Stil pijn \<)o onzekerheid over aanvrage Antillen Macmillans verklaring vindt gunstig onthaal jsarsss s. see»",i. Rederijen kunnen dupe van tariefwet worden Huis van Afgevaardigden steunt Kennedy's plan 1 RYNBENDE' S NIEUW K00D Jjti eea &an£e >aj, Waterreserve van kamelen VERLAGING BOUWPREMIES Minister Van Aartsen ziet geen aanleiding terug te komen op zyn besluit van 17 juli tot verlaging van de premies voor de huurwoningen en de eigen woningen met gemiddeld f 500. Hij is evenmin bereid de in werkingtreding van deze maatregel op te schorten tot de woningbouw commissie uit de Tweede Kamer zal zijn gehoord. De bewindsman ant woordt dit op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Vliet (kath. v.l. Rekening houdende niet de daling van de rentevoet (0.5 pet. sedert de totstandkoming van de subsidieregeling voor de particuliere woningbouw) en met de {actoren die de exploitatie mogelijk ongunstig beïnvloeden, acht de minister de premieverlaging gerechtvaardigd. Voor deze verlaging pleiten zijns inziens ook de gunstige kapitaalmarkt en de grote en voortdurende animo om krachtens de premieregeling te bouwen. Gebleken is, dat het verschil tussen de huren van enerzijds de gepremiëerde A-woningen en anderzijds de woningwetwoningen in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag groter is dan in de overige gemeen ten. Om dit verschil te verkleinen heeft de minister gemeend, dat in de drie grote steden een verlaging van de huurgrens met handha ving van de premie op het oude niveau de voorkeur verdiende boven premieverlaging. Associatie met de E.E.G. De werkgroep, die op 12 juni door de ministerraad van de E.E.G. werd aangewezen om de kwestie van de associatie-aanvrage van de Nederland se Antillen en de daaruit voortvloei ende vraagstukken te bestuderen en voorstellen uit te brengen, is nog steeds niet met haar taak gereed. De groep, die bestaat uit vertegen woordigers van de zes E.E.G.-regerin gen en van de Europese commissie, onder voorzitterschap van het Belgi sche commissielid J. Rey, is eind vo rige week weer bijeen geweest en heeft zich toen in het bijzonder bezig gehouden met de invoer van geraffi neerde olieprodukten uit de Nederland se Antillen met de E.E.G.-landen, waartegen vooral aan Franse zijde de veel tegenkanting bestaat. Er werd evenwel geen overeenstemming be reikt, zodat het overleg over de aan de ministerraad uit te brengen voor stellen nog moet worden voortgezet. Op 12 juni heeft minister Luns in de vergadering van de E.E.G.-minister- raad een scherpe verklaring afgelegd over het uitblijven van een beslissing op de associatie-aanvrage van de Ne derlandse Antillen, die reeds zestien maanden hangende is en geen stap verder is gekomen. Minister Luns zei daarin o.m. dat de Nederlandse rege ring ernstig overweegt uit het uitblij- landse zaken heeft in antwoord op een verzoek om commentaar op Macmillans verklaring omtrent Engelands toetreding tot de EEG gezegd dat de Nederlandse rege ring, die altijd de politieke en eco nomische versterking van het ge hele vrije Europa heeft voorge staan de Britse stap als een bij drage daartoe toejuicht. van een beslissing over deze zaak, consequenties te trekken op het ge bied van andere gemeenschapszaken hetgeen een ..moeilijker houding" var Nederland in E.E.G.-verband zou kun nen betekenen. Vordering In de jongste vergadering van di werkgroep is in zoverre vordering ge boekt, dat men aan Franse zijde er niet langer bezwaar tegen maakt, dat de vijf andere E.E.G.-landen de geraf fineerde olie rekenen tot de in de as sociatie-bepalingen van het E.E.G.