OMYL Klaas Bolt uit Haarlem op orgel van Pieterskerk Elisabetshof en Hof van Zessen niet ten prooi aan wegenschema Aandeelhouders V an W ijk en Heringa ontevreden Mevrouw Geelkerken in de Leidse raad MEUTTE LETOSCHE COURANT s DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag luxor, 10 uur: vertoning van „De rode ballon" voor schooljeugd. Kurzaal. SCHEVENINGEN, 8.15 uur: Hofstad-Operette met „Wiener Blut". Binnenhof DEN HAAG, 2.30 en 3.3' toneelgroep Arena met „Nu noch". Openluchttheater Zuiderpark DEN HAAG, 2 uur: Het Masker met „De nieuwe kleren van de keizer". Woensdag Kurzaal SCHEVENINGEN, 2.30 uur: Anneke Elro met „Sjors en Sjimmy". Kurzaal SCHEVENINGEN, 8.15 uur: Reeidentie-Orkest o.Lv. Hans Schmidt Is- «erstedt, m.m.v. Theo Olof, viooL Binnenhof DEN HAAG: 2.30 en 3.30 uur: toneelgroep Arena met „Nu noch" Nieuwe Kerk. Spui, DEN HAAG, 8.15 uur: orgelconcert René Rakier. Openluchttheater Zuiderpark DEN HAAG, 2 uur: De Schouwspelers met „Het wonderpaard van Marjolijntje". Donderdag Stadsgehoorzaal, 10 en 2.30 uur: op voering van „Barendje Bibberwang", voor Leid se schooljeugd. Binnenhof DEN HAAG. 2.30 en 3.30 uur: toneelgroep Arena met „Nu noch". Openluchttheater Zuiderpark DEN HAAG, 2 uur: „Dik Trom en zijn aap". Openluchttheater Zuiderpark DEIN HAAG, 8 uur: Surinaams avondorkest van Harry Braam met dansers. Vrijdag Stadsgehoorzaal. 10 en 2.30 uur: opvoe ring van „Barendje Bibberwang", voor Leidse schooljeugd. Kurzaal SCHEVENINGEN, 8.15 uur: Residentie-Orkest o.Lv. Hans Schmidt Is- serstedt, m.m.v. Daniel Wayenberg, piano. Binnenhof DEN HAAG. 2.30. 3.30 en 9 uur: toneelgroep Arena met „Nu noch". Zaterdag Binnenhof DEN HAAG. 2.30, 3.30 en 9 uur: toneelgroep Arena met „Nu noch". Openluchttheater Zuiderpark DEN HAAG, 2 uur: Spelenderwijs met „Kie keboe". Bloemencorso Rijnsburg-Leiden, 1.30 uur uit Rijnsburg. 3 uur van het station Leiden. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Van Driesum, Mare 110. tele foon 20406. Films Casino (7 en 9.15 uur): De bruid Is niet bleu (18 jr). Casino (2.30 uur): Rusty en de spion nen (a.l.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De snertsol daat (a.l.). Lido Cs morgens 10.30 uur): De nieuwe avonturen van Dik Trom (a.l.). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De zigeu nerprinses (a.l). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): Chaplin- revue (a.l.) Donderdagcyclus: Terug uit de hel (18 jr.). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Amerika zonder masker (14 jr). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Sag mir adieu (a.l.). Tentoonste llingen Lakenhal, schilderijen en tekeningen van Kees Verwey (tot 4 september). Rijksmuseum voor Oudheden, Vier honderd jaar Romeinse bezetting (tot 20 augustus). Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis der natuurwetenschappen: „Uit de kinderja ren van de elektriciteit" (t.m. 29 okto ber). Lakenhal en Hortus, tentoonstelling Bloemen- en schilderkunst, en Aqua Hortus '61 (tot 5 augustus). Leeszaal en bibliotneek Keuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur: vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u„ woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Bijkantoor ehr. school Obrechtstraat: volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm.. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uvy. Huisvesting voor bejaarden Gemeente in principe bereid hofjes aan een particuliere stichting over te dragen Betere lichtinval in Hervormde scholen Het bestuur van de Vereeniging Christelijk Onderwijs verzocht de ge meente medewerking voor het treffen van voorzieningen voor het verbeteren van de lichtinval in de lagere scholen aan de Munnikenstraat en de Ooster straat. Naar raming zal met het treffen van deze voorzieningen, die zullen be staan in het vergroten van het gli oppervlak, een bedrag van ƒ7000 zijn gemoeid. Verongelukte Leidenaar De volledige naam van de zaterdag avond in Sassenheim aangereden en later in het academisch ziekenhuis te Leiden overleden 23-jarige Leidse bromfietser over dit ongeluk schreven wij gisteren is Godfried Michels. De jongeman v de in de Gerrit Kasteinstraat. De begrafenis is donderdag om half 1 9 Ehynhoi. Bij de behandeling van de begroting »or 1961 deelden B. en W. mee, dat over leg gaande was met de Stichting tot be hartiging van de belangen van minder valide en verzorging behoevende bejaar- over haar verzoek om het, ongeveer uit het begin van de 17e eeuw daterende Elisabethshof en het, In de tweede helft van de 18e eeuw opgerichte Hof van Zes sen, die naast elkaar zijn gelegen aan de Oude Vest, van de gemeente ln eigendom over te nemen. B. en W. z(Jn met de stichting ln beginsel tot overeenstemming gekomen over een regeling, die in hoofd zaak Inhoudt, dat de gemeente de belde hofjes tegen een symbolische vergoeding f 1.aan de stichting in eigendom overdraagt, waartegenover de stichting volledig afziet van het vragen van een gemeentelijke subsidie in de kosten van restauratie daarvan. De stichting heeft de beschikking over de beide hofjes gevraagd, teneinde deze. ■>n algehele restauratie, overeenkom stig hun aloude bestemming in gebruik te kunnen nemen voor de huisvesting bejaarden. Uit het plan blijkt, dat de stichting ook het aan de Caeciliastraat gelegen gebouw, waarin voorheen een kleuterschool was gevestigd, in haar plan- wil betrekken. Dit gebouw is het in eigendom aan de gemeente toebehorende in 1428 gebouwde Elisabethsgasthuis, om vattende een ziekenzaal en een later aan gebouwde kapel. Het gebouw is thans verschillende doeleinden in I bruik. Een groot deel van de door het complex omsloten open ruimte heeft dienst gedaan als speelplaats bij de voor. malige school. Het is van het overblij vende gedeelte afgescheiden door een weinig fraaie schutting en een lelijk toiletgebouwtje. Het is zeker toe te jui chen, dat. indien de plannen van di stichting doorgang zullen vinden, ook dit gebouw aan haar oorspronkelijke bestem- ming zal beantwoorden. n van de meest aantrekkelijke kan- 'an de plannen, uit cultuurhistorisch oogpunt bezien, is namelijk, dat een restauratie van het gehele complex ertoe leiden, dat een historisch en bouw kundig verantwoorde oplossing wordt verkregen, waardoor tevens aan bestaan de behoeften bij de huisvesting van paalde categorieën bejaarden zal worden tegemoetgekomen. Scheiding Een ander punt van de plannen is het feit. dat het Elisabethshof en het Hof Zessen weer van elkaar zullen worden gescheiden. Vroeger bevond zich tussen de beide hofjes een bebouwing, die de Regentenkamer en het gebouw aai Caeciliastraat met elkaar verbond. We- Gronden aan de Boerhaavelaan De Noord-Zuidhollandsche Vervoer- Maatschappij te Haarlem heeft aai gemeente Leiden te koop aangeboden het perceel grond en water, gelegen ten zui- van de Boerhaavelaan, groot onge- 8280 m2 voor de prijs van f 10.50 per m2. De eigendom van het perceel is voor de gemeente van belang ter realisering de partiële uitbreidingsplannen Lei- den-Houtkwartier-Zuid en Leiden-Hout kwartier-Zuid II. Het college acht de koopprijs aanneme lijk. Het bestuur van de R.-K. technische school „Don Bosco" heeft in verband met de voorgenomen uitbreiding van school verzocht een plm. 2680 m2 groot deel van het terrein aan hem door to verkopen. Met dit bestuur is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f 10,50 per m2. Lerares kunstgeschiedenis B. en W. stellen de raad voor, mej. R C Vogel met ingang van 1 september 1961 t* benoemen tot lerares in het tekenen de kunstgeschiedenis aan de gemeente lijke hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middel bare meisjesschooL gens gevaar voor instorten is deze be bouwing enige jaren geleden