Loopt onkerkelijkheid Nederland terug? m KRONIEK Hervormd en Jonge christenen tegen Znicltiroolse politiek BOEKENHOEK Chefarine ,4 Een woord voor vandaag C.S.F.R, steun voor aanstaande stndenten 2 ANDERZIJDS PUBLICITEIT •VOALS DE LEZERS van dit blad weten is kortgeleden on der de titel ,JDe Kerk in het vi zier" een rapport verschenen, sa mengesteld door deputaten voor de publiciteit, die waren benoemd door de vorige generale synode der Geref. Kerken. Deze deputa ten kwamen tot de conclusie, dat oprichting van een kerkelijke in formatiedienst voor deze kerken noodzakelijk is. Men pleitte voor de benoeming van een directeur, wiens werk zou moeten worden begeleid door een deputaatschap, samengesteld uit personen, die meer direct betrokken zijn bij ie publiciteit, en uit mensen, die zeer direct betrokken zijn bij het kerkelijk leven. In de Zeeuw se Kerkbode heeft ds. W. C. van Hattem uit Temeuzen over deze zaak zijn oordeel gegeven. In de eerste plaats zegt hij zo'n infor matiedienst nuttig en nodig te achten, al vraagt hij zich wèl af, of ,zo spoedig mogelijk" in het rapport betekent, dat dit op zo'n korte termijn moet geschieden, dat een bredere discussie wordt afgesneden hetgeen volgens hem eerder schade dan goed zou doen aan deze zaak). De predikant schrijft vervolgens: ondanks alle instemming toch een zekere bezorgdheid niet van ons afzetten, wanneer wij ons gaan bezighouden met de vraag door wie en op welke wijze de voorlichting zal worden gegeven. Met het in het leven roepen van een kerkelijke informatiedienst al leen zijn we er nog niet, deze dienst zal moeten gaan functione ren en het is van dit functioneren dat veel wel en wee op het erf der kerken zal afhangen. We herinneren ons dat prof. Van Itterson ten aanzien van het feit, dat prof. Smits het gesprek met de Raad voor Kerk en Theologie ver broken had zich beklaagde over de erbarmelijke wijze van berichtge ving van de Nederlandse Hervorm de Kerk, die dan toch maar over een uitstekend geoutilleerd persbu reau beschikt. Dat prof. Smits het gesprek verbroken had, kwam prof. Van Itterson echter niet ter ore via de eigen kerkelijke berichtendienst. Prof. Van Itterson wees in dit verband er onder meer op hoe vele waardevolle informaties ook van synodezijde eenvoudig achterwege blijven en men terecht kan spre ken van een zekere gerichte be richtgeving. In deze zelfde geest heeft enkele maanden geleden ook prof. Van Stempfoort zich uitgela ten. TT IER AAN ZIEN WE hoe een der- gelijke informatiedienst een grote invloed kan uitoefenen op het kerkelijk leven, door selectie van berichten en knipsels uit diverse bladen. Nu zijn er in onze kerken mensen, die vóór alles voorstander van de Wereldraad van Kerken zijn, terwijl we toch mogen consta teren dat de meerderheid van onze kerken hiertegenover een afwijzen de houding aanneemt. Er zijn men sen, die vóór alles fusie met de Ned. Herv. Kerk willen. Nu zou het voor iemand, die een „deskundige" gevoelen der meerderheid, maar ook op deze wijze beïnvloedend te werken, doordat de grote dagblad pers straks deze berichten gaat overnemen. Het zal daarom er om moeten gaan, dat-een zo objectief mogelijke weergave van alles „wat zich op het kerkelijk erf afspeelt" verkregen wordt, waarbij wij wer kelijk bang zijn voor de toevoeging in de taakomschrijving: „in zover re dit aanspraak kan maken op al gemeenheid en noodzaak van door gave". Hier is namelijk een deur geopend voor een subjectieve waar debepaling, waarbij het „alles" ge reduceerd kan worden tot „een beetje" of „niets". Hier liggen in derdaad grote gevaren. Nu zou men deze gevaren kunnen omzeilen door te zeggen: dan liever geen in formatiedienst, een dergelijk nega* tivisme brengt ons echter geen stap verder en hiermede zijn de kerken zeer zeker niet gediend. Een informatiedienst is dringend noodzakelijk als we soms lezen wat er van verschillende zaken die zich op het kerkelijk erf afspelen gemaakt wordt in de pers en dan heus niet alleen in de z.g. neu