Leo Koppens: Hoe kom ik aan 7 miljoen? „Vissen en vangen" DE MOEILIJKHEDEN VAN EEN UITVINDER VOOR U GELEZE! ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 ^lieiiiur Cciiisrljc <Coiirnn JE ZIET ze haast nog niet, maar er staan of hangen er al tweehonderd in ons land: automaten, waarin Je een gulden deponeert om er een zekere hoeveelheid gemeng de brandstof, zoals bromfietsen die vereisen dus benzine met wat olie er doorheen voor terug te krijgen. Er is wel plaats voor tienduizend van zul ke automaten, doch met de le verantie van vijfduizend zou de uitvinder en fabrikant van die vernuftige apparaten voor lopig dik tevreden zijn. En de honderdduizenden bromfiets berijders stellig ook. omdat ze dan in een mum van tijd zich dag en nacht zelf zouden kun nen bedienen. De grote man, die met dit stoutmoedige, doch stellig uitvoer bare massaplan rondloopt, is de heer Leo Koppens, een 41-jarige Brabander, die al van jongsaf- aan opging in de techniek, nu eens dit uitkienende en dan weer dat, en nog niet lang geleden met Een tweetaktautomaat voor brommers, momenteel het meest spectaculaire produkt van Koppens voor Neder land, want de omzet in ge mengde brandstof voor bromfietsen en scooters be draagt al meer dan f170 miljoen per jaar. I I I Automaat voor bromfietsen is er, i I maar er zullen er nog duizenden volgen I zijn eerste automaten ten tonele verscheen. Geboren op 19 augustus 1920 te Deurne, als één van de zes zonen van een landbouwer, scheen hij aanvankelijk ook voorbestemd om boer te worden. Daar voelde hii echter helemaal niets voor, zodat hij, toen hij 18 was. de winter avonden, na het beëindigen van zijn dagtaak thuis, ging door brengen bij smid Beiers in het gehucht Zijlberg dat bij Deurne behoort. Ofschoon papa zijn be langstelling in die richting aller minst kon waarderen, zette hij toch zijn zin door en ging hij een jaar later aan de slag op een fa briek voor landbouwwerktuigen in Lieshout k raison van 6,75 per week. Hiertoe moest hij elke och tend en avond 43 kilometer per fiets afleggen, doch dat deerde hem niet. Hij had plezier in z'n werk, deed erg zijn best, totdat hij in januari 1940 onder de wape nen werd geroepen. Eigen baas Annemarie wil leven, door Mary Baardman. Uitgave J. H. Kok N.V.. Kampen. Annemarie wil zich Onttrek ken aan de overdreven bezorgd heid van haar moeder. Ze is achttien jaar. maar ze voelt zich veel ouder. Een tijdlang is ze kleuterleidster geweest. Bii het doorlichten is gebleken, dat ze een vlekje op haar long heeft en ze moet kuren. Na haar herstel mag ze niet weer naar school te rug. Annemarie kan de tegen slag moeilijk verwerken. Ze gaat met de doktersfamilie vakantie houden. EJe arts vraagt haar zijn assistente'te worden. Tijdens de vakantie maakt ze kennis met twee jongelui, een zwager van de dokter en diens vriend. De laatste zoekt toenadering tot An nemarie. Annemarie's moeder Seeft ten slotte de starre hou- ing op die oorzaak dreigt te worden tot verwijdering tussen moeder en dochter. Tussen Jo- han en Annemarie komt alles natuurlijk in orde. Een onder houdend geschreven meisjesro man voor de leeftijd van 16 tot 20 jaar, doch niet by ster origi neel. De Bertha, de A-ford en de mannetjes, door Gait L. Berk. Uitgave Moussault's Uitgeverij N.V., Amster- Er zijn verhalen, die op een re genachtige avond beslist aardig zijn om aan te horen. Pretentie loze en weinig om het lijf hebben de avonturen van de verteller kunnen zo de uren vol maken. Maar meer ook niet! Zo'n ver haal zou deze geschiedenis in het boek van Berk kunnen zijn. Rijst dus de vraag waarom hij ge meend heeft het allemaal op pa pier te moeten zetten. En dat nog in een stijl, die zeker niet tot ons fraaiste Nederlands gere kend kan worden. De auteur had zijn belevenissen met z'n tweede hands sloep, die na enige moeite nog vaart ook, beter in de be perkte familiekring kunnen hou den. Ze zijn in ieder geval niet interessant genoeg om er een