Miss Curiosa onttroond - leve miss Oude Tijd miss Eichmann handelde dacht als Hitier en Simofoon: oproepmethode voor mensen „op pad" Bezoek 90 pet beneden verwachting Hausner begon zijn requisitoir Rechtbank 11a vijftien dagen weer bijeen Detailhandel werkt aan algemeen pensioenfonds Minder dienstbetoon van P.T.T. in grote steden Chroesjtsjef spreekt Geleidelijk naar gelijke beloning man en vrouw Olafsson leidt Onrust in Nieuw-Guinea komt niet door filmers MEUWE LEIDSCHE COURAJCT DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 Nee, het bestuur weet van de nieuwe miss nog niets Het gaat curieus toe op de „Curiosa" in Den Haag. Het bezoekersaan tal van dit weekende (2500) ligt 90 pet beneden de verwachtingen; secre taris L. P. M. Akershoek heeft zijn functie ter beschikking gesteld; het hoofdbestuur heeft met interne moeilijkheden te kampen, de feestavond van zaterdag werd op het allerlaatste ogenblik uitgesteld tot 16 september, maar blijkt nu helemaal niet door te gaan en Miss Curiosa is de eerste dag al na een heftige rel naar huis gestuurd. De mode-ontwerper Robbert Mahien verklaarde: „Ik wil er niets meer mee te maken hebben, ik zal een eis tot schadevergoeding indienen!" De moeilijkheden met miss Curiosa, de Amsterdamse free-lance-journaliste Jeanne SeUffer, die de rol van gast- vrouwe zou vervullen, begonnen al bij de opening. Het was de bedoeling dat zij in een stokoude automobiel by do tentoonstelling zou voorrijden en met haar aanwezigheid de openingsplechtig heid luister bij zou zetten. Wie er voor reed vrijdagmorgen, geen Miss Curiosa De heer B. M. van Griethuysen, chef van de afdeling vrijetijdsbesteding van het Ministerie van O. K. en Wwist niet hoe hij het had. en ook het tiental aan wezige ambassadeurs begonnen op hun horloge te kijken. Toen heeft men maar geopend zonder miss. Later bleek dat miss Curiosa niet verantwoordelijk ge steld kon worden voor dit te laat komen: de automobiel had het onderweg bcgc- Toen zij ten slotte op het tentoon stellingsterrein arriveerde, zo vertel de ons de heer Akershoek. kwam er een bestuurslid, mevr. A. Wiegman- Van Karnebeek uit Amsterdam, naar haar toe. en vroeg haar: ..Wie bent u. wat doet u hier; van ons krijgt u geen cent!" Het werd een nare mid dag; Jeanne moest haar pakje uit trekken en haar werd door het be stuur medegedeeld dat ze bedankt werd; de tv was geweest en men had haar niet meer nodig. Nog voor Jeanne naar Amsterdam was vertrok ken. had de zuster van de stand houder Fred Van der Laken, het Biedermeijer-pakje al aangetrokken en wandelde er de tentoonstelling mee op om tussen het Dubliek ta Secretaris L. M. P. Akershoek ver telde ons gisteren dat hij bijzonder teleurgesteld is. Alle op de bewuste be stuursvergadering aanwezige leden had den ingestemd met het voorstel mej Jeanne Scijffer als miss in te schakelen. „Ik heb het bestuur meteen verteld dat ik nog wel de tentoonstelling af zal wer ken, maar daarna ga ik óók De heer Akershoek heeft nu een nieu we miss gecreëerd: Mlaa Oude Tijd. Mej. Constance van der Laken, een 23- Jarige kantoorbediende uit Den Haag, sal deze rol vervullen. „Nee. het bestuur weet nog niets van deze nieuwe miss", aldus de heer Akers hock. .maar ze zullen me wel dankbaar zijn. Het bestuur heeft nog geprobeerd Jeanne Seijffcr terug te halen, maar die voelde er niet veel meer voor. ,xe heb ben allemaal zo mal gedaan. ..ik vond het er niet aangenaam meer", zei ze. „TJn. voor de publiciteit hebben we nu eenmaal een miss nodig", aldus de heer Akers hock. ..Ik doe niet meer mee." vertelde gis- terer de mode-ontwerper Robert Ma- hieu. ..Mijn medewerkers en ik hebben heel veel tijd besteed aan de voorberei dingen voor de teenager-modeshow, die zaterdagavond zou worden gehouden. Bo vendien hebben de voorbereidingen