IRDOADF ROEDE? STOP STOP 'Ruimte voor ons.... KERNFEITJES angst of vertrouwen VAWWiC Er uit gelicht ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 „Ben je bang voor de kernbom?" Het leek ons actueel toe deze vraag eens op „Ruimte" aan de orde te stellen. Op deze pagina vind je de reacties, samengevat in één stuk door Dick Baas (Aolsmeer) en Dick Kapteyn (Schiedam). Verder kom je werk tegen van Hans Kreuzen (duelloog), Wim Rouw (kartoen) en Rien de Witte (aangenomen). KERNBOM [E paddestoelwolk van de kern bom ls vooral na de hervat tin* van de proeven met de kernwapens meer dan ooit een symbool geworden. Een symbool van dreiging en tegelijk van angst voor die drèlglng. We kennen de gevolgen van een kernexplosie, de ver woesting en de radioactieve stra ling. Het heeft geen sin hier over uit te weiden. Wel kunnen we het als uitgangspunt nemen voor de vraag: Ben Je bang voor de kernbom? Ieder die maar even nadenkt over de gevolgen van een kernexplosie Is natuur lijk bang. Waarom anders alle demonstraties? Waarom anders wordt er nog steeds naar Hiro shima gewesen? En een film als ,.On the beach" bevat die geen ernstige waarschuwing die voort komt uit de angst. ZIJ die zon der meer zeggen dat ze de angst voor de kernbom niet kennen, hebben de gordijnen om hun be staan dichtgetrokken en zien geen werkelijkheid. En wij Jongeren, die bekend staan om onze nuchtere kijk en (soms zelfs) harde realiteitszin? Waar blijven wij bij het lezen over bommen van honderd mil joen TNT? Kun Je dit nog nuch ter bekijken? Het gevaar van hys terie ligt even dicht bij als het gevaar van fatalisme. Onverstoorbaarheid. Het ge vaar niet negeren, maar Je er ook niet door laten beïnvloeden. Rus tig doorgaan, zoals Churchill deed. Maar die had een tastbare vijand tegenover zich en wij zit ten met het gluiperige gevaar van uiterst langzame besmetting van de atmosfeer, waar niets te gen te doen valt. Enfin, hier volgen enkele me ningen van Jongeren. Jongeren Haarlemmermeerpolder We staan op een nevelige och tend op een akker in de wijde Haarlcmmermeerpolder. In de verte ligt Schiphol. Langzaam maakt een Tocpolew—104 van de Russische Luchtvaartmaatschap- £ij zich daar los van de grond. rommend en ronkend zoekt hij zijn weg naar Moskou. Wij kijken er alle drie naar. ..Eigenlijk is het een omgebouwde bommen werper". zegt de jonge landbou wer (22>. een van ons drieën, terwijl hij met het stuur van de tractor speelt. We reageren niet. Dan ineens de vraag: ,,Ben je er eigenlijk bang voor. dat uit zó'n toestel wel eens een kern bom kan vallen?" Weer is het attl. ..Ja, ik ben bang voor zo'n bom. niet dat ik er elke dag over denk. maar ergens op de achter grond is er soms dat gevoel Wat daar in Hiroshima en Nagasaki is gebeurd, kan hier toch ook gebeuren. Rusland is geloof ik tot alles in staat". Dat zegt dan een leerling van Atoom is een Grieks woord dat ondeelbaar betekent. Vroe ger dacht men nl., dat het atoom het kleinste deeltje was, waar uit een stof bestond. Bij splitsing van atomen komt energie vrij. Tevens komen er neutronen (onderdeeltjes van een atoom) vrij die bij andere ato men dezelfde reactie teweeg brengen. Dit noemt men een kettingreactie. Als de kettingreactie snel verloopt, komt de energie met een explosieve kracht naar bui- Voor atoombommen rfebruikt men uranium-235. De splitsing hiervan gebeurt