In Ter Aar werd prachtige chr. kleuterschool geopend Stichting rioolwaterzuivering kost ruim 3 miljoen NIEUWE LEIDSCHE tOURANT 4 MAANDAG 17 JULI 196! Visserijgolfjes Ruw weer op zee belemmert visserij ernstig; jl %ET DE ZOMER wil het niet erg op zee. De vissers klagen voortdurend over het ruwe weer op zee, dat de visserij ernstig belemmert. Tij dens het weekeinde was het windkracht 6. De vangsten verschilden niet veel van de voorgaande dagen. Zij waren zeer uiteenlopend. De treilers en grote loggers meldden etmaalresultaten van 50 tot 250 manden ma kreel, haring en schelvis om de Noord. Langs de kust vingen de loggers en kotters gemiddeld 60 tot 175 kilo tongen en 3 tot 10 manden andere vis. De vloot op het Zandt gaf etmaalresultaten door van 30 tot 50 manden gul, wijting en schelvis per schip. De treiler Petronella meldde een trek van 90 manden makreel. De Arie van der Zwan was bijzonder gelukkig met een trek van 150 manden makreel. Deze nieuwe aanwinst van de Scheveningse vloot vaart uitstekend. Schipper op dit nieuwe schip, dat de op de pier gelopen „Arie van der Zwan" Sch. 21 heeft ver vangen, is de Scheveninger Jacob Taal. De Amsterdam IJm. 28 gaf een trek door van 60 manden makreel en schelvis. De Deining Kw 8 had slechts een KATWIJK AAIS ZEE Agendanieuws Dinsdagavond hoopt in de evangelisatie samenkomst op de Boulevard ds Nawijn te spreken over het onderwerp „Geen". Medewerking verleent het evangelisatie koor. Aanvang 8 uur. Dinsdagavond geeft Fcike Asma in de Nieuwe kerk aan de Voorstraat eer gelconcert. Aanvang 8 uur. Woensdagavond worden wandeltoch ten gehouden. Hot bestuur van V v V. verheugt zich bijzonder over de steeds toenemende belangstelling, die voor de wandeltochten blijkt te bestaan. Naast een steeds groter aantal inschrijvingen van eigen inwoners die kennelijk mede tengevolge van de wandeltochten onder de bekoring van de wandelsport zijn gekomen is de deelname van bad gasten en verenigingen groter geworden. Men start bij het gemeentelijk sport park aan de Laan van Nieuw-Zuid lus sen 6.30 en 7 uur. Het startbureau is ge opend van 6.15 uur af. Na het volbren gen van de tocht ontvangt men een me- daille. De tocht zal in drie afstanden worden gelopen: 5, 10 en 12 km. Onder auspiciën van WV wordt don derdagmorgen om 9.30 uur weer strandfeest gehouden voor kleuters van 3 jaar en ouder op het parkeerterrein bij restaurant „De Zwaan". Op het program ma staan vlaggetjessteken, kruiwagen- race, water halen, was ophangen. Om 2 uur volgt de autopedwedstrijd, naar de trein, behandigheidswedstrijd, bierton- nenrennen en na afloop van de spelen een stoelendans. Om 8.45 uur kan men in een lampioenoptooht (medewerking van de plaatselijke muziekverenigingen) meelopen. Verzamelpunt: Koninginne- weg-Princestraat. De route is als volgt (behoudens eventuele wijzigingen in band met de weersgesteldhedenKonin ginneweg, Secr. Varkevisserstraat, Anna- straat. Zeeweg, Voorstraat. Badstraat, Sluisweg, Burgersdijkstraat, E. A Bor- gerstraat. Rijnmond, Boulevard. Vuur baaksplein, Koninginneweg. Tot slot van de feestelijkheden zal za terdagavond een groots vuurwerk op de Boulevard ter hoogte van „De Zwaan" worden ontstoken. Afscheid meester Haasnoot Daar de heer T. A. Haasnoot onder wijzer aan de Rehobothsohool (vroeger Weeshuisschool), met ingang van 1 sep tember met pensioen gaat. zal er maan dag van 7.30—8.30 uur gelegenheid ziin afscheid van hem te nemen in de Oranje zaal van het Jeugdhuis. Op de afscheidsreceptie zal een cadeau door een comité van oud-leerlingen wor den aangeboden. Collecte De collecte in de Hervormde kerk ten bate van de Hervormde scholen heeft f 1147,90 opgebracht Postdnivenaieuws De postduivenvereniging „De Rijnmon- ders" hield zaterdag ccn wedvlucht met jonge duiven vanaf Vilvoorde. De af stand was 142 km. De 191 duiven wer- den gelost om 12.45 uur met krachtige zuidwesten wind. De eerste duif kwam aan om 14.15.31 uur en maakte een ge middelde snelheid van 1561 meter per minuut De uitslagen zijn: J. Heemskerk 1. 