ïlicuitic £riterlfe ÖTourant Bouw IJtunnel kan Beneluxtunnel volgend beginnen. jaar Commentaar Vrachtschip Levante op kust geworpen Veel hogere grotere kosten diepte door IEMCO Prof. mr. P. S. Gerbrandy gisteren gestorven Goulart bewaker van Braziliaanse eenheid VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58938. KLACHTENDIENSTbezorging 1819 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeenveerli^»tc jaarpang no. 12272 Directie: P. Dl ESTER Hoofdredacteur: Dl. I. DIEMER CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD „Sioiitvttttcb it abrHfem myo hert io trfticospect (Advertentie) TRinZON VITAMINE tegen rui en huidjeuk bij hond en kat VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Sieuws in één oogopslag Gisteravond is in zijn woning in Den Haag over leden, 76 jaar oud, prof. mr. P. S. Gerbrandy, mi nister van staat en oud minister-president tijdens de tweede wereldoorlog. Het Rijk heeft thans goedkeuring verleend voor de bouw van de IJ tunnel te Amsterdam. Zowel de Rotterdamse als de Vlaar- dingse gemeenteraad heeft het voorstel tot deelneming in de op te richten N.V. Beneluxtunnel aanvaard. Om te voorkomen dat de grootste schepen ten ge volge van de aanwezigheid van een ..drempel" in de Nieuwe Waterweg niet zouden kunnen doorvaren, zal de tunnel waarschijn lijk twee meter lager dan eerst de bedoeling was. worden gelegd. Met de installatie van Joao Goulart als president van de Braziliaanse repu bliek is gisteren een einde gekomen aan de crisis, die twaalf dagen heeft ge duurd. Zijn functie zal voornamelijk een repre sentatieve zijn. De premier krijgt meer bevoegdheden. \tandaag kwam de groep van Afro - Azi a ti schel and en bijeen om te beslissen over de vraag, of zij de kwestie van de hervatting der kernproeven in de Alge mene Vergadering der Ver. Naties aan de orde zal stel len. In Indonesië heerst te leurstelling over het feit, dat in de slotverklaring van de conferentie van Belgrado geen melding is gemaakt van de kwestie- Nieuw-Guinea. Gisteravond is vlak voor Hoek van Holland de Duit se kustvaarder Levante tijdens de noorwester storm op het strand ge worpen. Vanmiddag zou een poging worden onder nomen het schip vllot te trekken. Auto dwars door barrière aan sectorgrens Vannacht heeft een 23-Jarige lostberlijner met een auto in een azende vaart 110 kilometer, eerst Ie slagboor bij de Brandenburger toort tussen Oost- en West-Ber- (jn doorbroken, om vervolgens loor de prikkeldraadversperrin- |en te rijden en ten slotte veilig p Westberlijns gebied te komen. )e Oostberlijnse grenswachten raren zo overdonderd, dat zij geen lebruik konden maken van hun •uurwapens. Een soortgelijke poging tot duchten is gisteren mislukt Een Irachtauto met vijf inzittenden eed door de slagboom heen, maar lotste daarna tegen een gepar eerde auto. De bestuurder kwam m het leven. De andere vluch- Hingen werden met het geweer h de rug weggevoerd door de lostduitse politie. lis groothandels gebouw Mammoetschool in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) Over vrijf jaar bezit Rotterdam len voor ons land pedagogische irimeur Dan zal het verzamelge bouw voor nijverheidsscholen aan le Teilingerstraat en Zomerhof- Itraat, vlak achter het station Hof- Hein, gereed zijn. Voor dat gebouw leeft staatssecretaris drs. G. C. Itubenrouch gistermiddag de eer- te paal geslagen. haatssecretaris Stubcnrouch toon- k zich in hoge mate enthousiast *x>r dit project, dat aal resulteren ti een scholencomplex. )rs S tuben rouoh achtte de op los ing, die Rotterdam