«s Belangstelling voor het corso was toch behoorlijk... Molen De Valk geniet ook in Amerika populariteit Map Berkhof te Oegtsgeest terug, vol met impressies Paraplu s regenjassen en bloemen flWF: LEIDSCHE COURANT X MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 Een jaar op reis Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.- en 40.-. Of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 287 heeft het. Grote keuze in alle prijzen Ernstige slippartij op H. Rijndijk Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op de Hoge Rijndijk ter hoogte van de De Goejestraat een 25-jarige motorrijder, de heer A. Vis uit Benthuizen, met zijn voertuig geslipt. Hij liep hierbij een schedelbasis-, een gecompliceerde rech- terenkel- en een linkerbovenarmfractuur op. De jongeman werd met de E.H.D. naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Viertal aangehouden De Lcidse politie heeft een 19-jarige opperman uit Zoeterwoude, een 19-jarige visser uit Leiden, een J6-jarige bijrijder uit Leiden en een 20-jarige sloper even eens uit Leiden aangehouden, die ervan verdacht worden in drie consumptieten- ten te hebben ingebroken. Zij hebben daarbij dranken, rookartikelen en etens waren ontvreemd. Voorts zouden zij ook nog een viertal rijwielen hebben gesto len. „Ze is een goede ambassadrice", schreven vele Amerikaanse kranten i tijdschriften. „Wat was het een heerlijk jaar en wat is Amerika toch een prachtig land", verzucht Martha Berkhof, kortweg Map. Vrijdagmor gen is de opgewekte, blonde 19-jarige hoogleraarsdochter vader, pro fessor dr. H. Berkhof, is hoogleraar in de theologie aan de Leidse Univer siteit met „De Grote Beer" in Rotterdam teruggekomen uit Amerika, waar zij met 33 andere Nederlandse jongelui heeft vertoefd in het kader van het werk van de American Field Service. We waren niet te vroeg gekomen ;n en ander te komen optekenen Maps wederwaardigheden in Amerika. Aan publiciteit is ze wel gewend ge raakt in het verre zonnige Californië zou niet meer kunnen zeggen, hoe veel keren ze me voor de tv., radio en kranten hebben geïnterviewd. Wel, kijk maar niet naar de rommel en vraag maar. Het Amerikaanse accent in haar woorden is niet te loochenen. Terwijl haar broers, gekleed in bont-gekleurde hemden, waar op natuurlijk niet het New-Yorkse vrij heidsbeeld ontbreekt, een handje helpen met het inruimen van alle spullen in de kasten, vertelt Map over haar avontu ur Nadat Map in 1959 eindexamen Gym-A had gedaan aan het Revius-lyceum in Doorn het gezin Berkhof woonde toen nog in Driebergen vertrok Map, be gin september vorig jaar naar Amerika. Verstandhouding Beneden in de huiskamer, waar alle huisgenoten meegenieten, horen we alles over het werk van de American Field Service. De mensen van deze Service, die in de laatste oorlog vrij- '"g een ambulancedienst verzorgden het front staakten hun menslie vende activiteiten niet met het aflopen van de oorlog. Om een blijvende vrede te dienen, gingen zij zich toeleggen op verbeterina van de verhoudingen tus sen de volkeren. Men begreep, dat een eventuele veilige toekomst bij een gbede verstandhouding onder de jonge mensen moest beginnen. Dit idee werd voldoende gepropageerd over de we reld met als resultaat, dat ieder laar. ten laste van de welgevulde kas van de A.F.S.. afgestudeerde jongelui uit alle werelddelen worden uitgewisseld. Een jaar lang verblijven de scholieren in een ander werelddeel. Dit jaar waren met Map Berkhof 1850 jongens en meisjes uit Europa, Azië, Afri ka en Australië in Amerika, waar zij door een jaar verblijf op middelbare scholen over geheel de Verenigde Sta ten verspreid, de kans kregen kennis te maken met Amerikaanse leeftijdgenoten. Map heeft ook eens een actie op school geleld om president Kennedy sympathie betuigingen te sturen met zijn zwan taak. „Jullie moeten de president ver tellen, wat een geluk het is in het mooit en welvarende Amerika te leven", ba zuinde Map door de klassen van de High School. „De monden van mijn medescho lieren