compleet boek aan te wijden. De foto's hoewel niet origineel vergoeden nog iets. pantserwagens, welke voor het merendeel bemand bleken te zijn met huzaren, lieden die veelal wel over een paar flinke, krom me benen beschikten, doch van het motorisch element niet het minste verstand hadden. Hij pro beerde dan ook daar zo snel mo gelijk weg te komen, wat hem in derdaad gelukte. En toen kwam hij tussen de militaire motorrij ders terecht. Dat stond hem veel beter aan, doch onze capitulatie was al gauw een voldongen feit, zodat men hem niet meer kon ge bruiken en hij langzamerhand meerderjarig geworden op 27 juli voor zich zelf begon. In zijn geboorte- en wobnplaats huurde hij voor drie kwartjes per week een oude timmermanswerkplaats om er landbouwwerktuigen in te gaan repareren. Dat liep al gauw vrij goed. zo dat zijn werkplaats te klein werd en hij in Someren een gro ter gebouw huurde. Behalve met het repareren van landbouwwerk tuigen ging hij zich bezig houden met het bouwen van dorsmachi nes. die via de regering haar weg vonden naar de boeren. Op den duur vond hij dat werk veel te grof, zodat hij, toen zich de gelegenheid daartoe voordeed, in 1949 overschakelde op het re pareren van textielmachines. Ie mand uit zijn omgeving had van een gebombardeerde textielfa briek in Twente diverse machines gekocht, die niet zo zonder meer elders in bedrijf konden worden gesteld. Revisie Natuurlijk waren deze herstel werkzaamheden soms lang niet gemakkelijk, maar al doende leer de hij en kreeg hij steeds meer reparatiewerk op dit gebied, voor al van de fa. Spanjaard te Borne, die hem tevens belastte met de revisie en het automatiseren van zulke machines. Zelfs gloednieuwe keurmachines, bestemd voor het keuren van stoffen op weeffouten, werden aan zijn handen toever trouwd. Daarbij bleef het evenwel niet. Terugdenkend aan de oorlogstijd, toen hij met een motorfiets moest rijden op een mengsel van diesel olie en spiritus, ging hij op dit terrein aan het experimergeren. Resultaat was een apparaat Bij dc tweetaktautomaat komt de benzine uit de grond en dc olie uit een kleine tank, die in de automaat is aangebracht. De verkoper van gemengde brandstof be hoeft alleen maar nu en dan dit olietankje te vullen. En tegelijkertijd haalt hij de guldentjes er bij honderden uit. Leuke hobby, die weinig inspanning vraagt en nog „iets" oplevert ook. geschikt bleek om goedkoop auto te rijden. Hij gaf dit apparaat de naam ..Cargas", haalde er de vakpers bij en maakte aldus o m. bekend, dat de verbouwings- kosten voor een auto op 900 kwamen te staan. Dank zij do Korea-crisis kreeg hij grote vraag naar zijn vinding, en zulks te meer, daar men met 10 a 20 pel minder vloeistof kon volstaan dan bij het rijden op benzine. Doch toen Korea" weer voorbij was, slonk de belangstelling helaas zo sterk, dat de aardigheid er af ging. Er was door anderen im mers met petroleum al zovéél ge- experimenteerd en doorgaans bleek het niet zo twijfelachtig, dat Koppens vlieger ten slotte toch niet erg hoog opging. Zo nu en dan verkoopt hij er nog wel eens een uit zijn (beperk te) voorraad en de gebruikers to nen zich alleszins tevreden, daar de tractorpetroleum maar 15 cent per liter kost en daardoor 70 pet foedkoper is dan benzine en 35 a 0 pet goedkoper da# een bekend* vloeibaar gas, waarop tegenwoor dig diverse auto's rijden. Koppéns zelf rijdt trouwens nog altijd met een c^gas-installatie in z'n „Mer cury" Tond en is er vast van overtuigd, dat zijn tijd wat dat betreft toch nog eens aanbreekt. Vooral ook. omdat een cargas- apparaat totaal geen brandgevaar oplevert. „Wel is de trekkracht 15 20 pet minder dan van ben zine, maar wat geeft dat, als je wagen toch 120 of meer km. per uur loopt. Dan ga je nog hard zat", zo merkte hij op. „En om te tanken moet je niet bij een ben zine station zijn, maar bij een petroleumdistribuant". Nieuw idee ,,Uit het cargas-apparaat is en kele jaren geleden echter een heel