Uw probleem is het onze 5,Recreatie55 uitstekend verzorgd tijdschrift De bijbelse dierentuin van Jeruzalem Een woord voor vandaag Scherpe kritiek Amerikaanse methodistische studenten 2 ANDERZIJDS GEBEDEL J?R ZIJN NU en dan klachten over het grote aantal collec tes in de kerken, over „het ge bedel". In het buitenland is dat vaak anders: vakantiegangers maken het soms mee, dat er he lemaal niet wordt gecollecteerd in de kerken of dat alleen aan de uitgang in een offerbus een gave wordt gevraagd. Over dit onderwerp schrijft ds. D. J. Kar- res in Woord en Dienst, veertien daags orgaan voor het Hervorm de kerkewerk, o.m.: A700R MEN hieruit een voorbari- V ge conclusie gaat trekken, moet men wel bedenken waarom men zich elders één collecte bij de uit gang veroorloven kan en waarom men die bij voorkeur buiten de kerkdienst houdt. Vaak vloeit dit voort uit het feit, dat de staat uit de kerkbelasting de gemeente van middelen voorziet èn dat men elke gedachte aan een werkelijk offer der gemeente uitsluit. Daarom is op zichzelf de inzame ling der gaven tijdens de kerkdienst een zeker niet te laken, maar juist toe te juichen gebeuren. De blij moedige gever zal het loven, dat hem inderdaad als onderdeel van de eredienst de gelegenheid wordt ge geven om Gode zijn geloften te be talen. Daarin voelt hij zich één met de eerste gemeente, die óók op de eerste dag der week haar gaven schonk voor de dienst van de Heer. Zó leert hij vragen of zijn gave al een offer geworden is. Daarbij dient echter wel te wor den gevraagd of nu elke collecte in de kerkdienst een wettige plaats heeft. Met name of het juist is, dat meer dan één keer voor eenzelfde doel wordt gevraagd, onder telkens andere namen als instandhouding van de eredienst, plaatsengeld, kerk bouw of aflossing van de schuld op een nieuwe kerk. De zucht naar een hoge opbrengst op deze wijze spe culeert op de gierigheid der ge meente en staat niet zelden de op voeding tot echte offervaardigheid in de weg! Het zweemt te veel naar de raad van een boer, dat een koe uitgemolken moet worden om te blijven geven. TNREIGEN WE bovendien bij die L) veelheid van collecten voor de eigen gemeente niet te vergeten, dat we deze gaven in feite voor onszelf besteden, soms met de waan dat we dus een goede gemeente zijn? Terwijl het goed-zijn van een ge meente pas begint als ze in haar offer let op de nood van de ande- Door Amerika gaat een mooi ver haal van een schilder, wie de op dracht was gegeven een schilderij te maken van een dode gemeente. Men verwachtte een verwaarloosde kerk, schaars bezet met een hand vol oudere mensen. Maar wat kreeg men te zien? Een gloednieuwe kerk, dichtbezet met mensen, van elke leeftijd! Op de verbaasde vraag: .Waarom is dat nu een dode ge meente?", luidde het antwoord: „Let u eens goed op de zendings bus. Daarvan ziit de gleuf met spin rag dicht!" Laat daarom, wie te gemakkelijk klaagt over al dat gebédel, zich afvragen of voor hem al het offer begon. En laat elke kerkeraad zich erop bezinnen hoe hij zijn gemeen te daartoe opvoeden kan. GEEN DÉRAILLEMENT kortgeleden onder het kopje „Een déraillement?" een bericht gestaan over de bevestiging van een huwelijk in de Utrechtse (Hervormde) Domkerk van een Gereformeerde vrouw en een Her vormde man door prof. dr. J. Waterink. In genoemde kerkbode werd eraan herinnerd, dat prof. Waterink de oproep tot eenheid tussen Hervormden en Gerefor meerden van zeventien predikan ten uit beide kerkgenootschappen een déraillement had genoemd en de vraag werd gesteld, of het geen prof. Waterink in Utrecht had gedaan dan ook niet als zo danig moest worden betiteld. Prof. Waterink heeft daarop ge reageerd in het Centraal week blad. Hij vindt het bericht, zoals het werd opgenomen, wel een aardig gevonden grapje, maar meer ook niet. mijn afgestudeerde studentes gaat trouwen. Zij is lid van de Ge- ref. Kerk, haar man is Gerefor meerd belijdend lid van de Her vormde Kerk. In zulke gevallen heeft de huwelijksvoltrekking veel vaker plaats in de Geref. kerk. De a.s. woonplaats van het bruidspaar is