dokter regan Emigratie Nederlanders moet blijven doorgaan Advies aan minister Veldkamp Acht Cézaniies gestolen in Zuid-Frankrijk Hamerklap op oorlogstuig Explosie dode en in Arnhem: 7 gewonden JKlacht tegen Eichmann is op zand gebouwd" Berlijn ME WE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 TNE RAAD voor de emigratie heeft -L' de minister van sociale zaken cn volksgezondheid advies uitge bracht over het in de toekomst te voeren beleid inzake de emigratie cn de daarmee verwante problemen. In de conclusies aan het einde van het bijna 70 pagina's tellende rap port adviseert de raad niet tot stop- Da m-vraag 132 Zwart: 2. 10. 12. 22, 26. 27. 28. 30. Wit: 29, 31. 33. 36. 38. 39, 48. 49. De vraag die de auteur van dit pro bleem, de heer J. van den Boogaard te Rotterdam, u voorlegt luidt: wit speelt en wint een schijf of de partij. Bij door wit geforceerde winst van één schijf zou er voor zwart namelijk net nog iets teveel spel overblijven. Schaak-vraag 132 In het eindspel van de Rus S. Kos- lowski was dit de stand: Wit: Kg7, Tfl. pi e4. Zwart: Kc8, Ta 6 en Th6. Het lykt nauwelijks mogelijk dat wit nog remise houdt maar toch kan het. Aldus: 1. Tfl—f8t. Kc8—d7; 2. Tf8f?t, Kd7e6; 3. Tf7—f5! Dit is dan de clou; het kleine steunpunt op f5 is voor wit precies voldoende. Zwart kan niet winnen omdat de to ren op h6 staat aangevallen en die toren kan niet weg wegens Tf5 f6 met torenwinst. Er rest de zwarte koning niets anders dan terug te gaan naar de zevende rij en dan gaat wit weer verder met het geven van schaak! Bridge De oplossing van het 4 hartenspel is aldus: Zuid neemt in slag 3 met klaverenvrouw, maakt ruitenvrouw en klaveraas en troeft een klaveren in de hand met harten 3. De situatie is dan als volgt: C H 9 8 4 2 O zetting van het huidige positieve emigratiebeleid. Voor het handhaven van de Neder landse positie in de wereld is actieve deelneming in de ontwikkeling van Jonge. overzeese landen noodzakelijk. )it vergt dat Nederland zijn intrede doet in die landen en zich daar uit gangspunten verwerft, van waaruit economische en andere betrekkingen kunnen worden ontwikkeld. Emigratie is een van de wegen, waarlangs zulke contactsituaties tot stand kunnen komen, aldus het rap port. Het blijkt dat er in de raad niet op alle punten overeenstemming gevonden werd. Er is een meerderheids- en minderheidsstandpunt. Een ruime n derheid van de raad zou groot bezwaar hebben tegen het omzetten van de thans gebruikelijke overheidsbijdrage a fonds perdu in een bijdrage die later door de emigrant moet worden terugbetaald. Een minderheid zou de bestudering willen aanbevelen van de ervaringen, welke andere emigratielanden, die wel met een voorsehotstelsel werken, daarmee hebben opgedaan om daarna tot een gefundeerd oordeel te kunnen komen. Pogingen om bij dalende aanmeldings- cijfers voor emigratie een toeneming der belangstelling te forceren, dienen achter wege te blijven, aldus het advies. Een vermindering van de werkzaamheden der emigratie-organen zou benut dienen te worden om te streven naar een kwalita tieve verbetering van de voorlichting cn voorbereiding der aspirant-emigranten en naar vergroting van de faciliteiten, die de emigrant kunnen worden geboden ten behoeve van zijn economische ont plooiing in het nieuwe land. Het zal on vermijdelijk zijn de omvang van het emigratieapparaat zo goed mogelijk aan de verminderde belangstelling aan te passen. Evenwel zal steeds een kern van het apparaat gehandhaafd dienen te blij- Voor