llktiutc fdhsdje GTouranl Parijs evacueert zijn burgers uit Tunesië Commentaar Kleine mensen - grote problemen NIEUWS in één oogopslag Mode in de ruimte Twee van drie ontsnapten nu weer in cel Aansluiting Engeland bij EEG is vrijwel zeker Volgende maand in Parijs gesprek over Berlijn VRIJDAG 28 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 i ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweecnveertigste jaargang no. 12236 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Staotvastidi is abfblma mgn hert in HONDENLIJN? sderne kleuren en t kwaliteiten VLIELAND NIEUWE RIJN 50. Frankrijk treft maatregelen tot evacuatie van Franse burgers uit Tunesië. Een groot aantal Afrikaanse en Aziatische landen, alsmede Joegoslavië, heeft de Veiligheidsraad (die vanavond weer vergadert) verzocht de terugtrekking van alle Franse troepen uit Tunesië te eisen. Waarschijnlijk zal volgende maand in Parijs een conferentie over Berlijn worden gehouden door de westelijke mogend heden. Minister Rusk acht de mogelijkheid van onderhande lingen over de Berlijnse kwestie groot. De Portugese regering zou voorbereidingen treffen tot het verlenen van „grondwettelijke gelijkheid met de blanken" aan de ongeveer tien miljoen Afrikanen in de Portugese kolonies. Het Britse Lagerhuis heeft de bezuinigingsvoorstellen van de regering goedgekeurd. Door heel Engeland gaat een golf van arbeidsonrust, omdat de lonen voorlopig zijn „bevroren". De koersen op de Londense beurs zijn scherp gedaald. t In het Kongolese parlement, dat bij Leopoldstad bijeen is, houden de pro- en contra-loemoembistische groepen elkaar ongeveer in evenwicht. President Kasavoeboe heeft gepleit voor een coalitie regering van nationale eenheid. I Het Britse kabinet heeft volgens de Britse pers gisteren be sloten maandag a.s. in het Lagerhuis mede te delen, dat het besprekingen met de E.E.G.-landen wil beginnen over de toetreding van Engeland tot de Europese Economische gemeen- sahap. Ged. Staten van Zeeland hebben de Provinciale staten mede gedeeld, dat ook zij niet vrijuit gaan wat betreft de z.g. verschrij vingen bij de provinciale waterstaat van Zeeland. Voor de Taptoe Delft, die vrijdag 25 augustus begint en tot en met zaterdag 2 september zal voortduren, zal de Koninklijke Luchtmacht het thema leveren: de Delftse markt krijgt die avonden het karakter van een „landingsbaan". TJET was allemaal wel in stijl, dat moet gezegd. Het Italiaanse modehuis Gemma Palloni heeft tijdens de najaarsshows in Florence ook het kostuum-voor-de- ruimtereizigster getoond. En men deed dat niet zomaar in een zaal: de mannequin (een Deense luisterend naar de Nederlandse naam Anni Steen) werd daartoe gedra peerd (vergeef ons de uit drukking, maar zo lijkt het ons) naast een van de tele scopen op het beroemde Mi chel Angeloplein in Florence van waar af men een schit terend uitzicht heeft over deze parel der Italiaanse steden. De telescoop sugge reerde ruimte, de hoogte van het plein (vele tientallen meters boven de stad) deed hetzelfde en het kostuum bleek inderdaad iets weg te hebben van de „zilveren" harnassen waarin de astro nauten van heden plegen te worden verpakt. Voor wie zich voor bijzonderheden in teresseren: de trui en de nogal rimpelige broek zijn van jersey en grijs van kleur, het helmachtige kapje is gebreid van lichtblauwe wol. Te oordelen naar de gezichten der bewonderaars is het allemaal nogal char mant! Nu twijfelen we er niet aan dat mode-ontwerpers een vooruitziende blik heb ben anders kunnen ze in dat vak niet meekomen. Maar gesteld al dat het ooit zover komt dat er een ge regelde en regelmatige ruimtevaart-busdienst komt op de maan of een van de andere planeten of sterren, dan geloven we niet dat vrouwen er genoegen mee zullen nemen dat ze zich al tijd in een soortgelijk kos tuum moeten persen. Want we geloven best dat het deze juffrouw Steen flatteert maar niet alle Deense meis jes en zelfs niet alle Italiaan se