. Een ech te Nieuw-Guinea organisatie, die aan slaat bij de Papoea's. Ze vinden er steun een gewillig oor en een toegestoken hand die snel tot aktle kan overgaan. Ds. H. Mori Muzendi, bestuurslid van het C.W.N.G.. predikant, oud dorpson derwijzer, een bijzonder taktisch en krachtig man. vertelde, dat bijna alle dorpsonderwijzers in Nieuw-Guinea in ïkding (afkorting van de maleise naam van het C.W.N.G.) georganiseerd zijn. In de laatste vergaderingen van HPkrijgen in een verband, dat uitgaat van positief christelijke beginselen. Uit een recent onderzoek is gebleken, dat in Hollandia-Haven het aantal autochto nen in 1960 met ruim 1000 mensen is toegenomen. En dat is één jaar en één stad. Al deze .goudzoekers' komen uit een beschermde dorpsgemeenschap, waarin het dagelijks leven een vertrouw de gang van zaken is. En in de stad: géén woning, géén regulerende adat. géén arbeidswetgeving, maarbios copen. taxi's, prostitutie en. werk. midden in deze chaos staat het C.W.N.G.. vraagbaak cn reddingboei, het gaat al haast jubileren. Advertentie me? R GUERDON Kinderen te gast op IVZ.C-conferenties De Nederlandse Zondagsschool Vereenlglng za| in negeu steden van ons land een regionale najaarsconfe rentie voor leiders en leidsters van haar zondagsscholen beleggen. In het ronferentieprogramma zal een voor stelling van het Poppentheater van Guldo van Deth, voor zondagsschool- kinderen en hun vriendjes worden ge voegd. De conferentie zal op 23 september ter. Sneek. Middelburg. Culemborg. Eindhoven en Haarlem. Het is de be doeling dat honderden zondagsschoolkin- der® uit de conferentieplaatsen met hun vriendjes en vriendinnetje» die niet op een zondagsschool zijn. de con ference In een versierde optocht zullen bezoeken om er te kijken naar een kin dervoorstelling van het poppentheater. Het programma van de conferentie begint 's morgens oen half elf. In de ochtendvergadering zullen de zaken van de zondagsachoolvereniging worden be sproken. Het eerste deel van de mid dagbijeenkomst is bestemd voor de kin deren die de gasten van de confereren- den zullen zijn In het tweede deel zal dr. J. J. Mcuzelaar het onderwerp in leiden: ..Hoe brengen we het bijbels thema binnen het bereik van het kind?" 's Avonds zal Guido van Deth een voorstelling geven met zijn poppenthea ter over: ..De vreemdeling". Dit is een spel dat werd geïnspireerd door de ge lijkenis van ds barmhartige Samaritaan. Advertentie ANDERZIJDS SYNODE-ISOLATIE Vroeger was een synode een Is ditmaal wel bijzonder schraal. gebeurtenis, waarover iedereen Pi4 betreuren mnr sprak. Nu is dat niet meer zo, ter wijl de onderwerpen waarmee de synode te maken heeft toch van belang zijn voor onze kerken. Ik zou graag zien dat onze gemeen teleden daarin wat meer meeleef den. Aldus ds. E. J. Oomkes in de gereformeerde „Friesche Kerk bode", die verder onder meer het volgende schrijft T\/TAAR dan moeten we als kerken 1*1 ook ln de gelegenheid gesteld worden, mee te kunnen leven. Daarin heeft de kerkelijke pers een belangrijke taak. Maar de synode zelf niet minder. Verstaat de sy node dit? Deze vraag komt bij me boven, als ik van een synodelid lees (hij kan het dus weten) dat er op dit moment al ongeveer 50 rapporten op de synodetafel zijn ge deponeerd. ..Dikke en dunne, be langrijke en minder belangrijke rapporten." Maar wat hebben wij hier van gezien? De kerkelijke pers is zegge en schrijve één rap port toegezonden, nl. van de depu- taten voor de publiciteit die de op dracht hadden zich te beraden op de beste wijze, waarop regelmatige en objectieve berichtgeving over en namens de kerken verzorgd