Uitbreiding gebouwencomplex thans niet vertragen Rectoraat universiteit overgedragen Academie in Leiden grootste werkgeefster verreweg Volksuniversiteit K. 0 Smit hield feestavond Leidse volkstuinders brachten kleur en geur aan bejaarden EinrE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 Agenda HET VOLTALLIGE curatorium, vrijwel alle hoogleraren, talrijke lec-1 toren, docenten, privaat-docenten, leden van de wetenschappelijke if en studenten, tezamen vormend de Leidse Civitas Academica, waren rdenmiddag in de Pieterskerk aanwezig bij het uitspreken van de rede, warmee prof. mr. J. V. Rijppcrda Wierdsma het rectoraat der universi- it overdroeg aan prof. dr. G. Sevenster. Ook vele andere autoriteiten en dangstcllenden woonden de plechtigheid van de rectoraatsoverdracht bij, zoals de traditie het voorschrijft, op de derde maandag in september ient plaats te hebben. Het eerste deel van zijn rede wijdde de rector mag- ificus, zoals te doen gebruikelijk is, aan een kort overzicht van de ge- rhiedenis der universiteit in het afgelopen academische jaar. Hij memo- eerde hen die de academische gemeenschap ontvallen zijn, hetzij door de ood, hetzij door aftreding of vertrek naar elders. Tegenover deze schadu- en stonden ook ditmaal weer de talrijke gebeurtenissen die de lichtzijde ormcn, zoals ambtsaanvaardingen, benoemingen, onderscheidingen en jbilea. Ook de promoties dienen in dit verband te worden genoemd, hoe- fel het aantal dit jaar zeven minder bedroeg dan in het cursusjaar 159-1960. Stilstaand bij de bestuurlijke proble- en der universiteit wees prof. Rijpper- da Wierdsma op het naderend afscheid van dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk. die sinds 145 president-curator der universiteit en voorzitter van de Commissie van Herstel is geweest Voorts vroeg hij de aandacht van zijn gehoor voor de nieuwe wet op het we tenschappelijk onderwijs, en besprak hij enkele facetten ervan, waarvan sommi- ot meer een novum zijn, zoals het bestuursreglement en de instelling van een aantal nieuwe instituten, waar onder de Academische Raad. Zelfstandigheid Voorts heeft de nieuwe wet aan de universiteiten rechtspersoonlijkheid toe gekend. „Van -zo heel grote betekenis schijnt mij dit niet te zijn," aldus de rector magnificus. „Men kan immers de rechtspersoonlijkheid wel al bevorder lijk beschouwen aan de zelfstandigheid van de universiteit, maar zij is in elk geval niet hetzelfde en waarborgt de zelfstandigheid ook niet. En ten aan zien van die zelfstandigheid is. dunkt mij, gerustheid ook nitfc gerechtvaar digd, gelet alleen al op hetgeen men ten departemente van onderwijs, kun sten en wetenschappen voornemens blijkt te zijn met betrekking tot het financiële toezicht op de universiteiten. Wij hebben naar mijn overtuiging alle reden de huidige minister per soonlijk en verschillende van zijn medewerkers, van wie ik met name de voortreffelijke directeur-generaal voor de wetenschappen wil noemen, dankbaar te zijn voor hun begrip omtrent en hun hulp en- steun bij streven onze universiteit haar taken zo goed mogelijk te doen vullen. Wij weten ook, dat iedere lagere corporatie aan toezicht onder worpen dient te zijn, vooral wan neer zij, zoals de universiteit, met grote bedragen aan rijksgeld werkt. De wet voorziet hier ook ten dele in, maar wij kunnen, ik herhaal het, er nog niet voldoende gerust op zijn dat algemeen in de betrokken, geledin- i het departement het besef levendig is geworden, dat, wil men handelen gelijk de wetgever gewild heeft en gelijk ook de openbare me