Organist Koos Bons gaf concert in Katwijk Zeeverkennersarmada brengt gezellige beroering SYMBOLEN... Nog steeds geen verbetering in vangsten vleetvissers NIEUWE LEID5>CHE COURANT 4 WOENSDAG 26 JULI 1901 Ruim 1500 deelnemers in Nieuwkoop \P nog geen 25 km afstand van Leiden ligt i het vriendelijke dorpje Nieuwkoop, dat zich de Nieuwkoopse piassen en meer gaat ontwikkelen tot een watersportcentrum van formaat. De Nieuwkoopse plassen: een fraai geheel van meren, kreken en schilderachtige eilandjes. Met de betrekkelijke landelijke rust die er tot voor kort heerste is het echter voorlopig gedaan. In de week van 26 juli tot 2 augustus hebben ruim 1500 Nederlandse waterpadvindsters, gidsen en zeeverkenners het dorp min of meer in hun bezit genomen. Voor het eerst in de geschiedenis hebben leden van de vier padvindersorganisaties, N.P.V., V.K.J.B., N.P.G. en N.G.B. gezamenlijk een waterkamp georganiseerd. Dr. A. P. J. van der Burg en schip per F. Peters hébben de leiding van dit gigantische kamp. Een perfecte or ganisatie niet in alle onderdelen per fect, anders is er geen plaats meer voor het avontuurlijke element zorgt er voor, dat alles op rolletjes loopt. geregeerd, zoals medische dienst, post en verscheidene grote evenementen, heeft het centrale gebeuren toch niet de Waterpolonieutcs Neptunus—L.Z.C.1—2 De grote klap is wellicht gevallen doordat in de uitwedstrijd tussen Nep tunus en L.Z.C. onze stadgenoten e zwaar bevochten maar verdiende 1 overwinning hebben behaald. Reeds in de tweede speelhelft gingen vele spelers naar de kant, een wel wat overdreven beslissing van de toch goed leidende scheidsrechter, zodat op zeker moment met drie tegen twee spe lers verder moest worden gespeeld, een drama, dat zelden op waterpologebied voorkomt. L.Z.C. zag spoedig het gevaar in, liet direct een doelpunt maken (10) om daarna oompleet de kansen te doen keren. Het kwam spoedig door S. Ouwcr- kerk tot 1—1 en men zag daarna een totaal uitgezwommen NeptunuS; zo kon S. Ouwerkerk opnieuw inschieten (1—2). Met L.Z.C. in de meerderheid kwam dit spannende einde. Dit dit resultaat staat L.Z.C. aan de kop. Donderdag wordt gespeeld. Sleutel stad—Neptunus en vrijdag L.Z.C.—H.P.C., met prachtige kampioenskansen voor L.Z.C. De Zijl, die de laatste weken zulke goede resultaten bereikte, moest nu met twee invallers aantreden tegen H.V.G.B en verloor geflatteerd met 2—6. Door dit resultaat is H.V.G.B. kampioem. Prof. Leibbrand gearresteerd Verkeersplaimcr ook voor de HTM De politie in Frankfort heeft gisteren meegedeeld dat de 47-jarige prof. dr. ir. Knrt Leibbrand aldaar is gearresteerd. HU wordt ervan verdacht in de tweede wereldoorlog het bevel te hebben ge geven tot het doodschieten van dertig Italiaanse dwangarbeiders. Professor Leibbrand heeft na de oor log grote faam verworven als verkeer.s- planner. Hij heeft algemene verkeers plannen opgesteld voor Duitse en Zwit serse steden, voor Ankara en Athene De laatste tijd was hij bezig met plan nen voor Den Haag en Rome. Hij Is hoogleraar in Zürioh. Reeds geruime tijd is een onderzoek tegen Leibbrand aan de gang. Vele getuigen zijn reeds ver hoord. Leibbrand zou als commandant van een Duitse afdeling pioniers bij het terugtrekken uit Frankrijk de executie van de dertig Italianen hebben gelast Het bericht van zijn