4, 11, 31, 39; L. van Duijn 2, 35; J. Jungerius 3. 34, 38; Kr. Schaap 5, 19, 26, 32; P. Hogewoning 6, 47; L. Knetsch 7, 15, 30, 33. 42 45; H. Smit 8; T. de Kluy- vcr 9, 21. 25. 28. 44; K. van der Evkel 10, 18; J. Meulendijk 12, 24, 43; B. Mulder 13, 37; B. Paauw 14. 29 36, 46: J. van Maanen 16, 23. 27, 40: M. Souverein 17. 20; G. Passchier 22; N. de Vreugd 41 en N. Polanen 48. Spreekbeurt Morgen om half acht hoopt kandidaat L. Huisman van Zwijndrecht voor de Gereformeerde Gemeente Remisestraat een spreekbeurt te vervullen. Hoog en laag water Dinsdag hoog water 6.27 u, 18.49 u; laag water 2.19 u., 14.32 u. ZOETERWOUDE Geslaagd Aan de Academie voor Beeldende Kun sten en Hogere Technische School te Den Haag zijn geslaagd voor het eind examen: Kees van der Werf voor wa terbouwkunde en Jan Elderhorst voof Bouwkunde. Peseta wordt beperkt inwisselbaar De beperkte inwisselbaarheid van de Spaanse peseta zal volgens AFP heden officieel worden bekend gemaakt om de openbare mening in binnen- en buiten land te overtuigen van het welslagen van Franco's economische en finan ciële politiek. Dit v Dc a ui zaterdag was vrij ruim. Zeven loggers en veertig kotters liepen IJmuiden binnen met ccn totale vangst van 2700 kisten verse vis. Er waren 71 kisten verse haring, 345 kleine kistje haring, 335 makreel, 300 schol, 200 wij ting. 140 schelvis, 140 gul en kabeljauw. 4 koolvis. 300 diversen, 280 stijve kabel jauwen, 25.000 kilo tongen en 3 kantjes- groene haring. De Beatrice IJm 72 uas aan de mark' met een vangst van 308 kisten diversen en 53 stijve kabeljauwen; de Kw 121 Brittenburg zorgde voor een vangst van 340 kistjes diversen 180 kleine kistjes haring en 80 stijve kabeljauwen; de Sch 171 kwam aan de markt mei 245 kisten verse vis. 215 kleine kistjes haring en 10 stijve kabeljauwen en de Kw 149 was aanwezig met 265 kisten verse vis en 40 stuks kabeljauw. De prijzen De prijzen van zaterdag verschilden weinig met die van vrijdag. Verse haring ging weg voor f 25,40 ot f 11 per kist van 50 kilo. Makreel noteerde f 19 tot f 8 per 50 kilo. Grootmiddel schelvis deed f 38 tot f 30, kleinmiddel f 21, pennen f 37 tot f 24 en braad f 24 tot f 12 per kist van 50 kilo. De kabeljauw noteerd# f 86 tot f 75 per 125 kilo. De prijzen voor tongen waren hoog Grote tong ging weg voor f 5.40 tot f 4. grootmiddel vaor f 4.60 tot f 4,20. klein middel f 4 tot f 3,50. tong I I 2.90 tot f 2,50 per kilo. De prijs voor de kleinp tongen (slips) viel daarbij met f 1,72 tot f 1,32 per kilo volledig uit de toon. De besommingen voor de geringe vang sten van de schepen vielen niet tegen. De Kw 149 besomde f 5.800, de Kw 121 f 9.260 en IJm 67 f 4.510. Zeldzame vis aan haak Voor het eerst sinds 1838 hebben vis sers 45 mijl noordwest van het Dassen- eiland voor de kust van Zuid-Afrika een glauwe marlijn gevangen. De marlijn woog 2655 kilo. De vangst werd gemeld tijdens een onderzoek naar dc tonijnenstand voor de kust van Zuid-Afrika. Dc directeur van Zuid-Afrikaanse visserijmuseum noemde de vangst buitengewoon interes sant. „Ik vermoed dat deze Atlantische precies dezelfde soort is als de Indo- pacifische soort en dat de blauwe marlijn hoogstwaarschijnlijk rond Afrika zwemt" !i hij. Ontwikkeling haringvisserij In het recente nummer van „Visserij- nieuws" zijn de heren J. J. Zijlstra en K. H. Postma, biologen van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek, opnieuw het woord over de achteruitgang van de haringstand in de Zuidelijke Noordzee. Het is (voorts) vrijwel zeker, dat de visserij zelf niet nagelaten heeft de haringvoorraad ernstig aan te tasten. Het aantal haringtreilers van verschil lende nationaliteiten is hand over hand