ning het wil, de controle op de uni versiteiten in het algemeen veel be perkter en globaler behoort te wor den". Hierna wees spreker op een nieuwe bepaling in de wet (art. 59) die de faculteiten belast met de zorg voor d« inrichting en de goede gang van hel onderwijs, het vaststellen van een rege ling terzake, waarin ook voor iedere de normale studieduur wordt aangegeven, en het toezien op de nale ving daarvan. Aan de gedachte, dat de faculteiten niet alleen gezaghebb" d e, maar ook desnoods gezag o e nende lichamen behoren te zijn, zal men nog wel wat moeten gewennen. Nadat de rector de situatie in de ver schillende faculteiten een ogenblik on der de schijnwerpers had gezet, bepaal de hij zich tot de ruimtelijke problemen der universiteit voor Leiden en Den Haag Maandag Recreatiezaal HCW-NEM, Zoeterwoud- leweg 1 8—10 uur: Receptie bestuur peel'tu in vereniging „Zuiderkwartier" tv. 35-jarig bestaan. n Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Toneelgroep Theater met „Speel bal op zolder". Dinsdag Jestaurant Van der Heijden, 8 uur: .Yijaarsshow modehuis „Futura". Korevaarstraat, 10,20 uur vjn.: vertrek ICOV naar Prinsjesdag. Polikliniek keel-, neus- en oorheelkun- ie, A.Z., 4:30—6 uur: Receptie C. J. Piena. Vergulde Turk, 8 uur: Kon. Ned. Mid- fenstandsbond, J Michels over midden- 0 kleinbedrijf in V.S. Vroom en Dreesmann, lunchroom, 10.30. 30 en 4 uur: Leydens Ontzet en de nieu- re mode. Gulden Vlies, 8.30—10 uur: Afscheid 1 J. Veldhuyzen uit bestuur KNVB afd. Leiden. Foyer Gehoorzaal 8 uur: Causerie-met- kleurenfilm „Droomwereld achter de horizon", door mr. drs. Th. Regout voor - en O. Wijkgebouw Bethel, 8 uur: Dr. C Graafland van Woerden voor Geref Bond. Hooigracht 30, 35 en 7.3010 uur sm.: Bazaar Leger des Heils. g, Kon. Schouwburg, 8.15 nar: Ned. Opera met „Die Entführung «us dem Serail" van W. A. Mozart o.l.v Johannes den Hertog. Grote Kerk, 8 uur: Residentie Orkest .Lv. Willem van Otterloo, solist Willem Xoske. Woensdag Gulden Vlies, 8 uur: Ledenvergadering Tuinbouw en Plantkunde. Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Najaarsshow modehuis „Futura". Kerkzaal academisch ziekenhuis 1.05— 25 uur: Middagpauzebijeenkomst. Nieuw Minerva, 8 uur: Expogé. J. Cohen over „Israëlische muziek van de Bijbel tot het cabaret". Schouwburg, 8 uur: Toneelafdeling Sempre Avanü met „Pygmalion" van G B. Shaw. Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Hooigracht 30, 7.3010 uur n.m. Bazaar Leger des Heils. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereni ging „Rijnland", mevr. A. Grondrexon- Ives Browne over „Introductie in do kynologie". Aula ulo Asserstraat, 8 uur: Wijkavond wijkgemeente Levendaal, voorlichting bouw Vredeskerk n Haag Kon. Schouwburg, 3.15 Ned. Comedie met „Frank V, opera van een bank". Nieuwe Kerk, Spui, 8.15 uur: Orgel concert Albert de Klerk. Donderdag Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Een mal meisje", van Marcel Archard, voor K. en O. Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned Natuurh. Vereniging. Boshof, Hoflaan 74, 8 uur: Openbare bijeenkomst Remonstrantse en Doopsge zinde Gemeente, prof. dr. L. J. van Holk over: „Hoe geven wij vorm aan ons gees telijk leven in deze tijd?" Vrijdag Zuiderkerk, 8 uur: Repetitie 3 oktober- cantate. - i d e r d o r p, Herv. Kerk, P uur; Slotconcert m.m.v, Addie de Jong. or gel, Delfts Herv. Jeugdkoor o.Lv Hugo Beute en instrumentaal ensemble o.l.v. Addie de Jong. Zaterdag Clubgebouw „Ons Buiten", Volks-tuin- park „Noord". 