Jlictuuc geihsctfe (üimraitl Linkse Khedda neemt plaats van Abbas in Commentaar hamol Jeugd in V.S. steeds baldadiger NIEUWS in één oogopslag Trouw als een hond Leger verzet zich tegen Goulart als president V.N.-LEGER BEZET ELIZABETHSTAD weer vandaag! Él MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 KANTORENSteenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 50036. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 a ABONNEMENTEN7AO per kwartaal; ƒ2,56 per maand; ƒ0.58 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12262 CHRISTEL!JK-NATIONAAL DAGBLAD .Sttntvaslfcli i« ahrblfaro oifd furt io UffteaspnT Nieuw eilandje voor de kust Zie pagina 7 De vervanging van Ferhat Abbas, de gematigde premier van de Algerijnse regering in ballingschap, door de pro-communis tische opstandelingenleider Joessef Ben Khedda wijst erop. dat de Algerijnen bij de onderhandelingen met Frankrijk een scher pere koers zullen gaan varen. Hert Braziliaanse leger is tegenstander van het overnemen van de macht door de vice-president Goulart. die zeer linkse sym pathieën heeft en thans op de terugweg is naar Brazilië Het is met uitgesloten, dat het leger zelf de macht in handen zal nemen. In gelijkluidende nota's hebben de Westelijke mogendheden de Sowjetunie gewaarschuwd, dat elke belemmering van de Wes- .'•fe6. toegangswegen naar West-Berlijn zeer ernstige gevolgen zal hebben. Moskou wordt daarvoor volledig aansprakelijk ge steld. Premier Chroesjtsjef heeft opnieuw de gedachte gelan- Indische en Zweedse eenheden van de strijdmacht der Ver. Naties in Kongo hebben vanmorgen in Elisabethstad, de hoofd stad van de afgescheiden provincie Katanga, het vliegveld, het radiostation en de ministeries bezet. Het doel der actie is de ontwapening van de Katangese gendarmerie en speciaal van de blanke officieren. Het booreiland Triton van de Nederlandse Aardolie Maatschap pij is aangekomen op de plaats waar de komende tijd oliebo ringen zullen worden verricht, namelijk vier kilometer uit de kust van Kijkduin. Sleepboten hebben het booreiland met zijn veertig meter hoge toren naar de plaats van bestemming TTIT WASHINGTON, stad van het Witte Huis. zijn vele foto's van even zovele beroemde persoon lijkheden de wereld inge zonden. En nu deze foto, ook uit Washington. Gewoon maar twee straat honden staken gezamenlijk de weg over. Misschien is er even geknars van remmen geweest, misschien ook heeft de bestuurder van de auto deze aanrijding niet eens gemerkt feit is dat het kleinste hondje slachtoffer werd van het verkeer. Mid den op straat lag het diertje terwijl de auto's doorraas den. Daarop nam de grote hond een van de verstijfde pootjes in zijn bek en sleep te zijn dode makker naar het trottoir. Daar bleef hij zitten, uur na uur. Hulp kwam er niet opdagen. Iemand van de straatreiniging keek er even naar, rappo5s2erde dat er een „dooie hond" lag en er ging een telefoontje naar het asiel. Maar daar had men niet direct tijd en zo kwam pas 24 uur na het ongeluk de auto van het asiel op dagen en 24 uur zat de grote hond bij het koude lichaampje van zijn kleine vriend. Hij at niet en hij dronk niet, hij hield alleen maar de wacht. Tot de man nen kwamen die het dode dier in de auto legden. Pas toen deze wegreed, kwam leven in de grote hond: jankend van verdriet rende hy nog een straat ver ach ter dc snel wegrijdende mannen aan. Toen liet hij zijn kop hangen en slenter de verdrietig weg. Alleen in die grote stad En nu kan men. met deze foto als uitgangspunt, alle kanten op. Men kan de fio len van zijn toorn uitstorten over het moderne verkeer dat zoveel slachtoffers maakt en maar al te vaak door schuld van de bestuur ders. Men kan. juist in een stad als Washington, medi teren over de betrekkelijk heid van menselijke groot heid, waar de mens immers dit met het dier gemeen heeft: de dood treft allen. Ons heeft dit getroffen: de trouw van deze gewone straathond. De diepe en op offeringsgezinde kameraad- Als mensen daar eens een voorbeeld aan namen. Ten opzichte van elkaar, ten op zichte van de idealen die zij nastreven en de beginselen die zij aanhangen. Deze trouw ook aan de chris telijke pers. BON (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing ts). Als bewtJs van dankbaar heid awerxtjds. ontvang Ik graag bet boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woningplaats) Koningin Elisabeth nodigt Sukarno tot staatsbezoek President Sukarno van Indonesië heeft volgens een officiële bekend making te Londen een uitnodiging aanvaard van koningin Elizabeth van Engeland tot een staatsbezoek aan Londen in de t\yeede helft van 1962. Sukarno was oorspronkelijk uitgeno digd dit jaar naar Engeland te komen. Hij nam deze uitnodiging niet aan omdat dit alleen een „officieel bezoek" gold. Dit zou hem gemaakt hebben tot gast van de Britse regering en niet van de Koningin. Als staatsbezoeker zal hij op Buckingham Palace verblijven en volkomen officieel ontvangen worden. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse za ken deelde vanmorgen mee, dat het de Nederlandse regering bekend was, dat koningin Elizabeth van Engeland deze uitnodiging voor een staatsbezoek aan Londen aan president Sukarno had ge daan. Van verder commentaar wenste 'I TAE KANSEN OP een ook voor Frankrijk aanvaardbare regeling van het I LJ Algerijnse conflict zijn opnieuw afgenomen door de vervanging van j Ferhat Abbas als premier van dc Algerijnse regering in ballingschap. De nationale raad van de Algerijnse revolutie heeft gisteren nl. geheel on- j verwacht de 41-jarige pro-communistische Joessef Ben Khedda tot opvol ger van Abbas benoemd en enkele andere belangrijke wijzigingen in het kabinet aangebracht. Khedda, die als een extremist wordt beschouwd, zou gisteren al naar Kairo vertrekken om deel te nemen aan de bijeenkomst van staatshoofden van Afrikaanse landen van de zgn. Casa blanca-groep. Hij zal ook optreden als leider van de delegatie naar de conferentie der neutralen in Belgrado. Het ontslag van de gematigde Abbas wordt uitgelegd als een voorteken, dat dc opstandelingen een scherpere koers zullen varen, ook bij de onderhande lingen, welke met Frankrijk gevoerd zullen worden. Of Belkacem Krim de leiding van het gesprek met vertegenwoordigers 'van de Franse regering zal behouden. Ben Balla cn Mohammed Boediaf, die beiden in Franse gevangenschap ver toeven, werden eveneens tot vice-pre mier benoemd. Minister van buitenland se zaken is nu Saad Dahlab en minister van voorlichting Mohammed Jazid. De nieuwe premier, wiens optreden het minder waarschijnlijk maakt, dat de besprekingen met Frankrijk spoedig her vat zullen worden, speelde zeven jaar geleden al een actieve rol in het verzet legen de Fransen. Tot april 1955 zat hij in een Franse gevangenis. Na zijn vrij lating werkte hij in Algerije clandestien aan de organisatie van de opstandelin gen-commando's en in augustus 1956 werd hij lid van de nationale raad van de Al- deze woordvoerder zich te onthouden, ionder zijn gezag vallen. is nog niet zeker. Hij is nl. niet langer j BerUnse revolutie. minister van buitenlandse zaken, maarHet nieuwe bewind zal een krachtiger werd benoemd tot vice-premier en minister van binnenlandse zaken. Men verschilt van mening over de beteke nis van deze stap. Sommigen zien de wijziging als een verzwakking van zijn positie, anderen menen, dat zijn po sitie sterker is geworden, nu de ver zetsmensen in Algerije rechtstreeks Janio Quadros, die vrijdag plotseling aftrad als president van Brazilië, zat zelf achter het stuur toen hij zaterdag met zijn vrouw in een kleine auto van de militaire basis in Sao Paolo vertrok, een voorlopig nog zeer onzekere toekomst tegemoet. Vice-president naar Brazilië Na dreigement van Moenongo: STRIJDKRACHTEN van de Ver enigde Naties hebben vanoch tend in Katanga alle verbindingen in handen genomen en de ministe ries in Elisabethstad bezet. Indische en Zweedse eenheden hielden de wacht bij het postkantoor, het radio station, ziekenhuizen en andere vi tale punten. Ook het vliegveld werd Deze aotie van de V.N.