>0 Mr) Kennedy: topgesprek goed voorbereiden Commentaar |licuiuc feihsrlie (fouraiil SS Dr. Pinney zal op woensdag zwijgen NIEUWS in één oogopslag Speciale zitting over crisis in Bizerta Cuba wil hulp - van wie dan ook - accepteren Crita) Ml VRIJPAG 11 AUGUSTUS 1961 POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIEN ST: bezorging 1»—19 u. ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënvwrligule jaargang; no. 12218 CHRISTELIJK.NAT10NAAL DAGBLAD „Stantvatilcfc if ghfbleurn mjn brrl in Ir^enspatT (Advertentie) Discus hondenbrood het ideale voedsel voor uw hond Altijd vers bij: VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Naar het oordeel van president Kennedy heeft een topconferen tie tussen Oost en West slechts zin, indien deze zorgvuldig wordt voorbereid en kansen biedt op succes. Indien de besprekingen over stopzetten der kernproeven in Genève mislukken, zal Ken nedy zelf een „passend besluit" nemen. Tussen de Ver. Staten en Frankrijk zou verschil van mening bestaan over de vraag, of het initiatief tot besprekingen over de kwestie-Berlijn van het Westen moet uitgaan. De Fransen wen sen in dit stadium daartoe niet over te gaan. In Tsjechoslowakije is een begin gemaakt met de voorbereidin gen voor een vredesverdrag met Duitsland. De Oostduitse leider Ulbricht heeft verklaard, dat het communisme alle vluchtelingen zal achterhalen, waar zij ook heen gaan. Cuba tracht de conferentie van Latijns-Amerikaanse landen in Op 21 augustus zal een speciale zitting van de Algemene Ver gadering der Ver. Naties worden gehouden ter bespreking van het Frans-Tunesische geschil om Bizerta. Eenenvijftig van de negenennegentig landen hebben daartoe het verzoek ingediend. Volgens Noorse luchtvaartdeskundigen had de ramp met het Britse toestel (waarbij negenendertig personen om het leven zijn gekomen) vermeden kunnen worden, indien de twee mili taire radarinstallaties in hot betrokken district gebruikt zouden zijn Het Nederlandse waterpolozevental heeft zijn eerste overwin ning in het zeslandentoernooi te Huizen binnen: het versloeg gisteren de Fransen met 21. Kruier droeg onbewust gestolen bagage van Amerikanen naar taxi Nacht in de morgen ER ZIJN nu eenmaal nachtdieren, dieren die in de natuur levend I de dag gebruiken om te slapen en in de nacht uit gaan voor hun „vreetza- me" activiteiten. Die die ren vindt men ook in de dierentuinen en ze zijn voor de bezoekers niet de aardigste beesten, want I op een slapend dier is I men vlug uitgekeken en i om nu 's nachts ook de tuinen voor het publiek f opeo te stellen.... In Artis is men daarom aan de „omscholing" van deze dieren begonnen. Men heeft voor hen speciale hok ken gebouwd waarin men door speciaal licht overdag de nacht kan imiteren. Ge leidelijk aan laat men ze t aan deze verandering wen nen zodat voor deze koe- kang bijvoorbeeld (zeven jaar oud en afkomstig uit Azië) de nacht niet meer 's avonds begint maar in de morgen. Zodat de bezoekers hem nu overdag in een bij- zonder levendige stemming aantreffen. Het lijkt ons allemaal een sterk staaltje van ge woonteverandering. Im mers, zo natuurgetrouw van de nacht een dag ma ken en omgekeerd dat die ren niet beter weten of het is dag en het is nacht, is een bijzondere ingreep In de natuurlijke gang der din gen. Als dit mogelijk is. dan moet er nog veel meer mogelijk zijn. Dan moet het ook mogelijk zijn men sen die al sinds jaar en dag „uit gewoonte" een krant lezen die eigenlijk helemaal niet in hun gezin, in hun levenssfeer past, er toe te brengen met die gewoonte te breken. Ze zijn er overal, in stad en dorp, die wel weten dat er een christelij ke pers bestaat en .die er ook wel sympathie voor hebben, maar nou ja, ik lees die krant al zo lang en dat ene abonneetje meer of minder van de christe lijke