3 uur: Tentoonstelling bloemen en fruit amateur-fruittecltclub ..Prof. ir. Sprenger" en Leidse dahliaver eniging „Johan Mater". Stadsgehoorzaal. 8 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest oJ.v. Eduard Füpse, solist Theo Bruins, piano, voor K-«n O. Bouwen „Onvoldaanheid over het bouwen heerst niet alleen in academische kring maar ook daarbuiten. Het kan niet an ders of een krachtige bouwactiviteit ten BESLOTEN filmvoorstellingen? Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Den Haag Dagelijks: Diligentia, 8 uur: ABC- Cabaret „Herexamen" met Corry Vonk Wim Kan. Gebouw K en W„ 8 uur: Musical „R fair Lady". Films CASINO (230. 7 en 9.15 uur): Inspec teur Hardesty (14 jaar); donderdag: Tea for two (alle leeftijden). LIDO (230. 7 en 9.15 uur): Misdaad ns schooltijd (18 Jaar) LUXOR (2.30, 7 cn 9.15 uur): Pyg malion (alle leeftijden). REX (2.30, 7.15 en 915 uur): Safari (1- jaar); donderdag: De vijand was een ge □eraal. STUDIO (2-30, 7 en 915 uur): Meneei Hulot met vakantie (alle leeftijden). TRIANON (2 en 7 30 uur): Ben Hui (alle leeftijden). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallai apotheek Van Driesum, Mare 110, tel 20406. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma ïve van de universiteit moet belangrijke mate beslag leggen op de bouwcapaciteiten in Leiden en omge ving. Terwijl óns het bouwen te lang- gaat, gaat het ènderen te hard er, men zelfs stemmen van gezagheb bende kant vernemen ten gunste var temporisering van de academische bouweren omdat er door die bouwerij minder bouwvolume voor industriële woningbouw beschikbaar komt. Reke ning houdend met de belangen vai gehele gemeenschap, aldus is gezegd, tot een dergelijke temporisering moeten komen. neem aan, dat hier niet de landsgemeenschap is bedoeld. Dat er sedert 1945, toen er op letterlijk alle gebied een schromelijke achterstand aanwezig was, ten behoeve van de universiteiten onevenredig veel bouwvolume zou zijn opgeëist ten koste van bijvoorbeeld het bedrijfs leven, kan bij mijn weten moeilijk worden volgehouden. Dat in rayon Leiden onevenredig veel bouwvolume voor de universiteit worden opgeslokt, schijnt mij geheel en al een kwestie van appre ciatie. Ik vraag mij ook af, of grote werkgevers in andere gemeenten aanspraak maken op veel bouwvolume en of dit dan voor de verwezenlijking van de bouwplan nen van andere industrieën of voor de woningbouw niet hinderlijk kan zijn. Kan iemand een maatstaf aan geven om uit te maken, welke bouw zijn aard de voorrang verdient? Ik ben door de vernomen bezwaren allerminst overtuigd en meen. dat het huidige enigermate op peil bren gen van de universiteit opdat zij ten behoeve van ons land en ook tegen over het buitenland mee kan blijven doen, hetgeen toch ook zijn weerslag op de positie van de stad Leiden heeft, zeker geen vertraging behoort te ondergaan. Ook uit sociaal en uit economisch oogpunt beschouwd, zou dit mijns inziens niet te verantwoor den zijn. Wat het sociale aspect aan gaat, moet men niet uit het oog ver liezen dat in Leiden de academie met haar personeelsaantal van meer dan 3400 verreweg de grootste werk geefster is. Wat het economische be treft, wil ik erop wijzen, dat de be langrijkste bouwplannen van dit ogenblik juist moeten dienen ter voorziening in de behoeften studierichtingen als chemie en fy sica, om welker afgestudeerden de industrie onverzwakt blijft roepen" Studievrijheid Aan het eind van zijn rede stond de rector magnificus uitvoerig stil bij de studievrijheid, waarbij hij erop wees er aan de gang van het onderwijs, docenten- zowel als aan