vielen open van pure verbazing. Toch heb ik hen zover gekregen, dat ze briefpapier en postzegels bij me kwamen halen". Het laatste semester heeft de Oegst- geestse met een bus door de Verenigde Staten getoerd. „Onvergetelijk, dat kunt U wel begrijpen. Onvergetelijk ook de audiëntie bij president Kennedy in het Witte Huis. De grote Amerikaanse dag bladen vonden het enig, dat 1850 buiten landse jongelui uit enthousiasme de ga zonnetjes en rozenstruiken van de pre sident hadden vertrapt". Na al het reizen en trekken is het Ne derlandse meisje, voorlopig nog Ameri kaans gekapt en gekleed, toch weer blij thuis te zijn. „Ik moet nu eens gaan zien, hoe Leiden en Oegstgeest er eigenlijk uitzien, want ik woonde hier pas een maand, toen ik naar Amerika vertrok „De molen „De Valk" zag ik in alle kleu rige details al in Amerika. Bij zeker vier families in Long Beacb Wat Map nu verder gaat doen? Ze wil ln de diplomaltekc dienst, dat is haar vaste voornemen. Wat ze aan de Leidse universiteit gaat studeren, weet ze nog niet goed. „rsychologie trekt me wel. maar ik moet er nog eens goed over denken. Ik hoop dat het denken me lukt. want de eerste tUd zal de dag wel ge vuld zUn met vertellen over Amerika" Bollen en klompen Map Berkhof logeerde vrijwel het ge hele jaar bij de familie Ratliff, rayonin specteur van een verzekeringsmaatschap pij, in Long Beach. Van het gezin Ratliff voor Map was het „father. mother en sister" uit bezocht zij de High School van Long Beach. Behalve een zich wijden aan studie „denk vooral niet, dat die zo mis is in Amerika" bezocht Map nog andere middelbare scholen in Long Beach en Californië voor het houden van speeches Natuurlijk sprak zii meest al over Nederland. „Ik had er met mijn beperkte kennis heel wat van te vertel len. Ik begon altijd maar met een aan knopingspunt: de bollen, klompen, de Leidse universiteit of het verhaaltje van Hans Brinkers, het jongetje, dat Holland bij Spaarndam van de verdrinkingsdood redde door, zoals men vertelt, met zij» vinger een lek in de dijk te stoppen. Wat kunnen die Amerikanen een ogen opzetten, als je vertelt, dat het verhaal tje over Hans Brinkers maar verzonnen is. In ieder geval, je had houvast om wal te steken over Holland als polder en waterland. Van de Leidse universiteit hebben velen gehoord. Ze denken, geloof ik, dat er maar één universiteit in Europa is. de Leidse. Dat we een Koningin hebben, die Juliana heet. was op zeer veel plaat sen een nieuwtje. Echt niet alleen do scholieren, maar ook de betere kringen als de Rotary of de Lions-club, waarin ik ook werd uitgenodigd om te spreken, dachten nog steeds dat prinses Wilhelmina de Koningin was. Eerlijk is eerlijk, dat geldt niet voor de Long-Beachers. Geen wonder, want de Koningin is er twee jaar geleden nog op bezoek geweest. Och. Je kunt het hen eigenlijk niet kwalijk nemen. De Amerikanen interes seren zich globaal, bij de verkiezingen hevig, voor de eigen politiek. Hoe Ne derland wordt geregeerd, laat hen koud. Engeland, Frankrijk en Duitsland staan iets meer in de belangstelling. Als 1e dus geen slanende toehoorders wilde heb ben, moest je niet over de Tweede Ka mer beginnen." Leiderschap Map Berkhof heeft nog heel wat ge studeerd op de school. Voornamelijk de keuzevakken, zoals: Amerikaanse geschie denis. staathuishoudkunde, literatuur, ty pen en schoolbestuur. Ja, als je ge kozen wordt in het bestuur van de school, moet je ook aparte lessen nemen over leiderschap, organisatie, populariteit en allerlei kwaliteiten, die je moet bezitten om een goed leider te ziin." Aan het Amerikaanse leven heeft ze ook volop meegedaan Dat hoorden we wel toen ze ons vertelde over de presi dentsverkiezingen en de heftige disputen daarover op de school. „Ik was voor Kennedy en ik heb er heel wat keren voor van me moeten af bijten, tot zelfs in interviews voor plaatselijke publici- teitsorganen". Niet alleen over Nederland hield Mav redevoeringen en disputen. Zeer benieuwd was men in het algemeen, hoe het Nederlandse meisje over