Jlieutue £eiïisrfje ÖTourant Kennedy: Berlijn voor Westen houdbaar Commentaar NIEUWS in één oogopslag- Drie inbrekers ontsnapt uit gevangenis Labour kant zich fel tegen bezuinigingen Bourguiba: „Vrijwilligers met guerrilla-ervaring5' Crita} WOENSDAG 26 JULI 1961 POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12234 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Ut. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gebleven mgn hert ia kgljenspott" Moderne muziek in Aix Zie pagina 7 President Kennedy zal het Amerikaanse Congres voorstellen de strijdkrachten met meer dan een kwart miljoen man te ver sterken en 3,25 miljard dollar extra beschikbaar te stellen voor de bewapening. Zo nodig zal de president ook verzoeken nieuwe belastingen in te voeren. Bondskanselier Adenauer is van oordeel dat de Sowjetunie om Berlijn geen wereldoorlog zal ontketenen. Hij gelooft, dat de Russische dreigementen de inleiding vormen tot een reeks van „verstandige onderhandelingen" tussen de grote mogendheden. President Bourguiba heeft een dramatisch beroep gedaan op alle bevriende landen om Tunesië militaire hulp te zenden. Hij vreest nieuwe gevechten, nu de Fransen weigeren hun oorspron kelijke stellingen weer in te nemen. Bourguiba zal ook een nieuwe bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzoeken. Een groot aantal artikelen gaat in Engeland in prijs belangrijk omhoog tengevolge van de door minister Selwyn Lloyd aan gekondigde verhoging van de indirecte belastingen met tien procent. Labour acht het bezuinigingsbeleid onbillijk en zal een motie van afkeuring indienen. Li Evian hebben de Franse en Algerijnse delegaties overeen stemming bereikt over de verder te volgen procedure. Vijf door minister Joxe ter tafel gebrachte punten zullen nu eerst in gemengde commissies worden besproken. In de raad van Oosfckapelle is scherpe kritiek geleverd op het beleid van B. en W. en met name op de burgemeester, die ervan werd beschuldigd misbruik van zijn positie te hebben gemaakt Twee redacteuren vertoeven in Frankrijk: onze muziekredactrice sahrijft ook vandaag over het festival van Aix-en-Provence en onze moderedactrice vertelt van nieuwe Par ij se creaties (en sensaties). Maak feest er een van! T>IJ de verkiezingen in West-Duitsland, die in september gehouden moeten worden, gaat het om ernstige zaken nie mand twijfelt daaraan. De situatie oost-west, de moeilijkheden rond Ber lijn, Navo, Europese eerv heid het zijn zo maar een paar problemen waarmee de Westduitse politici te maken hebben. Men behoeft er trouwens evenmin aan te twijfelen dat de bevolking zich die ernst bewust is en daar van straks blijk zal geven bij de stembus. Maar.bij de verkiezing van een Amerikaanse presi dent dringt de ernst zich al niet minder op, want op wel haast niemands schouders rust zo'n zware last als op die van de president der Ver. Staten. Desondanks ple gen de Amerikanen er een feest van te maken als was het een buurtbruiloft. En waar West-Duitsland al zo veel van Amerika heeft overgenomen, waarom dan niet de feesthoedjes, feest- vlaggen, feestballonnen, feestmolentjes (en misschien komen er nog de feestneu zen bij!) die aan de verkie zingsstrijd de spanning ge ven van kinderwedstrijden op koninginnedag! Dit navolgingsidee is op gekomen in het hoofd van een groothandelaar in schertsartikelen en het suc ces is overweldigend. De propaganda-uitdenkers der partijen zien er wat in en hebben grote bestellingen geplaatst. Wel een bewijs dat het Duitse volk „rijp" is voor propaganda in deze sfeer, want de mensen die de partijmiljoenen besteden gaan vast niet over een nacht (js. In deze verkie zingscampagnes zowel in Duitsland als in Amerika spelen wetenschapsmensen op het gebied van massa psychologie en massacom municatie een niet geringe rol! Wart dit laatse betreft zou men wensen dat wij iets van deze landen over- nomen. Niet de feesthoed jes en