een betere sigaret Wij streven naar vrede maar geven ons niet over Na overlijden: haargroei? INTERNATIONAL 7*t een Cuontc prijs fL-| Industrie in Zuiderzeepolders Dr. Adenauer zégt niet in oorlog te geloven STUDENTENMAALTIJDEN De Tweede-Kamerleden Stokman en Laan (beiden kath. v.) hebben minister Cals schriftelijk gevraagd of hij niet van mening is, dat de met ingang van 1 september ingaande verlaging van de rijkssubsidie van 10 cent op de studentenmaaltijden bedenkelijke gevolgen zou kunnen hebben voor het voortbestaan en het toenemend gebruik van deze maal tijden. De Kamerleden vragen voorts of de minister ervan op de hoogte is dat vele studenteneettafels per 1 januari 1961 hun maaltijden niet met 10 cent hebben verhoogd, zoals toen was toegestaan. Moet, aldus de vragenstellers ten slotte, de verklaring hiervoor niet worden gezocht in WERKTIJDVERKORTING POLITIE In het Staatsblad is een besluit verschenen tot wijziging van het ambtenarenreglement voor de gemeente- en rijkspolitie. Een en ander houdt in, dat er een gewijzigde overwerkregeling wordt ingevoerd, die zoveel mogelijk wordt aangepast aan de voor de overige rijksambtenaren geldende overwerkregeling, maar waarbij rekening is gehouden met de arbeidstijd verkort van 48 tot 46 uur per week met vijf werkdagen van 9 specifieke belangen van de politiedienst. Verder wordt de arbeidstijd verkort van 48 tot 46 uur per week met vijf werkdagen van 9 uur en 12 minuten. Per 1 januari 1962 wordt de werkweek 45 uur met 5 werk dagen van 9 uur. CENTRALE TV-AANSLUITING In enige complexen woningwetwoningen wordt bij de bouw een centrale installatie voor televisie-ontvangst aangebracht. Het gaat hier in de regel om meergezinshuizen. De kosten van deze extravoorziening (die het beschadigen van de huizen bij het aanbrengen van individuele t.v.-installaties voorkomt) worden begrepen in de stichtingskosten van cïe woningen, waarvan de 50-jarige annuïteit ten laste van de huren wordt gebracht. Dit geschiedt op gelijke wijze met de kosten van andere cen trale installaties, leidingen en bijzondere voorzieningen in de woningen, onafhankelijk van het gebruik dat hiervan wordt gemaakt. Minister Van Aartsen (volkshuisvesting) ziet geen overwegende bezwaren tegen het aanbrengen en verrekenen in de huurprijs van centrale t.v.-installaties, zo deelt hij mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van Dis (s.g.) De heer Van Dis achtte het bedenkelijk „dat ook zij, die niet bij deze installaties zijn aangesloten, onder wie er zijn, die tegen televisie-uitzendingen principiële bezwaren hebben, eraan moeten meebetalen". Hij krijgt nu echter van de minister te horen, dat in dit systeem geen wijziging zal worden gebracht. PARTICULIERE WONINGBOUW Het Tweede-Kamerlid Van Vliet (kath. v.) heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid een aantal schriftelijke vragen ge steld over zijn besluit de premie voor huurwoningen en eigen woningen in de particuliere sector gemiddeld met 500 gulden te verlagen. Dit be sluit heeft de minister onder meer gemotiveerd met „de gunstige ont wikkeling van de rentevoet sedert de totstandkoming van de subsidie regeling voor de particuliere bouw". De heer Van Vliet vraagt de minister of hij wil aantonen: hoe de ontwikkeling van de rente, verschuldigd voor hypothecaire leningen, in feite is geweest en of deze ontwikkeling een lastenbesparing geeft, die terecht op gemiddeld f 500 mag worden gewaardeerd. Voorts vraagt hij of de minister niet van mening is, dat bij het overwegen van een ver laging van de premies voor de woningbouw niet enkel gelet moet worden op kosten- en lastenverlagende verschijnselen, maar ook op kostenverhogende, en dat tegenover een verlaging van de hypotheek rente, zo daar al sprake van is, gesproken kan wprden van een niet on belangrijke verhoging van de bouw- en grondkosten sinds de inwerking treding van de nu geldende subsidieregeling voor de particuliere bouw. Het Kamerlid vraagt de minister verder, uiteen te zetten, waarom hij voor de steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam een afwijkende beslissing heeft genomen, in die zin, dat voor deze steden de premie voor huurwoningen in de categorie A ongewijzigd blijft, doch de huur- grens wordt verlaagd van f 85 tot f 82.50 per maand. Ten slotte vraagt de heer Van Vliet de minister deze besluiten na der te overwegen of de invoering aan te houden, totdat hij de mening van de vaste commissie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid uit de Tweede Kamer hierover zal hebben gehoord. Rusland kant zich tegen vredeskorps De Sowjetunie heeft gisteren een bi roep op de Verenigde Staten gedaan het idee van een Amerikaans vredes korps van vrijwilligers, dat ingescha keld zal worden bij hulp aan de onder ontwikkelde gebieden, te laten varen. Ivan M. Romanof, de Russische gede legeerde bij de Economische en sociale raad van de Verenigde Naties, heeft het Amerikaanse voorstel vrijwilligers de hele wereld in te schakelen bij het hulpprogramma van de V.N. derontwikkelde gebieden van gewezen. Romanof zei dat de Sowjetunie ge kant is tegen een dergelijke „dubieuze nieuwe vorm van V.N.-hulp die niet in de geest van de V.N. is". Hij beschul digde de Amerikaanse regering ervan dat zij de hulp aan onderontwikkelde ge bieden gebruikt als wapen vangrijke belangeloze technische hulp verlening van de Sowjetunie aan u- vriende landen". De opvatting dat haren en nagels lüker bewijs dat de haren na de dood de dood nog enige tijd door- nog enige tijd doorgroeien is wei- groeien, gaat tot in de grijze oud- haast niet denkbaar! heid terug en werd reeds verkon digd door de Griekse filosofen, Pla to en Aristoteles. Met deze autori- geen sprake telten achter de hand, spreekt het welhaast vanzelf, dat Toch is in een dergelijk geval geweest van groei n schijnbaar door groeien, veroorzaakt door het uit- ouders in de 17de eeuw eveneens drogingsproces van de huid en de deze mening verkondigden, en dat daaronder gelegen cellen, die geen ook nu nog veel restanten hiervan voedingsstoffen in de volksovertuiging voortleven. dientengevolge i Eerlijk gezegd, helemaal van de neer de huid baan is deze kwestie ook thans nog proces lager komt te liggen, zullen niet, want nog steeds zijn ;n- de haren, die oorspronkelijk met kele onderzoekers, die volhouden het huidoppervlak gelijk lagen, bo- haargroei na het intreden van de ven de huid gaan uitsteken en dus dood te hebben waargenomen, al naar buiten zichtbaar zijn gewor- voegen zij daar den. De haren heb- direct aan toe, dat deze gevallen tot de uitzonderingen behoren. De over grote meerder heid van degenen die tot oordelen bevoegd zijn en die we in medi sche kringen moe ten zoeken staat echter op het lig_ schijnt, standpunt dat de haargroei bij het intreden van de dood ophoudt. u Nu zullen er ongetwijfeld kappers tig zijn die weten te vertellen dat zij, wai tot deze dienst geroepen, de baard helft i ben zich in dit ge val dus niet naar boven gewerkt, maar de huid is lager komen te lig gen. Een heel ver klaarbare reden dus, voor iets dat op het eerste ge zicht nogal grieze- Over griezelig gesproken, wat zou n denken, als u ergens rus kopje thee aan het drinken plotseling zou de bovenste behandeling vlak vóór de begrafenis heurtenis zou zich kunnen voordoen moest worden herhaald, omdat nkele dagen tijds de haargroei zicht- was ge-' -rden. Beter en duide- i de moderne fysica een heel natuurlijke verklaring i weten bovendien! Life is béter, omdat Life sigaretten gemaakt worden volgens de internationale kwaliteitsstandaard, zoals vastgelegd door Brown Williamson Tobacco Corporation. Louisville-Kentucky U.S.A. Nu ook onder licentie in Nederland Kennedy tot de vrije wereld: In zijn rede van gisteravond, die op het laatste ogenblik nog enigs zins werd gewijzigd naar aanlei ding van de berichten over de kalmte, waarmee men in Europa op de situatie rondom Berlijn reageert, herinnerde Kennedy er aan, dat hij zeven weken geleden uit Europa terugkeerde om te ver tellen van zijn ontmoeting met Chroesjtsjef. „Zijn grimmige waarschuwingen over het