Britten tonen koninklijke mode dokter regan 1 1 Modeslag van Parijs is begonnen Verdere ontwikkeling bedrijfspensioenen Bijna miljoen deelnemers Tienduizend auto's over Noordzee gevlogen Electra uit V.S. landt gedwongen op Cuba Akkoord met Euratom nu getekend Prinses Irene 1 DINSDAG 25 JULI 1961 Schaak-vraag 124 Een luchtig niemendalletje voor zonnige zomerdagen: een partij fragment uit een in Berlijn gespeelde partij tussen Eckardt en een onbeken de. Veel luchtig gespring en uiteinde lijk winst voor wit Wit: Kgl, Dd7, Pd6 en Pe5, pi c3, d4, f2, g3 en h2. Zwart: Kh8, Dg8, Tb8, Ld3, pi a5, c4, g7 en h6. Opgave: wit speelt en wint. Dam-vraag 123 Zo was de stand in dit miniatuur: Zwart: 9, 10, 11, 14, 20, 23, 40. Wit: 19. 27, 28, 32, 35, 44, 50. Wit wint aldus: 2721, 40x49; 21— 16, 49x21 (het beste); 16x7, 23x32; 7— 1, 14x23; 1x43!!, 21x49; 50—44. Bridge In viertallenwedstrijd krijgt u als Noord het volgende spel: Sch. A 8 7 6, Ha. 8, Ru. 10 6 5 2, KI. A H 10 7. Zuid is gever, Noord-Zuid kwets baar en het bieden gaat: Zuid 1 Sans-Atout (13—16 punten met regelmatige verdeling) West 2 harten Noord? Wat zou u thans bieden? Jack Diamond Invtd'puzzel 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Rokken schijnen kort te blijven maar krijgen meer wijdte Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. doorweekt; 2. optelling; 3. tussenzetsel; 4. gravure; 5. teken in de dierenriem: 6. staafje om een rad vast te zetten; 7. wiel; 8. patroon; 9. gaffelvormige stutpaal; 10. geestrijke drank; 11. sluiskolk Bij juiste oplos sing leest men in de verticale rij op 12 de naam van een bekende sterren wichelaar uit de 16de eeuw. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. kansel, 2. snedig, 3. Gideon, 4. emotie, 5. omgang, 6. onager, 7. regent, 8. geiser, 9. ovatie. Vertragingen bij cle Spoorwegen nemen af Het aantal vertragingen en gemiste aansluitingen bij de Nederlandse Spoor wegen is de laatste weken geleidelijk teruggelopen. Zelfs de cijfers over het afgelopen weekeinde, toen de N.S. onder hoogspanning werkten, zijn vrij gunstig, gezien de omstandigheden. Zaterdag reed 50 procent van de trei nen op tijd, zondag was dit percentage 73. Een tot vier minuten vertraging had zaterdag 23 procent van de trei vijf tot tien minuten 17 procent et tot vijfentwintig minuten 9 procent, wijl slechts 1 procent (voornamelijk bui tenlandse treinen) de vijfentwintig ten overschreed. Zondag zag het er beter uit: 20 pro cent een tot vier minuten, 6 procent vijf tot tien minuten, elf procent tot vijfen twintig minuten vertraging, ofwel gemiddelde vertraging van 0.9 minu Zondag werden 79 van de 11.000 sluitingen gemist, zaterdag 414. In de afgelopen week van maandag tot en met zondag bedroeg het totaal aantal ge miste aansluitingen 1500 Het récord v juli is dus (Van onze moderedactrice) PARIJS, dinsdagochtend TN de salons van Grès aan de Rue de la Paix heerste gisteren, toen met de show van dit modehuis de grote Parijse week der wintermode opende, beslist geen vrede. Integen deel, er dreigde eerder een opstand. De salons werden al voller en na het aangekondigde beginuur bleef het maar nieuwe toeschouwsters stromen, die rustig vlak voor de neus van degenen, die correct op tijd waren geweest, geplaatst werden, terwijl er bovendien van de show nog niets te bemerken was. Na veel boze discussies begon dan ein delijk, een half uur te laat, de parade der mannequins. Het lijkt wel of de couturiers de collectie steeds groter maiken en elk stuk ook werkelijk willen laten zien. iDe tijd van de flit sende korte shows, waarmee in de eerste plaats de nieuwe lijn