- verdrag bedoelde goederen van oor sprong. Frankrijk zelf zou zich ech ter ten opzichte van de olie-invoer uit de Nederlandse Antillen volledige vrij heid van handelen willen voorbehouden. Het resultaat van de jongste verga dering wordt nu uitgewerkt en de vol gende vergadering van de werkgroep is voorlopig vastgesteld op 14 septem ber. Men hoopt dan zover te komen, dat in de volgende vergadering van de ministerraad, die op 25 september in Brussel begint, voorstellen zullen kun nen worden voorgelegd. Dit staat ech ter nog geenszins vast. Advertentie De telefoon bij de huisbel is ook in ons land al een veel voorko mende combinatie. In Amerika, om precies te zijn, in een nieuw flat-blok in New York, heeft men nu naast de telefoon ook nog een televisie-circuit inge schakeld. zodat de bewoners van de flat kunnen zien wie er aan belt. De camera is gemonteerd boven het paneel met de bel- knopjes. In de woningen beuindt zich een beeldschermpje van 12 J> cm. dat de bezoeker weergeeft. Scheepvaart op de V.S. De Nederlandse regering is van mening, dat de op 12 juni door het Amerikaanse Huls van Afgevaardig den goedgekeurde wet met een aan tal regelingen voor scheepsvrachtta- rieven van en naar Amerika de vrees wettigt, dat de rederijen in de Inormale en vrije uitoefening van hun bedrijf zouden worden gehinderd, In Polen wordt rekening gehoudenhetgeen grote schade xou meebren- Regen bedreigt Poolse oogst met de mogelijkheid, dat do regens, die het land drie dagen zonder ophouden hebben geteisterd, de bijzonder grote graanopbrengst van dit Jaar verloren zullen doen gaan. In enkele provincies hebben de re gens reeds een einde aan het oogsten gemaakt. Behalve door het weer wordt het oog sten ook vertraagd door gebrek aan landarbeiders, dat des te nijpender is, doordat de regen het gebruik van De bewindslieden vinden, dat de zware landbouwmachines op de door-!het Amerikaanse wetsontwerp beoogde weekte akkers onmogelijk heeft ge- pogjng tot het unilateraal regelen van maakt. 'het internationale scheepvaartverkeer De weersverwachtingen zijn op het ten onrechte geen rekening houdt met ogenblik ook nog niet al te gunstig. |het fejt <jat in dit verkeer telkenmale jde belangen van ten minste twee en vaak meer landen zijn betrokken. gen, zowel voor de scheepvaart als voor de handel. De regering is daarom van me ning, dat bij deze aangelegenheid grote Nederlandse belangen op het spel staan. Dit antwoorden minister Luns en staatssecretaris Stijkel op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van Leeuwen (V.V.D.). ziene maatregelen kunnen leiden tot conflicten van jurisdictie tussen de Verenigde Staten van Amerika en an dere landen, in het bijzonder in zover het wetsontwerp beoogt de reders te verplichten bedrijfseconomische .gege vens te verschaffen aan de Amerikaan se Federal Maritime Board, waar ter wereld deze gegevens zich ook moch- STRIJKT GEMAKKELIJK Geen wettige formule over troepen De conferentie over Laos in Geneve is er niet in geslaagd het eens te wor den over een wettige formule voor de terugtrekking van buitenlandse troepen uit Laos. De westelijke landen beweer den dat de Russen hen in de val wilden laten lopen door toe te stemmen in een beginselverklaring welke geen enkele waarborg biedt op afdwinging van de naleving. Na een zitting van twee uur heeft de conferentie de verdere behandeling van dit punt uitgesteld. Sowjet-gedelegeerde Poesjkin trachtte de conferentie er toe te brengen een verklaring goed te keuren dat buiten landse troepen binnen een bepaalde pe riode zullen worden teruggetrokken. De Amerikaan Harriman vroeg waar in deze verklaring iets stond over de uit voering van zulk een toezegging. Franse gedelegeerde wees er op dat de Instemming van Engeland Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft evenals de Senaat president Kennedy vol ledige bevoegdheid gegeven een kwart miljoen