krant Zoek zulke mensen eens op en vertel ze dat het niet om dat „ene abonneetje" gaat (al maken vele een lingen samen een sterke groep!), maar om hen zelf, hun gezin, hun kinderen. De christelijke krant is niet zo maar een krant uit de vele kranten daarvoor is die naam „christelijk" veel te pretentievol. Dat zijn wij ons zeer wel bewust! Betaling geschiedt per week/ maand /kwartaal/per giro (Doorhalen wat niet van toepassing tol. (straat) (woningplaats) PRESIDENT KENNEDY heeft gisteren op zijn persconferentie in Washington verklaard dat het Westen een topconferentie moet houden als dit van belang zou zijn voor het bundelen van de Westelijke politiek met betrekking tot Berlijn of welk ander vraagstuk dan ook. In een top conferentie van Oost en West zag hij slechts heil als deze zorgvuldig zou zijn voorbereid en kansen biedt op succes. Chroesjtjefs jongste rede be vatte volgens hem geen nieuwe voorstellen. Wel had de Russische premier duidelijk laten blijken dat hij wil onderhandelen. Het was Kennedy's diepe overtuiging dat men alle diplomatieke middelen moet gebruiken om tot een vreedzame oplossing te komen. „Wilt u voor mij deze bagage even naar een taxi brengen?", vroeg de 37- jarige Amsterdamse huisvrouw E. M. J. v. D. vrijdag in de hal van het Amster- Wat de conferentie over het staken dan damse Centraal Station aan een kruier, van de kernproeven betreft merkte de besluit De man sjouwde daarop de twee grote Amerikaanse president op, dat hij van koffers en een reistas naar een taxi en zijn adviseurs een geheim rapport had verdween De bagage behoor- gekregen. Hieruit had hij kunnen opma- 1 - a fjf| j| zeker van kan zijn' Over het onderzoek van de ruimte zal 1 gesloten gemeen- Kennedy dat de Russen een voorsprong n het geheim doet Van vele maanden op de Amerikanen 'an toezicht bestaat hebben. „Maar wij kunnen onmogelijk zoals het Westen heeft voorgesteld. Hij toestaan dat een land. dat vijandige plan had zijn onderhandelaar Arthur Dean nen tegenover ons kan hebben, in de de president zelf een passend VOORSPRONG de evenwel aan een Amerikaanse familie j ken. dat geen land toe, die even naar het loket inlichtingen dat een natie met e was gegaan Ze misten niet alleen hun j schap geen proeven lijfgoed en dure camera, maar ook een als er geen systeem aantal reischéques (1500 dollar), totale waarde f 7000 a f 8000. Dinsdag kon de worden aangehouden toen zij deel van de chèques bekend waren) bij een reisbu reau op het Damrak trachtte te verzil veren. Hetzelfde had ze tevoren reeds bij een bank gedaan. Hoewel de vrouw aanvankelijk hardnekkig bleef ontkennen heeft zij gisteren toch een bekentenis afgelegd. verzocht op 24 augustus naar Genève te- ruimte domineert" rug te keren om daar uit te zoeken of de Russen nu bereid zijn een gewaar- Kennedy was ervan overtuigd dat de borgde overeenkomst over het staken ",ussisc'"e ruimtevaarders rond de aarde van de kernproeven te sluiten- Het moet badden gedraaid. Daar de Russen voor- mogelijk zijn om op korte termijn te fa0en op het gebied van de ruimtevaart, vertellen of er enige kans op succes Op een onherbergzame heuveltop ten noordwesten van Stavanger (zuid-Noorwegen) is het wrak gevonden van de Britse Vieking die met 39 personen aan boord, onder wie 34 schooljongens, verongelukte. TN DE Amerikaanse vliegtuigen op binnen- en buitenlandse lijnen zullen voortaan gewapende bewa kers in burger meevliegen om te voorkomen, dat piraten zich van de toestellen meester maken. Deze maatregel geldt niet voor vliegtui gen, die op Europa vliegen. Boven dien is er een amandement ingediend op het wetsvoorstel inzake de be straffing van luchtmisdrijven, waar bij het roven van vliegtuigen even tueel met de doodstraf bestraft kan worden. Intussen is Gadon, die door óe Cu baanse autoriteiten