trale bladen gevoelen we de ur gentie hiervan. Een gerichte infor matiedienst echter is een groot ge vaar, dat niet onderschat mag wor den. nog een gesteld wordt, dat wij niet alleen op de wereld staan en de belang stelling voor de kerk in de wereld steeds meer toeneemt. Wij hebben hierin gemist een verwijzing naar de onzes inziens zo uiterst belang rijke voorlichting over de plaats en de taken van de Geref. Kerken zo als deze over heel de wereld ver spreid zijn. Het lijkt ons uitermate belangrijk, dat aan een berichtge ving over onze zusterkerken in de verschillende werelddelen een rui me plaats wordt ingeruimd. Wat de berichtgeving over wat zich in de kerk over heel de we reld afspeelt betreft, daarvoor zijn de nieuwsbulletins van de Wereld raad en de Internationale Raad van Christelijke Kerken, die via de grote dagbladpers hun weg wel vin den. Een orgaan, dat voorlichting geeft aan kerkvolk en pers over het Gereformeerde leven over heel de wereld, moet echter nog gevon den worden. Een dergelijke bericht geving zal echter van veel nut zijn en voor onze eigen kerken èn voor de Nederlandse communicatiemid delen. Er is om een voorbeeld te noemen namelijk heel wat méér uit „De Wachter" te halen dan een in cidentele discussie over het gebruik van lipstick, dat als een flauw ver haaltje door de christelijke- en de kerkelijke pers gewandeld is. "LIET ZOU belangrijker zijn als J-i ons volk eens wat meer voor gelicht werd over wat de kerken daar doen, hun zending, hun radio werk. hun synode-besprekingen (rapport onfeilbaarheid, dat nu aan de orde is) cn hun evangelisatie werk, dat bijv. als resultaat had dat in het Mekka der Mormonen ^tweede kerk geïnstitueerd kon Zulk een berichtgeving worden. bouwt de kerken en houdt de kerk i het vizier in plaats dat ze op de Wereldraad, hetzij fusie, hetzij iets anders, niet alleen niet moeilijk vallen om door een bepaalde groe pering van persberichten en knip sels een indruk te wekken, die in feite geheel tegengesteld is aan het teitswereld. Deze opmerkingen willen nog maals met nadruk niets afdoen aan onze grote waardering voor het rapport. Zij zijn geschreven als kanttekeningen, die, naar wij ho pen, dienen mogep tot realisering Voorlopige uitkomsten volkstelling WAANNEER we de onkerkelijk- W heid bezien, dan blijkt, dat r 7 iöbchend doör'de Toï dse»i£25Gereformeerd: srssJKi schijnt te komen. Met de gegevens moeten wij voorzichtig zijn, omdat t@>Y\JL2£Q(JLYLQ vooral de leeftijdsgroepen een G grote rol spelen. Maar voorlopig kunnen wij dankbaar noteren, dat de groep niet-kerkelijken haar grootste groei heeft gehad. Aldus schrijft ds. G. Toornvliet in „De strijdende Kerk" naar aanleiding van de voorlopige uitkomsten van de volkstelling ten aanzien van de kerkelijke stand van zaken. In dertien jaar is het aantal kerkelijken slechts met 0,9 procent toegenomen. Hierin ligt een belang rijk symptoom. Misschien mogen wij hieruit aflezen, dat de vijandi ge houding tegenover de kerk in het algemeen aan het veranderen is. Het begint tegenwoordig weer tot de „bon ton" bij velen te beho ren, dat ze nog wel „iets" geloven. Dit zegt op zichzelf niets van een geestelijk positief geloofsleven. Wel zou het kunnen betekenen dat de eerstkomende twintig jaar Evangelie mits de kerken en de leden actief zijn weer bij velen een plaats gaat vinden, aldus ds. Toornvliet. Bij de beoordeling van de teruggang van de Gereformeerde gezindte 9,8 procent in 1947 tot 8,9 procent 1960 is elke conclusie gevaarlijk, omdat hier ontbreekt de specificatie over de afzonderlijke kerken, zo wordt gezegd. Maar het geeft te denken. Oorzaken „Wanueer wij straks de officiële cij fers voor ons hebben, zullen wij met alle ernst moeten zoeken naar de zaken. Een paar kunnen wij nu reeds noemen: een niet voldoende verstaan van het levensgevoel van onze tijd, een te trage ontwikkeling in het openstaan voor de niet-kerkelijke wereld, een ge mis aan vreugde over het Evangelie van Jezus Christus, een te weinig le ven uit de liefde, een nog niet over wonnen formalisme dat een taai leven heeft. Er is echter een kentering te be speuren. Wij blijven vol goede moed". De teruggang van de Ned. Herv. Kerk (31,1 procent in 1947, 28,6 pro cent vorig jaar) betekent een vermin dering van het aantal dergenen, die deze kerk verlaten: van 1930 tot 1947 (zeventien jaar dus) was de teruggang nl. 4.5 procent. „Wij hopen dat MISPLAATST Dot de president-directeur van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, zich vorige week kritisch heeft uitgelaten over enkele E.E.G.