enkele categorieën in de Neder landse samenleving acht de raad emi gratie een gunstige oplossing voor hun specifieke problemen. De raad noemt bepaalde agrariërs, ge- repatrieerden nit Indonesië cn kleine zelfstandigen, wier bestaan ais zodanig door de hnidige ontwikkeling wordt be dreigd. Te bezien ware hoe de oriënte ring over emigratiemogelijkheden voor deze categorieën zonden kunnen worden vergemakkelijkt. Het is wenselijk aldus het advies, na der te onderzoeken of in ons land een instituut in het leven zou dienen te wor den geroepen dat op kapitaalverschaffing Zuid incasseert nu schoppenaas heer en hartenaas-vrouw en speelt schoppen na, welke in Noord wordt getroefd met harten 8. Troeft Oost over, dan moet hij naar de hartenvork terugspelen en Zuid heeft de rest. On- dertroeven helpt evenmin. Zuid maakt hartenheer, geeft de laatste slag af en het contract is eveneens gewonnen! JACK DIAMOND. Figuur-puzzel Vul in: 12. zwaard; 23 stad in Italië, havenstad in Toscane; 14. groen in de wapenkunde; 34. berg keten op de grens van Europa en Azië; 3—6. werkman die de oven be dient en verzorgt; 4—5. vazal; 56. ijverig. Bij juiste oplossing leest men in de dikomrande hokjes de naam van een gemeente in Overijssel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Bü een nieuwe brutale museumroof In Zuid-Frankrijk zUn zaterdagnacht acht kostbare schilderijen van de beroemde Franse schilder Paul Cézannc ontvreemd. De doeken waaronder „De Kaartspelers", werden bijna onder de ogen van de be- rakers uit heit museum Vendom in AIx- n-Provence weggehaald. Paul Cézanne is in Aix geboren en om die reden was er in het museum een spe ciale tentoonstelling van werken van de befaamde sdhilder ingerióht. Verschil lende Franse en buitenlandse musea had den doeken afgestaan. Hert Louvre zond „De Kaartspelers" een van de bekendste werken van de schilder. De inbrekers waren kennelijk kunst kenners. Zij namen althans de acht kost baarste doeken mee. die samen een waarde van zeker zeven miljoen gplden vertegenwoordigen. Volgens de politie zal hert de dioven eahter uiterst moeilijk val- len dergelijke bekende doeken van de hand te doen. De schilderijen worden ontvreemd op het moment dat de drie speciale bewakers, die na de schilderijen roof in Saint Tropez. vorige week. waren aangesteld, even het museum verlieten om de omgeving te inspecteren. Niemand heeft de inbrekers gezien of gehoord ook de in 't museum wonende directeur en zijn echtgenote niet. Er zijn geen sporen van braak gevonden. De inbrekers zullen de doeken toch in ieder geval met een auto weggevoerd moeten hebben, zoals ook in Saint Tropez gebeurde. Daar werd eveneens in een museum ingebroken, waarbij een groot aantal kostbare doeken in een gestolen vrachtauto werd geladen. De politie legt verband tussen beide inbraken. Ook in andere landen zijn de laatste tijd ver schillende inbraken gepleegd waarbij schilderijen werden ontvreemd. aan emigranten op zakelijke basis gespe cialiseerd is en dat alle aanvragen van die zijde zal kunnen bundelen. De strijdigheid tussen een positief emigratiebeleid en de tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten in ons land is slechts schijn, zo staat er voorts. Emi gratie betekent blijvende vestiging van Nederlanders en hun nakomelingen in het buitenland. Het effect daarvan is vooral van invloed op lange termijn. Een tijdelijke onder invloed van de hoogconjunctuur optredend tekort aan arbeidskrachten kan worden verlicht door overigens