Jlirtttuc £ciZtsrt)e (doumiit Soepeler tactiek van Moskou in de lucht? Bus in meer: 16 omgekomenen Mens op de maan leeft in holen NIEUWS in één oogopslag Miljoen schade door brand in cacaofabriek GRIJS9 HAARTJE! THUIS ZELF OOEN^H Dienstvoorwaarden bij de N.S. thans verbeterd Crita) DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1961 KANTORENSteenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 TL ABONNEMENTEN: ƒ7.50 per kwartaal; 2,56 per maand: f 0.59 per week ADVERTENTIES: o.20 per millimeter Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) CHRISTELIJKE AT IOIS AAL DAGBLAD .Stantva*ticb if ahfbltora mgn htrl ia IfohcnspocT TwecfnveertlEBte jaargang no. 12241 1ïlüydie am In Washington gelooft men dat Moskou een wat andere tactiek zal gaan toepassen in zijn verhouding tot de Ver. Naties. Ghroesjtsjef heeft in een gesprek met de Italiaanse premier Fanfani gewezen op de noodzaak van onderhandelingen over de Berlijnse en Duitse kwestie. Zeker zestien Amerikaanse toeristen zijn om het leven geko men, toen hun bus, na een botsing met een truck, neerstortte in het Meer van Luzern. Enige inzittenden konden zich via de ramen van de bus in veiligheid stellen. Onder leiding van Adoela is in Kongo een nationale regering gevormd. Vice-premier is Gizenga, de loemoembistische macht hebber in Stanleystad. De oud-premier Ileo is minister van voor lichting geworden. Premier Verwoerd heeft enkele wijzigingen aangebracht in het Zuidafrikaarise kabinet. Johannes Varster is minister van justitie geworden. Waarnemers zien hierin een bewijs van scher pe voortzetting van het tot heden gevoerde apartheidsbeleid. Vorst er wordt beschouwd als de opvolger van Verwoerd. Volgens autoriteiten in Washington kan het nieuwe partijpro gram van de Russische communistische partij worden gezien als een nieuwe bron van ergernis en geschil tusisen Rusland en Peking-China. Vanavond zal het Britse Lagerhuis stemmen over de regerings motie inzake de onderhandelingen met de E.E.G. De oppositie leider Gaitskell heeft een amendement daarop ingediend, vol gens hetwelk Engeland pas tot toetreding kan besluiten, als de voorwaarden voor het parlement en het Gemenebest aanvaard baar zijin. Op twee na zijn de elf ingediende voorstellen ter verbetering van de dienstvoorwaarden bij de Nederlandse Spoorwegen goed gekeurd door het college van rijksbemiddelaars en de staats secretaris van verkeer en waterstaat, drs. Stykel. De voorzitter van de Christelijke middenstandsbond, de heer H. de Mooij, heeft gepleit voor een soepeler toepassing van de spelregels van het loon- en prijsbeleid, speciaal waar het gaat om de dienstverlenende bedrijven. Goede raad goedkoop /^OED, de zomer mag dan niet helemaal zo zijn als we graag zouden willen troost is dat de meeste mensen, van va kantie terugkomend, toch vinden dat ze het nog niet zo slecht hebben ge troffen. Trouwens, deze foto's spreken toch dui delijke taal: er wórdt volop genoten aan het Nederlandse strand! Deze foto's bevatten dan tevens goede raad aan moe ders. Aan moeders die al moe worden bij de gedachte aan het zeulen langs het strand: dan weer eens het kind op de arm, dan weer een paar wankele pasjes op het mulle zand, weer op de arm, enz. Het tweetal op de foto heeft dat radicaal opge lost volgens de methode van volken die dichter bij de natuur leven dan wij: het kind in een doek gebonden op de rug. Goede raad ook aan moe ders van het ondernemend gezinde kroost, dat uren lang op pad is en ten slotte de tent niet meer terug kan vinden: schrijft op hun blote ruggetjes naam en nummer van de tent en u 'verkleint de kans op onrust. Goede raad en goedkoop die vindt u in de krant En dan kunt u van déze krant ook nog Tip-Parade gratis ontvangen, het boek met duizend-en-een goede raadgevingen. Inderdaad: gratis! Het enige wat u te doen hebt is een nieuwe abonnee aanbrengen met be hulp van onderstaande bon! Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). (straat) (woningplaats) In de cacaofabriek „De Moorlaan" In Wormerveer v>n Wessanens Koninklijke fabrieken ls vanmorgen vroeg een brand ontstaan die twee pakhuizen in de as heeft gelegd. Een enorme hoeveelheid materialen en 200 ton cacao, ln hoofdzaak verzending gereed, ging verloren. De schade aan voorraden en bedrijfspan den wordt op ruim een miljoen geschat. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. Met ruim twintig stralen werd het vuur van alle kanten aangepakt De cacao-mas- sa ontwikkelde een enorme rookontwik keling, die tot ver in de Zaanstreek zicht baar was. Een derde pakhuis, eigendom van Zaans Veem, kon béhouden worden. (Advertentie) KLEURSPOEUNG TUBE 1.95 HET ZIET ernaar uit, dat Moskou overschakelt op een wat andere tak- tiek, waarbij minder van dreigementen gebruik wordt gemaakt. Welingelichte functionarissen in Washington verwachten, dat de Russen op de komende zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties geen frontale aanvallen meer zullen doen op de volkerenorganisaties en op haar secretaris-generaal Hammarskjöld, maar dat zij pogingen in het werk zul len stellen meer Russische burgers in de organen van de V.N. te krijgen. Zeer waarschijnlijk, aldus Washington, zullen de Sowjets hun eisen tot vervanging van de secretaris-generaal door een driemanschap (uit de wes telijke, de communistische en de neutrale landen) verzachten. Premier Chroesjtsjef heeft voorts in gesprekken met de Italiaanse premier Fanfani, die in Moskou op bezoek is, gewezen op de noodzaak van bespre kingen en onderhandelingen over de kwestie Duitsland en Berlijn en ver klaard, dat er een vredesverdrag met Duitsland moet komen. Zijn woorden gingen niet van dreigementen verge zeld. Ruim drie uur lang heeft Chroesjtsjef gisteren met Fanfani, die drie dagen in Moskou blijft, gesproken. Het gesprek werd later voortgezet aan het diner. Van daag zouden de staatslieden opnieuw be sprekingen voeren. Vooral Chroesjtsjef ls gisteren aan het woord geweest. Hij sprak o.a. over de noodzaak van bevrij ding der „koloniale volkeren", waarop Fanfani reageerde met de opmerking, dat de Russische premier een open deur in trapte: het westen is namelijk niet min der voorstander van deze bevrijding. I controle op het weg- en spoorwegver - Walter Ulbricht, het Oostduitse staats hoofd, heeft in een vraaggesprek met de Gazet van Antwerpen verklaard, dat hij voorlopig niet van plan is de grens te sluiten zodat er geen Oostduitsers meer naar het westen zouden kunnen uitwij ken. Als enige voorwaarde stelde hu. dat men in het westen „vreedzame gevoelens" toont. Het Oostduitse persbureau ADN heeft gemeld, dat steeds meer Oostduit sers hun betrekking in West-Duitsland opgeven ora in Oost-Berlijn of in Oost- Duitsland te werken. Volgens een mede deling van de Westberlijnse wethouder Exner waren dinslag vijftig Oostduitse werknemers niet op de Westberlijnse fa brieken verschenen. Toch gaat de stroom van vluchtelin gen nog door. Zo zijn woensdag weer 1110 Oostduitsers in West-Berlijn aan gekomen. Zij deelden mede, dat de Oostduitsers nog steeds een strikte Het Oostduitse communistische blad Neues Deutschland heeft gisteren uitvoe rig betoogd dat er om Berlijn geen oor log zal uitbreken. De reden? „Het socia listische kamp en de anti-imperialis tische en vredeskrachten zijn moreel zo wel als materieel sterker dan de tegen partij. De imperialisten hebben voor een oorlog niet alleen raketten, vliegtuigen en oorlogsschepen nodig, maar ook men sen. Niemand wil echter zijn leven geven om te voorkomen, dat er in zijn paspoort een Oostduits stempel komt voor een rit van Helmstedt naar Berlijn. De Amerikaanse bewapeningsmaatrege len zijn een typisch kapitalistische poging om tekenen van een crisis in de industrie te voorkomen en om de Oostduitsers week te maken", aldus het blad. EEN BUS met vrolijke Ameri kaanse toeristen is gisteren in het Meer van Luzern (Vierwoud- stedenmeer) gestort. Zestien van de 38 inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. De meeste passa giers waren vrouwen. De politie deelt mee, dat de overlevenden allen een shock hebben opgelopen en dat vyf van hen verwondingen oplie pen. Het ongeluk gebeurde tussen Her- giswil en Stans aan de voet van de bergtop Pilatus, op de bochtige