heeft gevon- len voor het bouwen van een aan- •1 streekscholen in de binnen- I tad, zonder daarvoor veel kost- bre ruimte op te offeren, een op- Dssing van allure. Het complex h>rdt vijf meter langer en vier beter hoger dan het Groothan-1 lelagebouw. Ju plotseling opkomende storm: E Ex-generaal Salan bijna gegrepen In Algiers is vernomen dat ex-gene raal Salan die bij verstek ter dood is veroordeeld wegens zijn aandeel in de militaire opstand in april, vorige week ternauwernood aan gevangenneming is ontkomen. De oud-generaal had een boerderij in het gebied van Boufarik, ten zuiden van Algiers, een paar uur voor een razzia in dat gebied verlaten. Verscheidene mensen werden in hech tenis genomen, maar Salan ontsprong de dans. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) EN PLOTSELING opkomende en weer even snel verdwijnende storm heeft vannacht het Duitse vrachtschip Levante voor Hoek van Hol land op de kust geworpen. Het bijna 3000 ton metende vaartuig was van morgen bij het aanbreken van de dag duidelijk te zien. Het lag toen dwars op het strand, op ongeveer 400 meter uit de kust. De boeg wees naar de noorderpicr, die er 800 tot 1000 meter vandaag lag. Voor de bemanning, die ongeveer 20 koppen telt, bestond en bestaat geen gevaar. De loodsdienst voor kleine schepen was op dat moment al gestaakt. daar de windkracht tussen 7 en 10 varieerde en de zee bijzonder ruw was. De vrachtvaarder, die todh nog ge loodst werd, voer in ballast naar het Franse Rouaan. Op de seinpost te Hoek van Holland constateerde men, dat de lichten naar het Zuiden zwenkten, doch niet lang daarna werden ze in noordelijke richting opgemerkt. Wat er toen gebeurd is, kon vanmorgen nog niet met zekerheid worden gezegd Waarschijnlijk is het hoogliggende «chip niet door ile branding kunnen komen, waardoor het. b|) een aanwakkerende wind. langzaam maar zeker naar de kust werd gewerkt. Het was aardedonker en de mogelijkheid bestaat dat de dreigende stranding te laat Is opgemerkt Zëker is dat omstreeks half een van nacht de eerste alarm-meldingen binnen kwamen. De gezagvoerder verzocht om sleeoboothulp. die de trekkers Schouwen- bank en Steenbank van Leen Smit on middellijk trachtten te gevon. De red dingsboot president Jan Leis voer niet uit. daar er geen onmiddellijk gevaar voor de becn?.nning dreigde, doch schip per Van Seeters on zijn mannen hielden zich klaar. De Schouwenbank cn de Steenbank slaagden erin in de nabijheid van de Levante te komen, doch geen van beiden durfde vast te maken. De zee stond hol en het water ter plaatse was slechts l'.i meter diep. „Ik durf er mijn eigen spulletjes niet aan te wagen", liet een van de sleepbootkapiteins de sein. post in Hoek van Holland weten. Hoe de Levante op hot strand gewor pen is, was vanmorgen nog niet in Hoek van Holland bekend. Pogingen onzer zijds om via Scheveningen-Radio de ge zagvoerder te bereiken, faalden omdat het schip geen radio-telefonie aan boord heeft. De Levante koos gisteravond tegen 9 uur zee. toen de wind die uit noordweste lijke richting blies aan het krimpen was. Zo lag vanmorgen op het ver waaide strand van Hoek van Hol land het vrachtschip Levante op de kust, vermoedelijk al te ver om zo maar vlotgetrokken te kunnen worden Slachtoffer van een plot selinge en al te vroege najaars- De ontwerpers van de Beneluxtun nel b(j Vlaardiingen hebben zich intus- Isen bereid verklaard de diepte van de Vertrouw de levering radio- of televisietoestel toe aan een firma met: Ervaring - Vlotte service - Ruime sortering Aan deze