dure en moeizame tewerkstelling, doorgaans op tijdelijke basis van buitenlandse arbeidskrachten. Het is hierbij vooral mogelijk arbeids krachten aan te trekken uit die catego rieën. waaraan de grootste behoefte be staat. Enkele leden echter komt de strijdig heid tussen een positief emigratiebeleid en de tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten in ons land niet als schijn doch als een concrete werkelijk heid voor. De raad ontraadt het hanteren van een enngratiepolitiek volgens conjunc turele maatstaven, vooral omdat de in standhouding van de veelsoortige emi gratiebetrekkingen een continu beleid vereist. Enkele leden menen dat ook na af weging van de argumenten, die voor handhaving van een positief emigratie beleid zijn aangevoerd in deze situatie een positef emigratiebeleid niet meer past. Zij maken een uitzondering voor be paalde categorieën van minder draag- krachtigen, aan wie in de Nederlandse samenleving geen redelijke bestaans mogelijkheid kan worden geboden, ter wijl deze in het buitenland wel aan wezig is. Franse boeren gaan weer demonstreren Boerenleiders uit twaalf Zuidfrans» departementen hebben aangekondigd dat de „directe acties" zoals bijvoorbeeld het blokkeren van wegen eind september zullen worden hervat wanneer de rege ring hun verlangens niet inwilligt. De boeren eisen hogere prijzen voor hun produkten en een ingrijpende wijziging van het distributiesysteem. Op 28 juni sloten premier Debré en de leiders van de boerenorganisaties een „wapenstilstand". Scherp protest tegen rede Chroesjtsjef De Griekse pers heeft in scherpe be woordingen stelling genomen tegen Chroesjtsjefs jongste rede, waarin drei gende taal aan het adres van Grieken land werd geuit. „Nu Chroesjtsjef het toch over zelf respect heeft, zouden we hem willen her inneren aan Mussolini, die eens snoe vend heeft gezegd dat hij Griekenland wel de ribben zou breker).", aldus een redactioneel artikel in het ochtendblad Kathimerini. Het onafhankelijke, conservatief ge zinde blad verklaarde dat de Russische premier in zijn rede van vrijdag de Grie ken had beledigd. „Klaarblijkelijk", aldus het artikel „wil hij het Griekse volk intimideren, en de bekende anti-Amerikaanse propa ganda aanwakkeren. Dit is de handel wijze van degenen die de koude oorlog trachten op te zwepen tot een toestand waarin een warme oorlog mogelijk In Arnhem had een hamerklap op een mijn droevige gevolgen. Diverse huizen werden vernield, een bejaarde man kwam om het leven en zeven personen werden gewond. oud stuk oorlogstuig heeft zater dag fatale gevolgen gehad in Arn hem. De man die de klap gaf, de bejaarde opkoper J. Bolder (74), kwam om het leven. Zes anderen werden gewond en een aantal wo ningen werd zo ernstig beschadigd, dat ze onbewoonbaar zijn geworden. Het ongeluk gebeurde zaterdagmid dag op een binnenplaats aan de Arn hemse Johannastraat. Waarschijnlijk heeft de opkoper getracht een projec tiel, misschien een landmijn of iets dergelijks, te demonteren in het schuur tje op de binnenplaats. Er is althans een verwrongen hamerkop terugge vonden, evenals een zwart geblakerde hamersteel. Hoe het ook zij, omwonenden werden opgeschrikt door een geweldige explo sie. Ramen vlogen uit de sponningen, muren scheurden, balkons werden ont zet en mensen werden opzij geslingerd. Alles trilde en een dikke wolk rook en stof steeg op van de binnenplaats. De onmiddellijk gealarmeerde brand weer vond spoedig het deerlijk verminkte lichaam van de bejaarde opkoper. Diverse