IKemue £ri Itórfje GTouraitl Kennedy: Zo nodig beperkte oorlog Commentaar Oude meesters op het politiebureau NIEUWS in één oogopslag Het zout van China Politie vindt arrestant dood in cel Wandelaars -12.087 in getal - treffen het Hammarskjoeld drie uur bij Bourguiba DINSDAG 25 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12233 CHRIST ELI JK-N A T ION AAL DAGBLAD „Stantvcsticfi is gheblcvea mgn hert ia UgfteaspotT Britten halen buikriem aan ZFE PAGINA 5 President Kennedy (diie vandaag tot het Amerikaanse vol'k zal spreken) zou tot de overtuiging zijn gekomen, dat de V.S. de Russische agressie in Europa tot staan moeten brengen zonder direct hun toevlucht tot atoomwapens te nemen. Deze zouden het uiterste middel zijn. Hammarskjoeld heeft gisteren enkele uren gesproken met de Tunesische president Bourguiba. Van Franse zijde zijn berich ten over Franse troepenlandingen tegengesproken. De gesigna leerde landingsboten zouden vrouwen en kinderen naar oor logsschepen hebben overgebracht. Engeland zal overgaan tot een bestedingsbeperking. In afwach ting van de officiële bekendmaking hebben de Britten de laatste dagen een run op de winkels uitgevoerd. Engeland wil ook een lening sluiten bij het Internationale monetaire fonds. Passagiers en bemanningsleden van een Electra, die gedwongen werd op het vliegveld van Havanna te landen (nadat de be stuurder kort na het vertrek uit Miami was overmeesterd), zullen naar de Ver. Staten mogen terugkeren. Over het lot van het toestel moet Fidel Castro nog beslissen. Uiit door de N.S. gepubliceerde cijfers blijkt, dat de vertra gingen in de dienstregeling van de Spoorwegen afnemen. On danks de vakan tied rukte kon ten opzich te van enkele weken ge leden een winst worden geboekt. Vanmorgen zijn de Vierdaagse-afstandsmarsen begonnen. In Nijmegen gingen 12087 wandelaars op stap, in Apeldoorn meer dan 1100. Niet minder dan 35.000 bezoekers waren gisteravond in het Nijmeegse Goffert-stadion voor de massale vlaggenpara- de aan de vooravond van de 45e Vierdaagse. In Parijs zijn de shows voor de herfst- en wintermode begon nen. Ook van de Londense mode geven wij vandaag een impres- In Aix-en-Provence, de oude stad in Zuid-Frankrijk, wordt een muziekfestival gehouden. Wij beginnen vandaag met een serie brieven over deze gebeurtenissen. DEZE plaat heeft de bekoring van het primitieve: Chinese ar beiders aan het werk op de Changlu-Hanku zout- velden, de grote zoutwin- plaatsen in de Hopei- provincie die voor het overgrote deel de be hoefte dekken aan deze voor het leven zo onont beerlijke kristallen. En dit primitieve past dan in het beeld dat men tich in de westelijke wereld van China gevormd heeft: een land waar de tijd iets heel anders is dan in ons gejaagde westerse leven; een land ook waar de tijd heeft stilgestaan en waar gelaten het leven geleefd wordt zoals de vaderen en voorvaderen dat leefden. Is het een juist beeld? Zoals Rusland en zijn sa- tellietlanden verborgen zijn achter een ijzeren gordijn, zo is het rode China verbor gen aohter een bamboe gor dijn. Maar dat bamboe, ook al lijkt het primitiever, werkt meer afdoende dan ijzer. Over de werkelijke situatie in de landen van oost-Europa kan men zich een vrij goed beeld vormen ook al ontbreken er details. Maar datzelfde kan niet ge zegd worden van de situatie in China. Het kan zijn dat in grote delen van dit uitge strekte land nog de primi tieve toestanden heersen maar de berichten dat ook China in staat is de atoom bom te vervaardigen, schij nen evenzeer op waarheid te berusten! Door dit alles is het rode China een wat angstaanja gend land geworden. Men weet er te weinig van en het onbekende jaagt altijd angst aan. Het zou allemaal al anders zijn als westerse journalisten dit land kanden doorreizen zoals ze wilden en er hun reportages over zouden kunnen schrijven. Dan zou men weten hoe het in China is en weten is al tijd prettiger dan onzeker heid! Zo ziet u weer een van de functies van de krant: door dat zij u inlicht en bij dat inlichten ook de onpret tige dingen niet verzwijgt! stelt zij u gerust. Zij is in het leven van ons allen een „angstreducerende factor". Tenminsteals u een goede krant hebt. Wat dat betreft kunt u onze krant gerust bij uw vrienden en kennissen aanbevelen! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewfjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woningplaats) De 59-jarige bakker S. K. uit Nieuw Buinen (Dr.) is gisteren dood in een ce) van het politiebureau aldaar aangetrof fen. Hij lag voor zijn bed. De matra* was verbrand, maar de man had geen brandwonden. De politie heeft medege deeld dat hij door verstikking om het leven is gekomen. De patholoog-anatoom van het gerechte lijk geneeskundig laboratorium in Den Haag dr. J. Zeldenrust heeft vandaag sec tie op het lijk verricht De bakker was op gesloten omdat hij verdacht werd van diefstal van ƒ400 ten nadele van een landbouwer. Hij zou gisteren voor de officier van justitie geleid zijn. De politie van München heeft een op roep tot de bevolking gericht om mee te helpen een bende woestelingen op te sporen die gisteravond in een straat van München twee jonge Nederlanders heb ben mishandeld. Een van deze twee, de 23-jarige H. Dijkstra, werd zo erg gesla gen dat hij in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Zijn 18-jarige landge noot, waarvan men alleen weet dat hij Karei heet, kwam er met lichte verwon dingen af. De twee Nederlanders verble ven op een kampeerterrein aan de rand van München. IN DE REDE, die president Kennedy vandaag tot het Amerikaanse volk zal houden, komt waarschijnlijk een passage voor, waarin rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van een „beperkte oorlog" tussen de Ver. Staten en de Sowjetunie om Berlijn, in de trant van het Koreaanse conflict. Volgens Amerikaanse bladen zou de president tot de overtuiging zijn gekomen, dat Amerika de Russische agressie in Europa tot staan moet brengen, zonder hierbij onraiddelijk zijn toevlucht te nemen tot atoom wapens. Dit wil echter niet zeggen, dat Ame-1 Rias (he<t Amerikaanse radiostation ii rika de dreiging met kernwapens als wv»st_R«nliin> wmioiaard#» mr n TT SMlr laatste redmiddel heeft opgegeven De New York Herald Tribune meent, dat Kenned voorts hogere belastingen en een groter contingent jongeren voor de militaire dienst zal vragen. Intussen schijnt de Sowjetunie haar strijd krachten in Oost-Duitsland en de an dere Oosteuropese landen te verster ken .De Russen zouden ook begonnen zijn met geregelde nachtelijke vluch ten op geringe hoogte van straaljager boven West-Berlijn. Kennedy zou bereid zijn, zich te hou den aan een afspraak, waarbij geen van beide partijen luchtaanvallen zal doen op 'gebieden buiten het land, waarom de strijd woedt. Dit betekent, dat de wes terse-en communistische landen buiten Duitsland bij een eventuele oorlog om Beriijn vrij van aanvallen zouden blij ven. Het verloop van een dergelijke oortog zou na de eerste 30 to>t 60 dagen grotendeels afhankelijk zijn van de vraag, of de Russen bereid zijn, ver sterkingen uit andere satellietstaten te laten aanrukken. Mocht de verdediging met conventionele middelen falen, dan zou Kennedy ten volle bereid zijn, gern- wapens te gebruiken om zijn verplich tingen na te komen. Het Witte Huis heeft deze beriohten (uiteraard) niet be vestigd. In een uitzending van Radio Uitstekend weer in Nijmegen NIJMEGEN, dinsdagmorgen (Van onze sportredacteur) vallende zaak: de Vierdaagse' lopers hebben nooit over het weer te klagen. Ook vandaag niet. Evenals vorig jaar was het vanmorgen een voortreffelijke wandéltemperatuwr De zon hield zich angstvallig schuil aohter een niet al te dik wolkendek, maar geen wandelaar die dat met argwaan bekeek. Van stonde af aan in de brandende zon is immers geen pretje, zeker niet in het vlakke Betuwe-land. Toch is die zon echter ook weer rriet weg te denken en zo heeft tegen negen uur, toen alle deel nemers hun startkaarten hadden laten afstempelen, hij snel duidelijk gemaakt ook dit keer een aandeel te willen leve ren voor de feestvreugde. Daar zal niemand van het 12.087 perso nen tellende wandellegïoen bezwaar te gen hebben. Van de 13.551 ingeschreve nen zijn er dus 1464 niet op stap gegaan. Gisteravond