eisen voldoet HET ADRES voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 (Van onze parlementsredactie) TN zijn woning aan de Kanaalweg te Den Haag is gisteravond overleden A de minister van staat, prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister-president te Londen tijdens de tweede wereldoorlog, minister van justitie in het tweede ministcric-De Geer, oud-lid van de Tweede Kamer voor de A.R. partij, oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Prof. Gerbrandy is 76 jaar geworden. Sedert zijn ontslag als Tweede-Kamerlid in 1959 was hij op politiek terrein niet meer actief. "PkE MINISTER van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft het gc- gemeentebestuur van Amsterdam meegedeeld, dat hij bereid is thans de rijksgoedkeuring voor de bouw van de IJ-tunnel te verlenen. Aange nomen mag worden, dat een gelijktijdige uitvoering van Coen- en IJ tunnel zal worden vermeden, met het oog op het beperkte aantal beschik bare arbeiders. Verder dient te worden vastgehouden aan dc voorwaarde, dat het bouwdok voor de Coentunnel ook dienstbaar wordt gemaakt aan de bouw van de IJ-tunnel, aldus het ministerie van volkshuisvesting bouwnijverheid. tunnel, die bij normale rivierstand 14,24 meter beneden NAP is geprojec teerd, inog groter te maken. Gedacht wordt aan 16 meter beneden NAP. De consequentie zal zijn, dat de bouwkos ten aanzienlijk hoger worden. Dit heeft burgemeester Van Walsum gistermiddag in de Rotterdamse gemeen teraad meegedeeld, als het ware in woord op de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, die ervoor had gewaarschuwd, dat de tunnel nim- drempel" mag worden in de Nieuwe Waterweg. De Rotterdamse raad voorstel van B. en W. aan, om bedrag van twee en een half miljoen gulden deel te nemen in de op te richten N.V. Beneluxtunnel. gemeenteraad van Vlaardingen neeft eveneens besloten tot deelneming in de NV. Er waren echter tal van vra- oordat het besluit werd genomen Zo vroeg men zich af of de tolheffing niet te veel tijd zou gaan vorderen, wan- er gerekend wordt met duizend auto's per uur door de tunnels. Wanneer alles normaal gaat, zal het rijk uiterlijk TELEFOON 24244* Naar aanleiding van zijn overlijden gaven bekende figuren uit het politieke leven ons desgevraagd hun visie op de persoon en betekenis van de overledene. Prof. dr. J. E. dc Quay, minister-pre sident: „Prof. Gerbrandy Nederlander. Hij was e enmarkante per soonlijkheid, wiens karaktereigenschap, pen hem bijzonder geschikt maakten voor de zware taak, waarvoor hij tijdens de tweede wereldoorlog werd gesteld. Zijn onverzettelijke wilskracht en me te schokken vertrouwen in de overwin ning van de bondgenootschappelijke strijd om de vrijheid hebben de bewon dering van velen en de dankbaarheid van ons allen verworven. Ik zal het al- tijd een voorrecht achten, dat ik vlak na de bevrijding in het tweede kabinet dat zijn naam droeg als minister heb mogen dienen, zij het ook slechts voor korte tijd Prof. Gerbrandy zal voor ons blijven voortleven als de verpersoon lijking van een stoere onverzettelijke strijder, wiens bezielend voorbeeld ons volk in bange tijden heeft bemoedigd en versterkt". DR. W. DREES. oud-minister-president „Gerbrandy's grote betekenis is gelegen in de wijze, waarop hij in de oorlog met de grootst mogelijke hardnekkigheid op het einddoel heeft aangestuurd. Onder zeer moeilijke omstandigheden heeft hij zijn plicht gedaan cn op zijn eigen wijze wist vanuit Londen de moed in het be zette Nederland erin te houden cn ons te geven. Na de