Stil DE DOKTER aan 'i woord Dreigend predikanten tekort voor komende twintig jaar Chefarine A KRONIEK min Oecumenische botsing in het r.k. Peru Een woord roor vandaag Wat kunnen r.-katholieken van protestanten leren? pp ANDERZIJDS NOODGEMEENTEN Hervormd Nederland is gaan op het probleem van genaamde noodgemeenten, die hier en daar in het land zijn ge vormd. naast de plaatselijke her vormdf gemeente. Deze gemeen ten staan onder toezicht van de provinciale kerkvergadering. In middels hebben reeds de predi kanten van de verschillende noodgemeenten contact met el kaar gezocht. In zijn artikel schrijft dr. H. Schroten: TTET GEMIS van de wijsheid der kerk vormde de achtergrond, die verklaart, dat bij sommigen na de invoering van de noodvoorzie ning wel eens onzekerheid broken! Neen, zei de ander, tot de noodvoorziening behorend. Hter ia geen sprake van een in braak van de kerk in de vereni ging maar juist omgekeerd. Hier is een inbraak van de vereniging in de (plaatselijke) kerk Ja. hier zitten we midden in de moeilijkheden rondom de noodvoor ziening. Al is de oplossing van overgangsbepaling 238 a—h feite lijk een monstrositeit, toch kan men gerust zeggen: een noodvoor ziening is op dit gebied voorshands het best bereikbare. Want men moet zich gaan bewegen in kerke lijke banen, terwijl het gevaar 6root was dat men ging denken: Iet de kerkeraad hebben we niets meer te maken. Temeer, als van kerkeraadszijde botweg elk ge sprek geweigerd werd. Niet iedereen zal dit alles onder schrijven Persoonlijk was ik des tijds beslist tegen de invoering van artikel 238 Het is een heel ding wanneer een provinciale kerkver gadering gaat ingrijpen in het be leid van een kerkeraad. Men kan dit in de meest gunstige zin uitleg- 5en als een hulp. door een meer- ere vergadering geboden aan een kerkeraad in zaken, waarvoor de ze meent de verantwoordelijkheid niet of niet alleen te kunnen dra gen. De praktijk leert echter dat menige kerkeraad van deze hulp niet gediend is en een noodvoorzie ning toch blijft zien als een ingrij pen in zijn beleid en een ondermij nen van zijn gezag. echter terdege bewust moeten zijn. dat zijn bezwaar voor een pro vinciale kerkvergadering niet be slissend kan zijn. Nu de kerk deze overgangsbepalingen toch heeft vastgesteld, zal men rekening moe- i houden met de mogelijkheid. seerde minderheden! Deze dus reeds lang tevoren uitgespro ken. dat zij ..behoefte hebben aan een andere modaliteit van predi king en catechese dan ter plaatse wordt gevonden" en zij trachtten daarin zélf te voorzien. Men kan zeggen: de behoefte van bepaalde lidmaten mag niet beslis send zijn; zolang het evangelie ter plaatse wordt verkondigd naar Schrift en belijdenis, heeft niemand het recht zich te onttrekken aan het gezag van de kerkeraad. Dit is op zich zelf wel Juist, alleen la het wel erg simpel gesteld. Zo verdisconteert men niet de nood der kerk Dlc wordt wei zeer acuut openbaar in gemeenten met een seer sterk uitbreidende bevol king. Als tengevolge van industri alisatie een gemeente met een ge vestigde traditie binnen enkele ja ren een grote toevloed van her vormde leden van elders binnen haar grenzen krijgt, zijn onder hen vaak velen die niet zo zeer beweren dat ter plaatse h»t evangelie niet verkondigd wordt, maar dat dit zó gebeurt, dat het hen niet èinspreekt en dat die prediking te eenzijdig is en niet voldoende ingaat op de pro blemen. waarvoor de huidige maat schappelijke ontwikkeling en de moderne cultuur hen stelt. Zij pro beren wellicht aanvankelijk gewoon de kerkdiensten bij te wonen, zoals zij elders gewend waren. Maar na enkele malen blijven zij weg. Voor al wanneer zij ervaren, dat zij niet voor ,,vol" geteld worden en dat er geen sprake van is dat de kerke- - raad wordt aangevuld met ouder bij ons inge- lingen en diakenen uit hun kring. hoewel sommigen van hen elders reeds ambtsdragers geweest zijn. COMMIGE kerkeraden blijken hier- voor onvoldoende oog te heb ben. Laten zij toch niet vergeten, dat het niet voldoende is als het evangelie zuiver gepredikt wordt; hei moet ook nog zo gebeuren dat elk het boort ..in de taal, in welke hij geboren is". Laten zij ook niet vergeten, dat het héél erg is. als een groot deel der