Uw probleem is het onze Grote belangstelling voor het werelddiaconaat KRONIEK Een kanttekening Ziekenlmispredikanteii in Baarn bijeen Warme plaats Baptisten-seminarium is nieuwe cursus begonnen Een woord voor vandaag Buitenlandse docenten in; het Nederlands bijeen - DE DEFENSIE VAN KLEINE LANDEN VELEN beschouwen de defensie van een klein land als een vrijwel onmoge lijke aaak in deze tijd. Dat is begrijpelijk en ten dele terecht. Want door de enorme technische ont wikkeling is het zelfs voor grotere landen al moeilijk over voldoende moderne vliegtuigen, tanks, onderzeeboten, enz. te beschikken. En dan spreken we nog niet over A-. H- en Xeutronbommen en raketten. Maar toch zijn er kleine landen geweest, die bewonderenswaardige prestaties leverden. We denken aan het leger van prins Manrita, dat In de 17de eeuw als voorbeeld gold voor heel Europa. En voor de moderne tijd aan Finland. Met nog geen 4 miljoen Inwoners streed dit land in de winteroorlog van 1939 met slechts tien divisies tegen dertig Sovjetrussische en behield zijn vrijheid. In 1936 versloeg Israel, een land met nog geen twee miljoen inwoners doch met 60.000 soldaten, in de SinaT-veldtocht de Egyptenaren, die op dat moment echter maar 35.000 man tegenover de Israëli's stelden als volk van 25 miljoen aielen. Uit deze voorbeelden blijkt wel, dat ook de defensie van kleine landen van veel betekenis kan zijn, mits men over goede soldaten beschikt Die zich dos, evenals David, niet laten imponeren door grote woorden en machtsvertoon, maar door gelovig vertrouwen èn door behendigheid en vindingrijkheid zich door de moeilijkheden heen slaan. Ook In de Nederlandse strijdkrachten wordt harder en beter gewerkt dan velen denken. Jaarlijks vindt er nl. een NAVO-examen plaats, en daarbij bleek, dat kwalitatief het Nederlandse en het Belgische leger in West-Europa boven die van Engeland, West-Dultsland en Frankrijk stonden. Overigens feit, waaruit een zekere zwakte van het Centraaleuropese schild blijkt. Maar trekken we de vergelijking met België nog even door. Daar heeft men een even groot leger als In Nederland en ook ongeveer deselfde samenstelling, doch 30.000 man beroeps personeel méér, nl. geen 22.000 maar 52.000. Ondanks dat toch dezelfde prestaties. Dit alles wil natuurlijk niet zeggen, dat we er zijn en op onze lauweren kunnen rusten. Door de tekorten aan beroepspersoneel en ook door tekorten aan bet modernste materieel liggen we om te beginnen achter bij de Ver enigde Staten en Canada. Doch de bijdrage van de grote landen aan het Centraaleuropese schild is gering, door hun wereldwijde verplichtingen. Nog belangrijker is het uiteraard, te letten op onze machtige tegenstander, de Sovjet-Unie en zijn satellieten, waarvan de laatste ongemerkt sterker dreigen te worden dan velen denken, omdat er een generatie begint op te groeien die nooit anders heeft gehoord dan communistische leuzen. Toch moeten we de macht van de Sovjet-Unie óók weer niet overschatten, met name niet voor wat betreft zijn moreel. Een gevluchte Russische marine officier heeft gezegd, dat er door de geestelijke knoet-methoden van de partij een neerslachtige stemming heerst bij de drie krijgsmacbtonderdelen. Eenzelfde gevolg had een onverwachte en drastische verjonging van het be roepspersoneel, dat enkel uit officieren bestaat. In de Sow jetpers (Ja. ook daar) wordt de laatste tijd vrij veel kritiek geuit op officieren en adspirant-offlcieren, omdat zij weinig „positieve" belang stelling aan de dag leggen. In sommige gevallen wordt geklaagd over on benullige tijdspassering (met alcohol, kaartspel en filmbezoek) en over onvol doende belangstelling voor „positieve" lektunr en militaire literatuur. Voorts bleek op een gegeven moment, dat door de enorme vredespropaganda van Moskou, voornamelijk bestemd voor het buitenland, de discipline in de eigen strijdkrachten toch ernstig leed. Om de vaak slechte discipline te ver beteren, werd o.a. een nieuw voorschrift In de dienst ingevoerd. Aan de andere kant van het ijzeren gordijn is het dus ook niet altijd botertje tot de boom. Lezing over het diaconale jaar De twaalfde