scheppen geld gekost Toen zaterdagmid dag om vier uur de auto's werden inge laden de mannequins waren nota bene al gekapt en opgemaakt kwam het telefoontje dat de hele feestavond niet door zou gaan en verschoven was naar 16 september. U kunt zich wel voorstellen dat ik bijzonder teleurgesteld ben, ik zal dan ook bij het tentoonstellingsbestuur een eis tot schadevergoeding indienen," aldus de heer Mahieu. Behalve de modeshow kwamen ook de andere punten van het programma voor de feestavond te vervallen. He) publiek kwam dus zaterdagavond voor niets. Het commentaar van de organisator was. .Ach, er waren toch niet genoeg kaarten verkocht en de stemming was niet best". Regina stoot lek, veerpont neemt passagiers over Voor een twintigtal vakantiegangers, die met het Nederlandse Rijnschip Re gina een reis naar Duitsland maakten, is gisteren de reis letterlijk en figuur lijk in het water gevallen. Het schip voer namelijk in Hitdorf bij Keulen tegen de tros van een sleepboot en wel zo hard, dat het ontbijtservies van de tafels op de grond viel. Boven dien stootte het schip lek. De veerpont van Hitdorf snelde onmiddellijk te hulp en nam de passagiers over, terwijl de kapitein van de Regina naar de wal koerste en daar zijn zinkende schip aan le grond zette. Bij het ongeluk zijn twee mensen licht tewond. Een van hen is de kok die zich tan heet water brandde. Men vermoedt dat de Regina door schade aan het roer uit zijn koers was gelopen. Bod van 400 pet. op Grondbriefbank De firma Pierson. Heldring en Pierson. ?al namens opdrachtgevers op korte ter mijn een bod van 400 procent op de aan- lelen Ned. Grondbriefbank uitbrengen Er loopt reeds een bod van 300 pet. De aandelen noteerden daarna 350—380). I GIDEON HAUSNER, de Israëli sche openbare aanklager in het proces tegen Adolf Eichmann, vanochtend met zijn requisitoir be gonnen. Hij vergeleek de beklaagde met Hitier. Eichmann leek op hem handelde als hij, zo verklaarde Hausner. Het proces werd vanoch tend hervat na een onderbreking vijftien dagen in verband met ziekte van rechter Benjamin Halevi Men verwacht dat het requisitoir van Hausner drie dagen zal duren. „Eichmann die hier staat zette de misdaad voort dit Hitier aan hem had oevertrouwd," aldus Hausner „Als we hier niet uit de monden var (Van onze soc-economische redactie) ]~)E PLANNEN voor een algemeen bedrijfspensioenfonds voor de de- ailhandel beginnen vastere vormen aan te nemen. Gebleken is dat het overgrote deel van de organisaties van detillisten zich kan verenigen met de suggesties, zoals die onlangs door een commissie van het hoofdbe drijfschap detailhandel naar voren rijn gebracht. Hoewel men in sommige kringen de voorkeur geeft aan branchegewijze pen sioenfondsen. staat het overgrote deel PTT volgend jaar met primeur: PTT proeven gaan nemen met een apparaat, waarmee personen draadloos kunnen worden opgeroe pen, zaah in verbindötnig te stellen met een telefoonabonnee, die him een boodschap heeft over te brengen. Dit geheel nieuwe communicatie- mriddel, dat vooral voor mensen dde hun werk „langs de weg" hebben van groot belang zal blijken te zijn, heeft men de naam „simofoon" toe gedacht Dit woord is een samentrek- Middagbestelling ivordt vervroegd De personeelsschaarste, waarmede de P.T.T. vooral in het westen des lands te kampen heeft, maakt het noodzakelijk met ingang van 14 aug. In Amsterdam, Den Haag en Rotter dam de voorbereiding en uitvoering van de tweede postbestelling op maandag tot en met donderdag in aansluiting op de eerste bestelling te doen plaatsvinden. Op vrijdag blijft in verband met de grote hoeveelheid te bestellen post de bestaande regeling gehand haafd. Ook in de zaterdagbestelling wordt geen wijziging gebracht. De consequentie van de nieuwe rege ling Is. dat in de drie grote