toegenomen, terwijl door toepassingen van allerlei moderne apparatuur en door aanwending van groter motorvermogen de vangcapaciteit per eenheid niet on belangrijk is gestegen". De heren Postma en Zijlstra zijn ervan overtuigd, dat zowel de vermindering van de groei als de hoge tol welke de visserij jaarlijks van de totale haring stapel in de zuidelijke Noordzee opeist, niet nagelaten hebben het huidige vangst verloop te beïnvloeden. „Er is dus een samenspel van natuurlijke en menselijke invloeden, waarbij alleen de laatstge noemde voor wijziging vatbaar is, met name door internationale regeling voor de bevissingssterkte". NOORDWIJK Een van de belangrijkste zaken, die de gemeenteraad van Noordwijk dins dagavond krijgt te behandelen, is het voorstel van B. en W. een krediet te ver -.trekken voor de stichting van een riool- aterzuivering. Op 20 december 1960 is opdracht ge- even aan het architectenbureau Dwars eederik en Verhey te Amersfoor' het lan voor een rioolwaterzuivering met finitieve begroting, bestekklaar aken. Een voorlopige raming van de kosten s op 12 april 1961 ontvangen eu Gedeputeerde Staten overgelegd. .•ollege betuigde de instemming met de douw en verklaarde zich bereid aa: ■>tstandkoming medewerking te verle nen. Bovendien zegden Gedeputeerde Sta- en toe te zullen onderzoeken in hoeverre •en grotere uitkering uit het Gemeente fonds bevorderd zou kunnen worden, tan-gezien de kapitaalslasten üit deze nvesterirtg voortvloeiend, geen volle, iige normale dekking uit de huidige mid delen van het gewone budget der ge meente kunnen vinden. De voorlopige plannen voor de zuive ringsinrichting zijn, behalve aan het rijksinstituut voor afvalwaterzuivering, ook officieel voorgelegd aan Rijnland. Burgemeester B. J. Hogenboom (in deuropening) bekijkt de fon- teinbakken van de nieuwe chr. kleuterschool in Ter Aar, waarin de kinderen met bootjes en zwaantjes kunnen spelen. (Foto N. v. d. Horst) TER AAR Overzicht groenteveiling Er zijn al veel tuinbonen geweest, maar de afgelopen week waren er weer genoeg, vooral woensdag. Ze gingen weer vlot van de nand tegen een behoor lijke prijs, want de fabrieken waren nog niet klaar met hun inkopen, wel is de contract-levering stilgelegd, de kwaliteit was daar over het algemeen niet goed meer voor. Nu zullen we toch wel aan het eind zijn van dit produkt, waarvan de oogst bijzonder goed is geweest. De oogst van andere prodnkten, die nu moeten volgen, is de afgelopen week wel verlaat door de zware onweersbui en, regenval en stormwind, waardoor de gewassen hebben geleden. Snijbonen van de koude grond zijn er dan ook nog niet, de aanvoer bestaat nog geheel uit kasbonen, die een beste prijs opbrengen door de schaartste. Het buitenland en ook dc binnenlandse markt waren graag. De kwaliteit is noz heel goed. Ook de stambonen brengen een beste prijs op. Van dit artikel is de aanvoer veel groter dan andere jaren. De kwali teit is prima en er is goede vraag naar. De aanvoer van bloemkool is nog steeds van betekenis, de kwaliteit is goed, al is de bloemkool door de regen niet altijd even blank. De prijs is de gehele week door opgelopen. Andijvie was goedkoop en daarom haasten de tuinders zidh niet met de oogst. Sla van goede kwaliteit gaat vlot van de hand tegen een matige prijs. Bospeen en waspeen doen het even eens goed, de kwaliteit is best, maar de aanvoer niet groot. Spitskool en groene kool zijn duur, ook postelein, waarvan maar weinig wordt aangevoerd, was hoog in prijs. Komkommers zijn in prijs opgelopen, maar de oogst uit de kassen loopt naar het einde. De aanvoer van augurken is nog maar gering, toch is er goede vraag naar deze kleine hoeveelheden zowel van de export als de conservenfabrie- Aardappelen wisten zioh behoorlijk 'z handhaven, de kwaliteit blijft goed. Rabarber is veel goedkoper geworden, de aanvoer is toegenomen, maar de