Ame rika dacht. Over het algemeen is men bang. dat de Amerikanen in Europa voor slecht worden aangezien. „Ver tel hun thuis, dat we zo slecht niet zijn". De Amerikanen zijn eerlijk, maar erg conformistisch vervolgt Map. ,je komt naar school met de car of je gaat lopen. Je had hen eens moeten zien, toen ik doodgewoon op een fiets kwam. Het scheen eerst wel onge hoord, maar toen men eenmaal mi], een lid van het schoolbestuur, op de fiets had zien komen, aingen ook de lopers van een fiets gebruik maken". Flat-pastorieën in Zuid-West JN DE LEIDSE flat-voorstad Zuid-West schijnt het ge woonte te worden, dat de gees telijke leidslieden hun één-zijn met de kudde ook in hun huis vesting tot uitdrukking willen brengen. De Hervormde predikant, ds H. Bouter, beet onder z'n Leid se collega's het spit af toen hij met zijn gezin een flat aan het Vijf-meiplein betrok, waar hij nog steeds met onverminderd genoegen neerziet op het boni gewemel van de Luifelbaan. En vanmorgen bereikte ons het bericht, dat pastoor Eg- mund Commandeur en pater Fabianus van den Brom zich hebben gevestigd in het pand Churchill-laan 52, dat door de paters Franciscanen is gehuurd Het huis ligt recht achter de noodkerk aan de Vijf-meilaan Men achtte het gewenst, dat er een pastorie zou komen in de directe omgeving van ds noodkerk. En zo wonen de pas toor en de pater in een moder ne vierkamerflat. Als verreweg de meeste van de schapen het portiek soms wel met zeven anderen moeten delen, waarom zouden wij dan een verheven uitzondering moeten maken?, zullen zij heb ben gedacht. Beter een flat pastorie in Zuid-West dan een heel huis in de oude stad. Leids accordeonorkest speelt voor radio Het Lcidse accordeonorkest „Neerlan- dia" onder leiding van Lauw Boetlaard zal deze weck een radio-uitzending ver zorgen voor de AVRO over dc zender Hilversum II. In dc uitzending, die don derdag 10 augustus van 18.15 tot 19.00 uur plaats heeft, zal het orkest onder meer de Florentiner-mars van J. Fucik en een potpourri van Hermann Schitten- helm-mclodicën spelen. „Neerlandia" zal gedurende het sei zoen nog enige keren voor de radio te beluisteren zijn. Ook zijn er vele uitno digingen om als gastorkest aan concer ten mee te werken. Jongen op Langebrug onder auto Hedenmorgen omstreeks tien uur ls op de Langebrug de 8-jarige J. van der Werf uit de Korte Pietcrskcrkkoorsteeg toen hij onverwacht de weg overstak, onder een vuilnisauto terechtgekomen. Het jongetje kreeg een voor- en een achterwiel van dc voor driekwart ge laden auto over zich heen. Het werd met ernstige verwondingen naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. OEGSTCEEST Na val van de trap overleden De 48-jarige mevrouw S. viel ln haar woning aan de Rijnsburgerweg 135 van de trap. Zij werd zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. waar zij aan de gevolgen van het ongeluk overleed. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 je Zuidwest waardeerde het bloemencorso Voor het eerst is het jaar- lijkse bloemencorso ook door Leiden-Zuidwest getrokken. Een wijs besluit van het corso- comité, want de belangstelling in dit snel groeiende stadsdeel voor het bloemrijke gebeuren was groot. Bovendien was het eindelijk droog geworden toen het corso Zuidwest naderde en dat betekende onder meer, dat de figuranten hun plastic capes hadden opgeborgen, zodat hun lieve gezichtjes en kleurige kle dij beter tot hun recht kwamen dan in het begin van de mid dag. Zowel de 5 Mei-laan als de Churchill-laan was omzoomd met een grote schare kijklus- tigen, die de onvermoeid wui vende figuranten menig opge wekt lachje ontlokten. De toe schouwers op hun beurt lieten soms een zwak applausje op- klateren, bijvoorbeeld toen die twee kleine jongetjes in dat leuke wagentje passeerden. Die zwakte van dat applaus zei overigens niets over de waar- dering van het corso. Neder- landers en ook Leidenaars doen niet zo gauw uitbundig. Maar mooi vonden ze het, die Zuid westers! Daarvan getuigden hun opmerkingen wel. Deze wagende