L! feest liij Molenaar! leest in Nederland! Berlijn drong Adenauers partij in het defensief Tsjang oneens met Kennedy over Mongolië Khedda laat deur voor onderhandelingen open Groter aanbod verwacht na belastingverlaging Snelgaar-fonMtfaaj*AlóleHaar Jjt een éLoftfce lij. ABASIN Bloed stolt op een ruiv oppervlak JEMEENTEPOLITIE De minister van binnenlandse zaken stelt aan de Tweede Kamer voor de normvergoedingen voor de kosten van gemeentepolitie te verhogen. Het betreft in de eerste plaats een aanpassing van de vergoeding voor materiële kosten als motorvoertuigen en andere technische hulpmiddelen met terugwerkenden kracht tot 1 januari 1956. Voorts worden gestegen personeelskosten en kindertoelagen in aanmerking genomen. Tot en met 1960 was hiertoe ruim 45 miljoen gulden nodig, waarvan ruim 14 miljoen reeds als voorschot ten laste van eerdere begrotingen werd verstrekt. Behalve de nog resterende 31 miljoen gulden worden de hogere kosten voor 1961 geraamd op 17,7 miljoen, waarvan 15,6 miljoen gulden voor ge stegen personeelskosten en kindertoelagen, de in 1960 ingegane overgangs toelage en de verhoogde bijdrage aan het algemeen burgerlijk pensioen fonds inbegrepen. Voorgesteld wordt derhalve het krediet over 1961 met 48.818.000 gulden te verhogen ten laste van de begroting voor binnenlandse zaken. Nadien kan dan het besluit vergoedingen politiekosten gewijzigd worden. Advertentie KOFFIE HOE OOK GEZET... ALTIJD BETER MET BUISMAN als 't poederkoffie is) Nationalistisch China zal niet ingaan op een verzoek van president Kennedy om geen gebruik te maken van zijn recht van veto indien in de Veiligheidsraad de lidmaatschapsaanvrage van Buiten- Mongolië aan de orde komt. President Tsjang Kai-Sjek heeft een daartoe strek kend rechtstreeks verzoek van president Kennedy van de hand gewezen. De Verenigde Staten stellen zich op iet standpunt, dat een nationalistisch Chinees veto voor Buiten-Mongolië de strijd om communistisch China uit de Verenigde Naties te weren; ingewikkeld ju maken. De Sowjetunie heeft te kennen gegeven, dat zij de lidmaatschapsaanvrage van Mauretanië met haar veto zal torpederen indien Buiten-Mongolië niet tot de wereldorganisatie toegelaten wordt Indien Mauretanië niet tot de V.N. toegelaten wordt zouden de 14 andere Franssprekende landen van Afrika zich tegen nationalistisch China kunnen keren. De stemmen van die 14 landen zouden doorslaggevend kunnen zijn in dien gebruikt tegen nationalistisch China >f indien gebruikt door zich .var J~ stemming te onthouden wanneer kwestie van de communistisch Chinese vertegenwoordiging aan de orde komt. De nieuwe premier van de Al gerijnse rebellenregering, Ben Khedda, heeft gisteravond ver- Haard, dat vruchtbare samen werking tussen een onafhankelijk Nifcerije en Frankrijk gewenst is, maar tegelijk stelde Khedda als eis dat Algerije de souvereiniteit over de Sahara moet krijgen. Hoewel Ben Khedda direct na rijn optreden afgeschilderd is als militant en onverzettelijk, was zijn rede van gisteravond de eerste sinds hij Ferhat Abbas is opgevolgd gematigd van toon. Zonder omschreven voorstellen te doen, liet hij de deur voor onder handelingen met Frankrijk wijd open staan. Op zijn laatste persconferentie heeft president De Gaulle verklaard, dat elke Algerijnse regering wel verplicht is de soevereiniteit over de aan olie rijke Sahara op te eisen en dat wat Frankrijk betreft daar niet zulke grote bezwaren tegenover staan, mits de Franse sing van olie en aardgas maar v< kerd zijn en de Air France landings rechten krijgt voor de vluchten naar Midden-Afrika. De verzekering van Khedda dat samenwerking met Frank rijk wenselijk is, lijkt nu de weg te effe nen voor nader overleg. Verder heeft Ben Khedda verklaard, dat zolang mand probeert Algerije te verdelen het begrip