Kasbah" van Bizerta telt ziin doden Klein Algiers in Metz /ft eca doftfce hJj De late beslissing inzake Berlijn Ontstaan munten Woedende paras in actie Ruim 200 Franse parachutis ten, die in Algerije tegen de re bellen vochten, hebben vannacht een geweldig tumult veroorzaakt in het centrum van Metz. Zij vie len alle Algerijnen, die zü op hun weg tegen kwamen, aan om wraak te nemen voor twee kame raden, die door een Algerijnse scherpschutter vermoord waren. Volgens de politie zijn vier personen de vermoorde parachutisten, een Franse caféhouder en een Algerijn om het leven gekomen. Het aantal gewonden bedraagt 20. Drie Algerijnen werden in de Moezel geworpen. Eén hunner verdronk. De parachutisten, die onlangs uit Algerije naar Frankrijk teruggebracht waren, bestormden het buffet in het station en begonnen iedereen af te ranselen, die een Algerijns uiterlijk had. Er zijn vele Algerijnen, die in de streek van de Moezel werken als bouwvakker of fabrieksarbeider. Spoedig waren manschappen van de militaire politie ter plaatse om een eind te maken aan de wanordelijkhe den. De moeilijkheden waren begonnen toen enkele Algerijnen schoten losten op een café, waar enkele parachutisten wat gebruikten. Twee parachutisten en de caféhouder schoten er het leven bij in. Enkele andere parachutisten werden gewond. De soldaten trommel den onmiddellijk al hun kamaraden op en trokken naar het station, waar vele Algerijnse arbeiders op een late trein wachtten. Oostenrijkse kanselier: Terreur in Alto Adige Italië Galadiner van de Hohenzollerns (Van onze correspondent in Bonn) Een 150 gasten hebben zaterdagavond aangezeten aan het galadiner dat het hoofd van het huis Hohenzollern, prins Louis-Ferdinand van Pruisen en het hoofd van de Sigmaringse tak, vorst Friedrich-Victor von Hohenzollern. had den laten aanrichten op het stamslot der familie, de Zollernburg bij Hechin- gen ter gelegenheid van de 900ste ver jaardag van het beroemde Duitse vor stengeslacht. Eregaste was de grijze dochter van de laatste keizer, Wilhelm II. en tante van prins Louis-Ferdinand, hertogin Victoria-Louise van Brunswijk en Lüneburg. Van de Sigmaringse tak waren de opvallendste gasten de Zweed se prinses Birgitta („Gitta") en prins Hans-Georg von Hohenzollern („Han- si" met wie zü kortgeleden in het hu welijk trad. Zij waren voor het ver jaarsfeest van de huwelijksreis aan de Franse Rivièra naar Hechingen terug gekeerd. Ook de broer van prinses Kira von Preussen (de echtgenote van prins Louis-Ferdinand), grootvorst Wladimir van Rusland was met zijn S vrouw naar Hechingen gekomen. Voortzetting gesprek F rankrijk-F.L.N. De onderhandelingen over een agenda voor de conferentie tussen Frankrijk en de F.L.N. zijn te Lugrin voortgezet. De zitting duurde zaterdag van vier tot zes uur en was de langste die na de hervatting van de besprekingen is gehouden. Na afloop keerde de Algerijnse dele gatie per helikopter naar haar hoofd kwartier in Geneve terug. Ondanks de gespannen sfeer, die is ontstaan door het openlijk partij kiezen van de Algerijnen in het conflict om Bizerta. schenen de beide delegaties vastbesloten, op zakelijke wijze met el kaar te onderhandelen over de midde len om een eind te maken aan de nu bijna zeven jaar durende opstand in Algerije. t worden vergaderd. Pacifisten publiceren plaatsen met raket en vliegbases Een pacifistische organisatie heeft de Britse legerleiding tot woede gebracht door een kaartje te publiceren waarop raket- en vliegbases zijn aangegeven. Op het kaartje staan 19 plaatsen aan gegeven als mogelijke lancecrplaatsen voor de Amerikaanse Thor-raketten met een reikwijdte van 2.400 km, die nu ope rationeel gereedstaan voor een even tuele aanval met kernprojectielen op de Sowjetunie. Een regeringswoordvoerder heeft ge weigerd commentaar te leveren over het al of niet juist zijn van de gegevens op de kaart. Het