Utrecht. Bij de kerkeraad, waar onder het bruidspaar zal komen te ressorteren, vraagt men huwelijks bevestiging aan. Deze kerkeraad was bereid het huwelijk in de Geref. kerk te laten bevestigen en verzocht mij op verzoek van het bruidspaar daarbij het woord te bedienen (en het huwelijk te bevestigen). Een doodgewone zaak dus. Zeer bijzondere omstandigheden maakten het wenselijk, dat het hu welijk voltrokken werd in de Dom kerk in Utrecht. (Tot deze bijzon dere omstandigheden behoorde o.a. het feit, dat de bruidsstoet begeleid zou worden door tientallen ruiters in verband met de positie, die de bruidegom in de landelijke ruiter- vereniging inneemt). hij dat wenst. Ik heb al maal een huwelijk bevestigd zaal van een restaurant, ook wel eens (in een geval waarin het a.s. echtpaar ,,in de verstrooiing" woonde) in de gelagkamer van de plaatselijke dorpskroeg, waar ik met mijn rug naar de tapkast stond met rechts twee ouderlingen en links een diaken van de Geref. Kerk op twintig kilometer afstand. Nou, dan is, wanneer een kerkeraad een dienst belegt in de Domkerk te Utrecht, de situatie nog wel even feestelijker en meer in stijl. Ten slotte is de kerkeraad van Utrecht- Oost bevoegd om een dienst te be leggen, waar hij dat wenst. Ook in de Domkerk was ik ge flankeerd door kerkeraadsleden van Utrecht-Oost. Wie praat hier nu over een dérail lement? ALS GRAPJE is het berichtje wel aardig. Maar het grapje bete kent natuurlijk alleen maar wat als de mensen geen kerkelijk besef meer hebben en niet begrijpen dat de vraag in welk gebouw het huwe lijk voltrokken zal worden, van geen belang is. Het gaat er maar om of de Geref. Kerk ter plaatse In de grond is het natuurlijk wel een beetje droevig, dat je vandaag zulke dingen aan de mensen moet vertellen. Eerlijk gezegd had ik ge dacht, dat men in Friesland, Waar het berichtje schijnt geboren te zijn, wel zo veel kerkelijk besef had, dat men deze dingen zou begrij pen. Ik veronderstel dan ook. dat de eerste schrijver van het berichtje het alleen maar bedoeld heeft als een grapje. Want behalve over ker kelijk besef beschikken de Friezen ook over een behoorlijke dosis ver mogen om een beetje humoristisch en ironisch, maar zeker niet kwaad bedoeld, te „plagen". Goede greep van Bijbel-Kiosk Vereniging „Recreatie" is de titel van een (eenmalig) tijdschrift, dat is uitgegeven door de Bijbel-Kiosk- Veneniging in Amsterdam en dat in een oplage van vijftigduizend exemplaren zal worden ver spreid. Het geeft „gedachten in woord en beeld rondom het be grip recreatie" en wil, zoals de Vereniging schrijft, „een bij drage zijn tot het verkrijgen van goede en eigentijdse hulpmidde len bij de verbreiding van het Evangelie". Zonder enige restrictie mag van dit blad worden gezegd, dat het in elk op zicht voortreffelijk is verzorgd. Het is een stuk vakwerk geworden, dat de ver gelijking met tal van andere geïllus treerde tijdschriften best kan doorstaan. De omslag is in kleurendruk gehouden en „doet" het als blikvanger uitstekend. De vele foto's (zwart-wit) op de binnen- pagina's zijn goed gekozen, hebben sfeer en passen geheel bij de onderwer pen, die worden behandeld. Lof ook niets dan lof hebben: het begrip recreatie wordt van vele kanten bekeken en het wordt ook een diepere fundering gegeven door het in verband te brengen met het religieuze woord herschepping. In ons blad hebben wij wat dit betreft reeds vóór het verschij nen van „Recreatie" een kritische reac tie overgenomen. Wij zouden er toch voor willen pleiten de beide woorden niet door elkaar te gebruiken: laten wij op dit punt waken tegen een zekere spraakverwarring en bij recreatie maai heel gewoon blijven denken aan aller lei manieren van ontspanning! Omdat „Recreatie" speciaal is gericht op de vakantietijd, waarin de meeste mensen aan lezen minder toekomen dan anders (al zijn er uitzonderingen!) ge loven we, dat vele artikelen hoe goed ook geschreven wat te lang zijn uitgevallen. De degelijkheid mag voor al in een tijdschrift als dit niet op ge spannen voet staan met de redelijke kans, dat het ook