- landen wordt door verscheidene dagbladen eterk afgekeurd. De Volkskrant merkt hierover op: „In het spoor var amateur-diplomaten als prof. Duynstce er de heren van de groep-Rijkens, heeft d« president-directeur van do K.L.M., de hcei Van der Beugel, zich geroepen gevoeld, een rol te gaan spelen in de Nederlandse en de Europeee politiek. Het maakt de zaak alleen maar erger, dat hij niet hele maal amateur genoemd kan worden. Op zijn minst is het immers niet elegant als een man. die in het verleden een functie op het departement van buitenlandse za ken heeft bekleed, zich gaat mengen in zaken, die liggen op het terrein dot hij heeft verlaten. Het ligt voor de hond, dat men uit zijn woorden denkt te proeven naar wij aannemen ten onrechte wat er leeft aan ideeën op liet departement dat hü zo goed kent. Als hy brokken maakt door tegen alle zere benen van het Kleine Europa te schoppen, zal voor hem niet het excuus van de zuivere amateur gelden. De ver onderstelling, dot hy zich tot spreekbuis van zijn oude departement heeft laten maken, is zelfs niet zo ver gezocht. Het ministerie van buitenlandse zaken kan zich nog altijd distantiëren, maar de president- directeur van de K.L.M. blijft verantwoor delijk voor wat hij heeft gezegd. Het zal dan de K.LJVI. zijn die met de narigheid zit. Kan deze maatschappij zich veroorloven ongenoegen op de hals te halen in Frank rijk, Duitsland en Italië? Tegen al deze Euromarktpartncrs richten zich de ver wijten van drs. Van der Beugel. Duitsland verwijt hij dubbelhartigheid, omdat het politiek bevriend wil blijven met Frankrijk en economisch het gezond verstand van Erhard laat spreken. Italië krijgt te horen dat het niet wil vechten voor het lidmaat schap van Engeland en Frankrijk is het zwarte schaap, omdat het de Europese idealen gebruikt om eigen heerschappij te verwerven op het continent De heer Van der Beugel gokt helemaal op do aansluiting van Engeland bij de Euromarkt, zoals buiten landse zaken dat politiek doet. Maar de president-directeur van de K.L.M. is geen verlengstuk van buitenlandse zaken en dc voorzichtigheid die hij als diplomaat heeft leren beoefenen, heeft hy als zakenman nog veel harder nodig. Hij vergist zich vol komen als hy meent dat het een van de voordelen van zijn nieuwe baan is, dat hij dat nu allemaal kan zeggen. De K.L.M. kan zich niet veroorloven, handelsrelaties van zich te vervreemden." Het Algemeen Handelsblad «egt er o.m. dit van: „De wyxe waarop hy zich over de E.E.G.-partners uitlaat zou hem als staatssecretaris niet hebben misstaan, maar voor de topman van de K.L.M. schijnt uicl in alle opzichten even gelukkig. Ook afwijzing van terreuractie's Jonge christenen uit verschei dene Italiaanse en Oostenrijkse kerken zijn vorige week op hun oecumenische studieconferentie in Attersee (Oostenrijk) tot de con clusie gekomen dat iedere prestige- politiek, die in Zuid-Tirol steeds meer opgang maakt, scherp ver oordeeld moet worden. Ze keren zich tegen elke propaganda die verscherping van de tegenstellin gen tussen kleine groepen in de hand werkt. STRIJKT GEMAKKELIJK Dat do heer Van der Beugel er zo over nkt, getuigt van zyn gezond verstand. Maar een tweede is, of het getuigt van tact, dat hij er in zijn nieuwe kwaliteit in het openbaar ook zo over spreekt. Zelfs al t men daarbij in aanmerking, dat het deelnemen aan de Airunion voor de K.L.M. geen aantrekkelijkheden biedt Uiteraard heeft de president-directeur van de K.L.M. vóór alles dc belangen van de K.L.M. te behartigen. En of die met dit iptreden gebaat zyn? Het zou ons niet ver bazen wanneer de K.L.M.