kan worden. Ook is dit rapport voor iedereen verkrijgbaar bij het Alge meen Kerkelijk Bureau te Utrecht voor 1.25. (We komen daar nog nader op terug.) Verder is het rap port van de generale zendingsdepu- taten toegezonden aan de kerkera den. Dat is alles. Nu ben ik niet nening, dat &Ue rapporten toe- worden aan de i de kerkeraden. Daar kunnen dingen in staan, die beter niet aan de grote klok gehan gen moeten worden. Maar de oogst Hierdoor wordt het meeleven der gemeenteleden met het kerkelijk gebeuren niet be vorderd maar teruggedrongen en als dit zo doorgaat zal het funest blijken voor ons presbyteriaal sys teem van kerkregering. -De band tussen gemeente, kerkeraad en sy node moet zo sterk mogelijk zijn. Daar moet de synode ook zelf aan meewerken. Waarom worden de rapporten over uitbreiding gezan gen. herziening liturgische formu lieren, de praktijk van het beroe- pingswerk, doop van wettig ge adopteerde kinderen, de pastor pas- torum, niet toegezonden aan de kerken en de kerkelijke pers? Dan kunnen de ambtsdragers kennis ne- op de helling dat ook al niet i TT ET TT dagbladpei redac endingsrapport is aan de ladpers toegezonden de kerkboderedacteuren moeten het maar opvragen bij de scriba van hun kerk, en wij mogen daar uit publiceren. Maar wel kregen wij een briefje, dat we niet mo gen treden in de beoordeling van de voorstellen van de deputaten. Dat is toch wel heel vreemd! Eerst moet de synode ze behandeld hebben en daarover een beslissing genomen hebben en dan mogen de gemeen teleden (want dat zijn toch ook de kerkboderedacteuren) er iets over zeggen. Nee. die kant moeten we m i. beslist niet uit. En ik begrijp niet, waarom de synode het blijk baar in die richting stuurt, dat ze hoe langer hoe meer in een Ivo ren toren komt te zitten. Ik hoop van harte dat dat haar bedoeling niet is en haar koers zal wijzigen. Kerken, let op uw zaakl De heer H. Moes, adviseur van he C.W.N.G., uitgeleend door het C.N.V. vertelde ons het een en ander over d' problemen, waar hij daglijks door zijn werk mee in aanraking komt. Geen klassen De ontwikkeling van de vakorganisa- es in West-Europa van strijdorgani satie tot orgaan van intern overleg is hier achterwege gebleven. De hele op zet van de vakvereniging op Nieuw- Guinea is nooit die van strijdorganisatie geweest. Een, wonderlijk genoeg, klasse instrument was zij ook niet, omdat or ln zijn De aanvankelijke bedoeling van het C.W.N.G. was veel meer gericht op de sociale vorming. Cursussen over de sa menleving, die nieuw ls, vanuit de chris telijke visie op die samenleving. Hier mee worde, die mensen bereikt, die in de grote steden aan het moderne ar beidsproces deelnemen. De heer Moes- doorkruist hiertoe heel Nieuw-Guinea. Deze zelfde, voorlichtende, cursussen hadden als secundair doel: kadervor ming. De Papoea-bestuursieden C.W.N.G. nu, hebben bijna allemaal de ze cursussen gevolgd. Ook een andere groep mensen wordt door het C.W.N.G. bereikt, n.l. door middel van analfabe ten-cursussen. Op typisch vakorganisatorisch gebied is en wordt eveneens gewerkt. De eer ste resultaten gaan zich aandienen. De ze zomer is in Sorong een eerste c.a.o. tot stand gekomen in een scheepsbouw- en reparatiebedrijf. De komende weken zal begonnen worden met besprekin gen over een voorontwerpwet betreffen de de arbeidsrechtgeving. Op het ogen blik hebben de Papoea's sociaal geen enkele vastheid. Ze kunnen zonder ontslagen worden, hun loon kan, theore tisch, willekeurig verlaagd worden, enz. enz. Een arbeidswet is broodnodig. Ook, omdat er in feite 4 rechtscatego- rieën in Nieuw-Guinea zijn. Een Euro peaan wordt rechtelijk anders gezien dan een Indonesiër, een Chinees of eer Papoea (adatrechti. Nu is er een ar beidswet in voorontwerp, die voor alle maal gaat gelden. Aan de komende be spreking zal het C.W.N.G. deelnemen en het gouvernement doet er goed Initiatieven In 1955 werd door het C.W.N.G. Stichting Vakopleiding opgericht, v oud-leerlingen der L.T.S.