gelezen wordt. Al moet daar direct aan worden toege voegd, dat velen, die het kopen of krij gen, geneigd zullen zijn het in koffer of rugzak te stoppen om het thuis wat rustiger te lezen. Verspreiding Het is overigens de bedoeling „Recreatie" niet alleen te colporteren in vakantie-centra, op kampeerterreinen e.d., maar het ook te leggen op de lec- tuurtafels in kerken, kiosken enz. en de inhoud te doen behandelen op bijv. gemeente-avonden. Daarbij stelt de Bij bel-Kiosk-Vereniging zich voor het te verspreiden bij openlucht-prediking, tij dens plaatselijke festiviteiten, voor con tacten met rijpere jeugd en voor ver spreiding huis-aan-Jiuis. Men mag ho pen, dat „Recreatie" vlug zal zijn uit verkocht (of weggeschonken) en een tweede oplage noodzakelijk is. de 50.000 exemplaren zijn verkocht springt de Bijbel-Kiosk-Vereniging (Kei zersgracht 756, Amsterdam C, teL 020- 37348) er net uit. Wordt er, doordat de oplage groter moet worden, aan diend, dan kan méér geld aan andere Zendelingen in Kongo vrijgelaten Kongolese troepen hebben dertig blan ke zendelingen, onder wie 24 Amerika nen, vrijgelaten nadat ze meer dan een week huisarrest hadden gehad op de zen- dingspost Benjoeade in Oostprovincie, "it is door de Ver. Naties medegedeeld. De zendelingen waren te Banjoeade bij- 'n voor een conferentie. Zij werden ge arresteerd wegens het verspreiden van anti-communistische lectuur onder de be volking. Hun vrijlating geschiedde na een derhoud, dat een van hun vertegenwoor digers had met generaal Loendoela, de commandant van het loemoembistische leger in Stanleystad. De zendelingen mogen hun conferentie niet voortzetten. Maleise V.N -troepen zijn naar Banjoeade gegaan om te controleren of de zende lingen goed zijn behandeld. De V.N. hebben ook gemeld dat dc Britse koffiemakelaar Derek Gauden uit Kongolese hechtenis te Boekavoe is ont snapt door het overzwemmen van het Tanganyika-meer naar een schiereiland, waar Maleise troepen lagen. K.L.M.-E.E.G. In deze rubriek plaatsten we gist twee commentaren van dagbladen w« wherpe kritiek werd geleverd op de latingen van de president-directeur vai K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, inzake enkele Euromarkt-landen. De N i e i Rotterdamse Courant neemt nu voor de heer Van der Beugel op. Het blad schrijft: „De heer Van der Beugel heeft zich voorheen, in een hoge ambtelijke positie aan buitenlandse zaken en ook ge durende een aantal jaren als staatssecretaris dus als bewindsman aun dat departe ment, zeer voor „Europa" geïnteresseerd. En hij doet dat nog, zoals elke Nederlandse staatsburger vrijstaat en zelfs betaamt. Drs. Van der Beugel heeft nu onlangs in eeu rede voor de Nederlandse Kamer van koophandel te Londen met vuur gepleit voor Engclands aansluiting by de E.E.G. Daarbij heeft hij ook enige minder vrien delijke dingen gezegd aan het adres van belangrijke partners van de E.E.G. En dat wordt hem door een aantal Nederlandse bladen kwalijk genomen. Men verwijt hem ook, dat hij op het nuchtere feit heeft ge wezen, dat hij volkomen vrijheid van spreken heeft, nn hy niet meer aan buiten landse zaken is verbonden. Een eenvoudige kwestie: als ambtenaar moest hy zich richten naar zijn minister, als staatssecre taris kon hij niet tegen het kabinet ingaan. Thans is hij een vrij burger. Hy heeft dan toch maar als staatssecre taris het verdrag van de E.E.G. helpen verdedigen! en, zo wordt dan opgemerkt, lioor hem nn eens aan! Zeker, hy kan met eigen persoonlijke overtuiging dat verdrag verdedigd hebben en toch zijn kritische gedachten koesteren over hetgeen er in de praktijk van de toepassing van dat verdrag gebeurt Daar zit niets vreemds aan. De particuliere staatsburger Van der Beugel kan en mag bijzonder nuttige opmerkingen maken over dc Europeso politiek, waarvan hy de keuken zo goed kent En het zou onbehoorlijk zyn als net niet zo onzinnig was, te zeggen, zoals bijv. Trouw doet: laat hem maar liever naar zyn K.L.M. kyken, want die zit in grote moeilijkheden. De president-directeur van de K.L.M heeft er voldoende en openlijk blijk