ziekenhuispredikan- tenconferentie, uitgaande van de Hervormde raad voor kerk en zie kenzorg. wordt dit jaar gehouden in het Geref. Zendingscentrum te Baarn, hetgeen overeenkomt met het interkerkelijk karakter van de talrijke deelnemenden. Als eerste referent trad dinsdagmiddag op ds J C van Dongen uit Utrecht met als onderwerp: Het diaconale Jaar Het begon in Duitsland, toen in 1954 een Bei ers Diaconesaenhuia jubileerde. De toen malige directeur riep jonge mensen op een Jaar te geven in dienst van de naas te In I960 gaven m Duitsland 2200 meis jes en 800 jongens gehoor aan deze op roep In Nederland, waar het diaconale jaar in 1957 te Utrecht is begonnen, is de opzet kerkelijk diaconaal in breed oe cumenische samenwerking De gemeen ten brengen de middelen bijeen. De bedoeling van het diaconale jaar ia beslist niet om inrichtingen van dienst te /ijn in verband met hun personeelste kort De jongeren worden geplaatst daar. waar zij de mogelijkheid hebben de dia- conia te beoefenen, in ziekenhuizen, in tehuizen voor kinderen en bejaarden, in de jeugdzorg en het open clubhuiswerk Utrecht startte in 1958 met 16 meisjes, dit jaar zijn er 37 meisjes en 4 Jongens Rotterdam heeft thans 28. Den Haag 17 deelnemenden. Boven kost. inwoning en sociale voorzieningen ontvangen zij 50 zakgeld per maand Ongeveer 50 procent blijft nadien werkzaam in de verzorgen de beroepen. Predikant groepen In de avondaaraenkomst sprak dr. J. C. J. Rurkens. geneesheer-directeur van het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft, over ..Fen arts over ziekenhuispredikanten" Hu 7rl om., dat deze predikant elgenliik een vreemde Is in een hecht georgani seerde organisatie. Zijn plaats kan niet anders dan een besehelden i|Jn. Er I* steeds minder tijd voor geestelijke versor- ging. De zieke Is zeer geconcentreerd op r|fn herstel en ligt zelden apart. Toen zijn er nog vele mogelijkheden voor de predikant. Pastorale zorg moet In de eer ste plaats zorg zijn aan de Individuele patient. Da predikant dient op vaste tilden te komen Tevoren overleg te plegen met de hoofdzuster of het schikt, terwijl hij verdient het aanbeveling te laten infor meren of zijn bezoek op prijs wordt ge steld, althans wanneer hij een zieke voor het eerst bezoekt. Met het oog op het personeelstekort maar ook om het bezoek zo gewoon mo gelijk te laten schijnen is het gewenst, dat het werk op de zaal doorgaat Anders is het natuurlijk, wanneer het officiële zaalbezoek plaats zal vinden, dat voor de patient zulk een symbolische betekenis heeft Dan moeten arta en predikant zich beijveren om elkaar in hoffelijkheid Beroepingsiverk Nod. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwolda: Vic. H. Groenewegen demsvaart (toez.): J Plasman te Gio- JM zusters. Met enige moeite is zelfs' contact met de artsen wel te ver krijgen. Van groot belang ia ook de gees telijke verzorging van het inwonend per soneel. Huisbezoek aan het personeel geschiedt het best op de eigen kamers der zusters. Het verdient aanbeveling de leerlingen in groepjes te ontmoeten, want een ge meenschappelijk gesprek is minder bin dend voor het gevoel. Om een en ander organiseren heeft de predikant de hulp nodig van een oudere zuster. Hij make zich bij dit moeilijk werk geen Illusies en beware zijn humor. Aan te bevelen zijn ook conferenties van zusters, waar zij met hun eventuele verloofde kunnen komen. T.H. Eindhoven heeft 364 eerste-jaars In Eindhoven zijn aan de Technisch Hozeschool 364 eerstejaars studenten in geschreven. Ongeveer 150 van hen ko men uit Brabant, 82 uit Limburg. 