met gewone springstoffen. De eerste atoombommen vie len 5 augustus 1945 op Hiroshi ma en op 9 augustus 1945 op Nagasaki. De uitwerking was verschrikkelijk. De explosieve kracht van deze bommen was gelijk aan 20.000 ton TNT. TNT is trinitro toluol, een gewone springstof. In 1952 werd voor het eerst een waterstofbom tot ontplof fing gebracht. Hierbij werd lithium met waterstofkernen ge bombardeerd. Bij de kernexplosies komen radio-actieve stoffen vrij die schadelijk zijn voor de gezond heid. In Rusland wordt een kern bom ontwikkeld met een explo sieve kracht van 100 miljoen ton TNT. Als men deze hoeveel heid op vrachtwagens van negen meter lengte zou laden die elk tien ton kunnen vervoeren dan zouden er tien miljoen vracht wagens nodig zijn die bumper aan bumper geplaatst een lengte zouden hebben van 90.000 km., ruim tweemaal de omtrek van de aarde. Het overleg in Genève over de stopzetting van de kernproe ven blijft nog steeds zonder re sultaat. Wanneer wij zeggen dat de poëzie ontstaat uit een con flict tussen droom en wer kelijkheid, beweren wij niets nieuws. Wij menen echter ook, dat de droom in deze tijd een liefdes-droom is en dat hét kenmerk van de na oorlogse poëzie (experimen teel of niet) een verbeelden van een zoeken naar liefde is. Als zuivere voorbeelden kun nen dan genoemd worden Lodeizen, Andreus en Vro- man. Ter illustratie van het voorgaande een gedicht van Claesina Huizebosch uit Krimpen a.d. IJssel: TWEEDE VRAAG waren wij maar in het bos gebleven onder de boom met het kind van de liefde; hadden wij maar nooit naar de uitgang gevraagd. tussen de mysterieuze dauwdraden zou alles misschien eindeloos boeiend zijn gebleven; nu kennen we elkaar te goed. De droom van de liefde wordt hier verstoord door het elkaar (te goed) kennen. Een bekend thema. Daar naast wordt even gezinspeeld (in de tweede strofe) op de twijfel aan de bestaanbaar heid van een liefde voor het leven. De problematiek van deze gegevens wordt niet verder uitgewerkt, er wor den geen conclusies getrok ken en geen levenslessen uitgedeeld. Waarschijnlijk is dat de charme van het ge dichtje, dat ondanks het wrange thema niet cynisch wordt, zelfs berustend ge noemd kan worden. Moeilijker is het deze char me aan de hand van de ge bruikte techniek nader te om schrijven. Het ontbrekéh van ingewikkelde beelden (eigen lijk is alleen maar in de eer ste strofe van beeldspraak gebruik gemaakt het bos als symbool van afzonde ring en technische „foef jes" als enjambement en me tafoor geeft deze poëzie een verstaanbaarheid die ook de niet poëzie-lezer zal aanspre ken. Deze doorzichtigheid en helderheid zijn kenmerken die naar wij verwachten het beeld van de toekom stige poëzie zullen gaan be heersen. Hetgeen, hoe vreemd het ook moge klin ken, één der gevolgen is van de vijftiger-beweging. Ondanks deze helderheid blijven er voorlopig vragen onopgelost. Waarom heet het gedicht „tweede vraag" èn belangrijker nog: waarom bestond in het bos de kans niet elkaar beter te leren kennen? Het eerste probleem zal ieder kunnen oplossen, die verliefd geweest is en die gemerkt heeft dat na het ja woord de moeilijkheden (i.e. de tweede vraag) pas kwa men. De tweede kwestie is iets ingewikkelder. Zoals wij al zeiden moet het bos gezien worden als afzonderings-sym- bool. In een bewuste afzon dering van anderen is het niet moeilijk lief te