Berlijn theater met stuk vol grimmige accenten RYNBENDE' S NIEUW ROOD Raketten en moraal Nieuw wapen van V.S.: explosieve gassen Ben Youssef in hotel te Frankfort vermoord Dikte van papier en inkt /ft ecu doafce Kij, 5 Ondanks zelfvertrouwen toch angst BERLIJN, 14 aug. Een bizar theater. Dat is de enige verge lijking, die opgaat wanneer men vandaag spreekt over het Berlijn van nu. Maar helaas een theater, waar een angstaanjagend stuk gaat over een immens concentratie kamp met miljoenen bewoners: Oost-Berlijn. Een stuk ook vol grimmige accenten, met in de zaal de hele wereldbevolking ademloos toekijkend. Ademloos inderdaad. Want op het toneel wordt met vuur gespeeld en daarbij soms zo angstig gemanoeuvreerd, dat men geneigd is de acteurs toe te roepen in hemelsnaam op te passen. Anders gaat de hele schouwburg in vlammen op. Dat laatste heeft men nu gelukkig in West-Berlijn begrepen: men wil er niet met vuur spelen en daarom is er een eind gemaakt aan de enorme be togingen bij de Brandenburger Tor, waar tienduizenden Westberlijners hun haat tegen het regiem van Ul- bricht uitschreeuwden. Men mag er Concentratiekamp met miljoenen bewoners (Van onze speciale verslaggever) Advertentie pure bessenjenever rC nu niet meer dicht bij komen: de niglen zijn'door dc Westdultse politie ruim een kilometer teruggedrongen Nu vindt men er alleen nog maar de politiemannen en de mensen van pers, radio en televisie. Een merkwaardige verandering overigens van de stukken op dit toneel: eerst een Wagneriaanse, echt Duitse scène met spreekkoren en zelfs met fakkeldragers, nu alleen maar politie, militairen en journalis ten De geladen emoties van zondag hebben plaats gemaakt voor tragi komische effecten: een wat béte kijken over en weer met slechts af en toe elementen van spanning. Zo boden omstreeks zeven uur maandagavond twee vriendelijke meisjes uit de oost sector demonstratief de Vopo's op de gepantserde auto's bloemen aan. Ge volg: hoongelach onder de journalisten aan de westelijke kant. Een Ierse persman wedde na dit serene bloe- mentafreeltje dat hij er nu wel door zou komen bij de Vopo's en breed met zijn paraplu zwaaiend wandelde hij door het niemandsland. Maar ook hij werd teruggestuurd, ondanks zijn welsprekende gebaren. GESLOTEN' Tunesische kranten zonder papier Tenzij een regeling getroffen wordt, zal de Tunesische pers over 14 dagen geen papier in voorraad hebben. Als gevolg van de crisis om Bizerta heeft de Franse onderneming, die aan de Tunesische kran ten levert een recente aanvraag voor een hoeveelheid rotatiedruk naast zich neer De Tunesische kranten hebben een voorraad die nog voor 15 dagen strekt en op het ogenblik weet niemand nog wat er gaat gebeuren als er niet intijds papier uit Frankrijk komt. Het waarschijnlijkst is. dat de Tunesi sche regering dan een beroep op andere landen zal doen- De Tunesische pers omvat zes dag bladen drie Franstalige en drie Ara bische welker oplaag in totaal 60.000 bedraagt. Bovendien is er het invloed rijke Franstalige weekblad Afrique Action, dat een oplaag heeft van 20.000 en veel aftrek in het buitenland heeft. Voetballers kozen voor het Westen Twee leden van het elftal van de Oost- berlijnse voetbalclub Dynamo hebben het afgelopen weekend na een wedstrijd te Kopenhagen de benen genomen. De spelers, midvoor Emil Poklitar en de reserve-linksachter RoLf Starost, ver dwenen uit een trein waarmee zij na de wedstrijd naar het Oostzeeveer reden. I dwijnen De Oostduitse officials kwamen hun verblijfplaats pas aan de weet, toen de veerboot naar Oost-Duitsland al ver trokken was. Toen bevonden Poklitar en Starost zich reeds aan boord van de veerboot naar Grossenbrode. Veronder steld wordt, dat zy zich thans in Ham burg bevinden. Klacht ingediend bij Veiligheidsraad