Micuiuo £riiisrt)c (fióuranl V.S.: inmenging is daad van agressie Commentaar Iraakse kroonjuwelen zijn te koop NIEUWS in één oogopslag Bij instorting circustribune drie gewonden Politie grijpt vervalsers van radio-uitzendingen Republikeinse oppositie tegen Chester Bowles IËMCO VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 13—19 IL ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12260 CURISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD „Sltatrattlct h ghrblerrn 0190 bert io Ughtnspotl' TRIOZON VITAMINE tegen rui en huidjeuk bij hond en kat VLIELAND NIEUWE RIJN SO De V.S. h"Kben gisteren een verklaring uitgegeven, waarin gezegd v 'at inmenging door Rusland in de kwestie-Berlijn (met na: ie luchtcorridors) een daad van agressie zou zijn, waarvoor Sowjetunie de volle verantwoordelijkheid zou dragen. De westelijke reacties op de Russische nota. naar aanleiding waarvan de Amerikaanse verklaring werd afgelegd, zijn over het algemeen pessimistisch gestemd, omdat de westelijke rech ten in Berlijn nu eenmaal niet gedetailleerd omschreven zijn. Als beide regeringen willen medewerken, komt er vrij spoedig een betere verbinding tussen Schelde en Rijn, iets waarop onze Zuiderburen al vele tientallen jaren wachten. Rotterdam en Antwerpen zijn het met elkaar eens geworden. De deskundigen moeten nu aan het werk. gezegd, dat de veiligheid van de voetganger gaat boven de vlot heid in het verkeer. De Taptoe-Delft ging gisteravond in generale repetitie. Gehuld in regenkleding hebben ruim zevenduizend bezoekers genoten van het fantastische spel van kleur en licht, waarop de regen niet de minste invloed vermocht uit te oefenen. Vanavond is de première, naar men hoopt onder gunstiger weersomstandig heden. De Westduitse regering heeft naar aanleiding van de verklaring van Nehroe, waarin de rechten van het Westen in het verkeer tussen Oost- West-Berlijn in twijfel worden getrokken, een memorandum aan de neutrale landen gezonden, waarin het standpunt van de Indiase premier onjuist wordt genoemd. De Franse politie heeft de personen te pakken gekregen, die verantwoordelijk zijn voor de kort geleden gegeven vervalste uitzendingen van Radio-Algiers. Door die uitzendingen werd men in Algerije in de waan gebracht, dat rechtse extremisten het station hadden bezeL Snel en haarscherp Met de regelmaat van de klok komen ze op deze plaats terug: de nieuw-uit gevonden automaten. En altijd zijn ze er op uit tijd te besparen en aldus het leven gemakkelijker te ma ken. Nu dan weer het nieuwste van het nieuwste: op het station in Ulm in West-Duitsland staat een kopieerautomaat opgesteld die het de (altijd haastige) reiziger mogelijk maakt 111 een paar seconden een scherpe kopie te krijgen van een zo juist afgesloten contract, van een tekening of rekening, van een be langrijke brief, al die do cumenten zonder welke het leven van onze tyd on denkbaar is en waarvan een afsahrift onmisbaar is. Welk bedrag men in de gleuf moet werpen, wordt niet vermeld voor d» mensen die van deze auto- maat gebruik maken zal dat ook nauwelijks een rol spe len want hun devies pleegt te zijn dat tijd geld is. Dat laatste is natuurlijk maar in enkele uitzonder lijke gevallen waar, want het is meer in onze ver beelding dan in werkelijk heid zo dat onze tijd zo van minuut tot minuut is inge deeld, dat een verloren mi nuut ook verlies van pro- duktie en dus van geld is. Die verbeelding is intus- sen al erg genoeg, want die tijd-is-geld-jachtige- mensen lopen grote kans te vergeten dat er nog an dere zaken in de wereld zijn dan produktie maken en geld verdienen. Zaken van een andere orde dan het zakendoen en dan doe. len we niet alleen op gees telijke zaken, die van een