hebben (denk maar aan de onbe- woond-eilandverhalen). Het vragen naar een uitgang ech ter, met andere woorden het contact zoeken met anderen, betekent dat een stukje van de persoonlijkheid wordt opengesteld voor die ande ren. Men is dan niet meer voor de volle honderd pro cent op de partner gericht, het eerste stadium van ver liefdheid is voorbij. Het twee de stadium, samen leven mét anderen, de vuurproef dus, heeft deze liefde niet doorstaan. Men kent elkaar te goed en beseft dat deze herkenning het einde is voor de liefde. Conclusie: een goed ge dicht, dat echter door het ontbreken van een zekere ge ladenheid toch niet aan een bepaalde oppervlakkigheid ontkomt. (Wij beseffen dat dit een bijzonder vage uit spraak is). HANS KREUZEN AANGENOMEN De Amerikaanse regering is van plan een scherm van 350 miljoen ragfijne koperen naaldjes met een raket boven de aarde uit te strooien, dit op een hoogte van 1600 km. Het is het projekt Westford, waaraan pre sident Kennedy begin augustus zijn goedkeuring heeft gehecht. Dit plan behelst het aanbrengen van een naaldgordijn van 8 km dik en 40 km lang in een baan rond de aarde. Mocht de proef slagen, dan wil men miljarden van die naaldjes, die in de vorm van kleine antennes als ra- dio-reflektoren dienst doen, in de ruimte brengen. De radio-astronomen zijn er echter tegen. Het is al moei lijk genoeg de radio-signalen van de sterren uit het achtergrond-geruis te zeven. Als daar de reflektie-naaldjes nog bijkomen, is het helemaal onbe- Ik steek de sleutel in het voor dit doel uitgespaarde gat van de huisdeur en kom binnen met de vraag, die min of meer tot groet is geworden: ,Js er nog post voor me gekomen?" „Ja, een rekening en een brief van de krant." Om de executie nog even uit te stellen neem ik eerst de reke- ning door, dan open ik met een iets vlugger dan normaal klop- m pend hart de andere enveloppe. Dagen achtereen heb ik na moment uitgezien en nu dan zover. Wat zal het wordeny Aangenomen of niet? De afgelo pen dagen was ik wel gespannen geweest, maar nu voel ik warm en tegelijk koud worden. Met een lichtelijk trillende hand haal ik de brief tevoorschijn. M'n ogen vliegen langs de re gels't Is „ja" geworden. Verrast en gelukkig lees ik op m'n kamer de brief nog over. Dan ren ik het huis weer uiteven naar Irma haar te vertellen. Bi- haar flat aangekomen druk ik op de meest rechtse van de acht naast elkaar geplaatste bellen„Zal ze wel thui« zijn?" De „pong" van de verzamel-voordeur is als een po sitief antwoord op m'n wat nega tieve gedachte. Ik storm de ne gen trapjes op, gooi ergens te tijd toch al 'zo weinig zon gehad. En waarom zouden we die nog eens achter een koperen gordijn verdonke- adem voor haar deur. Ze kijkf me vrij verbaasd m'n figuur enigszins te redde! steek ik het papier omhooS „Wat vind je er van?" „Een hea bedrag," zegt ze, „wat heb je i« vredesnaam allemaal gekocht?1 't Is de rekening„Ach RlH sterdam staat de Nieuwe Kerk. Sinds nee dit bedoel ik," en ik geef 1959 is men bezig met het restaure- ^aar de brief van de krant. ZcJ Naast het paleis op de Dat erk. de sterrenkijkers gymnasium Haarlem (18). Dc landbouwer heeft dat gevoel niet. Reden: elke dag wordt er door de radio iets over gezegd, maar het dringt niet meer tot je door. Je leeft er langs heen. Den Haag Kernsprookje Er was eens een wijse hin doe die van klei, kleine