ander idee geboren, een automaat voor bromfietsers." Als hij over die automaat begint te praten raakt hij plotseling vol vuur. Drie jaar heeft hij er aan gedokterd, alvorens het zover was. dat enkele wereldvermaarde benzinemaatschappijen de gewel dige betekenis van zijn vinding moeten erkennen. En daarmee was hij eindelijk waar hij wezen wilde. Maar nu nog de financie ring. Want Koppens wil zo graag baas in eigen huis blijven en zegt driftig: ,,Als ik eens 7 miljoen had, dan zette ik het land vol met die automaten voor de verhuur. Zó ver zal het ook komen, nu ik ai enige tijd terug m'n fabriekje in Someren vaarwel kon zeggen en een moderne fabriek met 2000 meter grondoppervlak in Bladel kon laten verrijzen. Ze werd ge heel ontworpen naar mijn eigen inzichten. Deze fabriek heeft ton nen gekost; aan research (ontwik- kelings kosten) heb ik ook al twee ton uitgegeven en aan octrooien vastleggen in diverse landen heb ik nóg eens 40.000 gespendeerd. U begrijpt, dat er van dit geld eens wat terugkomen moet". Na al hetgeen we gehoord en gezien hebben is er eigenlijk geen ruimte meer om aan zijn woorden te twijfelen. Hij produceert met 35 mensen momenteel al 20 automa ten per week, moet, mede door de export, binnenkort zijn personeel een fabrieksruimte verdubbelen om de produktie op 50 automaten per week te kunnen brengen. En De fabriek van Koppens in Bladel, die binnenkort dub bel zo groot zal worden ge maakt. ,.En ik kan nog een heel eind verder achteruit zei hij strijdlustig. in de automaat wordt gezet maar zó, „van het vat", gelijk thans de gemengde brandstof au tomatisch afgeleverd wordt. „Ga maar eens mee", zegt hij, nadat hij ons op zijn kantoor hartstochtelijk verteld heeft van zijn langdurige „vechtpartijen" met de heren van het IJkwezen, zijn boksen tegen de bureaucratie elders en zijn afmattend roeien tegen de stroom van bepaalde wereldconcerns in. En even later staan we in de Kerkstraat te Reu- sel. waar een rijwiel- en brom- fietshandel van P. C. Hermans gevestigd is. „Zeven weken geleden", aldus Koppens, „kocht deze man van mij zo'n „tweetakt mengsmeer automaat voor zelfbediening" voor 1360. En wat waren je er varingen, Hermans?" Hermans glundert fijntjes Toekomst {•etroleum automaten (m Enge- and) en zitten achter in zijn hoofd nog automaten voor „frisdran ken", melk en koffie. Geen koffie ,ot melk uit een bekert}#, dat eerst de brandstof in die korte periode steeg tot 5.018, wat voor hem een toeneming van 100 pet. bete kende. ,,'t Is natuurlijk vakantie- tijd", zo voegt hij eraan toe. maar Reusel is nu ook weer geen uitgesproken toeristenoord. Boven dien zit ik maar aan een zijweg- Toch bedraagt de winst in zd'n geval vaak veel en veel meer dan J 100 per week. Daarvoor behoeft men alleen maar nu en dan de 50 liter-olietank, die in het appa raat is aangebracht, bij te vul len. Want de benzinetank van 2000 liter zit in de grond en wordt door een tankauto gevuld. En ter wijl men het olietankje weer vol maakt kan men het bakje met zilveren guldens ledigen, een be zigheid die niet gauw verveelt. Eigenschappen De heer Koppens wijst dan nog even op enkele bijzondere eigen schappen van zijn vinding. Zo kan iedere bromfietser zijn eigen mengverhouding kiezen, door eerst een kleine schijf boven aan het apparaat wat rond te draai en. Wie een verhouding wenst van 1 liter olie op 20 liter benzi ne, stelt rle schijf in op 20. En Op Weg door Jack Kerouac. Vertaling John Vandenbergh. Uitgave De Bezige By, A'dam. In Jack Kerouac hadden de Ame rikaanse beatniks een slechtere profeet van hun idealen kunnen treffen. In Op Weg definieert hij de levenshouding van deze groep als „een opgewondenheid over liet leven". Over wat onder het leven verstaan moet worden vertelt de schrijver met een filosofische over tuiging, die triest aandoet: het ik, hetgeen zich teerd in zwerftochten door Ameri ka en wilde uitspattingen. Het gebrek aan gerichtheid, dat uit deze