Tunesië heeft het incident van zondag de aanval van Franse soldaten op een boerderij 20 km ten westen van Bizerta onder de aandacht van de Veiligheidsraad gebracht. Wanneer de ze ..Franse provocaties" voortduren is de Tunesische regering verplicht tegen maatregelen te nemen, zo wordt in de brief aan de voorzitter van de raad ge- Bij dit incident werden drie Tune- siërs gedood. Door het vuur van Fran se artillerie, opgesteld in Algerije, zou den voorts twee Tunesiërs zijn gedood en twee ernstig zijn gewond Ruim 100 gewonden bij treinbotsing Bij een botsing tussen twee onder grondse treinen in Madrid zijn gisteren honderdelf personen gewond, zes of zeven zeer ernstig. Het ongeluk gebeurde om half tien in een tunnel tussen de stations Tribu nal en Bilbao. Een trein, die bij het station Bilbao gestopt had, was onver wacht achteruit gaan rijden en werd toen aangereden door een trein, die met een snelheid van 65 km. per uur in de r viting Bilbao reed. Vier van de acht wagons liepen flit de rails. Tal van r issagiers raakten in paniek en tracht ten door de raampjes naar buiten te klimmen. Het grote aantal gewonden was hiervan het gevolg Beide treinen vervoerden in totaal on geveer 750 passagiers. Wanneer het on geluk een half uur eerder was gebeurd zouden volgens een autoriteit van de maatschappij honderden mensen gedood Tussen half 9 en 9 uur vervoert elke trein naar schatting niet minder dan( duizend passagiers. Teruggestuurd bij de Brandenburger I Tor. Zo ver is het nu gekomen met deze j beroemde poort van Berlijn. Die poort 'moest open, zo roept men al jaren in het westen, maar maandag is hij grondig gesloten. Zondag en maandagochtend nog was het een van de dertien open gebleven toegangen tot het concentratiekamp dat nu Oost-Berlijn is geworden. Maar maandagmiddag omstreeks drie uur ging de poort dicht, grondig dicht. Door middel van luidsprekers deelde de Oostduitse politic mee. dat deze toegang afgesloten werd wegens „Westdultse provocaties". Kort tevoren had ik er nog een van die trieste scènes meegemaakt, die thans in het theater Berlijn aan de orde van de dag zijn. Een meisje uit de oostelijke sector, dat zondag in West-Berlijn op een verjaardagsvisite was, had het besluit genomen in het westen te .blijven. Maar zij had de huissleutel nog." „Ik moet die nog even naar mijn ouders terugbrengen", zei ze naïef tot de weste lijke politie-inspecteur bij de Brandenbur- ,.U kunt wat mij betreft gaan", het rustige antwoord, „maar realiseert u zich als Oostberlijnse wel. dat u concentratiekamp wel inkomt, maa Het meisje barstte in snikken uit Dat werd een der omstanders kennelijk ook een vluchtelirfe te veel. Hij haalde een biljet van tien oostmarken t< voorschijn, smeet het over het prikkel draad ep gilde: „Hier hebben jullie je judasloon". Kort daarop ging de Brandenburger Tor dicht, kort daarop dus ook besloten Westberlijnse autoriteiten de omgeving te doen ontruimen: men wil elke aanleiding tot wilde scènes vermijden. GEEN SCHADE Het toneel in het theater Berlijn is aldus echter niet volledig geschetst. Er is ook nog zo iets als het leven van alledag En op dit punt moet men het de West berlijners toegeven: zij beschikken over wel heel sterke zenuwen. ..Men moet niet denken dat wij zo langzamerhand een ingezakte pudding vormen", zc men mij vanmiddag in het Berlijnse raadhuis. „Geen sprake van" Maar zal misschien aan hel einde van deze maand de economie van het weste lijke stadsdeel toch wel een beetje op een ingezakte pudding lijken? Duizenden werknemers immers zijn plotseling uit produktieproces weggebleven. „Neen", was het besliste antwoord van een West berlijnse zegsman. „WO hebben tot dus ver vrijwel geen economische schade van de Oostduitse maatregelen" de westelijke sector weliswaar