kwa liteit wordt minder Tomaten zijn eveneens in prijs ge daald, de vraag is minder sterk, maar da kwaliteit is nog heel goed. Tot deze conclusie kwamen we. toen e zaterdagmorgen aanwezig waren bij de opening van deze nieuwe school door burgemeester B. J. Hoogenboom, die met de door juffrouw Sa ton aangeboden sleutel de deur ontsloot. De kleuters vormden erehaag bij de ingang en ze zongen toepasselijk lied op de oude en de we school toen de burgemeester na- In de nieuwe school ziet alles er even keurig uit Er is een geheel nieuwe in ventaris, waaronder een grote hoeveel heid speelgoed. Dat speelgoed Is van de nieuwste makelij, zoals de gehele inrich- van de school modern is, met ge durfde lijnen, zoals de houten wandbe- timmering in de gang en de rode-metsel- ;n muren in de lokalen en het kamer- an de leidsters tonen. De grote glas wanden verschaffen een hoeveelheid licht luoht. waaraan men spoedig gewend zal zijn. In belde lokalen bevindt zicli een Visserij golf jes Spanje breidde vissersvloot razendsnel uit razendsnel uitgebreid. Vooral In de jaren 1940—1946, toen de vloten van de andere Europese visserij-naties grote verliezen leden door het oorlogsgeweld, nam de sterkte van de Spaanse vlsserUvloot snel toe. Krachtige overheidshulp ln de vorm van op gunstige voorwaarden verleende kredieten aan de reders werkte deze ver nieuwing van de vloot sterk in de hand. In 1940 bedroeg de Spaanse vispro- duktie 387.801 ton. In 1950 was dit cijfer gestegen tot 537.891 en in 1959 tot 697.336 De Spaanse vissersvloot bestaat thans uit 46.000 eenheden met een totale bruto- tonnage van 380.000 ton. Het grootste deel van de Spaanse vloot bestaat uit kleine vissersvaartuigen beneden de 20 brt. De Spanjaarden hebben echter e<*i flinke vloot fabriekstreilers in de vaart. d;e voornamelijk in de wateren van New-Founland en Labrador de visserij uitoefenen. In 1940 waren er 194.321 Spanjaarden bij de visserij betrokken. Dit aantal be draagt thans 265.000 man. waarvan er 187.000 aan boord van de vloot zijn te Mieke Garnaal gekozen De Belgische vissersplaatsen nemen geen genoegen met één Vlaggetjesdag per jaar. Zij vieren veel meer bijzonder charmante visserijfeesten dan wij. In Oostduinkerke stond de afgelopen weck de garnaal in het middelpunt van de belangstelling. Zelfs de verkiezing van Mieke Garnaal ontbrak niet aan dit feest, waarbij de hele bevolking en de vissersvloot was betrokken. De straten waren versierd en het feest bereikte zijn hoogtepunt toen er een lange optocht van vissers in kleeder dracht door deze straten trok. De eer tot Mieke Garnaal gekozen te worden viel te beurt aan de lieftallige Chantal Florizoone. In de vissersoptocht werden traditie getrouw de reuzen Ko en Liza meege voerd. Ko droeg óit jaar een typische visserspet. rode blouse en donkerblauw# marinebroek. De pet van Ko had een omtrek van 1,25 meter TJET IS geen wonder, dat mejuffrouw Saton in Ter Aar blij is, dat ze uit de oude uitgeleefde school met haar kleuterklassen naar de nieuwe kleuterschool aan de Burgemeester K. W. L. de Muraltstraat kan verhuizen, want het oude gebouw mocht de naam „school" eigenlijk niet meer dragen. Het bestuur van een schoolvereniging mag blij zijn met een nieuw gebouw, maar het personeel, dat er elke dag in moet werken, kan zijn geluk niet op! KATW IJK AAN DEN RIJN Veel bloemkool op de groenteveiling Er waren in de afgelopen week 124000 bloemkolen aangevoerd van goede kwa liteit, die voor het grootste gedeelte de binnenlandse markt waren he- Stemd; slechts 1700 gingen over de gren- voornamelijk naar Duitsland, t er zoveel voor 't binnenland be* Stemd was ligt wel aan het feit dat de veilingen waar kwaliteitskool word) aangevoerd de grote massa geruimd heb ben, terwijl ook door het toerisme de vraag aan de hoge kant is. Zelfs de min dere kwaliteiten werden nog voor goede prijs