Jlicutue geihscife ÖTourant Scherpe nota's van Westen aan Sow jets Commentaar Boven Groningen 5000000 liter gas NIEUWS in één oogopslag Luchtoorlog boven Texel - steeds heviger strijd MODIEUS HAAR THUIS ZELF DOEN Sukarno sprak in het Nederlands DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1961 POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 i ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ,$tantva«ticl| is gbtbltita mgn hert ia ospatl~ Tweeënveertigste jaargang no. 12253 ftlay die am Het Westen heeft nu officieel geprotesteerd tegen de grenssluiting in Berlijn. Bondskanselier Adenauer verwacht geen oorlog om Berlijn, maar is wel van oordeel, dat de huidige situatie pas het begin is van de werkelijke crisis. Burgemeester Brandt heeft honderdduizenden Westberlijners toegesproken en medegedeeld, dat hij een brief aan president Kennedy heeft gezonden. In een rede ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsviering heeft president Sukarno o.m. gezegd naar niets meer te verlangen dan naar normalisering van de Nederlands-Indonesische betrek kingen zodra Nieuw-Guinea aan Indonesië is overgedragen. In Baltimore heeft de „Verenigde organisatie voor de bevrijding van Cuba" medegedeeld, dat binnen een half jaar een tweede invasie op Cuba zal worden uitgevoerd. Ln een Latijns-Ameri kaans land worden op het ogenblik 600 commando's voor d» komende strijd opgeleid. De anti-laster liga, een Joodse organisatie in de Ver. Staten, is van oordeel, dat Israël met de manier, waarop de zaak-Eichmann is behandeld, de sympathie van de wereld heeft gewonnen. Men verwacht, dat het proces een blijvende uitwerking op het mense lijk denken zal hebben. Twee luchtvaartbedrijven op Texel zijn in een hevige concurren tiestrijd gewikkeld. Zij zijn nu ook een prijzenslag begonnen bij het organiseren van rondvluchten boven het eiland. Enkele bakkerij commissies uit Noordbrabant moeten maandag bij minister De Pous komen om de kortgeleden doorgevoerde broodprijsverhogingen te motiveren. Verwacht wordt, dat bin nenkort ook de Haagse bakkerij voor hetzelfde onderwerp bij de minister zal moeten verschijnen. Thans is gebleken dat bij het kapseizen van de Groninger kust vaarder gistermiddag voor de kust van Oost-Friesland twee bemanningsleden om het leven zijn gekomen. Een derde kon worden gered. w7/m VUE ZULLEN er met niemand ruzie over krijgen als we stellen dat deze zomer niet de statis tieken zal ingaan als «de mooie zomer van 1961"! De zonnesch i jn -st atist iek zal niet opvallen door overvloedigheid en de re gen-statistiek niet door opvallende matigheid. Het enige record dat deze zo mer heeft kunnen vesti gen schijnt het koude- record te zijn: nooit tevoren was in augustus een lagere temperatuur geregistreerd dain in de nacht van zaterdag op zondag tijdens het afge lopen weekeinde. Record- verzamelaars hebben dus toch nog iets! En toch.vraag je aan teruggekeerde vakan tiegangers hoe het weer geweest is, dan volgt in acht van de tien keren het antwoord dat het wel is meegevallen. Natuurlijk moet men in dat antwoord verdisconteren dat alleen de zeer grote optimisten hoge verwachtingen koes teren van het Nederlandse klimaat. En nu is welis- ar iedereen diep in zijn hart altijd een beetje op timist wat het weer be treft, maar daar staat de ervaring tegenover! Dat „het is wel meege vallen" moet ook nog een andere oorzaak hebbenen die vindt men in beeld gebracht door onze foto parmantige kleine ding heeft een eigen para plu gekregen van haar moeder en nu hoopt ze maar dat het regent, hoe harder hoe mooier! Die regen past in haar spel, is een onmisbaar onder deel van en zo zetten vele verstandige mensen ook hun vakantieprograra op. Voor regendagen heb- ze plannen die niet zouden passen op mooi- we er-da gen. Museum-be zoek bij voorbeeld. Brie ven schrijven bijvoor beeld. Een dag-met-een- mooi-boek bij voorbeeld Een abonnee winnen op onze krant bij voorbeeld! Het zijn maar voorbeel den van zaken waarin je evenveel