van gegeven, hoezeer hij die moeilijkheden beseft Drt mag hem niet beletten het zou zelfs weieens nuttig voor de K.L.M. kunnen zijn zich naar vermogen en eventueel publie kelijk als staatsburger ook met de openbare zaak van dc Europese integratie bezig te In bovenbedoeld commentaar van Trouw wordt hierover o.m. gezegd: „Het I* naar het ons voorkomt hoogst ontactisch om aan dc vooravond van een eventuele toetreding van Engeland tot de E.E.G. Groep damherten uit Nederland IV 1940 kwam dr. Aaron Shulov, een zoöloog van de Hebreeuwse universiteit, op het idee een dierentuin in Jeruzalem in te richten speciaal bestemd voor afstammelingen van bijbelse die ren: vogels, zoogdieren, reptielen en vissen. Momenteel omvat zijn verzameling al meer dan 700 dieren, die alle zijn geïdentificeerd door een op schrift in het Hebreeuws en in Advertentie Bi] Rheum attache Pijn veroorxaakt door onzuivor bloed brengt Krnschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen Onzuiverheden daarin jjg kunnen zich niet meer vastzetten gewrichten en zo veroorzakendie dan ook niet de pijnen en nacht kwellen ?r, die U r ers in deze E.E.G. eens duchtig de lezen. De heer Vnn der Beugel liet na lydens zyn rede zijn gehoor er enkele malen aan tc herinneren, dat hy kortgeleden nog op buitenlandse zaken zat: kon ik niet vryuit spreken, nu wel. is pikant eraan tc herinneren, dat de Van der Beugel destyds in de Tweede Kamer mede het E.E.G.-verdrag heeft ver dedigd. Dat ging toen - gelet op zijn Londense rede blykbaar niet erg van arte Over twee monden gesproken! Wij zouden de jonge K.L.M.-directeur illen aanraden zijn grote talenten te ge bruiken om de K.L.M. er weer bovenop te helpen. Daaraan heeft hij de handen vol. Trouwens, dc heer Van der Beugel heeft l.onden ook dc K.L.M. een slechte dienst :wezen, indien hy althans met ons van oordcel is. dal de positie van de K.L.M. in cereld versterkt «ou kunnen worden een samenwerking van de Europese luchtvaartmaatschappijen. Zyn rede te Lon den was niet erg bevorderlijk voor een dergelijke samenwerk'ng. Het zou o.i. van grote wijsheid hebben getuigd, als de oud-politicus Van der Beugel in Londen had heseft, dat hij de politiek vaarwel heeft gezegd." het Engels, welke bijbelse bij zonderheden vermelden. Dr. Shulov begon met enige apen, een egel, een gier, een luipaard en een hyena en hij bracht ze eerst in gewone houten pakkisten onder achter een gebouw in het centrum van de stad. De kinderen, die zich ermee ver maakten, waren opgetogen, de bu ren echter in geen geval. Zij stel den geen prijs op de nabijheid van wilde dieren, zelfs als ze in kooien zaten; zij vonden de lucht ondraag lijk en het gehuil van de hyena': hield hen uit hun slaap. De kleine dierentuin werd dan ook spoedig naar een punt buiten de stad overgebracht waar dr. Shulov met de uitbreiding begon, en met giften, aankopen en leningen werd de collectie datgene wat zij nu is. Van de Londense dierentuin kreeg hij twee bruine beren en hun kroost. Ze zijn de enige exemplaren van de ze soort, welke nog bestaan. Een groep damherten is uit Nederland afkomstig, terwijl Australië enke le vossen ter beschikking stelde. Dr. Shulov is nu zo uitstekend in zijn plan geslaagd, dat deze dierentuin nu aan duizenden bezoekers attrac tie biedt. Tien jaar Hervormde Vrouwendienst Te Utrecht zal op 21 september een ig van appel en bezinning plaatsvin den. belegd door de landelijke commis sie Hervormde Vrouwendienst (HVD). De dag wordt gehouden in verband met het feit dat het dit jaar tien jaar gele den is dat deze commissie door de gene rale synode van de Ned. Herv. Kerk werd ingesteld en men dus met het HVD- werk is begonnen. De HVD beoogt de bewustwording van het vrouwelijke ge meentelid als lid van Christus kerk, op dat zij naar de gaven haar gegeven haar verantwoordelijkheid in kerk en wereld zal aanvaarden. Op de landelijke bijeen komst van 21 september zal o.m. de .geestelijke moeder" van de HVD, jkvr. 2. M. van Asch van Wijck, het woord voeren. De praeses van de generale sy node der Herv. Kerk, ds. P. G. van