steden op dinsdag, woensdag en donderdag de via bot zogenaamde dagnet aangevoerde post niet moor. zoals tot dusver, in de tweede bestelling kan worden opgeno men. Bovendien zal de eerste bestelling op maandag later gebeuren dan tot nv toe. Afgezien van deze onmiskenbare na delen, aldus de PTT. biedt de verschut- ving van de bestellingen echter ook markante voordelen, die speciaal het zaken, en bedrijfsleven ten goede ko- men. Op maandag zal de eerste bestel ling om circa 1030 uur in plaats van 730 uur beginnen. Op laatstgenoemd tijdstip was. mode doordat vele bedrW- ven cn kantoren op zaterdag gesloten zijn, de ter bestelling aanwezige brief post tot dusver vrij gering. Als gevolg echter van het inloggen van extra post verbindingen in de vroege morgenuren zal de eerste bestelling voortaan een Open kampioenschap van Nederland De uitslagen van de eerste ronde vai bet toernooi om het open *chaakkam pioenschap van Nederland, dat In Bu» aum wordt gehouden, lukten als volgt: Baylor (VS.)—mr dr J H O graaf Van den Bosch Hilversum' afgebrH J Bre- dewout (Zwolle)H F Crabbendam (Adam) l—O; m- H J van Donk (Dor drecht)—mr G Eïbergen (Bussuroj 'j-4; D van Geet (Utrecht)—P A Hoogendoorn (Dordrecht) 1—0; M J Quakkelaar (Ol- dcnxaal N B Spcicr (Nymegen) 0—1: H Stoffers (Amersfoort)—Th van der Tol (Leeuwarden) 01; G J Verholt (Utrecht) a D Westra (Leiden) 10. groot gedeelte van de brieven, briefkaar ten en spoedeisende drukwerken bevat ten. die tot nu toe pas in de tweede b# stelling werden bezorgd. De tweede b# stelling zal op maandag, evenals voor heen, op het dagnet aansluiten. Op dinsdag, woensdag en donderdag il de eerste bestelling omstreeks de ■elfde tijd uitgaan als nu het geval Is Door echter deze bestelling In hoofdzaak tot brieven en briefkaarten te beperken, wordt bereikt, dat op vele adressen dt correspondentie op een vroeger tijdstip kan worden bezorgd. De tweede bestelling zal op genoem de dagen circa drie uur vroeger worden uitgevoerd dan op het ogenblik. Niette- zal zij. doordat ook op deze dagen vroege postverbindingen worden inge legd. een belangrijk deel van de stukken omvatten, waarvan de bestelling bij da tegenwoordige regeling eerst tussen 1530 en 18 uur gebeurt. Zwemmen tegen Amerika Alleen Ned. en Britse meisjes in zwemploeg van West-Europa De Westeuropeae dames-ploeg die op !l en 25 augustus in Blackpool tegen de Amerikaanse zwemploeg uitkomt, is de finitief als volgt samengesteld: 110 yards vrije slag: Diana Wilkin son (GB) en Adrie Lasterie (Ned). 220 yards vrije slag: Nancy Rae (GB) en Adrie Lasterie (Ned). 440 yards vrije slag; Nancy Rae (GB) en Judith dc Nijs (Ned) 110 yards schoolslag- Allison Turnbull (GB) on Betty Heukels (Ned). 220 yards schoolslag: Anita Lonsbrough (GB) cn Betty Heukels (Ned). 110 yards rugslag: Margaret Edwards (GBi cn Ria van Velsen (Ned). 220 yards rugslag: Margaret Edwards (GB) en Ria van Celsen (Ned). 110 yards vlinderslag: Lesley Green (GB, en Tineke Lagerberg (Ned). 220 yards vlinderslag: (GB) en Tine ke Lagerberg (Ned). 4 x 110 yards wisselslag: Ria van Vel sen (Ned). Anita Lonabrough (GB). Ti neke Lagerberg 'Ned) en Adrie Lasterie (Ned) of Diana Wilkinson (GB). 4 x 110 yards vrije slag: Diana Wil kinson (GB). Cockie Gastelaars (Ned), Adrie Lasterie (Ned) en Judith de Nijs (Ned). Toen hek end werd dat de Zweedse zwemster Jane Cederquiat niet beschik baar was voor het zwemmen op de 440 yards vrije slag werd door het K-N ZB oorspronkelijk als haar vervangster gewezen Corne Schimmel. Deze zal echter op wedstrijden in Duitsland uit komen. Haar plaats in de ploeg Blackpool wordt ingenomen door Judith de Nija. die oorspronkelijk voor de ont moeting in WesUDuitsland was a. Grote voordelen boven de mobilofoon king van die omschrijving van het toestel; het si-gnaleren