Jlictuue £dhsrf)c (fouranl Adenauer: economische sancties beste wapen Commentaar Versterkt Parijs niet bang voor een aanval DINSDAG IS AUGUSTUS 1961 POSTREKENING: 66036. KLACHTENDIEN ST: bezorging 10—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; f 0.56 per week. ADVERTENTIES: 0,30 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeën veertigste jaargang Hoofdredacteur: m. B. DEEMZR CHRISTELIJKE AT ION A AL DAGBLAD .StBstMiticI h ffctklma «njn bert ia I#fljeospatT „Geen geweld" in Zuid-Tirol nPOEN HET VANMORGEN licht werd zagen de Westberlijners, die naar de grens met het oostelijke stadsdeel waren gegaan, hetzelfde beeld als gisteren: grote aantallen zwaargewapende Oostduitse soldaten, militie mannen en leden van de Volkspolizei. Na een dag vol spanningen en geruchten en na een betrekkelijk rustige nacht was de Berlijnse crisis haar derde dag ingegaan. Gisteren, op de tweede dag, was het tot enkele incidenten gekomen aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn en hadden de Oostduitse autoriteiten besloten de beperkende maatregelen nog uit te breiden: zij maakten een einde aan alle postverkeer tussen Oost- en West- Duitsland. Enkele uren daarvoor hadden zij had hij de hoop op „redelijke onderhan den grap van een Amerikaan se fotograaf: hy legde een grote 'speelgoed) spin op het trottoir en wachtte af. Het resultaat: een joorbijgangstertverbeterde bijna et record vrije stijl hoogsprin gen toen zij het gedrocht zag. Nieuws in ook alle telefoon- en telexverbindin gen verbroken. Zij hadden ook be paald. dat alle Westberlijners. die per auto of motorfiets Oost-Berlijn willen bezoeken, een speciale vergunning moeten hebben. Dat was nodig, omdat ..Westberlijnse burgers hun voertui gen hadden misbruikt om westerse spionagediensten te helpen bij vijan dige acties tegen Oost-Duitsland." Gis termiddag was van Oostduitse zijde ook de doorgang bij de Brandenbur ger poort gesloten. Maar het was de bedoeling die vandaag weer te openen. Concrete tegenmaatregelen van westelijke zijde waren tot vanmor gen nog uitgebleven. Maar gisteren, tijdens een dag van bijzonder druk diplomatiek overleg in de westelijke hoofdsteden. zijn deze maatregelen voort>ereid. Bondskanselier Adenauer ging het verst in zijn verklaringen oen hij mededeelde, dat een volledig handelsembargo voor het gehele com munistische oostblok van kracht za' worden, als de Sowjetunie tep aanzien van Berlijn halsstarrig zal blijven „Economische sancties zijn het beste wapen, dat het westen kan gebruiken De Sowjetunie is economisch beslis niet zo sterk als zij het westen wil doen geloven", zo voegde de bonds kanselier daaraan toe op een verkie- ■ingsbiieenkomst in Regensburg. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk zei later zeer ver heugd te zijn over Adenauers suggestie, maar in Londen werd al vlug gewaar schuwd tegen „gevaarlijke vergeldings maatregelen. die tot een sneeuwbalreac tie en daardoor tot rampzalige gevolgen zouden kunnen leiden". Adenauer, die tijdens een hevige regen bui duizenden toesprak, noemde Oost- Duitsland op het ogenblik een enorm concentratiekamp en meende, dat alle NAVO-landen het erover eens waren dat drastische maatregelen tegen Oost- Duitsland genomen moeten worden. Toch delingen" nog niet opgegeven. ..maar", zo voegde hij daaraan toe." de ervaring heeft bewezen, dat de Sowjetunie alleen onderhandelt met een sterke tegenstan der". Als de Westduitse regering dat wil kan zij op elk gewenst moment de leve ring van zg. harde produkten aan Oost- Duitsland stopzetten. Tot deze produkten behoren walsstaal, steenkolen, machines, schepen, voertuigen en non-ferrometalen. Reeds nu bestaat het voorschrift dat de Westduitse bureaus de begeleidende pa pieren bij al deze goederen slechts mo gen afgeven op voorwaarde, dat zij elk ogenblik ingetrokken kunnen