-en een vervolg opleiding krijgen. Het C.W.N.G. partici peert ln de Stichting Christelijk Gezlns- werk. Een Stichting Volkswoningbouw gaat binnenkort beginnen. Het bruist ken. De arbeidsvoorwaarden zijn veelal nog beroerd. Als lid van de Sociale Raad waar alweer het C.W.N.G. in meespeelt kan ds. Mori Muzendi hier :er ter zake kundig over oordelen. Boekje Een veel voorkomend misverstand, dat het C.W.N.G. alleen maar de belan gen van de papoea's behartigt is definitief uit de weg geruimd met de recente maatregelen door de regering genomen met betrekking tot de positie verbetering van de Indische Nederlan ders. Immers, het C.W.N.G. heeft voor stellen bi het junl-nummer van Op waarts (haar uitgave) gedaan, en al eerder, op 4 februari 1960 vroeg zij om .Verlof voor allen', die het goeverne- ment, zoals nu blijkt, ter harte heeft genomen. Een vakvereniging voor iedereen, voor iedere bevolkingsgroep. Europese amb tenaren, Papoea's, Ambonnezen, Toegoe- nezen. Voor alle belangen staat zij op de bres, nu al 10 jaar. En wanneer ze in januari een boekje doet verschijnen over de veranderingen, die zich voltrek ken op sociaal gebied, van de hand van H. Moes. dan hopen we dat het ook een klop op haar eigen feestvierende schou ders zal inhouden. Al weten we eigen lijk even zeker dat het niet het geval zal zijn. De leiders zijn nuchter en vin- "ïn dat nog veel bereikt moet worden, jor enige zelfbewustheid past. Mocht de politieke situatie een zelf standig Nieuw-Guinea mogelijk maken, dan kan het C.W.N.G. doordraaien. Geen Europeaan hoeft er meer aan te pas te komen. Reeds tijdig zijn autochtonen in de leiding ingeschakeld. Ieder kent het C.W.N.G. en was de situatie enige jaren geleden nog zo, dat Papoea's om kerkelijke en politie ke adviexen bij haar kwamen, na kent ook ieder haar taak, die zoals in de statuten staat, gericht is op het be hartigen van de sociale, economische en zedelijke belangen van de leden, werkzaam zowel in overheidsdienst als ln particuliere bedrijven'. Utrecht lanceert tweede prom Het geloof is geen eendagsvlieg. Daarom legt de bijbel zo veel nadruk op het woord volhardingDat lijkt een wel heel erg menselijk woord vol eigen werkzaamheidPast dat wel in het evangelie dat zegt dat de mens niets kan doen om zijn zaligheid te bewerken? Maar midden in dit fatalisme valt dan het woord: „Bewerk uw zaligheid met vrezen en beven". En op een andere plaats schrijft de zelfde Paulus dat God „het willen en werken in, ons doet". God doet het, maar juist daarom roept God ons' op om het te doen. God werkt door ons heen, en niet vara buiten af op ons in. Het zijn niet de omstandigheden waarvan wij afhankelijk zijn. Het is onze overgave aan Goddie orw| de kracht geeft om te blijven geloven. Iedere tijd heeft zijn gevaren. In tijden van nood, in tijden van kerkvervolgingen is het moeilijk om het geloof te bewa ren, maar in onze tijd is dat gevaar even groot. Dan is het de verleiding naar een gemakkelijk leven, nu de verleiding van een gemakkelijk leven. Het leven biedt in onze dagen zoveel moois dat we geneigd zijn God te vergeten. Volharden wil niet zeggen: ons inspannen, krampachtig pro beren onze vroomheid te bewarenVolharding wil zeggen uitstrekken naar God, steeds weer opnieuw. Steeds