gemeente ver vreemdt van alle normaal kerke lijk leven, o.a. van de viering van het Heilig Avondmaal. Elke kerkeraad ment te beseffen dat hij verantwoordelijk is voor op z'n minst alien, die in de her vormde kerk gedoopt zijn. Bij hun doop hebben zij Gods belofte ont vangen: ..Ik zal u tot een God zijn en gy zult Mij tot een volk zijn". Ais God hen rekent tot Zijn volk. tot de gemeente van Christus, heeft geen kerkeraad het recht om te doen, aisof ze er niet bij horen. Jezus zegt: „Hoedt Mijn lamme ren, weidt Mijn schapen!" bezoek onmogelijk i_. tal uitgebreid worden? Of zeer blijvend geconsolideerd? T kan alleen vooi door volkomen met het kerkelijk gesprek van kerke raad en minderheidsgroep, dat krach tens deze overgangsbepaling ten minste eenmaal per jaar gehouden moet worden. Laat men dit -niet beperken tot éénmaal per jaar. Want de noodvoorziening blijft' een noodtoestand, die niet geconsoli deerd mag worden. Alleen al om deze reden zal de provinciale kerk vergadering stellig niet kwistig gaan strooien met noodvoorzieningen. De ze worden alleen in het leven ge roepen, waar de verhoudingen vol komen vastgelopen waren en de mogelijkheid aanwezig wordt ge acht om door hervatting van het kerkelijk gesprek tot een betere oplossing te komen. Of die mogelijkheid ook werke lijkheid zal worden? Wij wachten af. „Ik geloof in de Heilige Geest". Anders zou ik er niets van ver wachten. Doch waar het gesprek wordt gevoerd rondom de open bii- bel. in biddend verlangen om el kaar te leren verstaan en de één heid in Christus te zoeken, daar kan Gods Geest het besef van éénheid wekken bij leden der kerk, die het nog niet in alles ééns zijn. Die één heid is 'n kostbaar goed, waardig om geduldig, volhart'end. uit liefde .tot Christus en Zijn kerk te wor den nagejaagd. Alle kerken in ons land die hun predikanten krijgen van de theolo gische faculteiten aan de universi teiten kunnen in de komende twintig jaar een belangrijk predi kantentekort verwachten. Dat ii de conclusie van een uitgebreide sociologische studie van drs. J. Passenier. Deze studie werd ge publiceerd in het Sociologisch Bulletin. Zij betreft de Herv. kerk, Geref. kerken, Rem. en Doopsgez. Broederschap en de Ev.-Luth. kerk. Dertig procent meer studenten theologie nodig kerkredacteur) De oorzaak van dit tekort is niet in eerste plaats een te verwachten stij- ng van het aantal predikantsplaatsen, aantal predikanten is in de jaren Volgens drs. Passer.ier vori thans bestaande perspectieven behoefte aan alstuderenden va studierichtingen geen aanleiding de komende jaren met een voortzetting van de gesignaleerde verschuiving té rekenen. Het aantal theologen onder de eerstejaarsstudenten is daarom raamd op een constante fractie va procent. De aantallen afstuderende theologen, die van 1900 tot 1950 geleidelijk stegen, doch sindsdien een dalend verloop toon- ujeaenumeu ma». u«» r <»«<=- den\ kunn«n °P basis van deze raming acht niet dat de behoefte ook w,° n?rbi.H0t. ,97® lo? n*™en tot d. komend, i.ren oog slerk «el «ij- .tiJT ,!T" gen. De oorzaak van het dreigende te kort is veeleer dat het aantal jonge men- dat theologie gaat studeren veel lai ling i Vanaf 1930 kon de oorzaak van het da lend aanbod van theologische studenten worden geanalyseerd Deze bleek tot omstreeks 1948 hoofdzakelijk te liggen bij het voorbereidend onderwijs, waar het aantal jonge mensen dat zich liet op leiden voor gymnasium-alpha geleidelijk daalde. Na 1948 nam dit aantal weer toe. maar toen trad er een sterke ver schuiving m studiekeus op omdat veel meer jonge mensen dan voorheen de li teraire faculteit en de sociologische stu dierichting kozen. Advertentie Krachtige bestrij'ding van pijn of griep 1980 op dat niveau te blijven, betekent evenwel dat er een tekort ongeveer 25 procent theologen zal zijn om de vrij komende predikantsplaatsen te bezetten Wil men dit tekort voorko men dan zal het aantal eerstejaarsstu denten In de theologie met maar liefst 30 procent moeten stijgen. Mammoetwet Drs. Passenier heeft in deze studie re kening gehouden met de huidige van middelbaar onderwijs en nog geen rekening kunnen houden met de eventu ele gevolgen van een wijziging van middelbaar en voorbereidend hoger derwijs