IKeutuc gti Itsrije GTourant Fransen willen zelf veiligheid regelen Commentaar Strijd tegen „stomme" uitvinding NIEUWS in één oogopslag Frans-Algerijns gesprek opnieuw in een impasse Fraude van 14,5 ton ontdekt bij bankier ZATERDAG 29 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 i ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten o,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste j'aarpnng no. 12237 CHRISTEL1JK-ISATIONAAL DAGBLAD „Stantpastich is abfbleutn mgn hert io tegljenspotf Te gast in „De Rietpol" Zie Zondagsklad Een fraude van bijna een half miljoen gulden bij een Rotterdam se bankiersfirma is aan het licht gekomen na de dood van de kassier, die daar veertig jaar in dienst is geweest. Frankrijk is niet van plan zijn geschil met Tunesië over de marinebasis Bizerta via de Verenigde Naties te laten regelen. Het zal de besprekingen in de Veiligheidsraad boycotten. Ook in Evian is een echec geboekt. De Frans-Algerijnse bespre kingen daar zijn weer eens „verdaagd", hetgeen gelijk staat met een mislukking. Een nieuw Russisch twintigjarenplan beoogt dat in 1980 onge veer 60 procent van het economische leven op communistische leest is geschoeid dat wil zeggen dat de goederen gratis zul len worden verstrekt. Het ziet er thans inderdaad naar uit dat Engeland zal toe treden tot de Europese Economische Gemeenschap. De kapitein van een Duits schip vol vliegtuigbenzine heeft gis teren via Scheveningen Radio een klacht bij de Nederlandse luchtmacht ingediend omdat hij vond dat twee straaljagers veel te laag over zijn schip vlogen. Fokker is bezig met het ontwerp voor een nieuw Nederlands passagiersvliegtuig als aanvulling op de bekende Friendship F 27. Waarsahijnlijk krijgt het toestel straalmotoren. De bouw van de Friendship gaat gewoon door. Er wordt ook gewerkt aan een straaljager die verticaal kan starten en landen. IN Zuid-Tirol heeft de donder door de dalen gerold. En in het poli tieke onweer, dat over dit omstreden gebied van Italië is opgestoken, zijn tien tallen hoogspan ningsmasten geveld, ter wijl honderden meters spoorrails werden opge blazen. Vijfendertigduizend man Italiaanse troepen bewaken thans dit lieflijke bergland de voet van de ruige, besneeuwde pieken van de Dolomieten. Bij spoorweg overgangen, bcrgbanen, wa terkrachtcentrales, monu menten en fabrieken ziet men de carabinieri en de bergsaglieri staan, het ge weer onder de arm, of, met de loop naar beneden, over de schouder hangend. ""et is zeker: Zuid-Tirol telt op z'n hoogst 150 extre misten, die niet terugdeinzen r het predicaat dyna- miteur. De Duitstalige be- volking distantieert zich (met de mond althans) van hen, terwijl de Italiaans talige bevolking de scherp ste verwijten aan hun adrea richt. Een golf van arresta ties slaat thans over de pro ne Bolzano. Gebruik making van geweld is wel het laatste, dat de autori teiten kunnen tolereren. Wat willen de Zuid- Tirolers, die tot aan het einde van de Eerste We reldoorlog Oostenrijkera en? Wat denken ze met voor de toeristenin dustrie zo schadelijke aan slagen te bereiken? Waar- i grepen ze naar de ter reur, terwijl er toch vreed zame middelen te over Onze speciale verslagge ver Link van Bruggen ia Zuid-Tirol gereist en zal in enkele artikelen zijn impressies geven. Van daag beginnen we met deze ie, die een ook voor Ne derland belangrijk toeris tengebied bestrijkt. Men bekijkt daar de wereld ge woonlijk van achter een glas chianti of campari. Het een aangename bezig heid, maar het nieuws ach ter het nieuws leert men er niet door kennen. De krant is er om nieuws, achtergronden en beschou wingen te brengen. Zij opent perspectief, zij geeft inzicht, ook uitzicht. Op al deze punten staat onze krant vooraan. Onze men- i zijn daar, waar nieuws wordt gemaakt, of waar zich de belangstelling op richt Jammer dat u deze krant niet dagelijks leest? Jammer uw buren of familiele den het nog niet doen? U kunt dit met ingang van he den verhelpen. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woningplaats) Prof. Leibbrand in voorlopige hechtenis Prof. Kurt Leibbrand, de vermaarde Zwitserse stedebouwkundige, die onder andere optreedt als adviseur van de Haagse Tramweg Maatschappij, is thans in voorlopige hechtenis gesteld. Zoals gemeld werd Leibbrand zondagavond in Stuttgart gearresteerd onder beschuldi ging in de oorlog opdracht te hebben gegeven dertig Italiaanse dwangarbeiders dood te schieten als commandant van een Duitse compagnie genietroepen in Frank rijk. De verdedigers van prof. Leibbrand hadden eerder in de week gevraagd om voorlopige invrijheidstelling van hun cliënt, maar zij trokken dit verzoek gis teren weer in. "C^NKELE UREN voordat de Veiligheidsraad zijn discussies over het Frans-Tunesische geschil om Bizerta hervatte, heeft de Franse re gering officieel laten weten, dat zij niet van plan is de kwestie door een of andere procedure door de Veiligheidsraad te laten regelen. „Frankrijk zal zich het recht voorbehouden over zijn veiligheid te beslissen. De weg, die tot oplossing van deze betreurenswaardige zaak kan leiden, is die van directe onderhandelingen, zoals Frankrijk aan Tunesië blijft voorstellen' aldus de verklaring. Als gevolg daarvan kregen de dis cussies in de Veiligheidsraad een wat schimmig karakter. Aan het eind van de vergadering van gisteravond dien den de Verenigde Arabische Repu bliek, Liberië en Ceylon een resolutie in, waarin Frankrijk wordt verzocht direct de resolutie van vorige week zaterdag uit te voeren. Vanmiddag om half vier zou de Raad opnieuw bijeen komen. In het officiële communique van Parijs werd o.m. gezegd, dat de vlootbasis Bizerta voor Frankrijk slechts van be lang is uit het oogpunt van zijn veiligheid in de huidige gevaarlijke internationale toestand. Bizerta kan echter van vandaag op morgen een zeer groot belang wor den vanwege zijn uitzonderlijke geogra fische ligging aan de ingang van het westelijk gedeelte van de Middellandse Het beat gesorteerd In: schildersverven, ladders en schildersqereedschappen Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL i Tirrrii rfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN Tel 33909 T~AE ALGERIJNSE delegatie die met de Fransen onderhandelt, heeft gisteren laten weten .dat zij niet in staat is de onderhandelingen met Frankrijk voort te zetten. De Algerijnen willen namelijk'eerst hun aanspraken op de Sahara erkend zien, voor zij verder praten. De delegatieleider, Joxe en Belkacem Krim, hebben gisteren en eergisteren langdurige gesprekken onder vier ogen gehad, maar ook deze hebben geen resul taat opgeleverd. Desondanks verklaarde de Franse woordvoerder, dat de bespre kingen niet zijn afgebroken doch slechts verdaagd. De Algerijnse woordvoerder verklaar de dat er nu drie vergaderingen aan de Sahara zijn gewijd, doch dat het Franse standpunt onwrikbaar is gebleven. De Fransen willen Sahara van het zelfbe schikkingsrecht uitsluiten en er met het oog op de bodemschatten (voornamelijk olie) de soevereiniteit over behouden. De woordvoeder zei ook dat Frankrijk de kwestie pas wil bespreken als er een Algerijnse staat is gevormd. ,Een Alge rije