weer be seffen dat wij zonder Hem niets zijn. Volharden in onze dagen wil zeggen in het spel van het leven steeds weer luisteren of onze hemelse Vader ons niet roept. georganiseerde massale promenadecon cert, zal maandagavond 9 oktober in de Bernhardhal van de Jaarbeurs op het Croeselaanterrein worden gehouden. Op deze tweede ,,Prom", waaraan ieder geval drie vermaarde militaire muziekkorpsen hun medewerking zul len verlenen, worden vele bezoekers verwacht. Onderhandelingen worden nog gevoerd om tijdens de pauze een show te doen uitvoeren. Vorig jaar, toen ..Stadsontspanning" het Pro m-experiment lanceerde, bleek reeds direkt, dat een dergelijk massaal evenement ook ln Nederland een tradi tie zou kunnen worden. Van alle Euro pese landen kende tot vorig jaar alleen Engeland de jaarlijks weerkerende pro menadeconcerten (in de Royal Albert Hall). Een veel gelezen Anglicaans kerkelijk blad in Australië heeft de Anglicaanse kerk in dat land aangespoord om deel te nemen aan besprekingen over het samengaan van kerken, die al aan de gang zijn. een hoofdartikel van het onafhanke lijke weekblad „The Anglican" wordt a de bisschoppen van de Engelse kerk in Australië en Tasmanië voorgesteld een de legatie van acht leden af te vaardigen om deel te nemen aan de besprekingen van de methodisten, presbyterianen en congrega- tionalisten. De interkerkelijke commissie die de fusie van deze drie kerken be spreekt, vergadert sinds 1957 drie maal per jaar. Zij heeft reeds een voorlopig rapport gepubliceerd over „Het Geloof van de Kerk". Ofschoon twee Anglicaanse waarne mers al verscheidene malen de bespre kingen hebben bijgewoond, is dit de eer ste aansporing voor de Anglicaanse kerk om volledig aan de besprekingen deel te nemen. Het hoofdartikel vermeldt verder dat er in het fusie-plan een sterke overeen komst bestaat met drie van de vier Ang licaanse „eenheidsformulieren" van de zogenaamde „Lambeth Quadrilateral", de Heilige Schrift, de sacramenten historische geloofsbelijdenissen. Het kerkelijk blad erkent de kritiek op het rapport 'van de commissie, als zou het woordenrijk en Barthiaans zijn. Het vindt echter de inhoud ervan toch „echt katholiek". Het zou meer moeten heb ben van de kernachtige juistheid van hel „Book of Common Prayer" met de diep gang van de kerkvaders die er steeds weer in slaagden de kern van de zaak te pei len zonder eenzijdig te worden. Het blad zegt verder dat in het plan van de andere drie kerken een latente honger naar het episcopaat naar voren treedt, en dat er meer aandacht geschon ken moet worden aan wat de kerk var Zuid-India heeft bereikt en aan de be sprekingen over fusies in het noorden van India en op Ceylon. Een constitutioneel episcopaat, in de zin van een „vader in God", een pastor pastorum, dienaar van de dienaren v Christus, symbool van eenheid en e bewaker van het geloof, is een begi waar de commissie in het huidige stadie veel aandacht aan zou moeten schenken, zegt het hoofdartikel. Het artikel besluit: Hier ls een kans voor de bisschoppen om de kerk echt te dienen. Zij zouden gemakkelijk een ver antwoorde delegatie kunnen afvaardigen in broederlijke de geest L-i Niet-te-beschrijven-lekkere pepermunt-dragée Weg d'r mee P. I- Dijk lector aan de V.U. Met een lijntoestel van de BEA is gisteravond de nieuwe primaat van de Kerk van Engeland, dr. Ar thur Michael Ramsey, aartsbis schop van Canterbury, op Schip hol aangekomen. Hij werd begroet door de oud-katholieke aartsbis schop van Utrecht, dr. A. Rinkel, die van Zwitserland, dr. U. Küry uit Bern en door de Britse consul- generaal te Amsterdam, mej. was