den Hooff. zal de sluitingsdienst leiden. De morgenbijeenkomst is in de Domkerk. Het middagprogram in Tivoli ver meldt Se opvoering van „De Kleine Prins", bewerking van het gelijknami ge boek van Antolne de Saint-Exupérie door een groep, zusters van de Dia- konesseninrichting Bronovo te Den Haag. Onderwijsbenoemingeii Benoemd tot hoofd aan de Prinses Irene-school te Nijverdal: D. Ypma te Ferwerd; aan de Chr. School te St Philipsland: S Dorresteyn te Middel burg; aan de Juliana-school te Voor burg: J H. Ottevangers te Moengs (Suriname); aan de Chr. L.O. school te Winschoten: J Maas te Haarlem. Benoemd bij het ulo: aan de le Chr. U.L.O. school te Amstelveen: J. H. v. d. Luit te Alphen a. d. Rijn; aan de le Chr. U.L.O.-school te Amstelveen: A. M. v. Muyden te Amsterdam; de Duinwijkschool te Beverwijk: Burghoorn te Beverwijk; aan de Ds. Van Dijk-school tc Doetinchem: I Prinsen te Enschede en Chr. Zwart te Den Haag; aan de Groen van Prinste- rer-school te Enkhuizen: W. G. H. Vos te Apeldoorn. J. Pater te Rotterdam. S. Osinga te Purmerend; aan de Chr. U.L.O.-school te Franeker: D. dc Boer te Sneek; aan de Chr. Nat. U.L.O.- school te Klazienaveen: J. Hanninga te Klazienaveen: aan de Chr. U.L.O.- school te Langedijk: P. Madderom te St. Pancras; aan de Chr. U.L.O.-school te Pijnacker: C. M. v. Wingerden te Westerbork en W. Dijkstra te Meppel; de Chr. U.L O.-school te Weesp; J. R. van Oostrum (hoofd)aan de Chr. Nat. U.L O.-school te Wezep: H. van °""-n te Ede en H. Kampen te Har- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Neede als predikant voor bijzondere werkzaamheden (rechtzinnige evangelisatie). J. Adolfsen te Ootmar- sum; te Kerkdriel (toez.): C. F. H. Kei ling, vicaris te Dreischor. Aangenomen naar Leeuwarden (vac. W. Bartlemai: A. Mol te Steenderen; naar Nieuw-Nickérie (Suriname): M. J. de Jongh te Wildervank. GEREF. KERKEN Beroepen te Wierum: kand. C. W. Plooy te Soest. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Arbesia (Californië): C. Smits te Sliedrecht. Bedankt voor London en Mitchell (On tario, Canada): W. van 't Spijker te Drogeham. GEREF. GEMEENTEN OUD-GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Kampen: M. A. Mieras te Krimpen aan den IJssel. Burgemeester van Grijpskerke overleden Op zestigjarige leeftijd is maandag in het ziekenhuis te Bethesda na een vrij langdurige ziekte overleden de heer H. U. Bouwman, burgemeester van Grijpskerke, welke gemeente hy vanaf 1 mei 1939 heeft geleid. De heer Bouw man, die anti-revolutionair was, had, ra zijn opleiding aan het Gereformeerd gymnasium I: Kampen, aldaar theologie gestudeerd, maar was, nadat hij zijn kandidaatsexamen had afgelegd, naar de bestuurlijke sector overgegaan. In Sint Laurens en Ambt Hardenberg was hij ter gemeentesecretarie werkzaam, waarn 1939 zyn benoeming tot burgemeester Grijpskerke volgde. Hij was in het bij zonder geïnteresseerd in het oudheidkun dig bodemonderzoek. Speciaal over de historie van Ambt Hardenberg verricht te hij enkele publikaties. Voorts was de heer Bouwman curator van het Geref. gymnasium te Kampen, secretaris van de Zeeuwse vereniging van a.r. gemeente bestuurders, penningmeester van de Ver eniging Hogeschool en Kerk, terwijl hij ook in zijn eigen gemeente tal van func ties vervulde. k Prof. ir. Slotboom overleden Prof. ir. J G. Slotboom, hoogleraar aar de techYiische hogeschool te Eindhoven, is dinsdag in het diaconessenziekenhuis te Eindhoven overleden. Hij werd gebo ren op 28 november 1918 te Winterswijk, bezocht daar de rijks-hbs en studeerde vanaf 1935 aan de t.h. te Delft, waar hij i 1940 het ingenieursdiploma behaalde. Van september 1939 tot februari 1941 as hij assistent van prof- ir. A. J. ter Linden, hoogleraar in de werktuigbouw kunde te Delft. Hij werkte daar vooral op het gebied van de stoomtechniek. Vervolgens trad hij in dienst van het Nationaal Luchtvaart-Laboratorium te Amsterdam Van juli 1951 tot juni 1953 was hij hier hoofd van de aërodynamische afdeling. Later werd hij aangesteld als medewerker van het centraal proefstation i de