reservisten in actieve dienst te roepen en de dienstplicht en de periode in de actieve dienst met een jaar te ver lengen. Het Huis gaf met overweldigende meerderheid zijn goedkeuring aan de resolutie, die eerdei1 aangenomen was door de Senaat. Deze zond haar naar het Witte Huis zes dagen nadat Kenne dy aangedrongen had op een onmiddel lijke versterking van de defensie om een gevecht om Berlijn af te schrikken of te winnen, en eldefs in de wereld het hoofd te kunnen bieden aan de communistische dreiging. In de resolutie wordt de president in het bijzonder gemachtigd 250.000 parate i reservisten voor een jaar in actieve! dienst op te roepen als individuele per-! sonen of als eenheden. Zij geeft ook machtiging voor een verlenging van de opleidingsperiode voor de totale parate -ve. De 3253 miljard dollar vereist het verhogen van de gevechts kracht en de 2076 miljoen dollar voor een programma voor burgerschuilkel ders zijn opgenomen in een afzonderlij ke maatregel. De versterking van de Amerikaan-i se bewapening heeft in het Engelse i Lagerhuis grote instemming gevon-; den. Men was het er over eens, dat er geen twijfel mag blijven bestaan over de paraatheid van het Westen in de kwestie-Berlijn. Haiulelsassociatie in Zuidoost-Azië De Maleise Federatie, de PhilippiJ- nen en Thailand hebben maandag in Bangkok een organisatie in het leven geroepen voor nauwere economische en culturele samenwerking tussen de lan- Zuidoost-Azië. Teng- koe Abdoel Rahman," premier en mi nister van buitenlandse zaken van de Maleise Federatie. Serrano, minister van buitenlandse zaken van de Philip- pijnen en Khoman, minister van buiten landse zaken van Thailand. De organisatie zal ..associatie van Zuidoost-Azië" genoemd worden. Peter Meyer is een 27-jarige Engelsman, die een „Doe het zelf"-Hovercraft heeft gebouwd. Het omvangrijke apparaat werkt echt en zweeft een centimeter of vijf boven de aarde, in de lucht gehouden door een motor van 325 cc, welke oorspronkelijk een invalidewagen aandreef. Het sturen gebeurt met een propel ler aan de achterkant van het zweefvliegtuig. De kosten be dragen ongeveer 500 gulden. pure bessenjenever nog op gewezen, dat de Nederland se regering door middel van een nota, welke op 16 maart aan de regering der Verenigde Staten is overhandigd, uiting heeft gegeven ean haar ernstige ver ontrusting ten aanzien van het te dien tijde bij het Huis van Afgevaardigden in behandeling verkerende wetsontwerp. Naar aanleiding van de goedkeuring door het Huis van Afgevaardigden van het gewijzigde ontwerp heeft de Neder landse regering zich vervolgens op 19 juni 1961 opnieuw tot de regering der Verenigde Staten gewend. Voorts heeft minister Luns tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten in april jl. o.m. de onderhavige kwestie en de Nederlandse zienswijze te dien aanzien onder de aandacht van het sta te department gebracht, terwijl de heer Stijkel tijdens zijn recente verblijf in de Verenigde Staten gelegenheid heeft gehad aan de Nederlandse bezorgd heid te bestemder plaatse uiting te ge ven en deze toe te lichten. Met de regeringen van andere tradi tioneel maritieme landen wordt regel matig overleg gepleegd. Het streven van de regering is erop gericht om met betrekking tot deze aangelegenheid van elke praktische mogelijkheid tot inter nationale samenwerking gebruik te ma ken. Vluchtelingenstroom blijft aanhouden Nederland hoopt dat de onderhan delingen die tot de toetreding van Engeland zullen moeten leiden zo kort mogelijk zullen duren. Dit is mede van belang met het oog op de voortgang die met de verdere inte gratie binnen de Europese gemeen schap wordt gemaakt. Nederland verwacht dat bepaalde problemen, met name die met betrek king tot het Gemenebest zullen wor den behandeld in een geest van we derzijds begrip. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft met onver holen tevredenheid gereageerd op het Britse besluit de onderhandelingen met de EEG te openen. Officiële woordvoerders hebben verklaard dat men zeer sympathiek staat tegenover de rede die Macmillan heeft gehouden, hoewel er bij werd gezegd dat het hier in de eerste plaats gaat om een zaak tussen Engeland en het Gemene best. Deze toevoeging moet er op wijzen dat er van Amerikaanse zijde geen druk op Engeland is uitgeoefend toe te treden tot de EEG. Men •tgerdc voorspellingen uit te spre ken over de toekomst van de Vrij handelsassociatie, die nu wellicht het grootste lid kwijtraakt. De Australische premier Menzies heeft het besluit van Engeland zeer belangrijk genoemd, maar het zal een nog belangrijker besluit tot gevolg kunnen hebben, namelijk dat van de Gemenebcstlanden. Menzies bepleitte vooral sterk maatregelen die de uit voer van zijn land beschermen. In EEG-kringen In Brussel was men gisteren de mening toegedaan dat de EEG vooraf zal gaan over wezen lijke punten van het EEG-verdrag waaraan niet getornd kan worden. Tevens zou men willen spreken over de te volgen politiek. De Duitse minister van buitenland se zaken Von Brentano zei dat het Verdrag van Rome de mogelijkheid openlaat dat er rekening wordt ge houden met de speciale belangen van ieder land. Het moet mogelijk zijn met Engeland tc werken, aldus de Duitse minister. Ook in Frankrijk heeft men ae Britse stap met vreugde begroet. Woordvoerders wezen op het nog on langs uiteen gezette standpunt van president De Gaulle. Tenslotte hebben ook Zweden en Canada ingestemd met het Engelse voornemen. „PRESSIE" Het Som jet-pereagcnUchap Tas* „he*'J verklaard, dat het ..geen geheim to dat de Ver. Staten prcvle op Engeland ult- - *- -'-alten bij do akktng illtleke •fenen om zich E.E.G. „Amerika w van Engelands ecooomlsche en politieke positie in hel Gemenebest profijt trek ken", zo wordt gezegd. De Daily Express, onafhankelijk rechts blad. dat altijd fel tegen Engelands toe treding tnt do E.E.G. gekant isi*cwe*st- land heeft geput, zijn opgedroogd. - - een ondergeschikte ing wonicn, en de AA-landen verzoeken spoedvergadering De communistische autoriteiten doen wat zij kunnen door middel showprocessen, waarschuwingen het publiek en verscherpte controle om de vluchtelingenstroom te stuiten, maar zij hebben weinig succes. Daar vele vluchtelingen uitwijken uit vrees, dat de crisis om Berlijn zal lei den tot maatregelen zoals in. tijd var oorlog'worden genomen en die het vluch ten moeilijker zouden maken, heeft de communistische Oostduitse regering gisteren een kalmerende verklaring ge publiceerd. inhoudende, dat zij „het vaste vertrouwen" koestert, geen oorlog komt". De communisten hebben inmiddels toch gedreigd het reisverkeer tussen de beide delen van Duitsland stil te leggen groep heeft I onder het voorwendsel daardoor de ver- spoedverga-1 spreiding van kinderverlamming in de Britse parlement zal volksvertegenwoordiging -- - soevereiniteit van Groot-Brittannie zal Britse kritiek op soberheidsactie heeft de Engelse regering te adviseren bij de uitwerking van haar economi sche politiek, heeft gisteren kritiek ge uit op de sobcrheidsmaatregelen. die de vorige week door de regering bekend gemaakt zijn. In een rapport s rcckt de raad zich uit tegen de door minister Selwyn Lloyd genomen maatregelen. De raad meent, dat de kans bestaat, dat de maatregelen een uitwerking zullen heb ben tegengesteld aan die welke men ervan verwacht „De verhogiog van de aankoopbclastingcn verhoogt slechts de kosten van levensonderhoud en dringt de economie in een richting, welke niet de goede is. op een moment