in hechtenis is ge nomen, in de VE. officieel aangeklaagd wegens een „aanslag met een gevaar lijk wapen, met de bedoeling een zwa re misdaad te begaan". Inmiddels heeft Cuba op de economi sche conferentie in Punta del Este een overeenkomst voorgesteld, waarbij het in beslag nemen en confisceren vau schepen en vliegtuigen van de aange sloten landen, onderling wordt verbo den. Guevara, de vertegenwoordiger van Cuba, noemde het eenzijdig in beslag nemen van vliegtuigen in processen tot schadevergoeding een flagrante schen ding van het principe tot vrij verkeer tussen de Latijnsamerikaanse landen Hij drong er verder op aan, dait een rechtvaardige verdeling van de Ameri kaanse hulp zou plaats vinden. Het blijkt Advertentiei vrijetijdsverf kwaliteitsverf FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nienwe R(jn 4S VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn inderdaad, dat de kleine landen van Midden-Amerika de neiging hebben zich aaneen te sluiten, daar zij vrezen an ders onder aan de lijst te komen. Gue vara bracht zijn eis naar voren in een commissievergadering, die zich bezig houdt met de redactie van de slotver klaring, die ter conferentie aangeno men zal moeten worden en die onder meer de verdeling van de buitenlands# hulp vaststelt. Guevara verklaarde later op een persconferentie, dat Cuba elke buiten landse hulp zou accepteren, of die nn van de Verenigde Staten kwam of uit een andere bron. Breed lachend zei hy, dat Cnba geen enkel bedrag van de hand zal wijzen. Toen men vroeg, of hy zou vertrekken, als Cuba geen leidende rol zou spelen op de conferentie, was het antwoord: ,,Ik biyf tot het einde, mis schien wel tot In het oneindige, zoals deze conferentie zich ontwikkelt met commissies, sub-commissies, en sub-sub- commlssles". I De V.S. spannen zich echter tot het uiterste in om deze achterstand weg te werken. Biljoenen dollars waren hier-j mee gemoeid. De V.S hadden vele jaren lang geen grootscheepse poging gedaan op het gebied van ae ruimtevaart. Nu lagen >11 achter en betaalden >y de prys voor het feit dat zy de Russen een groot propagandavoordeel hadden la ten uitbuiten. De V.S. willen dat de ruimte voor vreedzame doeleinden gebruikt wordt. Daarom zullen zij nog dit jaar in de algemene vergadering der V.N. een kraaht/ige poging doen om dit te berei- Secretaris-generaal Dag Ham- marskjöld heeft voor 21 augustus speciale zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties bijeengeroepen om het Frans-Tune sische geschil te behandelen. Een meerderheid van de 99 leden der V.N. heeft een Aziatisch-Afrikaans verzoek om zulk een buitengewone zitting te beleggen, goedgekeurd. Uruguay was het vijftigste land. dat het verzoek ondertekende. Zweden ■vas het eenenviiftigste land. De Franse minister van buitenlandse zaken. Couve de Murville. heeft gisteren medegedeeld dat Frankrijk, indien in de Algemene Vergadering van de V.N een debat over Bizerta wordt gehouden, daar niet aan zal deelnemen Sprekende tot de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden uit de Natio- Bij de aftakking naar Biiren zum Hof in de weg Fraubrun- nen-Solothurm in Zwitserland staat een monument ter herinne ring aan de slag bij Fraubrun- nen. Of liever: het stónd er, want een Nederlandse toerist passeerde even voor de weg splitsing in zijn auto een vracht wagen en wist toen niet meer of hij links of rechts moest. In zo'n geval gaat een automobilist soms rechtdoor. Dat gebeurde hier ook. De auto doorbrak een zware ketting van 't monument en wierp het hele gedenkteken van zijn voetstuk. De bestuur der en zijn vrouw kwamen er goed af. Coureur krijgt lichtere straf De straf, die de Amsterdamse recht bank vanochtend de 34-jarige auto-cou reur en rally-rijder Joek J. T. verdacht van verduisteringen