Berlijn dokter regan Briefwisseling tussen Sukarno en Rijkens MORGEN SUNIL HALEN Twee jaar geëist voor pornografie Kustvaarder gekapseisd in 2 minuten: 2 doden 1 I7 Drie huizen na blikseminslag afgebrand in punten- SUNIL fcëftfrtiithhhtüi Berlijn: Geen woorden alleen Bromfietslawaai wordt nog meer beperkt WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 F VERBAND met de mededeling van president Soekarno in zijn radio-rede (zie elders) op de Indo nesische onafhankelijkheidsdag, di» hij citeerde uit een brief, die hij on langs uit Wenen aan een Neder landse burger had geschreven, heeft het ANP zich tot dr. P. Rijkens ge wend met de vraag, of deze brief aan hem was gericht. Dr. RUkens antwoordde hierop beves tigend. Nu de president iel hU In >ün rede van deze brief melding heeft gemaakt. acht ik het. teneinde misvat ting te voorkomen, wenselijk, de brief van m(j aan president Soekarno van 19 mei jl. en diens antwoord van 22 mei onverkort bekend te maken. Dr. Rijkens voegde hieraan toe. dat deze laatste, door de president elgenhtn Schaak-vraag 134 Van onderstaande driezet is nie mand minder dan L. Chéron, de grote schaakanalyticus, de auteur. Het is een „klassiek sieraad" het dateert namelijk uit 1930 en lang niet ieder een zal toen deze rattenval snel heb ben kunnen oplossen. Tegenwoordig vindt men de oplossing wellicht wat gemakkelijker omdat men inmiddels vertrouwd is geraakt met het idee. Wit: Kc2, Th8, Lf8, Ph6. Zwart: Kal, Lc3, pi a2. Opgave: wit speelt en geeft mat in drie zetten. Dam-vraag 133 In het miniatuur was dit de stand: Zwart: 9, 12, 19, 27, 28, 29, 36. Wit: 38, 39, 42, 43, 46, 49, 50. Wit wint als volgt: 4641, 36x47; 38—33, 29X38!!; 43 x 3, 47 x 44 3x43!! met winst. Op zwart 4440 of 44—35 volgt 5045. Bridge dig geschreven brief onmiddellijk na ontvangst is overgelegd aan de Neder laodae regering. De brief van dr. Rijkens van 19 me» „Münheer de president. Het is met groote erkentelijkheid dat ik kennis heb genomen van het gesprek op 25 april j.l. te Washington dat Uwe Excellentie de heeren Scholtens en Var Konijnenburg heeft willen verleenen. Bij dit onderhoud stelde Uwe Excel lentie de vraag welk doel dit initiatief nastreeft en welke backing deze heerer by een volgend gesprek hebben. Het zij m(j vergund deze vraag te be antwoorden waartoe het gewenscht is de situatie, waarin wij thans verkeeren F.r bestaat overeenstemming van ge dachten over het feit. dat de hangende kwesties, mede omvattende het Nieuw Guinea probleem, door direct overleg tusschen de beide landen, tot een goede oplossing dienen te worden gebracht Aangezien de gebruikelijke weg om tot een gesprek te komen, te weten langs diplomatieke kanalen, niet openstaat een situatie die zeer wordt betreurd - Is het begrijpelijk dat er gezocht wordt naar andere wegen, en wel een infor meel begin, dat uiteinde"-"'" ^an leider tot het onontbeerlijke officiële contact De kloof, die tusscnen het denken va» Nederland en Indonesië de laatste jaren is ontstaan, is breed en diep. doch dien* desondanks te worden overbrued. Velen in Nederland aan wier liefde voor Indonesië niet mag worden getwij feld. evenmin als aan hun oprechte ge voelens voor eigen land. achten het hun plicht te trachten de verstandhouding te verbeteren door de weg te effenen die uiteindelijk tot officieel overleg kan leiden. Dit streven is de Nederlandsche regee ring bekend. De zieniwjjze van de re geering is dat haar niets liever zou zijn dan het scheppen van een mogelijkheid om te komen tot een gesprek. De regee ring Juicht het dan ook toe dat in een informeel gesprek wordt gepoogd een procedure hiertoe te vinden. Zij stemt