hij Kathleen M- Graham. ?n *1959 De Engelse aartsbisschop zal in tot 'notarts ter Randplaats Amersfoort een gedeelte van de inter- Amsterdam t-noemd nationale theologenconferentie b|jwo- Dc heer Dijk is reeds sinds september nen. die door anglicanen en oud-katho- 1952 ten behoeve van de opleiding tot ].eken in ons land is georganiseerd, het notariaat aan de Vrije Universiteit Morgen M] <jr Ramsey een rede uit- ,-r^d.n ..nvwkrt^ ,pr,k,n Th» Ancient F.Uien van mr. Th. A. V -steeg. l*ter belast j nnr} Mrirf<ipn Anffljean Theoloffv". met een lee/opdracht. Directeuren der Vrije Universiteit hebben de heer P. L. Dijk. notaris te Amsterdam, benoemd tot lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid voor het onderwijs in het notarieel recht. In I et bijzonder het successierecht, registratie recht en zegelrecht De heer Dijk werd ln 1920 te 's-Ora- venhage geboren als zoon van de be kende gereformeerde hoogleraar, prof. dr. K. Dijk. Van 1947 tot 1958 wnshj" nis candidaal-notaris werkzaam: dagen duren. Zij vormt de inleiding tot het komende oud-katholieke con gres in ons land en is een vervolg op conferenties, die reeds in voorgaande jaren in Zwitserland en Engeland zijn gehouden. de heer Dijk ver and Modern Anglican Theology". De conferentie, die gisteren begon het oud-katholieke seminarie te STAATSSECRETARIS ROOLVINK: Het probleem van de weder zijdse aanpassing moet worden gezien als de oorzaak van de re cente moeilijkheden tussen Itali aanse en Spaanse arbeiders in Twenthe en een klein gedeelte van de Twenthse bevolking, zo meent staatssecretaris Roolvink. Hij zegt dit in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kamerlid mej. Knol (kath.v.) personen uit de bevolking voortge vloeid. Gevolg hiervan was een werk staking. waarbij uit solidariteit Spaanse arbeiders zich aansloten. Onderhandelingen met de stakende groepen, waarbij steun werd ontvangen van de Italiaanse en Spaanse ambassa des. hebben tot resultaat gehad, dat de rond 700 Italiaanse arbeiders, met uit zondering van een 22-tal. het werk in het algemeen reeds spoedig hervatten. Van de ongeveer 325 bij het conflict be- De aanleiding tot de gebeurtenissen, die in de week van 4 september heb ben plaatsgevonden, moet vooral wor den gezocht in het feit. dat een dans gelegenheid werd gesloten voor Italiaan- leid. Uit deze ontstemming zijn botsin gen met de politie en met kleine groe- het algemeen zeer jeugdige (Advertentie) Tussen de Anglicaanse Kerk en de Oud-Katholieke Kerken bestaat sinds 30 jaar een kerkelijke gemeenschap. Beide kerken beschouwen zich als een voortzetting van de ongedeelde kerk der eerste tien eeuwen. Op de confe rentie in Amersfoort, die een besloten karakter heeft, wordt die voortzetting besproken. Het thema luidt: „De con tinuïteit der kerk". Behalve de primaat van de Kerk van Engeland is ook de bisschop van Buckingham. G. D. Savage, naar Amersfoort gekomen. Andere buiten landers zijn de oud-katholieke bisschop van Duitsland, J. J. Demmel uit Bonn, de bisschop van Zwitserland, dr. U. i T «i* KQnr uU B»m. »n »»n p„«oor 1 ^U'ï.chop v.n u'^ch., Lijm xonder klemmen met van Ceta-Bever Beroepingswerk NED. HERV. KERK. Beroepen te Opheusden: C. Vos te Bennekom; te Wierden, 2e pred. plaats (toez.): P. J. Bos te Sprang. Beroepbaarstelling,: M. Leeflang, kand. Bovenover 2 Rotterdam 16. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Goënga c.a. vac C. van de Broek: M. v. d. Heiden, kand. te Sassenheim. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Groningen-O. vac. wijlen J. Smelink: S. S. Cnossen te Grand Ra pids (U.S.A.) voorheen te Drachten. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Amsterdam-Z. vac. G. Bil- kes: M. Drayer te Drachten en H. W Eerland te Amersfoort: te Apeldoorn-Z. A. W. Drechsler te Vlissingen en H. W trokken Spaanse arbeiders zijn er even- Eerland te Amersfoort, wel '10 naar Spanje teruggekeerd. Beroepen te Aalsmeer: D. Biesma jr. mrtirnliere ziide Utrecht-C.: te Thesinge vac. J. P. v. wordt ln het algemeen steun verleend. d. Boogaard: T. Brienen te Mussel, bij het overwinnen van de aanpassings moeilijkheden. De staatssecretaris wijst ln dit verband op de In verschillende centra speciaal voor buitenlandse arbei ders Ingerichte tehuizen, waarin ont spanning van allerlei aard wordt gebo den. Er Is naar het Inzicht van de heer Roolvink voorshands geen aanleiding om, indien de bedrijven hun aanvragen om arbeidskrachten handhaven of nieu we aanvragen indienen, de Immigratie geen voortgang te laten vinden. De naar aanleiding van de gebeurte nissen op hun verzoek gerepatrieerde buitenlandse arbeidskrachten hebben het reisgeld voor de terugreis van hun werkgevers ontvangen. Verrekening van vorderingen en schulden heeft plaatsge vonden. met dien verstande, dat een eventueel restant aan schuld is kwijt gescholden. Bovendien is aan de vertrek- kenden zo nodig enig zakgeld uitge keerd. Er Ls nsar de mening van de staats secretaris geen aanleiding van over- Bcdankt voor Londen-Mitchell (Ont. Can.) Free Christian Reformd Chur ches): K. J. Velema te Hoogevecn; Zwolle: J. de Vuyst Amsterdam. UNIE VAN BAPT. GEM. Aangenomen naar den Helder: J. Se- gaar te Winschoten. Beroepen te Drachten: J. Ketelaar te Hoogezand. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Aangenomen naar Nijverdal, 2e pred. plaats: W. de Goede te Oude Biltzljl. Benoemd tot onderwijzeres aan de: Ned. Herv. School voor U.L.O. te Raamsdonkveer: A. Remmers te Bre da; Aeneas Mackay school afd. U.L.O. te Den Haag: J. v. d. Mark-Huyser te 's-Gravenhage. Benoemd tot onderwijzer aan de: Chr. V.O. school te Parrega: A. E. Oord te Oudemirdum; Chr. Lagere Landbouw school te Ottoland: C. Tukker te Bles- kensgraaf (tijd.). Benoemd tot onderwijzer aan de Bijz. de kerk kan vertegenwoordigen. Zij zou den dit kunnen doen in de wetenschapU dat Anglicanen in heel Australië met heel», hun hart achter de delegatie staan. Benoemingen Benoemd: tot onderwijzer aan de Ge-të ref. U.L.O. te Nijverdal: W. P. KeunJ te Heemstede; Hervormde Zuide: U.L.O.-school te Rotterdam-Z.F. Oli-,o vier te Rotterdam; Herv. Zuider UX-O j Fichtestr. school, Rotterdam-Z.: A. Vo< te Rotterdam; Chr. U.L.O. school té Zoetermeer: L. v. d. Kolk te Wijk en Aalburg; le Chr. U.L.O. school te Ede?] G. F. Doelman te Zelhem; Chr. U.L.O school te Hoorn: H. Smit te Westkape! le; Chr. U.L.O. school te Hoorn (tijd.):' C. A. Potten te Hoorn; Chr. U.L.Of school te Ferwerd: F. Schreiber te Ou-j' de-Pekela; Chr. U.L.O. school te Wor merveer: W. v. d. Meer te Beverwijk, Juliana U.L.O. school te Leerdam: A Hogevind te Oosterbeek; Willem di. Zwijger U.L.O. school te Hoofddorp: P de Dikken jr. te Hardinxveld-Giesser> dam; Prins Willem van Oranje U.L.Os school te Krimpen a.d. IJssel: D. JÏ Sikkens te Krimpen a.d. IJssel; Juliani U.L.O. school te Alkmaar: F. Nuis tig Amsterdam. E Benoemd tot onderwijzeres aan def C.V.O. school te Beetsterzwaag: mevr Bouwsma te Drachten; Nijverheids; school te Uithoorn: D. Valkenburg 1(1 Eibergen. Benoemt» tot hoofd aan de: V.G.L.Ci te Wijk en Etalburg: D. C. van Wijf te Ederveen; Chr. Nat. school te Erm£ 1_. A. Margé h. ener sch. te JertsT (Z.H.); Chr. Nat. school te Lathum: i A. Rutgers te