Jliruttic £diisrlje GTouranl Vóór zaterdag bovengrondse stoppen met kernproeven Commentaar Aldus eist Westen van de Sowjetunie Gesprek Kennedy- Chroesjtsjef Russen stelen Franse boekwerken Nehroe in Belgrado verwacht: im m WIN! jewarehalvezHtitv! Beperkter bevoegdheid voor Goulart 9 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58938- KLACHTENDIENST: bezorging 1819 tL ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12268 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Sttnleasiici) is ahfbliten mgn bert ia tegbeaspati'* Kraan in de Lek Zie pagina 7 /^HROESJTSJEF moet uiterlijk zaterdag a.s. beslissen over een voorstel van de Ver. Staten en Engeland, in te stemmen met een verbod van kernwapenproeven boven de grond, die radio-actieve neerslag kunnen ver oorzaken. Kennedy en Macmillan, die blijkbaar gebruik willen maken van de huidige voor het Westen gunstige internationale politieke sfeer, hebben hun ultimatieve voorstel vervat in een gemeenschappelijke verklaring, die gisteravond werd gepubliceerd. In de verklaring wordt voorge steld, dat de drie landen niet later dan 9 september een akkoord teke nen en de Ver. Naties hiervan in kennis stellen. Kennedy en Macmil lan stellen geen extra controlemaat regelen voor, doch zijn bereid, te vertrouwen op de bestaande metho den voor het ontdekken van kern proeven. Twee van de belangrijkste deelnemers der „neutralen" in Belgrado: links president Sukarno van Indonesië, in gesprek met premier Nehroe van India. Nieuws in één oogopslag Voor zaterdag a.s. moet premier Chroesjtsjef ant woorden op een voorstel van de Ver. Staten en En geland in te stemmen met een verbod van kernwa penproeven bóven de grond, welke radio-aotie- ve neerslag tot gevolg kunnen hebben. Controle maatregelen worden niet voorgesteld. Een akkoord zou in Genève getekend moeten worden. 8 De Indiase premier Nehroe, die woensdag in Moskou hoopt te arriveren, heeft op de conferentie van neutrale landen in Belgrado o.m. verklaard van oordeel te zijn dal Kennedy en Chroesjtsjef elkaar spoedig zullen ont moeten. In Belgrado is nu ook een Kongolese delega tie aangekomen. In een nota aan het Westen heeft Moskou ont kend dat er een viermo- gendhedenovereenkomst zou bestaan, waarin het recht op vrij commercieel verkeer via de luchtcorri- dors naar Berlijn is vast gelegd. Gebruik van deze corrifors zal worden be schouwd als een daad van agressie. Vice-president Goulart zou akkoord zijn gegaan met een door het Brazili aanse parlement^ aangeno men amendement op de grondwet, volgens hetwelk de functie van de presi dent voornamelijk repre sentatief zou zijn en de werkelijke machit bij een premier zou berusten. In het land zelf is de situatie zeer onoverzichtelijk. De afgelopen dagen zijn politie en justitie bezig geweest met het onder zoek in de zaak van de moord op twee bejaarde landbouwers in Sprang- Capelle. Tot vanmorgen had het onderzoek nog geen positieve resultaten opgeleverd. Minister De Pous heeft verklaard dat dit jaar het nationale inkomen met naar schatting anderhalf miljard gulden zal stijgen, maar dat een toeneming van de bestedingen met nominaal 2,7 miljard kan worden verwacht. Uit documenten die de Franse politie in handen zijn gevallen, valt af te leiden dat er een voor lopige regering voor Frans Algerije is gesticht die haar zetel heeft op de Balearen en die onder lei ding staat van Joseph Or tiz. de caféhouder die bij verstek ter dood veroor deeld werd wegens zijn aandeel in de mislukte op stand van januari 1960 in Algiers. spoedig met elkaar gaan pra ten, aldus heeft de Indische premier Nehroe gisteren als zijn mening te kennen gegeven op de topconferentie van de niet-verbonden landen te Belgrado. Zij moeten, zo zeide Nehroe, de emotionele en psycholo gische bezwaren uit de weg ruimen, die nu de wereld naar een oorlog leiden. Hij weigerde te antwoorden op een vraag, of hij een Oost-West bijeenkomst wil organiseren tijdens zijn bezoek aan Moskou, dat woens dag begint. De gedachten op