er mede in dat hiervan aan Uwe Ex cellente mededeeling wordt gedaan. Naar ik meen. is hiermede Uwer Excellenties vraag beantwoord. De mogelijkheid die U genoemde heren wilt bieden Uwe Excellentie wederom te ontmoeten acht ik dan ook van vitaal belang voor het vinden van een oplos sing voor de stellig vele problemen. Hoopende ook persoonlijk Uwe Excel lentie in de naaste toekomst te mogen ontmoeten, verblijf ik met gevoelens van de meeste hoogachting en. het zij mij vergund, met hartelijke groeten Uw Paul Rjjkens" Het antwoord van President Sukarno dd. 22 mei op de brief van dr. Rijkens resident Republik Indonesia, Wien 22 mei 1961. Geachte heer Rijkens. Dank voor Uw brief van 19 mei Jl. Ik apprecieer ten zeerste het initiatief dat u genomen hebt om zoo gauw moge lijk het West-Irian-probleem op te lossen door bestuursoverdracht van dit gebied aan Indonesia te versnellen. U kunt er op rekenen, dat ik mijn vol ledige steun zal geven aan de totstand koming van elke ontmoeting op dc basis van bestuursoverdracht van West-Irian aan Indonesia. Niets is mü liever dan. zoodra het West-lrian-probleem is opgelost, zoo gauw mogelijk de verhouding Nederland-In- donesi3 te normaliseren, en ook de vriendschappelijke relaties met mijn Ne derlandse vrienden opnieuw te verste- Met hartelijke groeten. Sukarno" DE Groninger kustvaarder Hunze VI 140 ton is, zoals wij gisteren in een deel van onze oplage reeds meldden, woensdag in het be gin van de middag bij het Duitse Waddeneilandje Langeoog, voor de kust van Oost-Friesland, in een zware grondzee op een kant gewor pen en gekapseisd. De ramp voltrok zich in twee minuten. Twee leden van de bemanning worden vermist Eén opvarende werd, toen het schip b(j een zandbak aan de grond was ge raakt, met snijbranders uit de romp bevrijd. Hij werd met een helikopter Bij het Duitse Waddeneiland Langeoog is de Nederlandse kustvaarder Hunze 6 gezonken. Bij vloed was slechts het puntje van de mast zichtbaar. Zuid speelt een contract van 3 schoppen (9 slagen). West komt uit met klaveren 8. Door correct tegenspel kunnen Oost- West het contract nu 2 down spelen. Vooral het maken van de 2e down- "slag bevat een verrassende pointe! Hoe is de juiste speelwijze? Jack Diamond. Inval-pnzzel 1 2 3 4 5 6 8 9 O 11 Horizontaal woorden invullen dit betekenen: 1. gewicht; 2. nauw: 3. wiel; 4. puntig voorwerp; 5. vis; 6. vaarwel: 7. aanwijzend voornaam woord; 8. uitroep: 9. bergweide; 10. boomloot; 11. smalle weg. Bij juiste oplossing leest men in de verticale rtf op 12 oen zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. gordel, 2. drevel, 3. Severn, 4. Eersel, 5. relaas, 6. naaste, 7. lepels, 8. slegel, 9. nestel. van het Westduilse leger naar een zie kenhuis op de vaste wal gebracht. De kapitein, de 64-jarige E. Karei, uit Groningen, en de 31-jarige ma troos H. Hesling. ook uit Groningen, zijn vermoedelijk met het stuurhuis in de golven verdwenen. Nog in de vroe ge avonduren zocht een helikopter van het Duitse leger naar de mannen. Men had echter de hoop om hen te vinden al opgegeven. Toen de redders het schip bij de zandplaat naderden, hoorden zij uit de romp klopsignalen. Met snijbrander» werd een opening gemaakt. Men vond de 41-jarige stuurman C. Troost, komstig uit Leek (Groningen). Hij v volkomen uitgeput en werd met t hefschroefvliegtuig overgebracht n« het ziekenhuis in het plaatsje Esens. in de Kreis Wittmund. Zijn vrouw in Leek stuurde hij echter onmiddellijk een telegram, dat zij zich niet ongerust moest maken. Zijn toestand is niet zorg wekkend. Het verongelukte schip verzorgde een geregelde dienst tussen Groningen Hamburg. Het was op weg