Jlieuiuc fcihsrtjc GTuurartt Initiatief zonder van Westen Frankrijk Elf man gered van zinkende Geeststroom op Waterweg Commentaar NIEUWS in één oogopslag Goulart toch president ondanks tegenkanting Vierde Divisie niet naar La Courtine DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 314*1. POSTREKENING: 56038. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 tL ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) TweeënveeriJpite jaargang no. 12263 CHRISTELIJK -NA T ION AAL DAGBLAD .$tant«actlcl| it ahrbleota mijn bert ia IfgfjtospatT Mensen die de TAPTOE Verwacht mag worden indien Moskou daarmee instemt dat volgende maand in New York informele besprekingen tus sen Oost en West over de kwestie-Berlyn zullen worden ge houden. Amerika en Engeland zullen daartoe het initiatief nemen en verwacht wordt, dat ook Frankrijk zal meedoen. De Braziliaanse militaire leiders hebben het Congres mede gedeeld niet te zullen toestaan dat vice-president Goulart het presidentschap van de afgetreden Quadros overneemt. Goulart zelf zei in Parijs, dat hij beslist van plan is terug te keren naar Brazilië. De V.N.-troepen hebben in Elisabethstad 86 buitenlandse offi cieren van het leger en de gendarmerie van Katanga gearres teerd. President Tsjoanbe heeft verklaard zioh bij het optreden van de V.N. neer te leggen. Hij kreeg de verzekering, dat de V.N. een invasie van Kongcrtese troepen in Katanga niet zullen vergemakkelijken. Voorlopig zal de uitzending van onderdelen, behorende tot het eerste Nederlandse legerkorps, voor oefening naar La Courtin© worden opgeschort. De maatregel staat in verband met militair© stappen, welke in andere NAVO-landen worden ondernomen. Op de kernproevenconferentie te Genève hebben Amerika en Engeland voorgesteld met Rusland te onderhandelen over een verdrag voor een verbod op kernwapens, de kleinste taktische atoomwapens inbegrepen. Voorwaarde is echter de aanvaarding door Moskou van een intensief controle- en inspectiesysteem. D© kans dat de Sovjetunie het voorstel zal aanvaarden, is uiterst De militaire acties van de Algerijnse opstandelingen tegen het Franse bewind zullen worden uitgebreid en gepoogd zal worden overal militaire en economische steun te verkrijgen voor de strijd. Niettemin staat de Algerijnse opstandelingenregering op het standpunt, dat een oplossing van de kwestie door onder handelingen mogelijk is. Na een aanvaring met de Noorse tanker Jaranda is gisteravond de Nederlandse kustvaarder Geeststroom op de Nieuwe Water weg tussen Hoek van Holland en Maassluis gezonken. Alle opvarenden konden zich in veiligheid stellen presenteert TNINSDAG 29 augustus staat op deze krant het betekent dat het vandaag de grote Mode dag is. Mode te schrijven met een hoofdletter, want of Londen en Florence nu al hun nieuwe ideeën in foto's hebben vrijge geven, de Parijse foto's zijn vandaag pas vrij voor publikatieen Parijs is toch nog altijd modecentrum Om uw geduld niet te lang op de proef te stellen, heb ben we hier maar vast twee foto's geplaatst de rest vindt u binnen. Die twee fo to's vertellen u precies wat er te koop is: normaal draag bare modellen en heel bizar re modellen. Het eenvoudige, maar heel smaakvolle en semble «kort jasje van beige crêpe, het geheel afgezet met een bontrandje van wil de nerts) is van huize Dior; de heel merkwaardige avondjapon (van rode ve lours) is typerend voor de ..ligne zig zag" van Nina En nu is het maar de kunst om uit de hele wir war van nieuwe ideeën dat gene te kiezen dat voor u geschikt is. Als u die kunst verstaat moet het voor u ook niet moeilijk zijn uit uw kennissenkring diegenen uit te kiezen die nog geen abonnee zijn van ons blad. Maak ze duidelijk dat het lezen van een krant geen modegril kan zijn BON Betaling geschiedt per weekJ maand/kwartaal/per giro. (Doorhal©" wat nk>» van Russen dreigen te schieten op duikboten I A MERIKA EN ENGELAND zouden van plan zijn, de Sowjctunie voor te j E* stellen informele besprekingen te houden over de kwestie Berlijn. I Deze zouden in september in New York gehouden moeten worden door j de ministers van buitenlandse zaken, die dan de zitting van de V.N.