cn oplichtingen meer malen gepleegd, heeft opgelegd, is aan zienlijk lichter dan de eis van twee jaar met aftrek en tenuitvoerlegging van een eerder opgelegde voorwaardelijke straf van drie maanden. T werd veroordeeld tqf een gevange nisstraf van een jaar (zonder aftrek), waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie iaar. waarbU toezicht verplicht werd gesteld. De eerder opgelegde voorwaardelijke straf van drie maanden wordt wel ten- uitvoer gelegd. De president van de rechtbank mr B. van der Waerden. zei bij de uitspraak, dat men bij de strafbepaling de moge- lijkheid voor een gedeeltelijk voorwaar delijke straf wenselijk had geacht, waar- bü toezicht van de reclassering. De pre sident zei voorts, dat de aftrek van voorarrest nu edhter niet gehandhaafd zal blijven. '»rh.n4.iinrrn ter oi>l-««ln* van de W- Verwacht wordt, dat de benadering in de komende paar dagen in Parijs verricht zal worden Zy wensen de Franse hou ding niet te veroordelen, vanwege de nauwe betrekkingen, die zij alle met Frankryk onderhouden. Doordat andere Afrikaanse landen zich solidair verklaren met Tunesië, komen de twaalf in een moeilijke positie. O.-Duitsland dreisft o met vredesverdrag! De Oostduitse minister van burtenland- zaken Lobhar Bolz heeft vandaag be kend gemaakt dat tegen het eind van de hermst een conferentie gehouden zal wor. van ministers van buitenlandse za- van het Oosteiyke blok. ter voorbe reiding van een vredesverdrag met Oost. Duitsland. Bolz, die dit zei in een rede tot het par lement, verklaarde dat er reeds onder, handelingen over het vredesverdrag gaande zyn. Hij doelde op het vredesver drag met beide delen van Duitsland dat Chroesjtsjef geëist heeft. De Russische premier heeft gedreigd een afzonderlijk verdrag met Oost-Duitsland te sluiten wanneer het Westen zjjn eis niet accep teert. De Britse minister van financiën Sel- wyn Lloyd heeft 65.000 ambtenaren mee gedeeld dat hun lonen voorlopig niet zullen kunnen stijgen in verband met de zuinigheidsactie tor versterking van de financiële positie van het land. IJET BEGINT erop te lijken, dat iedere redevoering van Chroesjtsjef en hij houdt er vele het karakter krijgt van een alarm tot het Westen: redt mij uit do impasse waarin ik mij heb gewerkt. Wis selvallig als hij is, en om beurten gevoe lens van vriendschap en van vijandschap uitend, heeft hij aan zijn jongste vertogen weer de inhoud gegeven van het dreige ment. Maar het moest de luisteraar op vallen, zowel dat hij over xijn woorden struikelde als dat hij telkens weer zichzelf corrigeerde. Wie, als Chroesjtsjef, veelvuldig de open baarheid zoekt, loopt het risico, dat hij ook naar klank en zinsbouw van zijn redevoe ringen wordt beluisterd. Hij leek aan ze kerheid in te boeten. Dit laatste nu is geen wonder. Anders dan stellig in zijn bedoeling lag. is de vrije wereld voor zijn dreigen niet gezwicht. Door dreigen heeft hij getracht, nieuwe buit in de wacht te slepen. Daarbij ver keerde hij het is goed ook daarop te letten in een dwangpositie. Niet voor niets richt hij al zijn aandacht op Berlijn, deze vrije plek in een over wonnen gebied, dit venster van een vrije wereld in een situatie die overigens slechts door de duisternis van het communisme wordt gekenmerkt, deze sluis van de druk naar de bevrijding. Het bestaan van zulk een Berlijn kan Chroesjtsjef niet verdragen. Maar in stede van toe te staan, dat heel het overwonnen gebied vrij wordt en dat heel de duisternis wijkt voor het licht, moeten ook in Berlijn de lichten worden gedoofd. Het is metter daad een dwangpositie, waarin Chroesj tsjef te dezen aanzien verkeert. En nu blijkt, dat de vrije wereld zich door zijn dreigementen niet laat imponeren en dat de vrije volken zich niet, overeenkom stig het Russische bedoelen, bang laten maken. Voor