naar G ningen met een kleine lading, 14 ton stukgoed. Eén van de leden van de directie van de N.V. is gisteravond per vlieg tuig naar Duitsland vertrokken om zich ter plaatsen van de situatie op de hoogte te stellen. Vandaag vertrok eer deskundige van de Groninger Beurt vaart N.V. naar Langeoog om daar na te gaan hoe het schip kan worden ge borgen. Volgens waarnemers vanaf de kust van Oost-Friesland heeft zich een ploffing voorgedaan. De rederij neemi echter aan dat het zeer licht geladen schip door de zware grondzee in moei lijkheden is geraakt. Dit is ook de le zing van de bemanning van de redding boot van Langeoog. Bespreking over broodprijs in Brabant De minister van economische zaken zal maandag 21 augustus op zijn departement een bespreking hebben met de rayonnale bakkerij commissie alsmede met de werk nemersorganisaties uit de betrokken sec tor over de broodprijsverhoging in enigi plaatsen in Noordbrabant (waarondei Tilburg en Den Bosch). De minister acht deze verhoging in strijd met de regel» van zijn prijsbeleid. s." .S&M 4.tb* -ilu.k.uv O In Soesterberg is gisteravond, tijdens een herig onweer, een woning door de bliksem getroffen en in brand geraakt Dit huls. evenals een belendend perceel, wrd geheel door het vuur vernield; een derde woning brandde grotendeels uit De brandweren van Soesterberg, Soest en de militaire brandweer van het vlieg veld Soesterberg hebben het vuur be streden. De drie woningen maakten deel uit van een complex van vijf woningen. Door de blikseminslag ontstond de brand in de woning van de heer M. U. de la Ram- belje, wiens woning geheel uitbrandde. Als gevolg van de harde wind sloeg de vuurzee over naar de naastgelegen percelen, respectievelijk bewoond door de familie Hendriks en door de familie J. Beek. Een vierde pand, bewoond door de heer Houthuizen, liep nogal ernstige water schade op, het vijfde perceel kón ge spaard blijven. De Britse ambassadeur in Irak voert thans onderhandelingen, die beslissen kunnen over het leven en de duur van de Iraakse Petroleum Mij. (I.P.C.), waarin Nederlandse. Britse, Amerikaanse en Franse belangen samenwerken. Na de ge beurtenissen In Koeweit heeft de Iraakse premier Kassem de LP.C. een ultimatum gesteld om zijn nieuwe voorwaarden bin nen een week te aanvaarden. Deze hou den o.a. in een vijfde van de aandelen, benevens zetels in de raad, een verhoogd aandeel in de winst. Thans ontvangt Irak de helft of f 800 miljoen Een model van het hoogste bouwsel van Londen, dat in 1963 pereed zal komen. Het is een radiotoren van de Britse PTT. Op een hoogte van 150 meter komt een restaurant, dat de be zoekers een onvergetelijk pano rama zal bieden, temeer daar het éénmaal in een half uur om zijn as draait. Walgelijkste wat ik gezien heb riE AMSTERDAMSE Officier van Justitie, mr. H. Bouma. heeft gis teren onvoorwaardelijke gevangenis straffen, variërende van twee jaar tot twee maanden, geëist tegen negen Am sterdammers en twee Hilversummers, die zich vorig Jaar en in het begin van dit Jaar hebben bezig gehouden met het vervaardigen en het versprei den van een reeks pornografische films. „De meest walgelijke porno grafie, die ik in mijn loopbaan als officier van justitie heb gezien", zei mr. Bouma in zijn requisitoir, dat in tegenstelling tot de behandeling van de zaak, in het openbaar werd uitge sproken. Het idee voor het maken van deze film is, volgens mr. Bouma, afkomstig van De G., die al verschillende ver oordelingen achter de rug heeft De speelduur van deze films was tien minuten en de prijs 100 tot 300 gulden. De officier vorderde tegen De O. twee Jaar met aftrek. Bovendien moet er ten aanzien van