Na staken van vuren 670 doden in Bizerta JWcuiue £riltë(lj tÖTouranl Samos III belangrijke spion van V.S. NIEUWS in één oogopslag Steppeur VS proberen kunstmaan terug te laten keren l°'i\imw 7WIN! jeware halvegare! Speedboat sloeg om: 2 doden in Kralingen Arrestant niet herkend als dr. Mengele hamol weer vandaag! MAANDAG 24 JULI 1961 POSTREKENING: 50936. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: o,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD „Stuntoastlcli is ghebltven mgn bert ia Ugljcosport" Voor kinderen: Alfabet met 43 letters Zie pagina 2 Tussen de Franse en Tunesische strijdkrachten is, na een des betreffende resolutie van de Veiligheidsraad, een wapenstil stand gesloten. Maar de partijen staan nog zwaar bewapend tegenover elkaar. Aan Tunesische zijde zijn 670 doden gevallen. De komende dagen zal in de V.S. ter voorbereiding van een schot op de maan", een onbemand ruimtevaartuig worden ge lanceerd, dat een afstand van 800.000 kilometer zal afleggen en na een vlucht van vijftig dagen bij terugkeer in de atmosfeer zal verbranden. Volgens de New York Times zal Kennedy voorstellen de Ameri kaanse strijdkrachten met honderdduizend man te versterken, de opleiding van bepaalde divisies van de nationale garde te verlengen, reservisten op te roepen en de produktie van be paalde wapens te versnellen. Ongeveer honderdduizend Duitsers hebben gistermiddag in het Olympisch stadion van West-Berlijn de slotsamenkomst van de kerkdag bijgewoond. Naar schatting 15.000 mensen uit Oost- Duitsland waren daarbij aanwezig. Kapitein Grissom heeft op een persconferentie o.m. verklaard, dat zijn ruimtepak (waarin geen water binnendrong) hem bij zijn landing op zee drijvende had gehouden en dat dit hem waar schijnlijk het leven had gered. De Loemoembistische leider Gizenga lijdt aan bronchitis en zal waarschijnlijk de vergadering van het parlement in Leopold- stad niet kunnen bijwonen Diplomatieke zegslieden menen, dat zonder hem een regering voor geheel Kongo zal worden gevormd. Volgens een functionaris van Interpol is de in Brazilië gearres teerde man niet de voormalige kamparts dr. Joseph Mengele Iemand die in het concentratiekamp Auschwitz Mengele heeft meegemaakt, heeft de gearresteerde bij confrontatie niet her kend als de kamparts. De Spoorwegen hebben zaterdag een bijzonder groot aantal (vooral Duitse) vakantiegangers moeten verwerken. Door het inleggen van extra treinen e.d. konden de vertragingen tot hooguit tien minuten worden beperkt TN Culemborg staat iets te gebeuren dat voor tal van mensen grote ge volgen kan hebben. Voor lopig is alles nog (zoals dat heet) in het experi mentele stadium de proef moet eerst slagen voordat er uitbreiding aan wordt gegeven. Dit is het geval: in Culem borg staat een fabriek van stalen meubelen. Geen klei ne fabriek, zodat het perso neel van de expeditie en van het centraal magazijn dagelijks heel wat kilome ters moet afleggen om het werk naar behoren te kun nen doen. Wat de vermoeid heid in de hand werkt en bovendien tijdrovend is en vooral dat laatste is in een tijd waarin het woord produktiviteit met hoofd letters wordt geschreven, een ernstige zaak. Men heeft er nu iets op gevonden: de step moet uitkomst brengen Inderdaad: de step, de mo derne uitvoering van d» ouderwetse autoped die in vroeger jaren tot het ver maak der jeugd behoorde. Twee steps heeft men voor lopig aangeschaft en daarop dartelen nu twee personeels leden door de fabriek. Slaagt de proef, dan zullen meer steps in bedrijf wor den gesteld Dit nu zeiden we kan grote gevolgen hebben. Tot dusverre heten mensen die op een magazijn wer ken, heel prozaïsch wer- zijnbedienden. Daar kan nu verandering in komen: slaagt de