onafhankelijkheid alle tracht te ontnemen men moeilijk andere politiek dan die van voort zetting van de oorlog met grote kracht kan verwachten. De Europese fanatici die met goed vinden van het leger in de steden van Algerije doorgaan met moordpartijen plunderingen stellen slechts de toe komst van een onafhankelijk Algerije de waagschaal. Op dit tijdstip waarop wij proberen een rechtvaardige en men selijke oplossing te vinden voor het pro bleem van de Europeanen, kunnen deze handelingen slechts hinderpalen schep pen voor hun verder verblijf in Algerije, aldus Khedda. Advertentie iOSRAM Toren van Babel wordt herbouwd Binnenkort zal op de plaats van he oude Babyion, nabij het Iraakse dorp Hilleh op 115 km ten zuiden van Bag dad, een begin worden gemaakt met de herbouw van de toren van Babel, die in 479 voor Christus door de Perzen on der Xerxes werd verwoest. De nieuwe toren, die een getrouwe nabootsing moet worden, zal ruim honderd meter hoog worden en een prachtig uitzicht bieden. Ruimtecapsule maakt foto's van Debbie Een kleurencamera in de Mercury ruimtecapsule, die woensdag in eer baan rond de aarde gebracht werd, heeft spectaculaire opnamen van de aarde gemaakt, met inbegrip van eer fascinerende foto van de orkaan Debbie. NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, heeft gisteren drie fo to's voor publicatie beschikbaar Een ervan toonde Debbie als een ge weldige cirkelvormige wolkenmassa met een scherp omlijnde kern. De foto werd genomen 18 minuten na de lancering, toen de capsule op 175 km. hoogte de Westkust van Afrika naderde. sinds 1888reeds200-millioen pakjes Molenaar's Kindermeel voor ontelbare feestelijke bordjes pap! HET 200 MILLIOENSTE PAKJE Gehuwde werkende vrouw in 4 variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries (Van een onzer redacteuren) JARENLANG REEDS zijn er de nodige bezwaren ontwikkeld te gen de wijze waarop de overheid de gehuwde werkende vrouw onder be lastingdruk zet. De van oudsher ge dupeerden vormen ongetwijfeld de boerinnen en winkeliersters. Het gold en geldt hier volkomen gerechtvaar digde bezwaren, want er is heel dui delijk sprake nan een onbillijkheid: relatief wordt namelijk de gehuwde werkende vrouw fiscaal zwaarder be last dan welke andere werknemer ook. Men kent de procedure die aan de ze stiefmoederlijke behandeling ten grondslag ligt: de inkomsten van de WESTDUITSERS MORGEN NAAR DE STEMBUS ,,Ik hoop, dat de C.D.U.-fractie na de verkiezingen zo groot zal zijn als deze verzameling journa listen." Met deze woorden opende dr. Adenauer gistermiddag de laatste persconferentie voor de verkiezingen, die hij als C.D.U.- partijchef gaf om een overzicht te geven van de campagne, die vrij dagavond voor hem en zijn partij ten einde ging met een grote „Kundgebung" in de Beethoven- halle in Bonn. Dr. Adenauer kan dideert nl. in Bonn als lid van de Hij behoefde, naar de laatste stand /an zaken, niet bevreesd te zijn. uat de toekomstige fractie der C.D.U. der C.S.U. (de Beierse zuster partij) nogmaals de 277 leden zal hebben, die zij in de vorige Bonds dag (met in totaal 519 leden, van wie 22 niet-stemgerechtigde Berlijners) telde. De weddenschappen in Bonn lo pen in het algemeen, dat de C.D.U.- C.S.U. er niet in zal slagen de absolu te meerderheid van 1957 te behouden. (Zij behaalde toen 50.2 procent van al le uitgebrachte, geldige stemmen). De ze versie doet niet alleen in Bonn, maar overal in de lande opgeld. Erhard De C.D.U. heeft de laatste tijd met de rug tegen de muur gestaan. Door de gebeurtenissen in West-Berlijn werd zij in het defensief gedrongen. De magie van de 85-jarige kanselier heeft veel van zijn stralingskracht ingeboet en wordt in Bonn gefluisterd over t „kanzlerdaemmerung". Nog nimmer er in het land zoveel gesproken o, de eventuele opvolging en velen gelo ven alle verzekeringen der toonaange vende C.D.U.