-vertegenwoordi- in Parys, Bonn en Rome deze vraag ontkennend beantwoorden." Onder het thema „Christelijk leven in een minderheidssituatie" hebben de jon geren zich voornamelijk met het vraag stuk Zuid-Tirol beziggehouden. „Daar in deze tijd, in de eeuw van d< Europese integratie, een grensverschui- ving zinloos blijkt te zijn, zien we ir de toekenning van de volledige districts autonomie aan Zuid-Tirol en in het bij zonder aan Alto Adige, de enige oplos sing, die instaat voor het leven van dc Duits-sprekende bevolkingsgroepen en die de kloven tussen de beide groepen uit de weg kan ruimen". De terreurac ties, die omstaan door het opleggen eikaars wil door beide groepen, wijzen de jongeren af. Ze pleiten voor een eer lijke politiek, die het vertrouwen moet hebben van alle betrokkenen, ondank-s alle huidige moeilijkheden, en die tot vermindering van de spanningen en behoud van de vrede kan bijdragen. De conferentie, die volledig aan haar doel beantwoordde, heeft bijgedragen tot een stimulerend begin van samen werking tussen de jeugd van de christe lijke kerken in Oostenrijk en Italië. ZON: zonnig, fris „ZON", het zomernummer van „Jong Gereformeerd", ziet er op het eerste gezicht werkelijk „zonnig" uit. Het is, op de soms wat hinderlijk tussen de artikelen geplaatste advertenties na, prettig verzorgd. De foto's en tekenin gen, vooral die bij het S.O.S.-verhaal, voldoen uitstekend, de cartoons ovei het algemeen ook. De inhoud bevestigt de goede ver wachtingen, die de presentatie wekt: een uitstekend artikel voor ólle jon ge mensen het lezen ten volle waard naar aanleiding van het door „Taboe" gestelde probleem van het samenwonen een heldere en duidelijke uiteenzetting over de noodzaak van christelijke sport verenigingen en een indringend stuk over de S.O.S.-telefoondiensten. Na tuurlijk ontbreekt het artikel over Ma- halia Jackson niet, evenals de onvermij delijke opmerking hierin, dat zelfs een Mahalia de lokroep van de commercia liteit niet kan weerstaan, helaas. Voorts zijn „ik trek mijn horoscoop" en „ik lees de bijbel" bijzonder origi neel en suggestief. Niet geheel begrijpe lijk was de bedoeling van het artikel: „de verdeelde christenheid minder dan het lijkt". Is het een échte persiflage, of alleen maar sarcastisch bedoeld? De slotconclusie: een fris blad, voor alle jonge, gereformeerde mensen, vooral voor de ondanks hun christelijke opvoe ding toch nog zoekenden, de moeite van het lezen zeker waard! Maar of het beoogde doel de evangelisatie met de vele wat èl te didaktische stuk jes bereikt zal worden, zal moeten blij ken uit de reacties die de redactie van „ZON" hoopt te ontvangen. Een stoet van dwergen, een kleine bloemlezing uit een kwart eeuw stuk jes schriiven, door S. Carmïggelt. ABC- pocket Uitgave N. V. de Arbeiders pers, Amsterdam. Hervormde Kerk binnen enkele jaren een groei zal vertonen", zo zegt ds. Toornvliet. De kleinere Tot de kleinere groepen kunnen wor den gerekend: Doopsgezinden, Evange lisch Luthersen, Baptisten, -Remon stranten, Jehovah's Getuigen, Pinkster- groepen en Vrije Evangelischen. Zij Doekten tussen 1947 en 1960 een vooruit- ïg van 0.4 procent. „Wanneer wij niet vergissen zal in de eerstkomen- jarer de groei van de Pinksterge meenten enz. aanzienlijk toenemen en dit zal ten koste gaan van de Gerefor meerde gezindten en van de Ned. Herv. Kerk. Het zou ons niets verwonderen ïeer zij in 1970 zes procent va: bevolking zouden uitmaken, tenzij 1 de kerken zelf iets verandert". R.K.kerk De Rooms-Katholleke Kerk kan zien de percentages, van de sterkste groei spreken: in dertien jaar een name met twee procent tot 40,5 pro cent. Als dit zo doorgaat betekent het, dat over 60 jaar dé bevolking van Ne derland In meerderheid rooms-katholiek zal zijn, aldus ds. Toornvliet. Verder zegt hij: „Zeker, het geboorte overschot is in het