studenten kant, te verbeteren valt. „Het georga niseerde overleg met studentenverte genwoordigers verdient ook in Leiden verder te worden uitgebreid. Bij som mige studierichtingen met kleine getal len studenten werkt het voldoende en bevredigend, bij andere, met meer mas sale aantallen, doet het dat soms niet, maar blijkt het daar ook niet altijd mo gelijk te zijn. Maar dat men met een beroep op de studievrijheid het recht mag opeisen zijn medestudenten in de weg te staan of de geregelde studieloop te ontwichten, kan ik niet erkennnen en ik vraag mij af of men niet verstan dig zou doen door de beoogde vrijheid meer te richten op de inrichting van de studie dan op die van de niet-studie." Na nog enkele woorden te hebben gewijd aan de stichting Pro Civitate. het mensaprobleem en het universitaire kunstleven droeg prof. Rijpperda Wierdsma met de woorden „Salve, rec tor magnifice, iterumque salve" het rectoraat aan prof. Sevenster over. Na afloop was in de Burgerzaal van het stadhuis gelegenheid de nieuwe rec tor magnificus te begroeten. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f 30.- en 40.-. Of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. In het St. Antoniusclubhuis hield Smits Röntgen-Ontspannlngsverenlglng. op za terdag, haar eerste zeer geslaagde avond In het winterseizoen. Nadat de voorzit- ter van de personeelsvereniging, de heer J. Vink, een hartelijk welkom had toe- geroepen aan direktie en de zusterver eniging de Firma Stoppelmans, werd de verdere verzorging van deze avond In handen gegeven van De Radiostad-co- medie, die onder direktie van Maarten Kapteyn. het Amerikaanse blijspel ,.De model Echtgenoot" van Avery Hopwood opvoerde. De gevulde zaal genoot van het goede spel van bekende radioartisten als Maar- ten Kapteyn. Johan Bodegraven, Jetty Cantor, Corry van der Linden en Hans Veerman, die dit kluchtige spel met grote vaart en verve bradhten. De model-Echtgenoot, Billy Bartlett, is in de loop der jaren zo gezapig en huiselijk geworden, dat zijn vrouw Laura erboe komt bepaalde spanningen buiten het huwelijk te zoeken en uitno digingen van Philip aanvaardt voor zeilige avondjes. In het huwelijk hun oude vriend Jack Wheeler, is ook iets scheef, want deze gaat eens per week naar zijn „mystieke kring" laat zijn vrouw thuis zitten. Blanny, de vrouw van Jaok, zoekt troost bij Billly en tracht zowel haar man als zijn vrouw jaloers te maken. Hierdoor komen natuurlijk verwikke lingen en misverstanden voor. Alles komt op zijn pootjes terecht in dit stuk, waarin men voortdurend moet lachen om de grappige situaties en de koste lijke dialoog. Dit Amerikaanse blijspel Is bewerkt door F Sterneberg. Na afloop was er een gezellig samen zijn met het dansorkest „The O.K.- Rhythme-Stars" o.l.v. de heer F. Houps. Expogé begint seizoen met Israëlische muziek Na de zomervakantie, waarin als ac tiviteit van de afdeling Leiden van de Expogé de traditionele tocht met een viertal bussen naar Delft voor het be zoek aan de Taptoe werd gemaakt, wordt het winterseizoen geopend met een Is raëlische avond. De heer J. Cahen, woonachtig in Is raël maar thans met vakantie in Leiden, hoopt woensdag in hotel Nieuw Miner va (Vrouwensteeg) iets te laten horen van Israëlische muziek onder de titel: „Israëlische muziek van de Bijbel tot het cabaret". Het bestuur van de Expogé verwacht een grote opkomst. Introductie is toe gestaan. Ontwerp akkoord gedeponeerd in sur séance van betaling aan N.V. Vleesw. en Cons.fabr. Vianda te Leiden, vorderingen uiterlijk 2/10 bij bewindvoerder mr. N. G. Geelkerken, beslissing 19/10 11 uur (Opgegeven door V. d. Graaf Co.). Oud-leerlingen van MSG hadden reünie Zaterdag herdacht dc vereniging van oud-leerlingen van het Kon. Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix" te Lei den haar 50-jarig bestaan. Ter gelegenheid ran dit feit droeg dc jaarlijkse bijeenkomst 'n bijzonder fees telijk karakter en kwamen zaterdag uit alle delen van het land oud-leerlingen M.S.C. naar Leiden voor een reünie. jm 11 uur in Het Gulden Vlies plaats had. Daar op veler verzoek met een tra ditie werd gebroken, mocht de voorzit ter. de heer S. C. Sweris. naast de ruim 100 reünisten ditmaal tot zijn genoegen ook een groot aantal dames welkom heeten. Na de gemeenschappelijke koffiemaal tijd wandelde het gezelschap naar de Oude Vest waar het motorjacht „Kager- plas" klaar lag voor een rondvaart over het Kager- cn Brasemermcer. Aan boord werd het aangename met het nuttige verenigd, want nauwelijks was Leiden uit het zicht of de heren trokken zich enige tijd in afzondering terug voor d« jaarlijkse algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord sprak de voor zitter nogmaals zijn grote voldoening uit over het feit, dat zovele leden ter her denking van het 50-jarig bestaan waren bijeengekomen en dat zowel de heer J. G. Kooy (80 jaar) als de heer J. H. C. Fles (81 jaar) beiden van de oprichting af reeds lid ook nu weer acte de pré- sence gaf. Uit het keurig verzorgde jaar verslag van de secretaris, de heer A. N. Zekveld, bleek, dat het ledental inmid dels weer is toegenomen en thans 170 be draagt. In tegenstelling tot een van zijden geuit vermoeden, werd duidelijk, dat de vereniging nog steeds levensvat baarheid heeft en in een zekere behoefte voorziet, aldus het verslag. Ook de penningmeester, de heer D. P. Planjer, kon een optimistisch geluid laten horen. Het voordelig saldo bedroeg ruim f 300 en het spaarfonds tot aankoop van een blijvend aandenken bij de ope ning van een nieuwe school was dc f 500 al ruim overschreden. Dc bestuurs verkiezingen nam weinig tijd in beslag, daar de heren J. G. Kooy, L. Th. P. de Zeeuw overleden De heer P. de Zeeuw, die enkele we ken geleden Leiden verliet om zich ii Rotterdam te vestigen, is daar op 62 jarige leeftijd overleden. In Leiden be kleedde hij vele functies op kerkelijk terrein. Zo was hij ouderling van d« Geref. kerk en voorzitter van de Jeugd centrale en belastte hij zich met het werk onder de gerepatrieerden en evangelisatie onder de intellectuelen Ook landelijk was de heer De Zeeuw actief, onder meer als bestuurslid het Protestants Interkerkelijk Thuis front en van de Ned. Vereniging Oost en West. Lezing op vergadering plattelandsvrouwen Dinsdagavond 26 september vergadert de afdeling Westland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in hotel We6tlandia aan de Dijkweg in Naaldwijk. Mevrouw A. J. Brinkeruik-Hiba Oosbvoorne zal spreken over „Moed opnieuw te beginnen". Promoties Het aantal promoties beliep in het afgelopen cwrstLsjaar 66, hetgeen zeven minder is dan in het jaar daarvoor, aldus zei prof. Rijpperda Wierdsma in zijn overdrachtsrede. Onder deze doctorandi waren vijf vrouwen. „Ik hoop niet," aldus de rector magnificus, „dat in de toekomst onder invloed van een m.i. dwaze wetstoepassing, promovendae als doctorandus zullen worden betiteld". De verdeling over de facul teiten was: godgeleerdheid 2. rechtsgeleerdheid 5, genees kunde 22, wis- en natuurkun de 26, letteren en wijsbegeerte 11. Twaalf maal werd de graad cum laude verleend. Onder de promovendi waren vier bui