Denen zijn ongerust over buitentarief E.E.G. Langer dienen bij landmacht VISSERIJGOLFJES Heeft U een bruiloft! HAARDEN en KACHELS L. OUDSHOORN STICHTING SPAARBANK DER GEMEENTE KATWIJK Vele vluchtelingen zijn nog in grote nood Raad van Hillegom moet over grondaankopen beslissen Oefeningen in Duitsland jiElTWE LEroSCHE COURANT 11 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 r DEENSE VISSERIJKRINGEN is ongerustheid waar te nemen over het in te voeren buitentarief door de E.E.G.-landen. De uitvoer van ris uit Denemarken is de laatste tijd belangrijk toegenomen. De invoer ran haring uit Denemarken is in West-Duitsland bijvoorbeeld niet aan douane-tarieven onderhevig, hetgeen wij thans best merkenHet bui tentarief zal straks Denemarken kunnen treffen, ook al heeft het een aan vraag tot aansluiting bij het E.E.G.-verband ingediend. Dit tarief bedraagt voor verse haring 20 procent en voor de andere produkten 12 tot 30 pro cent. In Deense visserijkringen wordt nu gehoopt, dat er voor de Deense uitvoer een overgangsregeling zal komen. vissers van de Faröer zijn onge- staat^ wel vast, rust over de aansluiting van Denemar- ken bij de E.E.G. Zij vrezen, dat het opheffen van de vangstbeperkingen door de andere E.E.G.-landen zal worden ge- eist De Deense minister voor visserij heeft inmiddels aan de Raad van Mi nisters voor de E.E.G.-landen reeds op heldering over dit soort vraagstukken levraagd. Hij stelt in zijn brief de vraag, of de aansluiting van Denemarken gepaard al gaan met de opheffing van de vis- jerijgrenzen voor de E.E.G.-landen. Het (Advertentie) Vanaf 3,— per persoon heeft u een goed verzorgd DINER. Voor kinderen speciale prijzen. CAFETARIA MIJNDERS Voorstraat 26 Telefoon 2215 BIJBELLEZING D.V. op maandag 18 september 's avonds I uur in de U.N.I. zaal aan de Weth. Ouwehandstraat te Katwijk aan Zee door de Evangelist J. B. Klein Haneveld, uit Bodegraven. Onderwerp: Eden, Golgotha en Armageddon. Handelsschool JHEOPRAC' KATWIJK AAN ZEE Voorstraat 89 Telefoon 2859 Machineschrijven. stenografie, ta len, boekhouden, handelskennis, al gemene ontwikkeling, enz. Opleiding uitsluitend door lera ren, die het zakenleven uit er varing kennen en bovendien de akte M.O. of andere STAATS- BEVOEGDHEID in hun leer vak bezitten. «Verslinger uw tijd niet Jan heeft z'n diploma al!" Alle verzekeringen HYPOTHEKEN AUTO-FINANCIERING W. OUWEHAND'S ASSURANTIEKANTOOR Kamperfoelieplein 1 - Tel. 3139 zodanige ei de E.E.G.-landen op zeer sterke tegen stand in Denemarken zal stuiten gezien niet alleen de belangrijkheid van visserij voor dat land, maar vooral Faröer en Groenland. Diepvries in Duitsland In 40.000 Westduitse winkels is thans een diepvrieskast geplaatst. Verwacht wordt, datdit aantal binnen drie jaar tot 100.000 zal zijn gestegen. Dit feit wijst op een sterke groei van de diep vriesindustrie. De Duitse reders leggen zich sterk toe op de produktie diepvriesvis. Men hoopt dit jaar 10.000 ton gefileerde diepvriesvis te kunnen produceren. Een gedeelte hiervan wil men exporteren. Woensdag matig, donderdag beter Van 54 tot 57 graden noorderbreedte was het woensdag briezig weer met een windkracht van vijf tot zes. Van de schepen kwam tien procent tot vang sten van 40 tot 400 manden haring. De IJM 9 Haarlem ving in twee trekken 110 manden haring, de IJM 97 Toronto in één" trek een pakje, de Golfstroom had een dagvangst van 100 manden ha ring, de Huibertje ving in één trek 250 manden