aan een mo biel gebruiker, dat met hem per bede-Zoon oontact wordt gezocht. Wat onmiddellijk opvalt bij deze simofoon is de verwantschap met de mobilofoon, die reeds meer dan tien jaar gebruikt wordt. De verschillen zijn echter groot: een mobilofoon is niets anders dan een in een auto of op een schip gemonteerde telefoon, men kan er al dan niet door tussen komst van een centrale door spre ken. De simofoon daarentegen geeft slechts een signaal wanneer, iemand de bezitter wenst te spreken. Deze zal dan een telefoon moeten zoe ken om met de omroeper verder in contact te komen. Zou men dit als een nadeel van de srmofoon kunnen zien, de voordelen Primeur De PTT gaat met dit alles de tweede helft van het volgend jaar proefnemin gen doen en In 1963 hoopt men de nor male dienst te beginnen. Voor de proe ven zullen een vijftigtal personen met een simofoon worden uitgerust. dat anders de toestand steeds gevaarlij ker zou worden. Ingeval van verder uit stel zou het Westen direct zijn eisen ver hogen. Zo zou de liquidatie van het socialistische stelsel in Oost-Duitsland worden geëist, evenals teruggave van de gebieden die na 1945 aan Polen en Tsjecho-Slowakije zijn gekomen. Hierna zou het Westen met zijn voornaamste eis komen; de afschaffing van het commu nisme in alle landen van het communis- De PTT heeft met dit nieuwe commu- tische kamp. Over West-Berlijn zei hij zijn belangrijker: men kan het apparaat nlcatle-mlddel een primeur op haar nog. dat dit vrij zal moeten zijn in zijn dat draagbaar is. (het weegt sleohta naam staan. Weliswaar worden in ver- verbindingen met de buitenwereld. „Wij vier kilo), overal meenemen en dus schillende bedrijven en ziekenhuizen willen dat de onafhankelijke ontwikke- voortdurend bereikbaar blijven, de si- dergelijke oproepinstallaties reeds ge- ling van West-Berlijn zo doeltreffend mo- mofoon is alweer in tegenstelling tot de bruikt, maar op veel kleinere schaaL gelijk worden geregeld", nrabilojoon selectie!, lodat slechts de Helemaal nieuw zjjn echter het code- „hroesjtsjef verklaarde rich verder be bedoelde abennee een oproep krfjet en -y-leem eo de automatische oproep-me- reld j„Uterc„ „aar opmerkingen en yiVn- bel»hdr»ke ver»*,! thode Het bela„rUkste 1, echter dat ,„e„dem„ntcn westelijke slide ten j VOOr m !n i' ,f j°m .Vi n waar aanzien van het ontwerp.vredesverdrag toon beperkt, maar de simofoon maakt niet minder dan vyftigdulzend nummers miltOanrf HU verzekerde- Wil zijn_e,genaar, dankzij een hoofdzender kunnen worden bediend; een ~p#cl-Xen besIlTUnlnJreTkm.ken oj van de simofoon moet worden gekozen. Zo'n code maakt telefoneren overbodig. Als het signaal op de simofoon door de eigenaar waargen jmen wordt, weet de ze. op grond van de afspraak wat hem te doen staat. De opgeroepen simofoon laat een ge zoem horen en bij codes gaan lampjes branden, die geruime tijd aanblijven, zodat de oproep gehandhaaft blijft in gevallen dat de bezitter zijn auto of schip verlaten heeft. In de auto wordt de simofoon gevoed door de aoou; buiten het voertuig door ingebouwde batterijen. Ook binnens huis is de ontvangst van een boodschap gegarandeerd, mits men via de „veld- hulpbronnen van West-Duitsland mobi- sterkte-indicatortoets" controleert of de Useren ter voorbereiding van een derde onbvangst zodanig is dat het toestel wereldoorlog". Volgens hem kan de re- werkt. Bij gebruik in de auto wordt de geling van een vredesverdrag met Duite antenne-ingang omgeschakeld op de land niet langer worden uitgesteld, van de detailhandel positief tegenover de gedachte om één bedrijfspensioen fonds te stichten, waaronder alle werk nemers in de detailhandel moeten val len. Men acht het niet juist het fonds ook verplicht te stellen voor de onder nemers. Voor deze groep wil men de werkingssfeer