werd ge toond en pas in de tweede plaats de variatie, schijnt voorbij. Van elke vondst, elke idee, worden nu tiental len variaties ten tonele gebracht. De mantels van Grès zijn reeds jaar en dag beroemd. Ze hebben een onge ëvenaard e chic. De japonnen waTen veelal gedrapeerd. Van linkerschou der tot rechterkant van de taille en dan weer op de rok verder naar de linkerheup. De ipanteltjes van de tailleurs zjjn drie kwart of reiken tot even over het middel. Ze hebben klokrokken, waar bij de grootste wijdte in de rug valt, meestal door twee diepe onuitgespro ken plooien langs de klokkende mid* denbaan van de zesbaans rok. Glacé- en nappaleer zfjn door Grès ont dekt als heerlijk materiaal voor man telpakken. Merkwaardig het idee om de leren rok te doen bestaan uit een voor. en achterpand, dat over elkaar geslagen was, maar opzij openbleef. Daar behoort onder gedragen te wor denéén recht één averecht ge breide „hansop" met een nauwsluiten de pantalon, die tot onder de knie reikt. Het voordeel is. dat het heerlijk warm moet zijn! De pantalon, maar in geheel andere ge daante, doet ook opgeld bij de huis- toiletten voor luxe vrouwtjes. Daar is de pantalon heel wijd en reikt tot de enkels. Het materiaal is fijne mousse line. Daar wordt dan een lange tuniek over gedragen van rijk goudlamee. De mousseline pantalon is van tere kleu ren (bijv. rose), de tuniek goud met dofgroen bijv. De avondjaponnen ver tonen ook de draperies, die dan tot in de rug doorlopen en daaï zwierig uit vallen. De kleuren van de collecties Grès zijn: grijs en steenkleur, wat tamelijk triest aandoet, caramel en alle moge lijke nuances bruin met vrij veel zwart. Slechts bij de avondtoiletten wat groen en een warm rood. Voor de mantels en tailleurs is veelal ruige tweed gebruikt, dubbelgeweven stof fen en laken. Voor de japonnen: jer sey, mousseline, crêpes Maggy Rouff de lange rij van Franse ontwerpers, die vertelde hoe zij de vrouw in de winter 1961—'62 gekleed wil zien. Helemaal duidelijk wordt het echter niet, want telkens ziet men iets an ders. al beweegt de stijl zich schijn baar zo tussen de jaren 19301937. Al leen blijven de rokken korter. Veel plissé en wijdvallende toiletten. Rokken met ingezette geplisseerde, klokkende of geplooide banen. De rokken zijn dikwijls hoog aangezet en de ruimte ontspringt zo ongeveer ter hoogte van het maagkuiltje. Voor de avond lange en korte avondtail leurs geheel met lovertjes bestikt. By de dagtailleurs vallen de jassen tot do heup of zijn driekwart en de rokken klokken. Pierre Cardin die zijn collectie liet zien, was Pierre Cardin. die liefst 231 modellen toonde. Wat wil zeggen, dat hU zijn creaties tot in het oneindige repeteert. Hoe mooi ze ook zijn, het is wat veel van het goede! Candin propageert de asymmetrische lijn. Ook de losse panden, die Cardin in zijn collectie voor deze zomer kwistig toepaste zagen we weer. 1 leek wel of Cardin daarmee verder geëxperimenteerd heeft en er nu hele maal dol op is. vakantiedruktc WEEK VAN 582 S( In de afgelopen week zijn tevweg binnengekomen 582 s schepen, metende 2.098.151 t ren: 196 Ned., 6 Amer., 6 16 Denen, 121 Duits, 87 Frans, 1 Ghana. 3 Griek, 6 Ital., 2 India. 1 Jap., 3 77.000). eek rond 1 gebroken, ondanks de i 4000 g. 1 Braz. 9 Fin. li r. 2 Israël. 