meisjes hebben dit figuur. En een niet-zo-slank figuur in zo'n rimpelbroeknee, onze smaak is het niet! Maar ja, over smaak valt niet te twisten. Als u deze krant een goede krant vindt, twist er dan niet over met uw kennissen laat ze de bon maar tekenen en u zult het roerend samen eens zijn: blij dat we die krant heb- BON (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewUs van dankbaar heid nwerzUds. ontvang ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woningplaats) Twee van de drie gedetineerden, die dinsdag ontsnapten uit de Haarlemse strafgevangenis, zitten alweer in hun cel Nadat woensdag de 23-jarige kelner H. T. S. kon worden gegrepen, arresteerde de Amsterdamse politie gisteravond ook de 24-jarige schilder IJsbrand T., de ge vaarlijkste van het drietal. De arrestatie van de schilder is het gevolg geweest van nauwkeurig speur werk in de buurt van allerlei schuil plaatsen, waar T. zich vroeger al ophield. Overal waren posten uitgezet en gister avond zag een der posten T. een woning aan de Ombilinstraat verlaten. Hij staptp met een andere man in een auto. Meteen werden drie radiowagens naar de betrokken wijk van de hoofdstad ge dirigeerd en na twintig minuten reeds slaagde de politie er in de auto klem te rijden. T. gaf zich toen zonder enig verzet gewonnen. Hij is weer op transport gesteld naar Haarlem. De politie heeft ook de 26-jarige schil der B. D., die T. in zijn auto vervoerde, aangehouden wegens het onttrekken van personen aan de nasporingen van de po litie, hetgeen strafbaar is. T. zit nu verder in Haarlem zijn straf van vijf jaar uit wegens een roofoverval op een Noorse zeeman in 1959. Van de drie uitbrekers is nu alleen nog de 37-jarige judoleraar W. de G. op vrije voeten. T^ERWIJL de Veiligheidsraad zich gereed maakt, opnieuw bijeen te komen om het Frans-Tunesische conflict om Bizerta te bespreken, treft Frankrijk volgens een bericht van Ass. Press voorbereidingen om duizenden Franse burgers uit Tunesië te evacueren. Met de evacuatie van de eerste 10.000 man (er zijn ongeveer 60.000 Fransen in het land) zouden enkele weken gemoeid zijn. Te Marseille is een speciaal ontvangst- en doorgangskamp ingericht Het Tunesische verbod voor Fransen om het land te verlaten, is echter nog steeds van kracht. Slechts zij, die niet permanent in Tunesië verblijven, mogen per vliegtuig vertrekken. Toen de Ville d'Oran naar Marseille vertrok bevond zich onder de 900 passagiers geen enkele Fransman of Frangaise. Naar aanleiding hiervan schreef het weekblad l'Express: ,JDe basis Bizerta zal eveneens worden geëvacueerd. Er zal niet één Fransman achterblijven. Dit is nu eenmaal altijd het gevolg van het gebruik van geweld. Men wint een kort respijt, maar verliest op de lange duur alles Als de Veiligheidsraad vanavond om acht uur (Ned. t(jd) bijeenkomt, zal se cretaris-generaal Hammarskjöld verslag uitbrengen van zijn reis naar Tunesië. Toen men hem by z(jn terugkeer in New York (gisteravond) naar z(jn me ning vroeg, verklaarde h(j: „Wat ik te zeggen heb, zal ik in de Veiligheidsraad zeggeh". Intussen hebben 36 Afrikaanse en Azia tische landen en Joegoslavië de raad ver zocht, de terugtrekking te eisen van alle Franse troepen van het grondgebied van Tunesië, dat zij bij de gevechten van vo rige week bezet hebben. Aangedrongen wordt op rechtstreekse onderhandelingen, gebaseerd op eerbied voor de souverei- niteit en territoriale eenheid van Tune sië en op het recht van dit land, te eisen dat alle buitenlandse troepen met zo wei nig mogelijk uitstel uit Tunesië geëva cueerd worden. sprek tussen Fransen en Tunesiërs te ar rangeren In het hoofdkwartier van de Ver. Naties, Ls echter mislukt, omdat Frankrijk er niet aan wenst deel te ne men. Dit gesprek had moeten gaan over het aanknopen van onderhandelingen over de vlootbasls Bizerta. De Franse commandant in Bizerta, ad miraal Amman, heeft nu zijn spijt be tuigd over de uitdagende houding van de parachutisten