Kees Verwey - reeds nu een klassiek schilder Leidenaar Karstens won ook in Pijnacker „Zomerhuisjes" rond de Nieuwkoopse plassen worden afgebroken Jansen teruggewezen naar tweede plaats fflEUWE LEIDSCHE COURANl MAANDAG 24 JULI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Den Haëg, Kurzaal, 8.15 uur: Resi dentie Onkest o.l.v. Willem van Otterloo. loliste Ann Sohein, piano. innenhot 250, 3 30 en 9 uur njn.: Toneelgroep Arena met „Nu noch" Dinsdag Luxortheater, 10 uur; Vakantie school jeugd, film Watt en Watt Den Haag, Binnenhof, 2-30, 3 30 en I uur n.m,: Toneelgroep Arena met „Nu Woensdag Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Academisoh ziekenhuis, 12501-20 uur: Middagpauzebijeenkomst. Den Haag: Kurzaal, 8-15 uur; Resi dentie Orkest o.l.v. Hans Schmidt Isser- itedt; soliste: Geza Anda, piano. Nieuwe Kerk, Spui, 815 uur: Charles de Wolff, orgelconcert. Donderdag Speeltuin Westenkwartier, 10 uiur: Vakantie schooljeugd, The Marico'a. Speeltuin Zuiderkwartier, 3 uur- Vakantie schooljeugd, The Marico'a. Den Haag: Gebouw K_ en W, 8 uur: Musical My Fair Lady. Kurzaal, 8.15 uur: Spaanse dansgroep Sonidos Negros. Hou trusthallen, 8 uur: Kon. Militaire Kapel o.l.v. R. van Yperen. Binnenhof, 250, 330 en 9 uur: Toneel- poep Arena met ..Nu noch". Vrijdag Speeltuin Westerkwartier, 10 uur: Va kantie schooljeugd, The Marico's. Speeltuin Morskwartier, 3 uur: Vakan tie schooljeugd, The Marico's. Den Haag, Gebouw K. en W., 8 uur: Musical My Fair Lady. Kurzaal, 8.15 uur: Residentie Orkest olv. Hans Schmidt Isserstedt; soliste: Geza Anda, piano. Zaterdag n Haag, Gebouw K. en W., 8 uur: Musical My Fair Lady. Binnenhof, 2.30, 3.30 en 9 uur nm.: Toneelgroep Arena met „Nu noch". Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen ipotheek Van Driesum, Mare 110. tele foon 20406. Films Casino (7 en 9.15 uur): Rio Bravo (14 Jr). Casino (2.30 uur): Robin Hood (a.l.). lido (2.30, 7 en 9.15 uur): lm weissen Kei (a.l.). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jerry als ruimtevaarder (a.l.). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): De verleidster van de Nijl (14 jr.). Donderdagcyclus: De levensroman van Richard Tauber (14 jr). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur>: Amerika ronder masker (14 jr) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Zeventien en nog nooit gekust (a.l.). Tentoonste I lingen Lakenhal, schilderijen en tekeningen Kees Verwey (tot 4 september). Rijksmuseum voor Oudheden, Vier honderd jaar Romeinse bezetting (tot 20 augustus). Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis der natuurwetenschappen: „Uit de kinderja ren van de elektriciteit" (t.m. 29 okto ber). Boerhaavezaalen, werken leden Leidscb Kunstcentrum (tot 22 juli). Lakenhal en Hortus, tentoonstelling Bloemen- en schilderkunst, en Aqua Hortus '61 (bot 5 augustus). Musea, Instituten, leesxaten e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op raterdag tot 1 uur Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium. Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 1 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 16 tot 1250 en van 2 tot 4 uur. Grootscheepse expositie in Lakenhal In 1958 waren wij in Leiden reeds in staal een overzicht van net. oeuvre van de kunstschilder Kees Verwey te krijgen via een tentoonstelling in de Lakenhal. Nu deze Haarlemse schilder de RembrandVprijs op vrijdag 14 juli heeft ontvangen, is een expositie van zijn werk echter méér dan ooit verantwoord. De Rembrandtprijs immers werd niet voor niets gegeven en Verwey schijnt reeds bij zijn leven klassiek te worden. De Lakenhal exposeert op grootscheepse wijze zijn werk; grootscheeps niet zozeer van wege het grote aantal nummers in de catalogus (100), maar om de over zichtelijkheid van de belangrijkste hoogtepunten vAit het oeuvre en de ontwikkeling van een en ander. Voorzitter van de jury was de kunst schilder H. H. Kamerlingh Onnes uit Voorschoten. Wie denkt dan niet direct aan de op 21 januari 1927 op „Groenoord" te Leiden overleden kunstschlider Floris Verster, nauw verbonden immers met de familie Kamerlingh Onnes? Floris Ver ster, wiens invloed ook in Verwey's werk is waar te nemen, wanneer de jonge kunstenaar de eerste schreden gaat zet ten op het moeilijke pad. Voor het overige denke men niet in de eerste plaats aan deze relatie als een bevoorrechting maar veeleer als een be vestiging van de aloude stelling, dat óók in de schilderkunst traditie niet kan wor den weggecijferd. Uit deze traditie puttend is Verwey stap voor stap verder gegaan, helemaal niet blind voor de nieuwe richtingen in de kunst, maar op typisch Hollandse ma nier wikkend en wegend, rustig zichzelf blijvend, kiezend en gebruikend, wat hij gebruiken kon om te kunnen zeggen wat hij zeggen wou, om uiting te geven, aan wat uit het diepst van een poëtisch kunstenaarshart geboren wilde worden Géén vernieuwer dus, maar een geniaal eclecticus. Hoogtepunten Op twee terreinen van de beeldende kunst heeft Verwey duidelijk een hoogtepunt bereikt: dat van de por tretkunst en dat van de aquarel. Beide genres zijn wel toetsstenen van iemands werkelijke kunnen op dit gebied. Klodderaars en voetschilders komen er beslist nooit aan toe hierin iets te bereiken. Zij hebben er niet eens mee van doen. Toch ontgaat ook Verwey de tendens van de abstractie niet, althans in zoverre de vlakverdeling ook bij hem meer waarde gaat krijgen. Zie bijvoorbeeld Nieuwe ulo-school in Zuid-West In het zuid-westen van Leiden, aan de Diepenbrocklaan, is een u.I.o.- school gebouwd voor de Geref. schoolvereniging. Onze fotograaf maakte deze opname van het nieuwe gebouw dat wat het exterieur be treft klaar is. Met het oog ook op de nieuwe cursus is de bouw zo snel mogelijk verlopen. Nadere medede lingen over de ingebruikneming en bet tijdstip daarvan volgen binnen kort. Foto N. v. d. Horst 1ZEES VERWEY, wiens werken in De Lakenhal worden geëxposeerd. De schilder werd in 1900 te Amster dam geboren en woont nu in Haarlem Zijn oeuvre omvat schilderijen in olie verf, aquarellen en tekeningen- De directeur van de Lakenhal, de heer JN. van Wessem, schreef over Kees Verwey het volgende: Kees Verwey is in zijn kunst in hoge mate individualistisch, maar dat wil niet zeggen dat hij uit de ontwikkeling van de hedendaagse kunst kan worden weggedacht: hij neemt er een geheel eigen plaats in. Hoe die ontwikkeling zijn voltooiing ook zal bereiken, nu reeds kunnen wij vaststellen dat Kees Verwey tot de al lerbelangrijkste schilders van deze tijd behoort, dat zijn werk voor velen een vreugde zal zijn als talloze succes stukken van nu uit verveling zullen zijn opgeborgen of door de onkunde van hun makers zichzelf vernietigd zullen hebben. Een scheppingsdrang als de zijne, een tekenaanleg zo zeker en zo krach tig, een kleurgevoel van een dergelijke zuiverheid en subtiliteit, een gave de fijnste gevoelsschakeringen op ande ren over te dragen, een compositie talent dat alle formaten, tot de groot ste toe, volledig beheerst en de unieke persoonlijkheid van de kunstenaar vragen om een bewondering die spon taan zijn deel zij. Het Epaarne. de aquarellen: wat een zuiverheid van kleur en licht en welk een perfecte har monie tussen die beide, ook in het vlakf In de portretten is altijd, ook bij de in werking van moderne invloeden, een zó persoonlijk en menselijk contact tussen de geportretteerde en de portretschilder aanwezig geweest, dat de weergave heel vaak aan Rembrandt doet denken, aan