proef, wat let ons dan om hen voortaan „step- peurs" te noemen. Alleen die naam al werkt kostenbesparend. In adver tenties behoeft niet meer die lange zinnen gebezigd te worden: „Wij vragen voor ons magazijn enkele be trouwbare bedienden, op de hoogte van alle voorkomen de werkzaamheden" voortaan kan er kortweg staan: „Ervaren steppeurs gevraagd". Dan weet ieder een wat er mee bedoeld wordt Door die naam wordt trouwens ook al de aantrek kingskracht van bet beroep vergroot. De jeugd van deze tijd wil geen „bediende" worden wel steppeur. Dat klinkt. We vragen ons wel af wanneer andere beroepen de concurrentie van dit ini tiatief gaan ondervinden. Of ze nu in de toekomst per helikopter of per step be zorgd zal worden onze krant blijft u het nieuws geven op de snelst mogelijke manier. En als u een bon instuurt krijgt de door u opgegeven abonnee ook bin nen de kortst mogelijke tijd onze krant. D kunt noteren als nieuwe (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ts>. Als bewfjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woningplaats) Rusland protesteert: raketten gelijk aan vluchten U-2 De Rode Ster, het dagblad van het Russische leger, heeft de lancering van Amerikaanse spionagesatellieten een daad van agressie genoemd en die ver geleken met de vluchten van de U-2 vliegtuigen boven Rusland. ,,Het doet er niet toe op welke hoogte de spionnen vliegen, zij blijven spion nen en de vlucht van een Spoetnik boven vreemd grondgebied is een daad van agressie", aldus Rode Ster. Dit was de eerste aanval van deze soort in de Russische pers op de Amerikaanse Midas. Tiros en Samos raketten. ZODRA gisterochtend in Bizerta het vuren gestaakt was, begonnen de Tunesiërs hun doden weg te halen. Het bleken er 670 te zijn, 1155 mensen werden gewond. In de stad hing een afschuwelijke lijkenlucht. Met vrachtwagens werden de gesneuvelden naar begraafplaatsen over gebracht. Tientallen lijken hadden drie dagen achtereen in de felle zon gelegen. Het was een vreselijk gezicht. Doden, doden, honderden doden, soldaten en burgers. En overal stank van bloed en ontbinding. In de heu vels rondom Bizerta werden inderhaast graven gedolven: daar reden de vrachtauto's heen om hun droeve last af te leveren. De doden zijn nu begraven, maar I Bourguïba secretaris-generaal Haimmars- de vrede is nog niet getekend. Er I kjöld van de Ver Naties naar Tunis wordt niet meer geschoten, maar de I vertrokken. Hij heeft er evenwel op ge- twee partijen staan nog tot de tan- "ezer>- het vraagstuk Baerta nog op Franse zijde is zelfs gedreigd, dat een halve buiten zijn persoonlijke bevoegd- aanval op de Tunesische hoofdstad heid In New York hadden de leden zal worden gedaan, als de Tunesiersvan de raad zidh ook gisteren gereed zich niet aan de door de veiligheids- I gehouden om opnieuw bijeen te ko- raad gelaste wapenstilstand zouden men, zodra de boestand in Bizerta zou houden. verergeren. Zaterdagavond aanvaardde Intussen is op verzoek van presidentde raad een interim-resolutie, waarin tot een wapenstilstand werd opgeroepen. Ook werden de partijen uitgenodigd, terug te keren tot hun aanvankelijke posities. Over maatregelen om de span ning tussen Frankrijk en Tunesië door middel van onderhandelingen te vermin deren, kon men het edhlter niet eens worden. DE Amerikaanse organisatie de ruimtevaart (NASA) heeft medegedeeld dat de Ver. Staten in de komende dagen een ruimtevaar tuig zullen lanceren, dat een afstand van achthonderdduizend kilometer moet afleggen om vervolgens weer in de richting van de aarde terug te keren. Het ruimtevoertuig zal de aarde echter niet kunnen bereiken omdat het in de atmosfeer zal ver branden. Het ruimtevoertuig zal, bij een geslaagde