deze verdachte nog een beslissing genomen worden over een omzetting van een voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. Tegen de 4d-jarige tijdschriftenhande laar D. J. D., die dc centrale figuur bij de distributie van de films was. werd één jaar en drie maanden met aftrek ge- eist Tegen de regisseur A. P. F. P. en do cameralieden A. de R. en M. S. werd resp. tien. acht en zes maanden geëist Tegen de „acteurs en actrices" van deze onzedelijke onderneming, die reeds con tacten had met Frankrijk en België, luidde de eis twee maanden onvoorwaar delijk. De raadslieden van de elf verdachten waren unaniem van mening, dat de of ficier zijn eisen veel te hoog had gesteld, hoewel ook zij geen goed woord over hadden voor deze vorm van pornograf!» De raadslieden van de beide gedetineerd» hoofdverdachten voelden veel voor een gelijke straf voor alle verdachten, maar de overige raadslieden lieten blijken, dat bun cliënten slechts een ondergeschikt» rol in de onderneming hadden gespeeld Zo had één van de raadslieden een an dere mening over het daderschap. „Alleen de maker van een aanstootgevend schil derij is strafbaar", zo zei hij. „maar ik heb nooit meegemaakt, dat degene, di» Een Oostduitse auto met twee in zittenden is gisteravond met grote snel heid door een grensbarricade gereden en heeft West-Berlijn bereikt, ondanks ge weervuur van Oostduitse politiemannen. De auto werd beschadigd, maar di zittenden bleven ongedeerd. De Oostduitse politie heeft woensdag middag een waterkanon gericht op de bevelhebber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, generaal Clark, die met burgemeester Brandt en met gene raal Watson, bevelhebber van de Ame rikaanse troepen in West-Berlijn, de torgrens inspecteerde. Er werd geen ter gegeven. Volgens de Oostduitse radio zullen voorlopig geen speciale doorgangsbewij zen worden verstrekt aan Oost-Berlijners die een bezoek aan West-Berlijn willen brengen. Er zijn slechts enkele uitzonde, ringen op deze regel mogelijk. Na het sluiten van de grens tussen pWIMHVWJg 84 „Ik wou dat je meekwam, Adam", zei Grover. Zijn stem klonk angstig. „Ze ligt in bed te kronke len van de pyn. ,JDie pillen schijnen haar helemaal niet te helpen." „In orde, Grover." Adam knoopte zijn jas dicht „Dit is dokter Reinbeck uit St-Louis; wij hebben samen in Omaha gewerkt. Interesseert het u een ;je op die galblaas te werpen, dokter?" Zeker. Ik ga mee." Reinbeck stond haastig op. _,Ga jij maar vast vooruit. Grover. We komen je wel achterna." Adam ging naar een kast en haalde er een bruine map uit. „Bekijk eerst deze röntgenfoto's even, Rein beck. voordat we gaan." Hij zette de platen in de lijst en draaide het lioht er achter aan. „Uitstekende foto's. Heel duidelijk. Je schijnt een goed apparaat te hebben, Regan." ,.Het mag ook wel goed zijn, ik heb er genoeg voor betaald". Adam haalde zijn oude, zwarte in strumententas tevoorschijn. „Wat lees je uit d» foto's, Reinbeck?" „Drie steentjes. Een in het afvoerkanaal. Waar om heb je dit geval niet geopereerd, Regan?" „Omdat die vrouw daar vreselijk bang voor is Ze wil het niet" „Vertel jij haar. hoe noodzakelijk het is", sugge reerde Mac. „En vertel het maar met een verschrik kelijke stem" „Als er één ding is, dat ik kan", zei Reinbeck. „dan is het: ons handwerk, de chirurgie, aan d» man te brengen. Dat is nu eenmaal ónze koopwaar. Ik denk, dat ik die gave van myn voorouders heb geërfd je weet dat het Hollandse kooplui we ren." Hy lachte. „Geld hebben de Purdy's niet", zei Mac. „maar dat doet er niet toe. Ze weten, dat Adam heus wel op zijn honorarium zal wachten. Die vrouw is vooral bang vanwege haar