Jïieuiue JTriitsrlje (ïimmnt E.E.G. besloot tot periodiek overleg Commentaar Telefoneren straks via de ether NIEUWS in één oogopslag Zonnig Venetië Blokkade van Bizerta is vandaag begonnen Grote drie op 5 augustus naar Parijs /Tcftlfiiofe Tu&uüM-Jr Bemande raket nog niet gelanceerd Oostenrijk wil Z.-Tirol voor de V.N. brengen (rita) rOENSPAG 19 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENT)IENST bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; f 2,55 per maand: f 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12228 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD .Staatvasticft is afjebleotn tngn hert ia UfljjeaspotT (Advertentie Nylon Regenmantels en -Jacks Licht als 'n veer kan klein Ingepakt worden, Heerlijk om op vakantie bij je te hebben. VOOR DAMES EN HEREN 39.75 42.50 49.75 m. hoesje, ceintuur en hoofddoekje of pet ADR. VAN OOY Jr BREESTRAAT 39 LEIDEN Vakantie-krediet is mogelijk. De regeringsleiders van de zes EEG-landen hebben in Bonn de basis gelegd voor een politieke samenwerking in de vorm van periodiek topoverleg, voorlopig drie- of viermaal per jaar. Er zal een statuut worden opgesteld als een soort Van grondwet voor nieuwe Europese lichamen. Vanmorgen is de blokkade van de Franse vlootbasis Bizerta begonnen. Voorts zijn Tunesische vrijwilligers naar de Sahara vertrokken om er de Tunesische vlag te planten. De lancering van de Redstoneraket met de oabine (waarin Amerifca's tweede ruimteman, kapitein Grissom) zou om een uur vanmiddag op de basis Cape Canaveral plaats vinden, maar werd toen wegens technische moeilijkheden opnieuw uitgesteld. Met diensten in Oost- en West-Berlijn is gisteren de kerkdag begonnen. Ondanks de communistische dreigementen zijn Oost- Duitsers voor het bijwonen van de kerkdag-samenkomsten in West-Berlijn aangekomen. Het aantal vluchtelingen uit de óostzome is de laatste dagen opgelopen tot tweeduizend per dag. De reactie van Moskou op de westelijke nota's inzake Berlijn en de Duitse kwestie laat aan duidelijkheid niets te wensen: „Het Westen steunt de duistere machten, die op oorlog aan sturen, maar de Sowjetunde beschikt over middelen om de vrede te verdedigen". De Ver. Naties zullen niet ingrijpen, indien de centrale Kongo lese regering zou trachten de afgescheiden provincie Katanga met geweld terug te winnen. De V.N. noemen het een politieke actie en geen burgeroorlog. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, dr. Kreisky, heeft verklaard, dat Oostenrijk de kwestie Zuid-Tirol op de agenda van de komende zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties zai laten plaatsen. De gereformeerde kenkbouwaotie is gesl^gd. Het bedrag van zeven miljoen gulden is overschreden. Ue gereformeerden in de provincies Noord-Brabant en Limburg hebben het streef bedrag met 23 procent overschreden. MEN KAN zich afvra gen waaraan Ve netië de roem te danken heeft die het in zo over vloedige mate in heel de wereld geniet maar het is geen plezierige vraag. Waarom zou men deze zeldzame combina tie van natuur, kunst en romantiek gaan uiteen- rafelen? Waar juweefltjes van ar- (fcitectuur kunstschatten uit een ©roofts verleden in zich bergen, waar aJ/tijd-witte duitven blijdschap brengen op attijd'-zonovengoiten plei nen en waar die gondelier u aingiend over de rustiieikste watenwegen voert waar om zou men dat met onder gaan zondier het alles nauw keurig als met een mes te ontleden? Waarom zou men een verkoper die u een van zijn duozenid hoeden (echte, zoals de gondeliers dfie dra gen) probeert aan te praten hoofd de gedlacfhjbe opkomen dat u er thaüs, dn Holland, zo weinig aan hebt, omdat de zon bij ons nu eenmaaü min der gul schijnt dan in Vene tië? Geniet zorgeloos zoals men in een vakantie behoort te genieten. Daar is Venetië voor, een stad voor toeristen er os een slechter doel denkbaar. En er is voor een stadsbe stuur een ondankbaarder taak denkbaar. Toch blijft, denkend aan Venetië, lets van die niet-zo- pleanenge vraag hangen. Als er nu eens geen knaniten wa ren, geen radio en ©een tele visie en ook