Velp; Chr. Nat. school f Kreileroord: H. de Wit te Holluf (Ameland); i'r. Juliana school te Kail pen: W. de Heer te Kampen; Rehobol school te Urk: R. Kuiper te Leeuwal den; Gereformeerde school te Hooghl len: r f. M. van Leeuwen te Leerdanf School met de Bijbel te Bleskensgraafl A. van Ginkel te Wijk en Aalburg) School voor deb. en imb. blinden e slechtzienden, de Ehze school te A, men: mej. J. Spoor te Aalsmeer; Pril) sesse Kleuterschool te Oss: P. R. Ever' se te Oss (tijd.). Benoemd tot onderwijzer aan de: Chr1 Nat. scho-l te Oosterwolde (Geld.): 3 d. Berg te Ermelo; Chr. Nat. schoa te Largschenhoek: P. van Wermeskefl ken te Bussum; Chr. Nat. school te Ka) wijk: J. Visser te Oostermeer (Fr.)J Chr. Nat. school Hardenberg: J. v. c Sluis te Bergentheim; Chr. school tl Ouddorp (Z.H.): W. Paans te Eindhc- ven; Chr. school te Roodeschool: V Klapwijk te Hoogezand; Chr. school tl Woudsend: A. H. van Eerten te Dil ver; Chr. school te Moerkapelle: A. Kloese te Ridderkerk; Chr. L.O. schoa te Zelhem-Wittebrlnk: J. L. Mesu I Arnemuiden; School met de Bijbel i| Kamnerland: W. F. Burger te Kapellé Biezeltnge; School met de Bijbel te Lue teren: T. v. Doorn te Ede; School me de Bijbel te Grijpskerk (Gr.) J. DuÜ terwinkel te Metslawier; Prinses Bel trix school te Den Helder: J. Smorel burg te Hilversum; Dr. A. Kuypel school te Haarlem: J. Bommel te Da Helder: W lhelminaschool te Amstct dam: J. Swcepe te Den Haag; Willet de Zwijgerschool te Haarlem: C. J Stoute te Leiden: Wilhelmina school I lo: H. R. Bisschop te Hilversum; Schol voor Geref. L.O. te Middelburg: J. f W. Biermann te Breda; Prot. Ch school te Maasbracht: G. F. Bertijn I Roosendaal. Benoemd tot onderwijzeres aan dl Chr. Nat. school te Tzummarum: 1 Plat te Oosterbierum; Chr. Nat. scha te Laren (N.H.); J. Kraan te Bussuir Chr. Nat. school te Edam: E. C. Ko te Driebergen; Chr. Nat. school te Oo terwolde (Geld.) A. G. van der Wal Leeuwarden; Chr. Nat. school Scheerwolde H. v. d. Pol te Doornspi (tij'3.); Chr. Nat. school te Sleeuwijl C. E. Noppers te Rotterdam; Chr. Nl school te Dinxperlo: mevr R. van Di| Noordmans te Dinxperlo; 2e Chr. Ni school te Slikkerveer: mevr. D. Va de Waal te Slikkerveer; Chr. Nl L.O. school te Kapelle (Zld.) J. Quakl laar te Goes; Juliana van Stolbel school te Veenendaal: J. E. J. C. Tichi te Elburg; Naardeschool te Hal A. Zijlstra te Haarlem: Lage School ..De Oever" te Zwijndrecl Menk-Haage te Hendr Ido-Ambacht; Pieter van de Plasschl te Wateringen: D. C. v. Benthem en heer G. Baak te 's-Gravenhage; Z derparkschool te Leiden: A. Knauff Vlaardingen; Talmas school te II Haag: A. Kreukniet te Gorinchel Christelijke school tc Druten: J. Wassenburg-Zink te Mook; School n de Bijbel to Woudrichem: J. Blok Gorinchem; Prinses Juliana school Dordrecht: S. van Dijk te Dordred School met i-e Bijbel te Aalburg Br.): J. Dill ink te Harderwijk; Pa school te Geleen: mevr. E. Buiten 1 te Geleen (tijd.); Hervormde sch School te Pijnacker: E. C. de Kam Vlissingen, Herv. School te Ter Aar: Roos te Leiden; Herv. School te Ge muiden: J. Wijers te Spankeren; K Juliana school te Culemborg: G. VI stra te Rijswijk (Z.H.); Dr. J. C. Moorschool te Den Haag: M. E, Cl te 's-Gravenhage; Prinsesse Kleul school te Oss: R. Heuff te Lent Nijmegen) en A F. ten Brinke te 13 tinchem; Pr. Marijke school voor ii vidueel onderwijs te Alkmaar: A. Scheer te Alkmaar; Mytylschool Delft: M. Kelderhuis te Hilverstl School voor deb. en Imb. blinden slechtzienden. De Ehzeschool te men: A. Kamper te Wierden: Paed glsch Instituut te Amsterdam: M. Vries te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2