haring, de Nelly tweehon derd. De Johanna trok tweemaal een net vol haring stuk en kwam zodoende maar tot een dagvangst van 200 manden. De loggers en kotters op de kust vin gen 120 tot 250 kilo tong en 8 tot 15 manden andere vis. De kotters bij de P-boeien vingen 200 tot 250 kilo tong en 10 tot 20 manden bijvis. De Postboy IJM 35 en Amster dam IJM 28 vertrokken weer naar ze Donderdag was het goed weer van 5 tot 58 graden noorderbreedte. De ha ringvisserij was goed, want vijftig per cent van de schepen kwam tot vangsten van 100 tot 600 manden haring etmaal. De KW 4 Golfstroom deed een van tweehonderd manden haring, de IJM 37 Delft een dagvangst van 400 manden haring, de Oceaan 5 een dag vangst van 250 manden. De SCH 21 Arie van der Zwan ving in twee trekken 200 manden, de Nelly in twee trekken 200 manden, en Alberta Hendrika boekte een dagvangst van 250 manden en de Huibertje ving in één dag 300 manden. De kotters op de kust vingen 150 tot 200 kilo tong en 10 tot 15 manden dere vis per etmaal. De kotters bij de P-boeien vingen 180 tot 250 kilo tong en 10 tot 250 manden andere vis. Ook vingen ze er nog twee tot drie manden tarbot bij. De IJM 72 Beatrice en de IJM 5 Ma rie Elizabeth vertrokken weer naar zee. De Katwijkse drijfnetvloot ving gemid deld 10 kantjes, die van Scheveningen 12 De KW 16 had met 62 kantjes het beste resultaat. Bij de trekkers kwam de Arie Jacob het verst met 100 kantjes. Wat er was De aanvoer in IJmuiden was vrijdag 4429 kisten, waarvan 432 schelvis, 180 wijting, 35 gul en kabeljauw, 2070 ha ring, 570 makreel, 400 schol, 20 tarbot. 234 varia, 100 stuks kabeljauw en 22.500 kilo tong. Er waren 42 schepen aan de markt. De IJM 53 Dirkje had 820 kisten, de SCH 135 Cornelia Maria 825 kisten, de WR 59 360 kisten en 70 stuks kabeljauw, dc KW 4 Golfstroom 600 kisten en 100 stuks kabeljauw. DEMONSTRATIE van op 18, 19 20 en 21 SEPTEMBER in zaal Haasnoot, Dwarsstraat 2. BEZOEKT DEZE DEMONSTRATIES! VOORSTRAAT 51—53 KATWIJK a. ZEE TELEFOON 2690 De tongprijzen waren nog steeds aan de lage kant, haring was daarentegen met 30 nog steeds wat hoger dan de laatste tijd normaal is en dat gold zeker voor makreel. Schelvis was ook tame lijk duur evenals wijting. Voor schol werd tot 71 betaald, gul liep ook weer tot boven de zestig gulden per kist. In Scheveningen was de aanvoer wijting. 150 platvis, 1000 haring, 5000 kilo tong. 80 kantjes groene haring 2700 kantjes jonge haring. Vandaag aan de markt Vandaag lost de IJM 18 Ariadne 1000 kisten waarvan 700 makreel. De KW 171 Jan Maria heeft een onbekende vangst. Omzet afslag Op de visveiling in IJmuiden werd in augustus aangevoerd 10.538.325 kilo vis, met een opbrengst van ƒ5.451.836. Vorig jaar was de aanvoer minder, melijk 8.847.766 kilo. De opbrengst ook lager, namelijk ƒ4.684.966. De aanvoer tot en met augustus is geringer dan vorig jaar. Nu 58.575.571 kilo. vorig jaar 61.381.656 kilo. Maar de opbrengst is gestegen van ƒ35.884.430,72 tot ƒ38.990.922,58. Stemming blijft geprikkeld Op zee heerst nog steeds een geprikkelde stemming tussen de opva renden van Nederlandse en Duitse vis sersschepen. Nadat dezer dagen Duitse treiler Hallcnbank al van twee schepen de netten had afgevlst en deze niet had terugegeven, heeft zich nu weer een incident voorgedaan. De Duitse trawler ..Wesel" voer zo dicht langs de Katwijkse treiler „Golf stroom" KW 4, dat hij een bord van het net afvoer. De Golfstroom kon met één bord niet