Sow jetunie voelt zicli bedreigd door CENTO Arndt weer op vrije voeten Russische geleerde werd beknot in zijn werk Bonn: laat Spaak met Londen onderhandelen Aiitilliaans probleem: Behandeling van wratten AMBONEZEN IN KOMMER? Een groot aantal Tweede-Kamerleden heeft aan de minister van maatschappelijk werk mejuffrouw Klompé gevraagd, wat de bewinds vrouwe denkt van de berichten over de slechte omstandigheden, waarin de naar Indonesië teruggekeerde Ambonezen zouden verkeren. De parlementariërs willen graag vernemen, hoe de minister onder de ge geven omstandigheden staat tegenover het repatriëren van nog meer groepen Ambonezen. Een andere vraag geldt het woonoord te Moordrecht. De Kamer leden wensen te vernemen, hoeveel woningen in dit woonoord gereed zijn gekomen en hoeveel daarvan bezet zijn. Zij verzoeken te worden ge ïnformeerd over de juistheid van de berichten, dat het terrein van dit woonoord voor een deel met prikkeldraad is afgezet en dat er een sterk verzet bij de Ambonezen leeft, daar te gaan wonen, terwijl de bevolking van Moordrecht zelf deze huizen wel graag zou willen betrekken. Rusland heeft gisteren via het officiële persagentschap Tass ver klaard, dat in Perzië en Turkije de laatste tijd verdachte militaire activiteiten hebben plaatsgevon den, In de verklaring werd een felle aanval gedaan op de CENTO, de centrale verdragsorganisatie. Het bestaan van de CENTO werd een bedreiging voor de omliggen de landen genoemd. Op de laatste CENTO-bijeenkomst die in Ankara is gehouden zou onder meer besloten zijn nieuwe militaire ba ses in het Nabije Oosten aan te leggen. Aan de buitenlandse pers in Moskou zijn documenten getoond waaruit moet blijken dat de CENTO plannen koestert om grote gebieden van Perzië en Pa kistan te vernietigen teneinde Russi sche militaire bewegingen te blokkeren. De CENTO zou Rusland een dolkstoot in de rug willen toedienen aldus de verklaring van Tass. De Verenigde Sta ten en andere westerse landen zouden In V.S. 46,5 miljard 4 voor defensie President Kennedy heeft een wets ontwerp ondertekend, waardoor het voor vredestijd ongekend hoge bedrag van ruim 46.5 miljard dollar beschik baar komt voor de Amerikaanse de fensie. In het bedrag zijn ook gel den begrepen voor een landelijk net van schuilkelders. ge afstandsbommenwerpers. Het totaal is 265.5 miljoen dollar ho ger dan het bedrag dat Kennedy ge vraagd had ten behoeve van het depar tement van defensie in het belasting jaar dat 30 juni a.s. eindigt-. Akkoord over Laos in commissie Een voorbereidingscommissie te Ge- nève heeft volledige overeenstemming bereikt over alle vraagstukken betref fende de neutraliteit van Laos, die haar door de conferentie van de veer tien landen zijn voorgelegd. Een hierop betrekking hebbend rapport van de commissie zal aan de afgevaardigden ter kennis worden gebracht, zo heeft de Britse vertegenwoordiger Mecdonald gisteren bekendgemaakt. De conferentie heeft een grote mate van overeenstemming bereikt over het verbod van het toelaten van buiten landse militaire eenheden of militair per soneel in Laos en heeft besloten de hiertoe strekkende Sowjet-Russische en Indiase voorstellen naar de voorberei dingscommissie te zenden. Ook is een grote mate van overeen stemming bereikt over voorzieningen betreffende beperking van de invoer van buitenlandse wapens, munitie en oor- logsmaterieel in Laos. De strafrechtbank te Genève heeft gisteren de onmiddellijke vrijlating gelast van Rudolf Arndt, de Duitse wapenhan delaar die vorige maand door de Neder landse regering aan Zwitserland was uit geleverd. Arndt was in Maastricht gearresteerd naar aanleiding van een verzoek van Interpol omdat hij werd verdacht van de moord op Marcel Leopold, die in 1957 te Genè'-e is gepleegd. Leopold, van wie bekend was dat hy wapens had geleverd aan de Algerijnse rebellen, werd destijds voor zijn woning neergeschoten. Arndt was een van zakenrelaties van Leopold. Nadat