omwonenden werden gewond aangetrof fen. De zevenjarige Wim Jansen, die ir de buurt aan het spelen was. liep eer schedelbasisfractuur op. De zevenjarige Jopie Vister kreeg een deur op zijn hoofd en werd eveneens zwaar gewond Drie andere kinderen liepen lichtere verwondingen op, evenals de 66-jarige echtgenote van de opkoper, mevrouw M. BolderKoerntjes. De bewoners van de zwaar beschadig de woningen zijn elders ondergebracht De huizen zijn wellicht voorgoed onbe woonbaar. Twee straten verder vond de Meisje stak agent met stiletto-mes Een Amsterdamse hoofdagent is zon dagavond aan zijn rechthand gewond, nadat een 19-jarig meisje hem met een stiletto-mes bedreigde. De jongedame, opsporing was verzocht, omdat zij als minderjarige van huis was wegge lopen, werd na haar aanhouding overge bracht naar het hoofdbureau van politie. Zij werd daar gefouilleerd door een vrouwelijke agent. Toen het meisje zich daarbij hevig verzette, riep de agente hulp in van een mannelijke collega. Het meisje haalde daarop plotseling een sti letto- mes te voorschijn, waarmee zij de hoofdagent te lijf wilde. De politieman wist haar echter in be dwang te houden. Hij is voor de ver wonding behandeld en kon zijn dienst normaal vervolgen. Geen strandtelling meer De telling van het aantal strandbezoe- kers, die de Provinciale Waterstaat Noordholland gisteren in samenwer king m«t o.a. de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zou houden bij alle strandtoegangen tussen Den Hel der en Hoek van Holland is wegens de weersomstandigheden afgelast. Ook op de zondagen 23 en 30 juli kon de telling wagens het slechte weer niet doorgaan. Naar wij van de zijde van de Pro vinciale Waterstaat Noordholland ver nemen zal het onderzoek dit jaar niet meer gehouden kunnen worden. De voorbereidingen voor deze telling zijn dermate veelomvattend dat het niet mo gelijk zal zijn op korte termijn eer nieuwe datum vast te stellen. Servatius in slotpleidooi DE erdedigcr van Adolf Eich- inn is vanmorgen zijn slot pleidooi begonnen. Dr. Servatius zei dat het openbaar ministerie haar aanklacht „op zand had gebouwd". Na het slotpleidooi zal de zitting waarschijnlijk verscheidene weken worden verdaagd alvorens er uit spraak wordt gedaan. Dr. Servatius zei dat het openbaar ministerie het ten onrechte voorge steld heeft alsof uitsluitend Eichmann verantwoordelijk was voor de maat regelen tegen de Joden. Zijns in. is het openbaar ministerie er niet in geslaagd aannemelijk te maken dat de S.S., de S.D. en de Gestapo misdadige organisaties waren, zodat alléén het lidmaatschap ervan al een misdaad was. „Dit is precies wat Hitler deed: iemand tot misdadiger verklaren zonder enig be wijs," aldus de verdediger. (Ve volg van pagina 1) Vanmorgen omstreeks half acht, toen het werk in de meeste fabrieken en kantoren van West-Berlijn werd hervat, waren volgens de Westduitse autoriteiten de ongeveer 80.000 Oost- duitse forensen niet op hun werk in de westzone verschenen. Voor zover kon worden nagegaan was alles rus tig in Oost-Berlijn. Er werd intensief in de straten gepatrouilleerd door soldaten, militie en politie. De sfeer was er erg gespannen, maar berich ten over betogingen of massabijeen komsten waren niet ontvangen. Van morgen hadden de ambassadeurs in Bonn van de V.S., Engeland en Frank rijk een onderhoud met de West duitse minister van buitenlandse za ken von Brentano. (Men zie voor reacties en commentaren op het ge beurde in Berlijn elders in dit num mer). 