dokter regan mm* Hoog artistiek niveau wordt gehandhaafd Laatste sensatie in cape-manteau van Parijs: Ricci Muziekfestival van A ix-en-Provence (II) Programma van klassieke en moderne kunst ffiherqolveiT New York ontvangt eerste wereld-televisiecongres En naadloze japonnen r1&0Ucf WOENSDAG 26 JEU 1961 Zwart: 1, 3, 7, 9, 10, 11, 20, 22, 24, 25. 28. Wit: 12, 16, 29. 33, 34, 35, 39. 42, 43, 48, 50. Een bijzonder geslaagde Vuurboom- creatie, een van de beste uit de serie 14 stuks van dese productieve j M^r" rrerbrup. Een moei- 1 Schnah-vraag 124 In zijn partij tegen een onbekende had Eckardt (met wit) deze stand be reikt: Wit: Kgl. Dd7, Pd6 en Pe5, pi c3, d4, f2, g3 en h2. Zwart: Kh8, Dg8, Tb8, Ld3, pi a5, c4, g7 en h6. Dank zij zijn paarden kon Eckardt in drie zetten winnen: 1. Pd6f7t, Kh8h72. Pf7—g5t!, Kh7—h8; 3. Pe5f7ï en zwart moest de dame ge ven voor het paard. Speelt hij 2. h6xg5 dan volgt mat door 3. Dd7h3. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem dat u werd voorgelegd, is: 3 harten. Als Noord heeft u een goed spel in handen. Daar Zuid opende met 1 Sans-Atout, zal er waarschijnlijk wel een manche inzitten, maar welke? Een bod in de kleur van de tegen partij vraagt nu in deze situatie om een goede dekking in harten. Indien Zuid hierover beschikt, kan hij 3 Sans- Atout bieden. Inderdaad bood Zuid, die hartenboer 10 vierde had, hierna 3 Sans en maakte het spel met een overslag. Zó lagen de kaarten: SPRAKEN wij in ons eerste artikel over het toeristische aspect van het Muziekfestival van Aix-en-Provence, nu zullen wij de artistieke waarde gaan afwegen. Want met de Franse zin voor rationeel denken heeft men wel beseft, dat men goede artistieke waar moet bieden, wil men de vreemdeling trekken. Dit gebeurt dan ook vrijwel steeds. muzieken hadden niat die zeer eigen persoonlijke zegging, al waren ze vaak bekwaam geschreven. Jacques Charpen- tier's Symphonie Brève voor strijkor kest leverde in de hoekdelen een krach tige ritmische beweging op, maar was in het langzame tussendeel ronduit sen timenteel aan het zeuren. Serge Nigg wist in zijn „Suite de Gulliver" niet van ophouden en zijn getinkel van hoge üuittoontjes, klokkenspel en wat dies zij verveelde al heel gauw zodra het grapje door had. En toen duurde het nog zó lang.... Alexandre Tansman was in zijn Suite „Les Habits Neufs du Roi" ook vrij langdradig en het wijze sprookje van Andersen bleef in de slappe muzikale vertelling vrijwel niets over. Tegen Marius Con stant's muziek vielen alle drie in het Alleen Martinet's Mouvement Symphonique nr. 5 voor strijkorkest kon zioh daarbij handhaven door een inte ressante, duidelijk geformuleerde taal. typisch Frans-puntig van houding: het werk van een bijzonder kundig musicus die iets weet mee te delen. Marius Constant Het programma vertoont een menging an klassieke en moderne muziek, die n zoverre „normaal" is, dat het moderne deel hoogstens een of twee keer aan dod komt Ook hier heeft moderne nuziek een sleohte verkoop! Maar sinds ie stichting van het Festival in 1948 Is iuist dit aandeel sterk ingekrompen j Want wie dit Provengaalse muziekfeest 1 beroemd gemaakt heeft, is Hans Ros* 'baud geweest. Hij kwam met zijn or- j kest van de Süddeutsche Rundfunk uit J Baöen-Baden. gaf hier Mozart-opera's. Mozart-symfonieën en -concerten en Aix werd al gauw het Franse Salzburg ge hoe Rosbaud componist uit Glanerbrat Een moei- door 2ijn ongemein veelzijdigheid "tafgstuk wegens de goed uitge- lè v„tolker van moderne muziek is, en in Aix heeft hij van menig avantgar distisch werk de wereldpremière gege ven. Zo groeide Aix tot een begrip, be faamd in de gehele muziekwereld. Maar Rosbaud heeft door een ernstig» ziekte helaas veel van zijn werkzaam heden moeten opgeven, óók het Mu ziekfestival van