lot van de wereld en de door hem bekend gemaakte verhoging van -de Russi sche militaire begroting, hebben onze regering genoopt tot een reeks besluiten en tot overleg met de Atlantische gemeenschap. In Berlijn is hij van plan om door een streek van zijn pen een eind te maken, eerst aan onze wettige rechten om in West-Berlijn te zijn en ten tweede aan ons vermogen om onze verplichting aan de twee miljoen vrije mensen van die stad na te komen. Dit kunnen we niet toestaan." Wat gedaan moet worden staat duidelijk voor ogen en wij zijn ïns dat te doen. Ik wil openhartig u spreken over de eerste maat regelen die wij zullen nemen. Deze maat regelen zullen opofferingen vergen van vele burgers. Meer opofferingen zullen in de toekomst noodzakelijk worden. Zij zullen van ons allen in de komende jaren moed en volharding vragen. W'ü staan voor een uitdaging in Ber- _Jk, maar er is bijvoorbeeld ook een uit daging in Zuidoost Azië, waar de gren zen minder bewaakt worden, de vlja-nd moeilijker te vinden is en het gevaar van het communisme dikwijls de bevol king minder duidelijk is. WH staan voor een dreiging op ons eigen halfrond en overal elders waar de vrijheid van de lenscn op het spel staat. PROEFTERREIN West-Berlijn dat 170 km binnen Oost- Duitsland blootgesteld ligt, omsingeld door Sowjettroepen en dicht bij de Sow- jet-aanvoerlijnen, vervult vele rollen. Het is meer dan een etalage van de vrij heid, een symbool, een eiland van vrij heid in een communistische zee. Het is zelfs meer dan een schakel met de vrije wereld, een baken van hoop achter het ijzeren gordijn, een ontsnappingsluik x>r vluchtelingen. Dit alles is West-Berlijn. Maar voor al les Is het thans als nooit tevoren gewor den, het grote proefterrein voor de wes telijke moed en wilskracht, een brand punt waar onze plechtige verplichtingen _._t zou voor anderen een fout zijn om Berlijn vanwege zijn ligging als een ver leidelijk doel te zien. De Ver. Staten zijn Engeland en Frankrijk zijn er, de eed i de NAVO is er, en de mensen van Berlijn zijn er. Het is even veilig als wij allen, want wij kunnen de veiligheid van Berlijn niet scheiden van de onze. Indien wij en onze bondgenoten echter sterk zijn en verenigd met een ki vastberadenheid en sterke zenuwei wanneer wij zowel met de mond ais de wapens beheerstheid tonen hoop ik dat zowel de vrede als de vrijheid be houden kunnen blijven. De "onmiddellijke bedreiging vooi vrije mensen ligt in West-Berlijn. Maar die geïsoleerde voorpost is geen geïso leerd probleem. De dreiging geldt de ge hele wereld. Onze inspanningen moeten eveneens zo zijn en krachtig zijn en niet De Nieuwzeelandse gasindustrie gaat hon den africhten om lek ken in gasbuizen op te sporen. Volgens de gas- raad gaat 20 procent van het in Nieuw-Zee- land geproduceerde gas tussen fabriek en ver bruiker verloren. Koningin Elizabeth van België heeft gisteren haar 85e verjaardag ge vierd. Verschillende dag bladen in België gewa gen van de genegenheid, die het Belgische volk haar toedraagt en van de toewijding en de le venskracht, die haar zo zeer kenmerken. l:.M. de Koningin heeft haar goedkeuring gegeven om de kampe menten van de troepen macht in Suriname te vernoemen naar de Prin sessen. Het grote kam pement te Paramaribo heet reeds sinds een aan tal jaren het Prins Bern- hard-kampement. Een rijke hondenmin naar in Engeland heeft een testament gemaakt, waarin hij zijn fortuin aan honden nalaat. Hij heeft een fonds van driehonderdduizend pond sterling gesticht om een luxueus tehuis te bou wen voor honden, die niemand wil hebben. I Na jarenlange nar~"ii- ringen is een geb a- boek, dat koning Wil lem de Vierde van Duitsland heeft ge schreven, in Merseburg in Oost-Duitsland terug gevonden. Het is gelukt een microfilm van het boek te bemachtigen, die op de oorspronkelij ke grootte is afgedrukt. I Een Parijzenaar heeft met vier studenten ge wed, dat het niet mo gelijk is voor minder dan 100 dollar een reis naar de stad Mexico en terug te maken. De eer ste, die in Mexico arri veerde, bracht veertien