1B01 15.788 schep eg 1960 15.301 15.457 brt. Nieuwe Water- metende 62.497.752 De taille is van voren over het alge meen werkelijk even aangegeven, maar de ruggen vallen soepel. In plaats van de beroemde Cardin-kraag gebruikt hij nu een sjaal, die aan de afwerking van de halslijn is geknipt en snel breed uitloopt. Daar de man tels opzij sluiten, wordt die sjaal dus van het sluitingspunt rond de hals geworpen. Is de mantel zonder sjaal dan wordt er een vossemuts bij ge dragen, waar een lange staart aan bengelt. Die staart kan dan rond de hals geslagen worden als een ouder wetse boa. De taililuers hebben of vóór of achter een ingezet stuk, een écrusson. Er wordt een bojarenmuts bij gedragen: een puntmuts van bont in alle moge lijke kleuren geverfd en achter op het hoofd gedragen. Aardig zijn de kno pen. Hiervoor zijn kleine biesjes ge vlochten van uitgehaalde draden van de mantelstof en die biesjes zijn weer (bot een lapje gevlochten, waarmee de knoop overtrokken is. De japonnen hebben in de rug. van de schouders af. dikwijls een los pand, dat in de taille weer even gehecht is. Hiervoor is vooral wollen etamine gebruikt. Bij de avondjaponnen zijn het lange rechtvallende panden, die statig afkleden. De kleuren bij Cardin zijn een lust voor het oog. Rood in alle nuances, die de fonkelende wijn biedt Van rose tot diep bourgogne. Veel geel abrikoos, groerubrons, turquoise, bleu en nuances Cardin is duidleijk geïnspireerd door 1 reis naar Japan. Hij nam niet Voor 1.250.000 pond juwelen uitgestrooid eigen plaats te behouden ondanks de Italiaanse en Franse strijd om de hegemonie. Traditiegetrouw zijn er in de afgelopen week, net voor de Parijse shows beginnen, in Lon den modellen getoond, waarbij de Britten vooral niet verzuimd heb ben eens goed te laten uitkomen, dat zij toch maar de enige zijn, die aan de mode een koninklijk facet kunnen verbinden. Laehasse hield een show in het Victoria en Albert Museum en had zich de medewer king verzekerd van de hofjuwelier of zoals de Engelsen zeggen de crownjewellerGarrard. Over de japonnen, tailleurs en zelfs hoeden waren totaal voor 1.250.000 pond juwelen uitgestrooid. Links een japon van koffiekleu rige crepe met een onderblouse van geschoren zwart lam. Rechts de bij behorende mantel van mohair met de grote kraag en één zaak, beide tnpische mode-aspecten van deze collectie. Rechts onder een tailleur, even eens met grote kraag en links een vorstelijke avondmantel van goud- brocaat met nertz versierd. alleen een schitterende hoeveelheid zijden en brocaatstoffen mee, maar ook een mannequin, die de westerse kledij met gratie toonde. Het bedrijfspensioenwezen blijft zich verder ontwikkelen. Dit blijkt uit de „Maandstatistiek van het fi nanciewezen" van het C.B.S., die vermeldt dat het aantal premiebeta- lende deelnemers van de eigen risicodragende pensioenfondsen eind 1959 ongeveer 950.000 personen be droeg tegen vorig jaar 928.000. Ouderdomspensioen werd uitbetaald aan 86.000 (v.j. 78.000), weduwepensioen aan 22.000 (v.j. 20.000), wezenpensioen 7.500 (v.j. 7.600) en invaliditeitspen sioen aan 8.027 (v.j. 7.418) personen. Het gemiddeld per persoon uitgekeerde pen sioen bedroeg Ln 1958 per jaar f 495 en in 1959 f 575. Deze pensioenverbetering kon worden opgevangen door de hogere opbrengst uit de beleggingen (96 min te gen f 79 min In 1958). Het totaal van de toeneming der pre- liereserves en der overige reserves be droeg f 360 min. De groei van de reserves vindt zijn spiegelbeeld in de toeneming van de beleggingen, welke f 368 min be droeg. De gezamenlijke beleggingen van de bedrijfspensioenfondsen in promille van het totaal geven het volgende beeld: vaste eigendommen 93, hypotheken 112, effecten 284 (waarvan aandelen 103, obli gaties en pandbrieven 181), leningen op schulbekentenis 480, andere beleggingen 31, tezamen 1000. In 1958 was de belegging in aandelen nog 74 promille, waaruit duidelijk blijkt de steeds belangrijker