-assero- blce bijwonen. Als de Sowjctunie hiermee akkoord gaat, wordt verwacht, dat ook Frankrijk aan het gesprek zal deelnemen. De Franse regering zou dan niet het gevoel hebben, dat zij meegedaan heeft aan een initiatief, waartegen zij zich heeft verzet Het Sowjetrussische persbureau Tas» heeft een officiële verklaring gepubli ceerd, volgens welke de regering van de U.S.S.R. aan het ministerie van defensie opdracht heeft gegeven iedere duikboot die in de Sowjetrussische territoriale wa teren wondt aangetroffen na de maritie me staatsgrens te hebben geschonden, te vernietigen. Zoals men weet voelt De Gaulle niet veel voor, dat het Westen eerste stap doet. De Russen zouden dit naar zijn mening opvatten als een teken van zwakte. Niettemin toonde men zich giste ren in Franse officiële kringen ver wonderd over de verklaring van de Westduitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano, dat het Westen TAE toestand in Brazilië heeft zich gisteren toegespitst boodschap van de militaire leiders aan het congres, waarin zij verkla ren niet te zullen toestaan, dat vice- president Goulart het presidentschap op zich neemt. Goulart heeft echter in Parijs verklaard, dat hij, krach tens de Braziliaanse grondwet, als president wenst op te treden. De voorzitter van het Braziliaanse Huis van Afgevaardigden, Mazzili, die het presidentschap van Quadros heeft overgenomen, heeft in het congres verklaard, dat de gezamenlijke mi nisters van oorlog, marine en lucht macht de terugkeer van Goulart om redenen van nationale veiligheid vol strekt ongewenst achten. Overigens schijnt het in Brazilië over het algemeen rustig te zijn. Mazzili zei. dat de toestand binnen zeer korte tijd weer normaal zou zijn. Hij waarschuwde de verschillende partijen, dat hij de steun van de strijdkrachten geniet en niet zou aarzelen hiervan gebruik te maken. De regering heeft censuur voor de kranten en het uitgaande nieuws ingesteld en twee radiostations, die commentaren ten gunste van Goulart hadden uitgezonden, overgenomen. Militaire, politieke en kerkelijke lei ders hebben een beroep op de bevolking gedaan om de rust te bewaren. Ze gaven de verzekering, dat de crisis spoedig zal zijn opgelost. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de onderhandelingen met de Sow jctunie voor herstel van de diplomatie ke betrekkingen plotseling afgebroken. Het waren deze onderhandelingen (ge voerd met de vplledige steun van Gou lart). die hebben bijgedragen tot de val van Quadros. Maarschalk Denys, die een fel anti-communist is. blijkt de grootste tegenstander van Goulart als president Intussen verblijft Goulart nog steeds in Parijs, waar hij wacht op de aankomst van een Braziliaanse parlemcntsdelegatie. Hij verwachtte, dat een oplossing thans zeer nabij is. Er circuleerden berichten in Parijs, dat Goulart beslist van plan zou zijn om naar Brazilië terug te keren, ondanks tegenwerking van Denys. Gou lart verklaarde, dat hij zich krachtens de grondwet als de rechtmatige president beschouwt. Hij zei. in rechtstreeks con tact met Rio de Janeiro te staan. Goulart wordt beschouwd als de po litieke erfgenaam van de vroegere president Vargas, die in 1945 zelf moord pleegde, na door het leger te zijn afgezet. Goulart is in 1945 uit he; leger verwijderd, wegens zijn linkse sympathieën. Magelhaes. de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, heeft ver klaard af te zullen treden, wanneer de Kamer Goulart niet zou erkennen M&zltl heeft later meegedeeld dat hU zal aftreden. Indien de verenigde zitting van het Braziliaanse congres de els van de leiders der strijdkrachten zou inwilligen, dat vice-president Gou lart moet worden belet het president schap op zich te nemen. Prinses Wilhelmina weg op verjaardag De particulier secretaresse van prinses Wilhelmina deelt mede, dat de Prinses dit jaar haar verjaardag niet thuis op pa leis het Loo, doch elder© zal vieren, en ook daarna enige tijd afwezig zal zijn. In verband hiermede verzoekt de Prin ses degenen, die gewoon waren haar op haar verjaardag bloemen te zenden, hoe zeer zij het ook op prijs stelde, het dit jaar achterwege te willen laten. Waarnemers