hiei cU i daar problemen schept, maar niet zo-: danig dat de economie van West-Berlijn er onder lijdt. „Er zijn bijna 1.000.000 werknemers In West-Berlijn, dat wil dus zeggen dat het Oostberlijnse aandeel 3 procent uitmaakt. Bovendien neemt het aantal Westdultse werknemers in de oostsector (10.000) zienderogen af. En dan moet men niet ver geten. dat de vijf procent voor een groot deel in kleinere bedrijven werkzaam is en In de dienstensector. Wij komen er heus wel boven op. De produktie zal er niet onder lijden". Aldus verzekerde ANGST De produktie lijdt er misschien nietj onder, wel andere zaken liggend in het menselijke vlak. Ik liep terug van del Brandenburger Tor tot halverwege de Strasse der 17. Juni. tot de plaats waar; men de Berlijners heeft teruggedrongen Daar werd ik aangeklampt door een Westberlijnse arbeider. ..Is er daar nog iets te z'en?", wilde h\j weten. Ik schudde het hoofd. „Een mijn collega's zit daar ook", hij en hij wees met een gebaar naar de oostelijke zone. Hij kan er niet uit. Jaren heeft hij voor zijn pensioen gewerkt: volgende week zou het ingaan. Maar het hoeft niet meer. Ulbricht heeft Item opgesloten. Zo zijn er zoveel" en hij voegde er nog aan toe „wie weet komt onze beurt ook nog wel Even verder was een Hyde Parkach tig opstootje aan de gang: een vluchte ling vertelde van zijn ervaringen met de Vopo en het publiek reageerde heftig. Zoals ik het die middag ook heftig had zien reageren tijdens een openluchttoe spraak van een der burgemeesters: heftig roepend, vuisten ballend. Emoties zijn in dit theater Berlijn wel aan de orde van de dag. Waarom? Omdat ondanks alle zelf verzekerdheid van de West-Berlijners, ondanks alle durf ook in dit deel van de stad de angst een grote rol speelt, de afschuwelijke wurgend? angst, dat men overgeleverd zal worden aan Ulbricht en zijn vazallen. In Madrid is de verloving bekend gemaakt tussen koning fin balling schap) Simeon van Bulgarije en Margarite Comez Acebo, dochter van een Madrileens aristocraat die om het leven kwam tijdens de Spaanse burgeroorlog. De moeder van koning Simeon stond naast het jonge paar tijdens de verlovingsreceptie. Volgens Newsweek Voor strijd in Z.O.-Azië Volgens het Amerikaanse blad Newsweek hebben de V.S. een nieuw wapen aan hun arsenaal toegevoegd: een sterk explosief gas, dat boven de vijand wordt vrijgelaten. Wanneer dit gas langs de grond strijkt, ontbrandt het door een vonk op dezelfde manier waarop stof in een graan elevator soms tot ontbranding komt. Alles wat binnen het bereik van dit gruwelijke gas komt, wordt verpulverd, aldus het blad. Tegenstander van Bourguiba Een uitgeweken Tunesische poli ticus, die in zijn vaderland ter dood was veroordeeld, is gisteren ge ïdentificeerd als slachtoffer van een moord, die zaterdag op een hotelkamer in Frankfort is ge pleegd. De politie identificeerde het slachtoffer als de 51 jaar oude ju rist Salah ben Youssef, die voor dat hij zijn land verliet om in Cairo te gaan wonen enige tijd minister van justitie is geweest. Hij was volgens de politie door een Tunesische rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. Verdacht van de moord worden drie mannen, die per vliegtuig uit Zürich naar Frankfort waren gekomen en die bij de luchtvaart-maatschappij een Tu- nesisch paspoort hadden getoond. t Groot materiaal hebben de Oost duitse Volkspolizei en het Oost duitse leger ingezet om. de af sluiting toch vooral effectief te maken. Het waterkanon heeft al eens dienst moeten doen toen Westberlijners in hun veront waardiging al te dicht naderbij Het in Cairo verschijnende blad El Gumhuriya meldde, dat Ben Voussef ini Tunesië secretaris van de Istiqlal-partij is geweest en met Bourguiba had gebro ken wegens diens verzoenende politiek jegens Frankrijk. Youssef