Uw probleem is het onze Massale meeting besluit van Berlijnse Kerkedag Enkele kanttekeningen Een woord voor vandaag Controverse opvolging om Earths in Bazel In Engeland speciaal alfabet voor kinderen 2 WAAROM JUIST VIJF DAGEN? JN BIJZONDER HOOG tempo komt op het ogenblik in Nederland een ver korting van de werktijd tot stand, een verkorting die een inkrimping be tekent van de werkweek van 48 tot 45 uur. Onlangs schreef de heer J. van Eibergen, voorzitter van de Ned, Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid, in een van de organen van deze bond, dat de huidige regeerperiode in de geschiedenis naam zal krijgen, In het bijzonder op twee nadrukkelijk positieve punten. Het eerste punt is de handhaving van het prijspeil en het tweede de werkelijke kans die de vijfdagenweek heeft gekregen. Met deze vijfdagenweek wordt de werktijdverkorting tot 45 uur per week bedoeld, want behalve dat de werktijd per week met drie uur wordt terug gebracht, Is de werktijd nu ook niet meer verdeeld over zes dagen, maar samengedrongen in vijf diagen. Dit zijn twee belangrijke wijzigingen in het werkschema van de Nederlandse arbeiders die duidelijk onderscheiden moeten worden. Het zou in theorie mogelijk geweest zijn de werkweek tot 45 uur te ver korten en toch zes dagen te blijven werken. Zo oppervlakkig te oordelen lijkt ook deze mogelijkheid haar aantrekkelijke kanten te hebben. Het belangrijkste motief voor de werktijdverkorting is de grote inspanning die tijdens het arbeidsproces in het moderne bedrijf van de arbeider ge vraagd wordt. Tegenover de grotere inspanning dient ook een langduriger ontspanning te staan, zodat de arbeider ook op de lange duur zowel gees telijk als lichamelijk in staat blijft, zijn werk op verantwoorde wijze en met de nodige arbeidslust te verrichten. Verkorting van de werktijd per dag zou zeer beslist ook in voldoende mate aan deze wens tegemoet hebben kunnen komen. Maar in de praktijk zal de verwerkelijking van een dergelijke werktijdver korting op de nodige moeilijkheden stuiten. Afgezien van uitzonderlijke situaties is een periode van hoogconjunctuur het meest geschikt om met kans van slagen als vakbeweging bij de werkgevers een actie te voeren voor werktijdverkorting. De ontwikkeling van de afgelopen maanden heeft dit wel aangetoond. Maar in deze periode van hoogconjunctuur zal tevens de aandrang bij de werkgevers tot het verrichten van overuren, om toch maai* door de welvoorziene orderportefeuille heen te komen, het grootst zijn. Blijft men, ondanks een werktijdverkorting met drie uur per week, toch zes dagen werken, dan is het risico bijzonder groot, dat door het maken van overigens goedbetaalde overuren de hele werktijdverkorting een farce wordt. In de werktijd verandert er in feite bitter weinig, alleen het wekelijkse loonzakje wijst een hoger bedrag aan. Daarom is het volkomen te begrijpen dat de vakbeweging, in haar wil te komen tot een reële werktijdverkorting, omdat zij meent dat deze voor de werknemer in het naar produktiviteitsvcrhoging jagende bedrijf, noodzake lijk is, gelijktijdig gekozen heeft voor de vijfdaagse werkweek. OOK IN DE WETGEVING "TtE WERKTIJDVERKORTING tegen deze achtergrond ziende, zouden wij erop willen aandringen, dat in elke bedrijfstak waar de vijfdaagse werkweek reeds werd gerealiseerd, hieraan ook de hand wordt gehouden. Het komt nogal eens voor, dat de werknemers in bepaalde ondernemingen waar de vijfdaagse werkweek werd ingevoerd, er niet zoveel bezwaar tegen hebben toch op zaterdag te werken, omdat de uren op deze morgen allemaal extra betaalde overuren zijn en men liever niet op de andere dagen over werkt. De overige dagen vindt men toch al lang genoeg. Uit bepaalde overwegingen kan men begrip hebben voor een dergelijke hou ding, maar zij bergt het gevaar in zich, dat de vrije zaterdag weer teveel in de werksfeer wordt getrokken en op den duur de zaterdag in het bedrijfs leven toch niet het duidelijke karakter gaat dragen van een vrije dag. Daarmee wordt de hele kwestie van een extra vrije dag op losse schroeven gezet. Er zijn op het ogenblik ondernemingen, waar het schoonmaken en poetsen van de machines en het opruimen van de fabriek, dat voorheen in de nor male werktijd van de arbeiders plaats vond, naar de zaterdagmorgen ver schoven wordt. In sommige gevallen ondersteunen de betrokken