tenlanders. „De promoties," aldus zei de hooggeleerde spreker, „in de zogenaamde B-faculteiten blij ven verre in de meerderheid. De samenwerking met anderen in laboratoria en klinieken, naar ik meennormaal, of schoon voorkomend in allerlei gradaties en vormen bevor dert het promoveren stellig. Niet geheel bevredigend schijnt het mij alleen, dat men in sommige gevallen weinig zekerheid heeft in hoeverre men nu met de arbeid van een grotere of kleinere groep te maken heeft, dan wel alleen met die van de doctorandus, wiens eioen woorden deze on zekerheid nog wel eens ver- ciroten. Misschien verdient het instituut van de collectivisatie tok van promoties, in onze tijd nadere overweging". 16 SEPTEMBER 1961, Bloemendag in Nederland dag van vreugde voor velen. Dank zij het Algemeen Verbond van Volkstuindersvereni- gingen, dat reeds meer dan 11 jaar in september een groots blocmenfes- tijn organiseert. In alle afdelingen brengen de aangesloten verenigingen dan bloemen bijeen, die geselecteerd en in fraai verzorgde boeketten ge schikt een fleurige noot in het dage lijks leven van zieken en ouden van dagen brengen. Ook Leiden beleefde zaterdag weer een alleszins geslaagde bloemendag. De Leidse Bond van Volkstuindersvercni- gingen deed ook nu niet tevergeefs een beroep op de spontane medewerking van de vele amateur-bloemenkwekers, die de 9 aangesloten verenigingen in Leiden tellen en die in totaal niet minder dan 660 fraaie boeketten van dahlia's, as ters, helianten en chrysanten in een bon te mengeling van kleuren biiecnbracb- In tegenstelling tot vorig jaar, toen de Leidse ziekenhuizen een grootse bloemenhulde kregen, ging de tocht dit maal langs de verpleeg- en rusthuizen en werden G60 bejaarden verrast met een boeket, gehuld in dun omslagpapier en voorzien van een bescheiden kaartje waarop de naam van de Leidse Bond en een korte heilwens waren vermeld Begunstigd door prachtig zomerweer is de tocht zelf weer een waar feest geworden, dat de aandacht van vele voorbijgangers trok. Ook nu had de heer J. C. Brandt een van zijn grote verhuiswagens geheel belangeloos be schikbaar gesteld en heeft hijzelf, even als zijn chauffeur, de heer A. Slinger land, zaterdag een zeer belangrijke bij dragc geleverd tot het welslagen van de jaarlijkse bloemendag in Leiden „Volkstuinders - Bloemendag voor zie ken en ouden van dagen" stond er op .iet spandoek, dat langs de zijkant van de verhuiswagen was gespannen, toen om half twee de heren A. Zaalberg, J v. d. Zwart, A. J. Lagerberg, C. Baart J. J. Verstraten, P. Hoogkamer en J Singerling, bestuursleden van de Leidse Bond, in de nog lege laadruimte plaats namen en het ophalen van de reeds „verzendklaar" gemaakte boeketten een aanvang nam. De inzamelingstocht ging achtereen volgens langs de volkstuincomplexen „Tuinlust", „De Slaagh", „De Muld", „Zuid-West", „Het Zonneveld", „Ons Buiten", „Nut en Genoegen", „De On derlinge" cn „Roomburg". Het behoeft nauwelijks betoog. dat dc laadruimte spoedig een fleurig cn boeiende aanblik Het eerste tehuis, dat met een bezoek werd verrast was „Huize Zonnewende" aan dc Boerhaavelaan, waar 55 bejaar den dc onverwachte, kleur en geui brengende attentie verheugd in ont vangst namen. De klok wees precies half acht aan toen dc laatste 110 boeketten in het Te- U'c voor Bejaarden aan de Kaarsen makersstraat hun bestemming hadden bereikt. Intussen waren vele kilometers r'fgclegd en waren bezocht „Huize Em- maüs" te Zoeterwoude '21 boeketten) bet Gereformeerde rusthuis aan de Wit te Rozenstraat (100 boeketten), rusthuis .Vreewijk" in