Aix. Dc componist e B o u 1 e z nam toen zijn taak even over en verraste iedereen met zijn groot dirigeertalent. En in dit festival net de Weense dirigent M1 - G i e 1 e n, die de Mozart-opera's „Cosi fan tutte" en „Die Zauberflöte" alsook Baoh's Johannes Passion leidt. Naast hem staan de Franse dirigenten H 5 3 C? B 10 6 2 O A H B 4 f B 6 West kwam uit met hartenvrouw, maakte hartenheer en vervolgde met schoppenboer. Zuid nam in de hand en sneed met succes zowel op klave ren- als op ruitenvrouw. Hierna kon Zuid nog veilig een slag in harten ontwikkelen en maakte 10 slagen. JACK DIAMOND. Gezegde-puzzel Gevraagd 7 woorden van elk 7 let ters. Als men de eerste letters van de gevraagde woorden van boven naar beneden en de laatste letters eveneens van boven naar beneden leest krijgt men op de kruisjes een zegswijze. IXX beneden in iets. 2 XX zoon van Zeus, held van Ar- gos. 3 XX landvoogd in het oude- Perziè. 4 XX trommelslager. 5 XX in oorlogstijd: tijdelijk be slag op sche- udo v a u x, de Spanjaard Amtonio d Almeida en Karl Münchinger uit Stuttgart. Ook meer dan één orkest werkt mee, het Parijse Orchestre de 1* Société des Concerts du Conservatoire, het Radio-orkest van Nice en het Nederlands 'Kamerorkest. Duurder Dit alles heeft het Festival wel duur der gemaakt voor de organisatoren, nl. het Casino" van Aix. Hier zijn cijfers en het is wel interessant, deze gegevens te vergelijken met het Hol land Festival. Het budget ligt nl. vrij wel gelijk, misschien iets lager, nl. *120 miljoen (oude) frank. d.i. 900-000 gld. Maar het Holland Festival duurt vier weken tegen dat van Aix drie beperkt zich niet tot alleen muziek. De ontvangsten van de voorstellingen be dragen 40 tot 45 miljoen. Daarbij komen de programmaverkoop, de giften de Amis du Festival (de Vereniging Vrienden dus) en de 3 miljoen subsidie van de Franse regering. Het Casino be taalt bet jaarlijks tekort van 15 miljoen of 120-000 gld. Kan dit zo voortgaan? Monsieur Roger Bigonnet, president-directeur van het Casino, trekt een wat zuur gezicht, als het hem gevraagd wordt. Meer subsidie wil hij, een eigen theater bouwen naast de door Cassandre zo handig ontworpen „Bühne" in de binnenhof van het Aarts bisschoppelijk Paleis, Aix' „vreemdelin genindustrie" op deze wijze krachtig stimuleren. Van de bezoekers zijn 20 procent buitenlanders, 40 pet Fransen buiten Aix en 40 pet Fransen van A:" en omgeving. Bovendien groeit het tal buitenlanders met de dag. Het geld rolt ruim, te oordelen naar de zeer hoge entreeprijzen en de lang niet malse con sumptieprijzen! Dus gaaf Monsieur Bi gonnet toch maar met het Festival door. Het „Casino" heeft immers in het zaken- leveó van Aix heel veel vingers in de pap' Hoog peil Tegen deze achtergrond speelt zich dus het Festival af: een uitstekend ge organiseerd muziekfeest van uitnemend artistieke waarde. En dat bewees al dadelijk het eerste concert, dat wij ir Aix meemaakten. Het Radio-orkest var Nice speelde onder leiding van de vin nige en alerte Serge Baudo een concert van Franse moderne muziek. Twee wer ken trokken aller aandacht: de Suit „Turner" van Marius Const an en dc Mouvement Sympho- n i a u e van Jean-Louis Mar- het was Marius Constant, Nu dan de voor ons bijzonder belang wekkende compositie van Marius Con stant, de 36-jarige componist van Roc- ise origine, leerling van Tony Aubin en Olivier Messiaen. Wij kenden al werk van Constant, zijn radiofonisch ballet „Le joueur de flute", die in 1952 de Prix d'Italia won, zijn ballet Haut- Voltage, zijn „Cyrano de Bergerac", dal grote danser-ohoreograaf Roland Petit ten tonele voerde en een enorm succes in Parijs behaalde, zijn Pi concert uit 1957. een uitnemend stuk muziek. Wat ons in zyn muziek altijd bevalt, de durf om muziek te maken, met een felle kleur