arrestatie sloeg te Frankfort als een bom in. Ook in Den Haag is men zeer door deze gebeurtenis geschokt. Zoals men weet heeft de HTM prof. Leibbrand opdracht gegeven voor het uitbrengen van een advies inzake de verkeerssituatie. In maart jl. werd een uitgebreide verkeersenquête ge houden. De daarbij verkregen gegevens zijn ter verwerking naar Zurich gezon den. Over ongeveer twee jaar zou hij met zijn onderzoek gereed zijn. overhand. Iedere groep leidt zijn eigen kamp op één van de vele eilandjes in de plassen. Natuurlijk zijn er ook vele groepen uit Leiden en omgeving tegenwoordig. De Abel Tasmangroep. Dorus Rijkers- groep cn Julianagroep uit Katwijk aan Zee, de Jan van Galcngroep uit Leiden, de Van Speyckgroep en de S. B. N. Doormangroep uit Noordwijk aan Zee, de Sagara-Satrya's-groep uit Oegstgeest en de Lelf Eriksongroep uit Voorscho ten. Voorts uit Leiden 16 meisjes met vijf leidsters van de Boisotgroep onder leiding van Annemarle Smuling. De meest besproken jongens zijn echter geen zeeverkenners, maar pad vinders van de Van der Werffstam van de Ewout Joppenszgroep uit Lei den. Deze knapen hebben namelijk met hun eigen zendapparatuur een radiocentrale ingericht in het gebouw van de „Admiraliteit"het staf hoofd kwartier, in de R.Kschool aan de Achterweg te Nieuwkoop. Met veld telefoons en walkie-talkies zorgen zij voor de verbinding. De officiële roepnaam van de stam is PA 2 PV en er worcït gewerkt op de 8- en 80-meterband. Deze centrale if gekoppeld aan radio-zendontvangers. die over het gehele kamp staan verspreid. Het uitstekende werk, dat deze stam verricht, heeft de jongens zo'n faam be zorgd, dat het Nationale Hoofdkwartier naar aanleiding van hun medewerking op de Indaba te Ommen, een wereldbij eenkomst van paövindorsleiders vorig jaar, de Van der Werffstam heeft ver zocht ook in Nieuwkoop bij te springen Vele eilanden De kampen van de groepen zijn ovei een groot aantal eilanden en eilandjes Twee leden van de radiogroep van de Van der Werffstam, Joe Bokma en Binnert Boeke, in actie aan de centrale. Foto N. van der Horst De Nieuwkoopse plassen, een fraai geheel van meren, kreken en schilderachtige eilandjes. verspreid, die de meest wonderlijke namen dragen, zoals Nova Zembla. Ha waii en (het eiland van de dames) Sire- neneiland. De kampen zijn alleen over het water bereikbaar, Toen we, op uitnodiging van de pers en propagandadienst, een tochtje langs de verschillende kampen maakten, kroop ons chauvinistisch bloed waar het niet gaan kon en wilden we graag een bezoek brengen aan de Leidse» meisjes van de Boisotgroep. Op de plaats waar wij echter de tenten van de Sleutelstadmeiskes verwachtten, ston den slechts twee meisjes die ons ver- .elden dat do rest nog onderweg was Ons „jammer" ontlokte één van di» dames de opmerking dat we daarvan wel zouden zijn teruggekomen, indien we de dames werkelijk „thuis" hadden getroffen, hetgeen we zeker voor waar willen aannemen. Enfin, omdat we Leidenaars wilden Galengroep uit Leiden een bezoek brengen. Na een fiks eind varen kwamen we bij de plaats waar de Leidenaars vol gens de kampindeling zouden moeten slaan. Maar daar was niets. Een beetje teleurgesteld voeren we manoeuvrerend langs tientallen zeever kenners naar het dorp terug. Toen we aan wal stapten, flaneerde er juist een jongmens, die