plezier kimt heb ben als dit meisje van het lopen in de regen. Zij waardeert haa; eigen pa raplu als u een nieuwe abonnee gaat winnen (we nemen maar een van die voorbeelden!waardeert u uw eigen krant. Dat geeft een prettig voldaan gevoel. En liet weer doet er dan weinig meer toe! (straat) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ts). (straat) (woningplaats) In Duitsland Geen sportverkeer tussen West en Oost De besturen van het Westduitse Olym pische comité en van de Westduitse sportfederatie, hebben woensdagavond in Dusseldorp besloten, voorlopig geen Westduitse sportlieden aan wedstrijden in Oost Duitsland te laten deelnemen. Na een vergadering, die enige uren duurde, werd een communique verstrekt, waarin werd gezegd, dat (het Westduitse Olympische Comité en de Westduitse Sportfederatie de door de regering van Oost Duitsland getroffen beperkende maatregelen ten strengste afkeuren om dat deze bepalingen lijnrecht in tegen spraak zijn met de menselijke en spor tieve principes. Zolang een normaal ver keer tussen Oost- en West Duitsland niet mogelijk is, zullen de sportbonden de atleten geen toestemming geven aan wed strijden in Oost Duitsland deel te nemen, terwijl ook geen Oostduitse sportmensen in West Duitsland zullen mogen starten. De president van de Westduitse sport federatie, Willy Daume, sprak eveneens zijn teleurstelling uit over de uitwijzing van sportjournalisten bij de selectiewed strijden roeien in Potsdam. A MERIKA, Engeland en Frankrijk hebben vandaag nota's overhandigd aan de Russische regering, waarin geprotesteerd wordt tegen de af sluiting van de Berlijnse sectorgrens. De inhoud van de nota's is nog niet bekend, maar het Westen zou scherpe woorden hebben gebruikt. De Sowjetunie zou direct verantwoordelijk zijn gesteld voor de afsluiting de grens en de beschuldiging zou zijn geuit, dat de Russen hiermee de vierlandenstatus van de stad geschonden zouden hebben. De communis tische leiders van Oost-Duitsland hebben vandaag een beroep gedaan op de 1.700.000 leden van hun jeugdorganisatie om als vrijwilliger dienst te nemen bij het leger. Hoewel deze maatregel het Westen zeer verontrust heeft, zei bondskanse lier Adenauer in een verkiezingsrede, dat een werkelijke crisis om Berlijn nog verwacht moet worden. De Westduitse kanselier heeft ver klaard, niet tc geloven, dat de Ber lijnse crisis tot een oorlog zal leiden. De komende maanden zullen een ontwikkeling naar „een zeer kritieke toestand" te zien geven. Chroesjtsje' heeft geëist, dat Berlijn tot vrije star" wordt gemaakt en dat er afzonderlijk* vredesverdragen met de beide Duits* staten moeten komen. Pas wanneer de Sowjetunie poogt, deze eisen te verwerkelijken, dan zou de gevaar tijkste tijd aangebroken zijn. Adenauer deed een beroep op he' IN het duel om het luchtruim boven Texel tussen de N.V. Sinberg en de Schreiner Aero Contractors N.V., dat aan het begin van dit seizoen is ontbrand, worden thans alle wape nen gebruikt. De rondvluchten boven het vakantie-eiland Texel, vormen een levensbelang voor de begin 1961 opgerichte N.V. Sinberg, die even eens taxi-vluchten TexelSchiphol en AmelandEelde onderhoudt. De Aero Contractors N.V. verricht vele werkzaamheden in Perzië en West.- Afrika en heêft sinds ongeveer acht jaar contracten met de Luwa en de Koninklijke Marine voor het slepen van luchtdoelen boven Texel. Bij het duel worden geen middelen onbeproefd gelaten, zodat nu een prij zenslag dreigt te ontstaan. De normale prijzen voor de rondvluchten van 20 mi nuten bedroegen f 12.50 voor de volwasse nen en f10 voor kinderen. De firma Sinberg opende vorige week de moge lijkheid voor f6.50 tien minuten te vlie gen, waarop de Aero Contractors be sloot dezelfde vluchten te gaan maken voor f6. Beide partijen zijn van mening, dat de toeristen bij de tegenpartij aan vliegminuten tekort wordt gedaan. Van weerszijden worden reeksen beschuldi gingen en aanvallen gelanceerd. Aanslag De directeur van Sinberg, de piloot Th. Sinnige, legt uit, dat zijn firma de winsten van de rondvluchten nodig heeft om de taxi-vluchten naar Schiphol te kunnen opbouwen. Naar zijn mening kan men alleen van concurrentie spreken als er levenskansen voor twee onderne mingen zijn, „anders wordt het een aan slag op het leven". Over het luchtgevecht, dat zich af speelt boven de hoofden van de 10.700 eilandbewoners en de in het seizoen ge middeld 13.000 toeristen (met een top van 20.000) zegt V.V.V.