r.k. volksdeel gro ter dan in de andere sectoren. Verder mag niet vergeten worden, dat tal mensen, die zich „r.k." opgeven, ii praktijk er bitter weinig aan doen. Maar anderzijds is de R.K. Kerk bezig de ba kens te verzetten. Haar houding wordt De cijfers Hoewel de resultaten van de vorig jaar gehouden volkstelling nog niet officieel bekend zijn heeft het dagblad Het Parool een aantal op de stand van het kerkelijke leven gebaseerde cij fers gepubliceerd, die zijn ont leend aan de voorlopige uitsla gen. De voornaamste cijfers ne men wij hier over. In het hier bij geplaatste artikel is weer gegeven het commentaar van ds. G. Toornvliet, zoals wij dat vonden in zijn blad „De strij dende Kerk" (gereformeerd) als mede een beschouwing in het blad De Christen, het orgaan van de Unie van Baptistenge meenten in Nederland. Wat nu de cijfers betreft leert de sta tistiek het volgende: in 1910 gaf 3 procent van de bevolking op onkerkelijk te zijn, in 1920 was dit percentage 7, in 1930 14, in 1947 bedroeg het 17 en vorig jaar was het opgelo pen tot 17,9 procent. Tot de Gereformeerde gezind ten verklaarde in 1930 te beho ren 9,3 procent van de bevol king. In 1947 was dit 9,8 pro cent en in 1960 bleek het te zijn teruggelopen tot 8,9 procent. Wat de Ned. Herv. Kerk betreft: 35,6 procent der bevolking be hoorde in 1930 tot deze kerk. In 1947 was dit percentage 31,1 en vorig jaar verklaarde 28,6 procent tot de Herv. Kerk te behoren. Van de kleinere groe pen (Doopsgezinden, Pinkster- groepen e.d.) waren er voor 1930 geen cijfers bekend. In 1947 was het percentage 3,7 en vorig jaar 4,1. Bij de Rooms- Katholieke Kerk tenslotte was de ontwikkeling als volgt: 36,4 procent in 1930, 38,5 in 1947 en 40,5 in 1960. soepeler, er wordt veel meer gedaan om de kerk te activeren. Binnenkort zal het Nederlands een plaats krijgen in de redienst". Samen Ds. Toornvliet besluit zijn beschou wingen als volgt: „Wat de statistiek niet vermeldt is het groeiende aantal christenen, die wèl geloven, maar tot geen enkele kerk behoren. Zij voelen zich in de kerk niet thuis en voeden zich geestelijk met wat radio en tele visie oieden. De kerken van de Refor matie moeten zich gemeenschap- lijk bezinnen op deze vragen. Men zal bereid moeten zijn zich te be- Positieve formulieren alleen red den de zaak niet, maar alleen een positieve levenshouding: een reveil, dat door alle kerken heenslaat. Laat de barricaden afbreken, die men vaak onbedoeld opwerpt tegen een mogelijk reveil. Wanneer dit reveil doorbreekt en de symptomen zijn inziens niet onaunstig zal de volkstelling er in 1970 heel wat anders i beter uitzien". Vernieuwing In het blad De Christen, van de Bap tistengemeenten in ons land, vonden wij het volgende commentaar over deze voorlopige uitkomsten van de volkstel ling: „De beweging van de Hervormde Kerk, welke zich heeft aangediend als i vernieuwing binnen de „vaderland- kerk". heeft bepaald nog geen uit drukking gevonden in de werfkracht dier kerk. Hetgeen beslist nog niet be tekent. dat deze „vernieuwing" reeds haar bankroet zou hebben beleefd. Men - hoewel zeer negatief met even veel recht kunnen opmerken, dat het verlies aan leden en invloed stellig gro- ou zijn geweest, wanneer de Her vormde Kerk van na de oorlog zich zonder dit nieuwe plan had gepresen teerd. Bovendien en dat is meer doorslaggevend zo ergens dan geldt toch stellig van een kerkgemeenschap, dat kwaliteit méér is dan kwantiteit." „Dat de „volkskerk" haar tijd zou hebben gehad (zie de achteruitgang van de Herv. Kerk) wordt schijnbaar ge- de groef van de Rooms- ■k. Toch geloven we, dat vooruitgang eerder te danken Is de verbeterde maatschappelijke om standigheden vooral In het Zuiden dan aan het verdiepte apostolaire be sef, dat overigens in betekenis Katho lieke Actie, Una Sancta etc. niet moet worden onderschat". „Dat de kleinere gemeenschappen zijn gegroeid kan eensdeels verklaard worden uit de ijver waarmee sommige van deze gemeenschappen hun „propa ganda" voeren, terwijl