genoeglijk aan" zijn pijp lurkte, door de Dorpsstraat. Op zijn mouw stond „Jan van Galen". Uitgebreid programma Vandaag heeft de officiële opening plaat» gehad hetgeen tevens de inleiding van' een uitgebreid programma be tekende. Er worden gezamenlijke zwem-, roei- en zeilwedstrijden, een vlootschouw, een nachtspel met roei boten en een ouderbezoekdag gehouden- Voorts is er een tentoonstelling van soheepsmodellen, door de jongelui zelf vervaardigd. Aan deze tentoonstelling hebben ook diverse scheepvaartmaat schappijen hun medewerking verleend met fotomateriaal en modellen. Zelfs verschijnt er iedere ochtend een kampkrant. Deze krant, die 's nachts wordt gemaakt, bevat allerlei medede lingen cn verslagen van de vele activi teiten. die de kampleiding voornemens in een cineac worden doorlopende filmvoorstellingen gegeven, met als spe ciale attraktie iedere dag een filmjour naal over het waterkamp. Atletiek van „Sportief" De uitslagen van de wedstrijden van de dames-atletiekvereniging „Sportief" luiden: discuswerpen meisjes B: 1. B. Tee- kens 27.70 m, 2. H. de Jong, 24.74 m, 3. J. Halverhout 22.10 m. 4. R. v. Essen, 20.66 m, 5. J. Goddijn 20.41 m. 6. H. Pauw 19.79 m, 7. A. de Raad, 19.66 m, 8. P. Hanno 19.23 m. 9. B. Kikkert 19.21 m. 10. L. Haasnoot 18.40 m. Discuswerpen meisjes A: 1. B. Teekens 29.97 m, 2. W. Teekens 26.17 m. 3. H. de Jong 24.76 m. 4. K. Broeder 24.6116 m, 5. J. Goddijn 23.80 m. 6. C. v. Duyn 23.43 m, 7. C. Schaap 23.05 m, 8. C. Hanno 22.54 m. 9. J. Halverhout 21.54 m. 10. R. Strik 20.55 m. Discuswerpen dames: 1. I. Noordbergen 26.74 m, 2. S. Mulder 25.22 m, 3. L v. Leeuwen 24.67 m. 4. E. v. d. Berg 23.60 m, 5. H. de Jong 23.47 m. 6. T. v. Wijk-Heyns 22.70 m, 7. B. Speksnijder 22.61 m, 8. L. Moerburg 22.43 m. 9. C. Hanno 22.29 m, 10, R. Strik 20.78 m. LISSE Eindexamen Mulo Van de Gereformeerde Ulo-sohool slaagden nog voor het einddiploma: Lia Algera, Jan Imanse, Bert Slootweg, Marry Vermey, Bas van Voorst, Adrie Willeman. Twee kandidaten werden af gewezen. T/" OOS BONS is Rotterdammer van geboorte. In de Maasstad leidde Piet van den Kerkhoff (organist Geref. Nieuwe Zuiderkerk) hem op voor de staatsdiploma's A en B voor orgel en piano. Hij behaalde ze beide. Daar na kreeg hij van de Nederlandse regering een beurs, om bij Marcel Dupré (Parijs) te studeren en zo met een „bovenbouw" zijn opleiding te bekronen. Koos Bons is organist van de Gereformeerde Immanuëlkerk te Maassluis. Van zijn talrijke concerten hebben de dertig in de Rotterdamse Nieuwe Oosterkerk, die het gehele orgeloeuvre van Bach omvatten, een speciale bekendheid gekregen. Koos Bons speelde in Katwijk reeds !weer anders gaarde improvisatie-ach. in de Gereformeerde kerk („culturele avond"), maar het nieuwe kerkorgel was hem, nog onbekend. Hij vindt het een mooi en rijk instrument, dat echter wel We schreven dus al eens over deze organist. Door slechts te constateren, dat hij technisch zeer bekwaam is, zouden echter een paar opmerkelijke facetten van zijn spel ongenoemd blijven. Hoe wei hij zelf erkent, geen enkele bijzondere voorkeur voor deze of gene stijl te heb ben, en de werkelijk mooie muziek van allerlei componisten en tijden even graag te spelen, merkt de nauwlettende luiste raar ongetwijfeld verschillen op. Dat de Fransen hem zeer verwant zijn. wordt, door