houding noodzakelijker wijs voortvloeit, vindt zijn projec tie vrij nauwkeurig in het boek; na het eerste deel kan het nauwe lijks meer boeien. Niettemin heeft Kerouac een scherp beeld gege ven van zijn overtuiging en van het pseudo-realisme, dat de droom van zijn volgelingen in stand moet houden. Dispereert niet, twintig eeu wen historie van de Nederlan den. door A. en H. Algra. Eer ste deel, derde, uitgebreide druk. Uitgave T. Wever, Franeker. Met hun eeschiedbeschrfjving hebben de beide Algra's destijds reeds ons volk een grote "dienst bewezen. Het betrof toen een uit gave in veertien deeltjes. De in houd ervan wordt nu in vijf roy ale boekdelen ondergebracht. Het eerste deel is thans uitgekomen en van de wijze waarop het is verzorgd zijn wij onder de in druk. Zo is hier een nieuw, waar devol middel gevonden om deze voortreffelijke, aangenaam lees bare studies nog eens weer on der de aandacht van ons volk te brengen. Bijzondere vermelding komt toe aan de fraaie illustra ties. We kunnen met recht spre ken van een verrijking van de boekenschat. Het leven Is een picnic, door Josephine van Gasteren. Zwar te Beertjesreeks Uitgave A. W. Bruna St Zoon. Utrecht. Tien niet onaardige maar nogal oppervlakkige reisverhalen van de bekende actrice, eerder gepubli ceerd in een dagblad en in een toeristische periodiek. Enige foto's verluchten deze verstrooiingslec- Waarom Rotterdam en Dordt vergeten WIE vist wil vangen. Om het even of de vis wordt terugge zet in haar element of in de pan komt. De heren C. Vorstelman en A. van Onck hebben de titel van hun boek (Vissen en Vangen, uitgave Ad. M. C. Stok, Forumboekerij, Den Haag) dus wel juist gekozen, al zeggen zij bij voorbaat niet het predicaat alwetend te willen voeren. Sinds het einde vaii de oor log kent de hengelsport een ongekende bloei (de mening, dat iedere hengelaar een fles alcohol in zijn vistas heeft, is allang en voor goed naar het rijk der fabelen verwe zen. Vissen geschiedt veel op medisch advies. Menigeen heeft zijn gestoorde zenuwen aan de waterkant tot rust la ten komen). En dat door de ze bloei de vraag naar lec tuur over de sportvisserij steeds groter wordt, laat zich denken. De schrijvers van „Vissen en Vangen" hebben dat begrepen. Ze hebben ook begrepen, dat de doorsnee hengelaar veelal op de zo verguisde witvis jaagt. Voorn en brasem krijgen dan ook in het boek eenzelfde aandacht als de zo hooggeroemde snoek, snoekbaars en de kar per. Het boek, dat als onderti tel heeft: „Waar, wat en hoe?", bevat vele ivaarde- volle tips over het hoe te vissen en wat te vangen. Helaas, aan hei waar te vangen ontbreekt nog wel het een en ander. De schrij vers behandelen alle gere nommeerde visplaatsen in Nederland, behalve die in Zuid-Holland, een provincie, waarin een kwart van de Nederlandse bevolking woont. Zij schrijven uitvoe rig over Limburg, Fries land en Groningen. Een ge heel hoofdstuk is gewijd aan de Zeeuwse stromen. Zij vertellen over het district Amsterdam en over tal ran andere districten. Het dis trict Rotterdam wordt ech ter nergens genoemd. De auteurs leven toch niet in de veronderstelling, dat de bewoners van dat district het te druk hebben met an dere dingen (voor de Rot terdammers dan speciaal met het bouwen van Euro poorten en -masten) en daarom geen tijd vinden om te vissen? We zouden de beide schrij vers eens willen aanraden hun (vissers)geluk te probe ren in de Brielse Maas. Goed, daar is een vergunning voor nodig, maar die is ook nodig voor het meeste water, dat zij aan een bespreking onder werpen. Het is geenszins de bedoe ling afbreuk te doen aan dit fraaie en interessante boek. maar het verdient toch aan beveling bij een eventuele herdruk het district Rotter dam en Dordrecht niet te vergeten. Om de schrijvers enigszins op weg te helpen: hier volgen enkele visplaat sen, die met geen letter zijn genoemd: Oude Maas. Kil, Hollands Diep. Graafstroom en Alblas, Dordtse Biesbos, IJssel