-troepen kwam na een verklaring van de Katangaanse minister van binnenlandse zaken, Moenongo, dat als de door de Katan gaanse regering ontvangen berichten, volgens welke de centrale regering troepen naax Elisabethstad zouden stu ren, juist mochten zijn, dit als een oor logsdaad zou worden beschouwd. „Als deze troepen komen, zullen we zelfs met pijl en boog tegen de Kongolezen en de troepen van de V.N. vechten en de gehele bevolking opwekken om u> opstand te komen." aldus Moenongo Een woordvoerder van de V.N. heeft de berichten, dat 1500 militairen uit Leo- poldstad onder bescherming van de VN door de lucht naar Katanga zouden wor den overgebracht met stelligheid ont kend. Deze troepen zouden de opdracht schilder zelf met DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST hebben om de buitenlanders in het Ka tangaanse leger te ontwapenen. Ondanks deze ontkenning van de zijde van de V.N: zei Moenongo dat de be richten afkomstig waren van een speciale dienst van de politie die berichten van de V.N. onderschept. Een andere woordvoerder van de V.N heeft gisteren meegedeeld, dat Ierse V.N.-troepen een afdeling Katangaanse marechaussee, die bezig was loopgraven rondom het vliegveld van Elisabethstad aan te leggen heeft ontwapend. (Zie ook pagina 8) houding tegenover Frankrijk Dc vorige regering werd als te talmend beschouwd; Abbas, die met een Franse w getrouwd is, werd vervangen om dat hij veel tc gematigd was. Boven dien achtte men het voor Abbas een be- r, dat hij een politieke cn geen militaire rol heeft gespeeld bü dc op stand. Hij zou nu op de achtergrond de rol van „oudere «taatsman" spelen, waar uit zou blijken, dat hü niet in ongenade is gevallen. Het nieuwe kabim hechtere groep vormen. Khedda staat bekend als een krach tig militair leider en een scherp stra teeg. Hij is uiterst links georiënteerd, maar zou geen communist zijn. Naar verluidt wil hij wapens betrekken uit communistische landen. In het afgelopen weekeinde hebben de terroristen weer hard toegeslagen: er vielen 10 doden en 22 gewonden. Dc meeste aanslagen worden toege schreven aan het FLN (nationale be vrijdingsfront). De twaalfjarige Erwin Schwabe woont in een van de kleine West- berlijnse enclaces in Oost-Ber- lijn. Hij gaat in het westen op school. Op weg daarheen werd hij al herhaalde malen door de Oostduitse Volkspolizei aange houden. Daarom krijgt hij elke dag een escorte van Britse pantserwagen De mogelijkheid bestaat, dat in Brazilië een militaire junta onder leiding van de minister van oorlog, generaal Denys, voornemens is de macht in handen te nemen. De aan leiding hiervoor zou zijn, dat het leger wil verhinderen, dat vice-pre sident Goulart, die niet aanvaard baar is voor het leger, vanwege zijn uiterst linkse sympathieën, tot pre sident wordt benoemd. De aanhangers van Goulart de so- rJaal-democratische party en dc arbei derspartij hebben met een burger oorlog gedreigd, indien pogingen hiertoe zouden worden ondernomen. Intussen is de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Mazzili, tot waar nemend president beëdigd. Hij zou voor nemens zün, uit leden van het parlement een voorlopige regering te vormen. In het parlement zün de meningen zeer ver deeld. Voorstanders van Goulart willen vergaderen om de benoeming van Gou lart door te zetten, terwijl dc tegenstan ders do vergaderingen boycotten. OP REIS De afgetreden president, Quadros heeft meegedeeld, dat hij het land gaat verlaten voor een reis van drie maanden naar het buitenland. Deze reis beschouwt hü als een morele plicht, omdat hij de nieuwe president geen moeilükheden in de weg wil leggen. Daarna zal hij zich weer als advocaat vestigen. Volgens goed ingelichte kringen in Rio de Janeiro zou in het gehele land de staat van beleg zijn afgekondigd. Dit is door het leger tegengesproken. Aan-het con gres van Brazilië is gisteren verzocht zich uit te spreken voor de afkondiging van de noodtoestand. Verwacht wordt dat di» /al worden goedgekeurd. Vice-president Goulart is gistermiddag in Ziirich aan gekomen op doorreis naar Brazilië. HU weigerde een verklaring af te leggen. Maarschalk Loth die bij de vorige ver kiezingen voor het presidentschap de tegenkandiaat van Quadros was, is in Rio de Janeiro gearresteerd, omdat hij een communiqué had uitgegeven, waarin EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS-GROEP FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe R(Jn IS OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Zn gezegd werd, dat Goulart by aankomst