kaartje stond op de voorpagina van het maandblad „Sanity" van de campagne voor kernontwapening. Een zegsman van de pacifisten heeft verklaard dat Russische spionnen toch allang over deze gegevens beschikken en dat er dus geen reden is ze aan het Brit se volk te onthouden. Amerikaans zendeling zit vast in Angola De Amerikaanse Methodistische deling. Raymond Noah is door de Por tugese geheime politie in Angola ge arresteerd en wordt reeds acht dagen ondervraagd, aldus meldt de correspon dent in Loeanda van de Sunday Tele graph. Vrijdag j.l. voor een week deden leden van de geheime politie een overval op een zendingspost in Loeanda. Noah werd gearresteerd onder verdenking het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Hy is met een groep Afri kanen. die van steun aan de opstande lingen worden verdacht, in de Sao Paolo- gevangenis opgesloten, Een vertegen woordiger van het Amerikaanse consu laat in Loeanda mocht hem bezoeken, maar leden van de missie werd de toe gang geweigerd. Onlangs zouden drie Afrikaanse zendingsstudenten, uit vrees voor arrestatie door de politie asiel in Nigeria hebben gevraagd. Men neemt aan. dat de gevangenneming van Noah hiermede verband houdt. de golf van terreurdaden in de provincie Alto Adige voornamelyk aan zichzelf heeft te wijten. Als de kwestie van schuld ter sprake komt aan de terreurdaden in Zuid-Ti rol, kunnen wij niet de schuld onvermeld laten van diegenen, die een vruchtbare voedingsbodem hebben geschapen voor wanhoopsdaden door hun weigering te gemoet te komen aan gerechtvaardigde verlangens, zei Gorbach in een radio rede. „Men moet niet alleen geweld ver werpen. dat uit wanhoop voortspruit, men moet ook resoluut onderdrukking, politiemethoden en administratieve chi- Gorbach wees iedere verantwoordelijk heid van Oostenrijk voor de terreur van de hand. Gorbach beschuldigde voorts Italië er van zijn beloften van 1946 over auto nomie voor Zuid-Tirol niet te zijn na gekomen. Rusland vergroot de „staatsdiscipline" Radio Moskou heeft meegedeeld dat het J con' ilecomité van de ministerraad van de iwjetunie is omgezet in een staats- controlecomciissie, „Goskontrol". Hiertoe is besloten met het oog op „de uitbrei ding van de economische activiteit en de noodzaak van doeltreffender controle, van hoog tot laag". De maatregel heeft tevens „vergroting van de staatsdiscipline" ten doeL Na kus arrestatie van waaghals De 29-jarige ex-vlieger Ray Weaver uit Niagara Falls is behouden aan land gestapt, nadat hij met zijn bootje vier uur gevangen was geweest In de grote draaikolk van de stroomversnellingen beneden de Niagara-watervallen. Hij maakte de tocht door de wit-schui- mende stroomversnelling in een kwar tier, maar bleef toen rondtollen in de wervelstroom. Zijn motor sloeg tenslot te af door gebrek aan brandstof, maar nadat zijn bootje vier uur was rond geslingerd, raakte het buiten de stroom en Weaver kon behouden op de Cana dese wal stappen. Toen hij san wal kwam. werd hij be groet met een kus en een omhelzing van een 19-jarig meisje en door een groep boze politiemannen, die hem in hechtenis namen. Weaver kan ten laste worden gelegd een wet te hebben overtreden die erop is gericht stunts bij de watervallen te voorkomen. GROOTS, GEERSEN Pluim voor paard, bon voor baas. Erasmus benoemd tot ambassadeur in Rome Dr. Hendrik Verwoerd, minister-presi dent van de Unie van Zuid-Afrika, heeft officieel bekendgemaakt, dat de 65-jarige minister van justitie Frangois Erasmus is benoemd tot ambassadeur in Italië. Verwoerd heeft verklaard, dat de be-' richten volgens welke Erasmus uit de regering weggewerkt zou zijn, niet ge grond waren. Hij krijgt op eigen verzoek de (rustiger) ambassadeursplaats. WILLEM GEERSEN «n HAIR0S II die horen bij elkaar als grrammo bij foon. Nog onlangs trok 's werelds wonderpaard zijn even illustere baas als eerste door de finish, hoewel