1. Judas, 2. Xanthippe, 3. Nimrod, 4. Dorkas, 5. Roeland. 6. Goliath, 7. Croesus, 8. Benjamin, 9. Nero. JAN KLAASSEN. 81 Adam maakte een geërgerd gebaar. „Wat valt er te praten met mensen als Ruby?" Hij verhief zijn stem. „Wij hebben haar, zo duidelijk als we maar konden zonder haar té veel pijn te doen, verteld, dat er geen hoop meer is wat betreft haar Shirley. Ik moest dat kind vóór de tijd op de we reld helpen en je weet heel goed, dat ik het moést doen. Mac omdat Ruby die zwanger schapsstuipen kreeg. Maar sindsdien heeft Ruby altijd het idee gehad, dat ik de schuld ben van de toestand van Shirley. Misschien had dat kind be ter niet kunnen leven." „Wat weten we ervan," zei Mac. „Het is er nu eenmaal," ging zij verder. „Shirley is idioot, en zal het blijven ook maar de moedei! zal nooit de moed opgeven. Het is verschrikkelijk voor haar. Ze heeft ook helemaal geen steun aan Sea- ton." „Ze heeft jou toch en ze steunt op jou." „Maar wie heb ik?" vroeg zij ijzig kalm. Hij hoorde het niet eens; zijn gedachten waren bij Ruby, zijn zuster. „Zij heeft het huis en de molen tenzij Del mus nog eens komt opdagen en weer moeilijk heden schept. Zeg eens, Mac" hij legde het tes tament op de tafel „is het je wc! duidelijk, dat we niet eens weten hoeveel miss Trypheny ei genlijk bezat?" „Kalkoenen. En die oude fonograaf." „Mac, wat scheelt je?" vroeg hij ongeduldig „Wij erven aanzienlijke eigendommen en jij doet net alsof je beledigd bent, alsof miss Trypheny je iets had misdaan." „Ze nam zeven jaren van mijn leven." Ellen deed zorgvuldig de kurken op de flesjes. „Het kan zijn, dat het me nu pas duidelijk is gewor den. dat ik die zeven jaren nooit terug zal vinden." J „Je zou ook kunnen zeggen, dat ik beslag leg- de op die zeven jaren. Het zou ook kunnen zijn. i dat je dat al die tijd betreurde. Is dat zo?" vroeg J hij geprikkeld. „Ik weet het niet," zei zc. „Neen. ik weet het l niet." door Helen Topping Miller Hij deed zijn overjas uit en begon, voor hij hem ophing, in de zakken ervan naar sigaretten te zoeken. „Ik begin aan die dingen verslaafd te ra ken," bromde hy. „Was ik er maar nooit mee be gonnen. Maar je kikkert er, na zwaar werk, toch wel een beetje van op." Hij keek niet naar haar. Zij wist, dat hij een twist trachtte te omzeilen door net te doen alsof haar boze bui niet bestond „Geef mij er ook een," zei ze opeens. Verbaasd keek hij op. „Sinds wanneer „Sinds nu!" zei ze vinnig. „Geef me ook vuui En bespaar me je opmerkingen, dokter Regan.' Hij hield de brandende lucifer bij haar sigarei en keek daarbij naar haar alsof hij haar nooit te voren gezien had. Daarna ging hij rustig uit hel venster staan staren. Zij lachte ironisch. „Je ziet toch geen patiënten komen, dokter Regan. Er houden geen auto's stil. Er kloppen geen boerenpummels aan om een in spuiting met selvarsan. Maar je valt toch nog niet in ongenade, dokter." Hij ademde diep. „Je hebt weer gedronken. Mac." Weer lachte zij. „O neen. Neef Titus is al sinds lang niet hier geweest om wat drank te brengen. Maar het is een idee. Vergetelheid te zoeken in alcohol. Het laat een vieze smaak in je mond ach ter een smaak van een gestorven droom." Hij was gaan zitten, leunde nu voorover en keek haar boos aan. „Wil je me alsjeblieft vertellen, wat dit alles te betekenen heeft? We moesten bezig zijn plan nen te maken of we niet een nieuwe bakste nen voorgevel aan ons huis zullen laten zetten; of we niet van het districtsbestuur gedaan zullen zien te krijgen, dat ze de weg verharden