van de hand gedaan. De markt was dan ook zeer willig. De prijzen waren van f 34 tot f 84; A II van f 13 tot f 58; B I van f 13 tot f 58 en B II van f 11 tot f 28. Ook deze week wordt weer en goede aanvoer verwacht De aanvoer van waspeen was ongeveer gelijk aan die van de vorige week: 288000 kg. Het produkt vond gretig af trek in het buitenland, 53 pet., waarbij opviel, dat Frankrijk de grootste afne mer was; Duitsland nam wat minder. Vooral de kleinverpakking is gewild. De binnenlandse markt was aan dc flauwe kant. De aanvoeren zijn wat gelijkmati ger dan vorig jaar, daar vanwege de be hoorlijke prijzen, die dit jaar gemaakt worden, de aanvoerders geen reden zien, een afwachtende houding aan te nemen Wat rijp is, wordt geoogst. In het midden van de week was een kleine inzinking in de prijzen waar te sn, maar een spoedig herstel trad op. De noteringen: A I van f 7.80 tot f 15; A II van f 4.20 tot f 11; B I van f 8.20 tot f 19.80. De aanvoer zal op de zelfde voet wel voort blijven gaan. Bos peen noteerde van f 33 tot f 63; sla bij teruglopende aanvoer van f 3.50 tot f 10.20 en tuinbonen van f 9 tot f 33. Kroten de den per kist van f 2.50 tot f 4.30 en per 100 bos van f 6 tot f 12. Keukengroenten stonden als volgt genoteerd: petersedie f 2 tot f 6.70; krulpeterselie van f 4 tot f 8.30; selderie van f 3.30 tot f 7. Bonen kruid deed van f 4.90 tot f 6.80, andijvie f 8 tot f 14, spinazie van f 24 tot f 37; postelein van f 11 tot f 26; uien f 12 tot f 39; pootuien f 4.10 tot f 16 en zilveruien f 22 tot f 23. Rabarber ging weg voor f 5 tot f 15; snijbonen f 1.30 tot f 2.05 per kg.; prinsessebonen f 1.75 tot f 2.05. eens per kg. Aardbeien lopen ten einde: f 0.20 tot f 0.43 per doosje van 200 gram. Tomaten f 29 tot f 58; komkommers van f 7 tot 25. Rodekool f 12 tot f 15 Geslaagd Voor het einuexaanen aan de zee vaartschool te Scneveningen slaagde de heer H. van Maanen (diploma leerling stuurman B.S.). Aan dezelfde sonool slaagde voor het eindexamen de heer H. Knetsch (diplo ma leerlingstuurman A.S.). fontcinbak, waarin de kinderen kun ncn varen met boten en zwanen. Er is ook een apart hoekje, waarde meis jes moedertje kunnen spelen, kom pleet met commode en bad met aan de andere kant een timmerhoekje voor jeugdige knutselaars. De hygiëne is gewaarborgd met een complete kinderbadkuip en douche. De vreugde der kleuters zal even groot zijn. als de zorg van de beide leidsters, mejuffrouw Saton en mejufft-olnv Van Weelden om alles keurig in orde te hou- ..Kleuterhof" Om tien uur was zaterdagmorgen een groot aantal genodigden bijeen in het gymnastieklokaal der Chr. Nat. School. voorzitter der schoolvereniging, de heer H. Veenema onderanderen wel kom kon heten, de burgemeester, de bei de predikanten, de schoolarts, de inspec- trice van het kleuteronderwijs, de aan- de fa. D. C. van Kints en de archi tect. de heer Van der Vegt uit Delft. De heer Veenema vertelde, dat op 23 oktober 1960 de eerste paal was geslagen door mejuffrouw Saton en dat de bouw 9 maanden werd voltooid, waarover het bestuur buitengewoon tevreden was. De voorzitter dankte het gemeentebe stuur voor alle medewerking en over handigde als een foed huurder de sleutel eer aan „de huisbaas". Aan de heer A. v. d. Haven Sr. di# jaren lang de kachels heeft verzorgd in de oude school, overhandigde de heer eenema een cadeau. De assistent-gemeentearchitect, de heer Hof. had de naam van de. school uitge dacht: ..Kleuterhof" Volharding Burgemeester Hogenboom toonde zich __ij met deze nieuwe school, die de ont wikkeling der gemeente symboliseert. Hij heeft er zich altijd over verwonderd, dat de kleuterschool zich in het oude ge bouw heeft kunnen ontwikkelen. Het •ve gebouw „is zeer modern, maar het spreekt toch aan", aldus de burgemees- Dat de nieuwe toestellen van het WARMOW) Kaagweek De Koninklijke Militaire Kapel onider