gesloopt. In aanmerking genomen, dat de huisjes van het Hof van Zessen uit architecto nisch oogpunt bezien belangrijk ten ach ter staan bij die van het Elisabethshof, is een blijvende combinatie van de beide hofjes ongewenst. Gezien de slechte staat, waarin de op stallen in het algemeen verkesen. en gelet op de kleine afmetingen en de on praktische. deels zelfs ongunstige ligging van de huisjes, hebben B. en W. tot dus verre ernstig betwijfeld, of het mogelijk is de beide hofjes in de eigenlijke zin des woords te restaureren dus zonder dat de bestaande bebouwing tot de grond zou behoeven te worden afgebroken om daarna weer, in de oude stijl, te worden opgericht en het Elisabethshof in zijn kwaliteit van normale bejaardenhuisves- tings-gelegenheid te handhaven. Voorts is het de vraag, of het. gezien de hoge kosten, die aan de verwezenlijking de plannen zijn verbonden, mogelijk is een aanvaardbare exploitatie-opzet te verkrijgen. B. en W. zijn dan ook oordeel, dat een overdracht slechts te verantwoorden is, indien voldoende vast- staat, dat de stichting metterdaad tot restauratie kan en zal overgaan en dat zij haar plannen ook overigens, dus b.v. voor wat de exploitatie na de voltooi ing der restauratie betreft, zal kunne» verwezenlijken. Het is de stichting evenwel niet moge lijk thans reeds de verder nodige gege vens te verstrekken. De uitwerking var het schetsplan alsmede het opstellen var een kostenberekening en een exploitatie- opzet zullen eerst kunnen geschieden nadat uitvoerige opmetingen zjjn gedaan en een grondig onderzoek is ingesteld naar de huidige toestand van de gebou wen. Uiteraard zullen hieraan belang rijke kosten verbonden zijn. De stichting acht het niet verantwoord een opdracht te geven tot het verrichten van de hier voor nodige werkzaamheden, zolang niet vast staat dat ook de raad en de Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland zich met de overdracht van de belde hofjes aan de stichting kan verenigen. Oplossing De stichting zou dus zo spoedig mogelijk de eigendom van de beide hofjes willen verwerven; de gemeente daarentegen mag. naar B. en W. menen, eerst tot overdracht besluiten, als meer zekerheid over de plannen van de stichting e: daaraan verbonden consequenties is kregen. Een oplossing van deze n lijkheid, waarmede de stichting zich kan verenigen, is mogelijk, indien de raad thans zou uitspreken, dat hij zich in be ginsel met de overdracht kan verenigen. Bij aanvaarding van dit voorstel heeft enerzijds de stichting een voldoende zekerheid., dat zij te zijner tijd de eigen dom van de beide hofjes kan verkrijgen, en anderzijds de gemeente de mogelijk heid om een definitieve beslissing op te schorten totdat gebleken is, dat de plan nen inderdaad verwezenlijkt kunnen worden. B. en W. vestigen nog de aandacht op een andere factor. Op 16 februari 1959 heeft de raad besloten het wegenschema voor de binnenstad te doen onderwerpen aan een nader onderzoek. Volgens dit schema zouden de beide hofjes gedoemd zijn te verdwijnen. Het is echter mogelijk gebleken in het nieuwe ontwerp van dit wegenschema, zowel het Elisabethshof als het Hof van Zessen te sparen. Kleuterschool Sumatrastraat Het houten hulpgebouw aan de Suma- trastraat werd op 5 juni j.l. in gebruik genomen. In dit gebouw zijn op deze datum gehuisvest de drie klassen va openbare kleuterschool aan de Sumatra- straat, die in de Karei Doormanstraat waren ondergebracht. In verband met deze huisvesting moeten in de lokalen, ingevolge de bepalingen van het Bouw besluit kleuteronderwijs, aanrechtjes worden aangebracht. De kosten hiervan worden begroot op f 1.500. Tevens dienen drie losse bergkasten, alsmede een pierkast te worden aangeschaft c voor de onlangs aan deze kleuterschool gevormde derde klas enig speel- en wikkelingsmateriaal nodig. De totale kosten worden geraamd op f 