leven de slaven kon maken. Ze werkten voor hem op het land en waren hem in allea behulpzaam. Daar «e echter groeiden, moest de hindoe, zo dra ie even groot waren alt hijaelf, met zijn vinger het woord „dood" op hun voor hoofd schrijven. Zij vielen dan tot stof uitren. Hij maakte evenwel steeds meer slaven en op een dag vergat hij er één te doden. Toen hij zijn verzuim bemerkte was het te laat. Hjj kon niet meer bij bet voorhoofd van de slaaf ko men en werd enige tijd later door zijn eigen schepping ge dood. En de kernwapen-hin doe? Zal hij in staat blijken zijn slaaf slaaf te laten, of hem op tijd te doden? ar wat winkels kijken door. even de vraag aan (jongere) mensen: ..ben jij bang voor de kernbom?" Vier meningen van de zes geven we je even door. Een meisje van 19 (kantoor): ..ach nee. Zo'n bom is niet leuk natuurlijk, maar je kunt er toch niets aan doen. Ik heb wel wat anders aan mijn hoofd dan poli tiek «Nog) een meisje, dit keer 23 (verpleegster). ..Ja, toen ik het las van die Russische proeven heb ik wél even zitten denken. Ik zag het hele ziekenhuis voor me met allemaal ernstig gewonden erin. Eigenlijk gek, want als zo'n bom valt ben je er allemaal ge weest. je ziekenhuis mcluis. Ik durfde gewoon niet verder te den ken Jongen 18 (monteur). „Die Russen, ze gooien maar. doe je niks tegen. We gaan er toch al lemaal an". Jongen. 24 (tekenaar). „Ja. ik vind het afschuwelijk. Er hoeft tussen al die miljoenen mensen op de wereld maar één gek te zijn. die op een knop drukt en 't is afgelopen. Eigenlijk iets om eens heel lang over na te denken. Maar dat doe ik eerlijk gezegd liever niet Delft Kort gesprek met een paar stu denten. Hun reacties: ..'t Is een •pel. een verduveld gemeen spel. zoals kinderen dat spelen. Wie dc meeste knikkers heeft, kan wat verliezen en wie geen grote mond durft opzetten, trekt altijd aan 't kortste eind. De ellende is. dat er zoveel mensen mee gemoeid zijn, jezelf incluis „Vindt u de vraag niet een beetje kinderachtig? Kunt u er soms iets aan doen? Dan houd ik me beleefd aanbevolen." „Nee. ik verdiep me «r niet zo sterk in. Natuurlijk we pra ten als aankomende technische mensen over dergelijke zaken. Als je maar nooit vergeet de be trekkelijkheid ervan in te zien. van je eigen gepraat dan. 't Is gewoon té absoluut". Tot zover deze opmerkingen. Een aantal reacties hebben we „er uit gelicht". Laten we reëel zijn: we zijn een christelijke krant. En we durven gerust zeg gen: een vrij christelijke red&k- tle. Daarom nóg een mening over deze vraag als besluit van dit „Ruimte"-onderwerp. Over 't algemeen bestond bij „onze" Jeugd vertrouwen in Hem die de natuur schiep met de kernenergie erin. Natuurlijk: Christenen zijn net zo goed bang ook voor de dood want ledereen wil leven. Maar al valt er van daag een kernbom, dan weet Je, dat dit niet het einde Is. althans niet hoeft te zijn. Als je zo denkt, kan een paddestoelwolk een der de symbool worden.... P. G. de Z.. Ridderkerk En dat allemaal in dat onbewaakte ogenblik. W. H. van O.. Den Haag Stuur eens poëzie van uw verloofde, maar dan op uw naam. Frans B„ Maasland Je zult je hele leven toch tussen de mensen moeten zitten, jongen. Het went waL zuilen, bedoelen v leest hem met aandacht, met haar linker wijsvinger in de icnt wordt beschouwd, mond. Dan komt ze spontaan'. nen van ons volk lig- „Fijn, zorg dat je er wat van maakt." 