zoals dit wordt voorgesteld ii mammoetwet. Zoals men weet is Geref. waarnemers naar New Delhi zonder de maag van streek te maken! j Delhi. Ds. K. Bisschop vail Warns lader tablet Chefarine „4 bevat 4 beroemde vindt dit niet meer dan vanzelfspre- geneesmlddelen, die elk afzonderlijk in de hele kend. Htf schrijft dit in het jongste wereld beroemd zijn geworden. Een van deze nummer van de Friesche Kerkbode, middelen is Chefaro* en dient In het bijzonder Voor hem is het vanzelfsprekend om de maag te beechermen. Ook zij die een ..omdat destijds ook waarnemers de gevoelige maag hebben kunnen zonder be- i vergadering van de ICCC hebben be- zwaar Chalarina „4" gabralkan. Hat la aan k«rk™ behoren alt de I—P«in.» „lap anal an deei- UViTsno is oesuijuan. 11 Kolsrl 20 tablatlm 10.8o! BERLIJN De sluiting ran de grens, tu»sen Oost- en West-Berlijn is een gevaarlijke maatregel, die in flagrante strijd i« met de geallieerde •fsprsken en die duidt op bet bankroet, waarin Oost-Doiisland tieti bevindt. Aldus de kern van de meeste commentaren, die gidtrren aan de crisis om Berlijn waren ge wijd. Zo schreef het dagblad Trouw onder meer: „De Oostduitse maatregel komt in feite erop neer, dat verdragsmatig vastge legde verplichtingen op ernstige wjjie aijn geschonden Daarvoor is de Russische rege ring verantwoordelijk. Zij heeft een vol- Hongeo feit gesteld, een voldongen feit ook in dese sin, dat protesten niet meer zullen haten Het is te betreuren dat de Westelijke mogendheden «irh bet initiatief in de Ber- Ignse kwestie hebben laten ontnemen. Te v reien valt, dat Rusland stap voor Map en rhrrdo \oor schrede nieuwe voldongen feiten tal stellen om op dese wjjae zijn tin door te drijven. Beter ware het ge weest, indien de Westelijke mogendheden zelf tijdig het initiatief hadden genomen om de Berlijnse kwestie in voor hen aan nemelijke banen te leiden. Te vrezen valt. Hst de tijd thans in het nadeel van het Westen gaat werken De eerste stap is gezet. Een stap, die bij de vastberadenheid der Russen aal leiden tot een rrisis, waar san de climax in het najaar mag worden serwarht. Veel •taatamansknnst zal nog nodig sijn om het conflict niet op een ramp voor de gehele mensheid te doen uit lopen Dat laatste verhoede God genadig lijk Het socialistische dagblad H et V r |j e Volk gaf gisteren de volgende beschou- Berlijn Terwijl in Nederland de „Organi satie tot bevordering van het werk van de Internationale Raad van Christelijke Kerken", leden van de Oecumenische Raad, die bij de We reldraad van Kerken is aangeslo ten, uitnodigt haar jaarvergade ring bij te wonen en aan de discus sie deel te nemen, kwamen de beide internationale oecumenische organisaties frontaal met elkaar in ootsing in Lima, de hoofdstad van het Zuidamerikaanse Peru. Zuid-Amerika is het enige continent waar de Wereldraad van Kerken maar iwelijks voet aan de grond heeft ge- gen sinds bij in 1948 werd opgericht Amsterdam. Dit Jaar zou een twee de Zuidamerikaanse Evangelische Con ferentie worden belegd en wel begin van deze maand. De eerste conferentie werd gehouden in Buenos Aires in 1949. Hoewel deze conferentie aangekondigd werd als een conferentie die niet uit ging van de Wereldraad, waren de mees te «prekers en alle leiders van deze tweede conferentie vertegenwoordigers van de Wereldraad. De conferentie was bedoeld als een soort regionale, zoals deze ook gehouden zijn in Europa, in het Deense Nyborg en zoals ook in Afrika en Zuidoost Azië regionale conferenties zijn gehouden, die niet direct uitgingen van de Wereldraad. De Internationale Raad van Christe lijke Kerken, waarvan dr. Carl Mclnti- re de voorzitter is. en die in Zuid-Ame- nka vrij sterk is. belegde gelijktijdig in Lima een conferentie. Het doel van de ze conferenties was. zoals officieel werd medegedeeld: „de uitdaging van de Tweede Zuidamerikaanse Evangelische Conferentie te weerstaan." Na de soort gelijke conferentie In 1949 zijn een vrij groot aantal jonge kerken van Zuid-Ame rika en zendingen van hoofdzakelijk con- servatief of fundamentalistisch karakter jaar na de (lichting van de „Duitse De-1 zich gaan verzetten tegen pogingen van mocratisehe Republiek" heeft het Oost-'de Wereldraad om ln Zuid-Amerika een