-C.S.U.-ers ten spijt dat Hopelijk vinden ze een vreedzame oplossing Uitslag nog onzeker (Van onze correspondent in Bonn) de volgende kanselier van Westduits- land prof. Ludwig Erhard zal heten. Het is intussen uitgesloten, dat de machtige C.D.U.-C.S.U. zondag naar de tweede plaats zou worden verdrongen. Zij kan zich permitteren een zeker per centage stemmen te verliezen zonder nu direct het regeringsroer aan de sociaal- aemokraten, aangevoerd door Willy Brandt te moeten overgeven. De C.D.U.-C.S.U. blijft ook zondag de sterkste partij. .,Het blijft alles bij het oude", is de gemiddelde re actie van de man-in-the-street, 1 neer het voor hem ook niet helemaal zeker is of het alles ook bij dè oude, bij Dr. Adenauer, blijft. De sociaal-demokraten zullen onge twijfeld een beter figuur slaan dan in alle vorige algemene verkiezingen, waarin hun stempercentage langzamer hand omhoog kroop tot 31,8 procent in 1957. Het zal niemand behoeven te bazen, wanneer de S.P.D. zondag tegen de veertig procent van alle gebrachte geldige stemmen op zich zal verzamelen. Ook de liberalen knabbelen aan de C.D.U.-C.S.U.-stemmen. De vrije demo- kratische partij heeft de waarschijnlijk gerechte hoop, dat zij de verliezen der afgelopen jaren thans zal kunnen goed maken. Zij heeft tien procent der stem men als haar doel gesteld en het is niet uitgesloten, dat zij dat zal berei- Twee andere kanshebbers zijn de „Gesamtdeutsche Partei" (een belan gengemeenschap tussen de conservatie ven en de vluchtelingen) en de „Deut sche Friedens Union" (die kandideert inplaats van de communistische partij die in 1956 in West-Duitsland werd boden). Zij zullen echter, om ir Soebandrio maandag bij Chroesjtsjef De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, is gister avond per vliegtuig uit New York naar Kopenhagen vertrokken op zijn reis naar Moskou. Maandag zal hij een on derhoud met Chroesjtsjef hebben. President Soekarno. die in de V.S. vertoeft na aan president Kennedy een boodschap te hebben overhandigd van de onlangs gehouden conferentie van niet-gebonden landen in Belgrado, deel de donderdag mee dat hij dr. Soeban drio als zijn persoonlijke afgezant naar Moskou zond om met de Russische pre mier „het gemeenschappelijke belang van de vrede" te bespreken. Iraakse opstand neergeslagen Radio-Bagdad heeft gisteren bekend gemaakt dat de regering van Irak een overwinning behaald heeft op ,.een im perialistische beweging tegen de veilig heid van Irak" in Noord-Irak. De om roep zei dat premier Kassem duizenden gelukwensen met deze overwinning heeft ontvangen van Arabieren, Koerden, Turkmanen en anderen. Bondsdag te komen, minstens 5 procent der uitgebrachte geldige stemmen ten krijgen of in de kieskringen stens drie kandidaten direct laten kie zen. Naar deze maatstaf gemeten, zal vermoedelijk van beide alleen de „Ge samtdeutsche Partei" over deze hin dernis in de kieswet kunnen springen. (Zie ook de „Woelige wereld" van deze week). getrouwde, buitenshuis werkende dienen zonder meer bij die van haar echtvriend te worden opgeteld. Door iet scherp oplopende belastingtarief komt er dan een zó gruwelijke aan slag in de bekende blauwe vensteren- veloppe thuis, dat ook in een èndere betekenis van een aanslag op het in komen van de betrokken categorie ge sproken kan worden. Er ontstond daardoor in het hui- iige tijdsbestek de volgende onwerke lijke situatie. Enerzijds wordt met de meeste klem een beroep gedaan op de gehuwde vrouw om, indien haar gezins situatie dit toelaat, haar bijdrage toch te willen leveren aan de ver mindering van het personeelstekort op alle fronten in den lande het woord offer wordt in dit verband zelfs gebruikt. Anderzijds is daar dan de fiscus, die het haar in financieel opzicht zo