lancering, mogelijk meer dan vijftig dagen onderweg zijn. De lancering is bedoeld als een voorbereiding voo: zenden van ruimtevoertuigen naa maan en naar andere planeten. De lancering zal vanaf de basis te Cape Canaveral, in Florida, geschieden. Hel ruimtevoertuig zal, bij een geslaagde lancering, door speciale waarneming!» stations in Californië, Australië et> Zuid-Afrika worden gevolgd. Volgens de Nasa is het ruimtevoertuig dat de naam Ranger-Eén zal' krijgen een voorloper van ruimtevoertuigen die instrumenten in een „harde lan ding" op de maan zullen neerlaten Daarna willen de V.S. ruimtevoertui gen bouwen, die een „zachte landing" op de maan en andere planeten kunner uitvoeren. Met de lancering van de Ranger-Eér worden twee doelen nagestreefd, na lijk het beproeven van materiaal uitrusting, waarmede men ingewikkel der ruimtevoertuigen wil bouwen het uitvoeren van wetenschappelijk»' p roef nemingen Aan boord van de Ranger-Eén zullen zich instrumenten bevinden voor hei bestuderen van kosmische stralen N.V. Ttklklllkfl.lt 1. Grun». Nljk.rk magnetische velden, straling in het al gemeen en van stofdeeltjes in de ruim te. Ook wil men proberen er achte' te komen of de aarde een komeet «chtige staart van waterstofgas bezi' Intussen heeft het hoofd van de Ame rikaanse dienst voor lucht vaart, James E. Webb, verklaard dat de voornaamste reden dat Alan B. Shepard geen wereldreizen is gaan maken, zoals de Rus Joeri Gagarin, is, dat Shepard zelf in conditie wil blijven om niet de kans te lopen dat hij reeds van te voren zou worden uitgeschakeld als kandidaat voor een tocht rond de aarde. Webb zei dat het beter is de wereld de prestaties van de Verenigde Staten te laten zien, dan de wereld de Amerikaan se astronauten te laten zien. Oproep De oproep het vuren te staken, werd gedaan op initiatief van Liberia. Dit standpunt werd door Hammarskjöld gesteund, die er op wees, dat de wereld vrede ernstig gevaar zou lopen, als er niet spoedig een einde aan het bloed- vergieten zou worden gemaakt Een Brits ruimte- Amerlkaanse ontwerp-resoiutie, waarin aangedrongen op onderhande lingen tussen Frankrijk en Tunesië zon der dat het doel van het overleg werd omschreven, kreeg een stem te weinig. Voor vervolg zie pagina 4 Franse" parachutisten komen even op adem tijdens een zuiverings actie in Bizerta. De stad heeft on der het conflict geleden: de rol luiken van de winkel op de achter grond zijn kennelijk door een granaat vernield. In de Kralingseplas te Rotterdam zijn zaterdag twee mensen verdronken. De 31-jarige reder K. van der Kamp was met zijn speedboat uitgevaren in gezel schap van de kelner W. Kooistra. 22 jaar oud. Waarschijnlijk doordat zij met te grote snelheid een bocht hebben geno- is de speedboat omgeslagen. Het gevolg was, dat beiden het leven ver- Op het Prinses Magrietkanaal bij Sneek overvoer zondagmorgen een Duit olietanker het kleine melkbootje van de Friese boer L. P Gnossen uit Noord- bergum. De boer keerde met zijn knecht Freerk Leistra terug van het melken Beide mannen, respectievelijk 27 en 26 jaar en gehuwd, werden overboord ge slingerd en verdronken. Het ongeluk Een functionaris van Interpol, uit Ma- togrosso teruggekeerd, heeft verklaard dat naar zijn mening de in Brazilië ge arresteerde man niet de voormalige kamparts Méngele is De functionaris. Amoroso Neto, was lar Matogrosso gegaan met -een getuige t een Duits concentratiekamp die Men gele persoonlijk had gekend. Deze ge tuige zou de gearresteerde niet als de uzi-arts hebben kunnen identificeren. Volgens de plaatselijke politie is de gearresteerde een Duits sprekende Tsjech, wiens naam Joseph Kanat zou zijn. Neto deelde mee dat deze man wordt vastgehouden omdat hij enkele tegen