dagen in die stad door en had toen pas 35 dol lar uitgegeven. I Gedeputeerde Staten van Noordholland heb ben hun goedkeuring onthouden aan het be sluit van de gemeente raad van Den Helder tot de bouw van een openbaar slachthuis in de omgeving van een openbare school. Tegen het besluit van de raad protesteerden o.a. de ne gen plaatselijke predi kanten en de leraren van de kweekschool voor onderwijzers. Ge- dep. Staten zeggen in de motivering van het thans genomen besluit, dat de voorgestelde plaats voor het slacht huis in strijd is met het algemeen belang. enkele ge- Midden- en Oost-Europa, nadat zij aantal verwoestende invallen heeft ondergaan. Wij menen dat er regelingen kunnen worden getroffen om deze be zorgdheid weg te nemen en tevens het bestaan van veiligheid en vrijheid deze vaak door moeilijkheden geplaagde gebieden te verzekeren", aldus Kennedy. ESSENTIEEL MOSKOU De president vervolgde: „De bron de huidige internationale spanning be vindt zich in Moskou en niet in Berlijn. En indien er een oorlog zou uitbreken, zou dit het werk van Moskou zijn en Berlijn zou er buiten staan. Want de keus tussen oorlog of vrede is een be slissing, die in hoofdzaak door het Kremlin zal moeten worden genomen". Hjj voegde hieraan toe: „Kort samen gevat kan worden gezegd dat, terwijl wij bereid zjjn onze belangen te verdedigen, wij evenmin zullen aflaten bjj ons stre ven om de vrede te verzekeren en te versterken. Wjj willen niet dat de ge- dachtenwereld van Oost of West in hoofdzaak door militaire overwegingen wordt bepaald. Wij in het westen moeten te zamen werken aan de opbouw van onze mili taire kracht. Wij moeten nauwer overleg met elkander plegen dan ooit tevoren. Wij moeten tezamen onze vredesvoor stellen opstellen en wij moeten blijven samenwerken, wanneer ze aan de con ferentietafel ter sprake komen. En de lasten en gevaren van deze krachts inspanning moeten wij tezamen dragen", aldus Kennedy. De Amerikaanse president besloot: „De In gevaar gebrachte grens van de vrij heid loopt thans door het verdeelde Ber lijn. Wü willen, dat het een vredesgrens blü'ft. Wü streven naar vrede, maar zuilen ons niet overgeven". Wij kunnen JJQzullen de communisten niet toestaan ons langzamerhand of met geweld uit Berlijn te drijven. Dat is es sentieel voor de nakoming van onze be lofte aan die stad, voor het moreel e veiligheid van West-Duitsland, voor de eenheid van West-Europa en voor de trouw van de vrije wereld. De Russische strategie is reeds lang niet alleen op Berlijn gericht, maar op een verdeling neutralisatie van geheel Europa, wa door wij teruggedrongen zouden worden tot op onze eigen kusten. Wij moeten on ze dikwijls geuite belofte aan de vrije mensen van West-Berlijn gestand doen en onze rechten en hun veiligheid zelfs tegenover geweld handhaven, ten einde het vertrouwen van andere vrije volke ren in ons woord en onze vastbesloten heid te handhaven. De kracht van het bondgenootschap, waarvan onze veiligheid afhankelük is, staat of valt met onze bereidheid om de ze verplichtingen ua te komen. PRATEN Kennedy gaf in zijn toespraak ook ver scheidene malen uiting aan de Ameri kaanse bereidheid tot onderhandelen. „Als ondertekenaars van het Handvest der V.N. moeten wij altijd bereid zijn in ternationale vraagstukken te bespreken met alle landen, die bereid zijn tot een redelijk overleg. Wij hebben ons reeds bereid verklaard mede te werken tot het opheffen van omstandigheden in West- Berlijn, die prikkelend op de andere zijde kunnen werken. Maar over de vrijheid deze stad kan niet worden onder handeld. Wü kunnen niet onderhandelen met :n wederpartü. die zegt: „Van het mijne blijf je af. maar over het jouwe val te spreken." Doch de V.S. zün wel bereid te spreken over regelingen voor een verdrag in Duitsland, dat het hand haven van de vrede en de vrüheid ver zekert en waarin de wettige belangen Ln alle landen worden beschermd. Wij erkennen dat de Sowjetunie uit geschiedkundig oogpunt het recht heeft bezorgd te zijn over haar veiligheid in Nederland een beetje polder