de conferentie gaan naar twee mogelijkheden uit: Het aan nemen van een resolutie, waarin Kennedy en Chroesjtsjef worden uitgenodigd, zo spoedig mogelijk bij elkaar te komen, of het rechtstreeks uitnodigen van beid» staatslieden voor een pntmoeting. Een belangrijke stroming vindt het kolonialisme echter belangrijker dan het oorlogsgevaar en daarom zal nog een resolutie worden aangenomen, waarin bedoeld „vraagstuk" uitvoerig aan de orde zal komen. Nehroe verklaarde even wel. dat alles ondergeschikt is aan het gevaar van een oorlog. De Indische premier maakte er ook bezwaar tegen dat een aantal voorbeelden van kolonia lisme met name zullen worden genoemd Het is echter de vraag, of men naar hen» zal luisteren. Er werd veel en lang gesproken. Tito (president van het gastland Joegoslavië) drong aan op het houden van twee we reldconferenties. één over de ontwape ning en een andere om van de hele wereld een gemeenschappelijke markt te maken. Aartsbisschop Makarios (pre sident van Cyprus) stelde voor. de Duit sers in een plebisciet te laten beslissen over hun vorm en systeem van regeren en over de vraag, of Duitsland herenigd moet worden oï verdeeld moet blijven Keizer Haiie Selassie van Ethiopië verlangde, dat de neutrale landen de Berlijnse kwestie voor de Ver. Naties zullen brengen. Hjj steunde het beginsel van de vrUe toegang tot West-Berlyn Mevrouw Randaranaike, premier vau Ceylon, zeide ook als vrouw en moeder Ie z(jn gekomen. Ze zei, niet te kunnen geloven, dat er een moeder is, die het kan verdragen, de mogelijkheid onder ogen te zien, dat haar kinderen blootgesteld worden aan kernstraling en een langzam* dood. Vermelden we nog, dat de Kongolese delegatie ook in Belgrado is gearriveerd onder leiding van premier Adoela. Hij werd vergezeld door Antoine Gizenga, de loemoembistische vice-premier van Kongo, die zijn hoofdkwartier nog altijd in Stanleystad heeft en door Justin Bom- boko. de Kongolese minister van buiten landse zaken. Tsjombe vreest voor samenzwering President Tsjombe van Katanga heeft zaterdag op een persconferentie in Elisa- bethstad de centrale Kongolese regering ervan beschuldigd, dat zij samenzweert om hem te arresteren en wanorde in Ka- tanga te zaaien. Volgens hem steunden de Ver. Naties zUn vijanden door de buiten landse adviseurs weg te sturen. Het doel van het ln Leopoldstad gesmede komplot zon zijn. een einde te maken aan de on afhankelijkheid van Katanga. De vertegenwoordiger van de Ver. Na ties in Katanga, O'brien, ontkende echter de medewerking van de V.N. in dit kom plot. O'brien deelde mee. dat 10.000 Ka- tanganen een toevlucht hadden gezocht in kampen van de V.N. Hij noemde de toestand zeer ernstig. In een onderhoud dat hij met Tsjombe hierover had in te genwoordigheid van vertegenwoordigers van de vluchtelingen, verklaarde de Ka- tangaanse president dat hij de schuldigen zou laten straffen. De vluchtelingen eis ten dat de minister van binnenlandse za ken, Moenongo, zou worden afgezet. Ten slotte vermelden we nog dat de Ver. Naties de Tunesiër Chiari aangewe zen hebben als hoofd van de burgerlijke activiteit van de volkerenorganisatie in Kongo en de Ghanese brigade-generaal Michel als stafchef van de V.N.-strijd- macht Michel werd zaterdag ernstig ge wond bij een vliegongeluk dat hem in Accra overkwam. Geen moord doeh ongeluk in Kessenich (Van onze correspondent) De Belgische justitie heeft de 45-jarige H. R. uit het Limburgse plaatsje Thorn ontslagen van rechtsvervolging cn op vrije voeten gesteld. Hangende een inge steld onderzoek naar de dood van zijn vriend, de doofstomme Jan K. uit Thorn die verleden week in de nacht van zon dag op maandag dood langs de weg werd aangetroffen, was R. in voorlopige hech tenis genomen. K. werd maandagmor gen levenloos aangetroffen in het gras langs de weg; een onderzoek wees uit dat de dood was veroorzaakt door geweld. N.V. Tekskif ibritk J. Grese -Hëk.rk Beide westerse staatslieden bevestigen het ernstige verlangen van hun regerin gen, een verdrag