daarbij ander deels de psychologische factor van de kleine gemeenschap waarin men ie mand kan zijn in het tijdperk der massaliteit een duidelijke en grote rol zal hebben gespeeld". Door welvaart? Tenslotte wordt de vraag gesteld, of en in hoeverre het tot stilstand komen van het proces der ontkerkelijking een welvaartsverschijnsel is. „Gelet op hetgeen we ten aanzien van de voor uitgang der R.K. Kerk opmerkten zijn we geneigd deze vraag bevestigend te beantwoorden. De religieuze opbloei in Amerika heeft voldoende bewezen, naar kenners van Amerika verklaren, dat óók het-aan-godsdienst-doen status symbool dus welvaartsverschijnsel kan zijn", aldus het commentaar het blad De Christen. Advertentie Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te maken! leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. - v Het geloof dat God deze wereld bestuurt (en het woordjt geloof betekent in dit geval volstrekte zekerheid!) komt Uit uiting in de woorden die Mordechaï aan koningin Esther laat overbrengen. Als zij bedenkingen inbrengt en wijst op het gevaar dat voor haar persoonlijk verbonden is aan interventie bij de koningdan boodschapt Mordechaï haar: „Beeld niet in dat gij alleen van al de Joden ontkomen zult, omdet gij in het paleis des konings zijt. Want als gij in deze tijd blijft zwijgen, dan zal er voor de Joden wel van andere zijde redding en uitkomst opdagenmaar gij en uws vaders hrjy zult omkomen Voor de Jood Mordechaï is het onbestaanbaar dat zijn volle zal worden uitgeroeid en daar leek het toch wel op, waft met de wetten in het land der Meden en Perzen viel niet te spotten! Hoe het allemaal gaan moet weet hij niet maar dat er van een of andere zijde redding en uitkomst zal opdagen weet hij zeker! Dat volkomen vaste vertrouwen in God dat behoort hl kenmerk te zijn van het leven van de christen. En dan is er vanzelf ook de bereidheid om zich aan God toe te vertrouwen. Om, zoals Esther deed, het grote risico te nemen. Dat is God liefhebben en dat is God dienen! Elsa Maxwell voor Duitse televisie De wel meest beruchte kletstante van de Ver. Staten, Elsa Maxwell, wier tong gevreesd wordt door talrij ke „groten" van het witte doek, het beeldscherm en de radio, gaat nu in de Duitse televisieprogramma's ver schijnen. Zij is een van die bij ons onbekende, maar in de V.S. overbekende figuren, die er voor zijn om alle doen en laten van sterren te bebabbelen, zonder daarbij een blad voor de mond te ne men. Elsa vindt haar kracht in klets praatjes, in opgeblazen nieuwtjes uit het privéleven van haar slachtoffers en haar invloed kan een ster maken of breken. Daarom wordt zij in al haar vangrijkheid, overal vriendelijk uitge nodigd en iedereen tracht bij haar de gunst te komen. Velen haten haar, maar vleien haar niettemin en pakken haar met zijden handschoentjes aan, uit angst voor een vernietigend roddel verhaal. Sinds jaren verschijnt zij regelmatig voor de Amerikaanse televisie om haar roddeltjes te houden en zij gaat er prat op, dat zij roddelt. Het is haar (zeer ruim betaald!) vak. Wekelijks zal zij nu een programma van 12 minuten voor de Duitse televi sie gaan maken. Zij zal echter, (hoe wel zij veel reist) haar Amerikaanse zetel daarvoor niet verlaten, maar het programma op film laten vastleggen. Hoewel zij daarin haar landgenoten Handivijser op iveg naar universitaire samenleving VELEN, die de middelbare school hebben doorlopen, zullen bin nenkort aan een universiteit of hogeschool gaan studeren en zij zullen daarbij spoedig bemerken, dat de studentenwereld wordt ge kenmerkt door een bonte verschei denheid, die o.m. tot uitdrukking komt in het bestaan van vele studentenverenigingen. Eén daar van, de Civitas Studiosorum in Fundamento Reformato, de ver- Beroepingswerk NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Loppersum: dr. P. van Leeuwen te Eelde; naar Hoornaar (Z.H.): kand. L. J. Geluk te Zeist; naar Oosterhesselen (toez.): kand R. van der Kleij te Rotterdam; naar Deventer: G. J. Rijks te Oosterland (Z.) Bedankt 'oor Hendrik-Ido-Ambacht. C. Bezemer te Zierikzee; voor Steenwij- kerwold (toez.): A van de Bovenkamp te Engwierum GEREF KERKEN Beroepen te Nieuwe Pekela en Veen- dam: H. den Boeft, voorheen nredikant der Gerf. Kerken (vrijgemaakt) te Schou werzijl. GEREF. KERKEN (Vryg Beroepbaar: de classis Rotterdam heett i gehouden préparatoir examen beroep baar gesteld: J. D. Wielenga, kand. te Rotterdam, Lumeystraat 26a, tel. (010 81876). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hillegom: kand. J. P. Ver steeg te Amsterdam; te De Krim en Aals- leer: kand. H. Biesma te Lisse. Tweetal te Rotterdam-Kralingen: kand. K. Boersma en kand. J. Kievit, beiden te Apeldoorn. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Meppel: kand. J. Y. Pylman te Heerenveen. REM. BROEDERSCHAP Examen: voor het proponent-examen slaagde de heer G. J. Bierenga te Bus- eniging van studenten op Gere formeerde grondslag, wil de aan staande studenten op de hoogte stellen van haar wezen en doel en op deze wijze een kleine hand wijzer plaatsen op de weg naar de universitaire samenleving, z schrijft de propagandacommissie. De C.S.F.R. heeft als grondslag de Heilige Schrift en aanvaardt de drie Formulieren van Enigheid. Zij wil het contact tot stand brengen tussen stu denten, die zich op deze grondslag stel len, om de Geref. beginselen te bestu deren en in het licht daarvan andere levensbeschouwingen en vooral ook de mogelijkheden en manieren van passing van de Geref. beginselen maatschappij. De leden van de C.S.F.R. komen vooral uit de Ned. Herv. Kerk (Geref. richting), de Geref. Gemeenten er dere groeperingen in de Geref. gezind te. De praktijk heeft n.l. uitgewezen, dat vooral in deze kringen de overgang van het eigen milieu naar de academi sche wereld nogal groot is. Als regel zal de confrontatie met allerlei niet zaken, waarmee de jonge student aanraking komt, leiden tot een kritisch bezien (en zo nodig herzien) van eerst als feitelijk werd aanvaard. Dan is er het gevaar, dat men -het spoor wat bijster raakt. RUIMTE De C. S. F. R. nu wil een ruimte vor- ten, waarbinnen men over persoonlij- i en gemeenschappelijke problemen in gedachten kan wisselen. Zy is pri mair een studievereniging, hetgeen vanzelfsprekend de „amicitia" niet uit sluit. Een en ander vindt vooral gestal te in dc plaatselyke afdelingen: in Am sterdam, Delft, Rotterdam, en Utrecht zyn disputen, terwijl in Apeldoorn, Gro ningen, Lelden en Wageningen meer losse contacten worden onderhouden. De disputen beleggen eenmaal in de twee of drie weken avondvergaderingen. Daarnaast wordt in kringen (Bijbel kringen b.v.) en tijdens de jaarlijkse weekends gestreefd naar zo diepgaand mogelijke contacten. Bovendien zijn dan op landelijk niveau openbare v gaderingen, zomerconferenties. En ten slotte is er het maandblad „De Civlta- te". Aan het eind van dit jaar hoopt de C.S.F.R. haar tweede lustrum te vie ren. Het is in de afgelopen jaren we) duidelijk geworden, dat de vereniging in een behoefte voorziet. Voor een niet onaanzienlijk deel dankt zij ongetwij feld haar positie aan een voortdurend pogen tot eerlijke en goed overwogen antwoorden te komen op de vele vra gen die in de studentenwereld leven. Dat daarbij ook „naar buiten" wordt gekeken moge o.m. blijken uit het the- la van de laatste zomerconferentie: ,Onze roeping in een veranderende we- eld". In meer beperkte zin wordt ove rigens ook naar buiten van de in deze kring levende gedachten blijk gegeven het blad „Wapenveld", een uitgave de reünistenorganisatie, de R.R.Q.R. Men kan zich voor nadere inlichtin gen, voor aanvragen van het lidmaat schap en voor proefnummers van „Wa penveld" wenden tot de volgende adres, sen: P. A. Walhout, Hof van Delftlaan 93, Delft.; L. M. P. Scholten. Fred. Hen drikplantsoen 68 II, Amsterdam; mej. T. Visser, Kruisstraat 76, Utrecht, j J. Boeve, Harnjesweg 28, Wagenin gen. niet zal vergeten, gaat zij zich voor deze programma's uiteraard vooral toe leggen op wat