onderne mingsraden dit streven van de directie. De kwestie is thans bovendien van bijzonder belang, omdat de vaste commissie arbeidswetgeving van de Sociaaal-Economische Raad bezig is met het opstellen van een advies over wijzigingen van de Arbeidswet met het oog op de invoering van de 45-urige, vijfdaagse werkweek. De positie van de werknemersvertegenwoordigers, die in deze commissie strijden voor een vastlegging van de vijfdaagse werkweek ook in de Arbeidswet, wordt aan zienlijk verzwakt wanneer de arbeiders in de bedrijven het niet zo nauw blijken te nemen met die vijfdaagse werkweek. -Ti Het lijkt aannemelijk, dat de werkgeversvertegenwoordigers bij het opstel len van genoemd advies naar dergelijke praktijkvoorbeelden zullen ver wijzen als het er om gaat ook in de wet de vrije zaterdag vastgelegd te krijgen. Als het gaat om het werken op de vrije zaterdag, zullen de werk nemers in de onderneming dit aspect niet uit het oog mogen verliezen. 'kwiiilww DE Berljjnse Kerkedag is weer voorbij. Bijna honderddui zend mensen yulden het Olym pisch stadion om de slotsamen- komst bij te wonen die door Eurovisie gistermiddag werd uit gezonden. Van de aanwezigen kwamen zeker 15.000 mensen uit de oostzone of uit het oostelijk deel van de stad. Zo is ook deze Kerkedag de geschiedenis inge gaan als een van de zeer grote. Bovendien is er na Leipzig geen Ker kedag geweest waar zoveel gelovigen uit Oost- en West-Duitsland elkaar heb ben kunnen ontmoeten. Wie de slotsa- menkomst ziet als het hoogtepunt van deze conferentie der duizenden en hem vergelijkt met de slotsamenkomst van Mtinchen, is echter geneigd wat teleur gesteld te zijn. Nauwelijks was deze laatste samenkomst ten einde of hij werd reeds gekenschetst als een wol lige woordendeken, waaronder de men sen bedekt werden, als een liturgische klankenworst. Wat de samenvatting van de zeven verschillende gespreksgroepen had moeten zijn, verzandde in een el lenlang declamatorlum. Maar bij hen, die deze Kerkedag van het begin af aan hebben bijgewoond, zal niet de slot samenkomst in de herinnering blijven hangen, maar de vele ontmoetingen die men gehad heeft met gelovigen van vóór en achter het ijzeren gordijn. Aangrijpend Dit alles wil niet zeggen, dat deze samenkomst een uitgesproken misluk king was Het begon aangrijpend. De voorzitter van het Kerkedagcomité, dr. Reinhold von Thadden-Trieglaff, was de eerste spreker. Met zijn gebroken stem een gevolg van de tijd, die hij door bracht in een concentratiekamp stel de hij heel scherp de vraag: „beste vrienden, hebben wij wel eens in stilte gedacht aan de mogelijkheid, dat God zich misschien zelfs wel van ons heeft afgekeerd? Zo vaak in de geschiedenis hebben wij het devies „God met ons" zo heel gedachtenloos uitgesproken en daardoor God op onverantwoorde wijze jor ons karretje gespannen." Wat er in de geschiedenis met Duits land is gebeurd, noemde hij een Gods- Ontmoeting van Oost en West in Stadion (Van onze kerkredacteur) volgen dragen. Maar hij drong niet, als dit al te veel en te gemakkelijk iebeurde tijdens de Kerkedag van Mün- hen aan op Büsse dat Duitse woord dat eigenlijk bekering, maar voor de meeste Duitsers alleen maar een soort van boetedoening betekent. Von Thad- den legde veeleer er de nadruk op, dat God ons oproept tot. vrede, die alle zijn toch broeders", nu ging deze voorzitter een stap verder en zei met nadruk, dat wij „veroordeelde", -"-r ook „begenadigde" broeders zijn. VOORLICHTER Zoals hekend is fen majoor van de LeBervoorlichtingBdienst door de krijgsraad veroordeeld lot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst, omdat hij onjuiste declaraties tot een bedrag van 246,25 had ingediend. Hij gaf dat toe, maar verdedigde zich door te zeggen, dat hij geen andere mogelijkheden zag zijn representatiekosten terug te krij gen. Naar aanleiding van dit alles schrijft Vrij Nederland: „Formeel-juridisch gaat deze verdediging natuurlijk niet op. Het vervelende is alleen dat het leger geen goede voorlichtingsdienst kan maken als er alleen formeel-juridisch wordt gedacht. Het doel van de voorlichtingsdienst is (of moet in ieder geval zijn)bij het publiek een juist beeld van le strijdkrachten opbou wen. Daartoe is het onvermijdelijk, dat de dienaren van die dienst zich geregeld, zo veel mogelijk zelfs, verstaan met mensen van de pers, de radio, de