tussen Rotterdam cn Gouda. Lek vanaf Kinderdijk tot Ammerstol aan beide zij den. en niet te vergeten de Hengelsport in de praktijk \700RTS VERSCHENEN bij dezelfde uitgever van de hand van A. van Onck en C. J. van Beurden enkele pockets in een serie, die tot titel heeft: „Hengelsport in de praktijk". De serie bestaat uit zes deeltjes. Deze deeltjes zijn: „Uit de soepele pols over het han teren van de werp- en vlie- genhengel. „Voorbij dc derde breker", over de zee-hengel sport. „Rovers, dienders en kannibalen". hoofdzakelijk over het vissen op snoek baars, snoek en baars, en „Zilver en goud uit plas en polder", waarin uitgebreid aandacht wordt besteed aan het i op het op brasem, en „Sluimerend dy namiet", over het vissen op De schrijvers verhelen niet, dat veel gegevens zijn ver strekt door collega-sportvis sers, zodat hier en daar wel eens een open deur wordt in getrapt. Dit neemt niet weg. dat elk boekje het lezen waard ii en de hele serie voor de ware sportvisser een kostelijk bezit. I Wij hengelaars TENSLOTTE zag bij de Fo rum Boekerij het licht „Wij hengelaars" van A. van Onck. Dit boek behandelt in hoofdzaak de door de schrij ver beleefde visavonturen. Voortreffelijk heeft de auteur verhaal en tip door elkaar geweven, zodat „Wij henge laars" niet alleen een gezel lig. maar ook ccn instructief boek is geworden. Hengelend Nederland kan Van Onck, Van Beurden en Vorstelman dankbaar zijn voor het initiatief dat zij hebben genomen hun ken nis en ervaring aan ande ren mee te delen. Ook de niet-hengelaar kan er van genieten. Hij ontdekt, dat de hengelsport voor man nen niet is een daagje zon der vrouw en kinderen van huis te zijn. Hij mag ook weten, dat er meer actieve sportvissers zijn dan actie ve voetballers. wie 1 op 30 nodig heeft draait da schijf op 30. Men heeft zelfs de keus tussen 1 op 14 tot 1 op 31 toe. Nu zijn er gevallen, dat de fabrikant van een brommer (of scooter) een bepaalde oliesoort voorschrijft in verband met de garantie op zo'n brommer. Hier op echter zijn deze automaten niet berekend, al zou ook dèt technisch uitvoerbaar zijn. Doch nu in het midden latend de waar de van zo'n voorschrift, staat er tegenover, dat iemand, die aan vankelijk een mengverhouding van bijv. 1 op 18 moest aanhou den, later, als het voertuig wat ouder wordt, tot de ontdekking komt dat een verhouding van 1 op 22 het veel beter doet. En de ze mogelijkheid zit er, dank zij die draaischijf, terdege in. Dat hangt van de verkoper af. De automaten zijn instelbaar tus sen 1,45 liter en 1,9 liter. Alom een zelfde maat tegen één vaste prijs te laten verstrekken is on mogelijk, omdat wèl de benzine prijzen, maar niét die van de olie zijn vastgesteld. Bij deze automa ten is de basis van verkoop de gulden, terwijl bij de benzinc- tankstations wordt uitgegaan van de liter. Wel geeft dc tweetakt automaat steeds aan, hoeveel brandstof een verkoper voor een gulden biedt. En men kan weten, dat deze brandstof geleverd pleegt tc worden voor 60 a 80 cent per liter. Daaraan heeft men dan enige maatstaf. „Kraak"-automaat Intussen is hij hard aan het werk op de Engelse markt, waar plaats is voor tienduizen den petroleumautomaten. Recht streeks zal dit nooit lukken van wege de hoge invoerrechten, maar via Ierland gaat het wél. Dus zat hij onlangs nog in Ier land en 'gaat hij binnenkort naar Duitsland. Alleen om moeilijkheden van deze aard op te lossen. En Italië heeft be langstelling en Frankrijk en de Ver. Staten (tweetakt brand stoffen van raceboten) etcetera, etcetera. Ja. ja, men zal nog wel meer horen van die boe renzoon uit De Peel! Met dit al meende Koppens ook Iets te moeten maken voor de automobilist, tw. dc „kraak- automaat", die na het inwerpen van een rijksdaalder Ski liter benzine levert. Nu zal een auto mobilist in het algcmccu niet op 2ulk een automaat zitten wach ten. daar hij veel vlugger op de gebruikelijke manier benzine in nemen kan. Doch dit is ook niet de