weg, die bekend staat als een van de ge vaarlijkste van Zwitserland en die tien kilometer stijgt. Een truck met oplegger kwam op deze weg in botsing met de bus. Die was niet meer te be sturen en dook in het vijftien meter diepe water van het meer. De overlevenden ook de Italiaanse chauffeur, de reisleider en zijn vrouw klommen door de ramen naar buiten juist voordat de bus onder het oppervlak verdween. De politie had eerst meegedeeld dal de bus op de bodem terecht kwam, maal later zei zij, dat er moeilijkheden werden ondervonden het voertuig te vinden en dat het mogelijk naar een nog dieper* plaats verdwenen is. Slechts één lijk kon onmiddellijk ge borgen worden. De politie zei, dat twintig van de overlevenden naar het gemeente ziekenhuis in Stans vervoerd werden Twee anderen werden naar Luzern over gebracht op de toto: Vergeefs werd nog urenlang van nacht op het Meer van Luzern ge speurd naar passagiers van de bus, aie op die plek in het diepe water was gestort- Prins Bernhard is gisteren van he vakantieverblijf van de Koninklijke fa milie in Porto Ereole. met de Koninklijke Friendship naar Schiphol gevlogen gisteravond vertrok hij met een lijn- toestel van de KLM naar Mexico, waar hij zaterdag de verjaardag van prinses Irene zal meevieren. Zoals bekend brengt de Prinses enkele weken in Mexico door als gast van de Mexicaanse president. Adolfo Lopez Mateos. Een lijst van een hotelhouder ln Lausanne toonde aan dat op vijf na alle passagiers vrouwen waren. De toeristen maakten een Kis van drie maanden door Europa. Men had ook Nederland bezocht De bui Dc fiets schijnt een bij vorstinnen geliefd voertuig te u-nrden. Koningin I Juliana paf er onlangs de voorkeur aan bij haar bezoek aan Drente I en koningin Fabiola van België is hier op ueg naar cm schoonheids- salon in Zarauz in noord-Spanje. waar ztj haar vakantie doorbrengt. keer uitoefenen. Volgens de West berlijnse politie heeft de Oostduitse politie de inwoners van het elf kilo meter ten westen van Berlijn gelegen dorp Albrechtshof hun identiteitspa pieren afgenomen. Velen werkten in West-Berlijn. Vijf Oostduilsers, die hadden aangezet tot vluchten, zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van twee tot vijftien jaar. De westelijke mogendheden zijn van oordeel, dat het voorlichtingsbeleid ten aanzien van de Berlijnse crisis dient te worden verbeterd. Om hiertoe te geraken en om tot een betere coördinatie in de j berichtgeving te komen is de perschef van het Witte Huis Salinger, naar Parijs vertrokken. Hij zal daar gedurende het weekeinde confereren met zijn Britse. Franse en Westduitse collega's Het aanstaande weekend komen In Parijs ook de ministers van buitenlandse zaken van de vier landen bijeen. In Washington is overigens met nadruk ver klaard. dat de conferentie van perschefs niet tot doel heeft een topconferentie van de westelijke staatshoofden voor te be- Minister Strauss, de Westduitse be windsman van defensie, heeft na zijn terugkeer uit de V.S. in Bonn geweigerd commentaar te geven op de berichten, dat de dienstplicht van twaalf tot acht tien maanden zal worden verlengd, even min reageerde hij op de vraag of in West-Duitsland 20.000 reservisten zullen Voor vervolg zie pagina 6 Voorstellen zijn op twee na goedgekeurd (Van onze soc.-econ. redactie) ZOWEL het College van Rijksbe middelaars als staatssecretaris Stijkel (verkeer en waterstaat) heb ben gisteren hun goedkeuring ge hecht aan een aantal voorstellen, die waren ingediend ter verbetering van de dienstvoorwaarden voor het per soneel van de Nederlandse Spoor wegen. De elf ingediende voorstellen zijn op twee na goedgekeurd, overeenkom stig het advies dat eerder door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid werd uitgebracht. Ze hou den verband met de geleidelijke invoe ring van de werktijdverkorting bij de spoorwegen. De verbeteringen gaan in met terug werkende kracht tot 1 mei, de datum waarop de werktijd voorlopig op 46Vv uur is gebracht om per 1 oktober op 45 uur te komen. Ze betreffen hogere compensaties voor onregelmatige dien sten, voor overwerk, voor het bereik baar moeten zijn