te werken, bondig iets te zeggen in een taal, die origineel die zin, dat erin experiment en traditie gemengd worden tot een nieuw en 'acht resultaat. Men wordt onmid dellijk verrast en geboeid en men blijft dit, omdat Constant de gave heeft zijn muziek in een heldere vorm te gi Daardoor is zijn werk ook niet te lang en, wat zelden gebeurt, men wenst het afloop graag nog eens te horen, hel nader te bekijken. Al deze kwaliteiten had ook de Suite „Turner", een drietal „essays", schetsen, geïnspireerd op doe- van de grote Engelse schilder, nl. „Rain, Steam and Speed", „Portrait of himself" en „Windsor". Een bijzonder e kleuring hoorde men door het ingenieuze gebruik van het instrumen taal ensemble van veertig solisten, dat deze partituur voorgeschreven wordt, terwijl het spel van de stemvoering de „interne" muzikale beweging extra levendigt. Holland Festival des te meer, omdat het een concert van het Nederlands Kamerorkest was. He' een avond in de tuin van 't klooster Sint Louis en wij genoten oprecht var de stilte en de rust, ondanks de vele bezoekers. Maar over dc uitvoerin; konden wij ons onmogelijk verheugen Szymon Golöiberg, die het orkest leiddt natuurlijk als solist optrad, vervie alle reeds zo vaak gesignaleerde narigheden: haastige veel te snelle tempi, slordige afwerking, scherpe, ge knepen en onzuivere loonvorming, kort- een spelbeeld, gespeend van elke rust en duidelijkheid. Op deze wijze Bach's Zesde Brandenburgse Concert er diens E-dur Vioolconcert te horen, wa geen genoegen en wij vingen de nodig! kritische woorden van onze Franse col- .egae op! Badings' Symfonie voor strijk orkest had daarom een betere introdue- erdiend, maar men bleek toch ge interesseerd te zijn. Het haalde een be leef dheidsapplausje, evenals de Symfo- nietta van Milhaud. Met Mozart's speel- n onbevangen Serenata Nobturna K.V. 239, kwamen de handen van hel publiek los en Goldberg liet zelfs het laatste deel herhalen! Maar alweer hoe ontbrak hier elk evenwioht in de weergave! Wij hoorden evenwel van Mademoi selle Elisabeth Brasseur, de eminente leidster van de „Choers du Conserva toire de Paris" en van haar eigen koor „Les Ohoers Elisabeth Brasseur" (van de grammofoonplaat wel bekend!), dat het N.K.O. veel beter gespeeld had in de begeleiding van Monteverdi's Opera L'Incoronazione di Poppea". waarover wij later zullen berichten. Onze teleur stelling over dit concert kon zij qyeri- gens ten volle delen. Zouden de heren Reinink en Diamant, voorzitter en secretaris van het Holland Festival, die wij op deze avond zagen, dit alles óók gehoord hebben Dra. H. E. Kokee—van den Berge. I Het zou werkelijk de moeite waard z(jn deze muziek in ons land te intro duceren. Ze zal dc „doorsnee-luisteraar" niet afschrikken door een consequent avantgardisme, ze bevat zulke krachtige, meeslepende muziek, dat ze iedereen dadelijk aanspreekt. En het zou misschien voor het komen de Holland Festival de moeite lonen Marius Constants werk, dat in septem ber as. op het Festival te Venetië uit gevoerd zal worden, te introduceren: dit keer een werkelijk experimenteel stuk, waaraan een recitant, een klein ballet een solistisch ensemble cn een orkest meewerken. Hij past hierin een pro cédé toe, dat ook Peter Schat in zijn Promenades et Symphonies gebruikt nl. een improvisatie op een gegeven patroon, zoals hij ons vertelde. Maar dodecafoon wordt het niet: hij gebruikt uit het twaalftoonsysteem alleen dat gene, dat op het moment nodig is. „Con sequent doorgevoerd levert het systeem geen muziek op", merkte hij heel te recht op. Zeiden wij niet, dat Marius Constant gezonde muziek schrijft' Wij hoorden nog een concert, helaas Acht dagen in november JN het komende najaar, van 4 t/m 11 november, zal in New York het eerste wereld-televisiecongres