plaats die de aan- delenportefeuille in het totaal van de be leggingen der bedrijfspensioenfondsen gaat innemen. Het aandeel van de vaste eigendommen en hypotheken liep achter uit. Dit zou verband houden met de on zekerheid over het door de overheid te volgen huurbeleid. Investering Terwijl het dooc de bedrijfspensioen fondsen aan de overheid verleende kre diet (hierin is begrepen het krediet aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten, e.d. en de overheidsbedrijven) in verhou ding tot de totale beleggingen afneemt, vertoont de belangstelling van de be drijfspensioenfondsen voor financiering van het bedrijfsleven een vooruitgang. Van 1957 op 1958 werd, volgens de Ver zekeringskamer, ruim f 200 min met i het bedrijfs- de particuliere sector leven geïnvesteerd. v Wat de eigen risicodragende onderne mingspensioenfondsen betreft merkt het C.B.S. op: het aantal ondernemingspen sioenfondsen neemt af. Voor de kleine kleine ondernemingen is het vaak eenvoudiger zich rechtstreeks bij een levensverzekeringmaatschappij te verzekeren. Ook zal de omstandigheid, dat in verschillende bedrijfstakken de oprichting van een bedrijfspensioenfonds wordt nagestreefd, tot gevolg hebben dat niet meer wordt overgegaan tot de stich ting van een eigen ondernemingspen sioenfonds. Gunstig beeld De ontwikkeling van de ondernemings pensioenfondsen vertoonde in 1959 we derom een gunstig beeld. De beleggingen van de 155 betrokken fondsen namen toe met f 343 min. In promille van het totaal waren deze beleggingen als volgt ver deeld: vaste eigendommen 74, hypotheken 100, effecten 414. leningen op schuldbe kentenis 379. overige beleggingen 33, te zamen 1000. Ter vergelijking diene dat in 1957 de Amerikaanse ondernemingspen sioenfondsen 28 pet van hun kapitaal en de Nederlandse slechts 6 pet in aandelen hadden belegd. Zelfs al houdt men rekening met een ruimere mate van onderwaardering van de Nederlandse beleggingen, blijken er toch tussen de Nederlandse en de Ameri kaanse beleggingagewoonten opmerke lijke verschillen te bestaan. Eind 1957 beschikten de Amerikaanse onderne- ingspensioenfondsen over ruim 19 mil jard dollar aan beleggingen. De totale beleggingen van de eigen rl- bedryfs sen (welke ruim pet van alle eigen f 6 miljard met een totale opbrengst van erd ln 1959 in Tussen Rome en Madrid even uit in Amsterdam Gisteren kreeg een DC8 van de Vene- zulaanse luchtvaartmaatschappij Viasa, onderweg naar Rome, op het traject Ma drid-Rome een defect aan het hydrau lisch systeem. Gezagvoerder A. van Ul- sen, aan de Viasa uitgeleend door de KLM, besloot ter wille van een snellere reparatie naar Schiphol te vliegen, waar hij het toestel na de inschakeling van het hulpsysteem, behouden aan de grond wist te zetten. De 34 passagiers kregen gelegenheid Amsterdam te bekijken, al vorens zij gisteravond doorvlogen naar Rome. Sinds opening Zestienhoven (Van een onzer verslaggevers) TN de Super Bristol Freighter, die maandagmiddag om even half drie van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven opsteeg, stond een keurig gepoetste en met bloemen slingers versierde auto: de tien duizendste personenwagen, die de Britse luchtvaartmaatschappij Chan nel Air Bridge sinds de opening van de Luchthaven Rotterdam (in okto ber 1956) over de Noordzee vloog. Rotterdam Air, hoofdagent van Chan nel Air Bridge in Nederland, vierde de mijlpaal met een korte plechtigheid op het platform van liet vliegveld. De eige naar van de auto. professor R, H. Mac- millan, neef van de Engelse premier, kreeg een grote doos sigaren en een as bak; zijn vrouw ontving van de directie van