hogere orde zijn. maar ook op al dat andere dat bij tijd en wijle onze aandacht mag en moet hebben: cul tuur, sport misschien en het 'ijkt overbodig het t« zeggen maar voor sommi gen is het nodig! de g«. zelligheid van het eigen ge zin. En zaken die weer op een ander vlak liggen: de actie op het christelijk ter- ein, politiek, maatschap pelijk en ook op dat van de publiciteit. Nee, u kunt geen abonnee winnen op ons olad met behulp van een automaat u zult er tijd voor moeten uittrekken en uw overtuiging in het gesprek moeten leggen. Maar de christelijke pers is dat waard. Omdat, de in vloed van de dagelijkse krant groot is. En zal de christen dan niet trachten die invloed aan te wenden voor dat levensdoel dat hij uit dankbaarheid nastreeft*. God te dienen? Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro (Doorbalen wat olet van toepassing Is). Onder een kindervoorstelling die hel circus Belli gistermiddag In Venray gaf, Is een tribune bi de circustent bezweken Dit gebeurde tijdens het openingsnum mer. Op de tribune bevonden zich vol wassenen en een groot aantal kinderen onder wie verpleegden van de psychiatri sche Inrichting St. Servatius in Venray. Enkele tientallen kinderen geraakten ge wond. Verschillenden van hen moesten per ambulance naar het plaatselijk zie kenhuis worden overgebracht Er dreigde na het instorten van do tribune een paniek te ontstaan, maar deze kon door het rustige optreden van de circusdirectie en de politie worden voorkomen. In het circus waren in to taal ongeveer 1500 kinderen aanwezig. In het ziekenhuis zijn thans nog drie patiënten, twee ouderen en een kind. opgenomen. Dit drietal liep beenbreu- In verband met het onderzoek heeft de justitie beslag gelegd op de circus tent. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in een over-bezetting van de circustent HET WITTE HUIS heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin de V.S. de Sowjetunie er voor waarschuwen dat inmenging door de Russische regering of het Oostduitse bewind van de vrije toegang tot West- Berlijn „een daad van agressie" is. De Sowjetunie zal de volledige ver antwoordelijkheid voor de gevolgen dienen te dragen. De verklaring noemt deze Russische nota een schrede voorwaarts in de campagne, de aandacht van de mislukkingen van de Sowjet-regering af te leiden en de spanningen in de wereld te verhogen. In de verklaring wordt het een daad van cynis me genoemd, dat dergelijke beschuldigingen aan het adres van de weste lijken geuit zijn, terwijl de Russen de oostelijke sector van Berlijn hebben afgesloten. Zoals men weet handelt de Russische nota voornamelijk over het misbruiken van de luchtcorridors door het Westen. is de nauwelijks verscholen be- Deze daad is een directe inbreuk op de toezegging van de Sowjet-regering ten aanzien van de economische en po litieke eenheid van Duitsland. Bovendien hebben de Russen beloofd mee te wer ken aan bevordering van het vrije ver keer van personen en goederen in ge heel Duitsland, met inbegrip van Ber lijn. In de verklaring worden de opmer kingen van de Russen lasterlijk genoemd, terwijl de vrijheidslievendheid van de Duitse bevolking geprezen wordt. De Amerikaanse regering is het volkomen eens met de zienswijze van de West duitse regering. Bovendien vinden de Amerikanen het vreemd, dat de Russi sche regering protesteert tegen betrek kingen tussen West-Duitsland en West- Berlijn. nu zij zelf va9tihoudt aan de eenheid van Oost-Duitsland en Oost-Ber- lijn. De verklaring van de V.S. besluit met te zeggen, dat deze beschuldigingen en beweringen niet ernstig kunnen worden opgevat. Wat de wereld wel ernstig moet Nieuwe arrestaties in Algerije De Franse politie heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij de personen te pakken gekregen heeft die verant woordelijk zijn voor de kort geleden gegeven vervalste uitzending van ra dio Algiers. De autoriteiten delen mee, dat bij arrestaties van rechtse activisten in het gebied van Mostaganem in Algerije de betrokkenen gegrepen werden. De politie zegt niet hoeveel personen er bij betrokken zijn en de autoriteiten weige ren commentaar op de zaak te geven. Vijf jonge rechtse deskundigen op het gebied van kneedbommen werden even eens ingerekend. De radiouitzending van 5 augustus bracht een aantal mensen er toe te ge loven. dat het radiostation in bezit ge- Nederlandse in België ontvoerd Een mysterieuze ontvoering van een ongeveer 25-jarig meisje, waarschijnlijk van Nederlandse nationaliteit, in de Bel gische plaats Hasselt heeft een klopjacht ingeleid door de Belgische politie op een Amerikaanse auto met een Nederlandse nummerplaat. In de nacht van woensdag op donder dag stond het meisje aan de kant van de weg van Diest naar Hasselt, waar ze een „lift" kreeg van een Belgische autobe stuurder. Paul d'Haese. Zij was erg ze nuwachtig en vertelde de heer d'Haese, dat zij ruzie had gehad met haar ver loofde. dat hij haar had geslagen en dat zij naar Nederland wilde terugkeren om dat zij Nederlandse was. Na enige tijd merkte de heer d'Haese, dat hij werd gevolgd door een grote Amerikaanse auto. Hij werd ingehaald en de twee inzittenden gaven hem een teken om te stoppen. Zijn lifster werd steeds zenuwachtiger en op haar verzoek reed hij door. Even voor Hasselt probeerden de achtervolgers de kleine auto van de heer d'Haese in te halen en te blokkeren, doch deze manoeuvre mislukte. In de straten van Hasselt trachtte hij vergeefs te ontkomen. Bij een plein moest de heer d'Haese remmen, waarop de zware auto hem van achteren aanreed, zodat hij dwars over de weg kwam te staan. Het meisje sprong uit de auto en late café bezoekers zagen, hoe de twee mannen haar vastgrepen en in hun auto sleurden. Hoewel ook beschadigd door de botsing, verdween de auto met grote vaart, na over de stoep te zijn gereden om de dwars over de weg staande auto van de heer d'Haese te kunnen passeren. Ook een andere auto. die snel dwars over de weg was gezet om hun het vluchten te beletten, wisten de mannen te ontwijken. De tweejarige Ferdinand Bottinga uit Heerenveen is gisteren bij het spelen te water geraakt en verdronken. nomen was door rechtse extremisten, die zich verzetten tegen de Algerijnse politiek van president De Gaulle. De uitzending duurde ongeveer een balf uur. Later werd ontdekt dat de extremisten de transmissieiyn van de radio hadden losgemaakt en hun eigen clandestiene microfoon hadden aange- De westelijke reacties op de Sowjet- nota zijn over het algemeen zeer pes simistisch. Britse waarnemers wijzen er op, dat de nota de indruk maakt meer gericht te zijn tegen West-BerliJn, dan bodoeld te zijn als verdediging van de Oostduitse republiek. De westelijke au toriteiten zijn bereid toe te geven, dat de Russen hameren op een zwak punt van de geallieerden. De oorspronkelijke overeenkomsten handelen over de wegen te land, te wa ter en door de lucht ter bevoorrading. In de praktijk ls dit uitgebreid tot het verlenen van steun aan de stad. In Fran se kringen vreest men. dat de Russen zioh inderdaad zullen gaan bemoeien met het luchtverkeer naar West-Berlijn. Het optimisme van Parijs over de moge lijkheid van onderhandelingen met de Russen schijnt plaats te maken voor pessimistischer gedachten. VERBOD Als de Russen controle zouden heb ben op het vervoer van en naar West- Berlijn. dan zou daarmee tevens de be langrijkste ontsnappingsweg van Oost duitsers naar West-Duitsland afgesloten