dat tot een vijfde van zijn omvang is teruggebracht". De Algerijnen hadden voorgesteld de kwestie Sahara te be spreken tegelijk met de samenwerking bij de exploitatie van de bodemschatten, maar de Fransen wilden over de exploi tatie slechts spreken met een onafhan kelijk Algerije (zonder Sahara). In Evian en in Parijse politieke krin- Reclamevliegtuig in roggeveld gestort Bij Apeldoorn is gistermiddag een vliegtuig van een reclameonderneming in een roggeveld neergestort. De be stuurder de 22-jarige W. Ekels liep een zware hersenschudding op. Het vliegtuig een Tigermoth-tweedek- ker dat van Tenge was opgestegen had een rondvlucht gemaakt met een recla- menet over Apeldoorn. Plotseling ver loor het snel hoogte, scheerde over enige hoogspanningskabels en sloeg tegen de grond. Fa D. Kret en Zn. gen gelooft men niet erg meer in hervat ting van de onderhandelingen. President de Gaulle heeft al eens ge dreigd met de samenbrenglng van de Europese en de Fransgezinde moslem- bevolking van Algerije in bepaalde ge bieden, onder bescherming van het Fran se leger. De rest van Algerije zou daD aan zün lot worden overgelaten. ee. Bezetting van dit strategische punt door de vijand zou ernstige gevolgen kunen hebben voor de verdediging van Frankrijk en het gehele westen. Om deze risicos uit te sluiten heeft Frankrijk zich bij zijn besprekingen met Tunesië steeds de mogelijkheid voorbehouden de basis zo lang te gebruiken als het gevaar voor de wereldvrede voortduurt. „Frankrijk blijft bereid met Tunesië de voorwaarden vast te stellen, waar onder deze basis in de huidige gevaar lijke periode wordt gebruikt. Maar het is niet van plan de kwestie Bizerta te laten oplossen door een tussenkomst van de Ver. Naties. Het wil baas blijven over eigen veiligheid", zo staat in het commu niqué, dat ten slotte zegt: „Wat tijdens de debatten in de Veiligheidsraad ook zal worden besloten, Frankrijk zal zich het recht om over eigen veiligheid te beslissen volledig voorbehouden. Het staat voor grote gevaren en is genood zaakt een bezettinug van zijn gebied in de Sahara tegen te houden. Het aan vaardt niet, dat de Tunesische regering tracht door tussenkomst van de V.N. te bereiken wat zij door wapengeweld niet heeft kunnen verkrijgen". De permanente afgevaardigde van Frankrijk bij de V.N., Armand Berard, was niet in de vergaderzaal aanwezig, toen de Veiligheidsraad zijn discussies voortzetten. Alleen zijn plaatsvervan ger, Pierre Millet, was er als waar nemer. Namens de Franse delegatie was een verklaring uitgegeven, waar in stond, dat Frankrijk geen nieuwe gegevens kon verstrekken, dat de wa penstilstand in Bizerta en de Sahara werd nageleefd en dat de Franse en Tunesische autoriteiten een regeling dienden te treffen voor herstel van de normale tosetand. De Franse autori teiten hadden voorgesteld deze rege ling te bespreken „op een met weder zijdse instemming gekozen plaats" Voor vervolg zie pagina 9 Onophoudelijk gaat nog de stroom, vluchtelingen uit Oost- Duitsland door. In een eetzaal van een kamp in het Westduitse Giessen gebruiken vluchtelingen hun eerste maaltijd in vrijheid. Tweemaal w.nd en tweemaal water, is er heerlijker ontspanning in de zomer denkbaar? In Friesland zijn er dc binnenvaart-zeilschepen. die thans voor het prachtige skutsjcsilerzorgen. En op het strand van La Panne in België kan men voor enkele franken een slee huren met een parachute eraan. Er is maar een flinke bries nodig voor een emo tionele glijtocht over het zand. die eventueel in zee eindigt.... Onderzoek in volle sans; O O (Van een onzer