geen grammo foonplaten die u de roman tiek van deze sbad-der-gon- deLieren bezingen (afgezien van de vraaig of die „songs" wed altijd zo propagandis tisch werken), zooi de roem van Venetië diam ook zo over de wereld zijn verbreid? Heel beslist niet. Zoals de moderne communicatiemid delen hum stempel drukken op heel hert leven, zo be ïnvloeden ze ook heel speci aal onze vakamitiiagebruiken. Maar ooh, waarom ons het hoofd te breken over zulke vragen. De vakantie lokrt en hopelijk toeft u het weer, dat zonnig Venetië dag aan dag heeft. En regent hert eens een dag het kan toch een goed bestede dag zijn ais u uw tijd benut <xm de bon hieronder in te vuflflen. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand /kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewjjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woningplaats) Spijtoptanten Regering wil de motie-Van Doorn niet uitvoeren (Van onze parlementsredactie) De regering is niet bereid de toela ting van spijtoptanten in ons land nog verder te verruimen dan vorige week reeds door minister Beerman is toege zegd. Ze zal derhalve geen uitvoering geven aan de. op 12 jnli jl. door de Tweede Kamer aanvaarde motie-Van kelijke verruiming van de toelatings- richtlijnen werd gevraagd. Dit is, naar wij vernemen, de strekking van een brief die minister-president De Quay dezer dagen aan de Tweede Kamer zal doen toekomen. Het kabinet heeft, volgens deze brief, tijdens de minister raadsvergadering van vorige week vrij dag de motie-Van Doorn nauwgezet be studeerd, maar na rijp beraad geen aan leiding gevonden haar toelatingsbeleid nog verder te verruimen. Minister Beer man heeft jl. woensdag gezegd, dat dit jaar 3 4000 spijtoptanten visa zullen kunnen opnemen. Dat is dus niet onbe langrijk meer dan voorgaande jaren. Een nog soepeler houding meent de regering echter niet voor haar verantwoording te kunnen nemen. Capitulatie op Sumatra Het hoofdkwartier van het Indonesische leger te Djakarta verklaard dat op Su matra de opstandelingen zich „bij dui zenden" overgaven. (Van onze correspondent BONN, dinsdagavond. De tweede topconferentie van de regeringschefs c.q. ministers-presidenten der E.E.G.-landen en hun ministers van buiten landse zaken, die vandaag in Bonn is gehouden, is het eens geworden over een belangrijk document. Het legt de basis voor politieke samenwerking in de vorm van periodiek topoverleg, waarvan men verwacht dat het op den duur zal leiden tot gemeenschappelijke politieke wilsvorming. Het periodieke overleg drie totl verlangen dat de Engelsen in dat ge- viermaal per jaar, voor het eerst waar- val behalve alle rechten ook alle plich- schijnlijk in oktober moet ten doel ten der Romeinse verdragen zullen hebben de E.E.G. te bevorderen en daar door het Atlantische bondgenootschap te versterken. Met deze formulering kon een einde worden gemaakt aan de Ne derlandse vrees, dat het E.E.G.-topover- leg misschien zou kunnen lelden tot blokvorming binnen de N.A.V.O. Er moeten op den duur wei nieuwe Europese lichamen komen, zo staart het in de verklaring, dae aan het politieke overieg voste vorm zuilen moeten ge ven. Te dien einde zal ook worden ge zocht naar het een of andere statuut. Met de voorbereiding daarvan is de commissie-Fouchet, de commissie ad hoc van hoge ambtenaren der ministe ries van buitenlandse zaken der E.E.G.- landen, die als een soort politiek se cretariaat zal blijven voortbestaan, ook wanneer hert niet specifiek die naam zal krijgen. Duidelijk wordt in de .Bonner ver klaring" (de naam die het vanavond ge publiceerde document vermoedelijk zal krijgen) verwezen naar de verbonden heid van Europa met de Verenigde Staten en andere vo1'" - ren. Er wordt evenwel niet in gesprotten over de positie c.q. toetreding van Engeland. De verwijzing naar .nieuw institu ten" (voor het politieke overleg) zal het voor de Engelsen, die nu eenmaal een afkeer hebben van supranationale orga nen, de weg naar de E.E.G. niet ge makkelijker maken. Anderzijds insis teert men, dat de weg voor Engeland open is gebleven, hoewel