worden. Onrustig De gehele dag is het gisteren onrustig geweest in Berlijn. Gistermorgen heeft de Volkspolizei enkele traangasbommen geworpen naar Westberlijners. die zich te dicht in de buurt van de Branden burger poort waagden en stenen wierpen Tussen de poort en de Potzdammer Platz reed een waterkanon heen en u Aan het begin van de middag werd stafauto met drie Britse officieren door de Oostduitse politie teruggestuurd, toen deze de Br-" enburger ooort w''de pas seren. Twee Reuter-correspondenten den enkele uren in Oost-Berlijn vastge houden en westerss fotografen werden hun toestellen uit de handen gespoten. Duizenden vluchtelingen stonden in de rij voor het opvangkamp Marienfelde. Het personeel kon de stroom niet werken^ en de vluchtelingen moesten voorlopig weggaan. Ondanks de schier hermetische afsluiting hebben sinds zon dagmorgen (tot gistermiddag) nog 1500 Oostduitsers en Oostberlijners kans ge zien langs allerlei sluipwegen de vrijheid te bereiken. Het totale aantal vluchtelin gen van zaterdagmiddag twaalf uur to' gistermiddag vijf uur bedroeg 6904 meer dan tijdens welk weekeinde ook sinds de opstand van juni 1953. Toen gistermiddag de doorgang bi) de Brandenburger poort werd gesloten ren in de veertig kilometer lange grens tussen Oost- en West-Berlijn nog slechte twaalf doorgangsplaatsen. Honderden Westberlijnse politiemannen zagen nauw lettend toe, dat Westberlijners geen moeilijkheden zouden scheppen. Zjj wis ten een opgewonden menigte van vijf duizend mensen, vooral jongeren, ervan te weerhouden de Brandenburger poort te bestormen. Leden van de Oostduitse fabrieksml- litie stonden in een halve cirkel opge steld met automatische geweren in de aanslag. Een Amerikaanse helikopter hing boven het gebied en een bus met Britse militaire politie was bij de hand. Ten slotte kwam door luidsprekers hel bevel van de Westberlijnse politie ten minste honderd meter van de poort ver wijderd tc blijven. Gisteravond deelde het Oostduitse ministerie van binnen landse zaken mede, dat de Oostberlijnse grenstroepen opdracht hadden gekregen maatregelen te nemen als tegen hen vijandige acties zouden worden onder- Volgens welingelichte kringen in Wash ington zal waarschijnlijk aan Oostduit sers worden verboden naar West-Duits- land te reizen als vergelding voor het sluiten van de sectorgrens ln Berlijn. Uiteraard slaat dit niet op de vluchte lingen. Het gaat vooral om Oostduitse handelsvertegenwoordigers, leden van de communistische partij en officiële dele gaties, die naar het westen willen. Ge zegd werd, dat ook hierdoor een econo mische slag aan Oost-Duitsland kan wor den toegebracht een slag, die niet zo zwaar is als directe economische sanc ties. Kennedy één oogopslag In westelijke kringen wordt druk overlegd over het treffen van tegen maatregelen met betrek king tot de afsluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlijn. Bondskanse lier Adenauer heeft ver klaard, dat zonodig een volledig handelsembargo zal worden afgekondigd, voor het communistische oostblok. In Berlijn self hebben gisteren enkele incidenten voorgedaan. Ook gisteren arriveer den in West-Berlijn nog vluchtelingen. Ambassades en buiten) landse persagentschappen in Parijs hebben berich ten ontvangen, volgens welke rechtse extremisten vandaag een poging zou den ondernemen het regi me van president De Ganlle ten val te bren gen. De Franse regering acht een staatsgreep ech ter vrijwel uitgesloten. De groep-Rijkens, be- kenfJ om haar contacten met president Sukarno c.s., heeft medegedeeld, dat zij het advies van de regering zal opvolgen en niet meer met Djakarta zal spreken over de kwes tie Nieuw-Gninea. De groep blijft echter ijveren voor vriendschappelijke j betrekkingen met Indone sië en wil de weg openen voor onderhandelingen tussen beide landen. Op een hotelkamer in Frankfort is de 