worden gehouden. Reeds nu is bekend, dat president Kennedy het congres zal openen en dat direct na hem Adlai Stevenson, de Amerikaanse ambassadeur bij de UNO, het woord zal voeren. Afgevaardigden uit 40 landen zullen een zeer lange en be langrijke agenda doorwerken. Ook Nederland zal vertegenwoordigd zijn. drachten worden gehouden, welk* daarna in discussie komen. De conferentie is belegd door de Amerikaanse National Academy of Te levision, met steun van de Amerikaanse televisie-industrie, de vereniging Amerikaanse omroeporganisaties e Europese Radio Unie <ERU>. Er voor dit eerste wereld-televisie-ontmoe ten. Daarom tracht men ook de Sowjet- de landen van de Intervisie Andere agendapunten zijn meer be- ran doeld voor direct gemeenschappelijk de overleg. Deze betreffen om. de finan ciële aspecten van de televisie naar ver agenda opgesteld schillende principes, de opheffing 1 belemmeringen van technische aard bij internationale programmatie, de ont wikkeling van het wereld-relais door ver te krijgen, dat zij afgevaardigden middel van ruimtesatellieten, codes bi.) zenden naar New York, opdat men dan programmauitwisseling, internationale de internationale vraagstukken nieuwsuitwisseling - breed mogelijke kring kan behandelen, internationale contacten Naast de kathedraal de Saint-Sau- veur, waarin Bach's Johannes Passion gegeven wordt, staat het Aartsbisschoppelijk Paleis. In dc grote binnenhof is door de schil der-ontwerper Cassandre tegen de muren aan een kostelijk open luchttheatertje gebouwd. De in gang is helemaal met prachtige oud-Franse tapijten gemaskeerd en met de verlichting doet dit alles als een sprookje aan. Al het ver keer wordt door de polite streng op een afstand gehouden, opdat geen „verkeerd geluid" de muziek kan onderbreken. Alleen op de krekels is niet gerekend en die laten zich horen! erband. Verder v betekenis De Sowjetunie heeft nog geen gezegd op de uitnodiging. President van de vergadering, voor nu al tenminste 40 zittingen zijn voeding gepland, wordt Ed Sullivan, een Ame- gebied, rikaanse tv-producer van groot formaat, die er op kan bogen dat een wekelijkse l men ook spreken over de in de televisie bij de op- de jeugd en op politiek i hem het i i al i: ,2.3®ar heeft gelooft n,et dat elk agendapunt iedere voordracht tot met tot recht uitgehouden en het nog altijd doet. Sullivan noemt het congres een ..acht- zai komen, maar dat is ook niet de be- daags college" waarin de volgende doeling: deze eerste conferentie dient aspecten van de televisie aan de orde een algemeen oriënterend karakter te zullen komen: kunst, wetenschap, be- hebben, opdat er nieuwe vergaderingen stuursactiviteiten, econmie, contacten op wereldniveau uit kunnen voort- de regering, nationale opvoeding vloeien. Men hoopt, in breder verband en contacten met de zakenwereld. Over al deze onderwerpen van prak tische en ideële aard zullen voor- die de ereprijs wegsleepte. De andere een. dat ons teleurstelde en dit trof ons I (Van onze moderedactrice) PARIJS, woensdagochtend. IERRE BALMAIN komt nu al vele jaren met zijn collectie on der een zelfde naam uit: Jolie Ma dame de France. Hij heeft daarmee in het vluchtige rijk der mode een traditie gevestigd, die onverganke lijk schijnt. Balmain heeft sterk een eigen stijl en houdt daaraan vast Hij zou wel dwaas zijn een geheel andere te lanceren, want hij heeft de grootste kring van particuliere klanten van alle Parijse couturiers Hij is dan ook de enige die een ca bine, een team mannequins, heeft waar de leeftijden niet zo tussen de zeventien en vijfentwintig jaar lig gen, maar tussen de 32 en 45. Ieder seizoen weet hij door kleine ver anderingen zijn collectie te vernieu wen, maar het resultaat is altijd het zelfde: chique, eenvoudige smaakvolle toiletten, die iedere