verder vissen en besloot dan ook huiswaarts te keren. Later wilde de Duitser het bord teruggeven, maar toen was dat niet meer mogelijk. Men zal het bord nu opsturen. Toen het hospitaalkerkschip „De Hoop" vrijdag in IJmuiden afmeerde, hoorde men dezelfde verhalen over grote drukte, vlak bij elkaar vissende schepen en de noodzakelijk daaruit voortvloeiende ongelukken, die tot in cidenten leiden. Het hospitaalkerkschip had acht zie ken en gewonden aan boord. De hospi taal-afdeling was daarmee geheel ge vuld zodat men het niet verantwoord achtte langer op zee te blijven. Van de acht verpleegden waren twee Scheve- ningers: schipper Zoutbier van de SCH 79 en de oudste Pronk van de SCH 297i De andere zes waren Duitsers. 7^5! 'PLUK G0EPE VRUCHTEI VAN UW GELD vvffl contante/koop/ Goede vruchten van uw geld verkrijgt u door te sparen bij de want de rente is: voor direct opvraagbare spaargelden tot f 20.000.- 3V4%, voor «paargelden met 6 maanden opzegtermijn tot 20-000.- %Vi% en de jeugd (van 15 tot 21 jaar) ontvangt behalve de gewone rente daarboven nog 10°/» over inlagen plus rente (Jeugdspaarregeling) Wendt U tot het kantoor te KATWIJK AAN ZEE. VOORSTRAAT 88. (Weeshuis) KATWIJK AAN DE RIJN. Voormalig Raadhuis. (Rijnstraat). KATWIJK AAN ZEE Vleetvisserij blijft slecht gaan Het blijft nog maar steeds slecht gaan met de vleetvtsserü; de vangsten blij ven onvoldoende cn waar men het ook probeert, noordelijk of zuidelijk, overal is het slecht. De haringit rek visserij doet het bij voortduwen goed. In de afgelopen week weren weer verscheidene schepen bin nen een week aan de afslag. De kwaliteit van de trek haring neemt nu echter wel af, er wordt steeds i kuiitziieke haring gevangen. Dit laatste is wel een teken, dat deze visserij zal gaan minderen. De aanvoer van groene haring wordt steeds minder, maar toch blijft de vraag naar deze haring nog goed met prijzen tussen de 70 en de 120. per kantje Kleine maatjes worden niet veel meer aangevoerd. Het is nu haast alles volle haring. Voor volle haring werd deze week be taald van 42 tot ƒ47.60, steurharing werd afgedrukt voor 26 tot 32,90, ijle haring vond kopers voor 24 tot 27 ijle steurharing ging voor 17,90 tot 22. De aanvoer aan de Katwijkse afslag was deze week 9661 kantjes. noug cn laag water Zondag: hoog water 7.31 en *19.57 uur; laag water 3.11 en 15.23 uur. Maandag: hoog water 8.28 en 20.57 uur: laag water 3.54 en 16.15 uur. Tandartsen De dienst voor de tandartsen wordt zaterdag en zondag waargenomen door tandarts Bouman, Zeeweg 34. tel. 2234, spreekuur van half twaalf tot half een. NOORDÏÏIJK Gewezen Spaans priester sprak over zijn bekering In het Verenigingsgebouw te Noord- wijk sprak gisteravond de voormalige Spaanse priester Fernandez onder auspi ciën van de stichting „In de Rechte Straat" (secretaris H. J. Hegger) Th. Ferwerda had de leiding van deze avond. Hij zei in een inleidend woord, dat het niet de bedoeling was te schim pen op dc R. K. kerk. Het ging er om te laten zien hoe iemand het Licht had gevonden na zich te hebben losgemaakt uit het roomse klimaat. Dc heer Fernandez, die werd vertaald door mevrouw M. J Kloosterboer-Van Andel zei te willen getuigen var dingen die God in zijn leven heeft gedaan. In de R. K. Kerk voelde hij zich niet gelukkig; er was hier voor hem een niet te vullen leegte cn nadat hij in 1954 priester was geworden liet dit ge voel hem hiet los Tenslotte verzocht hij de paus hem zijn wereldlijke