geleidelijk, maar op basis van vrijwilligheid, uitbreiden. Het is de bedoeling om de regeling zo danig te treffen dat de deelnemer in het fonds op 65-jarige leeftijd een pensioen ontvangt, dat hem in aanvulling op de AOW-uitkering een normaal bestaan ga randeert. Een dergelijke regeling eist evenwel een premie van circa 12 pro cent van het loon. De suggestie is ge daan hiervan 9 procent voor rekening van de werkgever en 3 procent voor rekening van de werknemer te brengen. In de kring van de detailhandel is mer. de mening toegedaan dat prijscorrectie nodig zal worden als blijkt dat de be drijfsresultaten van de gemiddelde ef- ficiënte onderneming ontoereikend zijn om een dergelijke premie op te brengen. Het welslagen van de plannen zal in dat geval voor een groot deel afhangen van de vraag of de overheid doorberekening van de premiekosten in de prijzen zal toe- (Vervolg van pagina 1) Jaar heeft de bondsrepubliek evenveel voor militaire doeleinden uitgegeven als Hitier tussen 1933 en het begin van de tweede wereldoorlog". HIJ vervolgde: „Wij kunnen niet onverschillig toekijken als de agressieve kringen van de weste lijke mogendheden met steun van Adenauer alle stoffelijke en geestelijke in LJsselstein en twee hulpzenders Smilde en Hulsberg, in het gehele land erop attent, dat men hem telefonisch iets wenst mee te delen. Zoals daarnet al even werd opgemerkt, is de simofoon vooral bestemd voor die geregeld op pad zijn. Ge- daoht wordt aan artsen, vertegenwoor digers van grote bedrijven, kapiitetns sleepboten en binnenvaartschepen, chauffeurs van expeditiebedrijven enxo- Het Is voor de telefoonabonnee vrij eenvoudig om de gewenste simofoon op te roepen. Hij draait het nummer van de simofoorvdienst en krijgt dan automa tisch een kiestoon, waarna het nummer de simofoon kan worden gedraaid. Bttfialve deze ..sUndaard"-oproep, kan een beperkt aantal codes worden irgebracht, d;e sleahts waarde heeft afspraak heeft gemaakt. Deze code bestaat u:t een van de zes mogelijke cijferaanduidingen, die telt. die dusver niet kende. i onze sociaal-economische redactie) DE Stichting van de Arbeid heeft staatssecretaris Rooi vink ge adviseerd een verdere aanpassing de vrouwenionen aan die van de mannen geleidelijk te doen ver lopen. Over de mate waarin die aan passing moet geschieden, is de stich ting verdeeld. De werkgevers menen dat het aanbe veling verdient een kostwinnersbijslag in te voeren zoals Frankrijk die kent Hiertoe zou de bestaande huurcompen- satie 1960 aangewend kunnen worden. De vrouwenlonen zouden voorts met 5 procent verhoogd moeten worden, zodat zc globaal 75 tot 80 procent van het ver gelijkbare mannenloon gaan uitmaken. Bij komende contractsvernieuwingen zou tot maximaal 85 procent moeten worden gegaan. De werknemers voelen niets voor kostwinncrsbijslag. omdat die niet zou passen in het sociale bestel en omdat er praktische bezwaren verbonden zijn aan de invoering daarvan. Zij verlangen een weliswaar geleidelijke, maar toch volledige realiseri om vrouwen gelijk te belonen als nen indien zij hetzelfde of soortgelijk werk verrichten. Aanbevolen wordt een trapsgewijze verhoging van de vrouwen- lonen. die tevoren schematisch is vast gelegd. Het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrouwen is aanvaard in de Europese Economische Gemeenschap, welks bestuur de lidstaten de verplichting heeft opgelegd om tot snelle realisering van het principe te komen. Het ziet er echter niet naar uit dat dit in enig land op zeer korte termijn zal gebeuren. Frankrijk, dat gewoonlijk ten voorbeeld wordt gesteld, kent in theorie reeds ge lijke beloning. In de praktijk bestaat er echter een verschil van 15 procent, ver oorzaakt door de toeslag die aan kost winners wordt verstrekt de wettige belangen van de westelijke