de Fransen De „blokkade" van de Franse vloot- en luchtbasis Bizerta is van daag begonnen. Bij alle wegen zijn eenheden van politie en leger en vrijwilligers opgesteld. Men is er echter tot op heden niet toe over gegaan versperringen op te werpen en voedseltransporten worden door- De Franse regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat de ministers van buitenlandse zaken van de westelijke grote drie 5 augustus in Parijs bij een zullen komen om besprekingen te voeren over de kritieke Berlijnse kwestie. De bekendmaking kwam vlak na dat Amerika, Engeland en Frankrijk krachtig gereageerd hadden op een Sowjet-nota. Zij herhalen hun vast beslotenheid zich door de Russen niet uit Berlijn te zullen laten zetten. De conferentie zal drie dagen diuren, aldus de Franse regering. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Heinrioh von Brentano. zal uitgenodigd worden zich op een be paald ogenblik bij de drie westelijke delegaties te voegen. De lancering van Amerika's tweede bemande ruimteraket is op het laatste moment ruim een half uur uitgesteld. Oorspronkelijk zou de raket om 13 uur worden afgevuurd, maar later werd mee gedeeld, dat de lancering om 13.40 uur zou plaats hebben. gelaten. Het Franse militaire lucht verkeer en transporten over zee worden niet gehinderd. Op de basis zelf is het rustig. De ca. 5000 man Franse troepen mogen de barakken niet verlaten. In het kader van „de strijd om Bizerta" heeft president Bourguiba openbare vermakelijkheden verbo den. (Zie vervolg op pagina 9) Dit zou er op kunnen wijzen, dat men zich zal verzet/ben legen de door Enge land verlangde wijziging van de Ro meinse verdragen. Natuurlijk laait dirt speciale regelingen, die men ook bin nen de EE.G. kent, wel toe. Moeizaam De Bonner verklaring" is gebaseerd op hert ontwerp, dat uirt drie „working- papers" (van Duitsland, Frankrijk en Italië) was voorbereid door de com- missie-ad-hoc, die het ondanks harde arbeid niet helemaal eens was kunnen worden en derhalve allerhande formu lieren had opgesteld, waarover de rege ringschefs dan moeten beraden. Dit beraad is langzaam in zijn werk gegaan. Men heeft er zeven uur over gedaan, voor de definitieve tekst klaqj was. Pas laait in de middag kon men aan de andere agendapunten begin nen. Een reisje op de Rijn werd een uur ingekort en er was" geer» pauze voor het avondeten. De conferentie duurde tot laait in de avond. De verschillende delegatie-woordvoer ders waren tevreden over hert verloop der conferentie; men prees de coöpera tieve geest. Geroemd werd voorts de bemiddelende rol van de Belgische premier Lefèvre en minister van bui tenlandse zaken Spaak. Er is ten slotte over de verklaring niert meer gestemd De regeringschefs en premiers waren het ook zonder „Abstimmung" eens. De conferentie had plaats in de „re doute-club" in Bad Godesberg. nor maal een club voor de in Bonn geak- krediteerde diplomaten. De conferentie zaal was harmonisch afgesloten door mannen van, de Westduitse geheime Bonn en Bad Godesberg waren politie, die over de veiligheid vai buitenlandse gasten waakte. Met name was men bezorgd voor president De Gaulle, die zfjn tweede bezoek in korte tijd aan de bondshoofdstad bracht. Hij is ook ditmaal niet blüven logeren en kerede Iaat in de avond nog naar Parijs terug. Rijen ballonnen schenen boven het water te zweven toen in Helsinki dc wereldkampioen schappen zeilen werden gehou den. De Zwitserse Ylliam XIV (links) en de Italiaanse Volpino (rechts) zorgden voor een op vallende afsluiting voor een groep deelnemers bij de inter nationale 5'5 klasse. Bij haar werkbezoek aan Drente heeft H.M. de Koningin gisteren onder Terhorsterzand een fietstochtje gemaakt op een nieuw rijwielpad. Lachend maakte de Koningin een sprintje, toen zij de wachtende pers fotografen ontdekte. De Commissaris der Koningin, mr. J. Cramer, bleef vrolijk achter bij zoveel enthousiasme. (Verslag op pagina 7). e Oostenrijkse buitenlandse zaken, dr. Kreisky, heeft op een persconferentie in Wenen de „terroristische activiteit" van „enige extremistische