oorlog nam hen ten aan vertrouwen in het uiteindelijke resultaat zien van Indonesië een standpunt, dat toch niet houdbaar bleek, maar dit doet niets af aan zijn onschatbare betekenis voor ons land in oorlogstijd". Voor vervolg de pagina 11 (Zie ook pagina 7) Gisteren ontspoorde een tr< nadat hij in botsing gekomen was met een lege vrachtwagen bij Nieuw-Amsterdam (Drente). De vrachtwagen werd op onbewaakte overweg gegrepen. Dc trein ontspoorde pas enkele tientallen meters verder. I' eerste treindeel kwam in i weiland terecht, dwars op de andere delen van de trein. Het onderstel lag tweehonderd n ter verder. De bestuurder i de vrachtauto kwam om h leven. In 1980 de tunnel moeten Doch wanneer het nu eens niet normaal gaat in een bepaald jaar? Kan het rijk dan zeggen: laat ons eerst maar eens een jaartje afwachten om te zien of het vol gend jaar beter wordt? Dc Vlaardingse burgemeester, mr. J. Heusdens, zei te hopen dat begin volgend jaar met de bouw van de tunnel zou worden gestart en hij sprak tevens het vermoeden uit, dat wanneer de Benelux tunnel er eenmaal zal zijn, er ook aan een tweede, de zogenaamde Blanken- brugtunnel, behoefte zal zijn. DIEPER Om twee uur vannacht toen do wind in kracht begon af te nemen, liet de ka pitein van de Schouwenbank via Scheve- nlngen radio weten, dat de gezagvoerder van de Levante zijn ballast-tanks moest laten vollopen. Even later seinde hij door dat het verstandig was de ankers uit te gooien daar „we anders dezelfde narig heden als de vorige keer krijgen". (Ken nelijk werden de moeilijkheden met de (Zie vervolg op pagina 11) cieel vastgestelde datum is Joao Goulart gisteren dan eindelijk ge ïnstalleerd als president van de Bra ziliaanse republiek. Met dc eedsaf legging kwam, juist op de Brazi liaanse onafhankelijkheidsdag, een einde aan de twaalf dagen durende crisis, die met het aftreden van Janio Quadros was ontstaan. Goulart is de eerste president die een minister-president onder zich krijgt. De nieuwe premier zal even wel grotere bevoegdheden hebben dan de president, die meer een represen tatieve functie heeft. De afgetreden E resident Quadros is inmiddels via as Palm as doorgereisd naar Lissa bon en Londen. Na de installatie heeft de nieuwe pre sident zich in een rede tot de leden van het Braziliaanse parlement gericht, waar in hij aankondigde een volksstemming te houden over de nieuwe staatsinstellingen. Verder zei hij het presidentschap te heb ben aanvaard met de wil van het volk, dat hem tweemaal tot vice-president had gekozen. .Ik beschouw mijzelf als de bewaker de nationale eenheid en acht het mijn plicht deze te bewaren en te leiden om de hoge bestemming van Brazilië te verwerkelijken", aldus Goulart. Zijn korte toespraak werd vele malen onder broken door wild applaus en geroep. De oud-minister van onderwijs Ne vet zal het amht van minister-president aan vaarden. Neves Is sociaal-democraat. Na zijn toespraak trok Goulart zich terug in de Senaatszaal, waar hij geluk gewenst werd door talrijke senatoren en leden van het Huis van afgevaardigden. Ook hier sprak hij nog enkele woorden, waarin hij allen dankte die hem steun hadden verleend in de woelige tijd die volgde op hpt aftreden van Quadros. in net bijzonder de katholieke kerk, „die de mijne is", zo zei hij. D E VRIJE WERELD werkt vastberaden voort aan de versterking van haar ver dediging. Wenst Cbroesjtsjef deze wereld krachtig en eendrachtig tegenover zich te te zien, hij zal zijn zin knjgen. Het uiteraard de vraag, of hij dit wenst. Het zou ook kunnen zijn, dat