staatsmijnen in Limburg, waar hij 1954 belast werd met de leiding van de aërodynamische afdeling. Bij K8. van 13 juni 1958 werd hij benoemd tot hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschap van de technische hogeschool te Eindhoven, om onderwijs te geven in de stromingsleer. Prof. Slot boom laat een gezin met vijf kinderen achter. De crematie zal zaterdag plaats vinden in het crematorium te Dieren. de Dedemsvaart door een verkeerson geval om het leven gekomen. Hij reed met zijn motor tegen een vrachtauto, die bestuurd werd door de brandstof handelaar C. Brouwers. De heer Hak kers, gehuwd en vader van vier kin.>- ren, kwam onder de achterwielen van de auto terecht en was op slag dood. Benoemd tot onderwijzer aan de Ko ningin Emma-school te Aalst: K. C. Eldering te Vlaardingen en J. Dop te Utrecht; aan de School m. d. Bijbel te Borger: A. Janssen te Bennekom; aan de L.O. school te Doetinchem: B. Groters te Smilde; aan de Chr. School Geesbrug: C. den Hollander te Klaziena veen; aan de Chr. Nat. School te s Heerenbroek: Th. J. van Eldik te Ede; aan de School m. d. Bijbel te Lun- teren-0verwoud: F. H. Ketting te Kat wijk a. Zee; aan de Koningin Wilhel- mina-school te Maassluis: J. Dozeman te Pernis aan de Prinses Juliana-school te Harlingen: A. Roorda te Nieuw Bui- nen (tijd.); aan de Kon. Julianaschool te Oegstgeest: E. J. de Geus te Noord- wijk a. Zee Zo bereidt koningin Esther zich voor op een heel moeilijkt want levensgevaarlijke taak: „Ga heen zo laat ze at» Mordechai boodschappen vergader al de Joden die zich t* Susan bevinden en, vast om mijnentwileet noch drinkt drii dagen, zo min des nachts als des daags. Ook ik en mijn dient ressen zullen op dezelfde wijze vasten en dan zal ik tot <b koning gaan, ondanks het verbod; kom ik om, dan kom j]| om Het klinkt wat vreemd, we geven het toe maartofe van ons heeft wel eens een snipperdag genomen om, staanii voor een bijzonder moeilijke beslissing, zijn Vader in <ic hemelen te raadplegen? Inderdaad: vreemd. Want snipper, dagen zijn er om thuis te behangep, of om te gaan vissen oj om de jaarvergadering van d,e een of andere bond te bezoe. ken. Voor zulke dingen zetten we even ons werk opzij. Maar het dagelijks ritme doorbreken omdat we iets „met God moe ten bepraten" iemand die zoiets zou doen zouden we on- middellijk in een sectarische hoek plaatsen! We vinden het cl niet in de habk dat we de collectieve bid- en dankdag voor gewas en arbeid van onze werktijd moeten afnemen! Goed, de tijden zijn anders geworden en de gewoonten zijn anders geworden. Wat Esther en de Joden deden doen wij niet meer.Maar het leven-met-God is er niet beter door geworden! Toelating Peking- China tot de V.N. bepleit DE nationale conferentie van methodistische studenten in de yer. Staten heeft de opheffing van het comité voor on Amerikaanse praktijken, alsme de het staken van de Ameri kaanse tegenwerking bij de toe lating van communistisch China tot de Verenigde Naties. De con ferentie wees financiële steun van de federale regering voor de confessionele scholen van de hand en sprak zich uit ten gunste van een algemene ontwapening. Zij nam scherp stelling tegen de rassendiscriminatie. „Alle kerkleden wordt met de meeste aandrang verzocht hun volledige steun te geven aan elke poging tot integratie binnen de kerken en dat op elk niveau en in alle kerkelijke instellingen", zo wordt gezegd. De conferentie werd door ongeveer tachtig vooraanstaande stu denten en methodistische leidinggevende figuren bijgewoond. Zij ging uit van de nationale studentenorganisatie, een groot aantal groepen van methodisti sche studenten aan Amerikaanse staats- en vrije scholen en aan de methodisti sche universiteiten. de comité voor on-Amerlkaanse praktij ken werd in strijd geacht met het de mocratische beginsel, dat de rechten en vrijheden van het Individu waarborgt, „De wijze van optreden van elk comité van onderzoek dat beschuldigingen uit en erop uit is de schuld van een ver dachte vast te stellen zonder openbare behandeling van zijn zaak Is in flagran te strijd met