ballonnetjes wel de wetenschappelijke aan pak die het inzicht kan verdiepen. Van deze ver dieping zou de christelijke pers kunnen meeprofiteren. BON Betaling gescbtedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „lip-Parade" op onderstaand adres: (strnat) (woningplaats) Drie uit Haarlem afkomstige mannen, H. T. S., IJ. S. en W. de G., die in Haar lem gevangen zaten wegens inbraak en diefstal zijn er gistermiddag in geslaagd uit de strafgevangenis te ontsnappen. Ze hebben de spijl van een tralieven- doorgezaagd en zijn via het raam op do binnenplaats van de gevangenis geko men. Daar wisten zij over een 3,70 meter hoge muur te klimmen en via het dak van een schuurtje de opefibare weg te bereiken. Hun gevangeniskleding is bij de gevangenis gevonden. De Haarlemse politie heeft alle wegen rondom Haarlem afgezet en is een uitge breide speurtocht begonnen die echter tot dusver geen resultaat heeft opgele verd. Boer wilde niet uit brandende hoeve (Van onze correspondent) Terwijl de boerderij in volle vlam stond en de plaatselijke brandweer druk' bezig was met het bestrijden van de in de hoeve van de familie Jacobs te Heesch (N.B.), ontdekte men plotseling dat de bejaarde heer L. Jacobs, een van de bewoners van de boerderij, nog in het brandende gebouw aanwezig moest zijn. Op luid gestelde vragen gaf de oude man in het geheel geen antwoord. Toen men ging zoeken en hem na enige tijd aantrof, weigerde hij om het brandende huis te verlaten. De man had zijn ge hele leven in het huis gewoond en wil de er nu ook niet uit, zo luidde zijn commentaar. De brandweerlieden heb ben de man toen met geweld naar bui ten gedragen en daar gezorgd dat hij niet weer in het brandend perceel kon TTET westen is niet te zelfzuchtig, te week en te verdeeld om weerstand te kunnen bieden aan een aanval. Wanneer het zin heeft, wil het met de Sowjetunie praten over een oplossing van het Berlijnse vraagstuk. Maar als het nodig zou zijn, zou het niet aarzelen, geweld met geweld te beantwoorden. Wij wensen niet te vechten, maar we hebben reeds eerder gevochten. En anderen hebben dezelfde gevaarlijke fout gemaakt door aan te nemen, dat het westen inbreuken op de vrijheid in andere landen niet zou weerstaan. Ik heb horen zeggen, dat West-Berlijn militair onhoudbaar is. Dat was Bastogne ook. Dat was in feite-Stalingrad even eens. Elke gevaarlijke plek is houdbaar, als dappere mannen het willen. Deze woorden sprak president Ken nedy gisteravond voor radio en t.v. als een waarschuwing aan het adres van de Sowjetunie terzake van Ber lijn. De President verklaarde voorts, het congres ta zullen vragen om ver meerdering van de Amerikaanse strijdkrachten met meer dan een kwart miljoen man en nog 3,25 miljard dol lar extra aan militaire toewijzingen voor het lopende belastingjaar. De helft daarvan zal worden gebruikt x>r de vervaardiging van conventionele wapens, ammunitie en militaire uitrus ting. Zonodig zal Kennedy het Congres verzoeken, nieuwe belastingen in te en om de hogere uitgaven te kunnen bestrijden. „De bedreiging van de geïsoleerde bui tenpost, die West-Berlijn vormt, is inter nationaal Het -Navo-sdhild dekt West- Berlijn en wij hebben ons woord gegeven, dat een aanval op deze stad als een aanval op ons allen zal worden be schouwd", aldus Kennedy, voor de rest wiens rede wij naar pagina 5 ver- Reacties De meest vooraanstaande Congresleden van beide partijen hebben uiting gegeven aan hun waardering voor de Inhoud van Kennedy's toespraak. In Parijs beschouwt men de rede als een ..redelijke gevechts toespraak", die de Sowjetunie duidelijk toont, dat het westen niet zal aarzelen, ten strijde te trekken. Men verheugde zich over de erkenning door Kennedy, dat de Sowjetunie hei recht heeft, zich zorgen te maken over haar nationale veiligheid. In Westduitse regeringskringen is men bijzonder ingenomen met het krachtige standpunt dat de Ameri kaanse president heeft