diens stille doordringen in de persoon lijkheid van de ander, aan diens liefde volle behandeling van het gegeven, méér dan bijvoorbeeld aan die andere be roemde portretschilder uit de zeventien de eeuw, Frans Hals, met zijn uitgelaten heid en zijn brio. Kees Verwey bevindt zich met zijn 61 jaar ook thans weer in een bijzonder creatieve periode, waarbij hij zich voortdurend vernieuwt (zoals een goed kunstenaar past, zouden wij eraan toe willen voegen). De Rembrandtprijs van de stad Leiden, hoe verdiend ook zal zeker geen eindpunt betekenen. Verwey is een typische representant van de Hollandse geest, zeer persoon lijk, niet klakkeloos achter modestro mingen aanroeiend, kiezend, vakman schap beoefenend, maar daarbij toch poëet en vooral mens. Men verzuime niet deze overzichtsten toonstelling in de Lakenhal te gaan zien: schilderijen, aquarellen en tekeningen Tot 4 september kan men er terecht C. Th. Wilbert-Reicbermaa Evangelisatiecampagne in Leiden Van 29 juli tot en met 6 augustus wordt in een tent op het Schuttersveld te Lel den een evangelisatiecampagne gehouder. onder leiding van de evangelist Ben Hoe kendijk en de organisator Peter Vlug Elke avond om 8 uur is er een bijeer. komst, op zondag om 3 en 8 uur, op woensdagmiddag een kindersamenkomst en op zaterdagmiddag een jeugdsamen- komst. Het is de bedoeling, elke avond met zieken te bidden. Bejaardentocht van het Haagwegkwartier Het comité ..Ouden-van-dagentocht" in het Haagwegkwartier heeft een record aantal inschrijvingen ontvangen voor de tocht op dinsdag 29 augustus. Uit het Haagwegkwartier. gerekend van de Vink af hebben zich 181 mensen opgegeven. Dit is de vijftiende maal dat deze tocht wordt gehouden. Er komen twee grote bussende rest personenauto's. Middenstandsexamens te Leiden A Timmermans_Faas, Noord wijk; C v ToLSpek, Abbenes; H Uithol-Ederveen, Alphen aan den Rijn; A Uitvlugt, Alphen aan den Rijn; J Uljee, Hazerswoude; H Uytewaal-Hoogeworst, Ter Aar; A v Veen. Zevenhoven; A Veenhof, Kamerik (Utr); W v d Veer, Oud-Ade; Z Melis, Alphen aan den Rijn; A v Velzen, Leiden; J v Velzen, Leiden; F Verberg, Leiden; W Verberg, Leiden; H Verdoes, Katwijk aan Zee; M Vergeer, Alphen aan den Rijn; A Verhey, Rijnsburg; J Vermeulen, Lei den; E Verschoor, Voorschoten; E Ver sluis, Alphen aan den Rijn; B Verver, Lei den: W Verwey, Noordwijk; P Vis, Nieuw Vennep; J v d Vlekkert, Voorschoten; in Vliet, Voorschoten; P v Vliet Al phen aan den Rijn; C de Vogel, Zoeter- woude; C A de Vogel, Alphen aan den Rijn; H Vogelezang, Leiden; H Voorby, Alphen aan den Rijn; P Vos Aarlander- H Vos, Alphen aan den Rijn; J Vos kuil, Leiden; W v Waay, Benthuizen: J Wahle, Zevenhoven; J Walbrauen, Was- ar; A Warmerdam, Stompwijk; E Wassing, Noordwijk; A de Water, Voor- Wesseling, Sassenheim; M v d Weydcn. schoten; A Wesseling, Sassenheim; M Winkel, Leiderdorp; P v Wissen, Voor- Nieuwkoop; B v Wieringen, Abbenes: J schoten: Jac de Wit, Alphen aan den Rijn; d Wolk, Leiderdorp; F Wijling. Lei den; P Wijman, Bodegraven; L Wijsman. Noordwijk-Binnen; G Ykema, Alphen aan den Rijn; Joh Ykema. Alphen aan den Rijn; J v d Yssel, Leidschendam; S Zand bergen, Oegstgeest; T Zandbergen, Rijns- burg; A Zegwaard, Hazerswoude; T Ze mel, Leimuiden; Joh Zwart, Lelden; M Zwart, Leiden; H v d Zwet, Nieuwkoop; Joh Zwetsloot, Lisserbroek; P Zwetsloot. s; C van Zwieten. Alphen aan den Rijn. ILF0RD bttt'efllm Onderscheiding bij Herdingh en Blanken voor mej. Goldberg In een gezellig ingericht vertrek ach ter de verkoopruimte van de apotheek Herdingh Blanken aan de Hogewoerd was zaterdagmorgen een gezelschap bU- ecn om afscheid te nemen van mej. H. Goldberg, die veertig Jaar lang apothe kersassistente is geweest. Onder de aan wezigen bevond zich wethouder