Jlicume £ciJtsrl|c GTourant Sowjetunie nam tweede kernproef in dampkring Commentaar „Dat zit zo, natuurlijk" zei zij Y.S.: nog geen antwoord op westers voorstel LUCHTMACHT BELET GOULART TE KOMEN Meer zeggenschap voor VN in Nieuw-Guinea DESSDAG 5 SEPTEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 56936. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 t ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12269 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „StantsasUcii Is ahrblcven mgn hert ia tcgljcospott" De vrije zaterdag en het babybad Zie pagina 2 Tsarapkin geeft Westen weinig hoop TAE SOWJETUNIE heeft gistermorgen opnieuw een I van de kernbom was enkele kilotonnen, aldus de be- kernproef genomen in het gebied van Semipala- kendmaking. De mededeling over deze tweede kern- tinsk in Centraal-Azië, zo heeft de voorzitter van de ontploffing kwam nog geen vierentwintig uur na het Amerikaanse commissie voor atoomenergie, dr. Glenn Amerikaans-Engelse voorstel aan Rusland om overeen Seaborg, gistermiddag officieel medegedeeld. Ook deze te komen geen kernproeven in de dampkring ie ontploffing kwam tot stand in de dampkring. De kracht nemen. Russen arresteren Amerikaan die spion zou zijn Radio Moskou heeft gisteravond mee gedeeld dat een Ajnerikaan, Marwin Wil liam Macpinnen. op 27 juli op Russisch grondgebied is gearresteerd wegens spio nage. Volgens de radio studeerde Maccinnen aan de universiteit van West-Berlijn toen hij door de Amerikaanse geheime dienst werd uitgekozen voor een speciale mis sie in de Sowjetunie. HU zou gearresteerd zijn toen hij bezig was foto's te maken van militaire objecten en zou tal van films en aantekeningen bij zich gehad hebben. Radio Moskou voegde eraan toe dat bij de Amerikaanse ambassade in Moskou een protest is ingediend. „Dit geval be wijst dat Amerikaanse geheime agent schappen West-Berlijn gebruiken als eet* De Amerikaanse president, Kennedy, was aan boord van de kruiser |Marlin toen hij van zijn militaire aide, generaal-majoor Chester Clifton per radio het nieuws over de kernproef vernam. Hij gaf opdracht naar de wal terug te varen, waar hij Clifton volledig verslag liet uitbrengen In gezaghebbende kriijgen werd vernomen, dat men voorshands niet wil aannemen dat de Russische proef als antwoord is te beschouwen op het voorstel tot een verbod van bovengrondse kernproeven te komen. President Tito van Zuid Sla vië heeft leis van toeziaht op naleving van een dit voorstel ..positief' genoemd. Hy is eventueel verdrag, gezien de cymscie eohter van mening dat het ook voor1 en meedogenloze manier waarop de ondergrondse proeven moet gelden. 1 Sowjetunie het doel van de conferentie Voorshands ziet het er echter naar1130 verloochend, uit dat de Sowjetunie het voorstel zal Besloten werd zaterdag weer bijeen spionage aldus de radio afwijzen Op de 339ste zitting van de te komen conferentie in Geneve las de Russische Een „oordvoerder van bet Amerikaan. rsarapkm tenmins-e se ministerie van buitenlandse zaken woorden tellende verkla- ze|, dat de tweede ontploffing met hel - 31 augustus van het Kremlin oog op de korte tijd die is verstreken Tnrlio Tv» rl on cici voor, waarin getracht wordt de hervat- niet kan worden beschouwd als Mos- llll IIÜ-IIIUUIICISIE ljn8 van de kernproeven te rechtvaar- kou s antwoord op ht Brlts-Amcrlkaan. digen. ..Dit document is het antwoord se voorstel voor het staken van kern- De correspondent van het Indonesische op de cynische besehuldigingen van hel j „apenproeven in d«. dampkring. Enge- toe. land en Amerika achten het voorstel conierenue in «jei