ingenomen. In Berlijn zei pl.v. burgemeester Franz Amrehn er van overtuigd te zijn, dat het Kremlin de diepe ernst van Ken nedy's woorden en het gevoel .van verantwoordelijkheid, waarmede zij, werden uitgesproken, zal begrijpen. Adenauer had 's middags al tijdens een perslunoh verklaard te verwach ten, dat Kennedy's programma het bewijs zou leveren van de leidende rol die de Verenigde Staten in de westelijke wereld, bij het bepalen van het standpunt tegenover de uitdaging van de Sowjetunie, vervullen. De Ney York Times prijs Kennedy omdat hij niet van plan is, paniek te zaaien of atoomknoppen in te druk ken. Het blad vertrouwt dat het Ame rikaanse volk en de vrije mensen in de wereld hem zullen steunen. TNE gisteren door minister Selwyn Lloyd aangekondigde versobe ringsmaatregelen, hebben de La- bouroppositie in het Lagerhuis een motie van afkeuring doen aankon digen, die donderdag behandeld moet worden. In de motie wordt verklaard, dat er geen vertrouwen bestaat in de economische politiek der regering. Het bezuinigingsbeleid noemt Labour onbillijk, „omdat het geen mogelijkheden biedt voor ver betering van de economie op lange termijn". De maatregelen houden in, dat toeslag van tien procent wordt heven op de indirecte belastingen, ook op de invoer, alcohol en tabak en op de omzetbelasting bij verkoop van bepaalde goederen. Daardoor zijn met ingang van vandaag tal van artikelen duurder geworden: bier. cacao .koffie, benzine, dieselolie, suiker, lucifers, sterke drank, tabak, wijn enz. De op brengst voor het Rijk is geraamd op 200 miljoen pond (f 2.000.000.000). Selwyn Lloyd deed verder een beroep op Britse ondememfiingten in het buiten land om een groter deel van hun komsten naar het moederland ovei brengen. Verder is 70 miljoen pond van de bankgelden „bevroren" door ver hoging van de z.g. speciale deposito's van twee tot drie procent. Bovendien ia het officiële disconto van vijf tot ze ven procent verhoogd. Andere maatregelen zijn: beperking van de uitgaven overzee van 480 tot 400 miljien pond, herziening van de overzeese defensie verplichtingen, bevriezing van de hulp aan minder ontwikkelde landen op 180 miljoen pond en een bezuiniging van tien pet door de diplomatieke en ad ministratieve diensten in het buitenland. Nieuwe investeringen buiten het Ster- linggebied zullen slechts worden toege staan als zij duidelijke voordelen vooi de betalingsbalans opleveren. Ook streeft Het Instrument. Fabrikanten en impor teurs van wetenschappelijke en bedrijfs- technische instrumenten organiseren var 4 tot 11 oktober in de Marijkeha! te Utrecht een expositie, waarop de nieuw ste instrumenten te zien zullen zijn. Er w-rden tevens enkele symposia georga- i eerd. de regering naar produktarvitedt bevorde rende maatregelen. Voor de volgende be groting kondigde de minister een belas ting op speculatie-winsten aan. De bezuinigingen door de regering zelf belopen 300 miljoen pond per jaar. Tevens zal zij een lening sluiten bij het Internationale geldfonds. Baby-kreten in Eerste Kamer In de plechtige vergaderzaal van de Eerste Kamer heeft gistermid dag een baby gehuild, zo luid, dat de senatoren hartelijk begonnen te lachen terwijl de moeder snel met haar spruit van de publieke tri bune verdween. Het geschrei, een werkelijk on gewoon geluid in deze zaal. weer klonk toen de Eerste Kamer zou stemmen over een begrotingswij ziging, waarbij f 300.000 beschik baar wordt gesteld voor voormalige kleuterleidsters. Het was niet dui delijk of de baby huilde van blijd schap of verdriet over het wets ontwerp. Nadat de senatoren van hun vrolijke verbazing waren be komen. maakte voorzitter Jonkman de opmerking, dat men in de krin gen van het kleuteronderwijs blijkbaar gelukkig was met het voorstel. De V-N.