buiten de diensttijd, voor plotselinge wijzigingen in de diensttijden en dergelijke alsmede vt betering van de verlofregeling en regeling voor reis- en verblijfkosten- Niet goedgekeurd z(jn de voorstellen om het dienst doen op algemeen erken de christelijk* feestdagen te compen seren cn om de reistijd te vergoeden van hen, die op grote afstand van hun stand plaats wonen. Zowel door het College van Rijksbemiddelaars als door het mi nisterie van verkeer werd gisteravond gezegd dat deze voorstellen moeilijk in verband kunnen worden gebracht met de werktijdverkorting cn dat ze derhalve als ..openbrekers" moeten worden beschouwd. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad alvorens de dienstvoorwaarden konden worden verbeterd. Eerst nadat er sprake was van enige onrust onder het personeel, al dan niet tot uitdrukking komende in een onregelmatige treinen loop die vooral het gevolg was van d* nieuwe zomerdienstregeling. kwam er schot in de zaak. Staatssecretaris Stijkel onderbrak gisteren zijn vakantie in Frankrijk. Om de kwestie definitief af te wikkelen kwam hij met een speciaal ohartervliegtuig naar Den Haag om het fiat van de regering te geven, vandaag vertrok hij weer naar zijn vakantieadres. In kringen van de pcrsoneelsbonden overheerste gisteravond het gevoel van tevredenheid over het bereikte resultaat Mr. T. J. den Har tog, voorzitter van de Christelijke Bond van Vervoerpersoneel (CNV), meende dat de verbetering stellig ln de praktijk hun waarde zullen bewij zen. Hij vond het betreurenswaardig dat twee voorstellen moesten worden afge wezen, temeer waar ln het bedrijfsleven toch bijna overal compensatie wordt ge geven voor arbeid op christelijke feest dagen. De heer Den lïartog zei dat de twee punten achter b|j een volgende gelegenheid zeker opnieuw ter tafel zul len worden gebracht. Met vuur spelende kinderen hebben dinsdagavond brand veroorzaakt in een loods op het terrein van de Kraycnhoff- kazerne in Nijmegen. De in de loods op geslagen militaire goederen liepen schade op door het bluswater, dat de Nijmeegse brandweer samen met enkele hulpvaar dige soldaten in de loods pompten. Men I schat de schade op 35.000. JN ONS STRAATVERKEER, dat zo ont stellend snel in hevigheid toeneemt, blijft het een tasten en zoeken naar een regeling die het meest bevredigt. Iedere maatregel heeft hier onvermijdelijk zijn voor en zijn tegen. Krachtens het jongste voornemen op ver keersgebied, dat dus op 1 november zal worden verwezenlijkt, gaat de balans van de weegschaal duidelijk in de rirhting van de verkeersgroep der voetgangers. Dit ls reeds daarom billijk omdat zij in het hui dige verkeer de bij uitstek kwetsbaren zijn. Wie wel eens gesproken heeft met lieden die geleefd hebben tn de junglo van het oerwoud, omgeven door velerlei gevaren, weet hoe dezen zich daar niettemin vei liger hebben gevoeld dan zij en wij met hen het doen in het rusteloze verkeer van de moderne stad. Na de wat bescheiden pogingen met ver- keersbollen en dergelijke, welke pogingen niet het resultaat hadden opgeleverd dat daarvan was gehoopt, wordt door het nieu we voorschrift de voetganger als een af zonderlijke figuur in het verkeer erkend, als een met een eigen plaats en met eigen rechten. Die rechten hangen rechtstreeks samen met de bescherming welke hem, zijnde nu eenmaal de zwakste, toekomt. Tot dusver was de voetganger degene die geduld had te oefenen, wilde hij zlrh niet als een vogelvrije en met alle gevaar voor lijf en leden in de stroom van het verkeer storten. Veelal paste het hem te wachten, totdat het overige, tot dusver het eigen lijke verkeer gedoogde, hem in de gelegen heid te stellen over te steken. Neen. de benen mogen dan het oudste middel van voortbewegen zijn. in ons eigen tijdvak van mechanisatie en motorisering staan ze niet hoog genoteerd. Daarin gaat dan nu meer voorzien worden. Niet dat de nieuwe regeling niet ook problemen zal gaan op roepen. Hoe zal het bij het gemotoriseerde verkeer gaan met de geleidelijke en soe pele doorstroming, waarin als zodanig toch ook elementen van veiligheid schuilen? Hoe straks opstoppingen te