Meningsverschil j de zesduizend wo< ring persbureau Antara meldt dat er op de Westenzo voegde hij :r Winston Churchill wordt een handje geholpen terwijl hij het vliegtuig verlaat, dat hem van zijn vakantie aa,n de Rivièra terug in Londen bracht. Gisteren ging het bericht door de wereld dat de grijze staatsman was ge vallen toen hij gisteren in Nice wilde instappen, maar in Lon den werd dat ontkend. \ieuws in één oogopslag Nog geen etmaal nadat de V.S. en Engeland de Sowjetunie hadden voor gesteld geen kernproeven meer te nemen in de dampkring, heeft Rusland in Centraal Azië opnieuw een kernwapen van enke le kilotonnen tot ontplof fing gebracht. De Braziliaanse lucht macht heeft het vliegveld van de hoofdstad Brasilia bezet om te verhinderen, dat vice-president Goulart kan landen en vandaag wordt geïnstalleerd als president. Goulart is aan geraden zijn vertrek uit Porto Elegre uit te stellen. De Nederlandse rege ring is bereid met volle dige handhaving van de belofte van zelfbeschik kingsrecht der Papoea's, een beheerschap van de Ver. Naties over Nieuw- Guinea te aanvaarden. Daarbij zou Nederland niet de enige beherende mogendheid behoeven te zijn. De conferentie van de niet-verbonden landen in Belgrado is met een dag verlengd, omdat de rege ringsleiders het niet eens zijn kunnen worden over de vraag of de meeste aan dacht moet worden ge schonken aan de veroor deling van het kolonialis me dan wel aan de kwes tie van de kernontwape ning. Op de grens van Ol- denzeal en Enschede is het in de nacht van zon dag op maandag tot he vige relletjes gekomen, toen een groep Italianen en ook enkele Spanjaar den zich niet wensten te houden aan de voorschrif ten van politie en mare chaussee- De Italianen voelen zich gegriefd en spreken van discriminatie. De Griekse ingenieur R., die kortgeleden werd veroordeeld in het z.g. valse-mun tersproces, voelt er niet voor terug te ke ren naar Griekenland en heeft in Nederland poli tiek asiel aangevraagd. De secretaris van de VARA, de heer Broeksz, heeft ernstige kritiek ge leverd op de overheidsin menging in de bedrijfslei ding van de radio-omroep. Vooral het fedt dat de luis tergelden door de voor uitbetaling voor een jaar verdwijnen in de door de overheid beheerde reser- vepot, steekt de geluids- ororoep zeer. conferentie te Belgrado een fundamen- ..Zorgvuldige bestudering zal het teel meningsverschil bestaat tussen India Indonesië. Hij had van Ruslan Abdul- gani, vice-voorzitter van Sukarno'? op perste adviserende raad vernomen, dat het meningsverschil betrekking heeft op de voorrang die aan verschillende vraag stukken dient te worden gegeven. India acht de crisis tussen de grote mogendhe den het belangrijkst, doch Indonesië wil de voorrang geven aan vraagstukken betreffende „Kolonialisme, imperialisme en de strijd tegen het rassenonderscheid" kracht, aldus de woordvoerder. In officiële Britse kringen zei men tweede ontploffing geen ver- Russische antwoord aan het licht bren-j gen op de verklaringen die de lijke mogendheden hier vandaag heb- rassing betekent, "daar"'de""aard*" ben afgelegd" eerste deed vermoeden dat deze het be- De Amerikaanse argevaardigde Char-gin van een serie proeven was. les Stelle en de Engelse sir Miohael De Sowjetunit heeft overigens nog Wright hadden namelijk de zitting gisteren geopend met bittere aantijgin gen ten aanzien van Rusland. Stelle sprak van het ..verraad aan de hoop niets Revolte in Brazilië T/~ORT na middernacht werden de leden van het Braziliaanse Con gres uit hun bed getrommeld: de Braziliaanse luchtmacht bleek het vliegveld van de hoofdstad