51-jarige Tunesische jurist Salah Ben Youssef vermoord. Hij was door een Tunesische rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. De man was uitgeweken. President Kennedy heeft gisteren met zijn adviseurs geconfereerd om de maat regelen te bespreken, die eventueel ge nomen kannen worden om de Berlijnse crisis het hoofd te bieden. Officieel be waart Washington bet stilzwijgen, maar men volgt gespannen de pogingen van de communisten om de stroom vluchte lingen uit Oost-Duitsland af te sluiten Kennedy sprak eerst gedurende vijftig minuten met de Amerikaanse ambassa deur in Moskou. Thompson. Later op de dag werd de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, ontvan gen. Er werd geen commentaar gegeven naar aanleiding van deze besprekingen, maar diplomatieke zegslieden menen, dat er gesproken is over concrete tegen maatregelen in de Berlijn-crisis. Uit Berlijn kwam reeds het bericht, dat de koers van de Oostduitse Mark op de vrij« markt gedaald is tot 5.10 voor één Westduitse Mark. Dean Rusk heeft gisteren voor de Se naatscommissie voor buitenlandse be- '-okkingen gezegd, dat de kwestie-Ber- lijn weer duidelijk aantoont, dat er haast gemaakt moet worden met het overleg over beperking van de wereldbewape- ning. Volgens Rusk verwachten de volke ren een initiatief van de V.S. om te ko men tot een vreedzame wereld. Hij stel de voor een nieuwe afdeling voor ontwa pening op te richten, hoewel deze „een ver verwijderd doel sohijnt te dienen". De Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk zullen wellicht vandaag ge zamenlijk protesteren tegen de sluiting van de sectorgrens in Berlijn, zo heeft Renter gisteren in Parijs vernomen. Over de toestand wordt in Bonn, Washington en het permanente hoofdkwartier van de NAVO overleg gepleegd. Een Franse woordvoerder heeft de toestand als „ernstig, maar niet zeer ernstig" beschreven en het Franse com munistische blad LUumanité schreef dat de „veiligheidsmaatregelen" van kradht zullen blijven tot er een vredes verdrag is gesloten. Algemeen is men van oordeel dat het Westen er- verstandig aan heeft gedaan niet te veel haast te maken met het publiceren van maatregelen Men gaat er van uit dat Chroesjtsjef. die de Ber lijnse crisis heeft ontketend, de kwestie zelf ook maar moet oplossen. Tenslotte hier nog (kortweg) enkele fei ten en bijzonderheden over Berlijn: In de Kongolese provincie Kasai zijn weer gevechten uitge broken tussen krijgers van de Loentoe-stam en Baloeba- soldaten. Rijen huizen brandden af. Extremisten zouden zich roeren VANDAAG wordt het een kritieke dag voor Frankrijk, dat een na tionale feestdag viert. Rechtse extre misten zullen namelijk het regime van president De Gaulle ten val Drie platen uit Berlijn, die in triest heid niet voor elkaar onderdoen. Links boven: De grensmaatregelen van de Oostduitse regering konden niet verhinderen, dat gisteren toch nog duizenden vluchtelingen zich bij het kamp Marienfelde meldden. Maar de vrouw (links onder) kon niet anders doen dan naar haar familieleden in West-Berlijn wui ven. De Vopo's, Oostberlijnse mli- tie, verhinderen haar zich bi; hen te voegen. De maatregelen heouen begrijpelijke reactie veroorzaakt onder de Westberlijnse bevolking. Arbeiders en vrouwen hielden een protestmars. Zij voerden leuzen mee als: „Wij eisen tegenmaatrege len". (rechts onder). Berlijn in punten 0 De bevolking van Oost-Berlijn ham stert. Voor de winkels stonden giste ren lange rijen huisvrouwen tot an derhalf uur lang te wachten, omdat de in Oost-Berlijn schaarse levens middelen niet langer in het westelijk stadsdeel kunnen worden gekocht. 0 De Westberlijnse autoriteiten zijn gis teravond begonnen met het noteren van de ruimers van alle Oostberlijnse en Oostduitse auto's die West-Berlijn binnenrijden. De namen en adressen van de bestuurders worden eveneens opgenomen. 