de Vree wijkstraat '45 boeketten), huize St. Maarten aan de St. Jacobsgracht '120 boeketten), huize Weltevreden" in de Laat de Kanter straat '25 boeketten), ..'t Zonnehuis" aar de Zoeterwoudsesingel (21 boeketten» huize „Sollglyt", Plantsoen (116 boeket ten) en het oudeliedenhuis aan de He rengracht '48 boeketten). Overal dezelfde opgetogenheid en blijde stemming. En de vele woorden van welgemeende dank na afloop van Bloemengift in het rusthuis aan de Witte Rozenstraat. Foto N. van der Horst elke rondgang vormden met de aan geboden versnaperingen een gewaar deerde tegengift. De volkstuinders van Leiden hebben weer velen een gelukkige dag bezorgd. Een dag waar op allen, die tot het welslagen ervan hun zorg verleenden, met grote vol doening kunnen terugzien. „Zuiderkwartier"-jeugd vierde fees' In het kader van de khxterfeattvtadten, die de Leidse speeltuinvereniging „Zui derkwartier" rond de herdenking van haar 35-jarig bestaan heeft georgani seerd, hebben ruim 400 jeugdige feest gangers zaterdag in de recreatiezaal van de HCW en NEM aan de Zooterwoudee- weg genoten van een geslaagde toneel middag. Tot hot welslagen van deze middag werkte het Haagse toneelgezelschap „Spelenderwijs" mee, dat zich onder la ding van Jos Molenkamp met groot suc ces beeft toegelegd op instructief jeugd toneel en onder meer in Leiden de no dige bekendheid kreeg door de opvoe ring van „Opgeruimd staat netjes". De kinderen hebben zaterdag kunnen mee leven mot het verhaal, dot Hans Bolland voor hert kindertoneel bewerkte; „Dc avonturen van dc koe Kiekeboe". Na afloop werden de kinderen verrast met een fraai uitgevoerde „Jubileum- beker". die gevuld wee met snoep. Laken en J. J. van Werlee. die aan de beurt van aftreden waren, bij acclamatie erden herkozen. Nadat de heren C. de Brce en J. van Groeningen tot lid van dc kaskommissie waren benoemd, volgde nog een korte rondvraag, waarin o.m. besloten werd ook in de komende jaren de dames tot de jaarlijkse reünie uit te nodigen. In Het Gulden Vlies teruggekeerd volgde nog een gezellig uurtje waarna de dag met een feestdiner werd besloten. Leidenaar overleden na verkeersongeval Tengevolge van een ernstig ver keersongeval op de Haagweg ter hoogte van de sloperij De Graaf is de motorrijder J. B. Olij zaterdag morgen in het academisch zieken huis te Leiden overleden. De motorrijder, een 37-jarige ge huwde Leidenaar, is in de nacht van woensdag op donderdag om tien over half één met zijn motorfiets tef^n de linkerachterzijde van een defecto vrachtwagen gereden, die in de rich ting van Amsterdam werd gesleept. Hij werd in zorgwekkende toestand met een schedelbasisfractuur naar het academisch ziekenhuis tc Leiden vervoerd, waar hij zaterdagmorgen Is bezweken. Bromfietser haalde verkeerd in op Haagweg In de nacht van zaterdag op zondag is op de kruising Haagweg-Da Costastraat een bromfietser tegen een personenauto gebotst. De automobilist wilde vanaf dc Haagweg linksaf de Da Costastraat inrij den. (oen hij links werd ingehaald door de bromfietser De duopassagier van de bromfietser, de 22-jarige P. C. Bout hoorn uit Voorschoten, liep een rech- tersleutelbeenfractuur op. De bromfiet ser zelf kreeg enige schaafwonden en andere verwondingen. Buren verijdelden inbraak aan Haagweg Zaterdagavond hebben buren een in braak verijdeld aan de Haagweg. De be woners van het pand waar de inbreker een bezoek wilde afleggen waren met va kantie en de man was door een ruit te forceren binnengekomen. De gealarmeer de buren gingen op onderzoek en zagen de man door de brandpoort