kringen" in Zuid-Tirol veroordeeld. Hij ont kende met klem, dat zijn regering iets van doen zou hebben met de sabotagedaden. Volgens hem had de Italiaanse regering tot dusver geen bewijzen kunnen leveren voor beweringen in de Italiaanse pers, dat de regering, individuele poli tici of burgers uit Oostenrijk bij het terrorisme betrokken zouden zijn. Dr. Kreisky deelde mee. dart zijn rege ring de kwestie Zuid-Tirol op de agenda van de komende zitting van de algemene vergadering van de V.N. zal laten plaat- De volkerenorganisatie zou worden ge vraagd Italië en Oostenrijk te helpen bij het zoeken van „vreedzame middelen" tot uitvoering van de resolutie, welke vo rig jaar door de algemene vergadering werd aanvaard. Wellicht zou secretaris generaal Hammarskjöld worden uitgeno digd als bemiddelaar op te treden, zei de Oostenrijkse minister. Ook het Oostenrijkse kabinet heeft een verklaring uitgegeven, waarin de eerder geuite afkeuring van geweld in Zuid-Tirol wordt herhaald. Er wordt echter aan toe gevoegd dat grootscheeps optreden van de politie en militairen in Zuid-Tirol even min een oplossing kan brengen. In de verklaring werden alle betrok- minister van kenen opgeroepen zich te beperken tot vreedzame middelen „want alleen die middelen kunnen permanente oplossingen geven voor omstreden politieke kwesties". Gisteren zijn weer 25 Duitssprekende Inwoners van Alto Adigo gearresteerd, waardoor het aantal arrestanten tot 60 is gestegen. De politie zou grote voorraden explosieven hebben gevonden, waaronder 800 kg. springstoffen en grote aantallen geweren en munitie. Het 15-jarige meisje E. P. uit Almelo heeft zich toen zij dezer dagen op een stille weg langs het kanaal Almelo Nordhorn door een man werd vastge grepen, resoluut van hem ontdaan door zich los te rukken en in het kanaal te springen. Zij zwom naar de overzijde, klom daar op de wal en ging naar een boerderij. Het meisje heeft een nauwkeurig sig nalement kunnen opgeven van een on geveer 55-jarige man. De man is nog niet gevonden. T)E KIRCHENTAG, die vandaag te Ber lijn aanvangt, wordt ditmaal wel onder bijzonder moeilijke omstandigheden gehouden. Maar geldt ook niet voor de Duitse kerkdagen als zodanig, dat zij als het ware uit de nood geboren zijn? Nood leert bidden, zeggen wij immers, en wan neer wij van iets mogen zeggen dat het in een behoefte voorziet, dan stellig van dit op gezette tijden bijeenkomen van pro testantse christenen, vooral uit Duitsland, doch ook daarbuiten. Met het houden van de Duitse kerkdag is de naoorlogse jaren een begin gemaakt. In die dag mag ieder een vrucht zien van een kerkelijke heropleving. En wat kan een kerkelijke heropleving anders zijn dan een nieuwe bezieling onder de mensen van-de-kerk? Heeft alleen de pijnlijke situatie, waarin het kerkvolk in Duitsland leefde en van daag nog leeft, tot deze diepere beleving van het geloof geleid? Ons dunkt, gezegd mag worden, dat die pijnlijke situatie voor de Geest Gods een middel is geweest om, vermanend en tegelijk vertroostend en opbeurend, op de Kerk in te werken. Dat de omstandigheden ditmaal bij uit stek moeilijk zijn, is bekend. Sinds jaren leeft weliswaar het Duitse volk geschei den, maar in de Kerk bezit men nog iets gemeenschappelijks. De willekeurig ge trokken landsgrenzen mochten het volk dan wreed verdeeld houden, daar was de eenheid van de kerk, die als het ware de grenzen overkoepelde. Wie eens de Duitse kerkdag heeft bezocht, weet, hoe In het bijzonder ieder Duitser daar de ervaring herbeleefde van Paulus, die troost putte uit het weerzien van de broeders. Maar het communistisch bewind In „het andere Duitsland" is er op uit, de verdeeldheid, waarin het Duitse volk le ven moet, door te trekken tot in de kerk. Die gemeenschappelijke Kerk van West en Oost, dat elkaar vasthouden binnen de kerk is de communist een gruwel. Ook op dit punt moet de kerk worden benard en benauwd. Vandaar de beschuldiging aan degenen die deze kerkdag hebben voorbereid, dat zij demonstreren en provoceren. Voor de communist moet de kerk zich afzijdig houden. Alleen