werden ontworpen is de ge lrots op onze Zuiderzeepolders. ^^en'Mis^Wen Lrelf men TL, dé Wij laten ze graag aan buitenlan- nood2aak van het zoeken naar andere \yiJ zijn en koloniseren hebben doorgedacht, noodzaak is Onder elkaar zijn we natuurlijk kri- De stootsgewijze toevloed tischer. Dan menen we, dat de Wieringermeer fouten zijn ge maakt en nu alweer in de Noord oostpolder. In die laatste polder in beidskrachten naar de arbeidsmarkt door de landbouw alleen niet op te vangen. Als een polder wordt bevolkt met agrariërs dan wordt er niets in gehouden. De polder is r* jj" extra bij, omdat sommige be drijven tot intensivering overgaan, maar daartegenover staat dat Zulke dingen gebeuren. Het is ook de mechanisatie de behoefte aan isjii«i, toekomstige arbeidskrachten doet verminderen. i, die op pa- M.a.w.: voor de kinderen van de agrariërs is in de landbouw geen bijzonder moeilijk ontwikkelingen te v pier deugdelijke plannen bederven. derzeepolders. Ên zeker lijkt het mij overdréven, als er gezegd wordt, dat ken óf beide, de Noordoostpolder bezig is een pro- bleemgebied te worden. bestaansbronnen óf wegtrek- r. het zielen tal minder zijn dan men had verwacht, omdat er voor min der mensen werk zou zijn, sterker nog: er zou werk loosheid dreigen. Dat is wel een punt om bij stil te staan. Het is een heel ding natuurlijk om een Zuiderzeepol der, waarop wij zie boven trots zijn, zo maar een probleemgebied te noemen. Een pro bleemgebied is een gebied, waar op al lerlei terrein ach terstanden aan te wijzen zyn: analfa betisme in erge ge vallen (zoals op Si cilië), slechte wo- ningtoestanden, een laag gemiddeld allure. De ligging inkomen, hoge ziekte- en sterftecij- fers, een laag voorzieningenpeil, slechte wegen en misschien nog paar dingen bestaansbronnen móeten komen, in de eer ste plaats Industrie. DE SCHRIJVER Prof. dr. Sj. Groenman (1913) is einds 1948 hoogleraar in dc sociologie aan de rijksuniversi teit te Utrecht en was voordien socioloog bij de directie van de Noordoostpolder tc Zwolle. Hij schreef o.m. „Kolonisatie op nieuw land" cn „Ons deel in dc ruimte". Zijn belangstelling voor de Zuiderzeepolders is nog steeds zeer groot, al beeft bij geen aandeel meer ir de socio logische studies voor oostelijk Flevoland en de rest van bet Zuiderzeegebied. Dat eigenaardige dachte, omdat zij betekent, dat een verantwoorde „planning" de be vordering van in dustrie behoort te voorzien vóór er zich nog één agra riër in de polder heeft gevestigd. Daarmee is dan het probleem van de polders tot een voudige proporties terug gebracht De industrie, die moet worden aangetrok ken. kan dan in de polderhoofdstad worden gevestigd, waarmede deze verder uitgroeit tot een centrum van van Emmeloord als het midden van industriecentrum het land is gunstig te i sterkte mate geldt dit straks voor Le- Onder die paar lystad. Alleen in de Wieringermeer ligt het lastiger. Het is wat moeilijk om zich daar een industriestad tc den- P|ken. Het arbeidsoverschot, dat ook Nu°staat boven alle twijfel, dat er daar aanwezig is, moet zyn weg vin- in de Zuiderzeepolders geen sprake is den (en heeft de weg gevonden) naar dingen dan ook werkloosheid, tueel verborgen werkloosheid oftewel geringe arbeidsproduktiviteit. lijk zijn om buitenlanders rond te In het kort komt de conclusie van Nederlandse probleem- Het enige dat overblijft is het punt van de toekomstige werkgelegenheid, de aantrekking derzeepolders niet als voltooid kunnen worden beschouwd met het scheppen van een prachtig agrarisch gebied, aansluiting daarop nog industrie moet land, dat prachtig ont- dat kan bogen op grote schare kinderen, die achtereenvolgens kleuterscholen, lagere en dan middelbare scholen overstroomt. Op het moment evenwel, dat er ruimte te kort is in de mld- reinen. Dat laatste lijkt duur in een gebied, moet worden geheid. Als men Dichtbezette leeftijdsklassen komen tegelijk op de arbeidsmarkt. Dat geeft moeilijkheden. Dit alles is een gevolg van de eigenaardige leeftijdsopbouw die typisch is voor een kolonisatiege bied, vooral