vergelijking, al vrij spoedig duide lijk. Bons houdt van fijne contrasten, regis- terkleurigheid. verrassende effecten van mysterieuze, schertsende aard. Als het even kan, gebruikt hij liever het mezzo dan het forte. En de kans. een besloten 'piano--óf-pianissimo toe" te passen, teat hij niet voorbijgaan. Dit alles is op het nieuwe kerkorgel te verwezenlijken. Daarom was er in dit concert veel interessants te horen. Het begin bevredigde niet meer dan matig. Bons speelde namelijk ter inlei ding Bachs geweldige F-dur-Toccata (zonder fuga!). Zijn spel miste hierin de noodzakelijke glasheldere precisie, het stuwende, niet onderbroken élan, waardoor de idee van deze aangrij pende muziek niet duidelijk werd ge realiseerd. Reeds nu frappeerde (in twee lange soli) het knappe pedaalspel. Handels tiende Concerto(in d-klein) kreeg de contrast-werking (ook tussen de vier delen) en de zwierigheid, waarop het recht heeft. Allegro I liep in mezzo- forte bijna staccato en zeer snel, het slot-allegro klonk in een soort levendige plechtstatigheid, die het, als afsluiting, heel goed deed. Daar tussen in stond een, tige overgang. Fraaie vertolkingen kregen het „Do- mine Deus" van Frangois Coupérin (een antroerend smekende solo-stem met als karakter-symbool talrijke in de melodie opgenomen versieringen), een heel merkwaardig „Scherzetto" van de. al te zeer verwaarloosde Louis Vierne. (eer, chromatisch glijdende geheimzinnige mu ziek, die op een snel verkleurend fan toom opdoemt en verdwijnt), en bovena' de fascinerende ..Litanies" van Jehar Alain, die herinneringen oproept aan ritueel gerichte muziek van De Valla en Strawinsky (wat mets afdoet aan ons respect voor Alains geniale vormgeving ?n de kracht van zijn bijna be7,werende religieuze expressie). Naar onze mening bereikte de concert- gever echter met een in elk opzicht meesterlijke uitvoering van Mozarts als ingeblikte muziek bedoelde „Fantasie ftir eine Orgel-Walze" zijn hoogtepunt. Vooral de schone kleurenrijke in elkaar overlopende Adagio-variaties bekoorden boven,, mate. De organist besloot met over 't geheel bevredigénd opgebouwde eigen improvi satie (waarin onder meer een cantus firmus in de bas en een paar fugatische vormen) over „Lof zij de Heer, de al machtige Koning der ere". De vele toe hoorders zongen drie coupletten mee. Joh. van Wolfswinkel TER AAR Geslaagd D. J. B. Hei.jns slaagde te or het praktijk-diploma boek- 15 Woningen De firma A. J. Bekkering, Nieuwkoop, zal voor eigen rekening een vijftiental woningen in Ter Aar bouwen, volgens een ontwerp van architect Hahn. Heem- 50 liiii.iiiimiiiii.il Oh. U kent de grapjes over televisie in sommige steden, e mast op afbetaling en het tv-toestel nog nergens In Katwijk kunnen die mas ten echter beschouwd wor- ien als symbolen van een verstandig beleid: Pas de mast op het dak na nankoop uit een spaartegoed bij de De organist Koos Bons uit Maas sluis, die gisteravond het orgel van de Nieuwe kerk te Katwijk S/e«r ia 'I genat De .Jiieuwe Leidsche" er ial KATWIJK AA1\ ZEE Wedvluchten De postduiverihoudersveren-igln'g Rijnmonders nam zaterdag deel aan wedvlucht van Mons afstand 196 In concours waren 133 duiven, die 12.15 uur werden gelost met kalme noi noordwestelijke wind en lic/hte beui king. De eerste duif krvvam aan i 16.00.01 uur en maakte een snelheid v 875.46 meter per minuut. De uitslag Kr. Schaap 1, 23, 25, 26, 32; L. v Duijn 2; Th. de Kluyver 3, 7, 11, 29; T, Liefde 4, 13, 21. 