-directeur G. H Fortgens: „Men kan slechts hopen op een spoedige oplossing. Naar mijn ge voel zit er voor één bedrijf een goed» boterham in, voor twee bedrijven stellig niet. Voorkeur voor een bedrijf kan en mag ik niet uitspreken, al moet het mij wel van het hart, dat het uitermate spijtig zou zijn, indien de ondernemende firma Sinberg door deze affaire Texel zou moeten laten schieten", aldus de heer Fortgens. Burgemeester C. de Koning van Texel zegt eveneens waardering te hebben voor (Advertentie) KLEURSPOEUNG TUBE 1.95 het Initiatief, dat de firma Sinberg heeft genomen om de „rondvllegerij" nieuw leren in te blazen. ZakelUk gezien betreurt burgemeester De Koning, voorzitter van de Raad van beheer van het vliegveld, de concurrentie strijd. Hij wijst er echter op, dat beide firma's van de rijksluchtvaartdienst de vereiste concessies hebben gekregen. Duitse volk geduldig te zijn en geer1 werhaaste en onbezonnen maatrege 'en te eisen. Volkomen eenheid me" •ie Westelijke geallieerden noemde hi le basis voor het voortbestaan va> een Duitsland in vrijheid. Adenaue' deed in dit verband een scherpe aan val op verschillende Westduitse dag bladen, die de geallieerden ervan be schuldigen, niet snel genoeg teger maatregelen te nemen. Hij was ervar overtuigd, dat het Westen zou reage -en, als de werkelijke crisis daar zo zijn. maar Duitsland moest de een heid niet pogen te verbreken, r bondskanselier noemde het verschi.i oen van de Bildzeitung uit Hamburg ran gisteren een schande. Dit blad kwam met een zware kop op de voorpagina: „Het Westen doet niets" en met kleinere letters: „Kennedy zwijgt, Macmillan gaat jagen en Adenauer be ledigt Willy Brandt". De kanselier zal waarschijnlijk begin volgende week een bezoek aan West- Berlijn brengen, mede op aandringen van de Berlijnse burgemeester, Brandt, die heeft meegedeeld, dat hij de ruzie met Adenauer wil vergeten. (Zie vervolg pagina 7) Prins Bcrnhard, nog steeds op va kantie in Italië, wijst prinses Bea trix iets op een balkon aan. Rechts prinses Margriet. De foto werd genomen in St. Stefano aan de Italiaanse westkust, waar het ko ninklijk gezin een watersportfeest bijwoonde. Met het geweer over de schouder en de helm op springt een Oostduitse soldaat over de prikkeldraadversperring naar de vrijheid. Zijn naam wordt geheim gehouden omdat hij nog familieleden in Oost-Duitsland heeft. Sukarno heeft heden ter gelegen heid van de Indonesische onafhan kelijkheidsdag Nederland verzocht Nieuw-Guinea vreedzaam aan Indo nesië over te dragen. In een radiotoespraak van drie uur zeidc hij in het Nederlands: „Er i: waarnaar ik meer verlang dan zo spoe dig mogelijk de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen te normaliseren ei hartelijk banden met mijn vrienden der de Nederlanders te versterken zodra het probleem West-Irian is opgelost". Sukarno zeide, dat hij citeerde uit brief, die hij onlangs in Wenen aan i Nederlandse burger had geschreven. Hij wilde thans de inhoud van deze brief rechtstreeks tot het Nederlandse volk richten. Sukarno zeide voorts, dat de Indone siërs zich sterk voelen en sterk zijn. Zij hebben overzee vrienden bij duizenden miljoenen. De soevereiniteit westen van Nieuw-Guinea berust juri disch reeds bij Indonesië en de Indone siërs zien reikhalzend uit naar de dag, waarop de roodwitte vlag daar zal wap peren. En als God wil. komt die dag thans naderbij", aldus Sukarno. Hij verdedigde de deelneming van com munisten in regeringsinstellingen en waarschuwde tegen tc veel vertrouwen in opstandelingen, die zich kort geleden