te Rio de Janeiro klaren dat dit zou betekenen dat Bra zilië geen president en geen vice-presi dent meer zou hebben. In de grondwet is bepaald dat in een dergelijk geval binnen zestig dagen nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Bijzonder verrast toonde men zich door de opmerking, dat men over een of twee meer zal weten over de Franse houding. Men wees er op. dat het telijke overleg in Washington nog niet is beëindigd. Achteraf blijkt evenwel dat von Brentano zinspeelde op bovenbe doeld initiatief van de Verenigde Staten en Engeland. Een desbetreffend plan aan alle Navolanden voorgelegd. Besprekingen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft gisteren bevestigd, dat met dc Sowjetunie over Berlijn zal worden onderhandeld. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de kwestie aan de Verenigde Naties wordt voorge legd. Hier dienen echter besprekingen tussen Oost en West aan vooraf te gaan. Hij zei dit. nadat tyij had geconfereerd met Hammarskjöld. de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Voor vervolg zie pagina 6 Het einde van enkele angstige uren: nadat de elf opvarenden van de gezonken kustvaarder Geeststroom veilig aan wal waren gekomen, liet de rederij uit 's-Gravenzande een busje voorrijden om hen naar huis te brengen. Twee bemanningsleden steunen een bij de ramp gewonde collega. Na een verblijf van ongeveer zes weken in Mexico Prinses Irene van morgen met een DC-8 van de K.L.M. weer op Schiphol teruggekeerd, lachend en gebruind. Dc Prinses is in Mexico de gaste geweest van president Aldolfo Lopez Mateos. Zij werd op de luchthaven verwelkomd door de Mexicaanse ambassadeur, de heer Rafael Fuentes. HE (Van onze parlementsredactic) ET DEPARTEMENT van defensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat voorshands dc uitzending van onderdelen, behorend tot het Eerste Legerkorps, voor oefeningen naar La Courtine is opgeschort. Dit betekent, dat de Vierde Divisie, die in september en oktober van de oefenterreinen in La Courtine gebruik zou maken, voorlopig niet zal vertrekken. Het besluit om de Vierde Divisie voor lopig binnen de landsgrenzen te houden is pas op het allerlaatste moment ge nomen. Morgen zouden reeds de kwar tiermakers voor de eerste detachementen de achthonderd kilometer lange reis het Franse ocfengebied beginnen. Begin volgende weck zouden dc troepen volgen. De Vierde Divisie omvat meer dan vijfduizend militairen. Het besluit is genomen in verband met militaire maatregelen, die op het genblik in andere NAVO-landen wor den ondernomen, zo verklaarde gisteren i'oordvoerder van de minister van defensie. Men moet daaruit niet aflei den. dat volgens de legerleiding of de Nederlandse regering de internationale spanningen zijn toegenomen sinds op 11 augustus in de ministerraad was be sloten. geen maatregelen te nemen tot verhoging van de paraatheid der land strijdkrachten. t was immers op 11 augustus nog niet nodig, een beslissing te nemen over ïn aangelegenheid, die pas ruim twee •eken later actueel zou worden. In die vee weken had de internationale situa tie zich drastisch kunnen wijzigen, zo wel in gunstige als in ongunstige zin. Met het oog op de mogelijkheid van wijziging in gunstige zin. van een internationale ontspanning dus, meende een beslissing over de uitzending de Vierde Divisie naar La Courtine tot het laatste ogenblik te moeten uit- Aangezien echter van ontspanning In de Beriijnsc crisis nog geen sprake is, meent het ministerie dat het op het ogenblik niet verantwoord Is, gedurende langere tijd vele duizenden militairen in het parate Legerkorps te onttrekken. Door de jongste maatregel is ook het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan La Courtine, dat op 22 september zou plaats hebben, op losse schroeven komen te staan. De Rijks voorlichtingsdienst heeft erop gewezen, dat momenteel nog geen beslissing kan worden genomen over het al dan niet doorgaan van het bezoek. Men herinner- in het voorlopige karakter van het uitstel van de oefeningen in Frankrijk. De mogelijkheid bestaat, dat de situatie ts veranderd, als de Koningin van va- kantic is teruggekeerd