duitM rommuni(ti»ehe regime zijn volsle-1 «ifën oecumenische beweging op te bou- i_lk... «In dor P' meerderheid ven de even gelische kerken hielden zich echter af zijdig en sloten zich noch bij de ene noch bij de andere beweging aan. Het doel de tegen-conferentie van de Inter nationale Raad van Christelijke Kerken duidelijk om de toch wel wat groei ende invloed van de Wereldraad te i bankroet openbaar in> zyn laatMe „vrije grens" te duiten. Hel bankroet it niet minder duideljjk dan in de junidagen van 1953, toen de Oottdmt- pen in opttand kwamen en door Russisch militair machtsvertoon opnieuw onderwor pen moesten worden. Ulbrieht en Grote- i.nhl bevinden zich in deselfde (itualie t|s in 1953 De massavlucht der Ooelduilter* via Berlyn had de laatate weken onder in vloed van de dreigende gebeurtenissen al ruik een omvang aangenomen, dat het faillissement van hel Oostduitse regime erdoor gedemonstreerd werd Voor de noodzaak gesteld deze massavlucht onmo- getyk te maken of een verdergaande ont wrichting van hel openbare leven in de Oostzone toe te laten, waren Ulbrieht en Grntewohl verplicht hun failliet zelf be kend te maken Zij hadden aelft geen gd meer om ie wachten op het communistische vredesverdrag dat hen tanminste nog in srhgn tot beheerdars van Ooat-Berlgn zou maken. Het sluiten van de Berlijnse door gang naar de vrije wereld zal hrt Oost- dn it se regime natuurlijk niet helpen. Men kan, integendeel, eerwachten dat vele Oost duitsers, die in de afgelopen jaren aan het Beschuldigingen Dr. Carl Mclntlre belegde een conferentie, waarin hij een felle aanval deed op drie van de leider* van de We reldraad. HIJ beschuldigde de vroegere resident van Princeton l'ntvermlty, dr. ohn A. Mackav. van communistische werk bleven in de verwachting altijd nog la kitnnan vluchten als het hun te erg werd, bun leidelijk verzet tegen het regi me na de jongste maatregelen zullen ver scherpen. Voor Oozt-Duitslznd waz Berlijn een uitlaatklep. Nu de klep is gesloten, kan de spanning er slechts des te groter Ie gevaarlijker door worden." oecumenische koers zullen nemen", schrijft hij. Ds. Bisschop citeert ook prof. dr. D Nauta. die op de Woudschoten-confe- rentie zou hebben gezegd: ..Ik wil hier openlijk zeggen, dat iiehet volkomen on juist vind dat de Gereformeerde Ker ken niet aan de Wereldraad meedoen; zij horen daar thuis." Eind van deze maand begint de gere formeerde generale synode haar werk zaamheden in Apeldoorn. Het is nog niet duidelijk of er door de deputaten een voorstel om waarnemers te zenden naar de derde assemblee van de We reldraad van Kerken ln New Delhi zal worden ingediend. Waarschijnlijk is dit eigenlijk niet. omdat nog altijd het rap port over pluriformiteit en oecumeni- citelt in studie is. Dat zal misschien op deze. maar waarschijnlijker op de vol gende synode worden behandeld. Zolang dit rapport nog steeds in studie is. lijkt vreedzame coëxistentie met het niet waarschijnlijk dat de synode het communisme. waarnemers zal zenden naar zowel de 2'jn^anval Richtte zich^échter^tln^het (jcr^e assemblee van de Wereldraad in New Delhi, als de derde algemene bijzonder tegen de Cubaanse kerkelijke leider Cecilio Arrastia die de conferen tie van de Wereldraad ln Lima organi seerde. Hij is een verdediger van de Cu baanse dictator Castro en heeft van het begin af aan het revolutionaire werk van deze leider gesteund. Volgens Mc- Intire is deze evangelist e«.n communist die met zijn pro-Castro sympathieën de andere Zuidamerikaanse kerken heeft geïnfiltreerd. In de derde plaats beweerde Mclntire dat de schaduw van de Hongaarse theo loog Hromadka boven de conferentie hing. Hij is lid van de „Wereldraad- commissie voor Internationale zaken." De voorzitter van deze commissie dr. Kenneth Grub was een van de sprekers. Politie-onderzoek Zo beschuldigde Mclntire de Wereld raad van communistische achtergronden. Zijn woorden werden onmiddellijk ge- Kbliceerd door het conservatieve b'.ad Prensa. die een uitvoerig artikel wijdde aan de beide conferenties in Li- Het gevolg was dat zelf? de politic of beter, de binnenlandse veiligheidsdienst van Peru zich met de kwestie ging be zighouden. Carl Mclntire moest op het plaatselijke hoofdbureau