Rotterdam Air een flacon parfum en van de Havendienst een ruiker bloemen. Gemiddeld vervoeren vliegtuigen van de Britse maatschappij tweehonderd auto's per week van Southend naar Zes tienhoven en omgekeerd. Per dag worden met Bristol Freighters, waarin plaats Is voor drie personenwagens, zeven vluch ten gemaakt. Het gemiddelde aantal pas sagiers, dat van de snelle verbinding Southend-Rotterdam gebruik maakt, be draagt per week ongeveer vierhonderd. Channel Air Bridge onderhoudt ook lijnvluchten met Ostende en Calais. Op het ogenblik worden onderhandelingen gevoerd over een verbinding met Lyon. Voor het vervoer van auto's naar deze Franse stad heeft de Britse luchtvaart maatschappij een aantal DC-4 toestellen laten verbouwen. Zy hebben plaats voot vijf auto's en kunnen 25 passagiers ver- sn. Om een idee te krijgen van het aantal van tienduizend auto's: wanneer de wagens bumper aan bumper worden gezet vormen zij een file met een lengte 45 kilometer Gebruikt u het bad maar," zei Ellen. Zij zette haar verpleegstermutsje op. „En ik hoop, dat u heel gelukkig zult zijn moeder; dat hoop ik wer kelijk." Zij holde de kamer uit en sloeg de deur met een smak achter zich dicht. Op de trap zakte zij bijna in elkaar, maar zij wist zich nog juist aan de leuning vast te klampen en naar beneden te strompelen. Op straat liep zij vlug. Verscheidene mensen keken haar na. „Zeker een spoedgeval" dachten zij. Een grimmig, klein ding was zij, met een verkreukelde muts op, de kin vooruitgestoken. In de grote hal van het ziekenhuis liep zij bijna tegen dokter Reinbeck aan. Hij hield haar staande, zag het verdriet op haar gezicht, en hoe zij over haar hele lichaam beefde. „Mac," zei hij, „je hebt een opknappertje nodig" Clayburn had nog een fles. Omstreeks middernacht gaven ze haar hete koffie. Toen had ze al goed uitgeschreid. Terwijl de tranen haar over de wan gen stroomden, keken Clayburn, Craft, de zuster met het rode hoofd en de goede, grijsharige contro leur elkaar aan. En de een na de ander wierpen ze een verwijtende blik op Reinbeck. „Je had haar zoveel niet moeten geven." zei de verpleegster ten slotte boos. „Het is de enige manier om de waarheid uit haar te krijgen", zei hij. „Ze konu alleen maar los, als ze wat heeft gedronken. Regan weet daar van mee te praten! Nu weten we tenminste, dat ze op Regan verliefd is. En aangezien zij naai hem toe wil, moet ze maar gaan ook, dunkt mij" „Vannacht nog?" vroeg Clayburn. „Morgenvroeg zal ze alleen nog maar berouw tonen; dan zal ze zo stekelig zijn als een cactus en krijgen we niets meer uit haar. Het moet nu direct gebeuren. Jullie vrouwen gaan met haar mee om haar te helpen haar koffers te pakken. Wij mannen zullen intussen zien wat we doen kun nen wat het geld betreft. Dames, vang haar op als zij uit dat hok komt waar ze haar gezicht door Helen Topping Miller aan het wassen is, anders ontkomt ze ons en dan is het voorgoed." „Miss McCarty heeft geld genoeg", zei de con troleur. „Toevallig weet ik. dat ze haar salaris al jarenlang opzij legt." „Fijn voor later! Clayburn, kom mee, we zullen zien wat we voor het ogenblik kunnen doen. Leen van iedereen die je tegenkomt wat geld; ik zal een oaar cheques proberen te verzilveren." „Je weet, dat je altijd terug kunt komen. Mac", '.eiden ze tegen haar. Het was nog niet helemaal dag, toen ze haar >p de trein zetten. „Het kan best zijn, dat hij niets van mij weten vil. Dan zal ik wel terug moéten komen." „Hij zal best van je willen weten." „In ieder geval laat ze hier een grote leegte ichter", zuchtte Clayburn op de terugweg naar het ziekenhuis. Veel tijd hadden ze