vrouw graag wil dragen. Pierre Balmain heeft bij zijn collectie een inleiding geschrev wat snorkend klinkt, maar w kern van waarheid bevat. "lij zegt: „Onze Jolie Madame is gefor tuneerd. maar daar ze geen O.W.'er is kent ze de grootste luxe, die bestaat die van dc eenvoud. De stoffen waar mee ze zich kleedt; het bont waarir ze zich wafmt als ze uit de slee var haar auto stapt, zijn van de best' kwaliteit en de details hebben eer fijnheid, waardoor ze de aandacht trekken, terwijl ze juist niet op effect zijn gemaakt. In één woord, zoals alle mensen die werkelijk rijk en werkelijk elegant zijn, draagt ze kleren, die haai volkomen bewegingsvrijheid laten er voeren, werkelijk gemakkelijk al haar dagelijkse werk zou kunnen doen iren geleden heeft de kleermaker Rena' I iets geheel nieuws ten tonele gevoerd de naadloze japon. De stof was schuit genomen en het model leek om hei lichaam geslagen. Hij had weinig, oi liever helemaal geen succes, maar ni opeens komen de Parijse ermee alsof het iets heel r Balmain heeft het er zich niet gemak kelijk mee gemaakt. Het materiaal ij bijna steeds schuingeknipt en de mou wen zijn heel lang aangezet, terwij de schouder een raglanidee heeft. De tailleurs hebben korte, van voren aan sluitende manteltjes, die kraagloos zijn. maar wel een sjaal hebben. De rokken zijn even klokkend. Evenals bij de japonnen is er absoluut een neiging om de lichaamslijnen meer aan te duiden, maar echt helemaal aangesloten is het model nooit. Er blijft een zekere soepelheid in de taille en vooral in de rug sluit de japon of het tailleur jasje pas strak op de heup. De mantels zijn veelal aan twee zijden draagbaar. De sluiting is bijna steeds asymmetrisch. Heel bijzonder was een grijze tweedmantel bezet met grote vierkante stukken zwart persianer. Tus sen de bontruiten waren smalle reep jes mantelstof zichtbaar, die weer ver sierd waren met een lijntje bont. Een verrassend effect! De bontstukken wa ren wel dertig centimeter in het vier kant. Bij de avondtoiletten waren de lijfjes ge heel geborduurd met kraaltjes. Hei lijfje schittert dus en de rok waaiert uit. Er was een schitterend cxemplaaj in een zwart witte ruit. maar verder meer grootbloemige dessins. Alle kleu ren gebruikt Balmain. maar w Jacques Griffe TTET was jammer, dat Jacques -O- Griffe niet de schitterende kleuren van Balmain of Cardin ge kozen had, maar vast hield aan doffe tinten. Zijn collectie was ove rigens voortreffelijk. Ook hier bijna steeds schuinverwerkte materialen in de „naadloze" japonnen. Bovendien hebben de modellen dikwijls een „enroullement" een glad vallend* ..omslagdoek", die met een slip af- hangt. Vooral gemakkelijk moet de 1 kleding zitten. De mantels hebben dan ook een zekere soepelheid. Ze sluiten op één schouder en het voorpand hangt verder wat losjes of kan naar keuze verder omgeslagen worden. De rokken hebben ditmaal een loopsplit opzij voor aan de kant. De split reikt tot halver wege de heup en heeft een „inkijk" van hetzelfde materiaal als de japon. De japonnen zijn in een vage prinsesse- lijn met enigszins klokkende rok. Ook is de klokkende rok wel met incru staties even onder de normale ceintuur hoogte aan het lijf gezet. De ingezette band heeft dan een zigzag lijn. De avondjaponnen hebben panden van waaierplissê, die van onder de armen uitspringen tot brede waaiers beneden. Het voorpand en het rugpand zijn glad en lopen laag in de rok dus in een punt uit. Dit idee was trouwens ook bij de middagjaponnen le zien. \ls kleuren veel zwart, zwart-wit, kas tanjebruin. paarsblauw, rabarberkleur en wat hard blauw Nina Ricci DE ontwerper van Nina Ricci, de Belg Frangois Crahay, heeft ditmaal zichzelf overtroffen en een collectie gemaakt, die in Parijs aan' de top kan staan. De tailleurs hebben korte