in Bizerta tegenover Ham marskjöld. Er zou geen tijd meer geweest zijn om de posten van de komst van de secretaris-generaal op de hoogte te stel len. Van VN-zijde is hierop geantwoord, dat het Franse consulaat geruime tijd van tevoren was ingelicht over het voorge nomen bezoek aan Bizerta. Wat Hammarskjöld's reis naar Tunesië betreft: de secretaris-generaal heeft de uitnodiging van president Bourguiba met de Franse delegatie bij de Ver. Naties be sproken, voordat hij besloot er op in te gaan. Het Franse standpunt was toen, dat dit een kwestie was tussen Hammarskjöld als secretaris-generaal en de Tunesische regering. Later heeft generaal De Gaulle blijkbaar gemeend een ander standpunt te moeten Een poging van de Ver. Staten, i i ge- Wat De Gaulle betreft: de Tunesische hoofdstad kookt van woede over het ge lukstelegram dat de generaal heeft ge zonden aan het Franse garnizoen van Bi zerta. De Gaulle prees de moed en de militaire kwaliteiten van de Franse troe pen in Bizerta tegen de agressie. Een I aantal Tunesische autoriteiten bleek nog dieper getroffen door de gelukwensen van De Gaulle, dan door de Franse aan val op de stad. Het secretariaat van de Arabische Liga is op het ogenblik bezig met het opstel len van een nota waarin alle Arabische staten worden opgeroepen Frankrijk po litiek en economisch te boycotten als „de Franse agressie togen Tunesië wordt voortgezet", zo is in Kairo vernomen. De leider van de Amerikaanse delegatie, die in Rusland ontwape ningsbesprekingen voert, John McCloy, wordt door een stewardess geholpen hij het uittrekken van de jas vande schoonzoon van Chroesjtsjef. McCloy trok hij het verlaten van het vliegtuig waar mee hij van de Zwarte Zee naar Moskou vloog per ongeluk de ver keerde jas aan. (Voor het verslag van de besprekingen zie pagina 5.) Grote kans op onderhandelingen TTOEWEL officieel nog niets be kend is over de resultaten van een bespreking van het Britse kabi net over toetreding van Engeland tot de E.E.G., wordt algemeen aan genomen dat besloten is tot onder handelingen over eventuele aanslui ting. Verscheidene Britse bladen brachten dit nieuws vanochtend al op de voorpagina. Na afloop van de kabinetszitting ant woordde minister van binnenlandse zaken, Butler, op vragen van een con servatieve afgevaardigde in het Lager huis dat de regering haar politiek ten aanzien van de Euromarkt heeft vast gesteld en nu de steun van haar partij leden zal trachten te Zowel van socialistische als van con servatieve zijden is scherpe kritiek geuit op plannen voor aansluiting bij de EEG. Verscheidene groepen afgevaardigden hebben in het parlement moties inge diend waarin de regering gevraagd werd de verzekering te geven dat aansluiting bij de Euromarkt niet zal leiden tot ver waarlozing van het Gemenebest of van de Britse landbouwindustrie. Twee en dertig conservatieve Lager huisleden hebben een motie ondertekend waarbij aansluiting bij de Euromarkt zou leiden tot verlies van OPRUIMING Er zijn honderden koopjes. Speciale aanbieding zuiver wollen karpetten Voor iets goeds in uw woning BULTHUIS -BOTERMARKT 23- In Geneve is vandaag een speciale zit ting van de Vrijhandels-associatie begon nen, waarbij onderminister van buiten landse zaken Edward Heath en minister van handel Reginald Maudling de Britse regering vertegenwoordigen. Zij zullen ongetwijfeld een concrete verklaring moeten afleggen over de Engelse plannen. Een delegatie van de vaste commissie van de Tweede Ka mer voor de betrekkingen tus sen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, brengt een bezoek aan de Antillen. De parlementariërs waren te gast op een strand-picknick, die door het bestuurscollege van Curagao werd aangeboden. Eerste van links mr. dr. C. Berkhouwer, derde dr. I. N. Th. Diepenhorst, vijfde dr. W. L. P. M. de Kort. DEAN RUSK, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken. heeft verklaard, dat de moge lijkheid van onderhandelingen over de kwestie Berlijn groot is. Rusk zei. dat de kwestie begin volgende maand in Parijs zal worden bespro ken met de Franse, Engelse en West- duitse ministers van buitenlandse zaken. De Amerikaanse bewindsman ver klaarde verder dat geen definitieve plannen bestaan voor een westelijke topconferentie. „Het is natuurlijk al tijd mogelijk er een te beleggen, maar dat is iets voor de toekomst", voegde hij er aan toe. De reacties die de Amerikaanse regering lot nu toe uit de N.A V.O.