opzet van Koppens. Veeleer denkt hij aan noodgevallen, wan neer bijv. een benzine stat.on maat een uitkomst zijn. Ook grote bedrijven als de Staats mijnen gebruiken ze. als contrA le op het tanken voor het eigen personeel. En in Engeland heeft men er belangstelling voor om de petroleum verkoop, die in 50 000 winkels plaats heeft, onder dc zelf bediening te brengen. In Nederland echter is de twee takt automaat voor brommers momenteel het meest spectacu lair, daar alleen al de bromfietsen 170 miljoen liters brandstof per jaar gebruiken, terwijl hun aan tal rog voortdurend toeneemt. Op het terrein van de Hoogo vens staan twee tweetakt auto maten van Koppens, die in 1 Vfc iaar reeds voor 200 (JOO heb ben afgeleverd! Dèarnm zou hij 't liefst zijn automaten verhuren tegen een aandeel in de omzet, inpiaats van verkopen. Sommige hééft hij er Verhuurd maar om er 5000 of 10 000 zo te kunnen exploiteren zijn miljoenen nodig. Hiernaar wordt iiverig gezocht. En er zijn inderaaad aanbiedin gen, doch dan verspeelt Koppens zijn vrijheid. En die wil hij per Leo Koppens naast zijn jong ste idee: de ,Jinaak"-auto- maat, die voor één zilveren rijksdaalder 5fi liter benzine afstaat. Als ccn tankstation 's nachts gesloten is, kan deze automaat voor de automobilist een uitkomst te verhouding van 1 op 20 uit een tank uit de grond aftapt in principe vloeistof automaten zijn, met alle mogelijkheden van dien. Nieuwe boeken voor u besproken Rouw In het paradijs, door Juan Goytisolo. Vertaling M. Mok. Uitgave Contact, Amster- Het verhaal speelt aan het einde van de Spaanse burgeroorlog. Een groep kinderen, weggezonden uit de gevechtslinies, komt tenslotte toch in het niemandsland van de oorlog en gaat dan op eigen wijze krijg en rechter spelen. Alle wreed heden van het primitieve kind, al le instincten van de massa en lei dersambities komen los in de groep en richtep zich tegen de ouderen, die op hun pad komen. Een wreed, een tragisch, maar bovenal boeiend verhaaL Dc el lende van oorlog nu e<-na niet ge schilderd door slagvelden, bom bardementen en woeste tafrelen maar alleen door de ontreddering van kinderen. Ik. Ilenrl I.agavse, door Jan H. Eekhout. l llgave J. II. Kok N.V. te Kampen. Jan H. Eekhout. die met forse lijnen levensgeschiedenissen te boek weet tc stellen, vertelt in de roman Ik, Henri Lagassc een goed geobserveerd levensverbaal van een zonderling man. die zich zelf hervindt in de liefde die een thema en de uitwerking daarvan voor lief nemen, dan valt er te genieten van de harmonisch opge voerde spanning, een verzorgd taalgebruik en een redelijke psy- Zuster Gon verlooft zich, door Ingcr Austveg en Ruth Nissen-Drcjer. Uitgave La Ri- vièrc en Voorhoeve, Zwolle. Uit het Noors vertaald door K. van der Geest. Dit bock geeft het vlot geschre ven verhaal van een verpleegster, d-.e zich na oplossing van de no dige problemen tenslotte verlooft. Het zal zonder twijfel vele meisjes boeien, tenzij zij prijs zouden stel len op wat meer diepgang. Het ij ons allemaal wat tc vlot cn glad. De betiteling „verpleegstersro man" is wel wat erg wijds voor dit boek. Dc stijl rs hier en daar niet vlekkeloos. Dc illustraties van Eva Oiling en Hein Kray doco wat ouderwets aan. We hebben een mammoet, door dr. A. Melchlor. Uitgave N.V. De Hpaameatad. Haarlem. In dit bock schrijft de medicus dr. Melchlor over de bijzonder in teressante streek van Frankrijk, die Dordogne heet. Het is het ge bied dat wel genoemd wordt „da wieg van de prehistorie", waar elke meter zijn eigen geschiede nis heeft cn bijvoorbeeld ook de vermaarde grotten worden aange troffen. Dr. Melchior schrijft zo wel onderhoudend als met grota kennis van zaken en hij slaagt er in. zijn liefde voor dit gebied op dc lezer over te dragen. Welk een knap oog hij op de streek heeft, blijkt tevens uit dc fraaie tekenin gen van zijn hand. waarmede het boek rijkelijk is geïllustreerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13