110 studenten willen zich voorbereiden op hel propaedeutisch examen wiskunde. De decaan van de nevenfaculteit der Stichting Klinisch Hoger Onderwijs, prof. dr. H. J. Flierirvga. zal op 20 sep tember in de aula der Nederlandsche Economische Hoogeschool in Rotterdam in een openbare vergadering verslag uit brengen over het afgelopen studiejaar en het decanaat overdragen aan zijn oi volger, prof. dr. E. H. Hermans. Benoemingen Bij K B. zijn benoemd tot hoogleraar: met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden. In de facul teit der diergeneeskunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te {;even in de diergeneeskundige farmaco- ogie en biologische toxicologie, drs. H. van Genderen. thans hoofd van het La boratorium voor Farmacologie en Toxi cologie van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht; met ingang van de dag. waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, in de afde ling der elektrotechniek aan de Techni sche Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de elektrotechniek en de dy namica van de elektrische machines, ir. F. A. W. van den Burg. thans weten schappelijk hoofdambtenaar a aan J~ Technische Hogeschool te Delft: met ingang van 1 januari 1962 in de afdeling elektrotechniek aan de Techni sche Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de elektriciteitsvoorziening, ir. H. B. Boerema, thans buitengewoon hoogleraar aan deze hogeschooL Tot buitengewoon hoogleraar zijn be- voor het tijdvak van 1 september 1961 tot en met 31 augustus 1966 in de facul teit der geneeskunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de oogheelkunde ten behoeve van de Stichting Klinisch Hoger Onder wijs. te Rotterdam, dr. H. E. Henkes: voor het tijdvak van 1 september 1961 tot en met 31 augustus 1964 in de afde lingen der algemene wetenschappen en der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om on derwijs te geven in het burgerlijk en agrarisch recht. mr. P de Haan, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen voor het tijdvak van 1 september 1961 tot en met 31 augustus 1964 in de afde ling der elektrotechniek aan de Techni sche Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de electronics, ir. Th. I. Sprenger. werkzaam bij het natuurkun dig laboratorium van de N.V. Philipa' Gloeilampenfabrieken Voor het tijdvak van 1 september 1961 31 augustus 1964 in de afde- Gereformeerde synode van Apeldoorn DE gereformeerde synode van Apeldoorn begon gistermor- x gen haar tweede zittingsweek met li"! "VP1T1 de diakenen in haar midden om- X±1 Ll>A1 v CU-J- dat de rapporten besDroken wer- -| -i x den van de Raad voor Gerefor- jjet KeTKVOlK meerde Sociale Arbeid en het Al gemeen Diaconaal Bureau. Dui delijk werd dat het nieuwe werk van werelddiaconaat, de hulpver lening aan onderontwikkelde ge bieden en vluchtelingen, waartoe de vorige synode van Utrecht be sloot, een warme plaats gevonden heeft in de harten van het gere formeerde kerkvolk. De bespre king van deze tak van arbeid vroeg in ieder geval veel meer tijd dan alle andere onderdelen van het werk bij elkaar. deelT de directeur van het Algemeen Diaco naal Bureau (A.D.B.), dr. J. van Klin ken eind september zal vertrekken voor een reis naar Iran. Pakistan en Hong kong waar de Gereformeerde Kerken hulp verlenen. Hij zal zich daar ter plaatse op de hoogte stellen van de wij- waarop de gelden worden besteed. Prof. Bakker deed deze mededeling tijdens de bespreking van het rapport van deputaten voor het A.D.B. Opmer kelijk was dat de jonge sectie voor hulp onderontwikkelde gebieden en vluchtelingen de meeste aandacht trok. Pas de vorige synode besloot om dit werk in het kader van de Inter Church de Wereldraad van Kerken aan te vatten. REACTIE De gereformeerden hebben buitenge- oon spontaan gereageerd. De colleo- n brachten 660.000,op. terwijl nog 150.000.aan giften voor bijzondere acties binnen kwam. Van dit geld ls echter nog maar 200.000 besteed, om dat men seker wil xijn dat de gelden ook juist zullen worden besteed, uit de synode waren een aantal vragen ge steld over de controle, die bijzonder moeilijk Is omdat het hulp betreft aan onontwikkelde gebieden. Het A.D.B. volgt twee wijzen van werken. Er zijn projecten op korte ter mijn zoals Chili en de hulp aan vluchte lingen uit Angola en projecten op lan- -jere termijn. Samen met de hervorm- len zullen de gereformeerden de ver antwoording aanvaarden voor een school voor blinde kinderen ln Iran. De onlangs gepromoveerde pedagoog, dr. Weelden zal daar drie ji groot bedrag nodig zijn voor o.a. West- Pakistan. VERTROUWEN Bij het begin van de ochtendzitting kwam het rapport van de raad voor OVERDRACHT