zij allemaal weet te vertellen over Duitse sterren. En deze houden hun hart vast: krijgen zij Else tégen zich, dan zijn zij nog niet ge lukkig.... Jo Vischer jr. bij Avro radiosectie De acteur-cabaretier Jo Vischer jr., die als lid van de hoorspelkern dikwijls voor de radio optreedt, is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot dewerker aan de radiosectie van AVRO. Hij zal de heer De Wolff assis teren bij de leiding van de amusements programma's. De heer De Wolff nam, toen Karei Prior naar de televisiesectie overging, diens functie over, maar heeft teveel andere werkzaamheden, om deze e helemaal bij te kunnen doen. Jo Vischer is in de laatste jaren al veel werkzaam geweest in d briek „Waar voor uw geld", uitgezon den in de vrouwenprogramma's v NCRV en de KRO. Ook was hij des- tijds „Willem" in de Familie Doorsnee, Commentaar Improvisatie De eenacter „Improvisatie", waar mee de N.C.R.V. twee eindexamen leerlingen van de Arnhemse Toneel school gisteravond haar televisie debuut liet maken, zal ongetwijfeli een aantal kijkers te moeilijk zijn geüieest. Deze verbeeldende improvi satie op de grens van droom en wer kelijkheid, schijnbaar wat origineel toneelspel maar in feite een vernie tigend afrukken van menselijke mas kers, viel zó volkomen terug op het individuele, dat de schijn van onsa menhangend bleef overheersen. Maar met dit korte spel van de Ameri kaanse auteur Tad Mosel bereikte de N.C.R.V. precies het doel van de op voering: beide jonge actrices konden haar talent tonen en zij kregen daar bij uitstekend steun van de 'ervaren Paul Cammermans en Cor van Rijn als de nerveuze Tony. Tevoren had de N.C.R.V. een pro gramma van vroeg 18-eeuwse ziek, zang en dans uitgezonden. De bedoeling was geweest deze „Diver timento" (geheel in stijl en sfeer van twee eeuwen geleden gehouden) de tuin van de Singer Concertzaal te doen uitvoeren, maar daar was het weer niet naar. Dus bleef iedereen binnen en dat deed aan de hoofse al lure van het zeer charmante en aangeklede programma niets Cruys Voorbergh, die met veel smaak voor de kleding had gezorgd, decla meerde eh zong zelfs enkele ondeu gende liedjes van het Franse hof, alles zeer charmant en heel aantrek kelijk om te zien. Radioprogramma Voor morgen 8.15 Radiok 9.00 V.d. zieken; 9.35 Waterst; 9.40 V. vrouw; 10.10 Gram; 10.15 Morgendien! 10.45 Gram: 11.00 De marmeren pendu hoorsp: 11.40 Gram; 12.10 Oude muz; 12 Land- en tuinb. meded; 12.33 Bachkoor ■ork; 12.37 Nederl Herv Kerkdnst; 13 00 Nu 13.15 Volksmuz; 13.40 Gram; 15.00 Grai 15.30 Pianospel: 16 00 V. d. jeugd: 17.20 oerork; 17.40 Beursber: 17.45 Het Spectru lezing: 18.00 Koorzang: 18.15 Gram: 18 Radio-Volksuniversiteit: Organische Cherr I. d. Prof. Dr E Havinga; 19.00 Nws - Stede]o 21.50 Opsterland en de cultuur, enade-ork; 22 30 Nw 22.05 Pi 22 40 A vs; 23 55-24 00 nklng; 22.55 Platen- VARA: 7.00 Ni 0 Gym: 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gra 5 Rep Friese Elfstedenweek; 8 40 V. ;uters; 8.55 Wat eten we vandaag?, pra 9.00 Gym v d vrouw: 9.10 Gram. VPRO: 00 De primitieven en de moderne mens, :ing. VARA: 10.20 Gram: 10 45 Koorzang: 00 Gevar progr: 11.30 Lichte muz; 12-M gel en zang; 12.30 Land- en tulnb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Gram; 12.55 Hep Elfstedenweek; 13.00 N- 13.45 Van vuistbijl 'lnrr: .-tijd?, le 3 Gram; 17.00 Tip; VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 20.05 Promenade-ork; 20.35 Spontane re acties. muzikale discussie: 2115 Zomeravond asten, schakelprogr met rechtstr repor uit een aantal plaatsen _1n ons land; 22.20 So-rtreD; 22 30 Nws'; 22.40 Holland Fes al 1961: Strijkork; 23.10 JazzmtI d pau Rep Friese Elfstedenweek; 23.35 Gram; Ö/LW& n *1 vanavond i Het NTS-filmprogramma begint om 8 uur met het journaal, daarna (8.20 uur) weer een bezoek aan de Engel se dierentuin in Londen, en tot slot (8.40 uur) de romantische film „Al ways in my heart", die goedgekeurd ar alle leeftijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2