mogendheden". Over de binnenlandse aangelegenheden in de Sowjetunie zei Chroesjtsjef onder ieer, dat het zevenjarenplan een suc ces is, al was op landbouwgebied het produktiepeil de afgelopen twee jaar beneden de mogelijkheden gebleven. Dit jaar zou echter de agrarische produktle hoger zijn dan ooit. „ZIJ die vrtrouwen hebben in de eco nomische overwinning van hun 6öciaal stelsel, behoeven dit niet met kracht van wapenen aan andere volken op te leg gen. Wij zeggen tot de leiders van de kapitalistische landen: laat het volk, laat de geschiedenis uitmaken, welk systeem het beste is. De zucht naar winst, het onverzadigbare streven naar verrijking en uitbuiting doet de aanvalsoorlogen van de imperialisten ontstaan. Elk jaar wordt de kloof tussen de produktie in Ame rika en Rusland kleiner en de dag u niet ver meer, dat wij de V.S. inhalen. Verblind door hun haat tegen de socia listische landen roepen sommige impe rialistische leiders het anti-communisme tot de grondslag van hun buitenlandse politiek uit het kapitalisme is bang voor een vreedzame concurrentie tussen verschillende maatschappelijke stelsels". Zoneschaaktoernooi Marienbad In het zoneschaaktoernooi te Marlen- nct beginselbad jyn ma411daj de afgebroken partijen ■>nn a a man. a|( dc vyfde en zesde ronde uitgespeeld met de volgende resultaten: Filip (Tsjech.)Bobotsof (Buig.) 1—0; Uhlmann (O.-Dld.)Olafsson (IJsland) 01; Gragger (Oost)Szabo (Hong.) 4li; Sliwa (Polen)Bobotsof (Buig.) 01; Niemela (Finl.)Milic (Z.-Slav.) 14—4- De stand na de zesde ronde: 1. Olafs son (IJsl.) 514 Pt: 2. Filip (Tsjech.) 5 pt; 3. Uhlmann (O.-Dld.) 4 pt; 4. Ghitescu (Roem.), Johannessen (Noorw.) en Sza bo (Hong elk 34 pt; 7. Ciric (Z.-Slav.), Milic (Z.-Slav.) en Perez (Spanje), allen 3 pt; 10. dr. Barendregt (Ned.). Blom (Den.), Bobotsof (Buig.) en Sliwa (Polen), allen 24 pt; 14. Gragger (Oost) en Nie mela (FinL), beiden 14 pt; 16. Lund- quist (Zweden) 1 pt vende mannen en vrouwen gehoord hadden over de verschrikkingen van ontaarding en moord onder de nazi's, zouden we niet kunnen geloven, dal deze daden gepleegd zijn door men senhanden." Hij sprak over wreedheden die de nazi's begaan hebben tegen de Joden in de dodenkampen van Auschwitz, Maida- nek en Solibohr, wees op Eichmann en zei: „Al deze dingen zijn gezien doo> de man die daar in zijn glazen kooi zit Men had kunnen verwachten dat hij vandaag, nu de koppen van het nazi monster zijn afgesneden, bereid zou zijn een woord van spijt een woord van wroeging te uiten. Zijn getuigenis be gon daarentegen met de versleten nazi theorie dat Duitsland gedwongen werd tot oorlog." Eichmann, die er aanvankelijk kalm en uitgerust uitzag, leunde wat naai voren in zijn glazen ruimte, toen de openbare aanklager zijn misdaden op somde: „Vervolging, marteling, onmen selijke behandeling, vernedering van de Joden." Zenuwtrekken gleden over zijn gezicht. Hausner beschreef Eichmann als een ..onvervalste nazi. die meer in zijn eed als officier gelooft dan in menselijkheid.' Hij zei dat de beklaagde zich bij zijn 25 dagen durende getuigenis herhaalde lijk aan leugens en uitvluchten heeft schuldig gemaakt. .„Adolf Eichmann was zelfs ten op- ■ichte van zijn eigen landgenoten koud en onverzettelijk." aldus Hausner. „hy was een gapende afgrond van haat. Waarheid en leugen hebben geen enkele betekenis meer voor mannen als Elclr mann. Van het begin tot het eind heeft hU het kronkelpad van de nazi gevolgd Als er spijt in hun harten (de harten van de nazi's) leeft is dit omdat hun walgelijk werk niet Is voltooid." Over de Endlösung van het Joden vraagstuk zei Hausner: „Dit was een plan van de bende misdadigers die in Duitsland aan de macht waren gekomen Dit waren mannen die een kans zagen op een goed salaris en comfortabele le vensomstandigheden. Zij waren