jasjes, die net even tot over het middel reiken. Ook hier geen kragen maar een sjaal. Aardig was het pakje, waar de sjaal aan één zijde met drie grote zwarte knopen op de zijsluiting geknoopt was en tot de mantelzoom viel. Merkwaar dig zijn de modellen, waarbij het man teltje maar één mouw heeft. Aan de andere kant is het een cape model! Het effect is alleraardigst, hoe vreemd het ook moge klinken. Ook de lange man tels hebben dit idee en worden dan ook cape-manteau genoemd. Het applaus was op de eerste show niet van de lucht. Daar „eenvoud" op het ogenblik het parool is, zijn er in de collectie vel* twecdmantels te vinden, die. met nertz zijn gevoerd! In deze collectie veel fluweel en vooral grijze tinten, verder abrikoos. Chinees blauw, moccakleur, donkerder bruin en wat groen. pen. X tropische gerplanten. X slotrede. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Verticaal: 12. Nostradamus. N.-Guinea-Raad contra Jouwe en De Rijke Bij de behandeling van een motie van wantrouwen, ingediend door het lid van de Nieuw-Guinea-Raad, de heer Bonay, tegen de raadsleden Jouwe en De Rij ke. heeft de raad de houding van beid» leden afgekeurd. Tegen de heer Jouwe werden 13 stemmen uitgebracht cn 11 te zijner gunste, bij een onthouding. Te gen de heer De Rijke werden 12 stem men uitgebracht en 11 voor, bij 2 ont houdingen. In dc vergadering van de raad 15 juni had de heer Bonay een motie van wantrouwen ingediend tegen de he ren N. Jouwe en mr. J. O. de Rijke, waarin werd gesteld, dat zij als leden van dc huishoudelijke commissie van de raad een onrechtmatige invloed zouden hebben uitgeoefend bij de benoeming van een griffier van de raad. De motie was ondertekend door 19 raadsleden. Er werd toen een commissie van onderzoek ingesteld, die gisteravond haar verslag uitbracht. Er komen nu twee andere le den in de huishoudelijke commissie. 65 Thuis was de spanning op aller gezichten te le zen. Hoe bezorgd keken zijn moeder en Ruby! Del mus' sarcasme werd steeds venijniger. „Ben je heus niet van plan iets voor hem te doen. Adam?" vroeg Ruby toen ze even met hem alleen ,Wat zou ik voor hem kunnen doen? Ik heb hem n een wond genezen, die eigenlijk dodelijk had moeten zijn. Telt hij dat voor niets?" „Help hem hier weg te komen. Hij wordt gek, zo opgesloten hier in huis; dat duurt nu al zes weken. En hij maakt ons allemaal nog gek boven dien". „Moet ik hem misschien Old Blue en het zadel geven? Hoever zou hij met het beest komen, op de manier waarop hij het zal berijden? Mij heeft indertijd ook niemand geholpen om weg Ite ko- Toen ik naar Omaha moest, heb ik met goe derentreinen mee moeten rijden. Maar ik wilde er komen en ik kwam er." „Delmus had nooit jouw vastberadenheid. Adam," zei ze. „Hij was altijd een slappeling en moeder verwende hem omdat ze er jaloers op was, dat vader jou voortrok. En wat ik het vervelendste vind, is, dat Delmus weet dat moeder nog wat geld op de bank in de stad heeft staan. Ik ben bang, dat hij net zolang zal zeuren totdat zij het hem geeft." „Hij krijgt het beetje geld dat zij heeft, nietl" zei Adam grimmig. „Dat geld is voor haar. Zij kan het nog eens nodig hebben." „Ik weet niet hoeveel moeder bezit. Ik weet al leen dat Rafe daar telkens alles heenbracht wat zij niet absoluut nodig had. Jij moet maar eens met haar praten Adam". „Ik zal eens met Delmus praten!" „Dat zal alleen nog maar meer ruzie geven, dat weet je immers. Moeder zal het, net als altijd, voor hem opnemen. Misschien", zei ze bitter, „was het beter geweest, dat je niet naar huis was ge komen." „Delmus zou dood geweest zijn als ik niet geko men was. Had je dat dan gewild, Ruby?" A door Helen Topping Miller „Het is gemeen, dat weet ik, maar je kunt je niet voorstellen hoe beroerd alles is. Vader werd ons ontnomen, maar