leiding van kapelmeester P. van Bruggen opende de Kaag week in de .goed geouitil teerde loods van de beren Oudshoorn en Schepers met een concert. Door de regen on men van wandelpark „Groort Lee- ist" geen gebruik maken. De door de WV georganiseerde etala gewedstrijd is eveneens een succes ge worden. De jury oordee'.ide alls volgt over de deelnemende etalages: le prijs en w:s- seLbeker mevr. De With Schutte. Burg. KeteLaanstraat 40 a; 2e prijs W. J. Si'k- king, Dorpsstraat 33; 3e prijs Letdse De ken Centrale, Herenweg 32; 4e prijs G. Fliinit, Dorpsstraat 35; 5e prijs J. L. Nou- wens, Dorpsstraat 78; de door B. en W. geschonken ere-prijs voor de meesrt de coratieve etalage werd toegekend aan de heer W. J. Sikklng; de prijs voor de meest verkoopkrachtige etalage aan d# firma J. v. d. Geest, Dorpsstraat 106. Eervolle vermeldingen werden toege kend aa/n: S. G. van Stijn, Donpsstraat 60; C. Uit den Bogaard, Dorpsstraat 4; firma C. M. van Stijn, Dorpsstraat 48. Het publiék oordeelde als volgt: le prijs en wisselbeker geschonken door de jacht havenexploitanten: W. J. Srkking, Dorps straat 33; 2e prijs S. G. van Stijn, Dorps straat 66; 3e prijs G. FLint, Dorpsstr. 35; 4e prijs C. Uit den Boogaard. Dorpsstr. 4; 5e prijs mevr. De With Schulte, Burg Kotelaarstraat 40 a. Vanavond om ha'-if negen zal waarne mend burgemeester Smolders op het Raadhuisipliein de prijzen uitreiken. Ook de trekking van de voor het publiek be schikbaar gestelde waardebonnen zal dan gjesehieden. Muziekvereniging St. Mat thias maakt een rondgang door het dorp, waarna (om halif dlf) tegenover de ge- meentéhaven een vuurwerk wordt ont stoken. Dinsdag is er een kortebaandra- verij op de Herenweg bij t Huys te War- mont en een dansavond in de tuin van Meerrust. HILLEGOM Geslaagd Aan de Hogere Technische School „Am- sterdam" is geslaagd voor de afdeling werktuigbouwkunde onze plaatsgenoot A. A. M. Olvers. spel der kleuters zeer interessant zijn, achtte de burgemeester bewezen door de intense belangstelling, die de ouders er voor hadden. De inspectrice, mejuffrouw Gul- louff, prees de architect voor de bij zondere vorm van deze school. Het tweede lokaal is echt wel tot stand gekomen door de volharding van het bestuur. Bü juffrouw Saton is de nieu we school in goede handen; haar on baatzuchtig karakter ls een voorbeeld voor de kleuters. Architect Van der Vegt sprak woorden van dank tot allen, met wie hij te maken had bij de bouw van de school. Wethouder Den Hollander, mede-op richter der kleuterschool, vertelde van dc eerste moeilijke maar prettige tijd, toen onder leiding van mejuffrouw Van Keeken uit Alphen aan den Rijn de school startte. De heer A. Magré overhandigde namens de beide Chr. scholen een plantenbak. Hij wees er op, dat in dc eerste plaats cank aan God moet worden gebracht die ook deze nieuwe school heeft gegeven. Ds. A. P. Heiner sprak ccn slotwoord waarin hij nader inging op het wezen van een christelijke school, namelijk de kennis van de Naam van Jezus. De nieu we school is prachtig, zij getuigt van de welvaart, die wij genieten, maar zü be antwoordt pas echt aan haar doel als de betekenis van dat „christelijk" wordt be leefd en 'gekend. Laten we ons niet ver ga ncn aan de welvaart, die tot het tijde lijk leven behoort, maar ons houvast zoe ken bü Jezus. I F.IDFR^ORP Herdenking Doleantie Direct rta de gistermorgen gehouden kerkdienst van de Geref. Kerk. waarin voorging ds. C. Ch. Griffioen van Woer den. heeft de plaatselijke predikant ds. J. J. Dijk de doleantie die 75 jaar geleden tot stand kwaim, herdacht. Ds. Dijk gaf een uitvoerig overzidht van de plaat selijke toestand op kerkelijk terrein in 1886 en noemde de Kerk van diie dagen misvormd. De Doleantie ging om de zui vere verkondiging van het evangelie en bediening van de sacramenten. Een at- testenkwestie in Leiderdorp vormde in 1886 het