televisie. Kortom: met lieden die dc publiciteitsmedia van stof voorzien. De „mores" in die kringen zijn principieel anders dan die in het strakke, hiërarchische leger. Wil dat leger gunstige relaties met de publiciteit onder houden, dan is het onvermijdelijk, dat de voorlichtingsmensen zich enigszins vrij met hun gesprekspartners uit de voorlichtende burgerij kunnen onderhouden. De laatsten hoeven bepaald niet omgekocht tc worden met drank en sigaretten. De goede vormen echter vereisen, dat bij gesprekken, lange gesprekken soms, die schier altijd in cafés en restaurants worden gevoerd, over en weer wel eens iets wordt aangeboden. Is het een militaire voorlichtingsman niet mo gelijk zijn op die manier gemaakte onkos ten (dio lang niet altijd met „bonnetjes" zijn waar tc maken) behoorlijk te declare ren, dan kan hij zijn werk niet doem Zo is dat nu eenmaal. Als het leger „vlot" wil doen, dan dient het daartoe ook de moge lijkheden te scheppen." Onder het kopje „Verkeerd" geeft Elseviers Weekblad het volgende! commentaar: „Een geleerde, in ambtelijke Nederlandse kring werkzaam, merkte dezer dagen tot zijn schrik dat zijn in Nederland geboren zoon als Rus staat ingeschreven. Hij is namelijk van origine een Let; Let- land is geannexeerd door Rusland: dus is het kind een Rus. Wij betreuren het, dat Nederland dc annexatie van Letland, door Hitier en Molotof voltrokken, heeft erkend. Wij betreuren het nog meer dat Letten, die hier meestal „staatloos" op hun pas poort hebben staan, tot de ontdekking ko men dot hun nakroost, dank zij twee dicta toren, plotseling van Russische origine blijkt te zijn." Beroenin a<smerk NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem (wiikgem. Schalk wijk in wording toez.): H. S. J. Kalf te Bennebroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Lemmer: H. den Boeft, voorheen predikant Geref. Kerk (vrij gemaakt) tc Schouwerzijl. Aangenomen naar Hendrik Ido Am bacht (tweede pred". plaats): R. van Ree nen te Klundert (N.-Br.). Bedankt voor Hoogvliet (vac. F.^Mm- nema): A. G. Kornet te O. ting. ANDERZIJDS i N. Wete- CER. GEREF. KERKEN Beroepen te Woerden: kand. H. Biesma te Lisse. Tweetal te Rotterdam-Charlois: kand. K. Boersma Versteeg tc NUANCERINGEN JDROF. dr. D. Nauta heeft in het Centraal Weekblad (Gere formeerd) een artikel geschreven onder de titel ^Nuanceringen in de kerk", waarin hij o.m. op roept het het betrachten van de christelijke verdraagzaamheid. De hoogleraar zegt: OP welke wiize behoort de litur gie in de kerkdienst te worden geregeld? Hoe moet men denken over de plaats, die aan de meer dere vergaderingen toekomt ten aanzien van de regering der kerk? Welk gezag heeft de synode en hoe moet men zich voorstellen de ver houding van de kerkera.ad tot de synode? Welk standpunt dient men in te nemen ten opzichte van de verhouding tot andere dan Ge reformeerde Kerken, hetzij in eigen land, hetzij verderop in de wijde wereld? Verdient het al dan niet aanbeve'ing zich aan te slui ten bij de Wereldraad van Ker ken? Óf valt er meer voor te zeg gen, zioh bij een andere beweging van oecumenische aard aan te Het aantal van dergelijke vra gen zou nog aanmerkelijk kunnen worden uitgebreid. Maar de ge noemde voorbeelden zijn voldoen de om mijn bedoeling te verduide lijken. Er bestaan ln onze kerken ten aanzien van deze en derge lijke vraagstukken vrij wat nuan ceringen. Het zou ook mogelijk zijn van richtingen te spreken. Op het ogenblik en in dit verband vermijd ik evenwel liever die term. Rich ting wekt gemakkelijk de gedach te aan partijen en aan meer of minder scherpe tegenstellingen. Voorlopig behoeven wij het zo scherp niet te nemen. Ik kan vol staan net van nuanceringen te soreken. Reeds zo is de kwestie, die daarmede aan de orde wordt gesteld, moeilijk genoeg. leliik, hot wij DE vraag met dat verschijnsel eer in gen in de kerk te werk heb ben te gaan. Het kan natuur lijk zijn, dat men aan dat ver schijnsel geen oozettelijke aan dacht schenkt; dat men het laat voor wat het is. Ook zal het wel eens gebeuren, dat men hier en daar /oor dat verschijnsel zelf f;een oog heeft. Maar een derge- i;ke houding valt oo den duur niet vol te houden. Vroeg of laat wor den wij gedwoneen met het be doelde verschijnsel ons bezig te houden En dan rijzen er van alle kanten /ragen en moeilijkheden. Hoe op een verantwoorde wijze aan