-landen heeft ontvangen, noemde Rusk bemoedigend, daar er uit blijkt d: i de N.A.V.O. eens - nd en versterkt in de kwestie Berlijn kan en zal optreden. Sommige landen, zoals Engeland, hebben met financiële moeilijkheden te kampen, doch deze mogen geen belet sel vormen voor noodzakelijk optreden van het bondgenootschap, zo meenae de Amerikaanse minister. De aankon diging van de Engelse minister van. fi nanciën, Sefovyn Lloyd, dat Engeland om een grotere bijdrage in de lege- rirugskosten van troepen zal verzoeken „werd venwaaht" Elke regering die meent dat een bepaalde regeling voor, haar speciale moeilijkheden meebrengt, kan deze aan de orde stellen. Een com missie van deskundigen stelt dan een onderzoek in en brengt de N.A.V.O.- raad dan rapport uit. Rusk weigerde bijzonderheden eventuele toekomstige onderhandelin gen bekend te maken, maar zei in het algemeen dat verzekeringen vereist zijn ter zake van de Duitse herbewape ning nu West-Duitsland een deel van de Europese gemeenschap is. Ter toe lichting op de rede van Kennedy zei hij nog dat gehoopt wordt op een vreed- ing in 'en tosstand die an ders zeer gevaarlijk zou kunnen wor- Dr. Gel'denhuys overleden Vanmorgen is in Pretoria overleden de vorige ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, dr. F. D. Geldenhuys. Hy werd 72 jaar oud. Dr. Geldenhuys bood februari 1957 zijn geloofsbrieven vertrok in juni 1960 met pensioen. :enkeuringsraad. 9 Gisteren is voor de tweede maal proef met een -aket van het type „Minu- teman" met succes bekroond. Deze raket gedreven door vaste brandstof, legde een afstand van achtduizend kilometer af. De vlucht duurde bijna een half TJET CONFLICT, dat zich thans heeft voorgedaan tussen De Gaulle en Ham- marskjoeld, is uiteraard niet zomaar een incident. Er gaat achter schuil een verschil in visie op het wezen van de Verenigde Naties. Zijn de V.N. een samenwerkingsvorm van de staten of zijn zij een supranationaal orgaan? Het is duidelijk, dat zij van beide iets hebben. Supranationaal is strikte zin zijn zij niet. Maar wel kennen zij regels, bijvoorbeeld voor wat betreft de mens waardigheid van het leven, die voor alle deelnemende landen geldend worden ge acht. De V.N. zijn er niet in de laatste plaats om conflicten tussen de leden te voorkomen of om ze, zo ze niettemin zijn ontstaan, te regelen. Het is een gesprekcentrum en het heeft als zodanig zijn waarde reeds ruim schoots bewezen. Onder omstandigheden is het geworden tot een forum, waarvoor verbolgen staten, die anders misschien ten strijde waren getrokken, hun stoom hebben afgeblazen, cn waarvoor aan de andere kant benarde staten hun noden hebben kunnen voordragen. Voor De Gaulle hebben de V.N. een be perkte functie. Supranationaal mogen ze in zijn gedachtengang bepaald niet wor den. Zij moeten het karakter behouden van samenwerking tussen soevereine staten. De houding van zijn huidige tegenstander, Bourguiba, ten aanzien van de V.N. is niet duidelijk. Om redenen die nog niet geheel aan het daglicht gekomen zijn, is Tunesië het conflict met Frankrijk begonnen. Nu het merkt in zijn opzet niet te slagen, wendt het zich tot de V.N. Door dit echter aanvankelijk na te laten, heeft het, zij het stellig ongewild, De Gaulle een argument temeer verschaft voor diens standpunt, dat het hier een aangelegenheid is tussen hem en Bourguiba, waar de V.N. beter buiten kunnen blijven. Intussen is dit laatste niet wel mogelijk, al was het omdat Bourguiba zich toch