staat terug te geven, wat na veel moeite gelukte. Na veel strijd vond hij vrede bij de Bijbel en hij is er nu van overtuigd, dat Christus ook voor zijn verlossing heeft betaald, Ds. Hegger, die een slotwoord sprak, deelde mede, dat de levensgeschiede nis van de heer Fernandez binnenkort in brochurevorm wordt uitgegeven. Maar Leiden helpt.... TERWIJL ik deze keer naar Haid vertrokken was met de hoop, dat het voor het laatst was, omdat zeer velen nu in een behoorlijke woning huizen en met de bouw van beide kerken begonnen is enorm was de toewijding, waarmee studenten uit ons land en buitenland hun krachten gaven bleken de toestanden, voor wie nog in barakken huisden, erger dan ooit. Bovendien waren in Oostenrijk drastische maatregelen genomen, waardoor oude mensen, die al jaren niet meer gewerkt hadden, gedwongen werden opnieuw werk te zoeken. Hun toelage van f 45 in de maand wal ingetrokken en hier en daar konden we hen door de ergste nood heen hel pen. Hoewel ik voor deze reis geen beroep op u had gedaan voor finan ciële hulp, kon door hetgeen de laatste maanden „vanzelf' was binnenge komen, toch heel wat gegeven worden Behalve Haid zocht ik enkele onge- eind is gekomen aan de nood vai registreerde kampen op in de omgeving Linz: Lager Gabtielenhof, dat alleen puin te bereiken viel en Lager Hart, x de mensen in barakken als stallen woonden. Daar trof ik een oude te bed in een hoek van de 's morgens vroeg al schemerige barak; ln stervens nood. Haar dochter het had evengoed haar zuster kunnen zijn met een ge wicht van nog geen negentig pond, was de wanhoop nabij. Ik liet mijn geleide, die al deze kampen, die het Rode Kruis niet had kunnen vinden, voor me opge zocht had en me steeds begeleidde als uitnemend ziekenvertrooster, bij deze vrouw en ging met de dochter Inkopen doen. Ze genoot zichtbaar van het zelf mogen kiezen, al kocht ze het meeste voor de oude moeder. Glimlach En zelfs over het gezicht van de dood zieke vrouw gleed even een glimlach, toen nieuwe handdoek, zeep en allerlei delicatessen op haar bed uitstalden. Een andere keer tijdens een bespreking met de sociaal-werkster in Haid, die daar ook weggaat, verscheen een geld te vragen, opdat haar dochter het krankzinnigeninstituut zelf wat kon breien. Maar officiële instanties hel pen uitsluitend aan massale distributie; toch ging ze met geld uit Leiden heen iet een lach door haar tranen. Elders ging het om een badkuip, een douche, was teil, pantoffels, ach terstallige huur, een verjaarsgeschenk (nu voor de derde keer) voor een 83- jarig vrouwtje, een fietsband, een nieuw dekbed, sandalen, een gitaar voor een meisje, dat onderwijzeres mag worden en daartoe een Instru ment moest kopen: meteen een uit komst voor haar blinde vader. Verder wolaanschaf voor een invalide, dlc een breimachine kreeg om zo te trachten iets te verdienen. Ten slotte hielden we een groots kinderfeest cn een uitgaansdag voor de bejaarden. Ik hoop, dat u vindt dat uw geld goed besteed is en dat u ook verder deze eenvoudige vorm van hulp mo gelijk blijft maken. Nodig is om een enkel voorbeeld te noemen, een leun stoel voor een Hongaarse kapiteins weduwe, die, wanneer ze bezoek krijgt zelf moet staan; geld voor outillage voor een zenuwzieke on derwijzeres, die haar beroep niet meer kan uitoefenen en nu langs an dere wegen wil trachten iets te ver dienen. Wij hopen in het najaar iets van haar werk te kunnen ver kopen. o zou ik verder kunnen doorgaan, omdat tegen de verwachting in, de nood nog groot is en menigeen ln de waan verkeert, dat met het eind van het Vluehtelingenjaar (juli I960) er ook een EEN FIJN STUKJE KAAS? Wij snijden uitsluitend boerenkaas de maanden mei en september ,De Landbouwer' vluchtelingen. Dr. E. A. Franken-Duparc. Lammenschansweg 71. Leiden. TeL 01710-20408; giro 28581." Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 1-20 - Rijnsburg In de raadsvergadering komen belangrijke zaken aan de orde. Er ijjn voorstellen tot het verlenen van een krediet voor aanleg van het Burg. Van Nispenpark, waarmee een bedrag van 130.000 zal zijn gemoeid Voorts de reconstructie van de Van den Ende laan in verband met dc aanleg van deze weg door de overheid. Aan de „stille zijde" van deze laan zal een groen strook komen van 3 meter breedte en ccn trottoir van 2^ meter. Daarnaast komt een rijweg (6 meter breed). Voor dat het zover is moeten de leidingen worden verlegd naar het straatgedeelte. Er zal een rioolaansluiting komen van de Kerkstraat af tot de Vossclaan; de kosten worden geraamd op 459.000 Daarin zit dan een bedrag van 6.000 voor een speelplaats bU de Boaz-school. Er wordt voon-jesteld grond en wo ningen, gelegen aan de Van den Ende laan aan te kopen van de heer M. C. de Wreede te Bennebroek, evenals twee woningen van 't Nut met het ten oos ten van het Nutsgebouw liggende bin nenterrein. In totaal zullen deze aanko pen 25.000 vergen. Men wil een ver bindingsweg en parkeerterreinen aan leggen in de kom van de gemeente, adhter de woningen aan de Hoofdstraat. Het plan tot uitbreiding van het raad huis Ligt gereed. Er wordt gedadht aan een vrijstaand gebouw dat in de zuid oosthoek ran de Hofbuln moet komen. Behalve de hal cn vestibule komen op de begane grond ruimten voor de afde ling bevolking en de gemeenteontvanger. Op de eerste verdieping komt de raad zaal met vergaderruimte. ln de vacature van de heer Kraak wordt voorgesteld tot directeur van gemeentelijk slachthuis te Hillegom benoemen de heer M. B. ten Have uit Den Haag. Voorgesteld wordt het visrecht van de Oude Hillegommertjeek opnieuw voor 6 jaar «c verpaahten aan de hengelver- eniging Haarlem. Er is een overeenkomst tot stand ge komen met padhter S. P Warmerdam over gemeenteweiden. Daardoor vrijgekomen grond voor rijweg dustrieterrein worden gebruikt. Omdat het oude raadhuis bouwvallig wordt, stollen B. en W voor de gemeen teontvanger tijdelijk onderdak te ver sohaffen in een deel van het Nutsgebouw. dat eerstdaags ter beschikking komt doordat de Nutsspaarbank naar nieuwe gebouw in de Hoofdstraat huist. C. J. van Til herdacht De voorzitter van de stichting „Hille- gomse Beurs", de heer D van Egmond. heeft de op tragische wijze om het le ven gekomen heer C. J. van Til in het beursgebouw te Hillegom herdacht. Hij wees op de verdiensten van de heer Van Til voor het bloembollenvak, in het bij zonder als medewerker en commissielid De aanwezigen hoorden dit herden kingswoord in grote stilte aan cn namen daarna nog een minuut stilte in acht uit eerbied voor de door ieder geachte overledene. Raadsagenda Vrijdagavond vergadert de gemeente raad. De agenda vermeldt o. m. de be noeming van een direoteur voor het ge meentelijk slachthuis; huur gedeelte Nutsgebouw voor huisvesting van de gemeenteontvanger; ontbinding pacht overeenkomst met S. P. Warmerdam; krediet voor aanlog van Burg. Van Nis- de Van den rijdag Endelaan: aankoop