en dat hier elektriciteit komt; we kunnen ons dan een röntgeninstallatie aanschaffen en zelfs een cardio- graaf. Dat alles zouden we eens kunnen bekijken. En inplaats daarvan zit jij hier te pruilen en onzin te verkopen over gestorven dromen. Kom tot je zelf, Mac!" Waar had zij dat bevel eerder gehoord? In het schemerdonker van de gang van een zie kenhuis. Daar had iemand diezelfde woorden tot haar gericht; tot een aangeschoten verpleegster met een hartziekte waarvoor geen ander genees middel scheen te bestaan dan dat zij zich in de armen van een jonge dokter wierp! „Daarmee begon mijn val." Zij sprak tot zich zelf. „Je val? Dat je met mij trouwde? Dat we hier veel goeds hebben kunnen doen? Realiseer je je dan niet, dat alles nu beter gaat? Je hoeft je niet meer om de kalkoenen te bekommeren en niet meer om John Charles Thomas. Alles wat jc hindert, kunnen we uit de weg ruimen. Zeker, er waren onprettige dingen. De oude dokter sleep te zich te lang voort, en dan miss Trypheny die besefte nooit, dat ze ouder werd; die gaf het nooit op. Ze had een flinke opdoffer nodig om het op te geven. Alles bij elkaar genomen was zij toch een bewonderenswaardige, oude vrouw. Nu is het voorbij, Mac." „Neen," zei ze, „niet voorbij. Het begint alle maal pas! Bakstenen gevels en elektrische appa raten. Anti-tetanus inspuitingen en het knippen van de amandelen. Het begint allemaal nu pas!" (wordt vervolgd) Wat de misdaden buiten het eigenlijke Duitsland bertreft waarvan Eichmann wordt .beschuldigd, zei Servatius, dat de Israëlische wet inzake bestraffing oorlogsmisdadigers alleen het volk Israël als benadeelde partij noemt. Het betrof hier echter „buitenlanders, zoals Polen, Slowenen, Zigeuners en de kinde ren van Lidice." De deportatie van een half miljoen Polen was volgens de verdediger slechts een „uitwisseling van mensen". Miljoenen Duitsers waren naar Poolse gebieden ge bracht en de plaatselijke bevolking ves tigde zich elders. Eichmann was daar niet verantwoordelijk voor; hij werd pas in geschakeld om enkele vcrvoersmoeilijk- heden op te lossen. Hetzelfde gold de verplaatsing van Slowenen, die door Hitler was bevolen. Het openbaar minis terie had niet bewezen dat Eichmann eni ge verantwoordelijkheid had voor d< deportatie en vernietiging van zigeuners. Wat de moord op de kinderen vat dice betreft, aldus de verdediger, de in vloed van beklaagde in deze zaak is niet duidelijk gemaakt Daden die Eichmann in het eigenlijke Duitsland. In Oostenrijk, in Frankrijk na de wapenstilstand en ln Italië heeft gepleegd, kunnen volgens de verdediger geen oorlogsmisdaden worden genoemd en voor daden in door de Duitsers be zette landen hadden alleen de betrokken landen het recht tot gerechtelijke volging. Tussenkomst van een derde partij (Israël) was uit een oogpunt van internationaal recht niet aanvaardbaar. Voor het in beslag nemen van Joodse bezittingen is volgens Servatius de staat verantwoordelijk. Eichmann was daarbij geen centrale figuur geweest Hij voerde, met anderen, slechts instructies uit. Wel is aangetoond, aldus dr. Servatius, dat Eichmann aanzienlijke heeft bijeengebracht „om de Joodse gratie te bevorderen". Dank zij dit werk hebben twee derden van dc Oostenrijkse Joden kunnen emigreren. Servatius zei dat het openbaar mini sterie niet heeft kunnen bewijzen dat Eichmann een rol heeft gespeeld in dc „Operatic Reinhardt", de wraakmaat- regelen na de moord op Heydrich door Tsjechische partisanen. Ook bewezen dat Eichmann iets te