hij liefst 60 meter had moeten voorgeven. Hulde daarom voor een „haai" ros en een meesterlijk pikeur, die blij bleek met de Pluim-Platenbon en Willem O. Duys het volgende vertelde OVER PLATEN: „Heb er niet zoveel als linten, lauweren en bekers. En wit ik heb is voornamelijk uit de oude doosLouBandy bij voorbeeld" OVER LUISTEREN: „Geen tijd om er speciaal voor te gaan zitten. Hoor gTaag opera's. Jazz? Geen verstand van. Weet U waar Hairos II z'n mooie oren bij spitst? Die OVER PLATENB0N: „Hé da s handig. En m'n keus is al gemaakt: diezelfde paardenpolka. Als er nu weer iemand jarig is, dan pieker ik niet langer: in draf naar de winkel en met zo'n bon van start!" Publlkatie van de C.C.G.C. bied van de economie en in "bestuurs- kwesties. Toen Chroesjtsjef in 1957 tot een in grijpende decentralisatie besloot en de bevoegdheden van de regeringen der Sowjetrepublieken uitbreidde, werd het ministerie voor staatscontrole, geleid door Molotof, opgéheven. Het controlecomité van de ministerraad, dat voor dit minis terie in de plaats kwam, had niet de be voegdheid buiten de regeringen van de republieken om controleurs té benoemen. Door de instelling van „Goskontrol" heeft de Sowjet-regering deze bevoegdheid hernomen. Twee foto's uit de stad Bizerta en de omgeving. Boven een door de Tunesiërs opgeworpen barri cade van schoolbanken, onder een Franse tank, patrouillerend langs de grens van het door de Fransen bezet gebied. TNE Kasbali Arabische wijk) van Bizerta beeft gisteren zijn doden geteld. Honderden verwilderde Tunesiërs, het ge weer in de vuist, vulden de nauwe, smerige straten van de inheemse wijk. Ze hieven op hun post bij de barricades van zandzakken, tegenover de stellingen van de Franse para chutisten. Velen van hen heb ben katoenen lappen om mond en neus gebonden om minder last te hebben van de stank der lijken die nog onbegraven in de Tunesiërs nog op barricades Afrikaanse zomerhitte lagen. Uit nauwe steegjes, uit donkere ramen en poortjes klonk een geroep dat steeds luider werd: Na moeloe, na moetoe, we zullen sterven. De Kasbah van Bizerta enkele uren nadat de laatste vuurstoten uit mitrail leurs waren weggestorven. „U bent wel kom, u ben een broeder," zeide met Bazooka's gewapende Tunesiërs tegen een Amerikaan. Franse tanks stonden opgesteld langs de weg van Bizerta naar Tunis, dertien kilometer buiten de- stad. Franse mili tairen hielden Tunesische burgers aan en fouilleerden ze. Parachutisten in ca mouflage-uniformen hielden met mitrail leurs de wacht op de daken by de aan legplaatsen van de veerboot Op het dak van een twaalf verdiepingen tellend ge bouw. vanwaar men de stad kan over zien. hing een Franse „tricolore" roer loos in de windstolle hitte. „STINKERS" „De politici hebben weer eens roet in het eten gegooid." zeiden een paar para chutisten. „We hadden meteen moeten doorstoten naar Tunis, om die Tunesi sche stinkers te laten zien dat we niet over ons laten lopen." Ernstige Tunesiërs lieten buitenlandse perscorrespondenten het politiebureau van Zarzouna zien. De paperassen lagen over de grond, de inktpotten waren er over leeggegoten, en een portret van Habib Bourguiba was doormidden ge scheurd. „Dat hebben de paratroepen gedaan." zeide Tunesiërs. Kruidenier Ramdan Ben Ounes toonde de journa listen zyn vernielde winkel en beschul digde de parachutisten ervan dat ze des nachts waren binnengedrongen om de boel te vernielen. Andere Tunesiërs, sommigen met tranen in de ogen, deden het relaas van mishandelingen, plunde ring en dood. Aan de andere kant van het kanaal, in de lommeryke straten van het Euro pese Bizerta, patrouilleerden parachu tisten in jeeps met mitrailleurs. Enkele bomen waren geveld door het artillerie vuur. Op de trottoirs lagen afgeknapte lantarenpalen. In de schaduw van huis- en tuinmuren bivakkeerden parachutis ten, met het moede hoofd op hun ran