de respectieve nuanceringen, die er zijn, reoht te doen weder varen? In dat geval ziin wij heus niet klaar met het stellen van de eis van tolerantie. Ongetwijfeld heeft het beoefenen van tolerantie haar waarde. Eigenlijk geef ik er de voorkeur aan, in dit verband het woord tolerantie te vervangen door het woord verdraagzaamheid. To lerantie is een begrip, dat goed kan worden verstaan, maar dat ook ge makkelijk verkeerde associaties op wekt. Met het woord verdraag zaamheid gebeurt dit minder ge makkelijk. Verdraagzaamheid be hoort er ongetwijfeld te zijn in de kerk. Wanneer wij het Nieuwe Testament goed lezen, dan blijkt het dat wij telkens weer worden opgewekt tot het betraohten van verdraagzaamheid. Zij maakt deel uit van de vrucht des- Oeastes, die. door het geloof in de harten wordt gewekt. zaamheid ontbreekt ten aanzien van de bestaande nuanceringen, dan stuiten wij op een ernstig manco in het christelijk leven. Dan moet inderdaad op herziening en bekering worden aangedrongen. Wij hebben hier van doen met een van de eerste trekken, die een zui ver christelijk leven kenmerken. Wanneer wij in het bedoelde op zicht niet naar elkander willen luisteren, er niet na-ar streven zo goed mogelijk elkander te ver staan en ons niet inspannen reke ning te houden met elkanders in zichten en gevoelens, moeten wij niet te hoog oogeven van het peil, waarop ons geloof zich bevindt. Deze verdraagzaamheid is stel lig uiterst belangrijk. Mede dank zij haar gelukt het conflicten te voorkomen en worden uitersten vermeden. Dit neemt evenwel niet weg, dat men voor het praktisch handelen niet kan volstaan met het betraohten van die eigenschap. IN vele eevallen zal het immers niet kunnen blijven bij een rus tig erkennen en aanvaarden van een aantal nuanceringen naast elkan der. Er valt meermalen niet aan te ontkomen een uitspraak te doen of een gedragslijn te volgen, waar door de éne nuancering zich ge streeld en de andere zich bedreigd gevoelt. Ik noem een enkel voor beeld ter illustratie. De verhou ding van de kerkeraad tot de sy node kan niet in het midden wor den gelaten; zij moet in een be paalde zin worden geregeld. Als men een andere kerk naast zich heeft, zal men tegenover haar een bepaalde houding hebben aan te nemen. Men zal moeten uitmaken, of er vriendschappelijke betrek kingen zullen worden aangeknoopt dan wel of het zal blijven bij een houding van beleefdheid op een afstand. In een of andere zin moet er nu eenmaal een beslissing vallen. Het liikt mij niet juist zulks te willen veroordelen op grond hiervan dat dusdoende beoaalde nuanceringen in de kerk moeten worden teleur gesteld. Wanneer door de meerder heid een beslissing wordt genomen, is het lang niet steeds waar dat dan de minderheid zou worden on derdrukt. Van de minderheid mag men op zijn tijd verwachten, dat zij zlc-h weet te schikken en neer te leggen. Alleen zal de wijze, waar- oo een dusdaniee bes1iss:nz valt, er blijk van moeten geven dat men de diverse nuanceringen serieus heeft genomen. Nuanceringen in h* kerk zullen elkander moeten eer bied'gen. zu'len met elkander re kening hebben te houden. Het is echter te veel geëist, oo grond van de aanwezigheid van nuanceringen het nemen van beslissingen of het doen van uitspraken voor onmoge lijk te willen verklaren. Aangrijpend waren ook de woorden van de Oostduitse arts, dr. Schiele, die als christen stelde, dat wij de vrede bezitten, omdat de Heer bij ons is en die als burger van de D.D.R. stelde, dat wij de vrijheid hebben, omdat we in Christus waar lijk vrij zijn. „Blijft op de plaats, waar God u gesteld heeft", zo riep hij nog met nadruk uit. Deze woor den golden voor zijn eigen medebur gers, maar ook voor de gelovigen uit het westen. Speciaal in deze tijd, waarin de duizenden vluchtelingen over de grens komen, moeten deze woorden de Oostdnitsers op een bij zondere wijze in het oor hebben ge klonken. Deze opmerking heeft op de Kerkedag echter vaker geklonken. De kerk, die de vluchtelingen helpt, als zij geen andere weg meer zien, heeft steeds met nadruk gesteld, dat de christen moet blven waar hij is. Dat werd eigenlijk ongezocht het thema van de laatste dag. Eveneens aangrijpend was de korte rede van de voorzitter van het mode- ramen van de Duitse Evangelische Kerk, dr. Kurt Scharf. Heel eenzaam stond hij midden op het uitgestrekte grasveld en