maken had met het verzamelen van goud uit de tanden van terechtgestelde Joden en hoofdhaar. Wel stond vast „dat de concentratiekampen onder de jurisdictie kwamen van het bureau voor admini stratie cn economische zaken, en niet onder die van Eichmann". Vervolgens kwam de verdediger aan de hoofdpunten van de aanklacht, die betreffende deportatie en uit roeiing van oden. „Wat de werkelijke redenen zijn geweest voor de Joden vervolging, kan niet door de Joden zelf worden uitgemaakt. De verdedi ging heeft een enorm aantal brieven van over de gehele wereld ontvangen, waarin wordt gezegd dat wat de ver dediging heeft getracht door redene ring vast te stellen, niet duidelijk is geworden. Het moet aan dc historici cn geschiedschrijvers worden overgela ten om dez eredenen te vinden en het probleem op te lossen. Wat er in het bezette Europa met de oden gebeurde dat zal iedereen bevestigen was niet het werk van mensenharten. Hel was het resultaat van politieke ge dachten in het brein van leiders De staatshoofden zijn verantwoordelijk. Zij hebben het in het verleden gedaan en zullen het waarschijnlijk in de toe komst weer doen". De president van het hof. rechter Landau, onderbrak hier met de woor den: „U was in uw laatste zin te pes simistisch, dr. Servatius". De verdediger antwoordde: „Ik hoop it u gelijk heeft, meneer de presi dent". Dertig mensen z(Jn gisteren verdron ken toen een zeilboot op de Nijl bij Edfu omsloeg. Het scheepje kapseisde nadat in een harde storm de mast was afge knapt. politie dc verwrongen asemmer van het echtpaar Bolder. De hamerkop werd in slaapkamer vijftig .meter van het binnenplaatsje gevonden. Konijnenplaag op de Veluwe In het zuidelijk deel van de Veluwe, vooral in de omgeving van het vliegveld Deelen, heerst een konijnenplaag. De be strijding wordt met kracht ter hand ge nomen. De drie landbouworganisaties in Gelderland hebben contact gehad met de directeur van Faunabeheer, de heer Ma liepaard, die naar de Veluwe is gekomen om zich op de hoogte te stellen. Hij heeft Inmiddels gesproken met de jagers uit het gebied cn met de wildschado-com- missie. De jagers hebben zich onmiddel lijk bereid verklaard de konijnenplaag. die een zeer overrompelend karakter heeft, met alle toegestane middelen t» bestrijden. De bestrijding wordt bemoeilijkt door dat de konijnen steeds kunnen uitwijken naar het vliegveld Deelen cn andere nabij gelegen militaire terreinen. De minister van landbouw en visserij heeft zijn ambt* genoot van defensie benaderd over maat regelen, die op militair gebied kunnen worden genomeru Minister Kroon in Nederland De heer C. D. Kroon, minister van so- oiale en economische zaken van dc Ne derlandse Antillen, is hedenmorgen mart de Noord am te Rotterdam aangekomen en werd hartelijk verwelkomd door de ge volmachtigd minister cn diens plaatsver. vanger, de heren W. F. M. Lampe cn mr. Cola Débrot. Hij maakte d» overtocht van New York per sahip op medisch ad en»*. daa- hij weliswaar genezen is van zijn ernstige ziekte, dodh rust nodig heeft. In Washington heeft hy besprekingen gevoerd over Kennedy's hulp voor Zuid- Amerika. Dit 500 miljoen dollar omvat tende program wordt besproken op de Imteramcrikaansc conferentie te Punt» del Estc in Uruguay, waar de heer Lou Lichtveld het Koninkrijk vertegenwoor digtDe Antillen hebben te Washington drie ontwerpen ingediend: Bouw van een openbaar hospitaal in Punda te Wil lemstad, verbetering van volkshuisves ting en krotopruiming. Minister Kroon zal in