voor een kolonisatiegebied van betrekkelijk kleine omvang, dat snel bevolkt wordt. Als het ging om een geheel land en het bevolkt raken zou enige tientallen jaren duren zou golfbeweging weinig te A n kunnen m van de 1 ernstiger merken zijn, geen vloed stoten. De snelheid, waar nen ontginnen en bedrij uitgeven, heeft het probl leeftijdsopbouw alleen mi gemaakt. Ziehier het probleem. En de oplos sing ligt niet direkt voor de hand. Een politiek, die zorgvuldig uitzoekt of de aspirant-kolonisten de leeftijds opbouw verstoren of juist verbeteren, is bijzonder lastig te realiseren. Er moet immers bij de keuze der kolo nisten al op zovéél worden gelet: op bekwaamheid, op reputatie, op een zekere mate van kredietwaardigheid, op kerkgenootschap, op morele rech- Toen de plannen de Noordoost- De Westduitse regeringsleider, bondskanselier dr. Adenauer, ge looft niet aan oorlog. Hij sprak gistermiddag in de persclub in Bonn voor Westduitse journalis ten, kort voor zijn vertrek naar Cadenabbia aan het Comomeer (voor de derde keer dit jaar) waar hij twee weken wil Blijven om kracht op te doen voor de verkiezingscampagne, die hij medio augustus een maand voor de algemene verkiezingen in West-Duitsland op 17 septem ber op gang zal brengen. Dr. Adenauer is veeleer van me ning, dat de huidige crisisperiode, uit gelokt door de Russische stoot in de rich ting van Berlijn en het voorstel inzake een afzonderlijk vredesverdrag met de communistische oostzone van Duits land, de inleiding is tot een reeks van „verstandige onderhandelingen" tussen de grote mogendheden. De kanselier die in grote trekken op de hpogte scheen te zijn van de redevoering president Kennedy legde er de druk op (gelijk hij dat herhaaldelijk heeft gedaan), dat aan Amerika als sterkste westelijke macht het leider schap toekomt, niet alleen op politiek maar ook op economisch gebied. Dr. Adenauer gaf te verstaan, dat president Kennedy in zijn redevoering tot het Amerikaanse volk „beslissende dingen" zal zeggen. Dr. Adenauer herhaalde, dat alleen een algemene en gecontroleer de ontwapening de nodige ontspanning de wereld kan brengen. Zij dient voorop te staan: pas wanneer met ont wapening een begin is gemaakt, kan met succes worden onderhandeld ovc de toekomst van Duitsland. Labour wil dat ook Margaret bezuinigt In het Engelse Lagerhuis heeft de La- bourafgevaardigde William Hamilton gistermiddag voorgesteld de modernise ring van prinses Margaret's woning, Kensington Palace op tc schorten, ge zien de noodzaak de overheidsuitgaven te beperken. Onder afkeurende kreten van conser vatieve afgevaardigden verklaarde Ha milton dat ook „de zeer kleine, bijzon der bevoorrechte, en in het algemeen gesproken nutteloze minderheid" zich opofferingen dient te getroosten wan de rest van het land moet bezui- De minister van openbare werken, Lord John Hope, weigerde de uitvoe ring van het moderniseringsplan uit te stellen. Hij verklaarde dat bij het on derhoud van de koninklijke paleizen de uiterste zuinigheid wordt betracht. Westduitse bezoekers hebben de kin derverlamming naar Oost-Duitsland overgebracht, aldus een mededeling van officiële Oostduitse zijde. De betrokken Westduitse patiënten zijn in ziekenhui zen ondergebracht. Het ministerie voor de volksgezondheid vraagt de bevolking, gezien deze omstandigheden geen be zoek uit West-Duitsland uit te nodigen geen onnodig risico te lopen door rei- :n naar West-Duitsland. Rauwatta, de kampong van Sultan Rahoela Rattan Rauwari in Suri name, die speciaal was gebouwd voor de verfilming van Jan de Hartogs boek „Gods Geuzen" is aan het einde van de opnamen (geheel volgens plan) in vlammen opgegaan. Op de bovenste foto zien we Anton Zorgdrager (Rock Hudson) en dr. Breszezinska Jansen (Burl Yves) met inlanders in het Dajakse dorp. Foto midden: de kampong wordt aangestoken. In het midden dr. Jan sen en Anton Zorgdrager en foto onder: ..Daarna sprongen de vlam men over van dak tot dak met de grilligheid van een besmetting..."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5