en haar werk zaamheden heeft hervat Het is niet te verwachten, dat het departement van defensie een beslissing over het aanblijven van de klein-verlof gangers van de lichting 1960-2, die ondei nofmale omstandigheden over een maand zullen afzwaaien, eveneens tol het allerlaatste moment zal uitstellen Hiervoor wegen dc belangen van de erbij betrokken militairen te zwaar. In Den Haag bestaat wél de indruk, dat dt kons. dat de militairen van dc lichting 1960-2 hun klein-verlofperiode zullen moeten uitdienen, de laatste veertien da gen eerder groter dan kleiner is gewor den Een beslissing hierover wordt ech tijdig bekend gemaakt, aldus de woordvoerder van de minister van de- 'TOT DE NOG ALTIJD niet opgeloste problemen In de verwarde wereld van vandaag behoort ook Kongo. Het gaat daar nog steeds om de vormgeving aan de jonge staat. Het gebied van de staat is schier onmetelijk groot en valt als het ware In provincies uiteen. Twee begin selen botsen er, zoals in zo menige jonge staat. Aan de ene kant Is er het beginsel van de eenheid van het gebied als 10- danig. Tezamen heeft men de onafhanke lijkheid verworven, tezamen ook wil men groot en machtig zijn. Aan de andere kant is er het streven, om de eigen aard van de deelgebieden tot zijn recht te laten komen, waarbij het centrale bewind arg wanend toeziet, dat de eigenaard niet tot zelfstandigheid zal uitgroeien. In Kongo heeft Katanga de allure van zulk een zelfstandige deelstaat te zijn, hetgeen het door het centrale bewind niet in dank wordt afgenomen. Ditzelfde Ka- tanga is, anders of meer dan het central© bewind, ook na de verwerving van do onafhankelijkheid door de staat Kongo gebruik blijven maken van de diensten van vreemde militairen. Dit was reeds geruime tijd het centrale Kongolese bewind zozeer een doorn In het oog, dat het bij de Verenigde Naties op beëindiging van deze situatie heeft aangedrongen. De V.N. hebben zich ver volgens voor een vertrek van deze vreem de militairen, die uiteraard de rang van officier hadden, uitgesproken. Aan deze uitspraak hebben de Verenig de Naties nu kracht bijgezet door de vreemde officieren, voor zover op hen de hand kon worden gelegd, met geweld uit Katanga te verwijderen. Of daarmede het Kongolese probleem zelf bij de oplossing is gebracht, moet echter worden afgewacht Voor de V.N. Is het een precaire toe stand. Zij mogen zich niet laten inlaten met de Interne ontwikkeling van de Kon golese situatie. Zij mogen slechts onrust tegengaan en al dan niet vermeende haar den van onrust verwijderen. Als zodanig werd blijkbaar die aanwezigheid van vreemde officieren in Katanga gezien. Intussen is wel duidelijk, dat dit optre den van de V.N. toch, zij het indirect, op de toekomstige ontwikkeling van de Kon golese staat van Invloed moet zijn. Want de verwijdering van deze vreemde mili tairen houdt een verzwakking in van Katanga als deelstaat en dus een verster king van het rentrale bewind. En voor wie tn het zelfbeschikkingsrecht der vol ken nog een behartigenswaardige zaak ziet. moet deze ontwikkeling niet onbe denkelijk ja zelfs betreurenswaardig heten. Maar met betrekking tot ons eigen Nieuw-Gninea-probleem wisten wij reeds, dat het beginsel van de zelfbeschikking door velen gemakkelijker met de mond wordt beleden, dan metterdaad beoefend. omgeving verder gestabiliseerd door de stralende zon geleidelijk ook warmer geworden. Het hogedrukgebied is echter niet tot stilstand gekomen en het verwijdert zich mei een matige snel heid in oostelijke richting naar Rusland. Tegelijkertijd nadert er op de Oceaan koelere, maar ook droge lucht, vooraf gegaan door een zwak koufront. Het front* zal ons land zonder noemens waardige of geheel zonder regen pas seren. Daarbij ruimt de wind, in kracht toenemend van zuidoost naar zuidwest, ook achter het front blijft het over het algemeen nog zonnig. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Droog en over het algemeen zonnig weer. Meest matige wind, ruimend van zuidoost naar zuidwest. Aanvankelijk warm weer, later enige afkoeling. (Op- station gemaakt om 11.15 uur). Strundverwachling D. Heider Ook morgen nog volop zomer en warm strandweer, met een zwakke wind tus- Eelde sen zuidoost en zuid. In de middag 24— 26 graden, zeewater 18 graden. Eindb* Vooruitzichten: na morgen toenemende Zd.