van een zestal wo ningen en grond aan de Van den Ende laan; bouw dépendance raadhuis Geboren: Thomas Christiaan, z v Th van Heusdcn cn I van de Wecrd; Johan nes Leonardus Maria, z v M A de Groot en M W Steenvoorden; Frank, z v G Visscher en D van de Poppe; Marinus Gerardus Maria, z v J W J van Haaster cn C G de Winter. Ondertrouwd: N Chr Flipsen en M G van de Reep; J C de Winter cn M E Berbé. Getrouwd: A de Boer en W Koster; R F Ernst en E Denekamp: J P Kortckaas en C M van Lierop; SAC van der Ploeg en A C M Ruigrok; A Aarts en R S W van de Water: P A Staats en C J J M Goddijn; Th A Augustinus en J J M Jeliersc. Overleden: F M Rothweiler, wed v C J Brouwer, v, 59 jr. Aankopen voor parallelbonlevard te NOORDWIJK Voortgezette onderhandelingen ter ver krijgiivg van de gronden benodigd vooi de aanleg van de geprojecteerde paral lelboulevard in Noordwijk hebben op nieuw tot resultaat geleld, aldus delen B. en W. aan de raad mede. De heer D. van Duin heeft zich name lijk bereid verklaard voor dat doel aan de gemeente te verkopen een" perceel, groot 193 m2 met de daarop staande wo ningen Nicolaas Barnhoornweg 25 en 27, alsmede een perceel grond aan de Oranje- weg. groot 109 m2. De totale koopsom be draagt f 38.500.—. Gelet op de grootte, de kwaliteit e ligging van de woningen benevens de waarde van de grond aan de Oranjeweg achtten B. en W. deze prijs aanvaardbaar zij stellen de raad voor, conform het advies van de commissie voor openbare werken, tot deze transactie over te gaan. Voetgangerstunnel Deze dagen is een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de aanleg van de voetgangerstunnel bij de vuurtoren Daarom dringt de tijd thans om aan dc aankleding van de tunnel aandacht te besteden. Dit zal een investering van rond f 50.000.vragen, namelijk voor het aanbrengen van een aantal vitrines met verlichting en de aanleg van de ge- one verlichting. Er mag op worden gerekend, dat deze vrij aanzienlijke investering rendabel te maken is door verhuur van de vitrines reclamedoeleinden. B. en W. wachten een jaarlijkse opbrengst hiervan f 6750.De jaarlijkse lasten worden berekend op f 6600.zodat deze door de opbrengst zullen worden gedekt Bovendien zal de tunnel door de aan- g van de vitrines een aantrekkelijker gezicht krijgen, zodat B. en W. voorstel len een krediet van f 50.000.— te verlenen Wegaanleg en verbreding Gooweg In 1946 heeft de provincie besloten de nieuwe provinciale weg no. 1 te projec teren aan de oostkant van het landgoed Offem. Indertijd was deze weg aai westzijde van dit landgoed geprojecteerd met het oog daarop had de provincie diverse percelen grond aangekocht onteigend. Dit had een bedrag f 207.470.44 gevergd en voor ditzelfde be drag kon de gemeente reeds in 1950 deze grond overnemen. Men kon het echter niet eens worden irer de voorwaarden, waardoor deze zaak tot heden niet is afgewikkeld. Later zijn de onderhandelingen weer op gang gekomen en deze resulteerden in een herhaald aanbod van Gedeputeerde Staten waarbij aan de bezwaren vai gemeente werd tegemoetgekomen, zodat 1 W. met voldoening constateren, dat bevredigende oplossing is bereikt Het college meent daarom dat dit aanbod moet worden aanvaard en stelt dit aan de raad voor. Subsidie voor Veilig Verkeer Het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zich tot de raad van Noordwijk gewend met het verzoek een eenmalige subsidie toe te kennen in de verbouwingskosten van een voor de huls vesting aangekocht pand. Door de stroom van nieuwe taken op het gebied van dc verkeersmoeilijkheid is de behoefte aan lokaliteiten zo groot geworden dat 'n pand in Hilversum moest worden aangekocht De verbouwings- kosten hiervan gaan boven de krachten van het verbond. Gezien het belang het werk van het verbond ten behoeve van de gemeenschap, stellen B. en W de gevraagde f 109.