meldden er zich 1391 perso nen niet aan om hun startkaarten af te halen en van de 12.160 die dat wel deden verschenen er vanmorgen nog eens 73 niet op het appèl om één of andere reden. Maar 12.087 wandelaars ls een bijzon der hoog aantal, want alleen 1959, het topjaar, prijkt hier boven uit met 13.382. Vorig jaar was dit aantal aanzienlijk gedaald tot 11.598, maar nu er meer militaire eenheden beschikbaar zijn, is het totale deelnemerstal weer wat geste gen. En dan vandaag dus Eist. Heeft de Dordtse wandelleider T. van Heteren zijn zin gekregen, dan is hij in een ruk van Nijmegen doorgetrokken naar Driel, op zo'n 25 kilometer afstand van de wed ren. Velen zullen zijn voorbeeld in de vroege morgenuren hebben gevolgd Koninklijk gezin met vakantie Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Margriet en Ma rijke zijn vanochtend per vliegtuig van Soesterberg vertrokken voor een va kantieverblijf in de villa te Porto Erco- le in Italië. Eind augustus wordt het ko ninklijk gezin weer in Nederland ver- wadht. Prinses Irene verblijft op het ogenblik, zoals elders in deze editie ge meld, in Mexico. 4 tot 9 zijn de prettigste uren zeggen de ervaren 55-kilometer lopers. Niet iedereen kan dat beamen, want na dat vanmorgen om kwart voor 4 de eer sten op pad zijn gegaan, vertrokken de laatste deelnemers pas om kwart voor negen, (zie ook pagina 9). West-Berlijn) verklaarde mr. D. U. Stik ker, de Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO, er van overtuigd te zijn. dat de Sowjetunie eventueel bereid zal zijn, grote risico's te lopen om haar doelstellingen inzake Berlijn be verwe zenlijken. De Sowjetunie wil West-Ber lijn, het laatste eiland der vrijheid in het communistische imperium trekken, zo zeide hij. Het lot van Berlijn en het lot i het landen ln militair opzicht, in vastbera denheid en wilskracht even sterk zijn als de Sowjets. Ondanks de westelijke vorderingen op economisch, sociaal, po litiek en militair terrein staat nog nief vast dat de voorsprong op het Rus sische blok kan worden gehandhaafd. In talrijke landen ls het westen politiek en psychologisch in het defensief gedron gen, aldus mr. Stikker. De NAVO-daimden zijn „volstrekt eens gezind" wart; betreft hun doelstellingen. Vensdhiillen hébben slechts betrekking op de beoordeling van de toestand en de middelen die naar het doel voeren. Door afstand te doen van Berlijn zou hert westen „de fundamenten van zijn politie ke en militaire doctrine ondermijnen. (Zie vervolg op pagina 4) De elfstedentocht voor boten is gisteren in Leeuwarden wat on gelukkig gestart. Het tuig van het zeiljacht „Water Demon" bleef aan de achtersteven van de motorboot Kenau haken, die aan het keren was. De Water Demon kivam tegen de kant en sloeg onmiddellijk om. De eigenaar, de heer Douna, kon er meteen afspringen, maar zijn metgezel werd mee naar de diepte ge sleurd. Gelukkig was er redding in de buurt. Van de Animo sprong iemand in het water, dook naar de bodem en wist de dren keling nog net op tijd boven water te brengen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, ontmoet in Tunis president Bourguiba, met wie hij besprekingen zou gaan voeren over het conflict rondom Bizerta. O ECRET ARIS-GENER A AL Ham- marskjoeld van de Ver. Naties ziet zich thans geplaatst voor het vraagstuk hoe de crisis rondom Bi zerta op te lossen tot volle tevre denheid van het kleine Arabische Tunesië en de grote westerse mo gendheid Frankrijk. Hij heeft het probleem een van de zwaarste udt rijn toch al zo moeilijke car- aangepakt met een confe rentie vana drie uur, die hij maan dagavond voerde met president Ha- bib Bourguiba van Tunesië in diens Moorse zomerpaleis De Zweed glimlachte toen hij te Tunis arriveerde, maar was zwijgzaam reserveerd toen hij op de trappen van het paleis afscheid Bourguiba. Hij wilde niet over de kwestie spreken en vertelde de journalisten slechts dat geen bezoek aan Bizerta in het voornemen lag en dat de besprekin gen voortgezet zouden worden. Toen stap. te hij in Bourguiba's limousine en reed door de geïllumineerde paleistuinen weg. Habib Bourguiba jr, ambassadeur