-commissie voor Zuid-west- Afrika heeft om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht ter be spreking van de „ernstige toestand" fn Zuidwes t-Af rika Tussen Eist en Nijmegen, op de eerste dag van de Vierdaagse: vrouwelijke en mannelijke sol daten uit Israël béste lopers! De Franse marine is bezig met de evacuatie van een aantal Franse gezinnen uit Tunesië. Toen het eerste schip met repatrianten met de kruiser Colbert in de haven van Toulon aankwamen, droeg een matroos een paar zuigelingen aan wal. DE Tunesische president Habib Bourguiba heeft gisteren een dramatisch verzoek om militaire hulp uit het buitenland gedaan voor het geval er nieuwe gevechten om Bizerta uitbreken en heeft de Veilig heidsraad opnieuw gevraagd de kwestie in behandeling te nemen Bourguiba's verzoek om buiten landse wapenen ging vergezeld van een groot aantal anti-Franse maat regelen: in de vroege ochtenduren werden tal van arrestaties verricht en werden de bezittingen van Franse firma's in beslag genomen. Franse autoriteiten hebben nog nie' gereageerd op Bourguiba's verklaring dat er opnieuw gevechten kunnen uit breken. De anti-Franse sentimenten onder de Tunesische bevolking worden langzamerhand duidelijker merkbaar. Honderden Tunesiërs hebben gemelc' dat zij Franse para's in burger Tunis hebben zien binnentrekken en er doen vele geruchten over Franse wreedhe- len de ronde in de hoofdstad. Hammarakj ttld's aanwezigheid heeft de teleurstelling onder de Tunesiërs dat de V.N. er niet in geslaagd zijn de Fransen uiit Bizerba te verdrijven niet geringer gemaakt Bourguiba sprak opzettelijk geen enkele maal over Hammarakjöld toen hij op een persconferentie bekend maakte dat hij opnieuw een beroep op de Veiligheidsraad had gedaan Hammarakj öld heeft geconfereerd met verscheidene Tunesische autoriteiten Tot dusver zijn er geen merkbare resul taten geboekt. Bourguiba uitte de be schuldiging dat de Fransen het door de V.N. opgelegde beleg in Bizerta schen den ...Wanneer dat doorgaat zullen er onvermijcMijk nieuwe gevechten uitbre ken", zo zei hij, „wij hebben besloten ons tot het eind toe te verzetten en zijn voor bereid op nieuwe vijandelijkheden". In een beroep op de landen van de Arabi sche wereld die hem reeds steun hebben toegezegd vroeg Bourguiba om „vrijwil ligere met giuerrillaer varing, vliegtuigen die_ eldiers in Tunesië hun basis zouden krijgen, wapenen, en mobiele luohtaf- weerbabterijen". Hij zai niet hoe hij de guerrillastrijders zou willen gebruiken, dde gezien de huidige situatie in Bizerta moeilijk tegen de Fransen ingeschakeld zouden kunnen worden. De Tunesisahe president zei dat andere landen wa&r Frankrijk bases heeft hier tegen in actie zouden moeten komen. Hij duidde hiermee op Marokko en bijna een dozijn andere vroegere Franse koloniën waar Frankrijk een netwerk van militai re Installaties heeft. De Franse parachutisten ln Bizerta zijn Intussen bezig hun posities te verster ken. Alle Tunesische vrachtwagens dir Bizerta binnenkomen worden door dr Fransen gecontroleerd. Franse autoritei ten hebben verklaard dat zij een vracht wagen vol geweren cn munitie hebben aangehouden, die blijkbaar bestemd ren voor de kasjbah van Bizerta. Volgens de Fransen wlUen de Tunesiërs een for' van de kasjbah maken. De spanning in de stad stijgt voortdn rend en er zijn nog steeds stromen vluch telingen voornamelijk vrouwen en kin deren die elders een goed heenkomen zoeken. TAE REDE VAN KENNEDY lot het Ame- rikaanse volk is een nieuwe bijdrage geworden tot het voorkomen van misver stand. Het misverstand namelijk, dat de vrije wereld bereid zou zijn, op het punt van Berlijn voor Russische druk te wij ken. Daarom was het behalve een toespraak tot het Amerikaanse volk ook een ver maan tot de communistische leider. Over de hoofden van zijn volk heen richtte Kennedy zich tot Chroesjtsjef. Deze zal nu nog een reden te minder hebben, eens te verklaren dat hij zich in de houding van Amerika had vergist. Kennedy had zich in vorige redevoe ringen reeds de man van de kernachtige formuleringen getoond. Bij zijn