TJelmus bleef leven om one allen le kwellen," Terwijl hij die avond laat weer met de oude dokter Ringo bezig was hij had toch maar be sloten de puncties te verrichten herhaalde hij bij zichzelf wat hij Delmus zeggen zou. Hij zou kort maar krachtig zijn. Zonder vijandigheid. Toegeven zou hij niet. Hij was zo verdiept in zijn gedachten en tevens in zijn werk dat hij, toen hij de naald terugtrok, nauwelijks de zwakke stem van de dok ter hoorde. „Wat heb je gevonden?" „Volkomen helder vocht dokter. U kunt het zelf zien." „Zou op tuberculose kunnen wijzen. Strychnine. Dat heb ik nodig. Geef het me, Trypheny. Daar in mijn tas." „Vooruit. Geeft u het hem maar," zei Adam tot Ringo's zuster. „U laat hem dus nu tóch zichzelf wat voorschrij ven, Adam?" „Ik weet, miss Trypheny, dat dokter Ringo in één minuut meer van dit geval snapt dan ik in een jaar. En ik ben niet van plan ooit over een diagnose, prognose of behandeling door dokter Ringo voorgesteld, te twisten." „Een hele speech, jongen," zei de oude dokter plagend. „Nadat je me eerst gedwongen hebt een hoop rommel in te nemen die ik niet nemen wilde, beroep je je nu op mijn oordeel!" Toen Adam het erf voor zijn ouderlijk huis op reed en Old Blue op stal zette, wist hij wat hij tegen Delmus zeggen zou. Het was nog niet helemaal dag. Vermoeid sloop hij naar zijn kamer en kroop in bed. hopend dat er niet op zijn deur geklopt zou worden en dat geen oude, schrille stem roepen zou: „Dokter, het is voor mijn vrouw! Kom vlug!" Toen Ruby hem wakker schudde was het al vol op dag. Zij scheen vreselijk opgewonden. „Sta op, Adam. Vlug! Er is iets heel beroerds aan de hand!" Hij sprong uit bed, greep zijn schoenen en sok ken en wreef zich de slaap uit de ogen. Toen pas drongen haar woorden goed tot hem door; ze trof fen hem, alsof iemand hem koud water in het ge zicht gooide. „Iets beroerds?" vroeg hij. „Heeft Seaton zich .veer bedronken?" „Neen! Neen!" Zij gaf hem zijn hemd aan. schiet op. Rafe raakte tussen de cirkelzaag; zijn hand is er bijna af. Grover wacht met zijn wagen op je. En moeder en Delmus zijn naar de bank." Hij schoot haastig in zijn kleren. „Waarom heb je ze niet tegengehouden?" „Ik kon niet. Moeder wilde niet naar me luis- leren! Ik moest me maar met mijn eigen zaken bemoeien, zei ze. En had ik zelf, sinds vaders dood. hier geen tehuis gehad? En intussen spande Delmus Old Blue voor het rijtuigje. Hij heeft eerst nog geprobeerd om de truck op gang te brengen, maar die heeft al een hele tijd geen dienst meer gedaan en de accu is leeg." „Hij heeft dus de brutaliteit gehad het karretje van dokter Ringo te nemen0 Ik moest hem de nek omdraaien!" bromde Adam verontwaardigd. „Maar nu moet ik eerst naar Rafe. Waar is hij? Thuis?" (Wordt vervolgd) elkaar te kunnen leren, maar ook, tot meer onderlinge programma-uitwiss»- ling te kunnen komen. Ed Sullivan zeide hierover: „Wat ons betreft: Amerika wil niet alleen verkopen, maar ook kopen en niet alleen onder wijzen, maar ook leren." Wat de Nederlandse deelneming aan het congres betreft, daarover staan de plannen nog niet vast. Bij nadere infor matie bleek ons, dat de Amerikaanse uitnodiging niet alleen aan de NTS, maar ook aan alle vijf de omroepver enigingen persoonlijk werd gericht. Verscheidene leidende figuren in de Bussumse televisiewereld tonen grote belangstelling voor deze New Yorkse bijeenkomst; met name Dick Simons, hoofd van de televisiesectie van de NCRV, heeft veel interesse. Men overlegt thans binnens kamers, welke Nederlandse afge vaardigden onze nationale televisie zullen vertegenwoordigen. Het op geven van de namen heeft echter ;nog geen haast en voorlopig schui- ;ven de verschillende vakanties be slissingen als deze nog even op de lange baan. vanavond Met de actualiteitenrubriek