Arndt voor de rechtbank aangetoond, dat hij zich ten tijde de moord in Genève bevond voor v tige zaken, werd zijn onmiddellijke vrijheidsstelling gelast ondanks pogingen van de officier van justitie verband te leggen tussen Arndt en de moord. De rechtbank achtte dat verband in geen enkel opzicht bewezen. Vader met zes kinderen onder trein gekomen In de Canadese provincie Manitoba is een vader met zijn zes kinderen om het leven gekomen doordat zijn auto bij een kruispunt werd gegrepen door een exprestrein van de Canadian Na tional Railways. Het ongeluk gebeurde bij Dugald. De autoriteiten hebben geweigerd de namen van de slachtoffers terstond bekend te maken. De moeder, die zich gisteravond niet in de wagen bevond, is waarschijnlijk de enige overlevende van het gezin. De nieuwe pier van de Belgische lijn die te New York op de Manhattan- oever van de East-River gebouwd wordt, zal over twee jaar gereed zijn. De pier maakt deel uit van de grote sanerirvgswerken op de Manhattanoever van de East-River. Met deze werken is een bedrag van 40 miljoen dollar ge- de zuidgrens van Rusland kernwa pens hebben gestationeerd. Dat zou blijken uit fotocopieën van zeer ge heime CENTO-documenten. Aan westerse correspondenten werd n oorlogskaart getoond waarop bom- bardementsdoelen stonden aangegeven onder meer ook In Perzië en Pakistan. Er zouden veertig atoombombarde menten bi voorbereiding zijn. Miljoenen mensen zouden gedood worden, daar het hier dichtbevolkte centra betreft. Soortgelijke plannen zouden ook zijn op gesteld voor dc NAVO »n de ZOAVO. Josephine Baker onderscheiden Gekleed in het uniform van luitenant bij de luchtmacht heeft Josephine Ba ker gisteren uit handen van de Gen. Martial Valin de medaille van het ere- legioen in ontvangst genomen voor haar verzetswerk in de afgelopen oorlog. De artiste, die nu getrouwd is met een Franse orkestleider sloot zich in 1940 bij de verzetsbeweging aan en was daarin vier jaar actief werkzaam. Uit erkenning werd haar na de bevrijding de rang van luitenant bij de luchtmacht toegekend. De plechtigheid werd gehouden in het naburige Milandes. waar miss Baker en haar echtgenoot. Jo Bouillon, wonen met 11 geadopteerde kinderen van ver schillende rassen. Volgende astronaut gaat aarde rond Het Amerikaanse bureau voor lucht- n ruimtevaart, de NASA, heeft giste- ;n vastgesteld dat er voor Amerika's ruimtevaartprogramma geen onderbaan- i vluchten meer nodig zijn zoals die an de luitenants Shepard en Grissom. Uit het rapport van de NASA blijkt dat Amerika's eerste bemande ruimte- vlucht rond de aarde wellicht aan het einde van dit jaar zal worden gemaakt. De twee onderbaanse vluchten hebben, aldus het NASA-rapport. alle gegevens opgeleverd waaraan behoefte bestond. Oorspronkelijk zou eerst nog een der de onderbaanse vlucht worden gemaakt, ook al om er achter te komen wat er bij de vlucht van Grissom oorzaak van is geweest, dat een luik in de capsule werd opengedrukt waardoor de capsule "it tal van films en gegevens verloren gegaan. Buchman begraven in Ver. Staten Vrijdag is de stichter van Morele Herbewapening Frank Buchman, in zijn familiegraf in Allentown (Ver. Staten) begraven. De begrafenisstoet bestond uit 70 wagens. Meer dan 150 volge lingen uit de gehele wereld woonden de begrafenis bij. Buchman is op 7 augustus aan een hartaanval in Freudenstadt in Duits land overleden. Zijn stoffelijk overschot naar de Ver. Staten overgebracht. Buchman heeft grondbezit ter waar- van 25.000 aan de Oxford Bewe ging en de Morele Herbewapening na- felaten. In zijn testament heeft hij ovendien bepaald dat zijn huis in Al lentown door de Oxford-groep zal wor den overgenomen en als gedenkteken zal worden ingericht. Mikoyan: Rusland en Japan Samen contra E.E.G. en E.V.A. De Russische vice-premier Mikoyan heeft vrijdag in Osaka verklaard, dat Rusland en Japan een handelsoffensief moeten openen om de „discriminatie" van de Europese handelsblokken