werd zaterdagavond door zijn vrouw stervend aangetroffen op een ho telkamer waar hij die middag om vijf uur met twee van de drie mannen uit Zürich had afgesproken. Zijn vrouw zat in de lounge te wachten, doch was na drie uur ongerust geworden. Toen ze met een portier van het hotel de kamer binnenging, lag Ben Youssef bewuste loos op de grond met een ernstige hoofd wond. Kort nadien stierf hij in een zie kenhuis zonder bij bewustzijn te zijn ge komen. De drie mannen zijn inmiddels per vliegtuig naar Zürich teruggekeerd. De Zwitserse politie is inmiddels een uitgebreide jacht op de drie mannen be gonnen naar aanleiding van een verzoek van Interpol. De politie vermoedt echter, dat de mannen Zwitserland reeds verla ten hebben. Ben Youssef is de erkende politie ke aartsvijand van president Bour guiba, die in maart van dit jaar nog pogingen heeft gedaan met zijn vroe gere medestander tot een verzoening te komen. Ben Youssef was destijds door de Zwit serse politie gearresteerd, nadat hij on der valse naam Zwitserland was binnen gekomen. Bourguiba bevond zich voor herstel in Zwitserland en toen hij van de arresta tie hoorde, verzocht hij Ben Youssef te mogen spreken. Het onderhoud van een kwartier in aanwezigheid van twee poli tiemannen leverde echter geen verzoe ning op. Ben Youssef werd daarna uitge wezen en over de Zwitsers-Duitse grens Newsweek schrijft het toenemende vertrouwen van het Amerikaanse de partement van defensie toe aan nieuwe Amerikaanse materieel, dat tezamen met nieuwe gevechtstaktie- ken bestemd is voor de querilla-oor- log in Zuid-Oost-Azië. Als andere nieuwe Amerikaanse pens noemt het blad: 1. Een microjet-raket. Dit is een klein projectiel ter lengte van 2,5 cm, dat afgevuurd kan worden uit een plastic buisje niet groter dan een limonade- rietje. Deze naaldvormige raket heeft een actieradius van enkele honderden meters en een snelheid van 4300 km per uur. Door een aantal rietjes bijeen te voegen kan een soort machinegeweer worden gecreëerd. ..Het is 'n sluipmoor- naar en het dodelijkste kleine wapen, dat ik ooit heb gezien", zei een expert in de querillatechniek. aldus het blad. 2. Lichtgewicht machinegeweren. 3. Kleine bootjes voor operaties op de rivieren in de jungle, nieuwe radio-in stallaties voor betrouwbare verbindin gen met het achterland, nacbtviziers voor de strijd en lichtgewicht voertuigen voor bergachtig terrein. Een militaire zegsman had volgens Newsweek ver klaard. dat het Amerikaanse besluit om in de eerste plaats de Vietnamezen te voorzien van wapens en een taktiek, aangepast aan de plaatselijke omstan digheden een revolutie in het departe mentale denken betekende. Koning Cambodja dient ontslag in De koning van Cambodja, tevens staatshoofd, prins Norodom Sihanouk, heeft gisteravond onverwacht zijn ont slag bij het parlement ingediend. Prins Sihanouk, koning sedert 13 juni 1960, na de dood van zijn vader Noro dom Soeamarit, was ook premier van het kleine land in Zuidoost-Azië. Zijn ontslag kwam in een boodschap aan het parlement, dat in spoedzitting bijeengeroepen werd om de zaak te be spreken. In de boodschap wordt het uit 61 le den bestaande parlement verzocht een nieuw staatshoofd en premier te kiezen. De prins heeft de laatste maanden moeite gedaan om de strijdende prinsen van het aangrenzende Laos. dat nog klei ner is dan Cambodja bijeen te brengen in de hoop een oplossing te vinden voor de vijandelijkheden in dat land. Witte muis tachtig uur proefkonijn Ten behoeve van de ruimtevaart is een muis op aarde tachtig uur proefko nijn geweest in een apparaat, dat be stemd is om koolzuurhoudende lucht weer in zuurstofhoudende lucht om te De luchtverversing in ruimteschepen is een moeilijke zaak. Technici pasten ook in de mijnbouw een eenvoudig