sfeer van Fries land uitbeeldend, kreeg de kwa lificatie „mooiste wagen van het corso". De belangstelling er voor was, zoals op deze foto ts te zien, niet gering. I Twee kletsnatte jongetjes in een „echte" auto. Wat genoten zij van de ill rit, ondanks de regen! De kinderen langs de kant van de weg waren biina allemaal jaloers op hen iFolo N. van der Hors' REGENDE en regende, zaterdagmiddag. Langs de wegen, die het had niemand er spijt van, dat hij zijn ijnsburgse bloemencorso in Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg reed, medewerking had toegezegd voor dit groepjes mensen ineengedoken onder paraplu's en regenkapjes,. kinders", klonk het voortdurend aan alle kanten, waarmee men Gelukkig was het weer na de periode op de figurantjes van dc wagens. Ze deden hun best, de Zwols, ^pfeX^'Lf^S va'nT. en de tweelingen uit vele streken van Nederland. Ondanks de on- route onder een effengrijze hemel wor- me vochtigheid onder de plastic capes en de striemende regen- en den afgelegd. De doorzichtige capes gin- lachten re dapper en wuifden re naar de toeschouwers. Men g^ne°,ne'd]?Uflguranto betTbïkl!"- ver het algemeen zwijgzaam als de stoet voorbijtrok, maar toch ge- ken. De bloemen zagen er tijdens de degenen, die de regen hadden getrotseerd, van de fraaie wagens met hele tocht, ofschoon de wind ze vaalt bloemen. Hoeveel meer stralend zou het geheel niet geweest zijn, wat rommeli8 ooreen ïes. r s uit het zonnetje de zware wolkenvelden had verdreven Belangstelling tocht was nog maar net vanuit die de komst van de optocht aankon- begonnen, toen de eerste druppels digde. reden de zevenendertig wagens De belangstelling voor het corso was. Men zocht haastig jassen, hoe- omstreeks half vijf het grote plein van ondanks de minder gunstige weersom- om zich tegen de erg- de Doelenkazernc op. „Eindelijk eveu standigheden, heel behoorlek. Langs beschermen. Hier en onderdak", moeten de mensen van de bijna de gehele route stonden mannen, nog, dat het weer zou muziekkorpsen, motorpolitie, de chauf- vrouwen en kinderen, die de regen had illusie bleek, tot aan de feurs en figuranten hebben gedacht den gelaten voor wat hU was. de Doelenkazerne, ijdel. Welis- werden de buien zo nu en dan Het eerste wat zij, nadat zij zich van De samenwerking van politieagen- minder hevig en kwam er zowaar hun natte overjassen hadden ontdaan, ln ten, die een oogje in het zeil hielden, een waterig zonnetje even het corso de ruime kantine en recreatiezaal van met het publiek was gemoedelijk en liep doch lang heeft dat niet ge- de kazerne deden, was het verorberen buitengewoon soepel. Er deed zich geen van een kom warme soep. Het gezellig enkel incident voor. De dienstdoende ,.u w „„„„„„f „«.„ant opgemaakte slaatje en het lunchpakket agenten verleenden, waar mogelijk, me- r m °'f h ,7 lieten zij nog evin .taan: de soep wa» dewerking aan bejaarden en anderen, •fwrrklnt noc ro cord is ge- ,emnin™ d|e vanuit personenwagen, het bloemen- een compliment op zich voor eadesloeeen die daarvoor de verantwoorde- m. Ieest gadesloegen, droegen. Precies op tijd pas- Tijdens de rustpauze van een uur de lange stoet praalwagens de gingen enkele mensen van de motoi- Duim hetgeen door de toe- politie zich even tihuis verkleden. On- die „even „uw" ren Jee dnnbs bun zware leren jassen waren k h<?, humeur van d; tala„!stcUe„. om de bloemcnp.- Z1J tot op hun hemd nat geworden. den lccd „le, al te v„, ond„ dt „gan. wel op prut Ook de leden van de muziekkorpsen val wij zagen iemand, die bij iedere hadden het gedurende het eerste deel voorbijtrekkende wagen met een gul door een geluidswagen." van de tocht zwaar te verduren. Toch gebaar zijn duim opstak en naar de chauffeur riep: „Hij is zó, Jan!" Al had deze bejaarde, door de regen enigszins „verkreukelde" man ter ere van het Rijnsburgse corso enkele glaasjes geest rijk vocht teveel gedronken, toch was hij niet de enige die voor verreweg de meeste wagens een goed woord over had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3