sels. Tunesische agenten met witte hel men op regelden het verkeer op de kruispunten en zorgden ervoor dat de als ambulances gebruikte vrachtauto's konden doorrijden. Voor de kazernes, tegenover de Kas bah, lagen de trottoirs bezaaid met lege granaathulzen. Gehelmde Tunesische in fanteristen, met vermoeide, stoppelige gezichten, hielden de barricades tegen over die van de Franse parachutisten bezet. In de Kasbah deelden Tunesische ziekenverplegers, met hun witte jassen vol met bloedvlekken, katoenen mas kers uit. Er was geen stromend water. „NAPALM" Joesjiret Kaddoek. een bestuurslid van de neo destour. verklaarde dat geen Franse eenheid had kunnen doordringen in de Kasbah. „Elk huis zou in een fort zijn herschapen," riep hy uit. Op de straat van de koeka-poort bi vakkeerden honderden „vrijwilligers des doods" zonder voedsel of water. Ze wa ren uitgerust met oude Amerikaanse, Duitse en Britse wapens uit de dagen van Rommel en Montgomery. Verkoolde lijken lagen op een hoop, dicht by de muur van het Mohammedaanse kerk hof. „Napalm, napalm." riepen Tunesiërs. De Fransen ontkennen officieel, dat ze tijdens de gevechten in Bizerta napalm zouden hebben gebruikt. e weten niet hoeveel doden er in de Kasbah zijn," zei Kaddoek. „We vin den telkens nieuwe lüken." Franse patrouilles controleerden de wegen rondom de uitgestrekte Franse marine- en luchtbasis. Uitgebrande vrachtauto's en met kogels doorzeefde personenauto's lagen in het stof langs de weg. In het land, langs de weg, zat een groep Tunesische gevangenen, be waakt door twee Franse gendarmes. Een drie kilometer van de Kasbah, langs het zonnige strand van de blauw groene Middellandse Zee. waren Franse meisjes in Bikini aan het zwemmen.. „RAMPZALIG" IN DE Verenigde Staten leeft on- der de oppervlakte ccn groeiend gevoel van onbehagen over het feit, dat te lang gewacht is met het ne men van beslissingen met betrek king tot de Berlijnsc crisis. Men neemt dit gevoel in het gehele land waar en vindt het zelfs onder men sen in de omgeving van president Kennedy. Dit gevoel zou meer dan gerecht vaardigd zijn, wanneer er een „idea le regering" zou bestaan, (maar die is er in Amerika nooit geweest). Zonder twijfel moesten de president en zijn adviseurs goed voorbereid zijn op Chroesjtsjef's dreigende on verzoenlijkheid in Wenen. Het zou ook ideaal zijn, wanneer ze een vol ledig program van actie gereed zou den hebben om in geval van nood on middellijk te kunnen verwezenlijken. In feite waren zij helemaal niet verrast door deze houding van Chroesjtsjef, maar (aangezien ze niet onfeilbaar zijn), kwaipen zij pas in actie, toen ze met de harde werkelijkheid geconfronteerd wer den. De beslissing is nu waarschijn lijk gevallen op de laatste vergade ring van de Nationale Veiligheids raad. Maar zelfs nu dat zo is, heeft het toch een hele tijd geduurd. Het is dan ook de moeite waard, naar het waarom er van te vragen. Een zeer menselijke reden is duidelijk aanwijsbaar. Kennedy heeft een hele serie weddenschappen gewonnen, toen hij het Witte Huis binnenging. In feite was dat het ge heim van zijn succes. Een te groot zelfvertrouwen schijnt mede invloed gehad te hebben op de kwestie- Cuba. Die veroorzaakte niet alleen meer wonden en littekens dan enig ander falen van een Amerikaanse re gering; het maakte ook een eind aan het teveel aan zelfvertrouwen bij Kennedy. Sindsdien is de presi dent er op uit, haastige en onjuiste beslissingen te voorkomen. Er is nog een reden van mense lijke aard. De verdediging van de Britse vrijheid vereist een funda menteel besluit, een waterstofoorlog te riskeren, als dit overgave kan voorkomen. Geen „menselijke" pre sident; ja, geen president, die geen monster is, zou een dergelijke be slissing kunnen nemen, zonder een zo zorgvuldig mogelijke overweging van alle facetten. Toch verklaart de ampele overwe ging van deze twee zeer belangrijke