onaantrekkelijk mogelijk maakt om zulks te doen. Diverse vrouwenorganisaties verhie ven haar stem. de Nederlandse Huis- houdraad sneed deze materie in een rapport aan en ook in de Kamer werd per week en dergelijke. - de zaak aan de orde gesteld. halve sprake van een zekere korting Op het ministerie van financiën heeft op de belasting, men enige jaren geleden al tegemoet Het is klaarblijkelijk de bedoeling willen komen aan de bezwaren. Er der regering, in casu van minister ligt immers een zeer omvangrijk Zijlstra dit onderdeel Uit het grote wetsontwerp klaar inzake een techni- wetsontwerp te lichten de realise- sche herziening van de belastinghef- ring van dat grote geheel zal nog wel fing. Een klein onderdeel van dit ont- even op zich laten wachten en er werp voorziet in de mogelijkheid dat een apart wetsvoorstel van te maken, de gehuwde werkende vrouw maximaal dat alvast de belastingfaciliteiten 1000 van het totaal-inkomen (van voor de gehuwde werkende vrouw re- dus) af mag trekken, geit. Commentaar van dr. H. Verivey „Verwacht wordt dat volgende week dinsdag (Prinsjesdag) of kort daarna een wetsvoorstel tal worden ingediend tot verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting voor de werkende, gehuwde vrouw. Met de«e maatregel ial een bedrag van enkele tientallen miljoenen per jaar gemoeid zijn." Dit korte en prettige bericht in de krant van deze week vormde de aanleiding ons nader te informeren over achter gronden van deze materie en mogelijkheden die vnn een door voering dezer belastingverlaging het gevolg kunnen zijn. Commentaar verschafte ons mevrouw dr. Hilda Vcrwey- Jonker, lid van de Soeiaal Eco- noinischc Raad, die volkomen ingewerkt is in deze materie en een erkend deskundige in dit verband genoemd mng worden. Zij gaf ons commentaar voor zover haar danr gegevens over ter beschikking staan. Gedetail leerd zullen we immers pas we ten waar we aan toe fijn, als het wetsontwerp is ingediend. Dc hoofdpunten uit liet gesprek vindt de lezer in bijgaand artikel. ge voorwaarden, zoals gewerkte uren per week en dergelijke. Er is hier der- Zulks overigens gebonden aan de nodi- DE DUITSE BONDSDAG Zetelverdeling na de verkiezingen van Zo is de zetelverdeling in de Westdüitse Bondsdag op het ogenblik nog. Morgen zullen daar (wellicht drastische) veran deringen in worden aangebracht. (Advertentie) kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! De N.V. Koninklijke Berghuizer Papierfabriek heeft ter gelegenheid van de viering van het 250-jarig bestaan, een zwembad geschonken aan de bevolking van Wapenveld en omgeving. De directie van de on derneming heeft een cheque ter waarde van 100.000 overhandigd aan de loco-burgemees ter van Heerde. De telefoonverbindingen tussen Parijs en de Ri viera en tussen Parijs en Zwitserland zijn ver broken. Werklieden heb ben bij Nancy per on geluk een kabel door gesneden. Het euvel zal waarscnijnlijk zeer gauw verholpen zijn. I „Ik ben een goed Spaans republikein", verklaarde de cellist Pablo Casals, in antwoord op een ver zoek om commentaar op de toestand in Spanje. De 85-jarige meester is voor een bezoek van drie we ken in Jerusalem. Na het openingsconcert zei Casals, dat hij de groot ste en diepste ontroering van zijn gehele leven ondergaan had. Twee copie van een schilderij van Velasquez uit de National Gallery in Lon den gestolen hebben, zijn gisteren veroordeeld tot twee pond boete elk. Bovendien moeten zij de schilder van de copie 25 pond betalen, omdat zij zijn werk beschadigd hebben. Zij zouden het schilderij gestolen heb ben om de veiligheid van het museum op de proef te stellen. Amerikaanse en Belgi sche tapijtenfabrikanten. De Amerikaanse fabri kanten beweren, dat buitenlandse concurren tie hun zaken ruïneert (de import zou 20 pro cent van hun produktie uitmaken). Zij