te sluiten tot het ver bieden van alle vormen van kernproe ven, ook ondergronds. Zij betreuren het dat de Sowjets een dergelijk akkoord verhinderen en voegen er aan toe. dat het hun bedoeling is, het mensdom te beschermen tegen de toe nemende gevaden van verontreiniging van de dampkring en bij te dragen tot vermindering van de internationale spanning. Zij hebben Chroesjtsjef ver zocht, te telegraferen, dat hij het voor stel aanneemt en dat de Sowjetunie haar nieuwe kernproeven boven de grond staakt. Als plaats, waar de overeenkomst gesloten zou moeten worden, wordt Genève genoemd. In Belgrado werd het nieuws door de zgn. niet-gebonden landen met instem ming begroet Het westerse voorstel komt dan ook op een zeer gunstig ogenblik, omdat de Indische premier Nehroe woens dag in Moskou hoopt te arriveren om te trachten tusen Oost en West te bemid delen. De Russische hervatting der kern proeven heeft allerwege commentaren ontlokt. De premier van de Maleise fe deratie, toenkoe Abdoel Rahman, heeft het tot ontploffing brengen van een Rus- j slsche bom „betreurenswaardig" ge noemd cn een bewijs voor de „grote minachting die de Rusen voor de open bare mening hebben". Het Oostdultse staatshoofd daarentegen heeft zich thouslast achter de Rusische gedragslijn geplaatst, evenals president Novothy Tsjecho-Slowakije. In Indische en Indo nesische bladen werd kritiek geleverd op het Russische besluit. De „Times of India" schreef dat de Rusen een nieuwe golf van hysterie hebben veroorzaakt. Het blad noemt het besluit „krankzinnig", omdat er geen doel groot genoeg is voor de bom waar mee de Russen hebben gedreigd. De „Ambala tribune" is van oordeel dat ge bleken is dat het de Russen niet langer kan schelen hoe de neutrale landen over hun gedrag denken. De „Hindustan Times" ziet in het besluit het „angstaan jagend hoogtepunt va nhet weloverwogen olan de politiek van het Kremlin uit te voeren door oorlog of dreiging met oorlog". De Indonesische „Merdeka" schreef dat men voortaan wel twee- of driemaal zal nadenken voor men vertrouwen zal stel len in Russische ontwapeningsvoorstellen en de ..Djakarta Daily Mail" beschouwt de Rusische bekendmaking als een poging om de deelnemers aan de conferentie m Belgrado te dwingen de wereldpro blemen door Russische ogen te zien of anders de gevolgen van een atoomoorlog te dragen. „De Sowjetunie heeft open lijk uiting gegeven aan haar minachting voor pogingen van grote staatslieden als oresident Sukarno van Indonesië, presi dent Nasser van de Verenigde Arabische republiek, minister-president Nehroe van India en president Tito van Zuid-Slavië". aldus het blad. De „Duta Masjarakat" meent dat het Russische optreden niet kan worden aanvaard en de „Suluh Indonesia" schreef: „Welke redenen de Russen ook mogen hebben voor hervatting van de wij kunnen hen niet steunen" De rijkspolitie te Spangen-Capelle verzoekt de outomobilist die vrij dag deze man een lift heeft gege ven tussen Amsterdam en Weert route onbekend) zich bij de po- 'ilie te melden. De man van deze foto heeft in de nacht t'an vrijdag yp zaterdag bij een patates-frites- 'craam in Weerf ruzie staan ma- '<en. Hij had bloedvlekken op zijn iasje. Het is vermoedelijk een nsychopaat. Mogelijk bestaat er verband met de dubbele moord in Spran-Capelle (zie pagina 7). Aalsmeer heeft zaterdag de bloemencorso-traditie voortgezet. Van het Olympisch stadion trok de stoet naar de Dam. waar de minister president, prof. dr. J. E. de Quay, bloemen ontving van een van dc Haarlemse bloemenmeisjes. Zo ook de vice-minister-president, drs. H. A. Korthals en de minister van landbouw en tnsserij, mr. V. G. M. Marijnen. Kubitschek nu Pr emier r DE Braziliaanse vice-president Goulart. die in de loop van de middag naar Brasilia zou vliegen om te worden geïnstalleerd als presi dent, zal beperkter bevoegdheden hebben dan zgn voorganger, Janio Quadros. Zowel de Kamer van Af gevaardigden als de Senaot hebben namelijk met overgrote meerderheid van stemmen een amendement