30; Kr. van den Eyi 5 en 24; H. Smit 6; J. Jungerius 8 G. Passohier 10 en 27; J. de Vreugd en 28; J. van Maanen 14, 15 ei Tjebbes 16; M. Souverein 17 20 e Paauw 18, 19 en 22. Eveneens werd een wedvlucht gehc den met oude duiven van Bordeaux afstand 897 km. In concours waren duiven. Uitslag: L. van Duijn 1; Th. Kluyver 2; T. Tjebbes 3; J. Jungeh 4, 5 en 7; B. Paauw 6; N. de Vreugd 8 Postzegelverzamelaars bijeen In de Oranjezaal Van het Jeugdht werd gisteravond een rail-bijeenkom gehouden onder auspiciën van de zegelclub te Katwijk aan Zee en wijk aan den Rijn. De belangstelling groot, ook van de zijde der Duitse gasten. De leiding was in handen de heer J. L. van Kempen. Spreekbeurt Hedenavond gaat voor bij de Gei-efe meerde Gemeente Remisestraat ds. van der Bijl van Barneveld. Aanvn 7.30 uur. Hoog en laag water Donderdag hoog water 2.20 u., laag water 10.34 u, 23.02 u. miORDWUKERHOm Burgerlijke stand GEBOREN: Leonardus W. z v der Slot en W J Hansen; Antonius H, v P J van der Ploeg en G M Botteiie Johannes A M G, z v J A Duivenvoorde en M C Obdam. ONDERTROUWD: S G Vrijburg J Guldemond; M van der Togt en IV Richters; L Quaedvlieg en P J Berg. GETROUWD: P N van Duin en H Duivenvoorde; H J M de Groot en C van der Lans; Th G A van den Berg H J Berg; P H de Groot en W L Botte man; J P Th van der Wiel en G J Vos O VERLEDENAntonius N Voort, wednr v C Koek, 77 j. Visserij golfjes Vp R. IS NOG steeds geen verbetering tc melden van de vangsten van de drijfnetloggcrs. De vangsten bereikten gisteren in feite een nieuw dieptepunt. Verscheidene schepen meldden in het geheel geen vangst, de anderen haalden 1 tot 2 kantjes haring uit zee. De prijzen voor de kantjes haring zijn gelukkig vrij behoorlijk en liggen in de meeste gevallen boven de 50,Dat maakt de besommingen van de vleetvissers nog een beetje goed. De situatie is echter beslist voor de vleetvissers niet zonder zorgen. f 2,50 en tong 2 f 2,30 tot f 2 per kilo. Haring ging weg voor f 24 tot f 11 per kist van 50 kilo. Makreel noteerde f 18,70 tot f 7 per kist van 50 kilo. De schelvis- prijzen stegen in vergelijking met maan dag. Grote schelvis ging nu weg voor f 44, grootmiddel deed f 40 tot f 35, klein- middel f 37 tot f 36, pennen f 37 tot f 26 en braad f 26 tot f 11 per kist van 50 kilo. Nogmaals: zoute-vissucces De Westduitse vissers raken niet uit gepraat over het succes van het zoute- De produktie van gezouten De vangsten van de treilers om de noord waren gisteren zeer bevredigend, was fraai weer op zee. De vangsten ïn echter wel uiteenlopen. De sche pen gaven etmaalresultaten door van 100 tot 600 manden haring, makreel, schel- n kabeljauw. De Albertha Hendrika meldde een trek van 150 manden, de Al batros gaf een trek van 90 manden door de Jan Sr. een trek van 180 manden Langs de kust veranderde de visserij nig. Dit De IJmuidense visafslag werd gisteren door drie treilers en elf loggers voorzien een totale aanvoer van 4.400 kisten vis. Er waren 1820 kisten versp haring, 1200 makreel. 