tegen te kunnen gaan. Japan en Rusland vech ten beide voor nieuwe exportmarkten en zien zich beide geplaatst voor discrimi natie van de zijde van de landen, die lid zijn van de Europese Economische Gemeenschap of de Europese Vrijhan delsassociatie, aldus Mikoyan. Volgens de Rus moeten Japan en Rusland bij hun export vragen om behandeling als meest begunstigde natie: dit om de discriminerende behandeling van de Europese landen te kunnen neutralise ren. Mikoyan verklaarde dat Rusland vriendschappelijke betrekkingen met Japan wil. Deze betrekkingen zouden echter pas aangeknoopt kunnen worden als er geen Amerikaanse bases in Ja pan meer zullen zijn. Persconferentie in Canada De Russische geleerde dr. Klot- sjko, die deze week in Canada asiel heeft gevraagd, heeft giste ren tijdens een persconferentie ge zegd, dat de slechte levensomstan digheden in Moskou en de weige ring van de Russische autoriteiten zijn wetenschappelijk werk te er kennen hem tot zijn stap hebben gebracht. Hij verklaarde niet te kunnen werken zoals hij wilde. E.E.G.-perikelen beginnen pas.... (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn zou men graag zien, dat de Belgische minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, optreedt als leider van de delegatie van de E.E.G., die straks waar schijnlijk niet eerder dan in oktober zal gaan onderhandelen met Engeland over de toetreding van dat land tot het Europa der Zes. Men acht minister Spaak, die ook in Engeland grote achting verwierf als secretaris-generaal van de Navo, de geschikste figuur voor deze taak. Men staat in Bonn trouwens op het standpunt, dat niet de E.E.G.-commissie in Brussel en namens deze de voorzitter, de Westduitser prof. Hallstein de onderhandelingen met Engeland moe.t voeren, maar dat dit dient te geschieden door vertegenwoordigers van de rege ringen der Ê.E.G.-landen; de E.E.G.-commissie is tenslotte maar een uitvoerende orgaan. De Westduitse regering wil zich, in eder geval in het beginstadium van de onderhandelingen met Engeland, terug houdend gedragen en niet wanneei dit nodig mocht zijn een bemiddelen de rol gaan spelen tussen Londen en Pa rijs. Ook voor deze bemiddeling zou overigens minister Spaak de meest aangewezen figuur zijn. Deze had in 1957 ook de leiding bij het uitwerken van het verdrag van Rome. In Bonn, waar men de Europese bu reaucratie zo langzamerhand wel kent, verwacht men niet, dat de onderhande lingen met Engeland vóór eind septem ber of begin oktober zullen beginnen. Na dat Engeland formeel zijn verzoek tot onderhandelen tot de E E G. zal heb ben gericht moet de E.E.G.-commissie eerst nog een nota over de mogelijk heden opstellen, die door de E.E.G.-mi nisterraad moet worden bestudeerd. Pas daarna kan worden onderhandeld. Men moet aannemen, dat deze voor- procedure wel enige tijd zal vragen. Moeilijk en lans Dat de onderhandelingen moeilijk zul len zijn en lang zullen duren (twee jaar, menen sommigen) verheelt men zieh in Bonn niet. Veel zal afhangen van het antwoord op de vraag, of en zo ja in hoeverre Frankrijk, dat zich tegen Engeland? aansluiting bij de E.E.G. het hardnekkigs! heeft verzet, bereid is Engeland tegemoet te komen. Van groot belang is voorts de vraag ln wel ke mate Engeland bereid is de „rech ten en plichten" (dus de Romeinse verdragen) te aanvaarden en In hoe verre het van plan is deze door mid del van speciale regelingen uit te hol- Over Engelands politieke deelneming aan de Europese integratie tenslot te het hoofddoel van de E.E.G. wij men voorlopig maar helemaal niet pra ten. Men zal de eerste tijd de handen vol hebben aan de economische proble men, die zich zullen aandienen. De chemicus, die door mensen van de Sowjetambassade in Canada werd be schreven als een „nul" toonde fotocopie- an documenten die volgens hem zijn bekwaamheid bewezen. Klotsjko zei dat hij sinds 1930 lid van de communis tische partij is geweest met een korte uitsluiting in 