S. Menken. In een hartelijke toespraak Aan de rand van de plassen in Noorden (bij Nieuwkoop) kwamen steeds meer vreemde bouwsels en oude autobussen te staan, die dienst gingen doen als zomerverblijf of weekendhuisje. De bewoners van de streek zetten ze op om ze te verhuren en de mensen uit de grote steden „bouwden" ze voor eigen gebruik. De meeste verblijven beantwoordden niet aan de ge stelde eisen en werden zonder vergunning geplaatst In en bij het plassengebied van Nieuw koop ontstond een onhoudbare toestand. Aanschrijvingen van Nieuwkoops ge meentebestuur aan de terreinhouders werden genegeerd of leidden tot het in dienen van verzoekschriften om nog één ïrseizoen te mogen verhuren. Derge lijke verzoeken, hoezeer er bij inwilli ging telkens op werd gewezen dat de bouwsels en bussen moesten worden af gebroken, werden telkens onder andere motiveringen herhaald zodra nieuwe waarschuwingen door het gemeentebe' stuur werden gedaan. Om radicaal een einde te maken aan deze chaotische toestand hebben burge meester en wethouders van Nieuwkoop de deurwaarder van de gemeente, de heer Th. J. van der Heijden te Leiden, opgedragen te beginnen met vijf „zomer huisjes" en twee autobussen onder zijn leiding weg te nemen, eventueel te doen slopen. De opdracht houdt krachtens de gemeente- en woningwet een lastgeving in om eventueel tpgen de wil van de De heer Van der Heijden heeft nu dé betrokkenen, om beschadiging van ma teriaal en het slopen van de bussen met snijbranders te voorkomen (de bussen zijn in de drassige grond bijna niet te vervoeren, terwijl er ook moeilijkheden zouden zijn omtrent de plaats waarheen de bussen zouden moeten worden ge bracht), gewaarschuwd dat indien niet binnen een week alles is weggenomen, hij zijn opdracht zal uitvoeren, zo nodig met hulp van de rijkspolitie. De kosten die met deze maatregelen gepaard zou den gaan moeten op de nalatigen worden verhaald. Sommigen hebben reeds eieren voor hun geld gekozen en zijn bezig met het zelf afbreken van de huisjes, terwijl ook de Haagse en Utrechtse rechtskundige adviseurs de eigenaars van de autobussen hebben aangeraden de zomerverblijven tijdig te laten weghalen. Eindspurt verliep onprettig (Van een onzer verslaggevers) „Karstens, Karstens, Karstens", klonk het zaterdag uit de kelen van hon derden toeschouwers die samengedromd waren bij de eindstreep en voor dien de vierde wielerronde van Pijnacker geestdriftig hadden gevolgd. Karstens uit Leiden was als tweede over de finishlijn gestormd, doch hief als teken van protest, wild gebarend, zijn arm omhoog. De eerstaankomen- de, Jan Jansen uit Nootdorp die de laatste weken veel successen had ge boekt, had zijn rivaal op zeer onelegante wijze, bijna in het publiek ge drukt Dit om te verhinderen dat de Leidenaar, die er een verbeten eindsprint uitdraaide, hem voorbij zou komen. Eenparig en resoluut be sloot de jury om het onsportieve gedrag van Jansen te bestraffen door hem naar de tweede plaats te verwijzen. Het was een rumoerig einde van een honderd kilometer lange wielerstrijd die voortdurend geboeid heeft en waarin Karstens zijn grote klasse heeft getoond. Voortdurend was deze actieve knaap die de zaterdag daarvoor eveneens in Poel dijk gewonnen had, op een niet aflaten de, strijdlustige manier, in de voorste ge lederen te vinden. Hij won dan ook later de leidersprijs. Het begon al na een ronde of vier. Sa men met Van Heijst uit Haarsteeg, ging hij op pad. Kooiman (Rijnsburg) ging er achter aan maar keerde spoedig terug in het peloton, dat door dc ononderbroken regen van premies er een hoog tempo Inhield. Van Heijst moest lossen en Karstens reed prinsheerlijk alleen op kop. Totdat Jansen, aangemoedigd door velen, fel sportend achter de vluchteling