ons rechtsbeginsel, waar bij het onschuldig wordt aangenomen tot de schuld is bewezen" het. luidde China Met betrekking tot communistisch China stelde de conferentie zich op het standpunt, dat de Amerikaanse regering in ieder geval de discussie over de kwestie van toelating van dit land tot de Ver. Naties heeft toe te laten. „Wij erkennen de Ver. Naties als het repre sentatieve lichaam van alle landen in him werk voor de vrede. In het licht daarvan is een kritische heroriëntering van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de erkenning van communistisch China een gebiedende eis. Het lidmaat schap van de Ver. Naties van dit land opent de weg naar betere betrekkin gen", zo werd in een verklaring ge zegd. Subsidies Hoewel de conferentie federale subsi dies voor confessionele scholen van de hand wees wilde zij deze gedachte steu. wat betreft de publieke pri maire en secundaire scholen. „In de sfeer van het hoger onderwijs", aldui werd verklaard, „ligt de zaak enigszins anders. Wij zijn van oordeel, dat steun in de vorm van leningen voor het bon subsidies voor onderzoekin gen gerechtvaardigd zijn zo lang de tiviteiten van de onderwijsinstellingen voldoen aan de behoeften van de ver schillende groeperingen en zij voor ledereen open staan." Kerkelijk centrum op M.G. 61 De raad van samenwerkende kerken in de provincie Groningen, in de Neder landse kerkelijke samenleving uniek verschijnsel, verzorgt samen met de Rooms Katholieke Kerk in deze pro vincie een speciaal ingericht centrum op de tentoonstelling M.G. 61, die van 31 augustus tot en met 16 september a.s. in het Stadspark te Groningen wordt gehouden. Uitgaande van de grondge dachte van M.G. 61: het contact van de mens met de natuur in al zijn rijk dom en verscheidenheid, zal een aan tal jongelui op de wanden van dit cen trum de vraag stellen wat de mens van vandaag met de schepping doet en ge tuigen van de Schepper. Het uitbeelden van dit getuigenis op de wanden geschiedt in opdracht Motie eist invoering van leerplicht Met een grote meerderheid (22 stem men tegen 4) heeft de Nieuw-Guinea- Raad zich gisteren uitgesproken voor het invoferen van leerplicht in gebieden in Nieuvv-Guinea, die daarvoor in aan merking komen. Bij de behandeling van de daartoe strekkende motie had de di recteur van culturele zaken, mr. Ch. Lijesen zelfs partiële invoering van leerplicht ontraden wegens moeilijkhe den op personeels- en financieel gebied. Hij ried aan, dat de kwestie eerst zou worden behandeld door de vaste com missie uit de Nieuw-Guinea-Raad voor culturele zaken, samen met onderwijs deskundigen en de overheid. leerplicht wil de raad zien inge- Vraag: Bestaat er ook signe van de eremedaille bonden aan de Orde van Oranje-Nas- Zeeland en liggen" 650 km. ten Oosten op te kómer». Het beste is een notaris De onderscheiding is nogal groot daarvan. De oppervlakte is 14 vierkan- te raadplegen over de beste wijze of de stof tegen de n draagin- en 179 graden 7 minuten Oosterlengte overschreden wordt, hebben zij het het niet zeker Ux u<= otux lckcu goud, ver- van Gr^ enwich.^ Zij ^behoren tot Nieuw- recht tegen die^ testamentaire bepaling behandelihg met benzine bestand..,. 1 1 moet men het eerst proberen op een te worden. te kilometer. De eilanden zijn water- handelen. Antwoord: Een draaginsigne is te arm, zonder plantengroei, en onbe- Vraag: koop in juwelierszaken. Het kopen is woond. De archipel wordt alleen door schoorsteen (Napoleonmarmer het dragen is toegestaan wan- robbenjagers bezocht, aldus de ency- een rood aartje) is dof geworden zichtbaar plekje. Vraag: In 1953 is er een dak van mijn ma -tiek gemaakt met kiezelbakken en met ?pn zinken afvoer. Reeds nu vallen er gaten in de zinken afvoer. Ik kan niet begrijpen dat het zink nu al ver teerd is. Wat is hiervan de oorzaak? Zink moet toch twintig jaar meegaan? Antwoord: In het algemeen kan men voor de levensduur van zinken dakbe dekking en goten twintig tot dertig al te ongun- rekenen, onder neer de betrokkene kan aantonen, dat elopedie van Winkler Prins. Zij wer- vele jaren