voorkomen? Zeker is, dat het een kwestie zal worden van op elkaar ingesteld raken van de onderscheidene verkeersgroepen. Men zal in het verkeer de mens als medemens moe ten zien, en dit met de eerbied waarop deze als zodanig aanspraak heeft. Zonder regeling van bovenaf bleek dit niet moge lijk. Aan de andere kant Is geen enkele regeling alleen voldoende. Zij moet aan vulling en ondersteuning vinden In de gezindheid die men als mens zijn naaste, ook in het straatverkeer, toedraagt. Heer-in-het-verkeer is prachtig. Met mens-in-het-verkeer zijn wc reeds te vreden. „Er moet ergens een gahtje in het kussen zitten, want alle vulling ging de stof zuiger in...." Lausanne Luzern. Op het ogenblik van de botsing was de weg vochtig, door dat het geregend De reis was georganiseerd door de Gateway Holi day Tours. Vanmorgen vroe* slaagde men erin dank zij de elektro magnetische appa ratuur. vast t> stellen waar d- bus terecht is ge komen. namelijl op vijftig mete diepte, meer dai achttien meter ui de kust. DC eerst' pogingen van du' kers om het voer mislukt. D duikers moetc trachten staalk? bels aan de zwar bus te bevestiger odat men hc vrak uit het wate kan hijsen. Het i niet bekend hoe lang het bergings erk kan duren. opussen een depressie in Scandinavië en -*■ een rug van hoge luchtdruk, die zich vannacht over de Britse eilanden en de Golf van Biscaye uitbreidde stroming van koele polaire lucht. In Ierland is het intussen gaan regenen op de nadering van een oceaandepressie waarvan het centrum zich ten zuiden van IJsland in de richting van noord Enge land of Schotland koerst. Deze depressie zal ook het weer in ons land gaan ver storen. De wind krimpt naar zuid tot zuidwest en zal na de frontpassage rui men naar zuidwest tot westVannacht al zal het gaan regenen, terwijl na de frontpassage vrij koele maritieme lucht gaat binnenstromen. In de temperaturen komt hierdoor niet veel verandering. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen, matige later if cn toe krachtige wind tussen zuid- en zuidwest. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). StrandvervDachting Morgen toenemende bewolking en minder goed strandweer met morgen voor de avond nog enige regen. Matige Tendens: langzaam stugena tot vrij krachtige z.w.-wind. Temperatuur in de middag 17—19 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: door toenemende de pressie-activiteit koel en sterk wissel vallig strandweer. ZON EN MAAN op 5.06, onder 20.26 uurj onder 4.38 u Vrijdag: maan op - 11 augustus HET WEER LN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN TAE VOORLOOPIGE Ameri- kaanse plannen voor het onderbrengen van mannen op de maan zijn gisteren openbaar gemaakt door de maatschappij Martin, welke op contract werkt voor de NASA, het nationale bureau voor lucht, en ruimtevaart. De studie die dus onder auspiciën van dc regering plaats vindt vertelt van een aantal vreemde methoden om in leven te blijven in een nog vreemdere omgeving. John de Nike, die de leiding heeft van het project, merk te op: „Het zal een bar en eentonig oord zijn". Tien of meer jaren zullen er verlopen alvorens er per manente bases op de maan kunnen worden gevestigd. In het voorlopige rapport wor den de omstandigheden ge schetst waaronder de maan- expedities zullen moeten Voor schuilplaatsen op de maan wordt gedacht aan isolatie-ballons of holen of tunnel* die de mensen moe ten beschermen tegen de straling van de zon en de temperatuuruitersten. De temperatuur wisselt van 250 graden bij dag tot 230 graden onder nul als het donker is. Boormachines voor het graven van tunnels cn an dere machines voor het bou wen van bases zullen op af stand moeten worden be diend door een bemanning die zich daarbij nog in het ruimteschip bevindt. De mannen zullen zelf waarschijnlijk geen al te zwaar werk kunnen verrich ten. aangezien het fataal kan zijn als hun ruimtepak stuk gaat. Het aanleggen en bouwen zal dus door knop- bedicning geschieden. Eindh Helsinki Stookh TranJtiur Munchcn ZUncb Geneve Temper t- E al f-: wlrufctil w 2 windstil M 11 02

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1