Enkele Nederlandse journalisten hebben i Belgrado een onderhoud gehad met een hoge Indonesische functionaris. Er werd de nadruk op gelegd, dat de toon van het geaprek zeer hartelijk was. Niettemin blijkt le verschillende commentaren, dat er geen sprake van is dat de Indonesisehe houding inzake Nieuw-Guinea veranderd zou zijn. Zo schrijft de reisredaeteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant: „Alle ge zelligheid van dit aamensijn ten spijt, wa ren we er niet in gealaagd onze gastheer een woord te ontlokken, waaruit enige tege moetkomendheid ten aansien van het Ne derlandse standpunt inzake Nieuw-Guinea bleek. Hij acheen weinig begrip te tonen voor de noodiaak de Nederlandse rege ring te helpen er op een voor haar pMitiek aanvaardbare wijze af te kooien. Dat wil zeggen, ronder'dat zij haar belofte van zelf beschikking aan de Papoea'a op al te sicht- bare wijze inslikt." reisredaeteur legt wel de nadruk op het feit. dat een regeling met Indonesië lanvxardbaar zou zijn, wanneer Nederland :ijn gezicht maar niet verliest. Het arti kel vervolgt: „Formules, die ertoe zouden kannen dienen het geaicht te redden, zijn zeker wel te vinden. Zo heeft men in Ame rikaanse kringen wel eens het idee geop perd, dat Nederland zich bereid zou kun nen verklaren binnen een „bepaalde ter- mijrv He soevereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen, mite de Pa poea's zich vóór afloop van die termijn niet legen een dergelijke overdracht hebben uit gesproken. Daarmee zou tegelijkertijd lijn voldaan aan de Indonesische eis dat Ne derland moet beginnen het principe van In- done«ië's soevereiniteit te erkennen en aan de Nederlandse belofte, dat de Papoea's over hun eigen lot moeten kunnen beschik ken. Maar ook dit idee, acheen bij onze gast heer van zaterdagavond geen ingang te vin den. Hij bleef van begin tot eind onontvan kelijk voor de gedachte, dat de Nederland regering en de haar steunende partijen telofte. Christ. Geref. Kerken. de Technische Hogeschool te Eindhoven. Tweetal re Zeist vac G de Vries M om onderwijs te geven in de fysische Baan D rdrecht er. R Slofatra te Har- chemie, in het bijzonder in de chemi- der*ijk <che thermo-dynamici en in enkele on- Bernepen te Papendrech» H W Kar-1 der werpen^ uiy de chemische materiaal- land tn Amersfoort l'nie van Bapt. Gem Aangenomen rsar Stadskanaal BUjcxac la Vriaaahaloo. kur.de J D Fast, onder toekenn ng gelijktijdig eervol ontslag als buitenz* woon hoogleraar azo de Technische Ho geschool va DelfC sij met een minimum van good fatsoen derail moeten trsrhten te komen. En het in het heling van Djakarta aelf it 1 daarbij te helpen." Het dagblad De Telegraaf laat dus tegen in een arlikel, dat san hetzelfde derhoud is gewijd, een andere mentaliteit horen. De Indonesische zegsman, van wi men de naam niet wil noemen, beschouw het Nieuw-Guinea-probleem voor Indonesi als «en uitsluitend emotionele aangelegei beid. Het artikel vervolgt: „Men redeneei aan Indonesische zijde simpelweg, dat t in Nederland «owrl als in Indonesië een oi miskenbaar verlangen bestaat een eind te maken aan de toestand van vijandschap, en dat men in Nederland nu maar een» al die formalistische, legalistische en pseudo- morele overwegingen overboord moet gooi en. Onze argumenten over het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea'a werden door onir gastheer met een vrolijke larht weg gewuifd en men ziet in Djakarta bepaald over het hoofd, dat er in Nederland, alh koopmansgeest ten spijt, weinig animo be staal van een gebiedsdeel en aijn bevolking een object te maken van economische ma Centraal Weekblad breidt uit Het Centraal weekblad, een blad dat in de kringen van de Gereformeer de Kerken zich in de laatste jaren een belangrijke plaats heeft veroverd gaat uitbreiden. Besloten is dat het blad met ingang van 1 september zal verschijnen twaalf ln plaats van met acht pa- Gereformeerde Sociale Arbeid (G.S.A.) ter sprake. Hoe groot het vertrouwen was in dit werk bleek toen de synode met grote meerder heid een amendement aanvaardde om voor dit werk voor 1962 en 1963 collecte te vragen, niet „voorzover