in Brazilië gearresteerd zou worden door de militaire junta. De strijdkrachten in Brazilië zotiden oezig zün alle strategische punten in het land te bezetten. Ook de radiozenders zün onder censuur geplaatst. In vele kringen in het land wordt er sterk op aangedrongen, drastisch op te treden tegen enige beweging, die ten doel mocht hebben, de ambtsaanvaarding van Goulart te dwarsbomen. Men be schouwt deze kwestie als een toetssteen voor dc innerlijke sterkte van de demo cratie in Brazilië. Almino Alfonso, de leider van de ar- beiderspartü, heeft het congres een na tionaal coalitieplan voorgesteld voor het oplossen van de crisis. Het plan zou alle politieke partijen en de belangrükste onafhankelijke poli tieke groeperingen bij elkaar brengen om een formule te vinden waarbij een beslissing genomen kan worden voor een nieuwe president. Het vliegdeksohip Minas Gerais met een kruiser en een torpedojager zün uit Rio vertrokken voor hetgeen de rege ringsradio een routine-manoeuvre noemt. Dc radio zei, dat de schepen zich zullen aansluiten bü eenheden van Amerika. Argentinië en Uruguay voor gezamen lijke manoeuvres. Er was echter een be richt dat de schepen koers zetter naar Porto Alegre. in Rio Grande do Sul, de meest zuidelijke provincie van Brazilië Brand in boerdcrü- In de afgelopen nacht is brand ontstaan in de boerdcrü van de landbouwer Schoe te Dolder sum (Dr.) de bewoner», man, vrouw en drie kleine kinderen, werden door het vuur verrast en konden zioh ternau wernood redden. De boerderij met in boedel ging verleren. (Advertentie) TIET WACHTEN LIJKT op De Gaulle- Kennedy en Macmillan willen onder handelen met Chroesjtsjef. De Gaulle ook, maar hij acht het juiste ogenblik nog niet gekomen. Chroesjtsjef is de man die met de moeilijkheden is begonnen, daarom xal hij ook om onderhandelingen moeten ver zoeken. Kennedy cn Macmillan op hun beurt achten het van belang, zo de wea- telljke wereld hier de initiatieven neemt. Voor belde standpunten valt iets te «eg gen, voor het tweede wellicht het meest. De Gaulle's standpunt ware het juiste, Indien de westelijke haast tot onderhan delen zou kunnen worden uitgelegd als een aanwijzing van zwakte. Maar dat Is zij niet. Nu de westelijke wereld heeft laten blijken, niet geneigd te zijn tot zwichten voor dreigementen, heeft zij xtch tevens voor besprekingen met Chroesjtsjef sterk genoeg betoond. Het wachten is op De Gaulle. Reeds is bekend, dat in de diplomatie van de Franse leider de tijdsfactor een bijzonder belangrijke rol te spelen pleegt. Overhaasting vindt in hem geen vriend, veeleer een rekken van pijnlijke situaties, zoiets als het laten gaar stoven van een tegenstander in diens eigen problemen. Men zag het tot dusver in Algerije, waar De Gaulle geduld bleek te hebben tot eindeloze besprekingen waartussen lan ge pauzes met de leider der F.L.N» Abbas. Of echter de tijdsfactor altijd gunstig werkt? Men kan door rekken van de tijd zijn tegenstander ook al te zeer het leven bemoeilijken, waardoor deze zelfs de waarde van tegenstander te zijn verliest. Neem Chroesjtsjef. Deze heeft zichzelf In de perikelen gestoken. Biedt het kader van de onderhandelingen geen uitweg, dan zou hij, met de stuwende machten achter zich, tot vreemde dingen in staat kunnen zijn. Neem ook Abbas van Algerije. Eigen lijk behoeft hij nauwelijks meer tc wor den genomen. Want al wachtende op resultaten in zich langzaam voortslepend» besprekingen heeft hij nu het veld moe ten ruimen voor anderen, onstuimiger dan hij, feller en nog heel wat radicaler. Daarmee is de situatie in Algerije mis schien duidelijker, maar tegelijk opnieuw heel wat moeilijker geworden. Voor Al gerije, maar zeker ook voor Frankrijk. Zal hernieuwd extremisme in Algerije ook niet onder de Fransen extremisme aanwakkeren? De Gaullc heeft er al meer dan genoeg last van gehad. Behalve echter voor Algerije en Frank rijk is dc situatie ook moeilijker gewor den voor de vrije wereld, die, anders wel licht dan Rusland, deze twist wel gaarne eindelijk eens zag beslecht. Communisten in liet Witte Huis? Ledon van de subcommissie voor Interne vei ligheid van de Amerikaanse Senaat hebben ver- nomen dat voorname Russische agenten „het Witte Huis cn andere hoge regeringsafdellngen hebben geïnfiltreerd". De subcommissie heeft een getuigenis van een expert op het gebied van de psychologische oorlogvoering. Edward (Hunter, bekendgemaakt. Deze zou hebben ge zegd dat de agenten een nieuwe „anti-anti-com- munistische" campagne voeren. Hunter verklaarde: „Moskou heeft eenvoudig Agenten aangenomen die zich tussen de nieuwe, intellectuele top-elite op voet van gclükheid I hebben gemengd. Soms behoorden zü reedj I daartoe. Zij zijn tot het Witte Huls cn andera hoge regeringsafdelingcn doorgedrongen. Het Izyn allemaal heren, die kameraadschappelijk j met elkaar omgaan. Op deze manier is het veel gemakkelüker en veel betrouwbaarder om ge heimen te stelen". Hunter noemde geen namen, data, of anders gegevens om zijn beweringen te staven maar zei dat „de rode agent nieuwe stijl zün rol speelt bü het beïnvloeden van de politiek, ervoor zor gend dat deze faalt of ten slotte onszelf schads toebrengt". der in gunstige zin ontwikkeld. Een ho gedrukgebied dat ai enkele dagen boren centraal Europa aanwezig was onder ging n.l. een aanzienlijke versterking van een nieuw, van de oceaan afkomstig, hogedrukgebied. Het voornaamste cen trum lag vanmorgen hoven België. Het ziet er naar uit dat dit hogedrukgebied de eerstkomende dagen het weer zal blijven beheersen. In verband daarmee mag op een aanhouden van het zomerse weer icorden gerekend. Morgen overdag wordt het daarbij opnieuw iet» warmer. Tendens: langzaam sty ge na tot matige wind uit zuidelijke richtin gen (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandvenvachling Hogedrukgebied boven België brengt toch nog een periode van zonnig cn fraai strandweer. Matige wind tussen zuid cn zuidwest. In de middag tempe ratuur 22-23 graden, zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: eerste helft van deze week zomers strandweer. ZON EN MAAN Dinsdag: Zon op 5.46, onder 19.35 uur; maan op 21.27 onder 7.55 uur. Laatst* kwartier 2 september. Rapporten hedenmorgen zeven uur "TEN COMMISSIE van on- -*-J derzoek uit dc Ameri kaanse Senaat heeft verslag uitgebracht over de gesta dige toeneming van de jeugd misdadigheid „in hoofd zaak onder de kinderen van de zogenaamde White-collar workers". De commissie verklaart dat haar cijfers betrekking hebben op de gedetailleerde studies over de jaren 1940 tot en met 1959, en op een belangrijke oriënterende stu die over het grootste deel van 1960. In een begeleidende ver klaring deelt Senator Tho mas J. Dodd, voorzitter van de commissie, mede dat uit het onderzoek is gebleken dat de smokkelhandel is verdovende middelen en het narcoticagebruik door de minderjarigen in de Verenig de Staten een recordomvang hebben bereikt. Dodd verklaarde dat een enquête onder federale rechters en andere federale autoriteiten beeft aange toond dat 75 percent van hen meent, dat de federale wetgeving op dit punt her ziening behoeft. Het rapport spreekt van een „alarmerende wijziging in bet patroon der jeugdcri minaliteit" sinds 1940. Deze was ln 1959 177 percent gro ter dan in 1958. In eerst genoemd Jaar verschenen 773.000 minderjarigen voor de kinderrechter. 666.000 van hen waren tussen 10 en 17 jaar oud. Senatoren zeggen dat so ciologen tot dc conclusie zijn gekomen, dat „ouders veel van hun vroeger gezag over hun kinderen hebben Ingeboet". Het rapport dringt aan op de verstrekking van meer federale geldmiddelen om de lagere overheden te hel pen bij de bestrijding van de Jeugdbaldadlgheid. SUUOD Weera- f esteldb u\u II O. Helder Ypenburg VUas. «w. bew 1. bew on bew zrw 5 1« 11 20 ;a «0 14 De bilt Elrvlb 1 bew windstil windstil 23 B 22 23 ZfS -Limb Helsinki S toe Rh gb b'w h bew. wzw J 23 11 10 10 31 0 3 Oslo Kopenh rw. bew zw. bew wlndatM 3i U 20 12 0 1 0 Londen rw! bew J 34 13 0 Brussel onbew OW 2 23 13 0 Parys onbew nno 2 36 14 0 Grenoble onbew' windstil 30 13 0 rrankiurt 1 bew. 1 bew w 2 no 2 23 U3 38 16 l Zurich'" zw bew windstil 28 14 13 O Locarno onbew windstil 36 13 0 Innsbruck l! bew windstil 2» 11 AU) ene onbew n 9 34 O Ajacclo Madrid 0 2 n 3 36 14 37 33 0 Mallorca Lissabon onbew windstil nno 3 31 16 30 31 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1