redenen niet geheel de langzame be sluitvorming. Een gedeelte moet nog worden uitgelegd. Maar dit ont brekende deel schijnt het eenvoudi ge feit te zijn, dat Kennedy's rege ring, terwijl ze op elk ander gebied bewonderenswaardig werk verricht, het vooralsnog niet zo best doet op het gebied van de buitenlandse poli tiek. Veel mensen hebben de neiging de schuld van dit alles te geven aan de aanwezigheid van teveel ..ge leerdheid" in het Witte Huis. Maar een overmaat aan menselijke intelli gentie is een contradictio in termi nis. Daar komt nog bij, dat Mc Geor ge Bunday, het hoofd van de afdeling ..buitenland" op het Witte Huis, bij zonder voorzichtig is geweest om geen inbreuk te maken op de be voegdheden van de minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk. Het is dan ook juister, dit ministerie zelf onder de loupe te nemen, dat nu zelf aan veel critiek van het Witte Huis blootstaat. Intussen schrijft het Engelse onafhan kelijke blad „The Observer" dat de on derhandelingen tussen Frankrijk en Tu nesië ten spoedigste moeten worden her vat „De niet goed te keuren medogen- loosheid waarmee de Fransen hebben terug geslagen zal de onderhandelingen moeilijker maken." „Het is nauwelijks aan te nemen dat Fransen of Tunesiërs voorzagen of wil den dat het conflict zou leiden tot een openlijke oorlog. Deze acute crisis kan ten dele worden geweten aan beoorde lingsfouten van beide regeringen: de Duits-Lutherse Kerk tactloosheid van de Fransen en het on- a heeft zich afgescheiden geduld van de Tunesiërs." moederkerk in Duitsland en heet „President Bourguiba, die door de Lutherse Kerk van Zuid-Afrika. Het be- eer strijdvaardige Arabische en Afri- ^luit zich onafhankelijk te maken is ge- kaanse nationalisten wegens zijn pro- nomen door de synode van de kerk, die westelyke houding wordt gekritiseerd te en die met de Algerijnse nationalisten moeilijkheden heeft over de Sahara, Duits-Lutherse kerk -Afrika zelfstandig Zuid- wilde kennelijk stratie zoals weest om de Fransen onder druk te zetten onderhandelingen over terugtrek king van hun troepen te beginnen. Uit minder bereidwillige, neutralistische landen als Marokko en Mali zijn de Franse troepen reeds teruggetrokken. .Waarom de Tunesiërs deze maal het ur openden op Franse vliegtuigen die DP Bizerta landden is een mysterië. Maar de publieke opinie in de Afro- Aziatische landen zal zich waarschijn lijk minder bezighouden met de oplos sing van dit mysterie dan met het feit dat verscheidene honderden Tunesiërs zijn gedood als gevolg van het bestaan van een ongewenste buitenlandse mili taire basis, die thans voornamelyk ter wille van het Franse prestige en. indi- verband met de strijd tegen de Algerijnse opstandelingen, wordt ge handhaafd." „In politiek opzicht is Bizerta ramp zalig voor het gehele Westen, juist nu het in de gehele wereld tracht steun te krijgen voor zijn politiek inzake Ber lijn." Zeven vrijheidsrijders vijf mannen rouwen, allen blanken zijn oorwegstation in Jackson ge- bij een poging tot integratie 'achtkamer voor kleurlingen. Door deze arrestatie is het aantal te Jackson in hechtenis genomen vrijheids- rijders gestegen tot 267. Mevrouw Wadley uit heeft erkend. Deze records last van een Italiaanse Functionarissen Engeland stapte het plaat selijke politicbureau binnen aangifte te doen zullen nu officieel in de r»- rechtbank aan de ketting Buckingham Palace hebben gisters worden opgenomen. worden gelegd. Deze beslis- zo tactvol mogelijk uitecn- veduwc van Ernest sing werd genomen, omdal gezet, dat de jongere zuster gering wil de nagedachte- gen de Braziliaanse rederij Radziwill. Zij is nl. gehuwd diefstal van haar auto, die Hemingway zal op uitnodi- de Italiaanse electriciteits- van de Amerikaanse presi- niet meer voor de deur van ging van premier Fidel maatschappij een vordering dentsvrouw, Caroline Ken haar woning