worden. Bovendien zou er ongetwijfeld een verbod komen op het vervoer van Westduitse afgevaardigden naar West- Berlijn. Deze punten zouden bij even tuele onderhandelingen voor het Westen onaanvaardbaar zijn. fZie ook pagina 7) Bij het afbreken van een huis in Enschede is gistermiddag een stuk muur ingestort. Drie men sen werden door het vallende puin getroffen. Een van hen de 28-jarige sloper J. Veenstra uit Enschede kwam om het leven. ...tordeil van Berlijn wordt dichtgemetseld door te voorkomen dat vluchtelingen door de voortuin zouden ontsnappen. Verwijderen of muilkorven' Twee republikeinse leiders in het Amerikaanse Congres hebben er op aangedrongen onderminister van buitenlandse zaken Chester Bowles te ontslaan of volledig de mond te hij de erkenning van communistisch Bui- ten-Mongolië propageren en zou hij de auteur zijn van het zogenaamde „twee- China's"-idee, waardoor onze Aziatische bondgenoten zich nu afvragen of wij van mening veranderen over de toelating van communistisch China tot de V.N." QNZE MINISTER-PRESIDENT, de heer Dc Quay, wordt morgen zestig jaar. Wij veroorloven ons, bij dc vele geluk wensen. die hem tullen bereiken, dc onto te voegen. Professor De Quay pleegt wel in de be langstelling te staan. Niet altijd ls het een welwillende belangstelling. 7-ij draagt nogal eens het karakter van kritiek. Nu zouden wij niet willen zeggen, dat er voor kritiek geen aanleiding is. Zij mag echter nimmer onbillijk worden en zij behoort ook niet af te doen aan het respect, dat de overheidspersoon, drager van het over heidsgezag, als zodanig toekomt. Wie krietiek heeft op onze minister president moge niet vergeten, dat reeds de aanvaarding van dit hoge ambt voor hem een offer betekende. Als commissaris onzer Koningin in een onzer provincies was hij op zijn plaats en had hij zich een voortreffelijk regent betoond. Toen het echter moeilijk bleek een minister-presi dent te vinden en ook op hem een beroep werd gedaan, heeft hij gemeend, zich niet te mogen onttrekken en heeft hij de sta biliteit van het commissariaat ingeruild voor het ongewisse van de landspolltiek. Waarom te ontkennen, dat hij op deze hoge post niet op zijn best Is? Maar biedt In deze tijd niet heel onze politiek het beeld van een zekere middelmatigheid? Het kabinet, waarvan de heer De Quay de leider is. vertoont er de kenmerken van. Het telt sterke figuren, die ook de zwak kere op de been houden. Anderzijds zijn de zwakkeren onmisbaar vanwege de parlementaire steun die zij meebrengen. Waabij wel te bedenken Is, dat In de ogen van ons volk een kabinet niet spoe dig zal voldoen. Ja, wenst het niet juist, dat het kabinet enige reden zal geven tot kritiek? We willen het toegeven als volk is enige hang naar gemopper ons niet vreemd, zijn we trouwens blij dat we het kunnen en mogen. Dit betekent niet, dat wij nimmer zwakke plekken In het regeerkasteel aangesterkt willen zien. We hebben overigens ook op sterke kabinetten meestal wel onze kritiek gehad. Onze min'ster-presldent wordt morgen zestig jaar. Er zijn voldoende aanwijzin gen, dat hij bij leven en welzijn zijn tijd als voorzitter van het kabinet zal uitzit ten. Verscheidene klippen zijn reeds om zeild. De heer De Quay moge dan dc gevolgen ervaren van een tekort aan par lementaire ervaring, met blijmoedigheid en ook met humor weet hij zich en zijn kabinet door tal van problemen heen te werken. Maar dat het een offer is, in offerbe reidheid gebracht, blijft wel zeker. Een juwelenhandelaar is gisteravond in Cap d'Antibes aan de Franse Rivièrn beroofd van juwelen ter waarde van een miljoen nieuwe franken (ongeveer f 750.000). De juwelier had dc kostbare collectie in het Grand hotel getoond. Bij het ver