op de grondwet goedgekeurd, waardoor de nieuwe president een representa tieve functie zal krijgen, terwijl de werkelijke macht bij de premier zal berusten. Volgens radioberichten zou Goulart met deze machtsbeperking akkoord gaan, maar, zo werd eraan toegevoegd. Goulart behoudt zich het recht voor later over de wettigheid van dit amendement te spreken. Onder de tegenstemmers in de Senaat bevond zich de vroegere pre sident Kubitschek, die thans een in vloedrijk senator is en vurig volge ling van Goulart. Merkwaardiger wijze wordt hij als een van de meest serieuze kandidaten van het premier schap met uitgebreide bevoegdheden genoemd. In een rede zei Kubit schek, dat hij tegen zou stemmen, omdat de grondwet onder krachtige druk en overhaast tot stand is ge komen en het volk er niet over ge hoord was. k Van de zijde van het Derde leger is door generaal Jose Machado Lopes gis teren verklaard, dat hij niets voor het compromis vielt. Hij wenst dat Gou lart president wordt met alle bevoegd heden zonder enige beperking. Het radiostation in Porto Alegre, de hoofdstad van de zuidelijke staat Rio Grande do Sul, waar ook het Derde le ger zich bevindt, heeft bekendgemaakt, dat dc bevolking van deze staat niet achter het amendement staat Het ziet er dan ook niet naar uit dat de rege ringscrisis opgelost is nu Goulart zelf met de wijziging van de gronwet ak koord is gegaan. Voorstanders van het amendement staan op het standpunt, dat een plebis ciet niet nodig Is, omdat het hier slechts om een tussentijdse maatregel gaat ZU zeggen dat het volk later de gelegen heid zal krijgen in een referendum te beslissen, of het nieuwe systeem moet blijven bestaan. Zowel in Rio de Janeiro als in Bra silia is het gisteravond tot verhoogde militaire activiteit gekomen. Het vlieg- iekschip Minas Gerais is naar de Zuid- oraziliaanse havens gezonden om daai le openbare orde te handhaven. Het vliegveld van Brasilia was zater- lagavond voor het luchtverkeer geslo pen. Volgens radio Porto Alegre heb ben militairen op gezag van de Brazi liaanse minister van oorlog Denys de telefoonverbindingen tussen de staat Rio Grande do Sul en de rest van hel land verbroken. De nationale tclecom- municatieraad heeft medegedeeld dat de Braziliaanse communistische leider Luis Carlos Prestes benoemd Is tot commandant van een eenheid militie in Rio Grande do Sul. QP DE CONFERENTIE van dc neutra- len te Belgrado zijn de eigen proble men van de deelnemende staten wat op de achtergrond geraakt. Men heeft be grepen, dat men, hoe neutraal men ook zijn mag, ditmaal toch onverhoeds en rechtstreeks is geconfronteerd met de pro blematiek waarvoor de wereld van van daag als zodanig staat. Neutraliteit is nu eenmaal geen garantie voor vrijblijvend heid. Het is een kwestie van proportione- ring. Het conflict tussen Rusland cn de vrije wereld is van een andere grootte dan de aanspraken van Indonesië op Nieuw-Gninea. Voorshands heeft heel die conferentie te Belgrado iets van een reü nie der maehtelozen. Daarmede is niets ten kwade van dit gezelschap gezegd. Tegenover de grillen van een Chroesjtsjef staat de wereld zelf in zekere zin mach teloos, maar wie bovemVcn zijn neutrali teit betuigt, loopt het risico, dat hij extra snel een prooi wordt van het voortslui- pende en praaiende communisme. Voorlopig heeft Chroesjtsjef zijn positie bij het gezelschap der neutralen stellig niet versterkt. Reeds hadden zij te New York, toen hij met zijn schoen op dc tafel sloeg, zijn gedrag met bevreemding op gemerkt. Zij zijn nu eenmaal, cn terecht, op decorum gesteld, en Chroesjtsjef trail alle voorschriften van decorum letterlijk met voeten. Ook sindsd:cn heeft dc Rus de neiging tot bruutheid n:ct la*cn varen. Het toppunt vormde de hervatting van de kernproeven, waarvan het besluit ter stond door de daad zelf werd gevolgd. Wat Rusland bij de neutralen aan sym pathie heeft verloren, heeft Amerika nu althans ten dele gewonnen. Brengt de vrije wereld de kwestie van dc kernbe wapening voor de