0 Ongeveer 40 000 Oostduitse forenzen zijn gisteren niet op hun werk in West-Berlijn verschenen. De Siemens en Telefurtken-fabrieken deelden mee det geen van hun Oostberlijnse arbei ders zich had aangemeld. VijChonderd arbeiders van Siemens in West-Berlijn zijn gisteren in staking gegaan. Zij eisen het ontslag van de communistische arbeiders. Arbeiders in andere Westberlijnse fabrieken zou. den hetzelfde eisen. De 15.000 West-BerlUners, die in de Oostzone werken, zijn gisteren nor- naaal naar hun werk gegaan. Op aanplakbiljetten in Oost-Berlijn wor den de Westberlijnse forenzen opge wekt hun werk niet op te geven of, als zij daar nog geen werk hebben, te solliciteren bij de arbeidsbureaus. Het is de West-Duitsers verboden kaartjes te kopen voor sportwedstrij den in Oost-Berlijn. De handbalwed strijd tussen Oost-Duitsland en Rus land, die dezer dagen wordt gehouden zal alleen door Oost-Eerlij ne re mogen worden bijgewoond. Ongeveer 5000 arbeiders hebben gis teren op het Westberlijnse stadhuis een resolutie afgegeven, waarin zij protesteren tegen de jongste Oost duitse maatregel. 0 De communistisahe Waarheid in West. Berlijn kan niet meer verschijnen. Het personeel van deze krant heeft ge weigerd nog langer te werken. 0 De Russische ambassadeur te Bonn, Amdrej Smirnov, heeft verzocht om een onderhoud met Adenauer tenein de de toestand in Berlijn te bespreken. Chroesjtsjef heeft premier Nehroe van India een persoonlijke brief over de kwestie Berlijn gestuurd. De inhoud is niet bekend. De Westduitse Bondsdag komt dins dag 22 augustus in speciale zitting bijeen om een regermgs-verklaring aan te haren. 0 Willy Brandt, die eociaal-democra- tisoh kandidaat voor het kanselier- sahap is, heeft in verband met de toestand alle verkiezingsafspraken af. brengen, althans volgens mede delingen die ambassades en buiten landse persagentschappen van de organisatie van het geheime leger hebben ontvangen. Het Franse ministerie van binnen landse zaken acht de kans dat vandaag of in de nabije toekomst een staats greep zal worden ondernomen echter vrijwel uitgesloten. De organisatie van het geheime le ger, die de verantwoordelijkheid voor zich opeist van de talloze aanslagen die de laatste weken zijn gepleegd, zou wor- J den geleid door ex-generaal Salan, die zioh in Algerije zou bevinden. i Tooh is de Parijse politie versterkt met zesduizend manschappen en in ge val van nood zijn er nog zesduizend men-, sen achter de hand en zelfs in een zeer kritieke situatie twaalfduizend. Belang rijke gebouwen zoals het paleis van de president en radiostaBons en dagblad gebouwen worden extra bewaakt, even als de toegangswegen tot de stad. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat er op het ogenblik zeven plannen voor het beschermen van rege ringsgebouwen op hun bruikbaarheid worden onderzocht. De proeven moeten aantonen waar de troepen het best kun- nen worden gestationeerd ingeval van een pntsch en vanwaar ze zo snel gelijk naar de bedreigde punten kannen worden gedirigeerd. Honderden badgasten zoeken naar jongen Honderden badgasten en inwoners van Terschelling hebben gisteren een speurtocht ingezet naar de 10-jarige jongeman J. Haantjes, uit Formerum op Terschelling, die sinds woensdag wordt vermist Tot nu toe was alle zoeken zonder resultaat Men houdt er rekening mee, dat hij naar Harlingen is gegaan en vandaar verder is gereisd. Het is echter ook mogelijk dat de jongen, die al eerder van huis is weggelopen, zich nog er gens op het eiland in de bossen of de duinen schuilhoudt SPANNINGEN IN DE WERELD mogen k~ ons niet voorbij doen zien aan de po litieke situaties in eigen land. Zeker, te genover wat elders geschiedt zijn zij van bescheiden proporties, maar zij zijn er niettemin. Het is trouwens in het klei nere, dat de staatsburger zich kan doen gelden. En wijders, aan