laten van het hotel werd hij overvallen door enkele individuen, die hem het valies met de juwelen ontrukten en in een snelle auto verdwenen. Advertentie De republikeinse Senaat-fractievoorzit ter Dirksen en diéns collega in het Huis van Afgevaardigden, Halleck. zeiden dit op hun wekelijkse persconferentie. Zij drongen ook aan op een vermindering van de export naar de Sowjetunie. „Wij weten dat de heer Bowles kort geleden ontslagen zou worden maar dit is niet gebeurd", aldus Dirksen. „Wij stel len echter voor dat hij of volledig ge muilkorfd wordt of verwijderd wordt uit de diplomatieke porseleinkast voordat hy iets van werkelijke waarde breekt". Dirksen zei verder: „Volgens persbe richten heeft Bowles erop aangedrongen dat onze V.N.-delegatie met de Sowjet unie tegen onze bondgenoot Portugal z in de kwestie Angola, verder z Vertrouw de levering radio- of televisietoestel toe aan een firma met: Ervaring - Vlotte service - Ruime sortering Aan deze eisen voldoet HET ADRES voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* ti0t%WiMCk lopen etmaal snel dieper geworden, s dat zij nu omringd wordt door een ge bied met stormachtige winden. De de pressie veroorzaakt toenemende lucht drukdalingen op de Britse eilanden Onder invloed hiervan neemt de wind by ons toe uit zuidwestelijke richting. De zuidwestenwind voert zachte en voch tige lucht aan die uit de subtropen af komstig is. In deze lucht komen naast wolkenvelden ook enkele opklaringen voor. Over de Oceaan stroomt langs de vrt1tI FV zuidzijde van de depressie koelere lucht /jUW maan naar dc Britse eilanden. Het koufront Zaterdag zon op 5.41, onder 19.40 uur. dat deze lucht begrenst zal morgen van Maan op 20.32, onder 7.13 uur. 26 augustus het westen uit ons land naderen. Onder volt* maan. »«™To«"dÏ het ev europa temperaturen kunnen aan de voorzijde van het front in het oosten en zuidoos ten van het land flink oplopen. Tendens stationair De Bilt verwacht tot zaterdagavond: D. Helder en dan opklaringen, maar later kans Ypenburg n bul. Matige tot krachtige wind 1 zuid en zuidwest In het binnen- De bilt 1 11.15 uur). .De regering heeft geen FeL«al II werd vermoord «n lijke familie beheert. idee de totale waarde", de Iraakse monarchie Het is een kleine, maar uit- aldus de generaal. „Het kan jaar ineenstortte. gelezen verzameling, gebor gen in een doodgewone safe het in de kelder van een bank. pond zijn Volgens de directeur-gene- zijn." raai van de rekenkamer in Irak. generaal Abdel Quadir art miljoen pond zijn kan een half miljoen van het kan meer spreekt nu, hoe zij zich van JiH|H Hij deelde mede, dat <1 definitieve beslissing over de olutionaire regering Juwelen deze herfst zal vat- generaal Kasscm onroerende goe- kunnen zeggen of een gedre- ijlen de konink- ven gouden kistje 14- of 18- H karaats Is en of parels kunsl- of natuurparels zijn." Sa'Id beschreef de verza meling als klein genoeg om In een kabinet te worden op- Hij vertelde, dat er des- geborgen „niet elenverxamellng zal kundigen uit Europa zullen worden ontboden om de ver- aarschijnlijk wor- cameling te schatten, aange -erzamellng als de kroonju welen van Engeland" of de fabelachtige juwelen Sa'Id. omvat de verzameling stukken van goud zijn In be- den verkocht, misschien in clcn de door de regering aan- Sjah van het naburige Per een aantal heel gewone stuk- slag genomen en weggebor- Europa", zei Sa'Id, die d* gestelde bewaarders „niet zlë. Parti™0 Bordeaux Grenoble Nice m'ÜBur, MUncheo ZOrich GenCve Wenen Innsbruck Belfrsdc Athene Home AJaccio teiteldb U H ÏJUE windstil windstil no 1 windstil windstil windstil windstil hli-: il 17 U 0.4 1* IS 11 21 15 21 31

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1