installatie had hij gezegd: wij hebben geen vrees om te onderhandelen, maar wij zullen niet on derhandelen uit vrees. Nu zei hij het even klemmend: vechten willen wij niet, maar wij hebben al eens eerder gevochten. Hij zal erbij gedacht hebben: ook toen wilden wij het niet, maar wij hebben het gedaan wijl het onvermijdelijk was. De jongste rede van Kennedy is een nieuw bewijs ge worden van vastberadenheid. Mocht Chroesitsjef werkelijk willen, dat Ber lijn het punt wordt waarop het aankomt, hij zij zich bewust, dat Amerika bereid is de uitdaging te aanvaarden. Want Amerika ziet zelf Berlijn terdege als de „test case", als de krachtproef die het, zo het deze wordt opgedrongen, niet zal ontlopen. En tot wlsselvalligcn, die mochten me nen dat Berlijn voor de vrije wereld niet houdbaar is, wendde Kennedy zich met zijn herinneringen aan andere steden, wier onhoudbaarheid eveneens was betoogd, maar die men niettemin niet had prijsge geven. Voor Chroesjtsjef, die zich nog zeer onlangs had laten presenteren als held van Stalingrad ,was daar in de rede van Kennedy ook de vermelding van die stad De rede van de Amerikaanse president was een goede rede, ook naar opbouw. Behalve de kernachtige formuleringen was zij ook concreet en duidelijk voor wat betreft de militaire voornemens. De Ame rikaanse strijdkrachten zullen nog belang rijk worden versterkt, het defensieve bud-1 get zal aanzienlijk worden verhoogd. Het zijn offers, maar het zijn offers voor de vrijheid. Betekent het. dat de deur in het slot gaat? Bepaa'd nie*. Jnlst op de basis van een behoorlijke defensie is Amerika tot gesprek bereid en eereed. Het zal niet de Amerikaanse president zijn, die iets onherroepelijks eaat doen De kracht die zijn land ontwikkelt moge voldoende zijn om ook zijn tegenpartij van het begaan van het onherroepelijke te weerhouden. Chroesjtsjef kan weten waar aan hij toe is. „U kunt beter uw schoenen even uit trekken, voordat u de keuken binnen gaat". land is aangekomen, heeft de luchtdruk op de Britse eilanden en de Noordzee belangrijk doen dalen. De uitloper van het hogedrukgebied bij de Azoren boven West-Europa nam in betekenis af. Het bij de depressie behorende fronten systeem bracht in Denemarken en Zuid- Scandinavië regen. Het koufront naderde vanmorgen ook ons land, maar de activiteit ervan nam af. In het noorden van het land bracht het wat lichte regen in het zuidoosten was het weer echter nog zonnig. Het front zal ons gehele land passeren waar na morgen koele en onstabiele lucht uit het westen zal binnenstromen, waarin naast opklaringen ook plaatselijk enkele buien kunnen voorkomen. De wind zal aan de kust tijdelijk tot hard of storm achtig aanwakkeren. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met bier en daar wat regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke station wind. Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandverivachting vpenburg Morgen weer iets koeler. Overwegend Eelde droog met verspreide opklaringen en te -»e Büi krachtige westelijke wind. Temperatuur «jwenta overdag 17 18 graden, zeewater 17 gra- den. Vooruitzichten: achter depressie stroomt weer koele oceaanlucht naar onze stran den met wisselvallig weertype. Tendens stationair ZON EN MAAN Donderdag: zon op om 4.53 uur, onder om 20.39 uur; maan op om 20.18 uur, onder om 4.22 uur. Volle maan om 20.51 uur. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur il Is li lelsinkJ Lopen Dr. Van Rooy ridder Nederl. Leemv Dr. Ch. J. M. A. Van Rooy, tot voor kort minister van sociale zaken en volks gezondheid, is bij Koninklijk Besluit be noemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De regering van Senegal heeft beslo ten de diplomatieke betrekkingen met Portugal te verbreken ln verband met da situatie aan de grens tussen Senegal en Portugees Guinea. A'dj :w. bew. Tbew.' 1. bew. windstil no 1 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1