aanging, wat tot gevolg had, dat hU de kleurige groep meetrok en de renners met nog 62 km te rijden allen weer bijeen waren. Allen is niet het Juiste woord. Ver scheidene coureurs vonden in de felle Ugenwind of pech een tegenstander, dl» hen tot opgeven dwong. Het was de Ha genaar Verbaas, die met veel elan een greep naar de macht deed. Hij flitste weg en kreeg de attente Breure (R'dam), Cu- velier (Nieuw-Vennep), Greuter (Edam) en Van Dok (Enkhuizen) spoedig aan zijn wiel. Zij verkregen een fikse voorsprong ongeveer op de helft van de strijd. Karstens begreep het gevaar en ging op zoek naar de top, samen met d» Utrechter Rademakers. Jansen kreeg het eveneens benauwd in het steeds slinken de peloton en wist tezamen met Van der Lans bij het duo Karstens-Rademakers te komen. Het aldus gevormd kwartet ver stond elkaar uitstekend en ging met een onversaagd tempo de positie van de vijf man voorin bedreigen, die stuk voor stuk met de kracht van de jagende vervolgers kennis maakten. Het duurde niet lang of de groepjes smolten samen wat een nieuw gezelschap van negen coureurs aan de kop beteken de. Het werd al gauw duidelijk dat nie mand in het verbrokkelde peloton de kracht zou bezitten de achterstand te overbruggen. Integendeel het gat tussen de koplopers en groep werd steeds gro ter, zij het dan dat Cuvelier en later Breure het tempo van hun collega's niet meer vermochten te volgen en moesten afhaken. Machtsvertoon Even was er sensatie in de 24e ronde. Karstens kreeg een lekke band, wist ech ter snel van fiets te verwisselen en maakte met groots machtsvertoon de ach terstand ongedaan. Successievelijk kre gen de weglopers de staart van het pelo- ton te pakken. Behoudens Brinkman, Ket, Stam en Ten Dam die er niets voor voel den te worden gedubbeld. Van der Lans verdween van het toneel, evenals Droog (Bleiswijk) die in het begin vele premies had opgeëist. Nog acht ronden waren er le rUden. Jansen en Karstens snelden weg. Ho» Jansen ten slotte won. maar Karstens toch eerste werd, vertelden w(J n reeds Uitslag De uitslag was: 1. Karstens (Leiden) 100 km in 2.47.6; 2. Jansen (Nootdorp); 3 Rademakers (Utrecht); 4. Breure (R'dam): 5. Greuter (R'dam); 6. Verbaas (Den Haag); 7. Van Dok (Enkhuizen); 8. Stam (R'dam); 9. Ten Dam (Den Haag); 10. Brinkman (R'dam); 11. Ket (R'dam); 12. Pieterse (Oude Tonge); 13. Van der Klooster (R'dam); 14. op een ronde: Pe ters (Heemstede); 15. Zomer (Halfweg); 16. Van Geest (Maasland); 17. Van Gent (Leiden): 13. Lugtigheid (Zoetermeer) 19, Van Gaaien (Delft); 20. Stoorvogel (Honselerdijk). Nieuwelingen: 1. T. van Schie (Den Haag) 60 km in 1.39.15: 2. Ouwerkerk (R'dam); 3. Ottenbros (Alkmaar); 4. Drop (Vlaardingen); 5. Hoogland (Aalsmeer); 6. Kettenis (Den Haag); 7. Stiegelis (Dor drecht); 3. Van Schie (Honselerdijk); 9. Van der Wal (Zuidland); 10. Van Dongen (Aalsmeer); 11. Van der Hulst (Zoeter- woude); 12. Rosch (Uitgeest); 13. Noor- bergen (Den Haag); 14, Koning (Berg- senhoek); 15. Goud (Dordrecht). richtte deze zich tot de scheidenu j jubilaresse. Hij zeide, dat het feit, dat mej. Gold berg gedurende veertig jaar bij één en dezelfde firma in dienst is geweest eens deels zonder twijfel te danken is aan de goede sfeer, waarin bij Herdingh Se Blanken wordt gewerkt, doch anders zins aan de grote liefde van mej. Gold berg voor haar beroep. Het is de jubi laresse niet te doen geweest om de ver koop van een onsje zoute drop of een pak watben., maar om de daadwerkelijke hulp aan dé mensheid. Gezien ihet feit, dat de jubilaresse veertig jaar lang ihaar verantwoorde lijke arbeid met grote nauwgezetheid heeft gedaan, achtte wethouder Menken het geenszins verwonderlijk, dat het HM. de Koningin heelt behaagd mejuf frouw Goldberg de zilveren