sprak zijn gelovigen toe. Met heldere en duidelijke stem wees hij hen allen op hun persoonlijke ver antwoordelijkheid. Als een echte pas tor zei hij: „Ga terug» naar de stad of het dorp. vanwaar ge kwaamt. Het zen dingsbevel van onze Heen voor ons, Duitsers in onze omstandigheden, voor de christenen van Duitsland in de poli tieke situatie van 1961 is, nadat wij nu bijeen geweest zijn: „Ga terug naar uw dorp, naar uw werkplaats, naar uw bu ren en huisgenoten om voor hen een christen te zijn." „Ga heen als een christen", zo vervolgde hij, „en hebt lief degenen, die zich tegenover u stel len, ga terug als een bidder en verberg thuis de hoop niet, die ge bezjt, geef die hoop juist door, dan zullen uw ei gen zorgen vervagen." Ontmoetingsfeest Deze Kerkedag in Berlijn is aller minst een politieke kerkedag geworden, maar wel was het een ontmoetingsfeest tussen gelovigen uit oost en west, met een gevulde beurs of een lege, uit het dorp of uit de stad. Duidelijk is/geble ken, dat de Oostduitse en "Wèstdüitsè christenen wel gedeeld, maar niet ver deeld zijn. Gebleken is ook,, dat .(Je Christenen van achter het ijzeren gor dijn deze ontmoeting willen. Hier in Berlijn is het na deze Kerkedag niet langer de vraag of een eventuele Ker kedag in Leipzig dit contact sterker had kunnen doen zijn. De Oostduitse gelovigen hebben onder de grootste moeilijkheden de kans gegrepen om de ze ontmoeting te hebben. Zij hebben zich niet laten afschrikken door het voorbeeld van hun bisschoppen, die, op bisschop Hornig na, thuis zijn gebleken. Ook de politieke uitspraken van hun re gering hebben hen niet doen afschrik ken. Het grootste wonder van deze Ker kedag is misschien wel het feit, dat de communistische regering deze mensen weinig moeilijkheden in de weg heeft dan moeten wij van de geringste moge- DDR kan blijven wonen, zei hij, een christen dat juist als een opdracht van God moet zien. Ook in de DDR zal Christus niemand un de steek laten, die op hem vertrouwt. Het teleurstellende van de laatste grote samenkomst van gistermiddag was evenwel, dat het declamatorium van de jongeren, die op die wijze een samen vatting wilden geven van wat in de ge spreksgroepen was besproken, veel te lang, te langdradig en bovenal te alge meen, te prekerig, te teksterig was. Hei deed denken aan een uitzonderlijk lang uitgesponnen liturgie. De mensen verlo ren in het immense stadion de draad en wisten toen nauwelijks nog wat ei genlijk de bedoeling was. Iets dergelijks gebeurde ook zaterdag avond in hetzelide stadion, waar de jon geren een gezinsavond hadden belegd. Daar waren bijna 45.000 mensen. Hel programma was in het begin interes sant genoeg. Er was een voetbalwed strijd tussen theologen en leken, die in een gelijkspel van één-één eindigde. Kostelijk was de wijze, waarop een van de acteurs van het Kerkedagcabaret, de ze voetbalwedstrijd gebruikte om strijd uit te beelden tussen de leken de theologen in het kerkewerk. Ook werd er een bewegingsspel opgevoerd naar aanleiding van psalm 107, dat ze ker de aandacht boeide. Heel jammer was het echter, dat de korte preek na dit bewegingsspel er volkomen naast greep. Hê't was een echte preek, in de allerslechtste betekenis van het woord. Vernieuwing Eigenlijk was zowel de z.-.terdagavond als de zondagmiddag symptomatisch voor de situatie, waarin de Duitse Kerk zich bevindt. Alom en vooral in de ge spreksgroepen op de Kerkedag wordt opgeroepen om het echte evangelie te prediken. Er wordt gevraagd naar kracht. Er wordt gesmeekt om ver nieuwing, om een doorbreking van de starheid en een verbreken van de ban den der traditie. Maar als dan zelfs op een Kerkedag het evangelie gepredikt moet worden, vervallen vele theologen en ook de leken zelf toch weer ir woordenvloed, die de Duitse Kerk zo gemakkelijk schijnt te liggen, maa; voor het practische leven van iedere dag zo weinig hulp biedt. In Miinchen hadden we het gevoel, dat de Duitse Kerk weer opleeft. Maar nu twee jaar later, vragen we ons af of zij door de wekker van de tijd is heengeslapen. Op voorstel van de synode van de Rheinische Kirche zal de Kerkedag over twee jaar in Dortmund worden gehouden. Nu is het echter reeds dui delijk, dat eerst de vraag gesteld en beantwoord moet wórden: hoe ver der? De tiende Kerkedag heeft aan getoond, dat deze ontmoeting vah de massa al een traditie is geworden, maar