600 schelvis, 200 wijting, 300 gul en kabeljauw, 50 schol, 1150 kilo tongen, 5 koolvis, 25 haai, 600 kleine kistjes haring, 470 stijve kabel jauwen en slechts 3 kisten tarbot Vandaag De Haarlem IJM 9 komt voor de woensdagmarkt met haring en makreel. De KW 32 Sakina Martina en KW 81 :n gisteren eveneens op weg naar IJmuiden. De vangsten van deze drie treilers waren echter nog niet bekend. Van de logger- en kottervloot wordt ook enige aanvoer verwacht Marktoverziclit Door de geringe aanvoer van fijnvis bleef de prijs voor tong en tarbot hoog. Voor de grote tong werd grif f 5 per kilo betaald. De kleine tarbot 1 noteerde tot f 3. Grootmiddel tong werd ver kocht voor f 4,10 tot f 3,70, klcinmiddel noteerde f 4 tot f 3,70, tong 1 f 2,70 tot kabeljauw hebben zij dit jaar van 5000 tot op 10.000 ton weten te brengen. Veer tig reizen naar de verre gronden hebben dit resultaat opgeleverd. Vijfendertig Duitse treilers nemen deel aan deze vis serij. De gezouten kabeljauw wordt door de Duitsers, zoals eerder gemeld, recht streeks naar Portugal gebracht. Van hieruit hebben zij een exportmarkt voor dit produkt opgebouwd in de zuidelijke landen. In West-Duitsland zelf wordt de gezouten vis niet verkocht. Het succes van het zoute-visseizoen wordt door de Duitsers verklaard uit het feit. dat de zuidelijke landen geen koelketen kennen, zoals die thans in de noordelijke landen bestaat. Met diepvries kan men er dus niet terecht Overigens mag de produktie van de Duitse fabrieksschepen aan diepvriesvis er ook wel zijn. Vorig jaar voerden deze schepen reeds 17.500 ton diepvries aan, Dit jaar wordt gerekend op een produktie van 25.000 ton. De Duitse v.isverkopers ondernemen daarom krachtige pogingen om alle 40.000 diepvrieskasten in de le- Bemanningstekort Ook de Britse visserij heeft een tekort aan opvarenden voor de vloot. In Hul bestaat bijvoorbeeld een groot gel aan motordrijvers en telegrafisten. Lowestoft ziet men zich voor een te aan matrozen en andere bemanningslede) geplaatst door de zeer snelle uitbreidiui van de vloot. In Fleetwood blijven di schepen soms twee tot drie dagen werkf- loos voor de wal liggen, omdat de be manning incompleet is. Het gebrek vissers in deze haven wordt echter v namelijk toegeschreven aan de sersvrouwen. Het schijnt, dat de vissers vrouwen daar bijzonder gesteld zijn het aan de wal blijven van hun mannen althans voor een lange periode Vissen in Moray Firth Het vissen in de Moray Firth, dat vi de Britse vissers absoluut verboden maar door andere naties wel wordt ge daan, is in Engeland opnieuw een onder werp van discussie geworden. De Schol ten eisen strenge maatregelen tegen vissers, die in de Moray Firth - plaats voor kabeljauw hun netten uitwerpen. Thans is het zo. dat c tenlander, die in de Moray Firth vist. twee maanden lang zijn vangst niet in een Britse haven mag verkopen. In £i* seizoen zijn in de Moray Firth 147 vreem de vaartuigen aangetroffen, aldus een Britse mededeling. Het waren vaak Bel gische en Franse schepen. Ook Neder landers vissen wel eens in de Mora? Firth. Op vragen over de Moray Firth- visserij heeft de Britse regering woord, iedere kans te baat nerr tot een overeenstemming te komen me: de regeringen van andere landen voo-' maatregelen ter bescherming van stapel in de Moray Firth. De Britse vis sers zijn er stellig van overtuigd, dat de visserij in de Moray Firth een buiten gewoon nadelige invloed heeft op visstand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4