echter niet om daar over te piekeren; er wachtten alweer verscheidene spoedgevallen. Adam voelde twee crississen naderen. Dokter Ringo herstelde niet zoals hij zou hébben gewild en Delmus was nu zover hersteld, dat elk ogenblik de een of andere uitbarsting kon worden verwacht. Het goede, paardachtige zicht van miss Tryphe- ny werd met de dag langer en haar handen beef den nu, hoe resoluut zij ook overigens de bevelen van Adam uitvoerde. Zij moest haar broer dwin gen geneesmiddelen in te nemen. „Wat moet ik met al die vodden op mijn lyf?" vroeg hij. „U hebt zelf dikwijls genoeg hete compressen voorgeschreven", zei Adam. „Het zal u de adem haling vergemakkelijken. Daarenboven ziet u gewichtig en rondborstig mee uit',, schertste hij. „Ik heb een serofibrineuze pleuritus. Dat weet je heel goed. Je hebt het gisteren geconstateerd toen je mijn borst beklopte. Er zou best eens een empyeem kunnen zitten. Waarom neem je niet de proef op de som? Ik heb een apparaat en je hebt toch verstand genoeg om er gebruik van te maken". „Ik zou u eerst door willen lichten, voor ik ver der onderzoek. Wat denkt u vari digitalis?" „Je vraagt me. mijzelf iets voor te schrijven' zei Ringo minachtend. „Dat is wel het slechtste wat een dokter kan doen. Geef op je pillen Trypheny zal ze me wel in het keelgat duwen". „Hij is bang, Adam", zei Trypheny, terwijl ze hem naar de stad begeleidde. „Het is de eerste keer dat hij iets zonder tegensputteren slikt." „Zorg ervoor, dat hij zich rustig houdt, miss Trypheny. Zo gauw ik kan kom ik terug. Hij heeft mij zes visites opgedragen en Old Blue is niet ee; van de vlugste." „En zorgt u ervoor, dat de mensen u betalen' zei ze. „Ze weten, dat, als ze Bart niet betalen zouden, ik het geld wel zou komen halen. Maar u zullen ze trachten te bedriegen." „Er zijn mensen, die niet kunnen betalen." „Kletskoek! Ze kunnen allemaal wel iets geven, al is het maar een stuk spek. Het gaat om het principe, Adam. Wees niet te teerhartig en bederf hen niet nadat ik eerst een half mensenleven bezig ben geweest met hen te overtuigen, dat dokters- hulp niet grati^fs". (Word vervolgd) Vrouw in Heerde bijna gewurgd In het vrij afgelegen Horsthoekerveld in de gemeente Heerde is gistermorgen de 28-jarige mevrouw J. A. van der Veen aangevallen en bijna gewurgd door een nog onbekende man. De dader, die per fiets was gekomen, sprak de vrouw buiten haar woning aan en vroeg haar op dreigende toon. waar haar geld was. Toen de vrouw om haar man riep. riep de aanvaller haar toe, dat zij dit wel kon nalaten, want dat de man niet thuis was. Blijkbaar had hij dus de heer Van der Veen, die even tevoren was uitgegaan, zien vertrekken. Intussen reageerde de vrouw niet op de vraag naar geld, met het gevolg dat de onbekende haar bij de keel greep. Toen wat later de echt genoot thuis kwam, vond hij zijn vrouw bewusteloos, maar zij kwam spoedig bij kennis. De vrouw, die de dader op on geveer 40 jaar schat, kon een vrij uit voerig signalement geven, 'aan de hand waarvan de rijkspolitie een speurtocht is begonnen. 200 miljoen extra voor defensie? In regeringskringen is men druk doende met het opstellen van de rijks begroting voor het dienstjaar 1662. Vol gens hardnekkige geruchten waar omtrent overigens geen enkele bevesti ging viel te verkrijgen zou het kabi net vorige week reeds een definitieve beslissing hebben genomen over de de- feneie-uiitgaven in de komende twee jaar. De Volkskrant van hedenmorgen weet bijv. te berichten, dat de regering be sloten heeft de kasuitgaven van defen sie voor 1962 en 1963 te bepalen op gemiddeld tweehonderd miljoen per jaar. Dit