chemisch procédé toe waarbij kalium- eroxyde kool/uur in zuurstof omzet, ij dokterden een regelmetertje uit, dat automatisch dit procédé in gang zet wanneer het knolzuurgehalte in uit geademde lucht Ie groot wordt. In een proefmodelletje van een mui-, zenruimteschip, opgesteld in een vrij-; wel luchtledige ruimte, werd de rege laar tachtig uur geprobeerd op een wit te muis. Het dier leefde vrolijk voort. I T~iE RUSSEN nemen op het ogen- *-* blik proeven met een nieuwe in tercontinentale raket, die beduidend beter is dan de geweldige en krach tige, maar onhandelbare thans in gebruik zijnde ICBM's. Hoewel de Russen met deze raket een belang rijke vooruitgang hebben gemaakt, blijven zij achter bij Amerika, dat uit de AtlasTitan ICBM met suc ces de Minuteman heeft ontwikkeld. De nieuwe raket, die de Russen de „tweede generatie-ICBM" noe men, wordt evenals de oudere types voortgestuwd door middel van vloei bare brandstof. Ongetwijfeld om dat de zwaardere H-koppen meer stuwkracht vereisen dan vaste vloei stof kan leveren. Het nieuwe type is lichter en gemakkelijker te han teren dan de raketten, die de Sow- jetunie tot nu toe vervaardigde. Bo vendien zijn de lanceerinrichtingen ervoor goedkoper en kunnen ze be ter worden gecamoufleerd. Het is een uitstekend wapen voor een land, waarvan de militaire the oretici bovenal aandringen op het vitale belang van de noodzaak de eerste klap te kunnen uitdelen als er een oorlog zou uitbreken. Im mers: bij toepassing van deze „de- eerste-klap-is-een-daalder-waard- strategie" zijn er geen grote som men gelds nodig voor het opzetten van een afschrikwekkende afweer om dc eerste slag te kunnen over leven (wat de V.S. thans wel doen). Daarom is het praktische belang van het feit, dat de technische voor uitgang bij de Russen minder in drukwekkend zou zijn dan die bij de Amerikaanse Minuteman, geringer dan algemeen wordt verondersteld. Voor het doel van het Kremlin is de nieuwe Russische ICBM even dien stig als de Minuteman dat is voor,. Amerika. /TP ZICHZELF is het nieuws over dc „tweede generatie-raket" na- Maanlf l^rnfpn 7 tuurlijk wel belangrijk. De belang-l 1 IddgKIdCnien JOSEPH ALS0P niet uit te buiten op politiek niveau. Als het zelfgenoegzame Westen de kracht-balans veronachtzaamt en als de Russen hard werken om de ze balans in hun voordeel te doen doorslaan, dan vereist de „moraal" dat veranderingen in dit evenwicht ook op ander terrein worden ge bruikt, zoals in de kwestie Berlijn. J?EN VAN de meest briljante his- torici schreef enige tijd geleden dat Hitier dezelfde opvattingen had over de „morele" betekenis van de militaire balans. Daarom, zo betoog de dc historicus, beschouwde Hitier de ongelukkige Chamberlain in 1939 als een agressor: omdat de Britse staatsman niet wilde toege ven dat er een grote verandering was ingetreden in de militaire ba lans toen hij vocht met zijn rug le gen de muur. Als Chroesjtsjef, de nog niet uit- gedaagde leider van een machtige militaire tirannie, deze mening is toegedaan, is de ontwikkeling van elk nieuw wapen een belangrijke politieke gebeurtenis. Nu de Russische premier zijn nieuwe, al lang verwachte raket, heeft, is het voor het Westen een dringende noodzaak tegenzetten te doen teneinde de kracht-balans in evenwicht te houden. En: om vol gende vlagen ran „Morele verant woordelijkheid" van Chroesjtsjef te voorkomen Adrert entten te maken met het wapen zelf dam wel met Chroesjtsjefs antwoord op j het introduceren van nieuwe wapens in het algemeen. Op ontmoetingen met westerse leiders en diplomaten heeft Chroesj tsjef vooral de laatste tijd een bijna kinderlijke trots aan de dag gelegd ten aanzien hiervan. Een kind, dat een groot stuk speelgoed krijgt, zou op dezelfde manier ant woorden. De Russische premier heeft nóg