ere-medailie te schenken, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Met enkele welgemeende woonden sprak mej. Goldberg haar dank uit voor „de grote eer, die mij te beurt is ge vallen". Een stroom van bloemstukken werd vervolgens binnengedragen, terwijl de aanwezigen mej. Goldberg de hand schudden. Dat mej. Goldberg niet van plan is in haar pensioentijd niets te gaan doen, moge blijken uit het feit, dat zij in september naar Hong Kong ver trekt voor een vakantie. Vluchtelingenkerk in Haid Mevrouw dr. E. A. FrankenDuparc schrijft ons uit Haid (Oostenrijk): Dat begin werd geboren met Kerstmis, Kerstmis 1958 in een stal. Een oude vrouw, vluchtelinge uit Polen, aan wie ik de gewone vraag stelde, wat zij het liefst uit Holland wilde ontvangen, ant woordde: een kerk. Ze had beslist zelf wel iets nodig, want haar barak maakte de indruk van een stal. Maar ze vroeg om een kerk en van dat moment af zijn we overal begonnen de bouwstenen bij elkaar te krijgen: in Holland, Zweden, in Oostenrijk zelf. waar de vluchtelingen inderdaad „Baustelne" konden kopen om zo de eigen kerk te helpen bouwen. Wat zij zelf van hun armoede offerden, was nauwelijks voldoende om de lopend» uitgaven te dekken. Toen in februari jJ. de houten noodkerk een prooi van de vlammen werd. zag het er somberder uit dan ooit. Dat juist op 't ogenblik, dat deze Jobstijding mij bereikte, een giro- gave uit Curasao binnenkwam, was als een vingerwijzing. En zo werkten we verder en kon op eerste pinksterdag van dit jaar de eerste snade in de grond ge stoken worden. Maar in de ti>J tussen die „Spaten- stich" en „Grundsteinlegung" ls heel wat gebeurd. Een oecumenisch studenten- werkkamp is gaan helpen bouwen en zo stond er al een groot stuk muur, waarin tijdens de godsdienstoefening op 15 juli de „Grundstein" werd Ingevoegd. Allen, die de bouw van de kerk mede mogelijk hadden gemaakt, gaven drie hamersla gen op die steen en spraken daarbij een Bijbelwoord: mensen uit Zweden, Hol land. Oostenrijk. Polen en Joego-Slavlë. Gedurende deze plechtigheid werd steeds weer gewezen op Hem, die het fundament is en de kostbare Hoeksteen van het gebouw, waarvan wij allen de levende stenen moeten zijn. Meer dan elders wordt dat duidelijk in deze vluchtelingengemeente, waar al len op een of andere wijze meebouwen aan hun kerk, al is het maar door de zelf gekweekte groente, die zij de studen- ten verschaffen of door een enkele j schilling te offeren, die zij zich letterlijk 'uit de mond hebben gespaard. Maar er is óók een man, die de helft van zijn moeizaam gespaarde geld offerde: f 1500. Precies de som ook, die „Lelden" bij eengebracht had voor de aankoop van een harmonium, waarvoor ik U allen heel hartelijk moet bedanken. Terwijl ik dit schrijf gutst een tropi sche regen neer en de studenten staken het werk. Mogelijk dat zo later het bouwen stag neert wegens gebrek aan geld. Want er is slechts één derde van de geraamde som bijeengebracht. Maar wanneer men voorzichtig informeert, hoe ze het zich verder denken, dan komt gewoonlijk het antwoord: God zal ons zeker verder hel pen. Zoals Hjj dat deed van het ogenblik af dat een arme vrouw in plaats van levensmiddelen en geld vroeg om een kerk. Drieduizend bezoekers Lakeidial en Hortus Dc twee tentoonstellingen die rond het Rijnsburgse bloemencorso in de Laken hal en in Hortus uorden gehouden, zijn vrijdag voor het publiek opengestld. Het aantal bezokers aan .^Schilder- en blocm- sierkunsf en „Aqua-Hortus '61" loopt sinds vrijdagmorgen in de drieduizend. Ruim tweeruizend mensen bezochten de aquariumtentoonsteeling en ongeveer duizend de Lakenhal. Men hoopt deze aantallen in de komende weken nog te kunnen overtreffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3