(voor éénmaal te verlenen. Weekagenda Zaterdag: 2 uur, rondwandeling door muziekvereniging Excelsior t. g. v. 40- jarig jubileum, gevolgd door een receptie in Royal. Maandag: Flora, 8 uur. Noordwijkse Postzegelverzamelaars; De Zeeleeuw, 8 uur, najaarsvergadering Noordwijkse Reddingsbrigade. Dinsdag: 8 uur, gemeenteraad; De VALKENBURG De heer Van der Meij gehuldigd Dc toonkamcr van garage Poot wat gisteravond veranderd in ccn ontvang zaal. Het was dertig jaar geleden, dat d« heer C. H. van der Me\j zich verbond aan het bedrijf van de heer Poot. Nadat de jubilaris cn zijn familie door de heer Poot waren binnengeleid, nam dc heer S. M. Poot het woord en zei: „Het zal niet vaak voorkomen, dat een zaak der tig jaar bestaat en dat een der werk nemers er dertig jaar aan verbonden it. Ik gebruik expres het woord „verbon den", want de heer Van der Meij heeft onze zaak voorbeeldig gediend. Mocht er enig verschil van inzicht be staan, dan werd dit altijd met een lach en enige humor overbrugd. De heer Van der Meij heeft onze zaak zien groeien van een houten loods, een soort openluchtgarage, tot een modern bedrijf. We zijn ervan overtuigd, dat dit ook te danken is aan het doorzettings vermogen. dat hij alle jaren aan de dag heeft gelegd. Dankbaar zijn we ook vooi de wijze, waarop hij steeds verbonden ii geweest met ons gezinsleven. Hl) was et is een ..familiestuk." Bij het zoeken naar een cadeau hebben we ons heel veel moeite moeten ge troosten. Mag ik u dit uurwerk om de ools binden, niet om u daarmee attent te maken op het feit, dat u op tijd op het werk aanwezig moet zijn, maar als een klein bewijs van waardering." Me vrouw Van der Meij kreeg een mooie b^s bloemen Bovendien kreeg de heer Van der Meij een drnnespeldje en een oorkonde van de BOVAG voor dertig jaar trouwe dienst. Burgemeester Van der Have memo reerde in zijn toespraak de grote trouw en accuratesse, die de hee rVan der Meij ontplooit in zijn functie als commandant van de brandweer. De heer Blom, boekhouder van garage Poot. sprak namens het personeel en bood hem een cadeau aan. Ook zakenre laties lieten zich niet onbetuigd In zijn dankwoord toonde de jubilaris zich zeer geroerd door de huldiging. HAZERSWOUDE Burgemeester Smit sprak Burgemeester A. Smdtt sprak gister avond voor de afdeling Haaerewoude van de Ghr. Plattelandsvrouwen over zijn •reis naar Israël. Aongorten we reeds verscheidene mailen hebben geschreven over de ervaringen van burgemeester Smit, achten we ons van dc plicht ont slagen, nogmaals een uitvoerig verslag uit te brengen. De vergadering stond onder leiding van mevrouw Slootweg-van Geest Burgemeester Smit illustreerde zijn be toog weer met dao's. Zeeleeuw. 