ook is duidelijk als bezwaar gevoeld, dat deze traditie verkeerde trekken begint te vertonen. Het gevaar is groot, dat de Kerke dag in deze traditie blijft steken. Het is duidelijk, dat deze vraag inderdaad besproken zal worden en dat men in Dortmund zal proberen uit de lessen van Berlijn te leren. s deze Kerkedag dan geen gelegd. Maar als nolitieke, de verhouding oost-west° be heerste toch wel sterk de gesprekken en bijeenkomsten. Op de laatste dag waarop vragen gesteld konden worden, bleken die vragen omtrent deze verhou ding juist de meeste interesse te hebben van de aanwezigen. Op de vraag, wat de christenen eigenlijk moeten doen, als ze aan het eind van dit jaar zowel vóór als achter het ijzeren gordijn hun stem moeten uitbrengen, antwoordde een Oostduitser: „Men moet deze beslissing zo ernstig mogelijk nemen en zich door niemand een patentoplossing voor laten schrijven. Als God ons roept, om sa men te komen zoals op deze Kerkedag, HOFKTFNHOEK De atlasvlinder, door Aya Zikken. ABC-pocket. Tweede druk. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam, de Arbeiderspers, Amsterdam. Cabaretliedjes, door Ar.nie M. G. Schmidt, ABC-pocket. Illustraties Wint Bijmoer. Uitgave N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam. Vrouw aan boord, verhaal van het water, door Piet Bakker. Vierde druk. ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam. Min-gekweel en kln-gestreel, zijnde ene verzameling dartele minneliederen, gekozen en toegelicht door Hans van Straten. Illustraties Jaap Nieuwenhuis. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amster dam. Het boek Esther is bij het eerste lezen een wat wonderlijk bijbelboek. Zou het niet in de bijbel staan, men zou het waarschijnlijk rangschikken onder de wat goedkope verhalen van een wat amateuristische schrijver. Het geeft alle elemen ten van die zoetige romantiek: de machtige en onmetelijk rijke vorst, het eenvoudige meisje dat zijn hart wint en ko ningin wordt, de booswicht die al dat geluk dreigt te ver storen en na veel verwikkelingen het happy end. Want ook in dat boek Esther komt alles weer op z'n pootjes terecht en het blijde Joodse purimfeest is er het gevolg van. Ergens midden in dat verhaal staat een zin, die wel de kern is van dit bijbelboek. Op een gegeven ogenblik zegt Mordechaï tot Esther: en wie weet of gij niet juist met het oog op deze tijd de koninklijke waardigheid verkregen hebt!" Een vraag waarin heel precies ligt opgesloten wat dit bijbelboek ons zeggen wil: het is God die deze wereld bestuurt en als Hij dat nodig oordeelt gebruikt Hij daarbij het leven van ons, Zijn schepselen. Esther werd koningin om daardoor het Joodse volk van de ondergang te redden. En uit dat Joodse volk is voortgekomen de Redder der wereld, onze Here Jezus Christus. Esther werd koningin ter wille van Gods heils geschiedenis. TAE bekende Zwitserse theoloog, prof. dr. Karl Barth, heeft zich U op verzoek van de universiteit van Bazel bereid verklaard zijn werkzaamheden aan de theologische faculteit gedurende de ko mende wintermaanden nog in beperkte mate voort te zetten, hoe- wel hij de pensioengerechtigde leeftijd reeds enige tijd geleden heeft bereikt. Deze voorlopige oplossing is getroffen, omdat de ver vulling van de vacature tot op dit moment niet tot ieders tevreden- heid geregeld is kunnen worden. Prof. Gollwitzer kreeg nog geen benoeming Reeds enige weken geleden had de theologische faculteit van Bazel als op volger van prof. Barth voorgedragen prof. Helmut Gollwitzer, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in West-Ber- lijn, een van Barths volgelingen. Prof. Gollwitzer heeft tot heden echter nog geen benoeming ontvangen van het cu ratorium en de regerings- en opvoe- dingsraad in het kanton Bazel. Inplaats daarvan is zowel in de Zwitserse pers als tér synode van de stad Bazel een hevige controverse ontstaan over de juistheid van de voordracht. SCHERP In een aantal bladen is prof. Gollwit zer afgeschilderd als een „pro-commu nistische theoloog, wiens uitlatingen juist geschikt zijn om het vertrouwen in de rechtsbeginselen, waarop de Zwit serse staat is gegrondvest, in diskrediet te brengen".