dit werk van de G.S.A. betrekking heeft op de kerkelijk-ambtelijke beid", maar „daar dit werk daarop betrekking heeft." Dertien sprekers meldden zich bespreking van het rapport van de dia- kome-deputaten. Velen van hen gingen in op de wereldhulpactie. Enkelen vroe gen of het niet wijs zou zijn om te be palen dat alleen hulp verstrekt zou wor den als de handreiking gepaard kan gaan met de Woord-verkondiging. De rapporteur wilde deze toestemming niet geven, omdat er zich situaties voor kunnen doen waarbij hulp beslist gebo den is, hoewel de actie niet direct ge paard kan gaan met de verkondiging van het evangelie. In het algemeen zal wel gestreeft worden naar een samen gaan van hulp en verkondiging. STUDIECOMMISSIE De synode besloot nog een studie commissie in te stellen om na te gaan wat de grondslagen moeten zijn van het diaconaat. De commissie moet dan de werkzaamheden in deze tijd van het diaconaat toetsen aan deze grondslagen. dat de studie zich zal richten op het practisch dienstbetoon. De maatschap pelijke omstandigheden zijn dermate gewijzigd dat het bij gebreke aan een passende taakomschrijving, geen een voudige zaak is werkelijk diaken te zijn. In onze veranderde tijd zal ook dit ambt anders moeten functioneren. Hoe anders, zal deze commissie moeten be studeren. Nog dit jaar de eerste afgestudeerden In het Nederlandse Baptisten Centrum ,,De Vinkenhof" Bosch en Duin vond een dezer dagen de opening plaats van de nieuwe cursus van het daar ge vestigde Seminarium van de Unie van Baptisten Gemeenten in Ne derland. Namens de vele vertegenwoor digde instanties en gemeenten sprak de heer W. Modderman te Sneek, alg. adjunct van het be stuur der Unie, die docenten en studenten de beste wensen mee gaf, maar tevens de gemeenten opriep zich terdege bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid voor het seminarium. Even daarvoor had ds. J. Broertjes uit Utrecht als president-curator de nieuwe docent voor de pastorale theo logie, ds. H. van der Werf uit Emmen verwelkomd en geïnstalleerd, en tevens gewezen op een enkele verschuiving in het college van docenten. In zijn kort openingswoord had ds. Broertjes de betekenis uiteengezet van de per soonlijkheidsvorming. die bijna on zichtbaar plaats heeft tijdens de stu diejaren en die onmisbaar is voor een .opziener". De hoofdschotel van de plechtig heid werd gevormd door een openingsrede van de rector drs. J. Reiling te Bilthoven over het onder werp: ..Gemeentebesef". Naast ver trouwen, liefde, verantwoordelijk heidsbesef en trouw noemde de rector als vijfde component het be sef, dat de gemeente moet hebben het eigendom van Christus te zijn. Zonder dit laatste besef zouden de eerste eigenschappen alleen maar getuigen van een zekere groepssoli- dariteit Het gemeente-zijn, waar naar in het oecumenisch streven eigenlijk ernstig wordt gezocht, moet de baptisten steeds klaar voor ogen staan. Dr. J. J. Kiwiet te Bosch en Duin, conrector van het seminarium, leidde 's avonds nog een meer besloten ont moeting van docenten en studenten. Verwacht wordt, dat dit jaar de eer ste studenten van het seminarium, dat in 1958 is gesticht, afgestudeerd zul len zijn. AdverterA te "Mijn moeder zegt: De kunst van wol wassen zit in ieder, pak Echfalon". „Vrede en genade van God" wenst Paulus de „heilige enj gelovige broeders" van Colosse. Dat is niet zo maar een kerkelijke groet, die over onze hoofden heen gaat, precies als de vraag: „Hoe maakt u het?", waarop niemand ooit een antwoord verwacht. Wie werkelijk heilig en werkelijk gelovig wil zijn, kan dit onmogelijk uit zichzelf. Wij zijn „in zonden ontvangen en' geboren" zegt de psalmist. Het is niet alleen zo, dat trifl zonden doen, maar zondaar zijn. Wie deel heeft aan de rer-j zoening, aan de vergeving van Christus, is niet plotseling eenj zondeloze geworden. God heeft hem in genade aangenomen! Hij verdiende Gods vergeving niet, maar mag er om Christusq toil toch deel aan hebben. Maar dat betekent niet, dat tui* nooit meer zondigen. Een dichter zong eens over dit probleem met de woorden* ..een zondaar, een verloste, o Heer en nu geen zondaar meer'T