eisen, dat de invoerrechten van 21 tot 40 procent ver hoogd worden. Dit zou betekenen, dat de Bel gische wollen tapijten, die nu 54 procent van de Amerikaanse import ver tegenwoordigen. van de Amerikaanse markt wor den geveegd. TOCH IS HET ZO! 702) Vroeger heeft men wel ge nieend dat het stollingsproces van bloed door de koude buiten het li chaam werd veroorzaakt. Het tegen deel blijkt waar te zijn, want bloed stolt sneller wanneer het wordt opgevangen in een schotel die op lichaamstemperatuur is gebracht. Kou blijkt daarentegen een vertra gende werking op het stollingsproces te hebben. Bovendien, ook bet bloed van koudbloedige dieren, zoals slan gen en kikkers, stolt, terwijl hier toch van een noemenswaardig tem peratuursverschil tussen het lichaam en de buitenlucht zeker niet gespro ken kan worden. zaakt dus de stol ling niet. Een andere op vatting was, dat bloed gaat stollen wanneer het niet meer ln beweging Is. Twee eeuwen geleden bewees de Engelse arts Hewson echter, dat bij dode dieren het bloed in bepaalde organen dagenlang vloeibaar kan blijven, terwijl bet dan evenmin in beweging was als wanneer het zicb In een schotel buiten het lichaam bevond. Ook het ontbreken van beweging is dus niet de oorzaak van de stolling. De meeste mensen menen nog steeds dat de stolling optreedt door aanraking met de buitenlncbt. Maar dezelfde Hewson ving bloed op In een geheel afgesloten glazen klok en desondanks trad stolling op. Een ander tegenbewijs werd gevonden in een experiment, waarbij lacht werd Ingespoten in de bloedbanen van koudbloedige dieren. Hierbij treden geen stollingen op, zodat dus ook de buitenlucht bij dat vraagstuk geen rol speelt. Wanneer we nu eindelijk willen weten wat nu wél de oorzaak is, moet u zich eens goed rekenschap geven van het volgende toverach tige verschijnsel: bloed dat opgevan gen wordt in een schotel waarvan de wanden met vaselinen of parafi- nen zijn bestreken stolt niet. Wordt de Inhoud echter overgenomen In een gewone kom. dan treedt stol ling op. Hetzelfde vindt plaats wan neer in de blocdvlocistof een lichaam met een ruw opper vlak wordt gedom peld. De oplossing Is u nu dus gegeven: bloed stolt wanneer het In aanraking kom' met een ruw oppervlak. En an- dersom: de gladheid van de binnenwan den der bloedvaten belet het bloed te stollen. Hoe dit proces zich voltrekt? Dit Is werkelijk niet In het kort weer te geven, zodat we mogen volstaan met de mededeling dat zich aan het ruwe oppervlak allerlei witte bloed lichaampjes en bloedplaatjes vast zetten. van waaruit het stolsel zich begint te vormen. Ontbreken deze oneffenheden, zoals bij een met vase line bestreken schaal, of bij de ge perste barnstenen bekers die vooral vroeger bl| de bloedtransfusie wer den gebruikt, dan kan de stolling geen aanvang nemen en blijft zij du» geheel achterwege. Om nu weer eens tot een ander onderwerp over te gaan: weet u. dat u gemakkelijk In spiegelschrift kunt schrijven? De bedoeling ls duidelijk: de rege ring wil de verwezenlijking van de belastingverlaging voor de getrouwde werkende vrouw via dit uitgelichte onderdeel dat snel afgehandeld kan worden zo spoedig mogelijk bewerk stelligen. Een winstpunt dus voor do betrokkenen, maar ook een bittere noodzaak, want de regering is terecht van oordeel zij sprak dat al eerder uit „dat er een conjunctureel be lang bestaat het werken van de ge huwde -vrouw buitenshuis soepeler te belasten in de verwachting dat dit een gunstige invloed zal hebben op de be reidheid van de daarvoor in aanmer king komende gehuwde vrouwen haar diensten aan te bieden". De indruk bestaat dat er. vergele ken met de regeling uit het grote wetsvoorstel, niet veel verrassends uit het uitgelichte, aparte voorstel te voorschijn zal komen. Dus bijvoorbeeld niet de mogelijkheid dat man