- Deze opvatting wordt o.a. gehuldigd door de Neue Ziiricher Zeitung en de Weltwoche. Laatstgenoemd blad had alle respect voor de dappere houding van Goljwlt- zer onder het nazi-regiem, maar was ook van oordeel, dat hij de commu nistische propaganda ln de kaart speelt. „Do onvruchtbare discussie over de atoombewapening heeft zijn liefde tot de vrijheid veranderd in een agressief pacifisme en anti-militairisme", zo werd gezegd. KEERZIJDE Daartegenover zijn ook geheel andere klanken gehoord. In het Kerkblad voor Proef begint in september In september zullen in Enge land proeven beginnen met een nieuw alfabet, dat speciaal is ont worpen voor de jongste school kinderen. Duizend kinderen van vierentwintig scholen zullen de „proefkonijnen" zijn. Het nieuwe alfabet bevat vierentwintig letters van het oude plus negentien nieuwe. De nieuwe letters lijken enigszins op de oude gothische letters, die men nog wel tegenkomt in oude drukwerken. De weggelaten oude letters zijn de „q" en de „x", maar dat is helemaal niet zo erg voor hen, die aan die letters gehecht zijn: het nieuwe alfabet is ten slotte uitsluitend bestemd voor kin deren van vijf en zes jaar en het dient om hen het leren lezen te vergemak kelijken. Als zij zeven jaar zijn, ga de kinderen van het nieuwe alral over naar het gewone abc. Tn, uitgebreid romeins) wordt genoemd, geloven niet, dat deze over gang moeilijkheden voor de kinderen zal opleveren. In het nieuwe alfabet vertegenwoordigt elke letter slechts één klank. Er is b.v. een „t", die verlengd is tot onder de regel om de zachte „th", een met de haak naar links om de scherpe „th" voor te stellen. En er zijn geen hoofdletters, die het kind in de war kunnen brengen. Enkele van de nieuwe letters lijken iets op Griekse letters. De scholen. die met het nieuwe alfabet een proef zul- men, zijn gelegen in Staffordshire, Lancashire en Middlesex. Dc auteur vanhet nieuwe alfabet is Sir James Pitman, lid van het par lement en kleinzoon van de pionier van de stenografie. Ongeveer 80 on derwijzers volgen een opleiding om de methode te leren. Zij verwachten, dat het drie jaar zal duren voor het experiment praktische resultaten kan Sir James denkt, dat de kinderen met behulp van dit alfabet zullen leren le zen irf de helft van de tijd die thans daarvoor nodig is. reformatorisch Zwitserland b.v. is stel- ling genomen tegen „de manier, waar- ou sommigen zonder enige kennis van zaken, maar slechts met het uiten van politieke slagzinnen de keuze van een hoogleraar beïnvloeden". Er wordt ge sproken ovér „gemene verdachtmakin gen aan het adres van een eminent do cent". Juist Gollwitzer, zo heet het verder, heeft in de discussie met de communisten het Evangelie als een kracht van God, als de blijde Bood schap van de levende Heer, Jezus Chris tus, nieuw verstaan. Prof. Gollwitzer heeft zich daarbij als docent de juiste man getoond om jonge mensen op te leiden tot verkondigers van het Evan- STUDENTEN Ook in de synode van de stad Bazel is het tot een woordenstrijd gèkomen, Maar in meerderheid heeft deze zich tenslotte voor de benoeming van Goll witzer uitgesproken. De theologische studenten hebben zich nadrukkelijk ach ter Gollwitzer gesteld. „Zelfs zijn poli tieke tegenstanders", zo verklaarden zij, „beschouwen hem als iemand, die op voorbeeldige wijze ernst maakt met zijn christelijke verantwoordelijkheid, Hij heeft niet geaarzeld stelling te ne men ten opzichte van de christelijke levensvragen. „Men mag de studenten van Bazel prof. Gollwitzer niet onthouden als pe dagoog en wetenschapsman en men moet vertrouwen, dat deze sttidètaieij, zich ook kritisch genoeg zullen instellen tegenover een zo belangrijk en dyna misch theologisch hoogleraar als Goll witzer", zo wordt tenslotte gezegd. Orthodoxe Roemeense Kerk lid van de Wereldraad Kerken, die eind november in New Delhi gehouden wordt, verzoeken als lid van de Wereldraad te worden toege laten. Dit heeft metropoliet Justin uit naam van patriarch Justinian (Boeka rest) bij een bezoek aan het hoofdkwar tier van de Wereldraad in Genève mee gedeeld. De Orthodoxe Roemeense Kerk volgt hiermee het Moskouse patriarchaat van Russische Orthodoxe Kerk, dat in aprih j.l. een soortgelijk verzoek indien de. Metropoliet Justin was in Genève, samen met vertegenwoordigers van de Bulgaarse Orthodoxe Kerk en van het oecumenische patriarchaat in Konstanti- nopel, na in Engeland de inwijding van de nieuwe aartsbisschop van Canterbu-, ry bijgewoond te hebben. Als vertegenwoordiger van de Bulgaar se Orthodoxe