bleek te staan. Castro een bezoek aan Cuba Na een onderzoek bleek, brengen. De Cubaanse re- dat de wagen 100 meter derop voor de deur van een nis winkel stond. Het commen- eren. taar van mevrouw Wadley was: „Mijn geheugen schijnt nog slechter te zijn dan ik dacht". i de schrijver blijvend heeft ingesteld. met dc aristocratische zaken- De Fèdération Aéronau- tique Internationale, die of ficieel de vliegrecords vast stelt, heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij de record- aanspraken Yoeri Gagarin Zuid-Slavië zal de koers Brooklyn een vechtpartij prins was, maar in 1951 van de dinar voor toeristen was uitgebroken tussen een Brits staatsburger werd en met ingang van 1 januari vijftigtal negers en Portori- 1962 met 50 procent veria- canen. Toen dc politie ter gen. Een Amerikaan, die nu plaatse arriveerde, wcai ze 600 dinar voor zijn dollar onthaald op een regen van krijgt, zal volgend jaar 750 keien, flessen en straatvuil. betreden van Canadees dinar ontvangen. Dc toeschouwers van de grondgebied door de Russi- Een Braziliaans vracht- vechtpartij waren er niet sche astronaut Gagarin ver- de Rus schip, dat de lioogspannings- van gediend, dat er een ein de Amc- kabel tussen Italië en Sicilië de gemaakt werd aan het toen zijn titel verloor. Twee verpleegsters van de Canadese dienst der volksgezondheid hebben het rikaan Alan B. Shcpard heeft stukgevaren, zal op spannende kijkspel. traagd, omdat hij niet de vereiste vaccinatiebewijzen kon overleggen. Engeland vraagt om E.V.A.-bijeenkomst Groot-Britannië heeft de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Kreisky, die voorzitter van de ministerraad de Europese vrijhandelsassociatie is. zocht deze week een byeenkomst va E.V.A. in Genève te beleggen. Volgens gezaghebbende kringen deze stap slechts betekenen dat Enge land zijn E.V.A.-partners wil medede len dat het besloten heeft onderhande lingen met de organisatie van de Euro pese gemeenschappelijke markt te be ginnen. Inmiddels is om de handel met het Gemenebest uit te breiden en de vraag stukken te behandelen, die ontstaan door de ontwikkeling van de Europese ge- meenschappelüke markt, een speciale commissie van 21 vooraanstaande Britse zakenlieden gevormd. Ook in de Gemenebestlanden zullen dergelijke commissies worden opge richt. Paarl bij Kaapstad bijeen is geweest. Het ontwerp van een nieuwe constitutie is reeds goedgekeurd en de aangesloten gemeenten van Kaapprovincie en Oranje Vrijstaat zijn nu verenigd. De voorzit- *-r van de synode, ds. Van Delft, is tot esident van de nieuwe kerk gekozen. JOSEPH ALS0P Als politiek orgaan geraakte het ministerie van buitenlandse zaken in verschrikkelijk verval gedurende het bewind van John Foster Dulles, die alles zelf wilde doen. Het departe ment wist zich niet te herstellen on der Christian Herter, hoewel deze z'n best deed. Het lukte Rusk ook niet en wel door een eigenaardige reden. leder een, die Rusk kent, ts het er mee eens. dat hij een bijzonder be kwaam, moedig en rechtschapen mens is. Als men naar zijn daden oordeelt, is hij echter ook iemand, die zijn gedachten graag voor zich houdt en zijn oordeel tot het laatste moment opschort. Dit is evenwel al leen het voorrecht van de President. Als de minister dit ook doet, dan kan er geen efficiënte politiek wor den uitgestippeld. En als een derge lijke politieke „lijn" van het begin af aan afwezig is, dan draait elk ge sprek over buitenlandse politiek uit op lieen-en-weer-geklets. Rusk heeft zich tot dusver gedis tantieerd van het streven vanAche- son en Dulles, een krachtig beleid te voeren. Misschien heeft hij dit eenvoudig gedaan, omdat hij tijd nodig had om zich in tc werken. Ongetwijfeld is dit probleem nog gecompliceerder geworden door de aanwezigheid van Chester Bowles als onderminister van buitenlandse zaken. Bowles* energie en rijkdom aan ideeën zijn niet te