1937, toen zijn leven aan een zijden draad hing. Veel van zijn werk werd door superieuren aan de Moskouse academie van wetenschap pen tegengewerkt. Dit was volgens de Rus een gevolg van het feit dat hij kri tiek geoefend had op de verdraaiing van feiten in de wetenschappelijke geschie denis van Rusland. Voorts wilde hij rechtzetten dat hij niet was onderschei den met de Orde van Lenin, maar met dc Rode Banier en in 1948 de Sta- linprijs had ontvangen. n van de wetenschappelijke projec ten die onder tafel zouden zijn gewerkt, as een studie voor het benutten van aterbromien, waaronder het gebruik in zeewater. Deze studie was inder tijd geprezen door twintig geleerden lit vele landen, maar de publicatie er- an werd door de academie gewei- Brits onderzoek wordt geëist De Afrikaanse nationalistische leider Kenneth Kaunda heeft vrijdag in Loe- saka in het openbaar zijn persoonsbe wijs verbrand en geëist, dat een Britse commissie van onderzoek naar Noord- Rhodesië wordt gezonden, in verband met het neerschieten in Mkoeloega van Volgens de politie zijn vrijdag in Mkoeloega twee Afrikanen door veilig heidstroepen gedood nadat zij gevuurd hadden en met speren hadden geworpen. (Volgens officiële mededelingen zijn bij ongeregeldheden deze maand tot dusver in totaal 11 mensen om het le- ?n gekomen.) Vrijdag is voorts melding gemaakt an nieuwe gevallen van brandstich ting. In het district Chinsali gingen twee scholen in vlammen op. Aan de noordelijke oever van het meer van Bangwoeloe werden twee winkels, een on- a'erwijzerswoning. een rusthuis en een botenhuis in de as gelegd. Kaunda heeft gezegd, dat er geen verband bestaat tussen zijn campagne van burgelijke ongehoorzaamheid de sabotage en brandstichting. Hoe oplossing mogelijk is toenemende werkloosheid (Van een onzer redacteuren) T}E Antillen, met als economisch voornaamste eilanden Curacao (ongeveer 135.000 inwoners) en Aru ba (plm. 65.000 inwoners) hebben een eenzijdig gerichte economie, die beheerst wordt door de aanwezig heid van twee grote oliebedrijven: Shell op Curacao en Lago op Aruba. Praktisch alle andere bedrijven heb ben met de olie te maken, hetzij di rect of indirect. De komst van die olie bracht welvaart op dc Antillen, een welvaart die er ondanks het hui dige arbeidsoverschot nog steeds IS. Zoals overal op de wereld heeft ech ter ook hier de automatisering haar intrede gedaan. Het ging en gaat daar mee in een gepast er niet op uit een revolutie te ontke tenen maar het betekende in de loop der jaren toch dat zeer vele ar beidskrachten over bodig werden. Dat is dus de ene oorzaak van de toe nemende werkloos heid. De andere oor zaak is de vrU sterke bevolkings aanwas op de An tillen die een des te sterkere impuls kreeg naarmate meer sociale voor zieningen hun in trede deden op de Antillen is men wat dat betreft zo ongeveer op het niveau van Neder land aangeland. Op deze wijze is en nu spreken Antillianen. niet over bewoners van dit gebied in de West, die tot an dere nationalitei ten, ook de Neder landse, behoren een behoorlijk ar beidsoverschot ont staan, dat ieder jaar nog groter wordt. Men zal opmer ken: dan moet de werkgelegenheid op de eilanden wor den uitgebreid. Dit wordt dan ook gedaan, al is dat voudige zaak. Men krijgt namelijk in het geval van een arbeidsoyerschot. de vang groter dan normaal genoemd moet worden, be- beidsintensieve in dustrieën d.w.z. industrieën, die de inschakeling de het gen. Maar dat is tenslotte een ..eindi ge'' zaak cn betekent geen permanen te oplossing voor althans een deel van het probleem, daar deze brug in 1965 zal worden opgeleverd. Hoe dan ook al deze mogelijkhe den verschaffen op korte termijn nog niet voldoende werkgelegenheid. Bo vendien zit men met de te vestigen in dustrieën voor het vraagstuk dat ze op zijn minst een verdere scholing, soms ook wel een omscholing van de aan te trekken arbeidskrachten zullen nodig maken. En nu komt het punt aan