dat het er op aankomt de inflatie te doen verdwlj- aldus het rapport. de speciale positie door de overeenkomst 1954 gemachtigd aantal troepen ii Genève ;en beperkt Laos te hebben. Schulden Borgward bijna 180 miljoen De in liquiditeitsmoeilijkheden geraak- I te Borgwardmaatschappij te Bremen heeft schulden van in totaal 178.7 mil joen mark aan tezamen 3.100 schuldei-1 sers. Hierbij zijn o.a. bankschulden ten bedrage van 113 miljoen mark en schul den van 57.5 miljoen mark aan leveran-1 ciers. Dit is door de president van het I Amtsgericht tc Bremen, dr. W. Peters. bekendgemaakt. De Borg wardmaatschappij wil om i faillietverklaring te voorkomen, trach- ten een minnelijke schikking met de j schuldeisers te treffen en heeft 'jij de rechtbank de akkoordprocedure aange-1 Vraagd. Bij deze schulden van in totaal 178.7 miljoen mark komt nog een bedrag van 60 miljoen mark. dat de staat Bremen i in februari j.l. heeft verstrekt aan de maatsphappij. die werd opgericht om de Borgwardonderneming over te ne- men. Bovendien zijn er nog vorderin gen van o.a. het personeel. Dode en 3 gewonden bij auto-ongeluk Bij een auto-ongeval nabij Sigmarin gen in Duitsland is gisteren mejuffrouw Hofman uit Enschede om het leven ge komen. Haar broer en zijn vrouw en hun 17-jarige zoon werden ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde toen de auto van de heer Hofman in Jungnau bij De Afrikaans-Aziatische gisteren officieel om ee.. -'„--7 - ------- -- dering van de V.N.-assemblee verzocht I D.D.R. tot staan te kunnen brengen. Op over het Frans-Tunesische geschil. 25 juli heeft het Oostduitse perebureau Deze vergadering kan worden bijeen-1 bekendgemaakt dat talloze Westduitse geroepen binnen 24 uur nadat een meer-toeristen met kinderverlamming ln zie- derheld van leden Instemmend heeft ge-1 kenhulzen zijn opgenomen. Het Oost- reageerd. d ui toe ministerie van volksgezondheid De groep heeft verder om opneming heeft ^gewaarschuwd geen bezoeken op de agenda •- blee-zitting vai vraagd. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga. Abdel Khalek Hassoena, is uit Tunis vertrokken na het voeren van besprekingen welke ten doel hadden, Tunesië hulp van de Arabische landen te brengen. Voor hij in zijn vliegtuig stapte zei hij tot journalisten: ..lk koester de vaste hoop. dat wij. dank zij de solidariteit van de Arabische wereld, len bereiken." ,„.j de normale assem- West-Dultsland te brengen of vrienden i de Algerijnse kwestie ge- uit het Westen te ontvangen ten einde I niet met polio besmet te worden. ondergaan in een overweldigende Euro pese suprematie.. De Daily Mail (conservatief! meent, dat Macmillan zijn besluit baseert ,;op de noodzaak, dat West-Europa verenigd tegenover de enorme macht van de Sowjetunie en de eveneens conservatieve Daily Telegraph schrijft, dat de onder handelingen lang cn zwaar zullen zijn. Het langst zal worden gekibbeld over goederen, die de Gemeenschap zelf in aanzienlijke hoeveelheden produceert: graan, boter cn kaas b.v., vlees cn fruit Hierbij moeten wij niet alleen onze eigen belangen, maar ook die van anderen in het oog houden De liberale Guardian wRst erop. dat Macmillan nadrukkciyk heeft duidelijk gemaakt, dat hU zich In geen enkel op zicht gebonden acht. Ongetwijfeld «ui len de zes proberen de ernst van onze beweegredenen op de proef te atellen. Maar zü zullen minder geneigd zijn tot tnceaales jegens iemand, die zich afzU- ig en gereserveerd toont dan Jegens •n overtuigd aanhanger van de Europe- - eenheid. De Daily Mirror (onafhankelijk links) meent, dat ..voor de Labour-oppositie thans het tijdstip ls aangebroken haar 'f bepalen. Het land heeft het recht" een duidelijke mening te horen van de partij, die meent ook het schip van staat te