ontkennen. Maar het is ook waar, dat er geen schijn tje samenwerking is tussen Bowles cn Kennedy of tussen Bowles en Rusk. Het is bekend, dat Bowles bitter gestemd is, omdat hij buiten de kwestie-Berlijn is gehouden. Het is ook geen geheim, dat Bowles niet erg gezien is. Onder deze omstan digheden lijkt de grenzeloos energie ke Bowles wel op een enorm tand rad, dat razendsnel in het niets ronddraait en de machinerie niet in beweging brengt. Het is niet een voudig om te zeggen, wie de bron van alle problemen is. Maar deze moeilijkheden kwamen wel duidelijk naar voren, in de worsteling, die zich om bet probleem-Berlijn heeft afgespeeld. Wet bijstandskorps in de N.-G.-Raad De aankomst van het wetsontwerp over het bijstandskorps dat zaterdag aan de Nieuw-Guinea Raad werd aange boden, is door alle leden met instem ming begroet. Mr. de Rijke diende een motie van aanbeveling in, die beoogt morele steun te verlenen aan de directeur van financiën, mr W. G. baron van der Feltz. die vandaag naar Nederland ver trekt voor bespreking van een urgentie- programma van noodmaatregelen, voor uitlopend op de totstandkoming van het bijstandskorps Deze motie werd na hoofdelijke stemming met zeventien stemmen voor en zeven tegen aangeno men, De tegenstemmers vonden de mo tie deels te zwak, deels onvolledig om dat daarin alleen werd aangedrongen noodmaatregelen te nemen voor lager en middelbaar Europees overheidsperso neel. vluchtelingen op te halen. Het tweede toestel vertrok een half uur later. Deze toestellen zullen terugkeren met de eerste groep vluchtelingen van de circa 20000 personen die van Havanna naar Miami zullen worden overgebracht. Fidel Castro heeft het luchtverkeer naar Ame rika echter "beperkt. de munt vond gebrekkige munttechnlek niet con- deze i dit ruilmiddel dus i het gehele Middellandse Zeegebied verspreidden. Zelf6 bij de de handel een te onzekere factor op- Kelten van het oude Gallië (Frank- leverde. Ook Phoenicischc kooplie- rijk) werden Griekse munten voor den hebben veel later! by wyze eigen gebruik nagemaakt, van primitieve muntslag gouden staafjes van stempels voorzien, als bewijs van herkomst en als garantie omloop wa voor een zekere goudwaarde. Maar ringstocht particuliere stempeling uiteraard alleen van waarde zün in kleine kring, zodat ook hier nog niet van gemunt geld kan worden gespro ken. Ook in Assyrtë TOCH I» HET ZO! als in verschillende andere landen omstreeks 1000 v. Chr. begonnen be paalde afgewogen stukken zilver var officiële stempels te voorzien, de werkelijke munt was steeds niet geboren. Dit den in Lydië, dat r(jk bepaald metaal, electron genoemd, bestaande uit blykt uit de verove- Alexander de Grote, toen deze bü de bezetting van de Perzische konings paleizen niet min der dan 175.000 kg goud en zilver buit maakte, alsmede 39.285 kg gemunt geld. Toen deze hoeveelheid in cir culatie kwam, ver- enorme prfisstU- oorzaakte dit ging en een geweldige verhoging dc levensstandaard, welke grote ellende voor dc minder bedeelden met hiermee nog zjch bracht. Ook Salomo had bijna 7 zou gcschie- eeuwen tevoren inflatie bewerkstel ligd. (1 Kon. 10:27, en II Kron. 1:5). maar deze droeg uitsluitend een natuurlijke alliage plaatselijk karakter en zal kortston- zilver. Dit electron dig van duur zijn geweest, omdat het werd In het gehele land in delen in die dagen betaling aangenomen. Maar buiten Lydië kon het elec tron moeilijk worden geaccepteerd, flatlc na de veroveringstochten Alexander de Grote op het einde de 4de eeuw v. Chr. omvatte omdat het goudgehaltc niet hekend echter gehéél Klein-Azië nomlsche betekenis I ontstond rika heeft meegemaakt. in het buitenland ook geleidelijk We mogen deze geschiedenis Lydië zijn. het goudgehalte op bad leren waarderen. Dit leidde inmiddels keiaar te hebben kennisgemaakt. 75 procent olgcnde keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5