de orde waarom minister Kroon zich in de eerste plaats met Nederland verstaat over de kwestie van een terugdringen van de werkloosheid. In de eerste plaats is dat natuurlijk vanwege de nauwe banden, die tussen beide landen bestaan. Maar in dc tweede plaats omdat in Neder land niet alleen ruimschoots werk gelegenheid kan worden gevonden voor vele Antillia- MINDER WELVAART IN DE WEST Op het ogenblik is voor korl tijd in ons land de Antilliaan» minister van Sociale en Krom miache Zaken, Zijne Excellent! D. Kroon, die zowel met d Nederlandse regering «Is mi erlrgenwoordigrr* \nn liet N derlandse bedrijfsleven bespr kingen voert, welke mede zulle moeien leiden tot het opheffe van een aanzienlijke weel 1 o o h e i d. die op de Antillr heerst. De bedoeling is ua i gaan of de mogelijkheid beataa dat althans een deel van d landskind van dit ons zo na slaande e dengehied waarhij zieh ook gr.rl.oolde arbeidskrachten vinden, in Nederland de slag zou kunnen gaan. Dit korte bericht, dezer di in .K krant verschenen, doel er dan sprake va derende welvaart Irn? Met andere zijn de oorzaken de Antil- beidso rordt in verhand niet de opl telt iel) d ■nl ij king van dit plan in grote lij voor van Antilliaanse zijde? In bijgaand artikel zullen w aan de lian.l van informatie, ons onder meer verstrekt <loa de directeur van liet kahim van dc gevolmachtigde minisle in ons lund, tevens plaatsvervai gend gevolmachtigd ministe de heer mr. N. Debrot, op dez vragen trachten in tc gaan. produktieproces op zo ruim mogelijke schaal mogelijk maken. In ieder geval is dc basis voor die Industrieën op de eilanden Aruba en Curasao ai i nverre staat van wor ding. Wc bedoelen dc zo geheten In frastructuur, wat wil zeggen: voldoen de elcktrlcitelts- cn watervoorziening waardoor die nieuwe industrieën ook zullen kunnen „draaien". Mogelijkheden Mogelijkheden Op Aruba is het zo goed als zeker dat daar een combinatie van chemi sche industrieën kan ontstaan, zoals fabrieken voor ammonia, zwavelzuur, salpeterzuur en kunstmest. In het al gemeen dienen die industrieën ge creëerd te worden welke de import van het land verminderen en de ex port vermeerderen. Zo denkt men bij voorbeeld voor Curagao een intens vering van bestaande, c.q. vestiging van nieuwe, industrieën. Het gaat hier bij dan om de fabricage van chocola dewerken, bier, sigaretten, verf, con- fectiekleding en meubelen. Voorts konden reeds vier vijfhon derd arbeidskrachten ingeschakeld worden bij de bouw van de nieuwe brug in Willemstad over de Sint Anna- baai bij het Schottegat, welke de ver trouwde schipbrug zal gaan vervan- Concessies Heeft de vrijheid twee gezichten Engeland zal om te beginner, specia le concessies verlangen voor Nieuw- Zeeland (dat zich fel tegen Engelands aansluiting heeft gekeerd), omdat dit Gemenebestland bij de afzet van zijn agrarische produktcn (vooral boter) l geheel op Engeland is aangewezen. Niet minder moeilijk is het probleem van de tarwe-exporten van Canada en Aus- tralië. Dan is er de kwestie van de Ca- nadesc uitvoer van industriegoederen. I Wa. de Britse landbouw betreft: Enge land schijnt bereid tc zijn het systeem van directe subsidies aan de boeren om I te zetten in een systeem van indirecte subsidies. Het zal voorts waarschijnlijk Britse koloniale gebieden (of ex-kolonia le gebieden» met de Europese markt v lllen associëren. In Bonn gelooft men niet, dat dit op moeilijkheden zal stuiten. Frankrijk wil voor zijn (vroegere) koloniale gebieden ten slotW. hetzelfde en wat de Fransen zou worden toegestaan kan de Britten niet worden geweigerd. Overigens heeft de E.E.G. «»m'rent dc associatie van d vroegere Franse koloniale gebieden nog geen beslissing genomen. /ft ee a hij. Op bet voormalige eiland Urk is gisteren de zesduizendste gebo ren. De vlag ging in top op het gemeentehuis, maar na korte tijd zak te het doek tot halfstok, hetgeen louter aan een technische storing bleek te liggen. Grijze beren