een eigenaardigheid: de vreemde manier waarop hij verklaart dat het „onredelijk", „verkeerd" en „im moreel" van hem zou zijn als hij niet zijn eigen gang zou gaan bij het pogen de kwestie-Berlijn te re gelen. De merkwaardige overtui ging van Chroesjtsjef dat hij mo reel verplicht is een greep naar Ber lijn te doen, doet een voor de hand liggende vraag rijzen: waarom vond hij dit moreel niet verantwoord in 1954, of 1955, of 1956, of 1957? Het antwoord daarop is uiteraard de steeds omhooggaande lijn Russische bewapeningsontwikke ling. Hij gelooft dat wanneer de Rus sen vooruitgang boeken in de ont wikkeling van hun wapens, het „im moreel" zou zijn deze vooruitgang Advertentie i genezend* laag op do maagwand STRIJKT GEMAKKELIJK De Franse Kanaalmaat schappij heeft by de Franse regering een voorstel ingediend voor de bouw van een brug over het Kanaal. De maatschappij staat onder leiding van Jules Moch, die in vroegere Franse regeringen minister is geweest. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft gisteren een handelsdelegatie van vier personen uit de Japanse stad Kobe ten stadhuize ontvangen. De delegatie is in Amsterdam om be sprekingen te voeren met de Amsterdamse Kamer van Koophandel. Tweeduizend kleine zee schildpadden zijn zondag aan dc oostkust van Malakka in de Chinese Zee te water gelaten om de, naar de mening van geleerden, grootste en zeldzaamste schildpad- densoort voor uitsterven te behoeden. De diefstal van de schil derijen van Cêzanne is nog geen stap nader tot een oplossing gekomen. Volgens één der recher cheurs ia het ..de meest perfecte diefstal, die ik ooit heb meegemaakt". De vonnissen in het massaproces tegen de vroegere Turkse leiders zullen 9 september be kend gemaakt worden. Tijdens een korte zitting aan het slot van het tien maanden oude proces, gaf de president van het Hof de beklaagden ge legenheid voor een even tueel slotpleidooi. Men-' deres weigerde van deze hem geboden gelegen heid gebruik te maken. I 674) U herinnert zich wellicht het verbaal van dc argwanende uitge ver die over papier beschikte, maar dit niet aan de drukker durfde toe vertrouwen, alvorens hij had nage meten hoeveel papier hij bezat. U weet, de totale stapel papier bereik te een hoogte van 49 meter en do brave drukker gaf hem ook Inder daad weer een stapel gedrukte vel len ter hoogte van 40 m terug, zo dat de uitgever meende dat alles dik in orde was. Maar het was helemaal niet In orde. Laten we eens uitrekenen wat de uitgever zo ongeveer van de drukker terug kreeg. De dikte van het papier weten we weliswaar niet, maar we zullen er toch niet zo heel ver naast zijn. Indien we dc dikte van 1000 vel op 20 cm bereke nen. Eén vel zou dan de dikte van 0.2 millimeter hebben. Dat ia tame lijk dun. maar dit doet verder wei nig ter zake. De vellen komen bedrukt terug, en nn dacht de uitgever wel erg slim te zijn door zijn paplcrvoor- raad te meten, in plaats van te we gen. maar de controle die hij aldus meende te kunnen uitoefenen is vol slagen fictief. Nu bestaan er alle mogelijke soor ten drukinkt, en omdat we noch de papiersoort, noch de aard van het TOCH IS HET ZO! drukwerk kennen, moeten we er ook In dit geval dus maar weer een slag naar slaan. Het is echter werkelijk niet overdreven, wanneer wc de dikte van de aangebrachte Inktlaag stellen op een vljfentwlntlgduizend- ste millimeter. Het aan belde zijden bedrukte papier is dan 0,05 millime ter dikker geworden. Het rekensommetje is na verder erg eenvoudig, want de 40 m boge stapel papier zou na ontvangst van de drukker niet 40 m hoog moeten zijn, maar .">0 m, zodat we helaas moeten constateren dat de ultgevrr niet ten onrechte argwanend is geweest, want de drukker heeft hem inderdaad voor 1/5 van z||n papier- voorraad in dc nek