-Limb onweerskans maar nog zomers. stociü»11 Oslo Kopen h Tendens stationair HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen seven uur EEN mysterieuze aanvaring op do Nieuwe Waterweg, bij helder bladstil weer, is de afgelopen nacht de ondergang geworden voor de Nederlandse kustvaarder Geest stroom van de rederij Waling van Geest uit 's-Gravenzandc. Even na tien uur werd het scheepje, dat juist de haven van Maassluis had verla ten met bestemming Boston (Engo- land), midscheeps getroffen door de met 18000 ton ruwe olie geladen Noorse tanker Jaranda. Alle opva renden konden zich in veiligheid stellen. De aanvaring had plaats ter hoogte in boei groen 9. tussen Maassluis en Hoek van Holland. Kapitein Booster uit Vlaardingen deed nog een poging zijn schip aan de zuidelijke oever de grond te zetten, maar dat luk te hem slechts gedeeltelijk: zijn schip (dat 317 ton meet) begon vrijwel on middellijk te zinken. Alleen een klein gedeelte van de romp en de masten van de Geeststroom mar keren nog de plaats van de aanvaring. De rest van het schip ligt onder water, buiten de vaarroute overigen». VLUCHT Het werd voor de bemanning va Geeststroom In die spannende minuten een vlucht voor het leven. Twee Jonge matrozen sprongen in paniek over boord naar de oever bi) Maassluis, waar zÜ door personeel van Dirkzwagers mei- dingspost aan droge kleren werden ge holpen. De regen andere bemannings leden klommen vla een snel uitgeworpen touwladder aan boord van de Noorse Het avontuur 1» voor allen goed afgelopen, alleen een der oudere ma trozen kreeg een lichte verwonding aan het gelaat. Aanvankelijk werd gevreesd, dat één of meer mannen van de Geeststroom met het schip mee in de diepte waren gezogen, doch dat was gelukkig niet het ge val. Toch heeft de rijkspolitie te water nog lange tijd met schijnwer pers de plaats van het ongeval be schenen. Dc reddingboot van Hoek van Holland verleende daarbij as sistentie. De veel zwaardere Jaranda liep vrij wel geen schade op. Het schip heeft de kustvaarder met de boeg aan stuurboord zijde geraakt, maar kon zonder moei lijkheden de reis naar de eerste petro leumhaven in Pernis vervolgen. Daar meerde dc Jaranda ten slotte één af. Ruim drie kwartier later verlie ten de schipbreukelingen het Shcll-tcr- rein. Allen werden met een busje naai hun woning in Vlaardingen gebracht. De Jaranda heeft een overwegend Ita liaanse bemanning. Behalve drie Noorse officieren kapitein is de 53-jarige Alexander Jonassen zijn er namelijk twee Spanjaarden en 42 Italianen boord. Velen van hen werden opgewacht door hun geestdriftige echtgenotes. Op het tijdstip van het ongeval was de loods reeds op het schip. AL EERDER Enkele jaren geleden had op de Nieu we Waterweg eveneens een botsing plaats tussen een tanker, de Arthemia, en een vrachtschip. Dat gebeurde toen b|J Hoek van Holland. De Arthemia, die een lading vllegtulgbenzlne had.brandde geheel uit. De bemanning kon alechts door het heldhaftig optreden van de kapitein van de kustvaarder worden gered. Het ge vaar voor brand was ditmaal veel ge ringer. omdat de Jaranda zware en moeilijk ontvlambare ruwe olie ver voerde. De rederij Waling van Geest heeft nog irie kustvaarders in bedrijf. De Geeststroom. die in 1954 werd ge bouwd, onderhield een min of meer re gelmatige dienst op de Engelse oostkust. 31114 18 11 1 Rusland heeft neutral Oostenrijk ter ver antwoording geroepen over zijn besluit tot de E.E.G. toe te treden. Dc kanselarij deelde mee dat de Sowjet ambassadeur een bezoek gebracht had aan kanselier Alfon© Gorbach „om in naam van de Russische regering" een verklaring van de Oostenrijkse regering te vragen over haar besluit. Premier Sekou Tour© van Guinee heeft laten weten dat hij de conferentie van de landen van de Casablancagroep niet zal bij- Gistermiddag is de «9-jange F. Vlen© uit Tilburg oo het kruispunt Bredaseweg—Ring. baan west in Tilburg door een militaire truck aangereden en gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1