in het Yellowstone-park in Amerika zullen worden uitgerust met radiozen ders opdat hun eigena ren te allen tijde weten waar de dieren zijn. Doordat er een straal jager van de Franse luchtmacht laag over vloog kreeg een boer een trap van zijn ge schrokken ezel. De Franse staat is nu ver antwoordelijk voor de gemaakte kosten. George Mackie. de smid van Gretna Green, in wiens werkplaats tallo ze huwelijken zijn ge sloten is gisteren op 59- jarige leeftijd overleden. De Hoofdstadoperette zal het komende seizoen voor de eerste keer Das Dreimadlerhaus opvoe ren met muziek van Schubert, bewerkt door Berte en naar een li bretto van dr. Willner en Heinz Reichert. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar heeft de industriële pro- duktie in West-Duits- land de kleinste groei sedert tien jaar te zien gegeven. J Er bestaan weinig aandoeningen die zich zozeer in ieders aandacht verheugen als wratten en eksterogen. Want er zün maar weinigen die met deze huidaandoeningen nooit iets te maken hebben gehad, of er in de toekomst nooit mee te maken zullen krijgen. Eksterogen plegen nogal pijnlijk te zijn, reden te over om er verder maar niet over te spreken. We laten de eksterogen dus rusten. Wratten zUn veel belangwekkender. Zij heb ben het voordeel plotseling te ont staan, zich even tueel snel te ver meerderen, om p— daarna even plot- leling te dwynen. Er kunnen zich soms nog ver standigheden voor- doen, maar daar gaat het nu niet over. We willen het hebben over de achtergrond. Onlangs hadden we een gesprek met een beklagenswaardig mens, n.l. een jonge arts, wiens handen bezaaid waren met wratten. Het beklagens waardige van zijn toestand was niet zozeer gelegen In het verschijnsel van de wratten, maar in het feit dat de jongeman arts was, waardoor we rustig kunnen aannemen, dat hij zijn wratten nog lange tijd met zich zal dragen. Want hjj weet van die din gen te veel af, en juist dat kan een beletsel zijn voor een spoedige ge- Aanvankelük hadden we ons voor gesteld u wat recepten ter genezing van wratten te geven, maar waarlijk, het Is te veel. Wat geeft het u, te weten dat het sap van de stinkende gouwe, de wolfsmelk, paardebloem, cichorei, andijvie en sla voor het wegmaken van wratten kunnen wor- TOCH IS HET ZO! den gebruikt, wanneer we het hele arsenaal van magische handelingen die daarbij zijn vereist, voor u ver zwijgen? De stinkende gouwe blijft b|jv. zonder uitwerking, tenzij z|J bij afnemende maan wordt uitgegraven, waarbij er echter zorgvuldig voor moet worden gewaakt, dat de plant niet wordt aangeraakt. Ook het wrij ven van de wratten met een schil van de grote boon zal vergeefse moeite blijken, wanneer de patiënt vergeet die schil over het hoofd te gooien, zonder er verder meer naar om te kijken. Voorts helpt kikkerdril, slakken, splnneweb- ben, kattevel, speek sel ln velerlei vor men en varianten en talloze andere middelen. Maar b|j al deze medicijnen tegen wratten Is een heel ritueel vereist, voor de opsomming waarvan de krant te klein ls. Laten we kort z|jn; onlangs kwam iemand met wratten b|) een dokter, die beweerde een bijzonder goed mid del tegen deze aandoening te bezitten. Il|j gaf de patiënt een Injectie, en Inderdaad, na korte tijd waren de wratten als bfj toverslag verdwenen. Na de behandeling biechtte de dokter z|jn patiënt eerlijk op. dat een vol komen onschuldige vloeistof was In gespoten, maar dat de suggestie op zichzelf reeds voldoende bleek te z|jn geweest om de wratten te doen ver* Nu begrijpt U ook, waarom zoveel van bovengenoemde middeltjes kun nen helpen en waarom de zojuist be doelde arts moeilijk te renezen zal zijn. Maar óók kunt u zich nu voor stellen, waarom een pad best wrat ten zou kunnen veroorzaken? Daarover een volgende keer. dat daarbij tage- lijkertild verdere scholing»- of her- scholingsmogelijk- heden aanwezig bliiken te zijn. Er zit op langere termijn dus dit ln. dat dr eventueel In Nederland aan