Nederland op verschillende ministeries besprekingen voeren, vooral over tewerkstelling van Antilliaanse jongeren ln hert Nederlandse bedrijfsleven. Shell Tankers heeft reed» geadverteerd, dat Antilliaanse zeelieden op de Nederlandse c.a.o. kunnen monste ren. De minister is niet pessimistisch over het toerisme ondanks het Amerikaans» besluit, om de belastingvrije invoer voor toeristen van 500 tot 100 dollars te ver lagen. Hotel el Curasao Intercontinental te Willemstad zal spoedig met 100 ka mers worden uitgebreid. De minister zal drie waken in Neder land verblijven. BEGRAFENIS JONGENS VLIEGRAMP De gemeenteraad van Croydon in En geland heeft doen weten dat het in do bedoeling ligt, de 34 scholieren en de twee onderwijzers uit Croydon die vo rige week woensdag bij een vliegramp in het Noorse bergland om het leven zijn gekomen, een gezamenlijke begra fenis op het kerkhof van Micham Road te geven niet ver van de school van de slachtoffers De Cunard-Eaglc, dc chartermaat schappij die het verongelukte toestel ex ploiteerde, heeft inmiddels meegedeeld dat de stoffelijke resten der slachtoffers op zijn vroegst dinsdag a s. per vlictuig uit Noorwegen zullen kunnen worden overgebracht. In Croydon ging Alberg Fowle, het hoofd van de getroffen school, van het ene gezin naar het andere om de ouders te troosten cn hun het condoleance tele gram van koningin Elizabeth te laten lezen. Rust weergekeerd in Argentinië De ArgentUn.se politic zoekt naar een groep rcchts-natlonallsHsche leiders, on der wie twee vooraanstaande schrUvers, die betrokken zouden zlin geweest bij de „radlo-revolutle" van vrijdag jongstleden. Het ministerie van defensie heeft zater dagavond laat bekendgemaakt, dat vUf offlri-ren cn 117 mannen zijn gearre steerd. korte door het presidentiële bureau uitgegeven bekendmaking, wordt medegedeeld, dat militairen, degenen, die zich meester hadden gemaakt van de telefooncentrale, cn die waren door gedrongen in het gebouw van de Argen- radlo-omroep, hebben verspreid of gearresteerd. „De strijdkrachten steucncn de wettige regering, die de wet zal blUven toepas- orde cn rust te handhaven", aldus deze bekendmaking Het Argentijnse vakverbond zal op een later te bepalen tijdstip een algemene staking proclameren in verband met „de onwil van dc regering om een oplossing te vinden voor de problemen van de vakbonden cn dc arbeiders". In geheel Argentinië was het zaterdag, ochtend rustig. T.O.M. leed verlies De TwenUchc Overzee Handelmij heeft in I960 f 401.517 verlies geleden (tegen f 535.295 winst in 1959), waarvan f 152.749 wordt gedekt door het onver deelde winstsaldo van 1959 cn dc rest wordt afgeschreven op dc onzichtbare reserve. Voorgesteld wordt geen dividend uit te keren (v.j. 4%) De winst der nederzettingen in Oost-Afrika daalda tot f 161,327 ff 890.525), onkosten verg den f 174.856 (f 180.988). salarissen f 211.380 if 213.479). Dc omzetten daalden, incasso-moeilijk heden, enkele faillissementen, enz. maak ten grote afschrijvingen op debiteuren noodzakelijk en verminderde afneming vrachtwagens, personenauto's cn ka pitaalgoederen noopten tot verhoogde af schrijvingen. Het zakenleven werd vol komen beïnvloed door dc op handen zijnde onafhankelijkheid Voorspellingen zijn moeilijker dan ooit. In dc eerste helft van 1961 wert* door dc kantoren een kleine winst ge maakt. Het rcvaluatievcrlies in Oost- Afrika was 90.000. dat ten laste van de reserve diverse doeleinden zal komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7