4.100. INSECTEN VERDELGING met handige OVER HET algemeen uitten de aandeelhouders van Van Wijk A Heringa N.V. te Lelden zich gistermiddag op de (langdurige) algemene vergadering in Het gulden Vlies ais teleurgesteld en wat ontevreden over het jaarverslag 1960 en do verlies- en winstrekening over 1960. Voordat men de belde verantwoordingen In hoofdelijke stemming had goedgekeurd (met 784 tegen 48 stemmen) hadden de zestien aandeelhouders, samen 832 stemmen vertegenwoordigd, de raad van com missarissen en directeuren vele vragen gesteld. De vergadering stond onder voor zitterschap van Ir. J. S. van Nijmegen Schonegevel. De heer Hulsinga vroeg zich af of de in het jaarverslag genoemde redenen van de ongunstige financiële resultaten wel gegrond waren. In het verslag 1960 worden als redenen opgegeven de scherpe concurrentie en de grote daling in de wolprijzen. De heer Hulsinga zag als mogelijkheden voor verbetering van de situatie een verandering in de raad van commissarissen of een verandering in de methoden van bedrijfsvoering -politiek. Hierop werd door de overige aandeelhouders noch door de raad stig ingegaan. De concurrentie in de wolindustrie ls (zelfs internationaal) erg scherp. Boven dien heeft de nog niet zo lang geleden tot stand gekomen fusie veel kosten met zich gebracht. De heer H. A. M.^ E. de Eerste vrouw in de prot.- christelijke fractie Naar wij vernemen heeft mevr. mr. I. Geelkerken-Brusse haar be noeming tot lid van de gemeente raad van Leiden aanvaard. Met deze aanvaarding is zij de eerste vrouw, die een zetel van de protestants- christelijke fractie in de raad zal be zetten. En gezien haar vele activitei ten op het gebied van de vrouw en het maatschappelijke en politieke leven is zij een persoonlijkheid, die in de raad op haar plaats is. Mevrouw Geelkerken ziet het voeren van een goede politiek als één geheel en hoewel zij zelf de meeste belangstel ling heeft voor onderwijszaken is zij ervan overtuigd, dat de vele andere sec toren (woningbouw e.d.) evenveel aan dacht en toewijding van een gemeente raad behoren te hebben. Mevrouw Irma Geelkerken-Brusse werd op 9 Januari 1913 in Amsterdam! geboren. Na haar opleiding aan het ste-| delljk gymnasium (alpha) studeerde zij rechten aan de Amsterdamse universi-1 teit. In 1936 legde zij haar laatste exa men af Vele functie Naast de zorg voor echtgenoot (haar man, mr. dr. N. G. Geelkerken, is lid van de Provinciale Staten) en kinderen heeft mevrouw Geelkerken in vele besturen zitting. Zij is voorzitster van de Ver eniging Christelijke Jeugdhulp (Tehuis voor ongehuwde moeders. Zoeterwoudse- singel), zij vervult de functies van se cretaris van de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs in Leiden, tweede secre taris van de Vereniging Christelijk Nij verheidsonderwijs in Leiden en omstre ken en commissaris van de Protestants- christelijke Woningbouwvereniging. Voorts maakte zij, tot de benoeming van haar man als voorzitter, deel uit van het bestuur van de centrale A.-R. kiesvereniging. Naast de drukke werk zaamheden die deze functies met zich brengen, weet mevrouw Geelkerken tijd te vinden om voor de opvoeding van haar zestienjarige dochter en vijfjarig zoontje zorg te dragen. Haar oudste zoon, 22 jaar, studeert rechten aan de Vriie Universiteit in Amsterdam. Mevrouw Geelkerken vindt het pret tig, dat zij ook het werk in de Leidse gemeenteraad zal kunnen doen. Boven dien acht zij het belangrijk, dat ook de vrouio zich interesseert voor de gang van het maatschappelijk leven en dat zij KLAAS BOLT, die gisteravond het orgel van de Pieterskerk bespeelde, is een Groninger. Hij werd (1927) in Appingedam, in het land van de Schnitger-orgels, geboren. Johan van Meurs (van de Der Aa-kerk) leidde zijn aanloop tot de vakstudie, waarbij Cor Batenburg (van de Martini-kerk) de mentor was. Ten slotte maakte George Stam