Brasilia te hebben bezet om te verhinderen, dat vice-president Goulart vandaag zou worden geïnstalleerd als presi dent, als opvolger van de plotseling afgetreden Janio Quadros. De minister voor de luchtmacht had desgevraagd laten weten, dat hij zijn mannen niet meer in de hand had. Journalisten, die op het vliegveld trachtten te komen, werden door de militairen teruggestuurd. De leider van de revolte zou een lid van de staf van de minister van oorlog zijn. nl. kolonel Leal Coquiero. Deze heeft de kleine boerderij van Goulart even buiten Brasilia laten bezetten en leidt van daar uit zyn operaties. Dicht bij de boerderij zou een klein vliegveld gele gen zijn. De voorzitter van de senaat, die de buitengewone zitting van het congres leidde, verklaarde dat sommige elemen ten bij de luchtmacht vastbesloten waren, elk vliegtuig dat probeert Brasilia te be reiken. neer te schieten. De berichten als zou de vloot deze actie steunen, wer den tegengesproken. De onthulling voor De minister klaarde, zyn hand te hebben zekeren. Wi Robert Kennedy naar Indonesië: koerswijziging Het in Australisch Nieuw-Guinea ver schijnende blad .South Pacific Post" heeft geschreven, dat de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, een uitnodiging heeft aangenomen om nog dit jaar een bezoek aan Indonesië te brengen. Het blad is van mening, „dat hierdoor tenminste de heethoofdige agres siedaden tegen Nederlanders in westelijk Nieuw-Guinea enige tijd zouden kunnen worden uitgesteld. Het bezoek zou een kalmerende invloed kunnen hebben op de nationalistische koorts, die op de re cente viering van de Indonesische onaf hankelijkheidsdag is opgezweept". Het blad voegt er echter aan toe. dat op de lange duur het bezoek van Robert Ken nedy tevens een ernstige en belangrijke verandering in de neutrale Amerikaanse politiek ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea zou kunnen teweegbren gen. Het blad schrijft voorts, dat Indonesië mogelijk het meest van agressie wordt weerhouden omdat het zich ervan wust is, dat zo'n daad onmiddellijk de Verenigde Naties gebracht zal worden, waar de Amerikaanse stem zeer veel be tekent. de luchtmacht ver in de de veilige aankomst leer te kunnen ver- nd president Mazzllli heeft daarop Goulart opgebeld en hem aangeraden zyn vertrek uit Porto Alcgre c stellen. Nadat Mazzilli de leiders de drie grote politieke partyen bij zch had ontboden, liet by weten, dat hij de aan Goulart gegeven garanties had ingetrokken. de proeven meegedeeld Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" heeft Irving Miohelson van de Amerikaanse natuurkundigen commissie voor inlichtingen over -ura- ling gezegd, dat indien de Sowjetunie twee proeven neemt met kernbommen met een kracht gelijk aan die van hon derd miljoen t.n.t er meer schadelijk strontium 90 in melk en tarwe zal ko men dan toelaatbaar wordt geaoht. Reeds door é'-n proei me1 - i -le lijke reuzenbom wordt de hoeveelheid radioactieve neerslag ingrijpend zigd. Twee zulke bomden "oven neer radio-actief stof dan alle Amerikaanse- dus Michelson. Zij is de eerste en enige vrouwelijke premier ter wereld: mevrouw Sirimavo Bandaranaike van Ceylon. Zij is ook de enige vrouw op dc conferentie der niet- verbonden landen in Belgrado cn zij was een der weinigen der neutralen die deze week in duidelijke taal de her vatting van de kernbomproeven in Rusland veroordeelde. (Van onze parlementsredactie) NEDERLAND IS BEREID een vergaande inmenging van de Verenigde Naties in het Nieuw-Guineabeleid te aanvaarden mits niet wordt I getornd aan de belofte van het zelfbeschikkingsrecht