stoken. Kan ik de schoor- hij bezitter is van do koninklijke on- den op 17 september 1788 ontdekt door steen enigszins polijsten of is er een derscheiding. de bekende kapitein Bligh van de andere methode om deze weer glim- Vraag: Wat is het adres van de Ver. Bounty, het schip waarop later de mend te krijgen? voor Levensverzekeringen St. Eloy? muiterij uitbrak, waarover vele boe- Antwoord: U kunt de marmeren Antwoord: Men wende zich tot de ken geschreven zijn. schoorsteen opknappen met een papje Maatschappij voor Assurantie „Stad Vraag: Bestaat er op het ogenblik van poetspoeder en citroensap. Vervol- Rotterdam". Coolsingel 102, te Rotter- net recht zijn bezittingen te laten be- gens nawassen met water en zeep en dam- schrijven op de langstlevende? Als goed afspoelen. Als het marmer goed stige omstandigheden Wanneer Ci dit ni®* het geval is, hebben dan ei- droog is. moet u de schoorsteen nabe- acht jaren in de zinken afvoer reeds Tii z'j" gen of aangetrouwde kinderen het handelen met boenwas en opwrijven gaten vallen, dan moet dit te wijten overleden. Ik woon nu alleen in het recht bij overlijden van een der ou- met een lanellen doek. zijn aan bijzondere omstandigheden. tenWoi?p!WCh.,ia:mftrS ,?eneden- d?rs, hun aandeel op te eisen, ook in- "'raag: Door hevige regenval is roet- 'o.v. doordat er chemicaliën in ge- KeuKen, toilet en twee slaapkamers, dien de bezittingen alleen uit huisraad water uit de schoorsteen terecht gelo loosd worden Dit kan het geval zijn Aan het einde van het jaar wil ik trou- bestaan? men op het tapijt, waardoor een grote vanneer er een wastafel e.d op loost. maaï" kuis vlek is ontstaan. Hoe kan ik deze hel Het kan oók zijn, dat er minder duur- samen betrekken? Mijn verloofde en Antwoord: Deze vraag slaat kenne- beste behandelen? zaam materiaal is gebruikt bv gegal- ïk zijn samen 46 jaar. lijk op echtgenoten. Immers broers en Antwoord: Men neme een schoor - BeoruiKi. o.v. gegai Antwoord: Wanneer U trouwt, zal zusters kunnen, indien zij kinderloos tapje met benzine (denk om het vuur) toestemming van B. en W. zijn, vrijelijk aan één hunner hun be- en ga hiermede betten' en deppen het huis te betrek- zittingen vermaken. Echtgenoten, die Vooral moet men niet teveel vocht ge- nodig hebben I TUU10i ,lluct ken. Aangezien het huis groot is, is kinderloos zijn, behoeven dit niet te bruiken. Men werke van buiten na°a 1 ?t verre van zeker welke de gedrags- doen. aangezien hun nalatenschap binnen toe. Steeds moet men weer een jn van B. en W. zal zijn. krachtens de wet aan de langstleven- schoon lapje nemen. Men denke eraan Vraag: Hoe komen de Bounty-eilan- de komt Als echtgenoten kinderen deze behandeling niet te verrichten in hebben uit hun tegenwoordig of vroe- maanden, waarin gestookt wordt. Men huwelijk, is een dergelijke testa- wrijve vooral niet met het oog op hel :x j-- groot gevaar. Als de vlek verdwe- den in de Stille Zuidzee tot welk land behoren zij? Antwoord: De Bounty-eilanden in de mentaire bepaling vrij" waardeloos. Stille Oceaan vormen een groep van omdat de kinderen daartegen op kun- nen is, kan~men de plek nabehandelen kennén door"gebruik van een magneet, dertien kleine eilanden. Zij zijn tame- nen komen. Het erfdeel van de kinde- met een sopje van synthetisch was- Massief zink wordt niet aangetrokken, lijk hoog en rotsachtig en liggen op ren kan slechts tot een bepaalde grens middel (koud) en tenslotte voor het op- Wanneer er iizer in het zink verwerkt 47 graden 50 minuten zuiderbreedte worden ingekort en indien die grens halen water en azijn nemen. Omdat is, bestaat er wel aantrekking vaniseerd plaatijzer 'verzinkt ijzer). Wanneer het vrij dunne zinklaagje door ruwe behandeling of door de kie- ze.stenen '-an het dak beschadigd is, treedt er roestvorming van het ijzer op. en dan vallen er al spoedig gaten ir Beter is het daarom massief zink toe te passen. Wanneer u de bekende oruine roestvlekken ziet. dan is min der duurzaam gegalvaniseerd ijzer toe gepast Bij twijfel kunt u het ijzer her-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2