kunnen besturen". Het Franse blad Le Parisien libre (on afhankelijk) schrijft „Macmillan mag dan hebben besloten naar zijn Canossa te gaan, de Engelse regering stelt zich voor „op zijn Engels" tot de Europese Gemeenschap toe te treden, dat wil zeg gen: het maximum aan voordelen eruit halen en een minimum aan concessies doen. De oprechtheid van de Engelse toe treding is slechts ln de praktijk te be oordelen. maar reeds nu verbergt Londen zyn verlangens niet". De heer Etienne de Grouy-Chanel, die genoemd wordt als de nieuwe Franse ambassadeur in Nederland. doel zul- Politie ten strijde tegen stamleden Ongeveer 100 man politie is gisteren per vliegtuig overgebracht naar Rabaul op het eiland New Britain waar stamle den tijdens het weekeinde in opstand gekomen zijn. Sir Donald Cleland. de administrateur van Papoea-Nieuw Guinea, heeft mee gedeeld. ..dat hij ajles in de hand had" na twee dagen van gewelddadigheden tussen de Tolai en de Sepik stammen. Cleland zei dat twee stamleden door de politie doodgeschoten werden. Hij zei verder, dat 13 personen in zie kenhuizen zijn opgenomen van wie 4 met ernstige verwondingen. De moeilijkheden begonnen toen een vrouw van de Tolai stam gewond werd. Hofman werd op slag gedood. De drie gewonden zijn in een ziekenhuis in Sig maringen opgenomen. Schout-bij-nacht Karl- Dolf Zenker zal op 12 augustus het opperbevel van de Westduitse vloot overnemen van vice-ad- miraal Ruge, die met pensioen gaat. In de komende winter zal de „Nieuw Amster dam*' van de Holland- Amerika Lijn verbouwd worden. De kajuitklasse zal komen te vervallen en er zal uitsluitend eer ste of toeristenklasse aan boord komen. De vorst van Bahrein, sheik Abdoella al Kha lifa. die met zijn gezin enige dagen in ons land doorbrengt, heeft giste ren de moskee van de Ahmadiyya Moslim be weging aan de Oostduin- laan in Den Haag be zocht. Een schoen winkelbe diende in Tokio is. na tien jaar in de gevange nis te hebben doorge bracht wegens moord op een gezin van vier per sonen. thans onschuldig bevonden en de staat is veroordeeld hem 14.000 gulden schadeloosstelling te betalen. De Japanner neemt geen genoegen met de schadeloosstelling cn gaat in hoger beroep. Japanse ingenieurs heb ben gisteren de boring voor één van de langste tunnels ter wereld vol tooid. Aan het werk voor de tunnel, die 13,2 km. lang is, hebben in totaal 2,5 miljoen mensen deel genomen, van wie er vijfentwintig het leven hebben verloren. I Dieven hebben gisteren een deur van een parti culier museum in Cannes geforceerd en zijn er vandoor gegaan met schilderijen en andere kunstvoorwerpen voor een totale waarde van ruim 75.000 gulden. In opdracht van de Stl- cusa vertrekt de Neder landse cineast Peter Kreutzberg, bekend door zijn film „Gevleugelde verovering", binnenkort naar Willemstad. Ten behoeve van de Neder landse scholen zal hij daar een film gaan ma ken over de Nederlandse Antillen. De Washington Post noemde bet En gelse besluit „het einde van een tijdvak en een begin van een ander". „Hierdoor komt ln wezen een einde aan het tijdvak, waarin Engeland alleen stond als een grote mogendheid, die de machten van Europa In evenwicht hield. Als dit neerkomt op een economische er kenning van de door de tweede wereld oorlog veroorzaakte veranderingen en van het vergaan van „voormalige glorie, dan opent het ook een nieuw breed ver gezicht". Bonussen bedragen bijna jaarsalaris In juni cn juli zijn in heel Japan de die dit jaar in totaal bijna 400 miljoen gulden hebben bedragen, het hoogste cijfer aan bonussen in de Japanse ge schiedenis. Sommige Japanners hebben een bedrag ontvangen dat bijna e\ hoog is als hun jaarsalaris. Zelfs 662; Het verhaal gaat. dat kamelen (maar in het algemeen worden dromedarissen