8 uur, Philatelica. Woensdag: Verenigingsgebouw, 8 uur, afdeling Noordwijk CHU. Donderdag: Vereniginggebouw 8 uur. Christen vouwen: Hof van Holland, af deling Noordwijk Tuinbouw en Plant kunde. Plaatsgenoot onderschelden De tweede voorzitter van de voetbal vereniging „Noordwijk", de heer A Kor- bee. is onderscheiden met het insigne van verdienste van de afdeling Teidcn van de KNVB, wegens zijn 25-jai g bestuur», lidmaatschap van „Noordwijk". (Van parlementsredactie) dat dc gewone dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht deel van hun klein verlof bij de troep zullen moeten uitdienen. Dc verkorting van het klein verlof brengt de werkelijke diensttijd kader cn specialisten van 21 op 22 maanden cn voor dc overige dienst' olichtigen van 18 op 20 maanden. Hot besluit is gistermiddag aan di onderdelen medegedeeld.. De eerste militairen, wie deze maatregel raakt zijn de ongeveer zesduizend dienst-1 plichtigen van de lichting 1960-2, die onder normale omstandigheden op 29 september zouden afzwaaien, maar thans tot eind november onder de wapenen zullen moeten blijven. Ook dc dienstplichtigen, die zijn ingedeeld bij de ondersteunende logistieke er verbindingseenheden van de land macht vallen onder het besluiL Daarnaast bestaat het voornemen bepaalde eenheden van de landmacht voor oefeningen naar West-Duitslanrt te zenden Tijdstip, plaats, duur er omvane van dere oefenineen rijn nog niet bekend gemaakt Over eventue!' verdere maatregelen heeft nog over leg plaata. Bovengenoemde besluiten strekken to' verdere verhoging van de par.atheid var de Nederlandse landstrijdkrachten He' gaat hier om een voorzorgsmaatregel die noodzakelijk is geworden door de internationale politieke ontwikkelinc Vele NAVO-partners hebben de laatste weken militaire voorzieningen getroffen. De Nederlandse besluiten zijn genomen na overleg in bondgenootschappelijk ver band De regeling van het klein verlof li ln 1954 ingesteld Volgens de dienstplichtwet kan de diensttijd van de gewone dienst plichtigen ten hoogste 24 maanden be dragen. De minister van defensie heeft deze indertijd voor de landmacht gesteld op 23 maanden voor kader en specialisten en op 22 maanden voor dc overige dienst plichtigen. Na afloop van deze termijnen wordt aan de dienstplichtigen groot ver lof verleend Dit houdt onder meer in, dat zij alleen voor bijzondere gevallen, zoals herhalingsoefeningen kunnen wor den teruggeroepen. Teneinde de lost, die de militaire dienst de dienstplichtigen oplegt zoveel mogelijk te verlichten is enkele Jaren geleden da z.g. klein-verlofrogeling Ingevoerd Deze regeling opent de mogelijkheid, dat kader en specialisten reeds na 21 en de overige dienstplichtigen reeds na achttien maan den dienen met verlof worden gezonden. Zij. die aldus klein verlof hebben ge kregen. blijven tn feite „paraat" Hun plaatsen bij hun onderdelen blijven na melijk open tot het moment, waarop hun normaal grooj verlof Ingaat De parate onderdelen zijn pas op werkelijke getals sterkte. als ook de klein-verlofgangers worden meegeteld Bij het normaal gel den van dc klein-vcrlofregellng bedraagt de werkelijke sterkte van de parate on derdelen dus slechts ongeveer tachtig procent Het jongste besluit van minister Visser, dat vanmorgen na overleg In de minis terraad Is vastgesteld, betekent dus een op grotere sterkte brengen van de parate eenheden. De maatregel kost de schatkist enkele miljoenen guldens en bettkent niet alleen voor de betrokken militairen ongerief. Ook In een aantal kazernes en legerplaatsen zal moeten worden gewoe kerd met de plaatsruimte. Ook het gedurende langere tijd oefenen in West-Duitsland, dat steeds op de hoge kosten ervan is afgesprongen, betekent een aanzienlijke verzwaring van de de- fensielastea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11