en vrouw hun inkomen fiscaal kunnen splitsen. Het „nieuwe" moet eerder ge zocht worden in de voortvarender be handeling. Wèl kan met de mogelijk heid rekening worden gehouden dat cr tijdens de behandeling van dit voor stel in de Kamer een „haalbaar" amen dement op zal worden ingediend. Een amendement met ongeveer dezelfde strekking als het adres dat de drie werkgevet svakcentralen (neutraal, rooms katholiek en prot. chr.) onlangs tot het ministerie van financiën heb ben gericht en waarin gepleit werd voor een zogenaamde forfaitaire clausule. Deze komt hierop neer, dat gehuwde werkende vrouwen bij het in ontvangst nemen van haar loon of sa laris, door inhouding van a 1 het fis caal belastbare hiervan, definitief af kunnen rekenen met de fiscus. Op deze manier behoeven zij dan niet meer na één of twee jaar nóg eens te worden aangesproken voor een na vordering via de inkomstenbelasting zc zijn dan in eerste instantie on middellijk van hun fiscale verplich tingen af. Een vereenvoudiging die vooral van belang zal blijken te zijn voor de lagere inkomensgroepen. Een belangrijk aspect van de ko mende belastingverlaging mag niet onvermeld blijven en wel dat de over heid hiermee voor het eerst officieel dc grote betekenis van dc gehuwde werkende vrouw in de Nederlandse samenleving erkent. De regering stelt hiermee een daad van principieel zeer grote betekenis. Betekent deze belastingverlaging nu, dat het ideaal ls bereikt? Geenszins, maar zij kan in meer dan één op zicht een flinke stap in de goede rich ting worden genoemd. Het ligt inderdaad in dc lijn der verwachtingen dat als gevolg van de komende belastingverlaging er een groter aanbod op de arbeidsmarkt zal komen van gehuwde vrouwen. Dat is natuurlijk van groot belang voor het Nederlandse produktieproces, maar van wellicht nog grótere importantie voor het enigermate oplossen van dc moeilijkheden die bestaan als gevolg van het tekort ln de zogenaamde vcr- zorgingsberoepen. Oud-verpleegsters, thans gehuwd, gingen niet tot het aanbieden van haar diensten over omdat het voor haar fi nancieel niet de moeite waard was. Dat hebben onderzoekingen uitgewe zen. Hetzelfde geldt voor gehuwde vrouwen die voor hun trouwen in po liklinieken, op consultatiebureaus, dan wel in bejaardentehuizen werkten. Hierin kan nu verandering komen. De verzorgingsberoepen omvatten al lemaal werkzaamheden die slechts een gedeeltelijke dagtaak vragen en bovendien als het ware in het verleng de van de huishoudelijke taak liggen. Ook part time-verpleegsters zijn, bij de huidige roulatiesystemen in de zie kenhuizen, zeer wel denkbaar. En, als het minder geschoolde krachten betreft, kunnen gehuwde vrouwen ook zeer wel een deel van de dag werk zaam zijn als verpleeghulpen, of als gezinsverzorgsters. De te verwachten lagere belasting voor de gehuwde werkende vrouw mo ge op korte termijn enig soulaas bie den, op langere termijn zal toch re kening moeten worden gehouden met grotere moeilijkheden in de vrouwelij ke personeelsvoorziening. Met name in die beroepen, welke van oudsher gesteund hebben op de oudere, onge trouwde vrouw leerkrachten, ver pleegsters bijvoorbeeld. Want welke ontwikkeling is gaan de? Het vrouwenoverschot is bezig plaats te maken voor een mannen- overschot! Boven de leeftifd van 32 Jaar zijn er nog meer vrouwen dan mannen, maar onder die grens zijn er in totaal meer mannen dan vrou wen. Hetgeen statistisch gezien bete kent dat beneden de 32 jaar iedere vrouw aan de man komt We zullen ons vertrouwd moeten maken met de consequenties die voort vloeien uit het feit dat thans niet meer 15 procent van alle vrouwen per generatie ongetrouwd b'"ft. zoals dat vroeger het geval was. Maar deer na der op in te gaan. zou weer een an der artikel vergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5