verslaggevers) Bij het bekende Rotterdamse ban kiershuis R. Mees en Zoonen is een fraude van 450.000 gulden ontdekt. Het tekort kwam aan het licht bij een kascontrole. De ontdekking geschiedde korte tijd, nadat een der kassiers plotseling was overleden. Deze functionaris Is 41 jaar in dienst van het bankiershuis geweest. Bü het opnemen van zijn kas bleek de zogenaamde reservekas, die bij de laat ste algemene controle f 450.000 hoog was, niet meer aanwezig te zijn. Aanvankelijk werd aan een interne v Rechercheurs van de Rotterdamse po litie en deskundigen, aangewezen door assuradeuren, die zijn betrokken bij de door de firma R. Mees en Zoonen geslo ten verzekering tegen het risico van de benadeling door frauduleuze handelingen, hebben een uitgebreid onderzoek inge steld. Het onderzoek (de kassier overleed op 5 juli) is nu reeds weken aan de gang. Tot nu toe heeft men echter nog geen zekerheid verkregen omtrent de wijze waarop de fraude is gepleegd. Met de familie van de overleden kas sier is overeengekomen, dat de boedel failliet zou worden verklaard. Dit is in middels geschied, zodat een door de rechtbank aangewezen curator een nauw keurig onderzoek kan uitvoeren. Bij hét bankiershuis heeft men een kas voor de lopende uitgaven en een voor de grotere saldi. Deze kassen worden afzon derlijk gecontroleerd met een speling van enige dagen. TTET IS WEL DUIDELIJK, dat de wereld geen vakantie krijgt van de spannin gen die haar beroeren. Nu eens hier, dan weer daar, doen zich conflicten voor, open baren zich wrijvingen, kortom, zijn er landen, steden, politici, die, zoals het heet, in het nieuws komen. De wereld laat daarvan niet af, en dus hebben ook in deze weken de kranten de taak, dit alles tc vermelden, dit alles te signaleren, van dit alles de lezer op dc hoogte te houden. En deze verneemt het. desnoods zittend op een rustig plekje aan het meer of zich met moeite concentrerend op een druk strand. De weekbladen, de tijdschriften, hebben het in dit opzicht wat gemakkelijker. Zij kun nen zich veroorloven de verschijningsfre quentie wat te verminderen. Zij kunnen uitkomen in een wat bescheidener om vang. Maar de krant gaat gelijk op met het nieuws, dat geen vertraging en geen ver sobering kent, dat van vakantie niet weet. Moet dit een domper zetten op de vakan tievreugd? Och, dc vakantie mag er om doorgaan, en dat zij mag doorgaan, is een vreugdevolle zaak die tot dankbaarheid stemt. Dc spanningen ten spijt, die de ge hele wereld bezighouden, is ons ook dit jaar de rust van de vakantie nog gegund. En zo trekken wij erop uit, gaan we dc plannen uitvoeren die we reeds maanden geleden hebben gemaakt. Het wordt weer de tijd van reizen en van trekken, van ca ravans en rugzak, van strand en van bos, van toerisme en van fotograferen. Er zijn, hoe kon hel anders, ook aan dc vakantie al psychologische studies gewijd. De sociologen hebben zich met „bet ver schijnsel" beziggehouden. Er zijn al boe ken over geschreven. Men heeft al gepro beerd om het wezen van de vakantie in een formule vast te leggen. Men heeft erin geproefd de heimelijke wens van de mens van anders-te-willen-zijn-dan-anders. Men heeft erin willen ontdekken de mens die voor een wijle de kluisters wenst te ver breken van het gewone bestaan. Misschien heeft de vakantie wel iets van dit alles. Maar zou het niet gewoon zo kunnen zijn, dat de mens van vandaag be hoefte heeft aan de ontspanning temidden van dc spanning. Daarom mag de krant zich een beetie generen omdat zij niette min genoopt blijft over zoveel spanning te informeren. Echter, het