dat aan de Papoea's 'is toegezegd. Zelfs wordt gedacht aan een vorm van beheerschap door de V.N. Nederland zou daarbij niet de enige beherende mogendheid behoeven te zijn. Over twee weken is er weer de Haagse feestdag bij uitstek: Prinsjesdag. Het wordt ook meer en meer Prinsessedag. want be halve prins Bernhard cn de prinsessen Beatrix en Irene zal -iu ook prinses Margriet H.M de Koningin naar de Ridderzaal vergezellen. In de troonzaal is thans een vijfde zetel geplaatst, vervaardigd door de 79-jarige beeldhouwer-schrijnwerker C. J. van Gorcum. Een optimistische minister Luns heeft dit gistermiddag aan de vaste commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer meegedeeld. De bewindsman zei, zyn aanwezigheid in de algemené ver gadering van de Verenigde Naties in New York vooral te zullen benutten voor ge sprekken met afgevaardigden van dele gaties van andere landen. Ook met Azia tische en Afrikaanse landen zal worden gesproken over een meer internationale aanpak van het Nieuw-Guineavraagstuk. Het zal vooral van hun reacties afhan- Igen of Nederland een officieel voorstel aan de algemene vergadering zal doen. In het regeringsbeleid schynt dus plaats te zyn voor een meer actieve rol van de Verenigde Naties dan de controle achter af, waartoe Nederland zich in de vorige algemene vergadering in november 1960 bereid heeft verklaard. (Zie vervolg pagina 7) TAE POLITIEK van Nederland met be- lf trekking tot Nieuw-Guinea heeft al leen en uitstnitend ten doel de «elfsbe schikking van dat land. Vandaar de Instel ling van de Nieuw-Guinea-raad, waardoor de bevolking een eigen stem kreeg. Van daar de weigering om het gebied af t# schuiven naar Indonesië, wat met «elfbe schikking niets, daarentegen met koloni sering alles gemeen «on hebben. Wijziging In de methode van dc*e politiek is mogelijk, mits aan het doel van de «elf- beschikking onverkort wordt vastgehou den. Mei dit doel voor ogen, kan het Ne derland in zekere zin onverschillig zijn, of het zelf in staat blijft dit doel na te streven dan wel de Verenigde Naties erin betrok ken worden. Bij meer dan een gelegenheid hebben wij doen uitkomen, dat Nederland in staat is om in Nieuw-Guinea te verrichten hetgeen er moet worden gedaan. De ontwikkeling naar zelfstandigheid voltrekt er zich thans in een redelijk tempo. Op zichzelf ware het mogelijk, dit tempo op te voeren, doch het zou de vraag zijn, of dit in het belang moeht heten van de bevolking zelf. En aan dc bevolking en haar belang wordt ons in tal van beschouwingen al te gemakke lijk voorbij gezien. Nederland is in staat om in Nieuw-Guinea te doen wat er moet gebeuren. Het is do vraag, of het, behalve ertoe in staat, ook ertoe in de gelegenheid is. Er is helaas om Nieuw-Guinea een sfeer van onrust geschapen en de «aak is meer en meer getrokken in de internationale po litiek. Dat dit weinig in het belang «elf van Nieuw-Guinea is. is wel duidelijk. Dat Nieuw-Guinea als probleem ook *e- kere internationale kanten heeft, is van Nederlandse zijde sinds lang erkend. Se dert geruime tijd pleegt Nederland aan de Verenigde Naties verslag uit te brengen van zijn bemoeiingen met dat land. Wat zou het trouwens te verbergen hebben? Is het niet juist een internationaal aspect aan de zaak, dat naar Nederlandse bedoe ling Nieuw-Guinea eens zelfstandig zal be slissen over zijn positie In het leven der volken? Daarom, Nederland moge in staat zijn om zelf in Nieuw-Guinea te doen wat er gedaan moet worden, nu van bepaalde zijde de zaak tot een probleem wordt ge maakt en nu van die zelfde zijde aan het recht der bevolking op