verdwijnen. Gevallen Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf is de 69-jarige mevrouw J. Bar- then uit het Barend Namenshofje in een restaurant aan de Breestraat gevallen. Zij kreeg een linkerbekkenfractuur. Vrouw liep door ruit De politie werd zaterdagmorgen ge waarschuwd dat bij een fabriek in dc Roosenveltstraat twee verdwaalde kin deren waren gevonden. Toen dc politie de kinderen kwam ophalen, wilde de echtgenote .van de portier van de fabriek nog even snel een snoepje voor de twee kleintjes halen. In haar haast ijlde zij dwars door een grote ruit. Zij werd met snijwonden aan het ge laat. armen en benen naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. Haagse politierechter Zonder vergunning geteeld Een 58-jarige landarbeider te Katwijk had een stukje grond over: precies 1,66 are. Daar zette hij tulpen- cn hyacinten- bollen op, maar zonder vergunning. Hij had een restje bollen van niet te beste kwaliteit van zijn baas gekregen. Wel vroeg de man een vergunning voor zijn 1.66 are aan. doch die werd hem in verband met zijn leeftijd geweigerd. Een goede vriend hielp en zette de bol len op zijn naam. Doch plotseling over leed de vriend en de bollen stonden zon der vergunning. Die vergunning was toch niet geldig, want u was geen erkend kweker." zo constateerde de officier. Omdat verdachte het allemaal tc goeder trouw had gedaan, luidde de eis f 50 boete of 10 dagen hechtenis. was niet veel van de bollen terecht gekomen; een deel ervan was zelfs in da grond blijven zitten. Daarmee rekening houdend, legde de rechter f 35 boete of 7 dagen hechtenis op. Het koude weer Een 57-jarige kweker uit Valkenburg had 345 m2 chrysanten op zijn bedrijf staan, waarvoor de vergunning ontbrak. Dat kwam zoals verdachte uiteenzette doordat het met de teelt te laat was ge worden door het koude weer. Hij had er glas op gelegd teneinde toch nog wat van de bloemen terecht tc brengen. De opbrengst bedroeg f 250 en da officier meende, dat dan de boete ook f 250 moest zijn, want de bloemen mochten er niet meer staan. De eist luidde echter .'150 of 30 dagen dagen hechtenis. De rechter liet clementie gelden cn volstond met f 75 boete of 15 dagen hechtenis. Een braadje tong „Het was een braadje voor mijn be manning," zo had een visser uit Katwijk aan Zee de aanwezigheid van 65 kilo ondermaatse tong in zijn vaartuig gemo tiveerd. Doch de officier geloofde niet nan dat braadje. Er waren 5 mannen op het vaartuig cn dat betekent dus oen braadje van 5 kilo tong voor iedere man; daar geloof ik niet aan." Het bezwaar tegen het braadje was overigens, dat het ondermaatse vis was. „Dc visstand moet worden beschermd", aldus de officier die f150 boete of 30 dagen hechtenis, bene vens verbeurdverklaring van dc vis vor derde. „Gewoonlijk laat ik die vis dan bezorgen bij tehuizen van ouden van dagen of zo, maar dat kan nu niet; er is al vismeel van gemaakt," vertelde de officier. Het vonnis was conform de eis. VOLA weer begonnen De VOLA (vereniging van oud-leerlin gen der ambachtsschool) is het vergader- seizoen begonnen met een bijeenkomst waarin mevrouw ir. T. de Boer een voor dracht hield over glas. Mevrouw Dc Boer besprak verschillende glassoorten. Aan de hand van allerlei modellen maak te zij duidelijk, hoe een wijnglas wordt gefabriceerd. Ook aan de versieringen werd aandacht geschonken. Na de pauze zag men de films „De ge schiedenis en de moderne produklic van glas" en „Glas en kristal". De avond stond onder leiding van de heer C. van

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3