is al niet anders. Moge het zo zijn, dal het gevoel van dank baarheid niet verdwijnt om wat de mens nog, aan bewaring en aan vakantie, is ge schonken. (nrrx) „Hopeloos. Nu moet ik weer binnen komen om in het bad te gaan". TJET laatste weekeinde van juli zal het warmste, maar ook niet het slechtste van deze maand worden. Van daag komen er in de onstabiele lucht nog enkele buien voor waarvan sommige met wat onweer, maar een rug van hoge luchtdruk blijft uit het westen naderbij komen en doet de barometer nog stijgen. Hierdoor zal het morgen overwegend droog blijven met zonnige perioden en een afnemende wind. De middagtempe- ratuur kan hierdoor iets hoger gaan wor den. Het betreft echter een tijdelijke verbetering, want van de oceaan koerst alweer een depressie in de richting van Schotland, waardoor in Ierland vanmor gen de bewolking al weer toenam. Dit front zal echter, zo zich laat aanzien, eerst na morgenavond ons land kunnen berei ken, zodat juli maandag toch nog weer met enige regen afscheid zal gaan nemen. Naar wij hopen zal augustus uit een ander en warmer vaatje gaan tappen, want tot nu toe slaat de balans van deze zomer nog sterk naar de ongunstige kant uit. De Bilt verwacht tot morgenavond: Bewolkt weer, met enkele zonnige pe rloden cn hier en daar een bul. Ongeveer dezelfde temperatuur. Matige wind tus sen noordwest en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon op 4.57, onder 20.34; maan op 22.06, onder 8.21. Maandag: zon op 4.59, onder 20.33. Maan op 22.33, onder 9.42. 3 augustus laatste kwartier. Tendens: langzaam stijgena HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Weers- gesteldh 5 f VIJF vrouwelijke leden van waarbij de toerniketten, waar v het Lagerhuis hebben van- een penny in moet worden laag een campagne ingezet gegooid voor ze een persoon voovre avuvic „„«ar m ,egen de toerniketten die d» doorlaten, verboden worden penny gaan uitgeven" is al de zaak zo dringend dat er stemmen met een slot waarin een soms, zodat vrouwen niet zingsprogram was het instel- het Lagerhuis hebben van- een penny in moet worden penny moet worden gestoken, meer voor- of achteruit kun- len van gratis damestoiletten daag een campagne ingezet gegooid voor ze een persoon De uitdrukking „Even een nen. Mevrouw Castle achtte „Maar ik werd met dertig .i verslagen," ver- weg versperren naar de da- in de openbare toiletten, mestoiletten in Engeland. De „Deze toerniketten zijn campagne heeft de partij- stomme uitvindng, dat alleen scheidslijnen tussen de vrou- V">KK"" K~- jarenlang i uitdrukking. I Mevrouw Barbara Castle, worden gezocht, kan hebben be- (Labour), achtte de toerniket- Verschillende staande Britse een nationale en geen ge* klaarde hij. meentelijke oplossing moet Het ministerie van huisves ting heeft aan het einde van 1- - mannelijke het debat meegedeeld dat de welijke afgevaardigden doen dacht, verklaarde mevrouw ten met slechts ongemakke- afgevaardigden sloten zich bij zaak in ernstige en dringende wegvallen. Patricia Mclaughlin (conser- lijk, maar ook gevaarlijk, om- de dames aan. Fenner Broek- overweging wordt genomen dat de ijzeren hekjes nog wel way, (Labour), verklaarde dat Zolang dit onderzoek duurt -ens terugschieten. vijftig jaar geleden een van mogen er geen nieuwe toerni- Ook weigeren de apparaten de punten van zijn verkle- kettcn worden geplaatst vatief), Zij willen in een wetsont- De herentoiletten zijn niet eens terugschieten, werp een clausule opnemen met toerniketten uitgerust Luxcmb Parijs

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1