hebben overgegeven. Voorts zeide hij dat de strijdkrachten een werktuig vau de regering moeten zijn en niet anders- Sukarno vertelde dat het aantal op standelingen verminderd was tot een lut tele tienduizend, en zei dat de mensen thans in de rij staan voor rijst, suiker, klapperolie en petroleum. Na de rede van Sukarno op het Mer- dekaplein te Djakarta die door hon derdduizenden werd aangehoord vlo gen er bommenwerpers cn jagers van Russisch type over. Er volgde een parade in 15.000 personen. Hierin liep een groep van „in het rood geklede Papoea's wier speerpunten „in bloed gedrenkt" waren en die een „door de kolonisten gebonden" meisje van haar ketenen bevrijdden. „Wij accumuleren macht, wij voelen is sterk genoeg voor een confrontatie met de Nederlanders op alle gebieden in elk opzicht. Te Mcdan heb ik on langs uitgeroepen: Hier zijn wij, waar bent u? Dit was een duidelijke illustratie wat wij bedoelen met onze politiek confrontatie en bewijst, dat wij ons sterk voelen", aldus Sukarno. Sukarno zeide nog: „Is er een Neder lander, ja zelfs een enkele Nederlander, ou dulden dat Limburg door een aan- Nw.-Guinea's bodem betrekkelijk arm Dc afdeling bodemkundig onderzoek /an het agrarisch proefstation in Ne derlands Nieuw-Guinea heeft thans tien jaren lang de samenstelling cn vrucht baarheid van de bodem onderzocht in 55 stukken grond in het gehele land met bijna 12.000 vierkante kilometers opper vlakte. of 2,8V« van het gehele grondge bied. Deze waren zo gekozen dat men een goede indruk kreeg van het gehecL Er zijn 6000 grondmonsters onderzocht Men is tot het inzicht gekomen, dat over het algemeen Nieuw-Guinea een betrek kelijk arme bodem heeft. der volk wordt bezet of dat Friesland wordt gekoloniseerd?" „Ik kan nog wel geduldig blUvcn maai het Indonesische volk kan dit waar schUniijk niet. Men kan het Indonesische volk niet vragen zeifa nog maar een paar Jaar te wachten". „Wanneer het geduld zijn grens heeft bereikt, dan vrees ik. dat onze politiek van confrontatie moet worden gevolgd door een zelfs nog krachtiger politiek". Hij deelde mede dat de reusachtige uit breiding van de strijdkrachten noodza kelijk is gworden in verband met de Nederlandse maatregelen op Nieuw -Gui nea en voegde eraan toe „Indonesië zal over West-Irian geen woorden meer vuil maken met de Nederlanders". HIJ noemde zijn meer verzoenende houding nieuw stadium". Na de toespraak legde Sukarno de eerste steen van een 120 meter hoog door hem zelf ontworpen nationaal mu seum. Daarin worden ondergebracht een museum van de revolutie en een theater. Op het dak komt een tien meter hoge eeuwige vlam. (Zie ook pagina 7) Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 5.28, onder 19.59 uur- maan op 12.44, onder 22.58 uur. 10 augustus eerste kwartier. Strandverwaehting Verbetering blijft van korte duur. Ook morgen weer enige regen verwacht met tc koel strandweer. Matige zuidwesten wind, overdag 16—18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: nieuwe depressie komt van IJsland naderbij, zaterdag weer door opklaringen gevolgd. TTTANNEER in de zaak-Berlijn de wes terse wereld het hoofd koel houdt, is het minder aan de Westberliiners dan aan eigen nuchter nadenken over de situa tie te danken. De Westberlijners, daarin gesteund door een deel van de Westduitse pers, willen, dat het westen iets doet. Iets wat? Dat ligt minder voor dc hand. Voor de vrije wereld is de afsluiting van de grens nóg geen reden om in to grijpen. Zeker, de afsluiting is ongeoor loofd. Maar voor het overige onderstreept zij een druk die er toch reeds lag. Het leven achter de grens zal er althans voorshands niet moeilijker door wor den dan het was. Integendeel, aan te ne men valt, dat het regiem dc bevolking voorlopig minder zal prikkelen. Ilct kan geen opstand gebruiken. West-Berlijn cn een deel van de pers wenst, dat het westen daden toont. Men zou zich kunnen herinneren, destijds te gen de aanvankelijke veroorzaker van al deze ellende, tegen Hitler, zelf betrekke