een zwijgende kerk wenst hij te dulden. Alsof echter de kerk, juist toch als kerk, niet midden in het leven staat. Zo zijn de omstandigheden waaronder de kerkdag ditmaal wordt gehouden, moei lijker nog dan anders. Maar hij is tegelijk noodzakelijker dan ooit. Noodzakelijk bij de spanning, waarin Duitsland en de we reld verkeren en in de komende maanden stellig zullen komen te verkeren. Het thema van deze kerkdag is de be lofte van de Heer. „Ik ben met U'. Men had geen treffender kunnen kiezen. Misschien kun je toch maar beter de brandweer bellen, om me hier vandaan te komen halen TpEN boven Zweden gelegen lagedruk- gebied heeft zich het afgelopen et maal iets uitgebreid, terwijl in verband met de nadering van een gebied van hoge druk boven de Britse eilanden de barometer iets is gestegen Tengevolge van deze ontwikkeling zijn de lucht- drukverschillen op dc Noordzee groter geworden en is de noordwestelijke wind in kracht toegenomen. De aanvoer van enigszins onstabiele polaire lucht ging door en er kómen daarom ook vandaag op verscheidene plaatsen buien tot ont wikkeling. Het eerstkomende etmaal zijn er in de luchtdrukverdeling geen belangrijke veranderingen te verwachten. Het enigs zins onstandvastige en koele weer duurt daarom voort. Tendens stationair ZON EN MAAN Donderdag: zon op 4.43, onder 20.48 i maanop 12.41, onder uur. 21 juli eerste kwartier. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk HET WEER LN EUROPA enkele buien. Zwakke tot matige, maar in het Waddengebied tijdelijk krachtige, Rapporten hedenmorgen zeven uur noordwestelijke wind. Weinig verande- 6 ring in temperatuur. (Opgemaakt 11.15 uur). Strandverwachting D. Helde! Ook morgen nog te koel strandweer un^bUf8 met slechts op enkele plaatsen een bui. Eelde Frisse noordwestenwind. Overdag 16-17 De Bilt graden, zeewater 17 graden. Vooruitzich- Twente ten: belangrijke verbetering laat nog op fi? zich wachten. HelïinS Temper. Station Ween- ■a 1 gesteld» 8 SS|IÏ *3 TN DE NAASTE toekomst zal Is de hinder, die i kunnen telefoneren vindt van graafwerkzaatnhe- mende radiogolven den voor nieuwe wegen en met behulp van radiogolven, stadsuitbreidingen in de buurt De P.T.T. heeft namelijk beslo- van het ondergrondse kabel- zal ten het interdistricts-kabeinet nef. onder- Maastricht cn Eindhoven ko- zoveel als thans In dezelfde sterven van het geluld, De eerste „straalverbinding" wijl In Maastricht komen tussen zelfde doel worden tijd vla het kabelnet kunnen atmosferische storingen. Om de doorgezonden. Voor ontvangst worden gevoerd. bedrijfszekerheid van de straal, „verzending" van de golven Het gebruik van straalver- verbindingen nu voor vrijwel voor de Eindhovense een. bindingen betekent voor de honderd procent veilig te stel- trale de televisiezendtoren van P.T.T. een aanzienlijke energie- len, zullen twee stralen van Mierio worden gebruikt, ter- besparing. Om de afstand enigszins afwijkende golflengte 50 meter hoge bruggen bijvoorbeeld (50 km.) den. Eindhoven, antenne zal worden gebouwd. zjjn maar enkele Watts nodig, voor telefoonverbindingen v lopig niet uit te breiden, n daarnaast een net te von van radioverbindingen op ui hoge frequenties 400 tot 7000 Bjj deze straalverbindingzal latiës'zal "het mogefukzUnTp te 7aten*'braden! megaherz ■- - - golflengten vai centimeters. Reden dit Maastricht—Roermond te over- tegelijkertijd worden uitgezon- waarschijniijk al in dit najaar. Met behulp van deze lnstai- zoveel ais om Bjj deze straalverbinding zal - korte de televisietoren ln Roermond frèquentie, zowel heen Daartegenover staat slechts enkele als relais.zender gaan functto. als terug, 900 gccprekken ge. dat de straalverbinding den hlervocr Daar rullen de van lfktUdl, te voeren, tweemaal kan krijgen van „fading', weg- dreigt te worden. De apparatuur schakelt dan fietslampje van de ene naar de andere golf. lengte om, onmerkbaar voor echter de abonnee, indien de strekte do ontvangst onvoldoende Nice Frar&Sui Wenen tn-sbruck Belgrado Athene 19 13 0.3 19 13 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1