bedoeld) een water- reserve tn de maag hebben waarop deze dieren lange tijd kunnen teren. Voorts zouden woestijnreizigers die lange tijd van water zijn verstoken gebleven, de gewoonte hebben de kamelen te slachten teneinde zich aan deze watervoorraad te kunnen laven. Hoewel we de mogelijkheid niet wil len ontkennen dat een kameel of dromedaris om die reden wel eens geslacht zou kunnen zijn. Is het toch een fabel, dat de versmachtende rel- zlgers zich uit de u atermaag van hun kamelen nog een laatste dronk zou den kunnen ver schatten. Indien ooit een kameel om die 'eden ls omgebracht, ts de alachter een Westerling geweest die van kamelen niets afwist en die zich bi) zijn daad liet leiden door dit onware ver haaltje. Laten we beginnen met te erken nen dat kamelen gemiddeld 8 en maximaal zelfs 34 dagen In leven kunnen blijven zonder te drinken, dank zij de grote hoeveelheden water tie rij ln hun lichaam hebben opge slagen. Maar deze opslagplaats moeten we ona niet voorstellen als een aparte zak of maag. waaruit bU voor. komende gelegenheden een scheutje zuiver water kan worden getapt, want de Merkelijkheid fa toch u-el een beetje anders. De grote opslag plaats voor het Mater wordt nl. ge vormd door de spieren en het bind weefsel. waarvan de cellen zeer voebthoudend zijn. zodat het dier hierop geruime tijd kan teren. Maar TOCH IS HET ZO! zuiver Mater U dit uiteraard niet. en er Is ook geen sprake van dat er be langrijke hoeveelheden van dit lichaamsvocht uit 't weefsel kunnen M'orden geperst. Uit een kalfslapje kunt u evenmin van het geuicht aan M-iter wringen, hoewel dit vlees toch ook heel Materrijk ls. Van vocht, verkregen uit splerM-eefsel van ge slachte kamelen moeten we ons dus geen té grote voorstelling maken. Maar de kameel beschikt nog over een ander vochtreaervolr, dat de schrijvers van spannende woestijn- vcrhalen Mellicht op het oog hebben H gehad. Ook dit vochtreservolr be vindt zich wells- Maar niet In de maag maar Is daar toch dicht In de i^—huurt. Aan de on derzijde van de pens bevindt zich nl. een groot aantal nauM-e. maar vrU diepe zakjes, die we zouden kunnen vergelijken met de vingers van een handschoen. Deze zakjes, die aan de bovenzijde door spiertjes kunnen Morden afgesloten, vullen zich na het drinken met M'ater, althans met vocht, Maarop de kameel geruime tUd kan teren. Dit vocht heeft echter, evenals andere maagsappen, een samenstellling die het als drinkwater ongeschikt maken en dient uitsluitend om het voedsel In de maag te be vochtigen. Nu Me toch zo dicht In de buurt van de maag zijn terecht gekomen, mogen we ook M*el eens de vraag stellen, of het niet vreemd Is, dat het maagsap allerlei voedselbestanddelen verteert, maar onze eigen maagwand onaangetast laat. Ja, vreemd to het Inderdaad! De zomerbonua van dit Jaar is bijna 30 procent hoger dan verleden jaar De wintcrbonus zal waarschijnlijk nog hoger zijn. Hoewel het bedrag van de tweejaar lijkse toeslagen fluctueert met de bloei van de economie, is het bonusstelsel zelf een gelouterde traditie, een belang rijke steunpilaar van het Japanse eco nomische stelseL /rut R QTE RN Kleinere appeloogst in West-Duitslaiul Dc appel- cn perenoogst zal dit jaar ln Wcst-Dultsiano aanzienlijk kleiner zijn dan de laatste Jaren. Het Westduitse ministerie voor voedselvoorziening heeft bekendgemaakt, dat volgens de eerste raming een appeloogst van 866.000 ton en een perenoogst van 317 000 ton tc ver wachten is. De appeloogst zou dan slechts een derde bedragen van dc zeer grote oogst van het vorige jaar en 61 procent van de gemiddelde oogst van 1955-1960. de perenoogst ongeveer de helft van die van het vorige jaar en 81 procent van ''bet gemiddelde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5