nog om hulp tot de V.N. heeft gewend. Ham- marskjoeld is nu, niet voor het eerst in zijn hoge functie, de kwade pier, ditmaal van Frankrijk. Gerekend naar de Tunesi sche kant van het conflict heeft hij correct gehandeld. Gerekend naar de Franse ziens wijze op de V.N. had hij wellicht, zeker aanvankelijk, enige distantie kunnen be trachten. De Fransen op hun beurt hadden kunnen bedenken, dat, hoe hun eigen zienswijze moge zijn, die andere zienswijze er ook is, en zij is niet minder een werke lijkheid dan de hunne. Naar de uitweg uit deze nieuwe impasse mag een ieder benieuwd zijn. Het verschil in zienswijze op de V.N. is overigens een bewijs, desnoods ten overvloede, dat de V.N. er zelf ook nog zijn. Vanavond komt trouwens de Veiligheidsraad reeds weer bijeen. (RITA) C*EN oceaansloring, die gisteren Ierland naderde, is in snel tempo in oostzuid- tostelijke richting getrokken, vergezel' van een uitgebreid regengebied. Dit is in hoofdzaak gedurende de afgelo pen nacnt over ons land getrokken, u by op verscheidene plaatsen 10-15 regen viel. Achter de storing herstelt zich een noordwestelijke luchtstroming rond de hoofddepressies boven Skandi- navië. De noordwestelijke winden zullen koe le lucht aanvoeren, waarin naast opkla ringen ook hier en daar een bui voor komt. OPKLARINGEN Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige, noordwestelijke wind Koel weer. (Geldig tot zaterdagavond). Zaterdag: zon op 4.56, onder 20.36; maan op 21.36, onder 6.59. Zaterdag: Scheveningen. hoog wa ter 3.50 en 16.23; laag water 11.55 uur. Strandvenvachting Tijdens weekeinde perioden van zon nig en goed strandweer. Ook nog kans op een enkele bui. Matige wind tussen west en noordwest. Temperatuur in de middag 17—18 graden, zeewater 17 graden. Voor uitzichten :nog iets te koel, maar geleide lijk iets stabieler strandweer. HET WEER E\ EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Helder Ypcnburg Vllss Eelde Oe Bilt Vissersboot brandend in Vlissingse baven Vannacht is de Vlissingen 19, een hou ten vissersboot, brandend de vissershaven van Vlissingen bfnnen komen varen. Plot seling bemerkte de bemanning dat het achterschip in brand stond. Op eigen kracht wist men de thuishaven te be reiken. De brandweer is onmiddellijk met het blussingswerk begonnen, ten zeerste werd gehinderd door enorme rookontwikkeling. "T)E kleine mensen van Amerika zijn in Wash ington bijeengekomen om elkaar te helpen hun proble men op te lossen grote, zo als het vinden van een be trekking, en kleine, zoals bet kopen van passende schoe nen. „Wij mogen niet verwach ten, dat de wereld zich aan past aan ons wij moeten ons aanpassen aan de we reld", zei Art Noble, de on dervoorzitter van de lande lijke vereniging van kleine mensen van Amerika. Er zijn ongeveer 150 lilliputters naar Washington gekomen om de conventie bij te wonen. „Deze conventie heeft ten doel, hun kijk op het leven te verbeteren", verklaarde Noble in een persgesprek. „Zij ontmoeten zovele te leurstellingen zij lopen tegen een muur op en zij gaan ten onder. Velen van hen reali seren zich niet, dat er nog meer kleine mensen met de zelfde problemen zijn". Dit is één aspect van de conventie. Het andere is, te helpen met de oplossing van de gTOte problemen, zoals het onderwijs en de werkge legenheid. Onze organisatie heeft hier adviseurs voor. Zij beschikt zelfs over een adoptie-adviseur, want er zijn kleine mensen, die ba by's willen adopteren. Er zijn lilliputter- en dwergkin deren, die een eenzaam leven leiden in weeshuizen en spe ciale tehuizen. De vereniging van kleine mensen van Amerika heeft statuten en reglementen. Be palingen met betrekking tot de lengte bestaan niet, maar de leden zijn over het alge meen kleiner dan 1,45 me ter. Noble schat het aantal Amerikanen, die voor het lid maatschap in aanmerking komt, op 5.000. Hij wenst, dat allen, ongeacht hon pro blemen, zich verenigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1