Tunesië in Washington, heeft intussen verklaard dat de vrije wereld nu eindelijk eens moet ingrijpen om een eind te maken aan de crisis rond Bizerta. De vrije reld moet volgens hem handelend optre den voordat de andere wereld dit doet. Hij heeft een gesprek gehad met de Ame rikaanse minister van buitenlandse ken, Dean Rusk. Bourguiba jr. zei voorts dat Frankrijk nog steeds troepen naar Tunesië brengt ondanks het aandringen van de Veilig heidsraad op een bestand en de terug trekking van de troepen op de linies dit het begin van de strjjd Innamen. Intussen heeft Radio-Tunis gemeld dat de Tunesische strijdkrachten in Bizerta hun stellingen niet hebben verlaten en se dert zaterdagnacht geen schot meer heb ben gelost De Franse militairen zouden echter in gebouwen nieuwe stellingen hebben betrokken. Vele van deze ge bouwen zijn geplunderd, aldus de radio. President Bourguiba heeft vanmorgen In Tunis medegedeeld dat Tunesië de toesand in Bizerta andermaal voor de Veiligheidsraad zal brengen. Ook Bour guiba Sr. beschuldigde de Fransen er van niet te z(jn teruggekeerd op hun uit gangsstellingen, zoals de Veiligheidsraad had gelast. Van doorgaans welingelichte zijde te Tunis is vernomen, dat de Tunesische po litie enkele tientallen Franse burgers naar het eiland Dsjerba in de Golf van Gabes heeft overgebracht. Andere aan gehouden Fransen zijn na korte tijd vrij gelaten, terwijl 28 Fransen (zoals ge meld) uit Tunesië zijn uitgewezen (zie ook elders in dit nummer). Boerderijbrand: tien kinderen nog net gered Vanmorgen 4s door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boer derij van de heer J. Kuijs in de Hei- straat te Vlijmen. Het pand stond spoe dig in lidhterlaaie. Buurtbewoners slaagden erin de tien nog slapende kin deren in leeftijd variërende van 1 tot 13 jaar te redden. Een tractor, landbouwgereedschappen, hooi en stro gingen verloren. Een kalf verbrandde levend. De inboedel ging nagenoeg verloren. Omliggende perce len zijn gespaard gebleven. TTET GEVAAR VAN EEN „oververhitte conjunctuur is stellig aanwezig. Het verdient toejuiching, dat onze regering reeds enkele maatregelen heeft genomen om het gevaar zoveel mogelijk te bezwe ren. Bleef zij werkloos, dan zou straks een ingrijpende beperking van de beste-- dingen, evenals in 1957 .onvermijdelijk zijn. Tot de genomen maatregelen be hoort, zoals de lezer weet, het uitstel van de belastingverlaging. Op zichzelf is deze verlaging in hoge mate wenselijk. De druk, vooral op bepaalde inkomensgroe pen, is zwaar. Maar een verlaging nu zou ten gevolge hebben een vergroting van de consumptieve uitgaven. Daardoor zou de „verhitting" heviger worden. In de richting van enige vermindering van bestedingen werken.de revaluatie van de gulden en de benerk'n- van de crediet- verlening door de handelsbanken. Wenselijk is ook, dat de hoge vlucht die het afbetalingssysteem heeft genomen eni germate wordt belemmerd .Dit stelsel ver lokt tot kopen, ook van dingen die men niet per se aanstonds nodig heeft. Over wogen wordt nu verhoging van het be drag dat contant gestort moet worden, alsmede verscherpt toezicht op de prij zen. vooral het eerste zal van betekenis Een critisch oordeel werd al door ve len uitgesproken over de beperking van de vrije woningbouw, de bouw zonder subsidie. Het is te begrijpen dat men daar wat vreemd tegen aan keek. De maatregel past eigenlijk niet in de huidige woning- politiek. Maar nu niet het minst ook in de bouwsector overspanning dreigt, ston den de minister geen andere mogelijkhe den ten dienste. Immers, aan de bouw van goedkopere woningen, aan de woning- wetbouw, wilde hij niet tornen, gezien ook de beslissing in december vorig jaar. Het is te verwachten, dat de regering deze maatregel, evenals die betreffende he* afbetalingssysteem .niet langer zal hand haven dan strikt noodzakelijk is. Wanneer waar is, wat hier en daar wordt beweerd, dat de top der bestedingen reeds gepas seerd is, zullen de beperkende maatrege len geen lang leven hebben. Maar de hui dige eang van zaken, ook in de bouwnii- verheid, maakte het ingrimen wenselijk ten einde erger te voorkomen. De dertig Amerikaanse, Canadese en En gelse zendelingen die vorige week woensdag de Oostprovincie wegens het verspreiden van anti-communistische propaganda werden gevangen genomen hebben nog steeds huis arrest, aldus heeft een V.N.