kinderen." „Drie stevige jongens. De jongste is twaalf jaar", zei Adam. „Maar wat zullen ze beginnen, als xë die steentjes niét laat wegnemen en er aan sterven zal?" door Helen Topping Miller „Dan zal er iemand O, rust zacht aan Gods le vensstroom zingen", zei Mac droogjes. „En komen de zomer zal Grover hertrouwen." „Cynisme, je naam is vrouw!" zei Reinbeck „Kom je ook mee, Mac?" „Ik hang er maar bij", zei ze spottend. „Dat mag ik niet vergeten. Wie zou hier de honneurs waarnemen of de telefoon aannemen? Als jullie terugkomen, zet ik koffie en snijd ik de kip op. die ik gisteren heb gebraden. Je blijft natuurlijk dü weekeinde bij ons. Reinbeck." „Ik - ik was het niet van plan", begon hy. „Je hebt die hele omweg gemaakt en zou direct weer weg willen gaan? Bespottelijk! Ik ben, als kokkin, wel geen blauw lint waard, maar roer eieren kan ik nog wel klaarmaken. Schiet op, Rein beck. Er wordt al getoeterd, buiten. Je zult je wel herinneren, dat dokter Regan altyd haast heeft." .,Je bent een beste meid, Mac." Hij gaf haar in het voorbijgaan een tikje op de wang. ,Je bent niets veranderd." „En u is nog altijd de perfecte gentleman, dok- terl", schertste zij. Er kwam een glimlach om haar lippen. Een glimlach, die hem vreemd beroerde Toch bespeurde hij verandering. Terwijl hij met Adam over de nieuwe weg suisde, voorbij de zaag molen en de bocht om naar het huis van de Pur dy's, bekroop hem het gevoel, dat er iets verloren was gegaan. Iets helders en vrolijks, waaraan het zo goed was terug te denkenHet leek hem. ofschoon hij niet precies zou hebben kunnen zeg- gep waarom, dat Macs hart er niet meer was. Rein beck vroeg zich af, hoe dit zo kon zijn gekomen Was het missoh'ien J. Stanley Fells laatste geslaag de operatie geweest In de bocht, die de auto nam, zette Reinbeck zich schrap. Of zou Adam er schuld aan hebben? Adam Re gan misschien Reinbeck ging een beetje verzitten, om zijn col lega tc kunen bekijken. Adam had alleen maar oog voor de weg. Hy was een bedrijvig iemand, op weg naar het werk waarvan hij hield. Daar zat de knoop, dacht Reinbeck. De geneeskunde had Adam totaal in beslag genomen. Had hem doen vergeten, dat er méér was in het leven dan ge neeskunde alleen. En Ellen zag dat Ellen voelde dat. Zij zag het leven aan haar, aan hun beidon Adam en haar voorbij glippen. En zij wild» het vasthouden, maar wist niet hoe... Ja, zo moest het zijn. Zou hij. Reinbeck. Adam aan zijn verstand kunnen brengen, dat Ellen Mc Carty niet alleen maar een verpleegster was, maar ook vrouw? Misschien", dacht hij, „misschien ..Daarzei Adam, op een oud houten huis wij zend. dat best een verfje zou kunnen gebruiken „daar ben ik geboren. Nu woont mijn zuster er Een beroerde geschiedenis. Maar één kind, een meisje, een mongooltje." Het huis leek een beetje op Adam. dacht Rein beck. Vierkant, van stevig hout opgetrokken, geen finesses, geen tierelantijnen. „Hier zijn we bij de Purdy's", zei Adam. Nog geen half uur later reden zij, nog sneller dan zij gekomen waren, terug naar de Ringo- kliniek. Reinbeck moest zich onderweg aan de knop van het portier vasthouden. Adam stormde naar binnen; Reinbeck kwam hijgend achter hem aan. (Wordt vervolgd; tussen West- en Oost-Berlijn hebben tot gisteravond nog vijfhonderd vluchtelin gen de weg naar West-Berlijn weten t» vinden. In Oost-Berlijn heerst een fata listische stemming, zo verklaarden zil. De bpvolking gelooft niet in een opstand, want ..wat kunnen wij tegen tanks be ginnen?" Volgens het particuliere inlichtingen bureau West worden op het Oostduitse platteland arrestaties verricht. O.m. den vastgezet een hoofd van een collec tieve boerderij, die