van politie verschijnen, waar hem om documenta tiemateriaal werd gevraagd. HIJ legde daar een beëdigde verklaring af van wal hij wist van de leiders van de We reldraad-conferentie. Het gevolg was tevens dat de pre sident-emeritus pan Princeton Unirer- sity John A. Mackay op het politiebu reau moest verschijnen om een ver klaring af te leggen. De politie heeft gadering van de Internationale Raad van Christelijke Kerken, die volgend jaar in Amsterdam zal worden gehou- Prof. S. C. J. Olivier overleden In de ouderdom van 82 jaar is te Wa- Seningen overleden prof. dr ir. S C. J livier, gedurende de jaren 1918-1949 hoogleraar in de organische chemie en technologie aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Professor Olivier werd geboren te Amsterdam- Wijlen prof. Oli vier is onderscheiden met de orde Van de Nederlandse leeuw, met het legion d'honneur en met de medaille croix d'Albert. De crematie zal maandag plaats hebben. plan van de minister om H.B.S en gym nasium samen te trekken in een voorbe- reidend wetenschappelijk onderwijs j (vwo), mét verschillende richtingen, die; allen toegang verlenen tot alle facultei ten. In kerkelijke kringen zijn daar sterke bezwaren tegen gerezep, omdat men de vooropleiding analoog aan gymnasium- alpha wilde handhaven voor de theolo- gen. Het ziet er echter volgens deze stu-; die naar alt dat die eis een ernstig pre dikantentekort zal scheppen. Weegt dit tekort op tegen de denkbeeldige voorde len van een gymnaslum-alpha vooroplei ding voor de theologische student? Ve len ook ln de kerk hebben deze vraag aJ ontkennend beantwoord. Paus benoemt een staatssecretaris van 78 jaar Paus Johannes heeft als opvolger van kardinaal Tardini als staatssecretaris van het Vaticaan geen kardinaal de Romeinse Curie gezocht, maa apostolische delegaat in de Verenigde Staten, kardinaal Cicognani. Staatsse cretaris van het Vaticaan is een functie die te vergelijken is met die van minister-president en minister van tenlandse zaken. Het opmerkelijke deze benoeming is evenwel dat kardinaal Cicognani reeds 78 jaar oud is. Kardinaal Tardini was een man die op bijzondere wijze was ingewerkt. Reeds vorig jaar wilde hij om gezondheidsre denen aftreden, maar paus Johannes stond dit toen niet toe, omdat hij geen geschikte opvolger voor hem wist. Waar schijnlijk heeft hij deze oude kardinaal benoemd, als een soort interimfiguur. Naast enkele andere benoemingen heeft de paus aartsbisschop Gabriel Coussa benoemd tot pro-secretaris de Vaticaanse congregatie voor de Oos terse Kerk. Hij volgt in die functie kar dinaal Cicognani op, die secretaris van deze comgregatie was. Men vermoedt dat aartsbisschop Coussa bij een volgend consistorie wel tot kardinaal verheven zal worden. „Droop" Suezkanaal van Middellandse naar Rode Zee De Israëlische scheepvaartmaatschappij Somerfin die recentelijk een iyn op het Verre Oosten heeft ingelegd heeft nood gedwongen een maatregel moeten nemen, die indien zij slaagt en rendabel is het tegengestelde zal beogen van de bedoe lingen van Egypte. Daar de Egyptische regering het Suez kanaal voor Israëlische schepen gesloten houdt is het een kostbare geschiedenis Voor- Israëlische vrachtvaarders eoedc- vervoeren van het Verre Oosten Europa daar de kostbare en tijd rovende omweg via de Kaap genomen moet worden. De Israëlische scheepvaartmij., die een ding is gegund d'ie moet worden ver voerd van Japan naar Italië heeft daar- .droog" Suezkanaal gevonden. In de Israëlische Rode Zeehaven Elat zullen de goederen worden gelost om Der truck over land naar Haifa aan de Middellandse Zee te worden gebracht er za! worden ingescheept op weg naar Italië. Naar verwachting zal het droge Suez kanaal. mede door de tol die voor door vaart van het werkelijke Suezkanaal moet worden betaald, voordeliger zijn. Ook zou deze wijze van vervoer sneller kunnen geschieden dan geheel per boot. Plotseling is overleden de 82-jarige tier- ormde emeritus predikant ds. C. Struick Posthumus, die zijn leven lang slechts gemeente heeft gediend, namelijk de hervormde gemeente van Grave. Hit erd daar in 1907 tot predikant bevestigd ging in 1944 met emeritaat. Ook daar- i bleef hij in Grave wonen. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nieuwer Amstel Noord, derde pred. pl: W. H. Melles te Kampen; te Barendrecht, vac. A. C. Scherpenisse. en te Nijkerk. vac. W. Griffioen: J. Vlaardingerbroek te Grijpskerke; te As- peren en Bergentheim: J. J- Kuiper, kand. tc Sassenheim. „Is het om niet dat Job God vreest?" vraagt de satan. Job weet voor zichzelf het antwoord. Als hij van alles beroofd en overdekt met zweren door zijn eigen vrouw getart wordt, is zijn antwoord: ..Zouden wij het goede van God aannemen en het kwade niet?" Voor hem is het geloof in God een plechtanker van zijn bestaan. Maar zijn kinderen roor hen is Job bang. Ze zijn opge groeid bij de vroomheid van hun vader.ook bij de weelde van hun vader. Ze genieten volop van het leven-in-rijkdom maar leven ze ook zo dicht bij God als Job zelf doet? Al in de eerste regels van het boek kunt ge lezen hoe Job daar over zorgen heeft en wat hij doet om zijn kinderen in het goede spoor te houden. Elke keer weer als ze een van hun (langdurige) feestmalen hebben gehouden, moeten ze stuk voor stuk bij vader komen en brengt vader Job voor elk van hen een brandoffer. Met de gedachte: „Misschien hebben mijn kinderen gezondigd en in hun hart God vaarwel gezegd!" In dagen ran welvaart als de huidige is dit een stukje uit de Bijbel, dat waard is gelezen te worden. Praten we, na de mooie en dure vakanties die we onze kinderen kunnen geven, ook wel met hen over andere dingen? En praten we met God over hen? Dr. H. van der Linde iveer aan het ivoord: „In rooms-katholieke kringen bestaat grote interesse voor de vraag; wat kunnen katholieken van de protestanten leren?" Aldus begint een artikel over het her vormd protestantisme, dat dr. H. van der Linde heeft geschreven in „Te elfder ure", het blad van een oecumenisch ingestelde groep in de Rooms-Katholieke kerk. Met dit artikel verbreekt dr. Van der Linde het stilzwijgen, dat hij heeft bewaard sinds hij verleden jaar mei, als hervormd predikant, over ging tot de Rooms-Katholieke kerk. In dit artikel brengt dc schrijver ver- schillende positieve kanten van het her vormd protestantisme naar voren. De verschillen tussen rooms-katholiek en hervormd bekijkt hij echter vanuit een uitgesproken rooms-katholiek oogpunt. Hieronder laten wij enkele van zi'~ ieest opvallende beweringen volgen: Het hervormd protestantisme zi Christus in zijn persoon en werk als de enige en strikt persoonlijke verbinding tussen God en mens. Dit denken kent echter niet dc volheid die de ro> katholieke leer over de heilsbemiddeling kenmerkt. De Rooms Katholieke Kerk heeft het belang van de persoonlijke ontmoeting met God nooit onderschat. Wanneer deze persoonlijke ontmoeting echter alleen zou geschieden door het woord der verkondiging wordt zij ver smald; ze vindt ook plaats door middel concrete personen, die het woord spreken, door hun gebaren, en door dere stoffelijke dingen. Slechts het Woord r al- De hervormde eredienst dient les tot de prediking van het woord. Het heil wordt niet liturgisch of sacramen teel gevierd, maar wordt verkondigd. Sommige protestanten vragen zich af, of dit er niet de oorzaak van is, dat de viering van het Heilig Avondmaal het hervormd protestantisme niet tot werkelijke bloei wil komen, aldus dr. Van der Linde. Het blijft de zwakke stee in het hervormde godsdienstige le en. Vandaar dat steeds wanneer de •raag naar liturgische hernieuwing op komt. de bezinning op een diepere zin der sacramenten zich opdringt. De Hervormde Kerk verwijt de Rooms Katholieke Kerk. dat zij van de ene souverein-hoge genade van God, een systeem van semi-relaties heeft ge maakt, waarin de mens onder en naast God aan eigen heil mag meewer ken: dat zij in kerk, ambt, sacrament en geloofstraditie de bovenzinnelijke openbaring van God tot menselijk be zit heeft gemaakt; dat ze geloof en ge nade in een blijvende toestand heeft ver anderd, terwijl deze steeds weer op nieuw een actuele daad en gave van God moeten blijven. Ook uit deze ver wijten blijkt volgens dr. v. d. Linde, hoezeer de reformatie te kort doet aan de grote rooms-katholieke waarheid dat Gods soevereine genade met het volle behoud van haar onaantastbaarheid en verhevenheid toch in het creatuurlijke heeft willen binnengaan