's Avonds in bed kan ik niet direkt in slaap komen. Woelend 'Tf **9 i,c n°9 wat na te denken over el de brief en de gevolgen. Nu komt het er op aan. Zal ik van elke keer iets nieuws kunnen wd- brengen, zal ik het volhouden? van Je kunt nu niet meer volstaan\ ,rm met kakelen; nu moet je ook e eren kunnen leggen. En dan moetl een ik denken aan die oude sultan, sar, die een dagboek wilde gaan bij oen houden. Hij begon op 18 oktober en schreef: „deze dag is er niets bijzonders gebeurd". Op 19 okto- ren van dit gebonw, dat als De grootste gen er begraven cn sinds 1814 wor den hier de vorsten ingehuldigd. Het restauratiewerk zal 12 miljoe den bedragen en men denkt jaar voor nodig te hebben om het karwei klaar te krijgen. Twaalf van de honderd zuilen worden vernieuwd. Naar onze mening is het bezit van van een kerk naast het paleis een belangrijke aangelegenheid. Maar, zon men voor die twaalf miljoen gulden niet beter een nieuwe kerk i bouwen? Een kerk zonder f)er sc}ireef hij; )tdeze dag is Tijdens i niets bijzonders gebeurd". En c 20 oktober schreef hij hetzelfde.' Dat ging zo door tot 31 decern 1 ber. Toen was er nog steeds r gebeurd en hield hij er maar op. Maar in zijn leven kon ook niets gebeuren. Hij sliep de hele dag. En als hij eens uit r" Strak,knnnrt, de" hj> d?°r 20"c5! 1 ven omgeven, dat hij met de toone mensen met het leven - van Monza werden dertien gedood. Een niéuw offer op het al- we weer een auto kopen merk, dat eerste werd. Voor de fa- niet in aanraking kon komen. :k kan een grafsteen slachtoffers er dan nog wel af. dc Ik ben blij, dat ik die sultanj niet ben....Ik beleef elke dag i wat en het is prettig daar w over te mogen schrijven. Geri gesteld door die gedachte slaap! ik in, dromend van mensen, mas- Er zijn handelsbesprekingen ge- sa's mensen, die overal in trei- opend tussen de Sowjet-Unie en nen. bussen en op banken dit Frankrijk. Dat ia s«n hoopjrvand "uk'e lewm—Weem ik teken. Beide landen blijken weinig respect te hebben voor de gezond heid van de wereldbevolking, zoals hun kernbom-proeven in resp. Sibe rië en de Sahara wel aantonen. Ze zullen elkaar wel wodka en cognac gaan sturen, hoewel ze kennelijk al bezopen genoeg doen. Wij hebben enkele maanden gele den verschillende malen zeer schril gedwarsfluiterd tegen de Nederland- sche Spoorwegen. Met name de zomer dienstregeling moest het ontgelden en wij stonden met onze kritiek be paald niet alleen. Nu alles weer vei lig, vlug en voordelig verloopt, is dc N.S nit de pers verdwenen. Wij me nen echter, dat een hartelijk gemeend dankwoord voor het overwinnen van de zeer vele moeilijkheden op zijn plaats is. Maar, N.S., laat dc afgelo pen zomerdienstregeling een les ge weest zijn; voor ons hoeft het alle maal niet zo vreselijk ving te gaan. Veilig en voordelig is veel menselij ker. Denkt u daar in Utrecht eens aan!!! De Indonesische regering stelt krachtige pogingen in het werk om toeristen naar de eilandenrepubliek te RIEN DE W1TTI Rotterdam trekken. Er zullen nieuwe hotels we» den gebouwd en het vervoer tusse de verschillende, waarschijnlij reeds over honderd jaar gereed zijn dc toeristencentra, zal verbeten Misschien gaan ze ook wel moled bonwen. Soms zou men zeggen, «hl ze er al stonden, want Soekarno heel al een aardige klap van de wiek li

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 18