strijdige verklaringen zou hebben afge legd. Automobilist sleurt agent aan auto mee De 37-jarige Pool S. L., wonende te Trembleur bij Luik (België), is in Maas tricht aangehouden. Een verkeersagent, die hem wilde aanhouden, heeft hij over een afstand van 100 meter snel rijdende met zijn auto meegesleurd, terwijl de agent zich aan het autoportier vasthield. De automobilist, die bij het kruispunt Heerderweg—Prinsesselaan in de ver keersdrukte op een verkeerd sorteervak was gekomen, wilde toch recht door rijden. Dit was door de drukte niet mo gelijk. Aam sommaties om de verkeers- stroom van zijn sorteervak te volgen, voldeed de automobilist niet. Toen de agent hem wilde aanhouden en zijn arm door het portierraam van de auto stak. eaf de bestuurder plotse ling vol gas. De wagen had al vrij vlug een snelheid van 25 a 30 kilometer. De agent kon met beide handen het portier omklemd houden. Een honderd meter verder sprong een toevallig passerende marechaussee op de rijweg voor de auto en dwong de be stuurder tot stoppen. De agent kwam met de schrik vrij. De bestuurder is in het huis van bewaring ingesloten. werd veroorzaakt door een misverstand. De stuurman van de Duitse boot ver keerde in de veronderstelling dat het melkbootje wel zou uitwijken, doch de mannen op het bootje schijnen de tanker niet te hebben zien aankomen. De wa- terpolitie heeft na uren dreggen beide mannen geborgen. De 38-jarige spoorwegbeambte E. Stip uit Utrecht is gisteren met zijn fiets in de Vecht gereden. Getuigen van het on geluk wezen verschillende plaatsen aan, waar de heer Stip te water zou zijn ge raakt, zodat men tien minuten moest dreggen, voor het slachtoffer kon wor den gevonden. De Utrechtse gemeente lijke geneeskundige dienst bracht de drenkeling onder het toedienen van zuur stof naar het beademingscentrum van het Academisch ziekenhuis, waar hij ech ter na aankomst bleek te zijn overleden. Franse padvinder drie dagen zoek De 17-jarige Franse padvinder Patrice Giverne uit Parijs is drie dagen spoor loos geweest op de hellingen van de Mont Moucherotte bij Grenoble, waar hij met zijn kameraadjes aan het spoor zoeken en verkennen was om zijn pro motie tot pddvinder eerste klas te ver krijgen. Men vond hem gistermiddag. Een Tunesische soldaat rent voor zijn leven. Hij zoekt dekking terwijl Fran se vliegtuigen over het strijdperk rondom Bizerta scheren. Op de achter grond 'n stukgebombardeerde vracht wagen. Het wapengeweld zwijgt nu weer. Een klein incident? of het voor spel van nieuwe moeilijkheden met jonge staten? Hoe dan ook, deze jonge soldaat moet rennen voor zijn leven. En anderen vielen om niet weer op te staan Zeivenen vrijheidsrijdere vijf mannen en twee vrouwen, allen blanken zijn op heft spoorwegstation in Jackson gearresteerd bij een poging tot integratie van de wachtka mer voor kleurlingen. Door deze arrestatie is het aantal te Jaakson in hechtenis ge nomen vrijheidsrijders gestegen tot 267. Franse toikvoramannen hebben gisteren voor de kust van Monlte Carlo de stoffelijke resten opgehaald van drie roeiers, die daar waren verdronken. Het lijk van de vierde man was al aangespoeld. De 55-jarige voormalige SS-man Erich Gnewuch, die in de Moafoitgevangenis te Berlijn gevangen zat en bekend heeft Joden en geestelijk gestoorden te hebben gedood heeft zich in zijn cell van het leven beroofd. (RITA) IJET hogedrukgebied op de oceaan is de afgelopen 2-1 uur verder in omvang toegenomen en liet breidt zich thans lang zaam uit in de richting van West-Europa. Door de daarmede gepaard gaande ver warming van de bovenlucht nemen de wolkenvelden, die vooral boven de Noordzee voorkomen, steeds verder in omvang af. Er is dus een tendens tot wat meer zonneschijn. Ten noorden van het hogedrukgebied trekt een oceaandepressie in de richting van IJsland. Een tweede storing voor de kust van Koorwegen verplaatst zich maar weinis. De aanwezigheid van deze sto. v 219 mJr' ring houdt boven de Noordzee een weste- StrimdvpTllKlrhtina lijke stroming in stand en dat betekent, <Jirima,verW(lCnting dat er nog geen aanvoer is ran warme °ok morgen vrij goed strandweer met lucht. Wel zal door meer zonneschijn do P^ioden en zwakke noor- temperatuur in het binnenland in de wind- Temperatuur in de middag middag iets hoger worden. 