zelfbeschikking wordt getornd, ligt het voor de hand, dat nu Nederland zelf stappen gaat onder nemen om de Verenigde Naties die Im mers zich op het beginsel van de zelfbe schikking baseren nader bij Nieuw- Guinea te betrekken. Duidelijker aanwij zing is er voor de wereld niet mogelijk, dat Nederland in Nieuw-Guinea wel het be lang der bevolking, doch niet zichzelve zoekt. (iuta) Een ZWAKKE storing die van Zuid naar Noord over ons land trok, bracht in dc afgelopen nacht en vanmorgen vroeg plaatselijk regen, waarbij hier en daar ook onweer voorkwam Op het vliegveld Deelcn werd zelfs 36 mm re gen gemeten. Na de storing drong er iets koelere lucht uit het Zuidwesten binnen. Morgen komt het weer in ons land onder invloed van een depressie die van IJsland naar het Noorden van de Noordzee koerst. Om deze depressie voeren Noordwestelijke winden koude lucht in dc riehfinp van de Britse eilan den. Het front dat de koudere lucht be grenst, kan morgen ons land bereiken en tijdelijk regen brengen. Dc wind ncemX toe uit Zuidwestelijke richting. In dc komende dagen moet derhalve op kouder en onbestendig weer worden gerekend. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, aan de kust later vrU krachtige wind tussen Zuid en West. De zelfde temperaturen als vandaag of let* Strandvertvachting Morgen iets koeler met vrij veel be wolking, maar overwegend droog. Ma tige zuidwestenwind. In de middag 18-20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: er nadert wat koele oceaanlucht, zodat het strandweer een TendensiTinfraam dalend. ZON EN MAAN Zon op 5.59, onder 19.19; maan op 2.07, onder 17.43. Nieuwe maan 10 sopt. 3.50. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur "pEN huisvrouw in Den Haag is een dezer dagen een inbreker te slim afgeweest. Om niet telkens gehinderd te worden bij haar werk door het gebel van haar kinderen, was sedert lang de gewoonte ingeburgerd een touwtje uit de brievenbus te laten han gen, waardoor ook kleine kinderen het slot konden opentrekken. Vorige week bemerkte ze dat dit de belangstelling trok van een man. Een- en ander maal drentelde hij door de straat, sluiks naar de ramen glurend om te zien of er iemand thuis was. Zulks tot ongerustheid van de bewoon ster! Tijdens bet bezoek van een vriendin kwam het geval (na tuurlijk) ter sprake. „Dat touwtje moet weg!" besliste de vriendin. „Maar de kinderen dan? Ik kan toch niet steeds naar die bel lopen!" Daar wist de buurvrouw raad op. Ze ging naar huis, kwam terug met onze krant en vulde de bon in, de bon die een nieuwe abonnee op ons blad betekent. „Ik vul die bon in" zei ze. „Met jouw naam. Daar krijg ik een boek voor en dat boek heet „Dat zit zo". Ik wed dal in dat boek wel een ant woord staat op jouw pro bleem. Zo is het gegaan. De bon werd bezorgd, de volgende ochtend arriveerde „Dat zit zo!" (werkelijk een kostelijk bezit), het probleem werd er inderdaad in behandeld, de gegeven oplossing werd op gevolgd en Tegen de avond drentelde de bewuste man weer zo on opvallend mogelijk door dc straat. Hij keek naar de brie venbus, maar het touwtje was verdwenen. Boven stond de huisvrouw en zag hem gaan. Teleurge steld. „Dat zit zo, natuurlijk!" zei zij. Nu weet nog niet hoe deze huisvrouw dit geval had opgelost. Zorg dat u ook in het bezit komt van „Dat zit zo!" Een boekje dat alleen maar verkrijgbaar is voor iemand die een nieuwe abon nee wint op ons blad. L' zult er versteld van staan hoe dikwijls n het zult nazeggen: „Dat «H so, natuurlijk ZUricb Gcnève w 3 wlndatil windstil wlndstü nnw 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1