om deze kans te verwezenlijken bereid algehele steun te geven aan deze gruwel." „Eichmann heeft in Israël gezegd dat hij toestemming zou moeten krijgen zich in het openbaar op te hangen als waar schuwing voor de nieuwe generaties," aldus Hausner, „dergelijke gedachten hebben hem niet bewaard na de oorlog, toen hij zei dat hij lachend in zijn graf zou springen in de gelukkige weten schap dat vijf miljoen Joden hem waren voorgegaan." Deze laatste uitlating komt voor in het interview dat Eichmann vier jaar geleden in Argentinië heeft toegestaan aan de Nederlandse journalist Willem Sassen. De bandopname van dit inter view heeft een belangrijke rol gespeeld in het proces. „Adolf Eichmann heeft tegen geen van de getuigen die voor deze rechtbank over kwaad, haat en moord gesproken hebben geprotesteerd. Dit alles trekt hy niet in twyfel en ontkent hy niet," ging Hausner verder. Hy herinnerde eraan dat Eichmann herhaaldeiyk gezegd heeft geen aandeel te hebben gehad In het uitroelingsprogramma van de nazi's. „Adolf Eichmann zat volgens zyn ver-1 worden geopend. haal in een onbetekenende hoek. Hy had slechts tot taak de trelnroosters samen te stellen. Wy zyn van mening dat hy in het middelpunt van deze misdaad zat, dat hy belast was met de volledige ten uitvoer brenging van deze vreseiyke gruwelen." Hausner sprak over het begin van de naziprogrom tegen de Joden en ver klaarde dat Eichmann de man was „dia het systeem voor de anti-Joodse cam pagne introduceerde". De aanklager bracht de getuigenverklaringen in her innering die in het begin van het proces zijn afgelegd. Hierin werd Eichmann be schreven als een man die zelfs in dt dagen voor de tweede wereldoorlog in staat was doodsangst in de harten van de Joden te zaaien. Hausner verklaard# dat Eichmann's systeem om de evacua ties te bespoedigen „in het hele Reich werd gecopieerd". „Eichmann was de man die de Joden dwong dagelijks duizend paspoorten voor emigratie aan te vragen," aldus Hausner, „hij liet de leiders van de Joodse ge nieenschappen weten dat, als dit niet gebeurde, zij wisten wat hen te wachten De procureur-generaal las voor uit brieven die Eichmann kort voor de oor log geschreven heeft en waarin hij on der meer zegt: .de Joodse functionaris sen zijn geheel in mijn macht Zij zullen niets doen zonder mijn orders." Hausner zei dat Eichmann „een schaamteloze po ging heeft gedaan om aan te tonen dat nij in deze periode een opbouwende op lossing van het Joodse probleem trachtt# te vinden." Hausner verklaarde dat Eichmann reeds ln 1938 onmisbaar was geworden by de naziplannen voor de Jodenver volging. HU erkende dat Eichmann slechts een onderdeel van het mechanis me was maar hy verklaarde met grot# nadruk dat de beklaagde een belangrijk onderdeel was. ,Hy had de medewerking van het verderfelijke regime. Zonder dit regime zon hy nooit geslaagd zijn in zyn Infame plannen." Hausner betoogde dat aan de hand van documenten is aangetoond dat Eichmann aanwezig is geweest bij de Wannsee- conferentie. waarop de nazileiders de bijzonderheden van de Endlösung heb- Den uitgewerkt. Eichmann houdt vol dat hij slechte de uitnodiging voor deze conferentie heeft verzonden en er ver der part nog deel deel aan heeft ge- nad. „HIJ probeert ons ervan te over tuigen dat de documenten liegen en hij niet." aldus Hausner. „de logica dwingt ons te geloven dat hij een belangrijk# rol in de Wannseeconferentie heeft ge- Hausner zei dat Eichmann reeds in 1940 voordat Hitier opdracht gaf tot uitroeiing van de Joden dodenmarsen in Polen heeft georganiseerd, waarbij j duizenden omgekomen zijn. Hij protes teerde tegen Eichmann's bewering dat hij zich de bijzonderheden van deze progrom niet meer kan herinneren, ter wijl documenten aantonen dat hij er nauw bij betrokken was. Metropolitan Opera