het werk gezette Antil lianen na verloop van zekere tijd weer op hun vader landse bodem kun nen terugkeren om daar In de Inmid dels op gang ge brachte nieuwe Industrieën, ge schoold en wel, weer te worden opgevangen. (Hoe wel bedoelde ar beidskrachten uiter aard vrU zouden zün om in Neder land te blijven als hun dat zou goed Men denkc niet dat. van Nederland een „charitatief" gebaar verwacht wordt. Geenszins. Het experiment want voorlopig wil men het voorzich tigheidshalve hou den bij een proef neming met enkele honderden arbeids krachten uit dc West; gaat het goed dan zou dit aantal zelfs belangrijk kunnen worden verhoogd het experiment dus moet voor de Ne derlandse indus trieën die zich be reid verklaren An tillianen in dienst te nemen ten volle economisch aan vaardbaar zijn. Thans bevindt zich de oud-voorzitter van het College van Rijksbemiddc- laars, de uiterst kundige mr. J. A. Berger in de West om daar onder meer te bestuderen over welke cate gorieën werknemers het hier gaat, in welke takken van industrie ze in Ne derland zouden moeten worden opge nomen en in hoeverre er van scholing sprake moet zijn. Na zijn onderzoekin gen zal mr. Berger advies uitbrengen op welke wijze deze zaak in Nederland met de grootste kans op slagen zou kunnen 'worden aangepakt. Daarnaast zijn er, zoals men begrij pen zal, in dit verband allerlei ande re zaken te bezien, zoals hoe de finan ciering van de overtocht geregeld zal worden, of het over gehuwde arbeids krachten met hun gezin zal gaan dat vooralsnog alleen ongehuwden voor uitzending naar Nederland in aan merking zullen komen. Voorts zal het Nederlandse bedrijfsleven moeten worden gepolst over de mogelijkheden die de industrieën te bicden hebben. Over al deze details confereert minis ter Kroon thaus, zowel in Den Haag als elders in den lande. Dan is er het misschien wel aller belangrijkste vraagstuk of de Antil liaanse werkkrachten zich in Neder land. van een geheel andere landaard als ze zijn, wel aan kunnen passen: vakkundig gezegd: of hun adaptatie vermogen toereikend zal zijn. Daar kunnen natuurlijk allerlei theorieën over worden opgezet, maar het werke lijke antwoord zal van de praktijk moeten komen. Vandaar al weer het verstandige besluit van de Antil liaanse regering om met een betrek kelijk gering aantal te beginnen. Tijdelijke impasse Als diagnose In deze taak zou men kunnen stellen dat dc Antillen met hun werkgelegenheid In een Impasse ver keren. die zich als tijdelijk laat aanzien. De eronomisrhe perspectie ven op langere termijn geven mense lijkerwijs gesproken redenen om aan t nemen dat zelfs bij een voortgaande bevolkingsaanwas ln 1970 verwacht men dat de bevolking met vijftig pro cent zal zijn toegenomen het even wicht In raag en aanbod op dc ar beidsmarkt zal zijn hersteld. Economische perspectieven: een handelsmissie uit de V S. die op dc Antillen is geweest om dc mogelijk heid van Amerikaanse industriële in vesteringen te onderzoeken heeft in haar land een hoopvol rapport uitge bracht. Ook een Nederlandse handels missie is op de Antillen geweest en haèr rapport wordt zeer binnenkort verwacht. Wij hebben de indruk dat, gezien eerdere ervaringen, men op dc Antil len overigens meer van de Amerika nen verwacht, die tot nu toe op het stuk van investeringen minder aarze lingen te overwinnen hadden, dan van de Nederlanders. Maar dat is weer een hoofdstuk apart. Gizenga wil lijn van Loeinoemba volgen O Premier Gizenga van de regering in Stanleystad heeft in het openbaar ver klaard dat hij Adoula erkent als pre mier van de centrale Kongolese rege ring en dat hij zal optreden als vicc- prcmier van deze regering. Zoals be kend is Gizenga enige tijd geleden als zodanig benoemd. Gizenga merkt echter op. dat de centrale regering dc door wijlen Loemoemba uitgestippelde weg moet volgen. Deed zij dit niet dan zou hij zich opmaken om haar te bestrijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5