het vrije Westen is, niet min der dan voor het Russische communisme de stad Berlijn het centrale punt en het wenst het niet los te laten. Dat de vrije wereld niet voor de dreige menten van Chroesjtsjef bezwijkt, is voor deze een streep door de rekening. Daarom zit hij in het slop, waaruit het Westen hem nu, ten overstaan van eigen volk en ook van China, moet redden. Geen wonder, dat tegenover de overtrok ken taal van een Chroesjtsjef het weer woord van een Kennedy in het teken kon staan van de vastberaden ernst. Er Ls voor Chroesjtsjef trouwens nog een uitweg. Hij heeft, hoezeer in strijd met de werkelijkheid, de vrije wereld afgeschil derd als oorlogsmakers. Blijft de oorlog uit, dan mag hij zich voordoen als redder van de vrede Het zij zo. „Mam. het vlees staat aan te branden. Mag ik pappa's nieuiüe brandblus- apparaat nu eens proberen?" J~\E KLEINE depressie, die gisteren voor de ingang van het Engelse Kanaal was gelegen, bereikte vanmorgen de Straat van Dover. De storing beroorzaakte in de ochtend in het Westen van het land op vele plaat sen regen, hier en daar met onweer. In Zuid-Engeland meldden de afgelo pen 24 uur enkele stations bijna 30 mm regen. Vrij veel regen viel er de afgelopen 24 uur ook in Zuid- en midden Duitsland in de nabijheid van storingen langs de scheidingslijn tussen de koelere lucht boven West-Europa en de veel warmere lucht boven Zuid-Europa. Dc kleine depressie by de Straat van Dover trekt langzaam verder in noord oostelijke richlinp. Het weer in ons iand blijft daarbij wisselvallig met plaatselijk een regen- of onweersbui De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Plaatselijk opklaringen maar bier en daar ook enkele balen met een kans op onweer. Over het algemeen leU lagere temperaturen. Overwegend matige wind. draaiend naar richtingen tuwen west cn noord. (Opgemaakt 11J5 uur). Strandvencachting Een kleine buienstoring passeert deze middag en av »nd ons land. morgen ge volgd door flinke opklaringen cn een naar westelyke richting draaiende wind Tijdelijk matige tot vrij krachtige wind Temperatuur in de middag ongeveer 18 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: rug van hoge druk na dert via Ierland met overwegend droog, koel maar vrij zonnig strandweer. !V^/ Tendens stationair ZON EN MAAN Zon op 5.18, onder 20.11: maan op 6.14, onder 20.38. Eerste kwartier: 10 augustus 11.52. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Weers- ceateldb 5S|IE 11 1 1 li VlUs £elde i)c bilt J)R. RACHEL PINNEY wilde woensdag geen woord met haar patiënten spreken. Toen zij kwamen om hun klachten op te sommen, toonde zij hun een gedrukte kaart, waarop de medede ling: „Ik praat niet voor het vrede is". Aan de andere kant van dc kaart was de uitleg van haar eigenaardige gedrag te lezen: De 51-Jarige huisarts had gezworen, op geen en kele woensdag meer te spre ken tot Engeland afstand zou doen van kernwapens Zij zal haar gelofte alleen bre ken in geval van nood en om kinderen te behandelen. Waarom dit eigenaardige protest? De moederlijk uitziende dokter nam een ballpen en schreef: „Om de aandacht te vestigen op de gruwelijkheid van kernwapens". Waarom op woensdag be gonnen? De pen schreef: „Omdat het de zestiende verjaardag was van het afwerpen van een atoombom op Naga saki". En hoe moet dat nu met de patiënten? De pen vloog opnieuw over het papier: „Normale gevallen zullen worden be handeld door mijn compag non. Geen enkele patiënt zal veronachtzaamd wor den". Dr. Pinney wilde woens dag aan het ontbijt zelfs niet met haar man praten. Zij schreef op een brieje: „Daaaag", gaf hem stilzwij gend een kus en ging naar haar werk. Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt ft». bew h. bew *w. bew 22 16 22 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1