Paulus zegt, dat de Geest strijdt tegen het vlees. Wie echt zichzelf kent, zal nimmer tevreden zijn over zichJ zelf. Paulus zegt immers ook: „Ik grijp er naar". Hij weet zich verlost, maar hij weet zich tegelijk onvolkomen. En toch kan hij spreken van „heilige broeders", omdat hij bese/fi wat genade is. Gods genade brengt ons niet slechts tot beke4 ring. Dagelijks hebben wij behoefte aan die genade. Wat zouden wij, ook als christenen, zijn als God ons vandaag niet genadig zou zijn? Maar juist daarom mogen we weten, dat God ook vandaag weer opnieuw genade voor recht wil laten gelden. j - Conferentie wercl een succes (Van een onzer verslaggevers) AAN buitenlandse universiteiten die in België en Zuid-Afru ka niet meegerekend doceren op het ogenblik ongeveer 40 hoog leraren en lectoren van verschil lende nationaliteit Nederlandse taal en letterkunde. Meer dan de helft daarvan is maandag en dins dag in het voormalig Paleis Noordeinde in Den Haag bijeen geweest om gemeenschappelijke problemen te bespreken en enkele referaten aan te horen. De conferentie was een soort proef neming. maar ze is zo goed geslaagd, dat de initiatiefnemer, organisator en voorzitter, de Belgische prof. dr. W. Thys (Rijsel) sprak van een ..klein mirakelDe organisatie had plaats in nauwe samenwerking met de Stich ting voor internationale samenwerking der Nederlandse universiteiten en ho- gescholen. Gedurende de vier werkver gaderingen is o.m. gesproken over het gebrek aan Nederlands leermateriaal in den vreemde en over de noodzaak om betere Nederlandse bibliotheken in het buitenland te stichten, voorts over de status van de docenten in de Neerlan distiek aan de niet-Nederlandse univer siteiten en over de positie van de bui tenlandse student-neerlandicus. Synode van Assen begon laatste zittingsperiode Na een onderbreking van enige maan den tengevolge van de vakanties, is de generale :ynode van de Gereformeerde kerken (vrijgemaakt) te Assen weer aan de slag gegaan. Verwacht wordt dat de afhandeling van de resterende agendapunten enkele weken zal vragen. Het zijn meest zaken, die in comité- generaal worden afgedaan. Dinsdag was het de zaak ..Katwijk". Een uitgebreid rapport hierover lag ter tafel, waarvan de voorlezing alleen reeds uren duurde. In de voorgaande tijd deed de praeses, ds. J. van Bruggen te Assen, er mededeling van dat men aan de synode der Gereformeerde ker ken te Apeldoorn toegezonden heeft de tekst van het besluit der Asser synode om elke vorm van samenspreking af te wijzen. Toegevoegd zijn de overwe gingen. die tot dit besluit leidden en de open brief, die door de synode van Assen is toegezonden aan allen, die zich tot haar over deze zaak hebben gericht. Hieraan is een begeleidend schrijven van het moderame-n der sy node toegevoegd. Hiervan deed ds. Van Bruggen voorlezing. n een onbewaakt ogenblik is gis teren het driejarig zoontje van de heer L. Paauwe in Yerseke over het hek van de vijver op hett Wagtoplein ge klommen. Zonder dat iemand dit zag viel de jongen in het water. Toen dc ouders het kind misten en men ging en, vond men het kind dood in de Besloten is een werkcommissle In te stellen, die het besprokene schriftelijk zal samenvatten en daarnaast een over- zicht zal opstellen van wat er ten bate van de Nederlandse taal en letterkun de in het buitenland wordt verricht,'; Voor dit laatste zal ook de medewer-Ü king worden ingeroepen van de docen ten-Nederlands die de conferentie niet. konden bljworen. Dc werkcommissle zal verder als bemiddelende Instantie kunnen optreden bij het overbrengen van specifieke verlangens aan het Ne derlandse ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen en het Bel- gische ministerie van onderwijs. Deze verlangens hebben o.m. betrekking op meer financiële steun voor de Neder- 1 landse bibliotheken en voor de organi satie van reizende tentoonstellingen van Nederlandse boeken e.d. ln de buiten landse steden waar Nederlands wordi gedoceerd. Deelnemers De deelnemers aan de conferentls1 kwamen uit Cambridge. Londen, Mei- bourne. Lund (Zweden), Bonn. Er langen. Hamburg Marburg. Heidel-r