Verenigde Naties, dan is er grote kans, dat zij daar dc steun geniet van het neutrale blok. Want hoe machteloos zij mogen zi.in, daar hebben zij ieder voor zich een complete stem. De vraag Is, wat Chroesjtsjef. eenmaal ver voortgeschreden op de weg der bruutheid, er z'ch van zal aantrekken. Amerika echter voert ten aanzien van de neutralen een wijze poli'iek, doordat het zich op het gebied van de kernbewa pening vooralsnog een opmerkelijke zelf beperking oplegt. In dit kader past ook de opwekking van Amerika en Engeland aan het adres van Rusland, dat voor'aan alle bovengrondse kernproeven achterwege zullen blijven. De vraag rijst, waarom Frankrijk hierbij achterweg bleef; is dit slechts aan de betrachte spoed te wijten? Aangenomen mag intussen worden, dat, zo hier iets be reikt mocht worden, Frankrijk geen ver stek zal laten gaan. Maar of Chroesjtsjef, ook met de neutralen als toehoorders, luisteren zal? (MTA) Smaldeel vijl naar Caraïben Smaldeel vijf zal zich van vijftien januari tot begin april in de Caraïben en omgeving bevinden en oefeningen houden met de marine-eenheden in de Nederlandse Antillen. Ok zal het een taak vervullen bij het bezoek dat Prin ses Irene voornemens is aan Suriname en de Nederlandse Antillen te brengen. Tendens: langzaam stygena pcralurcn als vandaag. (Opgemaakt 11.15 fEDURENDE het weekeinde bevond Nederland zich aan de rand van een gebied met warme en vochtige lucht dal een groot deel van het vasteland West-Europa omvatte. Boven Engeland, een groot deel van de Noordzee en Scan dinavië is koelere en drogere lucht aan wezig. Het front dat deze lucht begrenst is b(j onze kust tot stilstand gekomen. In de hogere luchtlagen bernndt zich boven Engeland een storing die in zijn omgeving aanleiding geeft tot plaatse lijkc onweersbuien. In ons land vielen in de afgelope nacht in Brabant cn Limburg onweert ZON EN MAAN buien. Gedurende het komende etmaa» Dinedag: Zon op 5 5*» onder 19.20 uur; is in de weerstoestand niet veel verav maan od 1.12 onnet 17.06 uur. 10 Sep- dering te verwachten. In de vochtige ev tember nieuwe maan. vrij warme lucht zal vannacht weer op vele plaatsen mist ontstaan. Verder blijft HET WEER IN EUROPA de kans op enkele regen buien bestaan De Bilt verwacht lot dinsdagavond: Vannacht cn morgenochtend plaatse lijk mist Ov -rlgens veranderlijke be wolking met hier cn daar een regen- of onweersbul Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Ongeveer dezelfde I Rapporten hedenmorgen zei Deze maand zal ccn Cubaanse rege ring in ballingschap worden gevormd, zo heeft de Cubaanse oud-president Car los Trio Socarras zaterdag in Miami verklaard. Voorts beweerde hij. dat ex met hulp van de V.S. een nieuwe poging zal worden gedaan om dc regering voz Fidel Castro omver te werpen. J~)E FRANSE tentoonstel- prachtige boekwerken te zijn de resterende boeken spijker ling in Moskou die twee uitgestald, weken geleden werd opend, is ook zondag weer ken over kunst ^Ue wer. tentoonstelling heefl door duizenden Moskovieten ken van Fran;oise Sagan, bezocht, bezocht maar tot veler te- Jean Paul Sartre en Francois schreven, heeft nu de bakens gerde enkele dagen geleden vast aan de Ufels te bevestl verzet en wijdt sinds enige om dc Russische werksters te Na een hele reeks boeken- gen. Dat zou gebeuren nadal dagen suikerzoete en lovende betalen omdat de Fransen diefstallen waarbij plaatwer- premier Chroesjtsjef de beschouwingen aan de expo vonden dat de gevraagde lo- sitie. nen buitensporig hoog waren. De Franse tentoonstelling Dat geschil is inmiddels bijge- De Russische pers die tol heeft bovendien aanleiding legd... Gisteren waren icldc Je Bilt Twente Jcrlijn 'rankfur. Urlch leursteiling bleken er nog Mauriac verdwenen waren, voor kort zeer kritisch - ----gegeven tot een loongeschil werksters bezig met de hoog- maar weinige van de vele hebben de Fransen besloten tentoonstelling had ge De leiding der expositie wei- nodige schoonmaak. li li

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1