en daar de mens door verlossing heen, tot volle menselijke waardigheid en tot dienst baarheid aan Gods werk heeft willen herstellen. Goddelijk gezag Het hervormd protestantisme acht de soevereine rijheid van het Woord van God zo belaagd door menselijke toe voegsels en bedenkselen, dat dc rooms- kathollcke conceptie van de eenheid van Schrift en traditie wordt afgewezen. Op de vraag door welk aanwijsbaar orgaan heen de kerk verzekerd mag zijn van een authentieke en daarom gezagvolle verklaring van het geloof onder geestes- leiding, is door het protestantisme nog nimmer een afdoende antwoord gege ven. Men ontkent elke gestalte van ge schapen genade, zodat van enig godde lijk gezag, door menselijke organen be oefend geen sprake kan zijn. Van een werkelijk kerkelijk leergezag komt op deze manier ln de praktijk niets te- die nooit goede werken, laat staan diensten zullen worden genoemd. In de rooms-katholieke leer over de verdien sten wordt het evenwaardigheidskarak- ter van de verdienste niet begrepen, en wordt op de leer dat onze werken de acceptatie door Gods goedheid behoe ven. niet gelet. Hoewel op dit punt, van zuiver theologisch standpunt bezien, een vergelijk tussen Reformatie en Rooms Katholieke Kerk niet onmogelijk be hoeft te zijn, blijft de protestant met overgevoeligheid reageren, zelfs op de schim van het verdienste-idee. Dr. Van-der Linde schrijft in zijn conclusie dat de positieve zijden van het hervormd nrot'sta"t!sme echt rooms-katholiek erfgoed zijn, maar dat ditzelfde hervormd protestantisme toch wel waarden beeft voortgebracht zij het van ondergeschikt belang die ingepast in de Rooms katholieke Kerk, het geestelijk leven van deze kerk ten goede zou komen. In ver band hiermee noemt hij de sterk ont wikkelde woorddienst, dc persoonlijke omgang met de bijbel, het psalmge zang en het persoonlijk geformuleerd gebed en de bijbelse vroomheid, de persoonlijke gcloofsbeslissbig. de ge- loofsverantwoording en de bereidheid tot getuigenis. „Daarom is ook de oecumenische di aloog op lange termijn met het her vormd protestantisme niet zinloos," zegt hij. >net RDTERDON hutmuüflitaa «„li, ((boter)) tmnrijh Vragen op medlach gebied renden aau de redactie vnn ons blad met linksboven op de enveloppe i Medische Itnbrlek. Antwoord wordt gegeven, hetzij per brief, hetzij In deze wekelijkse kolom. Eén van de grote vragen die medicus en leek deze eeuw steeds weer stellen is die, hoe groot de kans is dat men kanker krijgt. Veel minder -- vraagt men zich af, of ook de STERFTEkansen teen «tóppen penomen. noch kanker de laatste jaren toe- oj afnemen. Dit iemand in sfaflt van beschuldiging te gen belangrijke vraag, omdat steeds meer stellen, noch door iemand om veilig- gaan lijden aan carcinophobie, dat is: heideredenen het land uit te wijzen. vrggs VQOr kanker bij zichzelf. Deze lijders Uiteindelijk bleef het wat het was. een overtreffen vele maten de mensen die wérkelijk frontale botsing tussen twee oecumem- kanker hebben. Gestelde vraag is in deze tijd, sche bewegingen, die beide streven met rjjn uitgebreide mogelijkheden om de kanker naar de aandacht ran de jonge Zuid- fe behandelen, reel belangwekkender, amerikannse kerken »n d'e byna onf- aardd, in een polüieke rel Men li voor de beituderinf van de «tartte aan kanker in Nederland aangewezen op het Centraal Bureau voor de Statiztiek. Dit registreert de geval len die dodelijk verlopen, maar geeft uiteraard geen antwoord op de juist gestelde vraag naar de aard van de ziekte. Dank zij de steeds nieuwere methoden die ons ten dienste staan om de aard van de ziekte vast te stellen komen de doktoren meer en meer tot een scherper en nauwkeuriger bepalen van de soort ziekte. Uiteraard oefent dit een opwaartse invloed uit op de aangegeven gevallen van sterfte aan kan ker bij het Centraal Bureau voor de Statistiek". An derzijds zal er ook een toenemende verwarring ont staan, wanneer het gaat om het onderbrengen van een bepaald ziektegeval bij de verschillende onder delen van het menselijk lichaam. Zo werden bij voorbeeld vroeger bepaalde gevallen van kanker i Nieuw seminarium in Mexico De Lutheranen hebben besloten om ln Mexico nu ook een theologisch semina rium te stichten, dat