zijn atoomproe ven in het wijde Russische land dienen om bezorgden, tot zelfs onder de ge allieerden, wankelmoedig te maken en murw voor de berusting. Het resultaat is een ander. De vrije wereld voert zonder opgewektheid, maar des te vastberadener haar versterking op, en wat daarbij zeer belangrijk is: de eendracht onder de geallieerden neemt toe. Dit is immers bij een alliantie steeds het zwakke punt: in hoeverre werkelijk van een eenheid sprake is en in hoeverre zij dreigt uiteen te vallen. Cbroesjtsjef wist, dat, zeker in theorie, deze kans er was. Wat betekent bijvoorbeeld zijn inschakeling van de Italiaanse regeringsleider bU het over brengen van zijn boodschappen naar de vrije wereld? Beschouwt hij Italië als een zwakke stee? Wij menen dat zijn verwach ting vergeefs zal zijn. Er is van verdeeld heid onder de vrije volken geen spoor te ontdekken. Er zijn integendeel tal van aanwijzingen voor een intenser integratie, in het bijzonder op militair gebied. Hoe kan het ook anders? De defensie ln haar moderne vormen is zozeer gecompliceerd, is tegelijk zoveel omvattend, dat nög nau welijks een land. tenzij een groot, daaraan zelfstandige bijdragen kan leveren. Er is hier integendeel, ook op onderdelen, een ver gaande samenwerking vereist. En zo staan dan Amerikanen in Enropa, staan Britse strijdkrachten in Duitsland, en oefenen, omgekeerd, Duitse troepen aan de overzijde van het kanaal. Amerikanen gaan Fransen opleiden in het gebruik van Ame rikaanse atoomwapens. Het zijn zo maar enkele aanwijzingen, en zij zijn met vele uit te breiden. Waarlijk, de Rus heeft tot dusver bereikt, dat de in tegratie van de vrije wereld op het gebied van de defensie belangrijk heeft gewon nen. Dat dit aan de versterking ten goede komt, is buiten kijf. De betekenis hiervan is duidelijk. Eens zal het tot besprekingen tussen Oost en West moeten komen. Want juLst de vast beradenheid van de vrije wereld tegenover de communistische bedreiging heeft in zich een waarborg tegen oorlog. Een sterke vrije wereld zal eens Chroesjtsief de nood zaak van inbinden, zomede de eerbiedi ging van grenzen, indachtig doen worden. (RITA) „Als ik met mijn zakgeld nieL toekom, waarom zou ik er dan niet iets bij ver dienen?" onverwachte ontwikkelde nabij de Wad den kust. veroorzaakte langs de kust eer kortdurende noordwesterstorm. In de tianacht namen de u'indkrachten alweer snel af. Intussen nadert van de Britse eilanden een gebied van hogere luchtdruk die de buiigheid snel onder drukt. Door meer zonneschijn zullen de tem peraturen morgen overdag iets hoger worden maar de komende nacht zal evenwel vrij koud z\jn. Op de oceaan verplaatst zich een om vangrijk depressie systeem langzaam in de richting van Europa Aan de voorkant t'an de depressie stroomt een hoeveelheid warmere lucht in de richting van Engeland Tendens: stijgend Strandvencachtitig Morgen matig tot goed strandweer Op dc meeste plaatsen droog en wnt meer opklaringen Afnemende wind De Bilt verwacht tot mor,en,vond: krimpend MM zuidwest Minder koud Opklaringen en op de meeste pissteen "verda« 17-1» Budon, zeewater 17 gr., droog weer. Koude necht met bier en d"K Vooruitzichten: tegen zondag be- uiuug wcci. AUUUC Ditni mei nier en ..iV( daar mist, morgen overdag Iets hogero _ÏL. temperaturen. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt 11.15 uur). dat de verbetering ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 6 04, onder 19.10; maan op 5.09, onder 19.06. 10 september laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1