het grotere ligt veelal het kleinere ten grondslag. In deze zomerweken werkt ambtelijk Den Haag aan de staatsbegroting, die straks aan de volksvertegenwoordiging ter beoordeling en ter goedkeuring zal wor den voorgelegd. Fr wordt gecijferd, er worden ook formuleringen gezocht voor problemen die zich aan onze regering voordoen, opdat zij zich daarover straks in de troonrede wijs cn verstandig kan uitdrukken. Het partijleven ligt stil in deze weken. Ook politici hebben behoefde aan een adempauze. En In alle kasten van al' secretarissen van kiesverenigingen rusten de stukken om binnenkort wederom te voorschijn te worden gehaald. Het wach ten is op de maanden met de letter R erin Een klein maar bepaald niet on rijk nieuwtje is er; de fractie van de KVP in de Tweede Kamer schijnt nu toch haar nieuwe voorzitter fc hebben gekregen, en wel in de heer De Kort. Het heeft wat lang moeten duren, eer het zover was. en zulks is begrijpelijk. Niet gemakkelijk is het. een man als de heer Romme op te volgen. Deze was, in politiek opzicht, van dc schouderen opwaarts groter dan veruit de meesten, en niet alleen onder zijn par tijgenoten. Om zijn gedwongen heengaan uit de politiek behoort men nog steeds leed te dragen, liet is geen lichte zaak. in de plaats van zulk een te moeten treden. En dan de functie zelf. De KVP heeft aan de heer Romme uitzonderlijk veel te danken. Hij heeft haar politieke bewust zijn ongemeen aangescherpt. Hij heeft voor ccn niet gering deel aan de rooms- katholieke politiek gestalte weten te ge ven. Hij heeft bovendien onder de zijnen een belangrijk element van eenheid we ten te brengen. Het is geoorloofd zich af te vragen hoe het met dit alles zal gaan onder de nieuwe fractieleider. Daarnaar zal men belangstellend zijn in de Kamer, de rege ring zal er belangstellend naar zijn, en ons volk al evenzeer. Niet slechts dat de heer Romme zijn fractie met grote be kwaamheid wist te leiden, ook werd de regering door hem met omzichtigheid uit meer dan een precaire situatie gered. Naar het optreden van dc heer De Kort «let een ieder met afwachting uit. Nogmaals: tegenover wat in de wereld gebeurt moge wat zich in ons eigen land voordoet van bescheiden proporties lijn, zonder belang is het niet. TN het zeegebied tussen de Azoren Ierland handhaaft zich een hogedruk- gebied. Aan zijn flank trekken storingen van IJsland naar het zuiden van Scan dinavië. Tengevolge van deze luchtdrukverde ling stroomt voortdurend koude polaire lucht naar onze omgeving. Een van de storingen kwam vanmorgen boven het zuiden van Noorwegen aan. Ze veroor zaakte in ons land een toeneming van de buiigheid. Een andere depressie nam bij IJsland in diepte toe. Tussen de twee Rapporten hedenmorgen storingen in bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, die morgen de buiigheid zal doen afnemen In de polaire gtaUoD Tendens: langzaam dalend. D. Hel Ypenl.uri Vlls» De Bilt verwaaht tot woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Krachtige tot matige noord- westelijke wind. Vannacht Iets lagere, Twente morgen overdag ongeveer dezelfde tem- Bin ih peraturen als vandaag. Zd -Uml Hel.tnkl (Opgemaakt 11.15 uur), o»u>llh Strandveruxichting ton'iiT Ook morgen koel strandweer met een A dam wisselende bewolking cn op enkele Lux"mb plaatsen nog een bui. Parijs Matige tot vrij krachtige wind uit noordwestelijke richting. Temperatuur ongeveer 17 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: rug van hoge druk ~Un5.h nadert bij Ierland en brengt ccn lang- Locsrn zame verbetering maar nog koel. Wenen I Inn.bn ZON EN MAAN B-irrai Athene Woensdag zon op 5.24, onder 20.03 uur; Bom« maan op 10.30, onder 22.07 uur. Ajacctc 19 augustus eerste kwartier. MaMon Grenoble Nico Berlijn Frankfurt Mllnehen gesteldb wtndsUI ii 16 10 0.5

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1