wilde vluchten, een man. die van sabotage werd beschuldig' en een boer. die bleef weigeren zich aan te sluiten bij een Kolchoze. De Westduitse minister van econo mische zaken, Erhard, is tegenstander van stoDzetting van de handel met Oost- Duitsland. De Oostduitse regering wacht slechts op dit soort maatregelen om nieuwe tegenmaatregelen te rechtvaardi gen, zo verklaarde hij Britse bladen waarschuwen ernstig tegen „gevaarlijke represailles" van het Westen De Guardian vindt, dat maatre gelen in reserve moeten worden gehou den, de Daily Telegraph meent, dat Ul- bricht zelf al genoeg reclame maakt voor de westelijke zaak en de Daily Ex press zegt: „De Westduitsers praten druk over embargo's en boycots, maar zij zul len hun exportstroom naar de Onstduit- sers niet afsnijden. Deze levert hun veel te veel geld op". Britse soldaten hebben het Russische oorlogsmonument bii de Branderburger poort vandaag afgerasterd met prikkel draad. omdat men vreesde dat opgewon den betogers het kolossale bouwwerk zouden beschadigen Er is een smal pad opengelaten voor de schilwachten van het rode leger die dag en nacht wacht lopen bij het monument. Tenminste vijf leden van de Oost duitse Volkspolizei zijn de afgelopen nacht over de r "ikkeldraadverspcrring langs de sectorgrens geklommen cn heb ben in dc westzonc om politiek asyl ge- Volgens berichten in dc Westduitse pers zijn er nog meer Oostduitse politic mannen naar het westen gevlucht cr voor heeft geposeerd, ook werd ver volgd". Uit de pleidooien bleek voorts, dat d» medewerkers voor hun aandeel 12.50 per film ontvingen. Alle verdaehten betuigden hun spijt, met uitsondering van de hoofdverdacht» I)» G., die *Un oud» hobbv weer op wil nemen: het maker van strip teasefilma. (Vervolg van pagina 1 Burgemeester Brandt van West-Ber lijn heeft bekendgemaakt dat hij eei brief aan president Kennedy gcstuur» heelt, waarin hij hem meedeelt, ,.da Berlijn meer verwacht dan woorden. He verwacht politiek optreden." In Wash Ington werd meegedeeld, dat de V.S niet onmiddelliik zullen reageren o] Brandt's verzoek om krachtiger maat regelen. Er zijn aanwijzingen, dat Amt rika voorzichtig zal optreden inzake ver klaringen en eisen van Duitse leiden Deze eisen zouden ingegeven kunnen zijl door een wens tot optreden in verban» mot d» Duitse verkiezingscampagne. Teleurstelling Dc Westduitse ambassadeur in Ame rika heeft verklaard, dat er in Duit» land „een zekere teleurstelling bestaat over het in gebreke blijven van het We» ten om tot dusver maatregelen te neme tegen de communistische blokkade i Oost-Berlijn. Naar verluidt ondervind men ernstige moeilijkheden bij het bc sluiten, welke maatregelen nu precic genomen moeten worden. Met name d Britten schyncn een zeer voorzichtig politiek te willen voeren. Volgens Er geland zouden de Westelijke rechten i Berlijn in feite niet zijn aangetast en i- verband hiermee zou de Engelse reg» ring de voorkeur geven aan onderhan delingen over de schending van de b» ze ttin gs ve rd r age n De Russische premier Chroesjtaje' heeft een boodschap gezonden aan kan seller Adenauer, waarin h(j zegt geei nieuwe verslechtering van de tocstam In Berlijn te voorzien. Adenauer heef daarna een gesprek met de Russisch» ambassadeur Smlrnow gevoerd, w-aarlr h(j te kennen gaf. dat de Westduitse re gering niets zal doen. wat er toe kan leiden, dat de betrekkingen tussen d» Bondsrepubliek en de Sowjetunle kar schaden en de Internationale toestand meer gespannen zou maken. Het protest van de Westelijke com mandanten in Berlijn tegei> de maatrege van de D.D.R. om een einde te makci aan het werken van Oostduitsers In West Berlijn, is