gekeken. Het is verleidelijk nog even over het papier door te keuvelen, want ook u zult ongetwijfeld ook wel eens hebben rehoord van rijstpapier, of van sigarettenvloeitjes die als rijst papier worden betiteld? Welnu, die sigarettenvloeitjes zijn niet van rijstpapier gemaakt. Maar daar van afgezien, is ook het ign. rijstpapier zelf niet van rijst gemaakt en bo vendien Is het geen papier. Ziezo, als dat niet behoorlijk onduidelijk Is, weten we het niet meer. EEG: Spoed met Brits verzoek De voorzitter van de ministerraad van de E.E.G., Ludwig Erhard. heeft een brief geschreven aan pre mier Macmillan van Engeland. Hier in zegt hij, dat toetreding van En geland tot de Europese gemeen schappelijke markt een beslissende stap zal betekenen naar een grotere eenheid van de Europese volkeren. De Westduitse vice-kanselier segt dan, dat hij maatregelen heeft ge nomen, opdat met de procedure, die gevolgd moet worden bij een ver zoek om toetreding, zo snel moge lijk begonnen kan worden. Ertiards brief werd gisteren overhan digd aan de Britse vertegenwoordiger bij de Europese Economische Gemeen schap, Arthur Tandy. Gisteren werd ook dc tekst van Macmillans brief, waarin om toetreding tot de EEG wordt ver zocht. gepubliceerd. De Britse premier zegt hierin, dat En geland rekening moet houden met de speciale betrekkingen, die het met de landen van het Gemenebest onderhoudt en met de belangen van de Britse land bouw en die van de andere leden van de Europese Vrijhandelsassociatie. De ministerraad van de EEG heeft la ten weten, dat Erhards antwoord op de brief van Macmillan een voorlopig ka rakter heeft, daar de Raad het Britse verzoek nog moet bespreken. Vliegersslaking bij Sabena afgelast Dc Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft medegedeeld, dat tussen dc maatschappij en vertegenwoordigers van het vliegend personeel een akkoord is bereikt. In verband hiermede ls dc stakings aanzegging tegen 20 dezer, die op 5 au gustus namens ongeveer 800 vliegers, iwerktuigkundigen en marconisten e Sabena was ingediend, ïngetrok- Alleen de algemene centrale van libe rale vakbonden had zijn steun gegeven "n dc voorgenomen stakingsactie, wel- erkrijging van be- Zweedse raket komt op 90 kin hoogte Van de Zweedse basis Jokkmokk is gisteravond een raket gelanceerd die een hoogte van 90 km heeft bereikt. Dc raket, een Areas, was van Ameri- j kaans fabrikaat. Zweden heeft uit dc Verenigde Staten vijf raketten voor ex perimentele doeleinden ontvangen. Op 90 km hoogte stootte ri<e raket een wolk uit die van de grond werd gefo tografeerd. De proeven hebben voorna melijk ten doel gegevens te verkrijgen over de lichtende wolken die 's nachts regelmatig boven het noordelijk deel van Scandinavië worden waargenomen. Lan«er dienst voor marine in de V.S. Ongeveer 26.800 officieren en man schappen van de Amerikaanse marine, die de dienst zouden verlaten, moeten in dienst blijven, zo is gisteren In Was hington bekend gemaakt. Hun dienst tijd wordt met zes maanden tot een mti a iiiHarioen roi een verlengd. Deze order is een onder- de opbouw van dc strijd macht. De sterkte van de marine wordt 16.000 op 657.000 man ge- V.N.-erkemiing van regering-Adoula isat,cs hebben zonder nlg voorbehoud dc reger.ng-Adoula van [Kongo erkend. Een woordvoerder van dc IwereJdorganiMt.e verklaard. gisteren: -"y de NvettiR gevormde, centrale tfcring van het land". i.kkI Afrikaan*© en A/iatische landen !™.JXi*.a?f!n!fr'S'£pneraal Da« Ham- marskjold vrijdag verzocht de erkenning van Cyrille Adoula als premier van Kongo op te schorten totdat het stand punt van Antoino Gizenga. premier te Stanleyville, bekend is. Die landen waren l^han». Ethiopië. India. Indonesië en de verenigde Arabische Republiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5