begin van de plaatse/1 ij ke kerke lijke moeilijkheden dte tot het uittreden van de Gereformeerden uit de Hervorm de Kerk leidde. Ook in onize tijd moeten wij, aldus spr., voortgaan met reformatie, zij het dan in anqtere vorm dan de voorvaderen deden. Ook ten opzichte van de Ned. Hervormd# Kerk. De Ger-ef. Kerk wil ook plaaitseflijk voortgaan met samenwerking om te ko men tot kerkelijke eenheid. Doorgaande reformatie moet ook doorwerken in ons persoonlijk teven. De leden van de Genei Kerk moeten zijn doordrongen van het feiit dat zij Levende leden van Jezus Chris tus zijn. Hert gaat ook in .reformatie om de Levende band aan Jezus Christus en hiervoor is nodig bezieling en de werking van de Heilige Geeet. Met het zingen van Gezang 23 vers 3 word deze herdenking besloten. Diploma zwemmen lagere scholen Diploma voor A: Jongens: J Haring; A Moraal: R van Osnabrugge; H Spek; P Schouten; J Kransen; K Rasser; P van Ravens; F van Osnabrugge; J de Lange: G van Diggele; M Koens; B Schabbink: J de Jong; P Wessels; B de Wit; W Hogewoning: H Hulschbos: K Gruting; J Gruting; L Kwant; P van Leeuwen; R Snijders; N Ophoff; E Pauws; H Rotmensen; J Brouwer. Diploma A: Meisjes: M Bos; T Mioch: S Wernecke; H van Reyn; A Zwaan: R Evers; M Doornmalen; G Kieft; G Veerman; M Bouthan; A Nieuwland; W Windsenius; R Andrik; R Zitman; B Munnik; M Hilal; G Oostergo; S Slim- mers; A van Eek; Roest; A Spieren burg; W van der Saoel; D Limburg; M Kluiwstra; C Roest; H Roest; D He- merik; G Overeinder; N Leemans; M Koens; A v. d. Kroft; F v. d. PoeL Diploma B: Jongens: K de Dood; J van Grieken; Gvd Berg; P Wessels; S Warmerdam; M Boutkan; H Kroon; O IJsenagger; F van Olst; S Schouten Meisjes: M van Schooten; M Theunis- sen; M v d Heden; A Barendse; A Ent; H de Graaf; H van Reyn; J van Hemert: P Sleeboom; M Sleeboom; G van Es; E Giezen; M Booms; L den Dubbelden; S v d Poel. Diploma C: Jongens: N Bernink; F Janssens; P Slierings; J van Grieken; JJ Schabbink; J Verbeek; K v d Voort: K Rodenburg. Meisjes: G van Meetcren; G Janssen; K Schabbink; J Jongens: J van Dalen; W de Jong. RIJNSBURG Weekoverzicht veiling Dc aanvoer van waspeen breidt zich voortdurend uit. De totale aanvoer be droeg 50 ton tegen 23 ton vorige week. In de buitenlandse bestemming is wel Van beide instanties is de voorlopig goedkeuring ontvangen. De totale kosten worden geraamd f 3.100.000. Het ls duidelijk, aldus het college, 4 uit de huidige budgetmiddelen, voor do ruim drie miljoen gulden geen dekki gevonden kon worden. B. en W. vinden het in dit verby verheugend dat Gedeputeerde f hebben toegezegd de mogelijkheid een hogere uitkering uit het genteen!» fonds te willen onderzoeken en het cc; lege heeft hiervan grote verwachting Echter kan met zekerheid worden g steld, dat een eventuele verhoging toereikend zal zijn voor de dekking v« de totale lasten Belastim Invoering van een bepaalde belast^ is daarom onafwendbaar cn ter gelejt- ner tijd zal het college daartoe met en afgerond voorstel komen. Voor de goedkeuring van het kreda en voor de behandeling van het verzod tot verhoging van de gemeentefondsul kering, is het nodig thans reeds een zicht te hebben in de opbrengst van in te voeren belasting. Het college stelt de raad daarom vi terzake nu een principe-besluit te B. en W. zijn van mening, dat een ls lasting per op riolering aangesloten pe celen de meest redelijke heffing is. V« het bedrag van de heffing kan de k lastbare opbrengst van het gebouwdi gens het kadaster, tot maatstaf worde genomen. Uitgaande van een heffing var per f 150 van de belasbbare opbreng mag op een opbrengst van ongevee f 75000 worden gerekend. De commissie voor openbare heeft zich met deze voorstellen verenig; Schietvereniging hield een jaarvergadering In het dlu'btekaal aan de Kerkstra werd de jaarvergadering gehouden de Noordiwijfcse Schietvereniging „BI;, voor 't land", onder leiding van de h« J. P. Goudriaan. De voorzitter heriime de in zijn welkomstwoord aan de behat de successen in uitwedstrijden, roemde een goede geest, due in de eniiging heerst en gewaagde met doening van hét feit, dat de leden trom de clubavonden bezochten. De heer Go; dr-iaan dankte de familie Lüsoken va de goede zongen, steeds betoond. Mi vrouw Lüsohen ontving een bloemslul Ook secretaris W. Stafleu roemde clubgeest en deelde mede, dait in vertegenwoordigende team schutters vl de kring Rijnland, drie van Noordwijkers zijn, namelijk de hem W. van Bohemen, N. W. Caspers ei van Egmorïd! Penningmeester C, Tissinig meldde batig saldo en tot lid van de kascce- missue werden de heren A. van der Lx en J. Plug benoemd. De aftredende bestuursleden, de hem J. P. Goudriaan, J. de Groot en W. Sd- Jeu, werden herkozen. Vervolgens de klasse indeling voor het vol„_ esizoen bekend gemaakt. Er zullen X leden in de le klasse uitkomen, 2e klasse en 16 im de 3e klasse. Voor de eerste maal zal een dametel uitmaken van de le klasse, mamti mej. A. Z. van Weeghel. Mevrouw Li scken promoveert naar de 2e klasse, ft medailles bleken gewonnen door: W. van Bohemen en N. W. Cs pers in de le klasse; W. Gaspers i 2e klasse en P. Slingerland in d klasse. De heer W. Caspers, mej. A. Z. Weeghel en de heer C. van der Taq waren bekerwinnaars. Met KSO wei dc heer W. van Bohemen in de i klasse winnaar; Voorts L. J. van (f. Meer en J. Luyckx dn de 2e klasse en L Wassing en L. J. Plug in de 3e klasse. De heer W. van Bohemen behaals het hoogste aantal rozen met de buc ln de le klasse, namelijk 49; de heer A Boot behaalde er 35 in de 2c klasse mej. A. Z. van Weeghel 32 in de klasse. Het hoogste .gemiddelde behaalde heer W. van Bohemen, 44, 17 in de klasse; J. P. Goudriaan 40,1 dn de klasse en mej. A. Z. Weeghel 41,1 in 3e klasse. Met K.S.O. behaalde de heer L. v der Meer 51 rozen in de le klasse; L J. Plug, 38 in de 2e klasse en het hoog. 9tc gemiddelde bij dit onderdeel behaal de dc heer W. van Bohenten, 55,1 le klasse en L. J. Plug 53,1 in de li klasse. Mevrouw Lüsoken overhandigde versterking van de kas, waarna i uitreiking volgde. Bij de nondwaaj kwamen nog huishoudelijke zaken aa: de orde. Opbrengst collecte. Dc collecte voor de samenwerken* bltndenorganisatios „De fakkels bijeen' braoht te Noordwijk-Binnen f. 94,— o; Bondsstranddag ging niet door. Wegens de slechte weersomstandigiu- den ging zaterdag de bondsstranddag de Bond tot Redding van Drenkelinge niet door. Als nieuwe datum is vastgesteld terdag 29 juli. KOELKASTEN KROMHOUT - RIJNSBURG VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 enige wijziging gekomen door het vallen van de export naar Duitsland. Ik grootste buitenlandse afnemers Engeland en Frankrijk. Hoewel er enige schommeling de prijs, was de opbrengst zeer bevie- digend. Voor A 1 werd 42»,L tot 74 cetf betaald, A 2 bracht 33 tot 56 cent op B 1 bracht 55 tot 82 cent per kg op. Voor bospeen is nog steeds vrij vee belangstelling. De prijs liep van 35 to'- 6? cent per bos. De sla is over het algemeen minde: goed van kwaliteit, hetgeen tot uitdruk king kwam in de lage prijzen. Noteringen van 3',j tot 5li cent waren gebruikelijk met een enkele uitschieter tot 9',i cent De handel in soepgroenten was bevre digend met redelijke prijzen. Selderij noteerde 4',i tot 6',i cent en peterseli: 3',a tot 6Va cent. De vraag naar bonenkruid was willi? de prijs schommelde tussen 4 en 61a i Radijs had afnemers voor prijzen sen 6 en 11 cent. Hoewel dc bloemkoci klein van stuk was cn niet altijd eve: mooi van kwaliteit, was er toch goed: vraag naar dit produkt; de prijs liep vas 11 tot 44 cent. De eerste partijen ge korte uien waren deze week op de vei ling. De vraag was goed, de prijs rieerde tussen 20 en 25 cent per kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4