lijk weinig te hebben ondernomen. Wat de wereld vandaag meemaakt, moet he laas nog steeds tot de naweeën van diens optreden worden gerekend. Vast staat wel, dat het Westen weet wat het wil. De westerse wereld van 1961 is niet die van 1938. De Duitse studenten die Kennedy een parapiuic hebben ge zonden mogen dit weten. Het Westen weet dit beter, omdat het ook weet. dat liet communistisch regime deze maatregel in Berlijn bepaald niet uit macht, doch veel eer in zwakheid heeft genomen. De maat regel immers bewijst tegenover heel de wereld, de neutralen daarbij inbegrepen, het fiasco van een politiek. Of moet het geen blamage heten, ten overstaan ook van ai die jonge staten in Afrika en Azië, wanneer een land leeg loopt omdat het bewind ondraaglijk is? Geen wonder, dat de Russische pers zich beijvert om voor het Russische volk zelf de feiten tc verbergen. Zoiets is niet nodig in een situatie van succes en van overwinning. De afsluiting van deze grens heeft de betekenis van een kattcsprong in nood, van een handelen in dwangpositie. Deze deur naar de vrijheid moest gesloten. Het Westen zelf blijft onwrikbaar, ook voor wat betreft het punt waarop het conflict zou moeten uitbreken. Daarover behoeft bij het communistisch regime geen misverstand te bestaan. Het zal dat mis verstand des te minder koesteren, nu het in Oost-Berlijn zozeer het eigen reeds wankele gezag ondergraven heeft. JOORAL woensdagavond stond het weer tn Nederland onder invloed van een kleine storing, waarvan het centrum in een snel tempo juist over het noord oosten van het land is getrokken. De buiigheid was groot, terwijl er op uitge breide schaal onweer voorkwam. Op vele plaatsen viel 10 tot 15 mm regen. Na het wegtrekken van de storing draaide de wind naar het noorden en werd een nieuwe hoeveelheid koude lucht aange- In het zeegebied ten zuiden van IJs land bewoog vanmorgen een depressie in oostelijke richting. Verwacht uxrrdi dat de storing bij Schotland naar het Rapporten hedenmorgen weer toe. Tussen dc twee storingen in station berindt zich een rug van hoge lucht druk, die de komende nacht Nederland zal passeren. Een koude nacht zal er het D Helder gevolg van zijn. Ypenburg De Bilt verwacht tot vrijdagavond: ^lts* Koude nacht met opklaringen. Morgen Bfit half tot zwaar bewolkt met plaatselijk Twente enige regen. Zwakke tot matige wind Einih uit westelijke richtingen. Overdag onge- Zd.-Umb veer dezelfde temperaturen alc vandaag (Opgemaakt 11.15 uur).Oslo QP Z--1 TERDAG 2 septem- tion Aeronautique Interna- winningen definitief in het Bemden uit Brussel, Alfred leider is de Nederlandse bal- ber zullen op het ter- tional. bezit kwam van mevrouw Eckert uit Augsburg, me- lonvaarder J. Boesman die rein van de internationale 'f? *®taal 221 voor deze Boesman. In 1947 is deze vrouw Boesman uit Neder- daardoor zelf niet zal kun- shnw Mr. in rmnin ,ucbtba,,°ns ongeveer vijf „Coup Andries Blitz" in de land, Francis Shields uit nen starten. Zaterdag 2 sep- .V. V *'ronl°- miljoen liter gas nodig zijn. plaats gekomen voor de Pennsylvania en Z Burxijns tember 'smorgens en 'smid- gen vijf luchtballons opstij- De „Trofee du ballon libre" „Coup Gordon Bennett", die ski uit Warschau. Het is voor dags worden de voorberei- gen voor een handicap-race |s beschikbaar gesteld door van 1907 tot 1939 gold als de eerste keer sinds meer dingen getroffen cn om- om de „Trofee du ballon j°nkb®er J- L- van de.n Bergh prijs voor de zwaarste wed- dan twintig jaar dat een streeks vier uur des middags libre" de eniee infemafinm v?n ',eemstede en in de strijd op ballonsportgebied Poolse balloncommandant is de start voor de langc- uurc ue enige imcrnauona- piaats gekomen van de De balloncommandanten die heeft Ingeschreven voor een afstandwedstrijd. De ballons Groningen zullen opstij- ballonrace in West-Europa, zullen voor zonsondergang zijn Albert van den Verantwoordelijk wedstrijd- moeten landen. AJaccio Madrid Mallorca f* ii\U

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1