-woordvoerder in Leopoldstad meegedeeld. Zij staan thans onder bescherming van de Verenigde Naties hun veiligheid loopt geen gevaar. (JUTA) TfEN groot hogedrukgebied b(j de Azo- *-J ren strekt zich over noord-Frank' rijk tot in midden-Europa uit. Ons land bevindt zich aan de noordflank hiervan in een zuidelijke luchtstroming, die voor al boven de Noordzee wordt aangewak kerd door een depressie, die van de oceaan naar het zeegebied ten noorden van Schotland trekt. Met de zuidweste lijke winden wordt geleidelijk warmere lucht aangevoerd, waarin af en toe zon neschijn voorkomt. De temperaturen zul len daarom woensdag weer iets hoger worden dan vandaag. Het zal daarbij droop weer zijn. Het koufront van de de pressie komt over Ierland langzaam naar wind tussen zuid en zuidwest. Tempe- het oosten, maar zal ons land morgen ratuur in de middag ongeveer 20 graden, nop niet bereiken. Zeewater ongeveer 17 graden. Vooruitzichten: af en toe nog wolken- De Bilt verwacht tot morgenavond: velden, maar overigens goed strandweer Droog weer met af en toe zonneschijn en cn wellicht n°8 iets warmer, opnieuw iets ho§ere temperaturen. Ma- Uge, aan de kust vrij krachtige zuidweste- Kapporten hedenmorgen zeven uur lfjke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Tendens stationair ZON EN MAAN Woensdag: zon op om 4.52 uur, onder statl0D om 20.40 uur; maan op om 19.28 uur, onder om 3.15 uur. Op 27 juli volle maan. Weerbericht D Hcldel Strandvenmchting Morgen vrij goed strandweer. Droog Se' met zonnige perioden en een zwakke rw Y pen burg Vllss Eelde T)RIE OUDE schilderijen afhandig gemaakt. Hij liet haar te Verkopen. Er kwamen De vriend van mevrouw koop aanboden omdat zij geld waarvan de waarde op de doeken in beslag nemen twee kopers plus iemand die Occelli werd overtuigd en hij nodig hadden als kunstkenner werd voor- verkocht alles voor 23.000 Ure Volgens experts - - - (135 gulden), inclusief de drie der drie van Giovanni Fran- In de aanklacht worden de rijen bevielen, en nog drie oude doeken. Toen dit aan cesco Barbieri, een 17e eeuw- OcceLli werd ver- se meester, bekend als Guer- honderdduizenden guldens en diende een aanklacht wordt geschat en die voor wegens fraude. gesteld. De moderne schilde- niet veel meer dan 125 gul- In de aanklacht den werden „verkocht" han- namen genoemd van de ko- andere ook. Neen, zei Bclu- liw B MjlPB„CIVCUU alo «ucr. gen thans op het hoofd- pers van dc schilderijen, de schi, ik heb alleen maar op- teld, maakte zij geen'bezwaar, rinoTzijn.* Het^doek^vertoont bureau van politie in Milaan, broers Angelo en Emilio dracht de moderne te verko- ofschoon, zij, zoals zij zei, die Petrus met de sleutels De Dc vrouw die eens de eigc- Mariani, die onlangs furore pen. nares was, beweert dat zij maakten toen zij ruchtbaar- nooit machtiging had gege- heid gaven aan hun aankoop. Dat hindert niet, zou de kopen." ven tot de verkoop. Mevrouw Occelli had de kunstkenner hebben gezegd. En dit niet alleen, aldus de vorige winter een vriend, Het is toch maar afval zon- advocaat van mevrouw Gem ma Occelli, de schilderijen wat oude meubelen werden haar door een truc moderne schilderijen oude doeken wel mocht en waarde wordt op f 230.000 eigenlijk niet had willen ver- geschat. De andere waren een portret van een meisje door Fedrico Fiori, met de bijnaam Vervolgens maakten de Banocchio, en het hoofd Italo-Beluschi verzocht, om der enige waarde. Daarmee kranten melding van de schil- een man door Pelligrino Ti- ...a. -- -■-* dc rijen van de jebcoeders baldl, bekend als de Michel Mariani die de doeken te Angelo van Bologna. Kopcnb Aberdeen Londen Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Mee Berlijn Frankfurt München Züricb Genéve Wenen Belgrado 6 25 3 25 3 17 w. bew. wnw zw 6 .12 19 zzw 2 33 23 nno 3 29 20 windstil 23 12 windstil 15 o 2 118 li*

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1