berg. Gottingen. Münster, SaarbriickenJ Leipzig. Kopenhagen, Rome, Napels en Natal (Zuid-Afrika). Zij gewaagden al len van een bevredigende buitenlandse belangstelling voor het academisch on- derwijs in het Nederlands. De redenen waarom men als niet-Nederlander Ne derlands gaat studeren zijn zeer ver schillend. Ze zijn deels van persoonlij ke en praktische, deels van zuiver-we- tenschappelijke aard. Studenten in de Germanistiek kiezen de studie van on ze ta^al en letterkunde niet zelden als. Docenten uit de Verenigde Staten, Oost-Europa en Azië waren wel uit genodigd, maar konden de conferentie niet bijwonen. Men wist echter te ver-: teilen, dat met name in Japan de be-; langstelling voor het Nederlands groeien de is. Aan de Universiteiten van Tokio en Kyoto bestuderen op het ogenblik in totaal 60 studenten onze taal en let terkunde. In Moskou doceert iemand,! die het Nederlands geheel uit de boe-! ken heeft geleerd, maar het niettemin? vloeiend spreekt. De conferentiegangers waren vol lof over de belangstelling en welwillendheid die het ministerie van o., k. en w. hun werk heeft getoond. Maandag den zij op het ministerie toegesproken door secretaris-generaal dr. Wesselings en 's avonds was er een diner waar aan ook minister Cals aanzat. Volgend jaar hoopt men opnieuw bijeen te ko- Advertentie Stram «n Rïeumatiichf Doe dan toch eens een bloedztfiverende knar. 1 Met Kraschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood. in duizenden gevallen van Rheumatischej Pijn. Dat komt omdat 't principe waar- op Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertragende werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weer op gang. "t Bloed gaat weer j sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt Probeer s met Kruschent Vraag: Wat is het verschil in voe dingswaarde tussen margarine en roomboter? Is koelhuisboter van min dere kwaliteit dan verse roomboter en is het prijsverschil in vele soorten margarine ook gerechtvaardigd? Antwoord: De meeste voedingsdes kundigen zijn van mening, dat het uit oogpunt van voedingswaarde niet no dig is boter te gebruiken in plaats margarine of omgekeerd. Indien gebruik van boter het budget belast dat men er niet Uteit dan vers verkochte boter (boter taald. Men kan ook de huur afhouden te gebruiken.Misschien zal dit de eer- 4 _._u 4 rechter terugvorderen, ste maal riet gelukken, maar bij ge wende zioh eerst tot de regelde behandeling houdt u daarmede Waarschijnlijk de douchecel goed schoon. Vraag: Enige tijd geleden hebben wij een teakhouten bergmeubel ge kocht. Er blijft in dit meubel een vieze houtlucht hangen. Laten open staan van deuren en laden helpt niet. Wat Is het beste middel hiertegen? Antwoord: Men kan chlorofyltablet- die gebreken vertoont, leent zich niet voor opslag). Door de bewaring gaat echter de smaak iets achteruit en bo- huuradviescommissie, ter, die het koelhuis verlaten heeft, moet sneller worden opgemaakt om bederf te voorkomen. Daar margarine gezien een mengsel is van verschillende vet- dingsk. ten en oliën, die tegen uiteenlopende kale huur ook van prijzen in de handel zijn, is ee het prijsverschil gerechtvaardigd. zo mengsel van goedkope grondstoffen huuradviescommissi komt kan nu eenmaal tegen lagere prijs ver- zullen deze stappen echter zoals wij reeds schreven niet nodig zijn. Aan gezien in het huurbedrag de waterlei- dingskostcn begrepen zijn, blijft de kale huur ook na verhoging van de wa- zeker terprijs beneden de 8. zodat huurver- Een hoging zonder toestemming van de geoorloofd voldoende groente, fruit. melk. vlees kocht worden dan een mengsel van du- kosten moet gebruiken, dan wordt de zaak anders. Wat vetgehalte betreft zijn boter en margarine vrijwel gelijk. Aangezien de margarine in Nederland ^evitaminiseerd is met vitamine A of goedkope vetten. Vraag: Hoe behandelt men het bes^ geen Verder kunnen de duur van de berei- te ding en de daaraan bestede zorg. even- volg als de verpakking, van invloed zijn ben op de prijs. In voedingswaarde maakt Ai het nauwelijks verschil, of men dure bloemen uitgebloeide cyclamen de drogist verkrijgbaar. Vraag: Mijn oom heeft