hem klaar voor het staats examen. Cor Kee leerde dan de afgestudeerde jonge organist nog de gehei men der improvisatie-kunst. Door tweemaal de beroemde internationale improvisatie-wedstrijd te winnen, bewees Bolt, dat hij Cor Kee's aan wijzingen zich als een aandachtige, toegewijde leerling had ten nutte ge maakt. Sedert 1953 is hij organist van de St. Bavo (voor de diensten wel te verstaan). Deze functie is een zelfstandige, dus géén secundaire (na Piet Kee). de oude Duitse meesters aangetrokken voelen. De Fransen zeggen hem niet zo veel. Klaas Bolt verloochent in uitspra ken en spel zijn Groningse aard niet. Men weet al spoedig wat hij meent. Zo vindt hij, dat het Pieterskerk-orgel ter ver steviging van de vrij „slappe" klank, nodig aan revisie toe is. Ook zijn houding ten opzichte van Duitse en Franse orgel muziek is duidelijk genoeg. Bolt behoort tot de organisten, die aan een recensent weinig gelegenheid tot het maken van series opmerkingen geven. Dit geldt al zó voor zijn techniek, die eigenlijk doodgewoon perfect is. Dat er geen nootje valt, geen aanslag mist, dat alles vanzelf loopt, geeft al spoedig een weldadig gevoel, zonder dat men zich dat echter doorlopend bewust is. Maar het ontspant toch de houding, zodat het luisteren een prettige, ongeforceerde bezigheid wordt. Dit spel is absoluut vrij van opzich tigheid, van gewichtig doen, van ef fect-bejag. Het loopt heel eenvoudig en vloeiend en is steeds eerlijk. Bolts registraties zijn echter, ofschoon ver antwoord, vaak verrassend. Ze wer ken er toe mee, dat elke compositie, al zou men de structuur niet of nau welijks onthouden, toch een eigen ge stalte in de herinnering achterlaat. Door het gebruik van veel stemmen en combinatie wordt het geheel van de uitvoering voor een grijze unifor miteit bewaard. Zo maakte Bolt ons duidelijk (en men onthield het), dat een Toccata (plus fuga-bekroning) van de Ncurenberger Johann Krieger <1652-1735) iets anders is dan een van Bach. Een mooi en soepel bewegend werk. voornaam en toch in nemend menselijk. Een schoon begin vormden de Variaties over psalm 24 van de Amsterdamse meester Anthoni van Noordt (tweede en derde kwartaal zeventiende eeuw) Het verband met de Duitsers is denkelijk niet rechtstreeks, maar als men Van Noordt achter Sweelinck en naast zijn zoon Pieter zet, zou men van muzikale neven en achterneven kunnen spreken. Van Noordt verhoudt zich tot de oude Sweelinck als barok tot laat-renaissance. Zijn omspelingen van de langzaam voort gaande cantus firmus zijn vaak zó op dringend of uitbundig, dat de melodie er door wordt verduisterd, hoewel de lijn nog intact blijft. net Concerto grosso opus 3, no. 11 van Vivaldi, door Bach voor orgel bewerkt (wat zeggen onze purlsten- door-alles-heen, daar van?) gaf Bolt aanleiding tot een prachtige registra tie b|j een ln Duitse stijl gehouden vertolking. Het Italiaanse levensge voel mocht dan onderdrukt blijven, de Italiaanse kleuren glorieerden. En de herdersschalmei zong ln de Slcl- llano een betoverende wUs. Een persoonlijke, eigenlijk weinig tra ditionele uitvoering hoorden we van Bachs koraal „Jesu mcine Freude", waar in de melodie licht en hoog door het stemmcnweefsel liep. Bolt besloot met tweemaal een prelu dium en fuga van de kennelijk door Paul Hindemith geïnspireerde Jan Koetsier Zo bleef hij tóch bij zijn Duitsers. Koetsier, die Nederland verliet om in Berlijn, tegenwoordig in München bij de opera en de radio te werken, houdt in zijn componeren van doorzichtig puntig of speels werk. Zijn fuga-bouw is helder en niet zwaarwichtig. Het paar in As-groot klinkt vriende lijker. zonniger en teerder dan dat in c-klein. waar mordenten signaal-effecten lijken (preludium) en de fuga in brede, kloeke lijnen verloopt. In het verdere verloop wisselt het luchtiger spel de ernst op verrassende wijze af. Twee mooie composities, die