sluit de deuren De Metropolitan Opera heeft het sei zoen 1961-'62 afgelast wegens een ar beidsgeschil met haar musici. De 90 or kestleden eisen een salarisverhoging van 78 dollar per week. Zij willen bovendien slechts zes uitvoeringen per weeg geven in plaats van zeven. Het nieuwe seizoen zou 23 oktober Naar aanleiding van berichten over een toenemend aantal stammenoorlo- gen in de Ballievallei in Nederlands Nieuw-Guinea sinds de Amerikaanse filmexpeditie van de. heer Gardner daar is aangekomen, heeft de direc teur van de afdeling binnenlandse za ken, de heer H. Veldkamp, medege deeld, dat deze expeditie zich in een nog niet onder bestuur gebracht ge bied bevindt. t is namelijk het gebied van het machtige, oorlogszuchtige stamhoofd Koereloe. Tenzij de plaatselijke stammen- oorlogjes gevaar voor de orde en rust de aangrenzende gebieden opleveren, wordt daartegen in dergelijke niet-be- stuurde gebieden niet opgetreden. De aanvankelijke onrust onder de Dani- bevolking in de vallei is vermoedelijk ontstaan, aldus de heer Veldkamp, door de aanwezigheid by de expeditie van de heer Broekhuyse, die als bestuursambte- lar in de Baliem werkzaam is geweest. 1 thans als etnoloog aan de expeditie toegevoegd. De heer Veldkamp legde er de nadruk op, dat de expeditie niet naar de Ba- liemvallei is gegaan om oorlogen te ver filmen maar om het gehele cultuurpro bleem van de Dani-bevolking vast te Indien de gelegenheid zich voordoet zal de expeditie zeker proberen een stamoorlogje te verfilmen. Hoe moeiiyk dit echter is, biykt uit het feit, dat een fotograaf van een Amerikaans blad, die een maand by de expeditie aanwezig is geweest, geen enkele oorlogsfoto heeft kunnen maken. Tijdens het verblijf van de Amerikaan se filmexpeditie in het „Koereloe"-ge- bied zijn daar tijdens stammenoorlogen negen doden gevallen. Dit is echter geen uitzondering, want er waren in een overeenkomstig tydvak, toen de expedi tie nog niet in de vallei was, evenveel slachtoffers. Bovendien, zo zei de heer Veldkamp, zou ook bij bijvoorbeeld een mijnbouwexpeditie een aanvankelijke verwarring, ook in de aangrenzende ge bieden. niet voorkomen kunnen worden. Dr. J. V. de Bruyn, hoofd van de afde ling bevolkingszaken, die min of meer als promotor van de filmexpeditie kan worden gezien, verklaarde dat het be paald niet waar is, dat de pacificatie in de Baliemvallei door de aanwezigheid van de filmexpeditie in gevaar is ge bracht. Dr. De Bruyn die zelf 't centrale bergland zeer goed kent uit de oorlogs jaren, zei voorts dat het zeer moeilijk is aan te tonen, dat het aantal stammen- oorlogjes onder de Dani's is toegenomen. Frank Bucliman (83) overleden Frank Buchman, de grondlegger van de beweging voor Morele Herbewape ning. is in de afgelopen nacht, 83 jaar oud, ln Freudenstadt (Zwarte Woud) overleden. Hij logeerde in hotel „Waldlust", waar hij, naar eigen zeggen, de gedachte tot het vormen van zijn beweging had op- Hij was Luthers predikant van Ame rikaanse afkomst. Hij legde de grond slag voor morele herbewapening na do eerste wereldoorlog met zijn ..beweging ter bevordering van de politieke en maatschappelijke vrede", welke sedert 1946 de Zwitserse plaats Caux tot cen trum heeft Buchman, mede-oprichter van de Ox- ford-beweging, kondigde in juni 1938 de „Beweging voor Morele Herbewapening" aan op een bijeenkomst in de Eastham Town Hall in Londen. Deze beweging moest door veranderingen bij de mensen persoonlijk een verandering in de we- reldverhoudingen bewerken. Frank Buchman werd op 4 juni 1878 in Pennsburg in de Noordamerikaanse staat Pennsylvanie geboren uit een rond 1740 naar Amerika geëmigreerde Zwitserse familie. Hy studeerde theologie en was sedert 1902 Luthers predikant in Phila delphia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6