enkele jaren voor zijn overlijden enige onroerende' bloemen te heb- goederen vermaakt aan een vriend. Nu beweert die vriend dat die goederen op; - j M m de bladeren nooit afsnij- bezwaar te zijn. Het vitaminegehalte of goedkope margarine neemt. In den. maar moet zc altijd afknijpen margarine is weliswaar lager dan «naak, aroma en bakeigenschappen tussen duim en vingernagels. De plant nog altijd zo hoog. wel. Vraag: Op 1 april 1960 werd in ge leente X onze huishuur verhoogd var 7.95 tot 9.35. Dit bedrag hebben wij dat bij een normaal gebruik der dan in ons land gebruikelijk is de vitamine A-behoefte wordt gedekt. Het vitamine D-gehalte van margarine betaald tót is hoger dan dat van boter, resp. 300 werd de huur tot 4000 en 200 eenheden per 100 gram. Zowel bij gebruik van boter als vaj iargarine met weinig vitamine m~g«* m gewenst, dat opgroeiende kinderen aanstaande moeders in de winter le- Antwoord: Men mag de uitgebloeide het tijdstip, waarop het testament ge- j v«-j maakt werd. niet met hypotheek be last zijn geweest. Thans echter rust er hypotheek op. De vriend verklaart dat de aflossing moet geschieden t normaal een voetbad krijgen met lauwwarm water, doch bovler of geyser. Na een kwartier most men het water van het schotel- oktober. In november verwijderen om te voorkomen, veer verlaagd tot 7,95. dat de plant ..koude voeten" krijgt. wenden om want daartegen is zij niet bestand. uit een uit de rest van dc nalatenschap. Mijn het teveel betaalde terug te krijgen, de Wanneer de plant uitgebloeid is, huuradviescommissie of de bouwvere- :er geven. In mei had men de knol de grond moeten nemen en od- de waterleiding met nieuw in goede grond plaatsen. Des weduwnaar en had geen kin deren. Zijn de neven en nichten ver plicht de erfenis van hun oom onder deze omstandigheden te aanvaarden? Wie moet de lasten van de hypotheek dragen, wanneer deze reeds op de goe- wegzetten en geen water deren rustte, op het ogenblik, waarop vertraan (of preparaten) gebruiken of 8,05. is de huur wanneer het echt zonnig is, kan deren kwam te rusten? de testamentaire beschikking werd ge maakt, of wanneer de hypotheek na de testamentaire beschikking op de goe- hoogtezonbestraling ondergaan. Aan --®®l gezien boter uitsluitend melkvet bevat te ma? de huur en margarine uit verschillende vet- en niet verhoogd worden, oliesoorten bestaat, menstelling Antwoord: In de betrokken gemeen- ,en plaatsen, de plant gerust met pot en al bui- Antwoord: HHWÜ deze produkten Jina's Van de redactieraad is prof. dr. gelijk Het is niet bewezen, dat Waterink de voorzitter Verder ma-; grond van deze verschillen bijvoor oude woningen als deze min de vetzuursa- der bedraagt dan 8 per week. tenzij cJe |juura(jviescommissie daarvoor toe sremming geeft. Uit de brief blijkt, dat die toestemming niet is afgekomen, zo dat het teveel betaalde moet worden igbetaald Aangezien men hier met helpt dit niet ken deel uit van deze raad de heren H beeld voor ouderen of bepaalde dieet- Diemer, prof mr. W. F. de Gaav Fort- patiënten boter gunstiger is dan ge- man. prof dr. D Nauta, dr B Rietveld mengde of plantaardige margarine w...„ - en d» W A Wiersinga Het blad geeft; De boter, die in koelhuizen wordt op- te verwachten, dat het teveel betaal l voorlichting en mformatie. Vraac: De zinken bak van onze douchecel is de laatste tijd bedekt met een vieze laag. Vermoedelijk door het sop van de was. Vroeger boende ik met vim en schoon water, maar thans Hoe kan ik die Antwoord: De bak kan met geslagen, ia zeker niet minder in kwa- de alsnog wordt verrekend of terug be- worden gereinigd door apic and *>an De erfgenamen zijn leue niet verplicht het goed van de hypo- Tr,*n theek te ontheffen, maar als de vriend de schuld betaalt, heeft hij verhaal op de erfgenamen, onverschillig of de hypotheek van ouder of jonger datum is dan het testament Een en ander on- j der voorbehoud dat het testament niet iets anders bepaalt. Wij nemen ech ter aan. dat niet het geval ls. Wend u eerst eens tot de notaris. Neven en I nichten zijn niet verplicht de erfenj t« aanvaarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2