Kerk sprak ook metropo liet Joseph zijn vertrouwen in de We reldraad uit. Metropoliet Maxlmos van het oecume nische patriarchaat verklaarde dat dit patriarchaat graag versteviging van de contactèn tussen de orthodoxe kerken en de kerken van het Westen ziet. Hij. deelde mede dat de Wereldraad is uit genodigd voor de pan-orthodoxe confe rentie die in september op Rhodos ge houden zal worden. Ook een groot aan tal niet-orthodoxe kerken is uitgenodigd, zoals de Koptische, Ethiopische, Ar meense, Anglikaanse en Oud-Katholieke verkeerde of te weinig voeding. Ook stuk op zegel la- kunnen scherpe kanten staat, dat J de vijver de oorzaak ziin, dat de vissen zich ver wonden en daardoor vatbaar worden voor aantasting met schimmel. De schimmel kunt u verwijderen door 1 gram kaliumpermanganaat toe te voe gen per liter water in de vijver. Deze drogisterij Vraag: Wij wonen als vriendinnen men en hebber gig1 ten opmaken, - Ji neer een onzer overlijdt, al hetgeen onze woning aanwezig is wordt nagela ten aan de langstlevende. Is dit geldig of kunnen anderen rechten laten gel den? Zo dit ongeldig is, wat moeten wij ^Antwoord: Uit deze vraag maken wij wel te krijgen. Is er wel'begroeiing in scheutje azijn, op, dat er maar één stuk is opgesteld, de vijver? Deze is nl. belangrijk In dat geval is bet zeker ongeldig. Men de gezondheid ga eens rustig met de notaris praten, ggr" - Die maakt het wel in orde. Vraag: Wat is het adres van de ver eniging tegen ambtelijke willekeur? Antwoord: Secretaris is de heer A. Kokernoot, Michel Angelostraat 73 III, Vraag: te Amsterdam. Vraag: Zes jaar geleden heb ik een vijver aangelegd in mijn tuin en daar in goudvissen gedaan. Verleden jaar maken met telde ik elf jonge goudvisjes. Nu zijn er nog maar drie in leven. Eén ervan heeft een witachtig soort schimmel o£ Er zijn echter in een lauw persilsop en daarna drie maal gespoeld, vervolgens buiten in de wind (niet in de zon) gedroogd. Nu is tegendoen Antwoord: Niet kleurechte wol moet men wassen in galzeep en naspoelen in koud water met toevoeging van een Vraag: Een tachtigjarige weduwe de vissen,omdat had een kamer verhuurd aan een on- ;ehuwde dame, die onlangs door een ronken autobestuurder werd doodge- Antwoord; Men kan de vlek naar onze mening verwijderen in een lich te bleekwateroplossing. Daarna naspoe- maar len met schoon water. Niet in de zon drogen en vooral niet te veel vocht gebruiken. Vraag: Hoe moét men het gras in een tuintje uitroeien? Het is al eens omgespit en enige malen uitgetrokken, maar het komt iedere keer weer óp. Antwoord: Er is maar één manier het gras af te komen en dit goudkleur krijgen. het schilderij verhaal komen. Kan zij autobestuurder vergoeding krijgen gedeelte van de gederfde huur? <jere - propie watten, gedrenkt Zij kan de kamer niet gemakkelijk in spiritus, het schilderij met een prop- kwi<t omdat de radio van de boven- watten, gedrenkt in zuivere alcohol, is het tuintje om te spitten en onkruid en gras eronder te werken. Men moet dan zeer diep spitten, zeker twee spa den diep. Bij voorkeur dient dit te geschieden in het najaar. In het voor jaar vóór de bewerking van de tuin dient men het nog eens te herhalen. Het is een zwaar werk maar een an- kunnen wij niet aan de de huid. Wat kan daarvan de zijiïf kwijt, omdat de radio buren zo'n lawaai maakt. Antwoord: De schuldige i Bestaat er een vereniging die door alcohol worden opgelost. Men VJn de huuVstet kan onmogelijk Wanneer krijgen deze dieren de moet het dus eerst voorzichtig in een dkleur? Zij zijn nog zwart van kleur, hoekje proberen. Een goed schilderstuk Antwoord: Er is iets niet in orde, daar er al enige vissen dood zijn en één aangetast is door schimmel. Dit kan voorzien, kan als oorzaak hebben, dat de dieren Vraag: Ik heb dat de i barsten is schilderij verhaald worden op de nalaten schap van de verongelukte. Vraag: Hoe kunnen gele vlekken voor geluidsbandvriénden" uitgege ven door de Nederlandse vertegenwoor diger van de BASF (Bayerische Anilin wijderd worden uit een witte strohoed? und Soda Fabriken Ludwigshafen) nl uitgehaald Waarschijnlijk zijn zij ontstaan door Kan ais oorzaax neDDen, aax ae meren »r»u,g. m ucu ecu »c« uiiBaiaaiu „QO+ "iji. elkaar bijten of opeten tengevolge van van vooroorlogse wol en dit gewassen roesi van e€n naarspeiaje

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2