in alle delen voor de aandachtige toehoor ders begrijpelijk zijn. Joh. van Wolfswinkel Verkoop groud voor Herv. kerk Leiden-Noord In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een kerk met bijgebouw heeft het college van kerkvoogden der Hervormde gemeente Leiden B. er verzocht van de gemeente te kopen het perceel bouwterrein, groot ongeveer 1800 m2, gelegen aan de Koningstraat, hoek Willem de Zwijgerlaan. Met dil college is overeenstemming bereikt om trent de verkoopprijs van 32,50 per m2 zich daarmee zo mogelijk daadwerke lijk occupeert. De levensstijl van eei gemeenschap wordt voor een deel toch bepaald door de leiding, die zich bewust moet zijn van bepaalde levenswaarden voor de man èn de vrouw. Bewust Enige jaren geleden organiseerde het pasbenoemde raadslid samen met enkele andere dames een cursus voor vrou uit protestants-christelijke milieus. Het doel van deze cursus was het opwekken van interesse voor de zaken van de po litiek. Drie Jaren lang gaven de dames hun krachten aan dit werk, dat van veel gereformeerden en een aantal hervorm den belangstelling mocht ondervinden. In de beginjaren bezochten wel negentig dames de cursussen, later waren h< wat minder. Het ziet ernaar uit, dat de protestants- christelijke fractie aan mevr, Geelker ken niet alleen een goede steun krijgt, maar ook een vrouw, die zich ervan wust is, dat de belangen van het vroi lijke deel van de samenleving dienen te worden behartigd. Twee geldleningen voor Leiden B. en W. van Leiden ontvingen ee aanbieding voor de verstrekking van ee geldlening ad ƒ2.000.000, tegen een rent van 3'A pet per jaar. De lening zal wo: den aangegaan voor 5 jaar, af te lossen in één bedrag op 15 augustus 1966. Ver vroegde aflossing is gedurende de gehel" looptijd der lening niet toegestaan. B. en W. ontvingen nog een aanbid ding voor de verstrekking van een geld lening ad 2.000.000, tegen een rente van 314 pet per jaar. De lening zal wor den aangegaan voor 10 jaar, af te lossen in 10 gelijke jaarlijkse termijnen Het bestuur van de vereniging „Vak school voor Meisjes voor Leiden cn Om streken" verzocht dc gemeente de uit breiding van het leerplan van zijn school met de opleiding voor bejaardenhelpst»-T nodig te verklaren. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 25 van de Nijverheidsonderwijswet hebben B. cn W. omtrent dit verzoek het advies ingewonnen van de hierbij betrok ken organisaties van werkgevers cn werk nemers. alsmede varf het Leids Vrouwen- contact. De adviezen luidden alle gun stig. Ook B. cn W. achten het gewenst, dat aan het verzoek wordt voldaan. Euromarkt een versteviging van de po sitie van het bedrijf. De rentabiliteiten zijn het afgelopen jaar ongunstiger geweest dan in 1959. In verband met de sterke daling van de wolprijzen heeft men een winst van on geveer één ton op de reserveposten ge zet. Ieder jaar wordt ingelopen op de schulden, ontstaan door reeds gesloten lepingen. Investeringen worden gedaan uit de opbrengst van de afschrijvingen, hetgeen de heer Hoogcndoorn een vraag ontlokte inzake wellicht te sluiten lenin gen voor algehele vernieuwing van het machinepark. Men beschikte afwijzend over dit voorstel. Een prognose over de dividenduitkerin gen is ook dit jaar moeilijk te maken. De voorzitter was bepaald niet optimistisch nestemd over de vooruitzichten voor 1961. De kortere werkweek en de revaluatie zijn factoren, die hierin mede een rol spelen. Als ernstig bezwaar tegen het beleid t'an commissarissen cn directeuren icerd gesteld, dat dc aandeelhouders nlef vol doende op de hoogte gebracht worden van de financiële toestand van de n.v. Men wenst niet alleen goede voorlichting op dc alacmene vergaderingen, maar ook tussentijdse mededelingen, dit mede ln verband met bet verfromren dat men op de beurs dient te genieten. De voor zitter deelde deze mening en zegde toe dit