Televi- sier begint na het NTS-journaal om 8.20 uur het AVRO-programma. Om half negen de sportrubriek, om 8.55 uur aansluiting met Knokte» voor het liedjesfestival en om 9ÜÖ tfür nog een documentaire over Japan. Staatssecretaris in La Courtine Dc staatssecretaris van defensie, de heer M. R. H. Calmeyer, die maandag te La Courtine is aangekomen. heeft gisteren een nieuwe fase bijgewoond van de grote Nederlandse manoeuvres Ook vandaag heeft de heer Calmeyer nog verschillende diensten in het kamp bezocht. Veehouder steekt buurman dood De rijkspolitie heeft gisteren dc 54- jarigc veehouder Wiebe van der V., uit Marum aangehouden, omdat hij gister morgen zijn buurman, de 28-jarige ge huwde Anne van der Wijk, vader van twee kinderen, met een hooivork zoda nig heeft gestoken dat deze kort daar na aan de bekomen verwondingen is be- Er bestond al enige tijd onenigheid tussen beide mannen. Gistermorgen was een onbeduidende kleinigheid de oor zaak van een felle uitbarsting. Toen Van der V. met een wagen vol kuilgras langs de wagen van zijn buurman reed, stormde deze, volgens de verklaring van verdachte, op hem af en sloeg hem met een stok op het hoofd. Van der V. greep toen in drift de hooivork en stak toe Het slachtoffer werd in de borst ge troffen. Zwaar gewond liep hU naar dc nabije boerderij van de heer G. Renk»- ma. Daar zakte hij in elkaar en be zweek hij aan de verwondingen. /anavond Bij de NCRV kunt U tussen 7.50 en 8.40 uur luisteren naar verpozingsmu- ziek van grote oomponisten, gepre senteerd door Jaap Geraedts. Aan sluitend een belangrijk concert van het Holland Festival: uitvoering van dc cantate no. 60 van Bach en dc Requiem Mis van Mozart, door het koor van de Ned. Bachvereniging, de solisten Annette dc la Bye, Aafje Hcynis, Arjan Blanken, David Holle- slelle en de organist Albert de Klerk, tezamen met het Utrechts Stedelijk orkest. Dr. Anth. van der Horst diri- gceri. Dc VARA begint met een vrolijk programma met eerst wat muziek door - mdis- i 9.15 schakelprogramma met enige Nederlandse vakantie-oorden. Om 10.40 uur kunt U dan nog luisteren naar het Strijkorkest Benedetto Marcello, in werken van Dall' Abaco, Vivaldi en Marcello (Holland Festi val). Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. ICHO: 7 00 Nws 7.15 Gram 7.45 Morgengebed en over weging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d huls vrouw 9.35 Waterst 9.40 V d jeugd. NCRV: 10.00 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Gewijde mux 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Gram 12 25 V d boeren 12.35 Lar.d- cn tulnbouw- meded 12.38 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Am us muz 14.25 Omr ork cn solist 15.30 Gram 16.00 Verkenningen in dc Bijbel 16.20 Zangrecital 16.50 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursbor 17.45 Jazzmuz. 18.00 Mctropole-ork 18.30 Lichte mui 18.50 SOS-ber ekbespre- 23.30 Gram 23.55—21 00 1007 kc/s. AVRO: L VPRO^ 7.5 s Morgenwijding 1 :rs 11.00 Huishoudelijke ba- .15 Omr ork 11.45 Lezing 2 00 Orgelspel 12.30 Loiul- :ded 12.33 Lichte muz 13.00 ed of gram 13.25 Beurst.cr 3.30 Koperork 14.00 Pianorecital 14.40 V u vrouw 15.00 Viool en plano 15.30 Dc dame op de achterste rij, horspoel 16.05 Lichte muz 16.30 Voordracht 16.45 Orgelspel li, V d jeugd 17.30 Gram. 18.00 Nws 18.15 Dansmuz 18.55 De gespro ker. brief van Albert Mllhado 19.00 Gram 19.30 Sportpraatje 20.00 Nws 20.05 Kamcr- ork en solist 20.50 Klimop In Astroy. hoor spel 22.05 Lichte muz 22.30 Nws cn beurs- ber van New York 22.45 Act 23.00 Sportact 23J0 Zangfestival van Knokke 23.55—24.no Televlsleprogr. NTS: 20.00 Journ. NCRV tenissen 20-30 Fllmbespr 20.50 Uw zoon 20.20 Kanttekeningen bij feiten cn gebcur- Jack, TV-spel 22.35 Dagsluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7