predikanten zal op leiden voor de noordelijke landen van Latijns-Amerika. Het nieuwe seminari um zal gevestigd worden in Mexico Ci ty. Het opmerkelijke van deze school is dat hij gesticht wordt door ledenkerken van de Lutherse Wereld Federatie en door de orthodoxe Lutherse Kerk van Missouri, die geen deel uit wil maken van de L.W.F. De kerken van de L.W.F. bezitten reeds theologische seminaria in Argen tinië en Brazilië, terwijl de Missouri- kerk seminaria heeft in Buenos Aires en in de Braziliaanse stad Porto Alegre. zijn nog verschillende andere voorbeelden te Het steeds ouder worden van de bevolking heeft tot eevolg, dat het zeer moeilijk wordt bepaalde leef tijdsgroepen zonder meer met elkaar te vergelijken, een vergelijking die des te moeilijker wordt, wan neer men bedenkt, dat er de laatste halve eeuw nog al eens wijzigingen ziin gekomen in de leeftijdsklas sen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, ter wijl er ook nog wijzigingen zijn aangebracht in de naamgeving van verschillende doodsoorzaken. Hoewel er dus verschillende oorzaken zijn die sto rend werken, brengt de bestudering van de verschil lende gegevens toch verschijnselen naar voren, die weinig of met van deze storende invloeden te lijden hebben Het Centraal Bureau voor de Statistiek is namelijk in staat aan te tonen, dat er in de sterfte NEEMT DE KANKERSTERFTE DE LAATSTE JAREN TOE? aan kanker de laatste twintig jaar geen belangrijke stijging of daling te bespeuren valt, waarbij dan wel rekening werd gehouden met het ouder worden van de bevolking. Anders is het echter gesteld met de plaats ir het lichaam waar de kanker zich nestelt. Er ls een duidelijke stijging waarneembaar van de borstkanker, een geringe daling van de huidkanker, een daling van de kanker aan het eerste gedeelte, en een stijging van het tweede gedeelte van het maagdarmkanaal, een sterke daling van de sterfte aan tongkanker, een sterke stijging van de sterfte aan longkanker vooral bij de mannen. Terwijl het totale aantal sterfgevallen aan kanker derhalve min of meer gelijk blijft, zijn er dus be langrijke stijgingen en dalingen met betrekking tot de diverse plaatsen ln het menselijk lichaam. De vraag is, of deze wijzigingen onder andere het ge volg zijn van een verbetering van het vaststellen van de aard der ziekte. Een gedeelte van de sterke Stijging van de sterfte aan de longkanker is daar zeker wel aan te wijten, doch als vaststaand neemt men ook een absolute stijging aan. Zo zal heden ten dage als doodsoorzaak ook nog wel leverkanker wor den opgegeven, waar men in feite te maken heeft met een onopgemerkt gebleven kankergezwelletje aan de maag of darm of nog andere plek in het lichaam, dat mogelijkerwijze tijdens het leven geen klachten heeft gegeven, en door de dokter niet is of kón worden ontdekt. Borstkanker is de laatste zestig Jaar ruim twee maal zovaak als doodsoorzaak opgegeven als vóór die periode, ondanks het feit dat het vaststellen van deze vorm van kanker vroeger weinig meer moei lijkheden gaf dan heden. Bij de tongkanker is het weer iets anders. Ook deze kan men vrij gemakke lijk vaststellen, terwijl er in de behandeling de laat ste tientallen van jaren weinig wijzigingen zijn ont staan; niettemin is er een daling van het sterftecij- Deze voorbeelden maken het dus wel zeer aanne melijk, dat kanker in vele gevallen beïnvloed wordt door uitwendige oorzaken. Afneming van de mond en keelkanker is misschien te danken aan de verbe terde mondhygiëne, ""ong. en tipkankcr zouden kun nen verminderen door het uit de mode gerakeD van de pijp. Het verband tussen longkanker en roken is reed overbekend. Dalingen in het sterftecijfer kunnen we tegenwoor dig meer en meer gaan beschouwen in het licht van de steeds beter wordende behandelingsmethoden. In leder geval kunnen we alt bovengenoemde ge gevens de conclusie trekken, dat kanker samen hangt met vele bekende en onbekende uitwendig werkzame Invloeden, waarvan de behandeling er één Is, die een steeds grotere rol gaat spelen. Op sporing van zoveel mogelllk nltwendlge Invloeden zal daarnaast van zo mogelijk nog grotere bete kenis zijn bij het voorkomen van de kanker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2