18-20 8raden. Zeewater 17 graden. Tendens: langzaam stygena De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden en iets hogere middagtemperaturen. Langs de waddenkust zwakke tot matige wind Station uit westelijke richtingen. Elders zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 D Helde ZON EN MAAN *E!Pbur Dinsdag zon op: 4.50 uur, om 1820 graden, Zeewater Rapporten hedenmorgen seven uur lills II TAE lancering van de Samos gekomen. Dc tweede is on 31 den gesteld wanneer de satcl- lefriino' can ,i„nP L) m annrpknnHIrri ronder ianuarl van dit iaar met éoed liet 7„i. VJU1 d°°.r de *evcn» verwachten Van de nadere aanduiding van de gevolg omhooggebracht, daarvoor vastgestelde datum, over de verkregen resultaten zal de derde zijn in een reeks betracht men de grootste ge- die Is bedoeld om de verkennin- heimzinnighcid. gen met hoog vliegende U-2's overbodig te maken. Over de Samos III schrijft nu het Amerikaanse blad ..Rockets punt van het aardoppervlak is. 3Ien verwacht i rloedige oogst aan foto's af te bakenen voor de bommen werpers van het S.A.C. en vooi de intercontinentale raketten. Volgens het tijdschrift zet d< De U-2 werd de afgelopen "r n c i.„„ and missiles De Samos voorzien van een verbeterd jaren gebruikt voor verken ningsvluchten boven de Sow- uaent Jetinle, tot de Rossen op 1 mei foort ">n„ebattenj «w„kt 1960 een toestel van dit type leï™d,""'.S" Po1"' Ar" - wisten neet te halen. Daarna <SÏÏ[?,Ï. ""f' hebben de Amerikanen vluchten gestaakt. van het satellieten-proefcen trum van de luchtmacht in Sunnyvale, Callfornlc, met 30 tot 50 man versterkt, F,r zal dag lancecrd. Dank zi) een baan over de aardpolen komt deze satelliet geregeld over Sowjet- De eerste verkennlngssatel- gebied. Met behulp van signalen futt van het Strategic air c liet is vorig Jaar al gelanceerd, van het grondstation zal de mand (S.A.C.) een eenheid maar niet in de berekende baan camera in werking kunnen wor- het werk gezet om naar de :amera's van de verkennings- w» teiliet. Het tijdschrift maakt voorts gewag van de door sommigen geuite veronderstelling dat de lamera's van de Samos de iden tificatie mogelijk zouden maken van voorwerpen met een mid dellijn van drie meter, gefoto grafeerd van 500 kilometer hoogte. De onlangs gelanceerde Ml- d as-satelliet volgt weliswaar - ook een baan die over de Sow- In zegt „Rockets and Missiles" dat jet-unie leidt, maar deze kunst- d« spoedige invoering van hel maan is slechts ingericht voor drieploegenstelsel in Sunny- het signaleren van raketlance- vale erop wijst dat men goede ringen en niet voor het nemen redenen heeft, veel nuttige ge- van foto's. de foto-aualyse-afdeling X®ffen? hel sateilteten.nrn«.rMn. «nchtmacht vaart achter het Samosproject: eind 1962 of be gin 1963 zou men een stelsel W1 u van vermoedelijk vijf van deze nachtïn dric p'loègón worden »*«lUeten bedrijf willen zien - - - Naar aanleiding van de ge heimzinnigheid waarin men de resultaten van de eerste ge slaagde Samos-iancerlng hult. e BUt Londen Grenuble Nice ÏÏEnn windstil windstil windstil windstil onbew. L bew. windstil onbew. I windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1