betekent een nieuw defensie plafond, dat in plaats van op f 1860 miljoen op ruim twee miljard zal komen te liggen. De woordvoerder van de minister van defensie wilde ons vanmorgen geen enkel commentaar op deze berichten verstrekken. maatschappij Eastern Airlines is gis teren kort na het vertrek uit Miami ermeesterd en gedwongen te lan den op het vliegveld van de Cubaanse hoofdstad Havanna. De Amerikaanse luchtafweer zond het toestel een straaljager achterna. Deze straaljager heeft de Electra tot aan de grens van de territoriale wa teren van Cuba begeleid en heeft ge tracht het toestel van koers te doen veranderen. De Electra was met drie endertig passagiers en een bemanning vijf koppen op weg naar Tamp» in Florida. Amerikaanse regering heeft de Zwitserse ambassade in Havanna ver zocht „onmiddellijke vrijlating" van de passagiers en de bemanning en terug- Vanmorgen is te Brus6el de overeen komst getekend, welke voorziet ir overdracht van de hoge-fluxrcactor bijbehorende terreinen te Petten aa Euratom, de Europese gemeenschap voor atoomenergie De overeenkomst werd getekend door minister Luns e voorzitter van de Euratom-oomtnissie. Etienne HLrsoh. De beide kamers i ten hot verdrag nog ratificeren. De Eu ratom zal in Petten een atoomcentrum vestigen, dat 65 miljoen guLden gaat kosten en waar nauiw zal worden samen gewerkt met het Reactor Centrum Ne derland. Het akkoord is gesloten om nodiige verdubbeling van installaties uitrusting te vermijden Euratom heeft reeds centra te Mol (België). Ispra (Italië) en Karlsruh» (Duitsland). Het project zal ln drie tot vijf jaar gereed moeten komen. Er worden 400 tertmici tework gesteld. Waarschijnlijk wordt •en Italiaan directeur. gave van het toestel te eisen. Zoals bekend, behartigt Zwitserland de Ame rikaanse belangen op Cuba, sinds de V.S. de diplomatieke betrekkingen heeft ver broken. De passagiers van de Electra :n na de landing naar wachtkamers gebracht, terwijl de bemanning door da politie werd ondervraagd. Taak van Rooi vink (Van onze parlementsredactle) De nieuwe minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. G. M. J. Veld kamp heeft nu het arbeidsterrein van staatssecretaris Roolvink vastgesteld. Volgens een ministeriële publikatie in de Staatscourant van gisteren is de heet Roolvink in het bijzonder belast met: de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, de arbeidsvoorziening, de arbeidersbe scherming, de socinle bijstand en de complementaire arbeidsvoorzieningen en de aangelegenheden betreffende de on dernemingsraden en de p.b.o. voorzover het departement van sociale zaken en volksgezondheid daar bemoeienis mee heeft. Uit deze opsomming blijkt, dat de staatssecretaris dat deel van de sociale verzekering dat hij destijds door minister Van Rooy toegewezen kreeg, aan dr. Veldkamp heeft moeten overdragen. Daar heeft hij de sector arbeidsvoorziening voor in de plaats gekregen. Wel zal de staatssecretaris waarschijnlijk nog de wijziging van de algemene Weduwen- en Wezenwet in de Staten-Generaal ver dedigen. Prinses Irene is gisteren als gast van mevrouw Eva Samano de Lopez Mateos. echtgenote van Mexico's president, te Oaxaca in Mexico aangekomen om de traditionele Indiaanse viering van de „Lunes del cerro" (Maandag van do berg) bij te wonen. Prinses Irene bleek gefascineerd door de kleurige plechtigheden, waarbij dui zenden inheemsen uit de zeven zones van Oaxaca uit hun hutten in de bergen voor het oude Indiaanse ritueel naar het dal trekken om te dansen, te zingen en te spelen, begeleid door hun typische mu ziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7