gisteren door de Russisch» commandant verworpen. Ernstiger Burgemeester Brandt van Wou Berlijn heeft gistermiddag tijdens oei protestbijeenkomst van honderddui zenden Berlijners gezegd, dat de toe stand veel ernstiger is dan in de jarer van de blokkade 1948 en 1949. D» Berlijners, die ondanks het koude ei regenachtige weer naar het stadhui waren gekomen, droegen spandoeker bij zich. Op één van deze stond: „Ne gentig uur, zonder dat er iets gedaar is. Weten de Westelijke landen niet wat zij moeten doen?" Voordat d» bijeenkomst begon, trokken de Oost duitsers vele pantserwagens en vijl water kanonnen bij de Brandenbur gerpoort samen- Brandt drong cr bij do bevolking var Oost-Duitsland. in het bijzonder bij de genen in dienst van gewapende organi saties op aan. geen misdadigers van zich te laten maken. Schiet voor alles niet op landgenoten," voegde hy er langzaam en met nadruk aan toe. De burgemeester drong er voorts op aan, dat geen Westduitse rs meer zullen deelnemen aan sport- of culturele g»- beurteryssen in Oost-Duitsland. Iedereen die zaken wil doen op dc jaarbeurs in Leipzig, dient daar te blijven. Onder handelingen over een Duits-Russisch cultureel akkoord moeten niet worder voortgezet De elektrische spoor- er tramwegen in West-Berliin mogen niet langer onder Oostelijke directie blijven De Westelijke commandanten zullen dit met de stedelyke regering bespreken, al dus Brandt. De bijeenkomst eindigde met het luiden van de grote vrijheids- klok, een geschenk van dc Amerikanen aan de Berlijners- Rus krygt asiel Dc Canadese Immi gratiedien." heeft bekendgemaakt dal aan dr. Mikhnil Antonovich Klotsjka een vooraanstaand Russisch geleerde op het gebied van algemene cn organisch» chemie, politiek asiel is verleend. i de Ncderlandso te stellen, in de Nederlandse Staats- Stantscourant een beschikking de minister van Verkeer en Wa terstaat worden gepubliceerd, waar bij de sedert 1958 van kracht zijnde keuringseisen voor bromfietsen en losse hulpmotoren opnieuw worden vastgesteld. Alle nieuwe bromfietsen orden, zoals bekend, per type ge keurd door het RAI-TNO-Instituut op de weg te worden ge bracht. De belangrijkste wijziging van de keuringseisen betreft de normen voor voortgebrachte geluids sterkte. Geen grotere geluidssterkte zal voortaan mogen worden voortge bracht dan 75 decibel; na één jaar zal deze norm worden verlaagd tot 74 dB. later te bepalen tijdstip tot 73 dB. Deze bepaling treedt op 1 ok tober in werking en sluit aan op het onlangs in het Wegenverkeersregle ment opgenomen voorschrift: „Geen geluid mag worden voortgebracht, hetwelk een door de minister vast courant bekend te maken sterkte, te meten op een door de minister vast te stellen en eveneens in de Neder landse Staatscourant bekend (e maken wijze, te boven gaat", (artikel 80a, lid 2 onder h). De urgentie van een gcluldsbcjwrking werd in dc kring van brnmflctsrabrikan- len en importeurs reeds geruime tijd onderkend. Na de afkondiging van do snelheidsbeperking is dit onderwerp één van de eerste progr.-.mmapunten gewor den van de bromfietsafdclingcn van do R.A.Iwelk» aan de totstandkoming van de gestelde nonnen actief hebben medegewerkt Aangezien de bromfietslcveranciers zodoende reeds op de hoogte waren ge bracht van de nieuwe voorschriften, zul len ze in het algemeen geen consequen ties voor de in produktic zijnde model len met zich brengen. Anderzijds geven dc nieuwe bepalingen de politie aan stonds de mogelijkheid op tc treden te gen weggebruikers, die moedwillig d» gestelde nonnen ovcrschnjden of an derzins onnodige geluidshinder vcroor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7