vraagstuk in de raad in studie fe rul len nemen. Bij acclamatie werd ir J. J. G. van Hoek benoemd tot commissaris van de vennootschap. Vijfdi uizendste in de Lakenhal Gisteravond werd in hpt stedelijk mu seum De Lakenhal de vijfduizendste be talende bezoeker van de bloemententoon stelling ontvangen. Het was mej. Blok, wonende aan de Breestraat. De voorzitter van de veiling Flora Rijnsburg sprak haar toe en zij kreeg een bak met vaste planten Docenten in Leiden B. cn W. van Leiden stellen voor: te benoemen aan het Gymnasium, met ingang van 1 september 1961: mevrouw N. H. Robijns—Trimp, tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde; de heer J. den Boeft, tot tijdelijk leraar in de klassieke talen; de heer E. van der Starre, tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde; de heer J. W. Andriessen, tot tijdelijk leraar in de geschiedenis; de heer D. J. van Kooten, tot tijdelijk leraar in de geschiedenis; Dc heer R. Sattler, tot tijdelijk leraar in dp wiskunde; te benoemen aan het Rembrandt-br- ceum: dc heer H. Bartels, tot tijdelijk leraar in het handtekenen; de heer J. Remmers, tot tijdelijk leraar in dc Duitse taal cn letterkunde; mej. A. K. de Buck, tot tijdelijk lerares in de klassieke talen; mejuffrouw A. J. van den Broek, tot lijdelijk lerares in dc Engelse taal cn letterkunde; dc heer H. J. H Moorcn, tot tijdelijk leraar in de klassieke talen; de heer J. van der Steen, tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal en letter kunde in volledige betrekking; de heer W. Buddingh, tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal en letter kunde; de heer.J. Mcijs, tot tijdelijk leraar ln de Duitse taal en letterkunde; dc heer P. Kuijper, tot tijdelijk leraar in de natuurkunde. de heer H. P. Nootcboom, tot tijdelijk leraar ln de biologie; mr. Sidney Lopes Cardozo, tot tijdelijk leraar in de geschiedenis; de heer A. Lagerweij, tot tijdelijk leraar in dc lichamelijke oefening; te benoemen aan dc hogere burger school voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool: de heer J. W. Veenhof, tot tijdelijk leraar in de Duitse taal en letterkunde. Curator gymnasium Prof. dr. P. Th. Oosterhoff heeft B. en W. van Leiden, met ingang van de cursus 19611962, ontslag gevraagd uit zijn func. tic van curator van het gymnasium. Ter voorziening in deze vacature bie den curatoren de volgende aanbeveling aan: 1. prof. dr. E. den Tex, hoogleraar in de petrologie, mineralogie cn kristallografie, en 2. dr. G. J. van den Berg, conservator aan het Kamerlingh Onncslaboratoriura. School aan C. Franckelraat Urgentie is verleend voor de bouw van een 5-klassigc houten hulpschool in het zuidwestelijk stadsdeel. Het plan voor deze school, waarvoor een terrein be schikbaar is aan de Cesar Franckstraat cn die kan worden bestemd voor het rooms-katholieke onderwijs, dat in dit stadsdeel het meest met moeilijkheden ten aanzien van de schoolruimtcvoor- zicning te kampen heeft, bieden B. cn W. de raad nu aan. Het schoolgebouw, dat 5 leslokalen, een hoofdenkamer, een lccrmiddelenbcrging, garderobes, enz., zal bevatten, zal van hetzelfde type zijn als het gebouw aan de Valeriusstraat. Ook is een vrijstaande fietsenstalling ontworpen. De verwar ming zal geschieden met olickachcls. Daar dc tijd van voorbereiding voor de bouw van deze school zeer kort was, heb ben B. en W. slechts één firma, de firma Gebr. Bakker te Nijkcrk, prijsopgave gevraagd. De bouw- cn inrichtingskosten zullen naar raming f 259.300 bedragen, waarin f 66.500 is begrepen voor verwerving van het terrein. Geslaagd Dc heer P. H. v. d. Klugt te Leiden Is geslaagd voor het examen Engels m.o.-A. Aan de Koninklijke Militaire Acade mie tc Breda slaagde voor het officiers- examen infanterie dc heer G. C. van Hoogenvecn uM Leiden. Zie voor stadsnieuwe ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3